i Rerum Novaxum-Feest te Ninove Door de Periscoop De Wereld rond... GEVELSTENEN Tentoonstelling Huis VAN BELLE NINOVE faeriut l xo mooi els eiken. Zeven en twintigste jaargang Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 3 Mei 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drutter-Uitgever R. LUVSTERMAN-HAELTERM*N. Koepomwraat 10. Ninow Hioorlsrreis' HET AANSTAANDE OP O.L.H. HEMELVAART 14 MEI WORDT ANDERMAAL EEN SUCCES I i Plaatselijke koniaktvergaderingen hadden reeds plaats in de volgende afdelingen van het gewest: APPELTERRE DENDERHOU- TEM DENDERW1NDEKE L1EFERIN- GE MEERBEKE NEIGEM N1EU- WENHOVE OUTER en POLLARE. Met geestdrift wordt aan de voorbereiding van het Feest gewerkt, want «Rerum No varum» betekent toch voor de Arbeiders het begin van de strijd voor christelijke sociale rechtvaardigheid in de wereld. Ten overstaan van de huidige problemen zal de Christelijke Arbeidersbeweging op Rerum Novarum haar houding bepalen te genover het Verenigd Europa in haar strijd voor VREDE EN WELVAART ten bate van de Arbeidersstand. Van nu af wensen wij de Rerum Novarum - vierders te verwittigen dat de viering zoals vroeger niet plaats heeft in de namiddag, maar wel in de voormiddag. Ziehier in korte lijnen de dagorde Te 8.30 uur verzamelen in «Ons Huis»; Te 8.45 korte optocht met muziek naar de Onze Lieve Vrouwkerk; Te 9 uur Plechtige Hoogmis met kansel rede over de betekenis van Rerum Novarum; Te 10 uur terug naar «Ons Huis»; Te 10.30 uur Plechtige Feestzitting in de Feestzaal van «Ons Huis» met feestrede door Jef De Boodt. Nationale Propagandist van de KWB. Einde rond 12 uur. De deelnemers van öe afdelingen die wen sen in Ninove te blijven kunnen in «Ons- Huis» goedkope eetgelegenheid vinden. Im mers in de namiddag wordt als ontspannend gedeelte van de viering, een sportmanifesta tie gehouden onder de vorm van een koers voor Liefhebbers BWB. waarvan het vertrek is voorzien te 14.30 uur aan «Ons Huis». Voor verdere inlichtingen hieromtrent zie de speciale berichten elders in dit blad. Lijkschennis naar rood begrip. In ons vorig nummer hebben wij er op gewezen hoe de socialistische pers bewust het feit aan haar lezers verdook dat de Vlaamse letterkundige en gewiezen mede werker van de «Volksgazet», Emmanuel De Bom. in de schoot der Kerk gestorven was. «Vooruit» heeft thans de gesynchroniseer de stilzwijgendheid verbroken, om een weer galoos schandaal aan te klagen Dit schan daal is het doodsantje van Mane De Bom. dat met uitlatingen van de overledene opgesteld werd. Er komen inderdaad zaken op voor. die niet fraai moeten klinken in de oren van pa penvreters: «Ik zou wel lang willen leven, heel lang zelfs, nog wel dertig jaar, maar in ieder geval wil ik gaaf en zuiver van hier vertrekken». «Toen een bende majesteits schenders de nobele figuur van koning Leo pold III van de troon stootte, ben ik met ge heel mijn gemoed daartegen in opstand ge komen. Ik voelde me thuis in het kamp van het gezonde deel van ons volk en dat volk wist ik Vlaams en Christelijk.» «Vooruit» vraagt met welk recht de «lij- kenschenners» van De Bom's doodsbeeldeken met zulk een ongepaste vuiligheid be smeurd hebben. De redacteur van het so cialistisch blad heeft vermoedelijk een op risping gekregen bij het lezen van het santje. Het is begrijpelijk «majesteitsschenners «nobele figuur van Leopold III». «het gezond deel van ons volk is Vlaams en Christelijk.» Socialisten zwijgen echter best over lijk schennis. Zij zijn er blijkbaar met in ge slaagd net lijk van De Bom voor hun partij- winkel te misbruiken, zoals dit van Herman Vos. Men weet inderdaad dat ook Vos chris telijk gestorven was maar niet over de kerk naar de dodenakker kon gedragen worden, omdat de socialisten het stoffelijk overschot opgeëist hadden voor een partijmanifestatie en het met rood vertoon in hun partijlokaal opgebaard hadden. Hun eerbied voor de godsdienst. Het was Tuur De Sweemer die bij de jong ste gemeenteraadsverkiezingen schreef dat de socialisten de grootste eerbied hadden voor de katholieke godsdienst waarop de meerderheid der Vlamingen beroep deed in de grote ogenblikken van hun leven. «Le Peupie» heeft nogmaals het bewijs geleverd van wat de roden door eerbied voor de godsdienst verstaan. Het was naar aan leiding van een mirakel vermeld in het maandblad der paters Oblaten van Maria- Onbevlekt. De 49-jarige Braziliaanse damp Maura Leaó Borges, wier één been tenge volge een ongeval tijdens haar jeugd opge lopen korter was dan het andere, werd plot seling weer normaal, toen zij knielde vóór het beeld van O.L.V. van Fatima. Schijnheilig schrijft het blad dat het de lezing van de paters Oblaten aanvaardt en enkel «de reizende Maagd van Fatima» kan danken. Maar dan komt de aap uit de mouw. Het blad eist uitleg, waarom de Braziliaanse dame uitverkoren werd en niet de blinden, de lammen enz. «Waarom enkel deze