t Is P*SEH De Wereld rond... Door de Periscoop VLOEREN 53 soorten Huis VAN BELLE facmtt NINOVE I i Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 5 Xprïï 1953 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Pcstcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 ZALIGE HOOGDAG De ratel zwijgt, de rouw in de kerk is af genomen en 't bruidskleed omgehangen. Als bonte vlaggen wapperen de klokken hun jubel naar buiten, en werpen de Paas- vreugde naar alle kanten. 't Leed is geleden, de pijn is voorbij: de smartkreet is opgelost in het lachende Al leluia Opgelost, ja 't Alleluia niet n&, maar ge boren uit het lijden. Niet nil het lijden, maar dóór het lijden verblijden Hoe zonderling Te lijden, zich moeite en opofferingen te getroosten voor een tijdelijk goed. een hand je geld. een beetje eer, een ogenblik succes, een onderscheiding, een medaille of een be ter natuurlijk Te lijden voor waarden die nooit vergaan, die blijven duren elk o- genblik en dezelfde mensen halen de schouders op, worden bedroefd, schudden zelfs de gedachte daaraan van zich af. Hoe groter de waarde die uit 't lijden ge boren wordt, des te minder we het begrijpen! Hoe zonderling En tcch: zulke mensen vinden we overal en ten allen tijde, ook bij ons katholiek-gelovigen. Ook reeds 1900 jaar geleden: de apostelen waren opgetogen van blijdschap bij de Palmzondag, maar toen de eerste schaduwen van 't lijden zich ver toonden. vluchtten ze weg. Ze hebben het lijden niet begrepen. En ook al diegenen, die 't Paasfeest zien als een grote schittering, los van het lijden dat eraan voorafging, zij beseffen niet de ware betekenis die het lijden heeft. Er was een Gethsemane, een Judaskus, een geseling, een Golgotha nodig o/n 't leven van Jezus met een Paasfeest te kunnen ein digen. Pasen zou nooit bestaan hebben, als in het Evangelie de namen van de Olijfhof en de Kruisberg zouden zijn uitgewist. Wij willen maar niet begrijpen, dat dat gene wat volgens menselijke berekening en in mensenogen een mislukking is, naar god delijk bestel een succes kan worden. Al te velen willen als het ware niet |ien. dat er in de drie en dertig levensjaren van Kristus. in drie en dertig maal driehonderd vijf en zestig dagen, maar één Palmzondag is en enkele uren van Thaborglorie, ien dat verder alle andere bladzijden van Jezus' levensboek zijn getekend door het kruis. Een aardse overwinning rust op de punten der bajonnetten, hangt aan hel zwaard, is het gevolg van lijden, last en moeite, en zou dan een hemeloverwinning 't gevolg zijn van sufferige loomheid, zonder moeite en in spanning Neen.Paasmorgen en Goede Vrijdag zijn geen tegenstellingen, zijn niet onverenigbaar. als ooit twee woerden bij elkander hoorden. dan zijn 't die twee «O. onverstandigen en tragen van hart», zei Jezus tot de leerlingen van Emmaüs, die 't probleem van 'l lijden niet konden peilen. Dat kan Hij ook zeggen tot duizenden en duizenden katholieken, die het Paasfeest wel beschouwen als een lentefeest, als een uit gaansdag. een dag van sport en vermaak, maar niet als een les. die ze hebben mee te nemen voor hun praktisch leven, niet als een wegwijzer, die hun de weg wijst die ze hebben in te slaan, niet als een waarschu wing en tevens een troost en een steun in de teleurstellingen en moeilijkheden van het leven. Succes door mislukking, dat klinkt in hun oren ais een leugen, als een tergende dis sonant. Hoe onverstandig Weet ge dan niet. dat het leven van een goed kristen gelijkvormig is aan dat van Kristus Alleen op het kruis wacht u de overwin ning. voor 't zingen van een Alleluia en een Paashvmne kunt ge de toon slechts krij gen door het lied van het Kruis! Als 'l is alsof er een zwart gordijn om uw leven hangt, als aan alle kanten de lijdensnevelen zich om u heen drommen, denkt aan aan de Paasmorgen Wij zullen mét Kristus verrijzen Maar dan ook le ven naar dat geloof, en strijden om te kun nen verrijzen Zij. die alleen hun Pasen houden, en die dan. zonder enig besef van 't Paasfeest, na een maand, een week misschien, weer afzak ken naar hun vfoégere muffe zondig leven, elke inspanning, elke moeite, elke