De Wereld rond... Een zeer verdienstelijk initiatief Door de Periscoop VLOEREN 53 soorten Huis VAN BELLE fterrtil NINOVE Tel. 5 en 714 xo mooi ah eiken. Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 19 A.prïï 1953 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Piukker-Uitgever R. LU YSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1Q9& In Nederland 100 in België 50 Onze rode landgenoten. inzonderheid gezel Missiaen. beweren te pas en te onpas, dat de ■Staatskas geplunderd wordt ten voordele van hel Katholiek onderwijs», zoals zij dit in hun bargoens uitdrukken. Het baat niet dat hun beweringen regel matig rechtgezet worden in de katholieke pers. Zij gaan voort met de waarheid geweld aan te doen. Het gaat er immers oiri de Kerk in een verkeerd daglicht te stellen. Wij hebben ech ter van het Paasreces gebruik gemaakt om ons licht te gaan opsteken in Nederland waar, zoals onze lezers weten, de katnolie- ken slechts een bepaald procent van de be volking vertegenwoordigen. De uitslag is verrassend. In het lager onderwijs wordt door de Bel gische Staat aan de leerkrachten die in ge meenschap leven cit zijn onze broeders en kloosterzusters slechts 50 van de normale wedde uitgekeerd en geen pensioen. In Nederland ontvangen ze dezelfde wedde als de leke leerkrachten en zowel de socia listische als de protestantse ministers achten dit volkomen verantwoord. Voor gelijk werk gelijke verdiensten. Het is te begrijpen dat de Belgische so cialisten verrast waren over de geest van vei draagzaamheid die hun zogenaamde Ne derlandse. Skandinaaf.se en Britse geestes genoten ten overstaan van de Kerk betonen. Geestverwanten van de SS. In hun haat tegen het katholiek onderwijs vervoegen de heren Missiaen. Biacops cs. noch min of meer de SS Deze oordeelden ook, tijdens de oorlog, dat de geestelijke leerkrachten in Nederland voor hetzelfde werk niet hetzelfde loon mochten ontvangen en zij onttrokken 60 van de hun toekomende wedde aan de Ne derlandse get-lelijke leerkrachten. Na de bevrijding heeft echter de Neder landse regering, in dewelke de socialisten een leidend aandeel hadden, onmiddellijk de achtergehouden 60 aan de geestelijke leer krachten met terugwerkende kracht doen uitbetalen. Moest zulks hier gebeurd zijn. dan ware een Missiaen vermoedelijk naar Jerusalem getogen om er te gaan weeklagen voor de beruchte Klaagmuur van de kinderen Israels! Ge moet maar durven De socialistische senator Rongvaux is oud minister van Verkeerswezen. Onlangs eiste hij in een parlementaire vraag, gericht tot minister Segers. besparingen op het gebruik van auto's door de ambtenaren van de N M B.S In princiep zijn wij de mening toegedaan dat deze ambtenaren zoveel mogelijk moeten gebruik maken van liet spoor als verveer- middel. Maar dhr Rongvaux hudde beter ge daan te zwijgen dat hij zweette Uit het antwoord van de heer Segers blijkt inderdaad dat er ten tijde van het minister schap van de socialist Rongvaux 106 auto's in gebruik waren bij de NMBS en dat dit aantal dank zij de C'VP-mmister tot 40 her leid werd. cijfer dat eerlang nog zal ver minderd worden. Rode Vaan de kluts kwijt. De communistische pers is blijkbaar de kluts kwijt. De berichten uit Sovjet-Rusland zijn inderdaad van zodanige aard dat zij op commando vandaag moeten aanbidden wat zij gisteren verbrandden, en omgekeerd. Aldus met de invrijheidsstelling van de Russische artsen, beticht van aanslag op hel leven van Sovjet-magnaten. Dagenlang heeft de eommunistsche pers deze artsen voor de grootste misdadigers aller tijden versleten. De gruwelen veroorzaakt op bevel van Himmler waren er klein bier tegen. Thans moeten zij inbinden en schelden op diegenen die de artsen in de gevangenis brachten. Het is begrijpelijk dat het zware koffie is. In zijn nummer van 6 April bracht de «Rode Vaar,» dan ook de berichtgeving in verband met de zaak der geneesheren net of het Vaantje een Russisch ambtelijk blad was. Het het de berichtgeving voorafgaan van de melding «Het Ministerie van Binnenland se Zaken van de Sovjet-Unie heeft zaterdag ochtend volgend communiqué uitgegeven», en was zodarug de kluts kwijt dat het vergat commentaar te brengen. D; Russische toestanden zijn inderdaad van zulkdanige aard dat de Russische Mo- niteur. gedrukt in België, over kort kan ge noopt zijn een nieuw communiqué van het Ru .