strijd om zich te verbeteren, mijdend, hebben de die pere zin van 't Paasfeest langs zich heen la ten gaan. en voor hen juist Wordt die moeite en die inspanning, de strijd en het lijden uitermate lastig. Als wij 't Paasfeest goed begrijpen, zul len" we altijd als blije mensen door het leven gaan. want 't Paasfeest is ons 't onderpand dat uit het lijden eindeloze glorie volgt. Immer uitgebreider vertegenwoordiging bij de H. Stoel. De H. Stoel heeft sedert enkele weken, voor hei eerst in de geschiedenis, diploma tieke betrekkingen aangeknoopt inet Syrië. Mgr Pappalarda werd tot eerste pauselijke internuntius in Syrië aangeduid. De gezant van Syrië zal na Pasen door de H. Vader in plechtige audiëntie ontvangen worden. De gezant van Japan met hetwelk land de H. Stoel eveneens voor de eerste maal di plomatieke betrekkingen onderhoudt, zal in de eerstvolgende weken zijn geloofsbrieven overhandigen. De Japanse kroonprins die de Keizer zal vertegenwoordigen bij de kroning van Koningin Elisabeth, zal een officieel be zoek aan de Paus brengen ter navolging van zijn vader die. dertig jaar geleden. Paus Pius XI zijn opwachting maakte. Onze rabiate godsdiensthaters ten spijt, gaat er immer een aanzienlijker prestige van de H. Stoel uit. Niet Spaak maar Pholien zaaide paniek Onder de titel «De schandelijke regerin gen» dit zijn de regeringen van de CVP, niet deze waarvan de leden mekaar opkno pen zoals achter het IJzeren Gordijn, schrijft «Vooruit» «Pholien heeft paniek ge zaaid toen de oorlog in Korea uitbrak». Iedereen weet dat wij op dat ogenblik op één haartje van de warme oorlog waren en de redactie van «Vooruit» schijnt aan ge heugenverlies te lijden en de beruchte rede van Spaak te Parijs: «J'ai peur - Ik heb schrik» te hebben vergeten Wantoestanden, gefdverbrassing e.d. De Jong-Socialisten vergaderden ifi het Volkshuis te Brussel en het loont de moeite het verslag van dhr Adriaensen na te gaan. zoals dit in al zijn bondigheid verscheen in de «Volksgazet». «De verslaggever drukte zijn verontwaar diging uit over de onverschilligheid: waar mee de grote takken behept zijn: ten over staan van de jongerenorganisatie, wat mee gebracht heeft dat tot en met vandaag de socialistisohe arbeidersbeweging nog altijd geen hechte waarborg heeft voor haar eigen toekomst (vetjes van ons)». Het mooiste volgt echter: «In zijn verder betoog hing spreker een schril beeld op van de talrijke wantoestanden, die bestaan zowel op nationaal, federaal als plaatselijk (socia listisch, Red.) gebied. Deze brengen daaren boven mee, dat dikwerf een noodlottige ver snippering van de krachten wordt bewerkt met de bekende nefaste gevolgen. Het zijn vooral sommige syndicale organisaties, die op dit gebied een zeer droeve rol vervullen en millloenen verspelen». Aldus «De Volksgazet van 23 Maart 1953. Dit verslag werd gevolgd door tal van «vin- nige» tussenkomsten, «die... een schroeven- toestanden». Het is overbodig aan dit socialistisch ver slag enige commentaar toe te voegen. De ar beiders weten meteen in welke syndicaten hun centen te grabbel gegooid worden Gevolgen van aankopen op krediet. Het Statistisch Bulletin publiceert opnieuw de gegevens der verschillende rechtbanken in verband met het aantal geprotesteerde ac ceptwissels. Deze gegevens tonen aan dat het aantal niet gehonc-eerde wissels astronomische ver houdingen aanneemt in 1944 gezamenlijk 3.174 voor een bedrag van ruim 12 millioen; in 194l) reeds 13.012 voor een waarde van ruim 74 millioen: in 1947. 34.332 geprotes teerde aeceptwis.->cis voor een waarde van nagenoeg 244 millioen; in 1951 werden er <4.493 aanvaarde wissels geprotesteerd voor een gezamenlijk bedrag van.. 450.932.725 fr. Cijfers om bij te duizelen. Wie. vóór de oorlog, een wissel liet protesteren, werd met de vinger gewezen en in de handel werd hem alle krediet afgesneden. Thans is het een doodgewone zaak geworden. Waaraan moe ten wij dit toeschrijven, tenzij aan het Ame rikaans systeem van aankopen op krediet auto's, stofzuigers, meubels, klederen, eet malen De grootwarenhuizen en de banken spelen hierbij een voorname rol. Dit blijkt duidelijk uit het feit dat in de steden waar de grootwarenhuizen de markt legelen. het aantal geprotesteerde acceptwis sels het aanzienlijkst is te Brussel in 1951. 18796 voor een waarde van 142.559.981 fr. en in de steden Brussel, Antwerpen, Gent. Luik Charleroi en Bergen, te zamen 47.784 niet gehonoreerde aanvaarde wissels voor een be drag van nagenoeg 293 millioen of 64,5 Ziekenhuizen hier en elders. Al de bladen hebben onlangs gewezen op de ongehoorde vertraging welke de oprich ting van het Academisch Ziekenhuis te Gent ondervindt. Men is er vijftien jaar aan bezig en het zal nog heel wat jaren duren voor aleer alles zal klaar zijn. Het katholiek initiatief schijnt een beter begrip van de werkelijkheid te hebben. Op 23 Maart dd. werd door de Rooms-Katholieke Universiteit te Nijmegen met de bouw be gonnen van een zes verdiepingen hoog aca demisch ziekenhuis. Er zijn o.a. afdelingen voorzien voor psychiatrie, neurologie, inter ne geneeskunde en gynaecologie. Het Rooms- Katholiek Ziekenhuis zal in 1954 voltooid zijn Martyrologium der Kerk. De ontzettende toestand van de Kerk ach ter het IJzeren Gordijn blijkt uit de hierna vermelde gegevens (de namen houden wij ter beschikking van onze lezers;: ALBANIË aartsbisschop gevangen; twee bisschoppen te rechtgesteld. BULGARIJE - een bisschop ter dood ver oordeeld; een bisschop in beschuldiging. CHTNA - 5* of in ballingschap, 1 met huisarrest. 2 in de gevangenis, i in d* gevangenis overleden; 43 Dc- klokken van Rome zijn voor de jour nalisten acht dagen te vroeg gekomen. Ze hebben nieuws medegebracht met de vleet. Daar zat stof in om ten minste drie weken lang te schrijven en nu is het daar al in eens. Voor de journalisten zijn er nog geen frigo's uitgevonden, 't Is jammer. De dood en de begrafenis van koningin Mary in Engeland daar was al eten en drinken aan. De historie van de vrouwen wurger en het huis des doods, gevolgd door het nieuws van zijn aanhouding, was al een ferme toebrok. Het nieuws dat de Chinese communisten, die feitelijk niet in oorlog zijn met de ver enigde naties, er willen een punt achter zet ten in Korea en dat de Russen met die op vatting accoord gaan, gaf weer al stof voor een week schrijvens. Neem daarbij nog de goede wil van Rus land om een vredesverdrag te bespreken met Duitsland en te zorgen voor de éénmaking van Duitsland Een echte crisis van de over vloed En dan moest er nog bijkomen dat grote, ongelooflijke nieuw/ w in Rusland is amnes tie afgekondigd Zie dat is te veel; in alle opzichten te veel Amnestie in Rusland De eerste reactie was een verveeld schouder ophalen en een eventjes kijken naar de kalender of het soms geen le April was. Als het dan toch waar was. moest de zaak tot een minimum herleid worden. Ja 't was amnestie... maar voor kattekwaaa, voor za ken die hier geen vergrijp zouden ziin. Ja, 't was toch amnestie... maar 't was maar voor onschuldigen die slachtoffer geweest waren van ue misbruiken door de politie gepleegd onder het Hitler-regiem. Maar sakker, de sakker, dat deugt niet als uitleg Die verdomde amnestie is de grootste niet- deugerij die de Russen ooit hebben uitge haald. Ik gebruik opzettelijk DAT woord en geen zwaarder. Het woord dat op alle tongen bisschoppen uitgewezen of in ballingschap, 14 bisschoppen in de gevangenis; 2 bisschop pen in de gevangenis overleden; 6 bisschop pen met huisarrest. ESTLAND - aarstbisstjhop in Russische gevangenis. INDO-CHINA - bisschop door kommunis- ten gevangen gehouden. OEGO-SLAVIE - een aartsbisschop in verplicht verblijf; een aartsbisschop verban nen; 2 bisschoppen vermoord; 1 bisschop ver bannen; 1 bisschop in de gevangenis. KOREA (Noord) - 2 bisschoppen in de gevangenis; 3 andere vermoedelijk in ge vangenschap gestorven. LETLAND - 2 bisschoppen in verbanning. LITAUEN - een aartsbisschop in Russische gevangenis: een andere verbannen; een bis schop van Sowjets vermoord: een bisschop in Russische kerker gestorven; een andere in Russische gevangenis; 2 verbannen. POLEN - een aartsbisschop en een bis schop gevangen; een bisschop in de gevan genis overleden; 3 bisschoppen met ambts verbod. ROEMENIE - een