*rC*h Ministerie op te nemen, dat vlak het tegenovergestelde verklaart. Arme. sinistere huurlingen Het regime van de bestendige vrees. Aar. de reacties op de Russische gebeur- teni.-sen Kan men vaststellen dat onze be- volking nog niet n;p is om tot staatsauto maten vetlaagd te worden en dat moet ons gelukkig stemmen. Niet alleen zijn de mensen achter het ijze ren gordijn staatsautomaten, maar ze leven er m bestendige vrees. Uit een grote beleef de reportage, gewijd aan de Hongaarse toe standen in «De Maasbode» ontlenen we dien aangaande wat volgt AI- men in de rij staat voor een slagerij en er begint iemand tamelijk luid te schelden op het huidige re gime. dan kan men er zeker van zijn dat dit ee- agent provocateur is die op aeze wijze probeert de aanwezigen te verleiden tot anti communistische uitlatingen. Niemand zezt er dan ook een "/oord Mensen ontvangen hun vrienden niet meer. Men weet niet wie men nog kan vertrouwen. Ouders moeten zelfs voor hun eigen kinderen oppassen omdat zij niet precies weten hoever de beïnvloeding van het kind door de communistische onder- wijzers gaat. Hel verraden van -uder:- en familieleden ge.at als eer; zeer moedige er; navolgenswaardige daad Nochtans is de overgrote meerderheid van de Hongaarse bevolking anti-communistisch. Bij de verkiezingen was er bepaald gewor den dat de arbeider- overal nuchter, tem men. waar zi, zich bevonden. De commun iën legden beslag "p aiïe autobussen en kre gen de beschikking van eer. groot aantal Russische legertrucks om de oommunistische arbeiders op verscheidene plaatsen te laten stemmen. Desniettenr behaalden zij slecht- 6 van het totaal aantal uitgebrachte stem men. wat hen niet verhinderde liet bewind fe overmeesteren De cVsta et Pax stichting van de Benedictijner Congregatie Sancta Mzriae Montis Oliveti En het Werk voor Hereniging Oe Benedictijner Congregatie Sanctae Ma- rtae Montis Ofiveti, die haar 6e eeuwfeest reeds heeft gevierd en haar oorsprong dankt aan de gelukzalige Bernard us Ploïomeus, heeft haar Aartsabdij nabij Siena te llonte Oliveto Maggiore een historisch. TJ''g*e*-,r cultureel centrum van grote betekenis voor de christelijke be schaving. l E; De kenmerken van deze Congregatie zijn evenwichtige beleving van St Benediclus* voorschrift Ora et ia bora Contemplatie en Actie, innige godsvrucht tot O L Vrouw; onderlinge liefde en eensgezindheid; geest van apostolaat en bereidwilligheid om de noden van Kerk er. maatschappij te helpen lenigen De «Vüs et Pas sfichtmg en het werk voor hereniging. De grote nood van de hedendaagse samen leving is de verdeeldheid der christenwereld. De Benedictijner Congregatie Sanctae Ma rine Montis Oliveti Wijdt zich daarom met voorliefde aan het Werk voor de Hereniging op initiatief van Abt Constanlinus M. Bos- schaerts O .SB 1889-1950) en met goedkeu ring en aanmoediging van de H.. Stoel. De «Vila el Pax> Stichting, in 1926 door Abt Bosscha erts OSB gesticht, is de spil van het Hereniging «apostolaat dezer Congre gatie. dat wordt uitgeoefend door middel van contemplatief en actief leven. Contemplatief leven. De «Vila et Pax* Stichting van de Bene dictijner Congregatie Sanctae Mariae Mon tis Oliveti streeft ernaar haar Latijnse en Byzantijnse kloosters, zowel van Monniken als van Momalen. te maken tot brandpunten van beschouwend en hoogopgevoerd litur gisch en cultureel leven, waar de goddelijke eredienst wordt ontplooid in volle weelde righeid en verscheidenheid van Westerse en Oosterse riten en waar Westerlingen en Oos terlingen zich heiligen en bekwamen door gebed studie kunst en wetenschap, me de met bet oog op «Vita et Fax» nederzet tingen van Oosterse ritus m het Oosten. Bij zondere aandacht word: besteed aan de we tenschappelijke en monastieke opleiding van degenen die zich voorbereiden tot het Werk voor de Hereniging. Kunst De «Vita et Pax* Kunstschool bevordert he: liturgisch ie: en in Oost en West door lite; at uur architectuur, beeldhouwwerk, te ken- er. schilderkunst: door het vervaardigen va"1 oaramenten en liturgisch vaatwerk bestemd voor Westerse en Oosterse eredienst; door tentoonstellingen var. religieuze kunst. Gastvrijheid. Het «Vita et Pax» Gastenverblijf var, de bovengenoemde kloosters biedt gastvrijheid aars allen die verlangen ceel te nemen aan de feesten van liturgische jaarkring, het zij in de Latijnse hetzij in de Oosterse kapel; aan studie- en relraitedagen. cursussen en conferenties; aar. onderrichtingen in de katholieke- ge loof, leer. Adres voor Monniken en hun oblaten Leopoldstraa; 10. Leuven. Voor Morualen en haar oblaten Priorij van de Benedictinessen «Regina Pacis» S AmelbergaJei 35 Schotenhof (Antwerpen4 De Aartsabt van de Olivetaner Monniken is Z.H Exc. Mgr Romualdus-Maria Zilionti. Abt-nullius van Monte Oliveto Maggiore «I- taliëi. Overlijden van de Hoogeerw. Heer Prelaat van Tongerlo Verleden Maandag voormiddag is in de Norbertijnerabdij var. Tongerio Antwerpen! de Hoogeerwaarde Heer Aetnilius Stalmans. Prelaat dezer abdij overleden. Geboren op 20 Maart 1898 te Sï Haibrechts Lïlïe «Limburg» was de aflijvige in 1916 in de aloude Kempische Abdij van Tongerlo ge lreden- Hij studeerde nadien aan de Universiteit van de Propaganda te Rome waar hij het doctoraat in de Godgeleerdheid behaalde. Hoogeerwaarde Heer Stalman* werd in Ec-n christenmens he-eft als levensregel het evangelie van Christus. Hij zou er zijn leven moeten naar schikken. Hij doet het niet al tijd en dan wordt het hem terecht verweten. Een Socialist heeft als levensregel het e- vangelie van Karl Marx. Hij zou er zijn leven moeten naar schikken. Hij doet het niet altijd; er dat spreekt hem ter ere. De lering van Christus maakt de mens meer men.choner, edeler mens. De lering van Marx maakt de mens min mens, lelijker mens, leidt hem terug naar de dierenwereld Trouwens voor Marx is de mens een dier juist gelijk een ander; al leen maar een beetje meer tot ontwikkeiing genomen. En gelijk Christus de liefde leert, leert Marx de haat en zijn enig doei en zijn enig ideaal is de wereldrevolutie. Bij de christenen bestaat er verdeeldheid. Een deel aanvaardt de lering van Christus, totaal - honderd procent. He; ander deel neemt er uit wat hem aanstaat en iaat de rest links liggen. En tussen die twee botert het met. Bij de Marxisten bestaat er ook verdeeld heid. Ken deel aanvaardt de lering van Marx in haar geheel, hier en daar een beetje aan gepast aar, de tijd en he. midden. Die her ziene en aangepaste uitgave van het Marxis- me-Leninisme dat gangbare munt is m Rus land en. onder invloed van Rusland, bij ai de communisten te wereid. Het ander deel neemt er hier en daar wal brokken van en vuil de rest aan met mate riaal overgenomen uit ce christelijke be schaving. Tussen de twee botert hef niet; maar het gaat toch beter dan tussen de twee fracties van het christendom. Want daar is er een dat altijd bereid is om met behulp van gekjk wie en gelijk wat hel voetje dwars te zetten. Tu—en echt christendom en marxisme is geen vergelijk mogelijk Er is voor bet ogenblik veel spraak van «vrede» er. rustig neven malkaar leven van de twt-> levensopvattingen. Iedereen verlangt naar vrede en wat de mens gaarne gelooft, gelooft hi; gemakkelijk. De de-illusie is er te pijnlijker cm. Wachten wij ons voci te groot vertrouwen. 1937 tot Prelaat zijner abdij verheven. Eer, jaar later, ter gelegenheid van de vie ring van het VlIIe eeuwfeest der stichting van de voormalige Norb rtijnerabdij van de HH Corneliu* en Cyprianus te Ninove. zag men Prelaat Stalman;- ir de statige rij der iS'-mi. terde Abten van de Orde van Premon- -tre.t die 't-gewi;ze de relikwiën van de H H Corneliu, en Cyprianu door de Ni- noofse straten begeleidden. HoogeerwaardHeer Prelaat van Tonger io kwam in 1946 naar Ninove terug om er de oude kapel van O I. Vrouw «aan de Koe poort hersteld, te wijden. Davidsfonds - Gewestbond GERAARD.SEi.RGEN - NINOVE Eerste Statutaire Vergadering voor het Jaar 1953 op Zondag 19 April te 15.30 uur in «Ons Huis» Dreef straat te Ninove OP DE AGENDA Te 15.30 uur Ij Jaarverslag der handelingen van de ut west bond gedurende het jaar 1952. en ver slag aer inkomsten en uitgaven, door de Secretaris-Sc halbewaarder. 