aai tsbisschop uitgewe zen: een aartsbis schop met ambtsverbod; 3 bisschoppen in de gevangenis; 2 bisschoppen n de gevangenis overleden. RUSLAND - 4 bisschoppen verbannen; 2 bisschoppen in de gevangenis. TSJECHO-SLOW AKIJE een aartsbis schop en twee bisschoppen in observatie; 5 bisschoppen in de gevangenis. UKRAINE een aartsbis schop onder verdachte omstandigheden ge- stoi en. ten aartsbisschop in een concentra tiekamp in Siberië overleden; drie bisschop pen in een Russische gevangenis; een bis schop «bij toeval» door een Russische tank doodgereden; een bisschop in verbanning. HONGAR1E - de Primaat van Hongarië in gevangenis: een andere aartsbisschon even eens in de gevangenis; een bisschop ver moord; een bisschop in e#h concentratiekamp overleden. ALLEENVERKOOP DER ligt mag ik toch niet neerschrijven. De Russische hel moet kost wat kost in tegenstelling staan met het hemeltje op aar de dat wij hier hebben. Hier wordt over amnestie gepraat en ge zaagd; en het puik onder de Vaderlanders wil er niet van horen. Het zijn al openbare of verkapte verraders die er hier voor zijn. Immers de amnestie die er nodig was, is er geweest. Onmiddellijk na de bevrijding, in de tijd dat de Rode Vaan alleen gazettepapier had, werd er amnestie verleend en er heeft geen haantje over gekraaid. Amnestie voor al de verraders van 't Va derland die op 25 Juni 1941 berouw hebben gehad. Amnestie voor al de diefstallen in post en banken, voor al de moorden en branden die gedekt waren door de vlag van de Weerstand, al stonden ze voor negentig procent op re kening van de valse weerstand. Amnestie voor al de bandieten die van de bezetting geprofiteerd hebben en van de af zijdigheid van de politie om medeburgers te pesten en te bestelen. Amnestie en brevet van politiek gevangene voor allen onder hen die op hun nachtelijke «sabotage»-ronde Duitsers hadden ontmoet en naar Duitsland gezonden waren, DaafYnee is er amnestie genoeg geweest en ge moet er over zwijgen. En nu kornen die Russen uitpakken met amnestie... en al Wat gij er durft over ver tellen is koren op de molen voor de amnes tie hier te lande. Slechte week voorwaar; de klokken van Rome hadden heter wat atoombommen ge bracht als Paaseieren daarmee zouden ze weer de goede tijd ingeluid hebben de goede tijd die veel gelegenheid schept om te zelfder tijd veel geld en veel decoraties en veel. voorrechten te verdienen als ge maar rap genoeg zijt om het hekken naar de wind te hangen PARTIJLEVEN Bewegingsactiviteit Nog steeds onze leden leden- actie Nu wordt elk verder uit stel onduldbaar. - Einde Maart moesten we hiermee klaar zjn. Laatste uitstel en definitieve afsluiting 15 April 1953. NIEUWS voor de Spaarders bij B.AG. De Belgische Arbeiderscorporatie - Cen trale Depositokas, kan tot haar groot genoe gen aan haar spaarders melden dat met in gang van 1 Januari 1953 de interest der ge wone zichtrekeningen verhoogd werd met 0,25 fc en zo gebracht werd op 3 Het spreekt vanzelf dat de spaarders-coö- perateurs op dit percent, zoals voorheen, ge nieten van hun 10 vermeerdering en ze dus in feite genieten van een interest van 3.30 De B.AC. dankt al haar spaarders, die door hun vertrouwen en hun medewerking deze interest-verhoging hebben mogelijk ge maakt. Het bestuur van BAC-NINOVE verzoekt haar spaarders zo spoedig mogelijk hun boekjes binnen te brengen voor de jaarlijkse inschrijving van de interest. U kunt ze dagelijks bezorgen bij Mw De Clerck-De Dier, IJzerenwegbaan 26, of de 2e en 4e Zondag der maand van 10 tot 11 uur in cOns Huis» bij Mr Albert Straetmans. De heer DE HAËCK, Senator zal ZITDAG houden in "Ons Huis op Maandag 6 April a.s. van 9.30 tot 11.30 uur. ff*1*6..'CERABQS,, tegels ongeëvenaard in hun soort osaikvlceren M AR BRAGG LO,/ de fijnste en mooiste Ceramiektegels "WASSERBILLIG,, de koning der ceramieken Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhmdel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 Agentschap der echte producten MERK V Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. h De Denderklok um MHRHMii üvri •wM.Uww4«v|^|jCu .•3PMB M""

Denderklok | 1953 | | pagina 1