2) Jaarverslag der verschillende afdelingen en vooruitzichten. 3» Inning der bijdragen van de afdelingen voor bet jaar 1952 (1 fr. per lid». De af delingen die hun bijdrage voor 1951 nog met betaaid hebben, worden verzocht dit met de schatbewaarder in orde te brengen. Aan de wijsgerige tegenstelling komt er nooit een einde. Aan de politieke tegenstelling ook niet. Op politiek terrein kan er wel een pause komen die min of meer lang duurt; maar blijvende vrede komt er nooit Het communisme wil vrede in Korea. Ko rea is de hele wereid niet. Terwijl er aange stuurd wordt op vrede in Korea laait het bloedig gebeuren harder op in Indo-China en in Kenya; wordt er meer en meer gekon keld en gestookt in de Arabische wereld en in de zwarte wereld.. De geschiedenis van onze tijd leert ons dal wij moeten op onze hoede zijn. In 1912 eindigde de Balkanoorlog. Daar hadden ach ter de kleinen de groten gestaan gelijk nu in Korea. De groten waren er komen leren en in 1914 brak het groot orkaan los In de bloedige broederstrijd in Spanje ston den de vijandiggezinde groten weer elk in een kamp. Als de strijd daar geëindigd was brak het tvCeede groot orkaan los in 1939. In Korea hebben achter de Koreanen de groten gestaan - elk in zijn kamp, zonder met elkaar in oorlog te zijn... Ze zijn er komen leren. Het zijn grote ma neuvers geweest met echte kogels en echte granaten. Beide kampen hebben er de waar de van hun wapens en van hun methodes beproefd. Ze hebben er getracht malkaars militaire geheimen te doorgronden en onder vinding op te doen. In beide kampen is de leiding wat onder- vindingrijker geworden en nu kan de laat ste hand gelegd worden aan het op punt brengen var, het zo zeer ingewikkeld oor- logsmekaniek. Hoe lang zal d e laatste «mise au point» duren? en wanneer zullen alle duivels weer ontbonden Worden? Wij kunnen er ons in verheugen dat wij even mogen verademen, dat ons wat uitstel van executie bekomen wordt. Wij kunnen hopen dat het uitstel lang genoeg zal fiuren om ons in «vrede» een natuurlijke dood te laten sterven... Maar wie de verantwoorde lijkheid draagt voor de toekomst van de aan komende geslachten mag zich niet laten in slaap wiegen en moet voorkomen dat het ontwaken al te dramatisch weze. Praten zij." geer, oorden - en als de vos de passie preekt, boeren wacht uv? ganzen 4» Uitslag van de gewestelijke prijskamp in Nederlands opstel. 51 Guldensporenviering. 6) Zomervergadering van de gewest bond, datum en plaats. Te 16.30 uur De Heer Albert VAN* DEN BERGHE, Volksvertegenwoordiger, ral een spreekbeurt houder, over r.et zeer ik'jc'.e vraagstuk DE TAALTOESTANDEN IN KET ONDER WIJS TE BRUSSEL. OP DE TAALGRENS EN IN OVERMAAS. De Heer ars den Berghe is een bevoegd heid ir. zake onderwijs en heeft oewijs ge geven van degelijke en grondige kennis der toestanden in voornoemde gebieden; hij heeft vee; verdiensten verwerven door zijn tussen komst in de bespreking van dit vraagstuk in het Parlement. V' i, drukken de wens uit en hopen dat on ze leder, er zullen aan houden die spreek beurt in groot getal bij te wonen om aan die s.oere v.erker en strijdend Vlaming eer. be- wij van genegenheid te geven en van aan moediging en steun in de zware tocht aie hij ondernomen heeft m het Parlement en in de C\ P om ons iaams recht te doen zegevie ren en de tokomst van het Vlaamse volk te vrijwaren. HET BESTUUR J. Van Den Daefen, j. Moeremans, oorzitter. Ondervoorzitter. E.H. A. Van De Wall*. Secretaris. ALLEENVERKOOP DER Echte "CERABOS,, tegels ongeëvenaard in hun soort; Mosaïk vloeren MARBRAGGLO,/ de fijnste en mooiste Ceramiektegels "WASSERBILLIG,, de koning der ceramieken Prijzen vanaf 105,- frank per vierkante meter. FAIENCE - GRESTEGELS WASBAKKEN - SILEXORE - CROMOLITH GEVELSTENEN-ARDUIN - MARMERS Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRUDERSPLAATS Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN De Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1