onbe duidende manke dame genezen? Er loopt iets mank in deze geschiedenis.» De eerste de beste katholiek weet dat het mirakel een uitzondering is en God bepaalde personen hiertoe uitverkiest om Zijn almacht te bevestigen en de macht der voorspraak van O.L.V. en de Heiligen aan te tonen. De eerste de beste Katholiek weet dat de gelovi ge lijdende niet moet treuren maar grote verdiensten verzamelt voor het eeuwig leven door zijn lijden aan God op te dragen. Maar hoe wilt ge hierover redeneren met mensen die zoveel van godsdienst verstand hebben als een koe van safraan eten?1 Bij de volgende verkiezingen zullen De Sweemer en Spaak opnieuw met hun eerbied voor de godsdienst uitpakken. Wat men in het buitenland niet begrijpt. In Nederland begrijpen ze niet dat m een katholiek land als België de geestelijke leerkrachten, die in gemeenschap leven, slechts 50 Cr van de normale wedde ontvan gen. Bii onze Noorderburen wordt de stel regel toegepast «gelijk werk. gelijk loon», en iedereen vindt dit normaal. Zo komt het dat een zeer degelijk Neder lands weekblad meent dat alles in kannen en kruiken is dank zij het reeds door de Se naat behandelde wetsontwerp betreffende het technisch onderwijs «In België heerst nog altijd de toestand, die aan de vroegere soa. maatregelen te wijten is. dat in gemeen schap levende geestelijken slechts 5C C van het salaris genieten, dat door de overheid is vastgesteld. De CVP heeft zich altijd op het standpunt gesteld, daf gelijk loon voor ge lijk werk dient uitbetaald en dat de Staat zich niet dient le bemoeien met de manier, waarop de gesalariëerde zijn geld wenst te besteden of hoe deze wenst te leven.» Onze Nederlandse vrienden zullen verrast opkijken wanneer ze vernemen dat in al de takken van het onderwijs in België, ook na het stemmen van de wetten Harmei. die an ders uitstekende dingen bevatten, de kloos terling. de kloosterzuster enkel 50 C'c van de normale wedde zal blijven ontvangen Stelselmatig boos opzet. Het soc. hoofdorgaan is er. in zijn nummer van 25 April, over gestruikeld dat «L'Huma- nité». het communistisch Parijs dagblad, een grote advertentie bracht voor eerste-commu- nreklederen en onze socio's vragen schijn heilig of de Kerk soms voor de volksdemo- cratiën gewonnen is. Dommer kan het niet in een blad dat aan de gewezen communist Demany toelaat dagelijks venijn te brouwen op de eerste bladzijde van hun blad. Om dan de collusie tussen Kerk en com munisme te bewijzen, halen zij aan dat het «Jaarboek van de Katholieke Pers» «Le Peu pie» bij de niet-toegelaten bladen rangschikt, maar een gunstiger kwotering voorbehoudt aan «L'Humanité». Het is natuurlijk radikaal gelogen. Achter de benaming van «L'Huma nité» komt dezelfde zedelijke keuring voor als achter «Le Peupie». «Vooruit» en «Voor Allen» en de heren hebben deze gemeen schappelijke keuring waarachtig niet gesto len. Zij bewijzen het dagelijks. Mijnheer Dr Vande Meulebroeck, burge- meestec van Brussel, is baron. Proficiat, Mijnheer de Baron. Als gij zoveel decoraties, ridderschappen., groot off icier en grootlint, en wat weet ik al gekregen hebt, dat ge zoudt moeten een buiK bij kopen om ze allemaal op te hangen, moe ren ze wel met adellijke titels beginnen, bij aldien uw verdiensten nog niet naar behoren beloond zijn. Ik schrijf dat nu niet voor het een of het ander. Ik zie met plezier een baron van het ge halte van Burgemeester Van de Meulebroeck aan bet hoofd van de hoofdstad te Brussel. Wij" krijgen in film en operette toch zoveel sjamfoeters van edellieden te zien dat ge zoudt meer dan uw goesting krijgen van de «élite». Ik ben een democraat niet met woo reen en uit noodzakelijkheid des middels -om er gens te geraken. De democratie zit mij in het bloed. Er zijn democraten die een beetje jaloers aangelegd zijn en die goesting heb ben om af te pakken van andeien. gelijk wat zij zeif nie'. hebben. Ik wou liever elk laten wat hij heeft en waaraan hij mei hai t en 7.1 el vasthangt. maar de anderen ook ge ven wat ze gaarne hebben. Er zijn mensen die zeggen dat er geen auto's moeten zijn omdat zij zelf er geen hebben en die van oordeel zijn dat die ge vaarlijke dinges maar dienen om deftige voetgangers hef onderste boven te rijden. Als ze zelf san een wagen geraken zijn ze de ergste om te laten zien in hoeveel mi nuten ze naar Brussel of Oostende kunnen rijden... en om in de plassen te rijden en de voetgangers vol modder te spatten. Moest ik minister zijn. ik maakte alle doorsnee Belgen baron. Zij die een beetje meer zijn en niet meer behoren tot de ca tegorie die allemaal gelijk zijn voor de wet die hier en daar een beetje boven de wet staan maakte ik graaf. En zij die iets, veel of weinig op hun kerfstok hebben en om ge lijk welke redenen hun burgerrechten kwijt beantwoord worden. 2» Mr Janssens. architect van de Techni sche Dienst van de Boerenbond die het plan uitwerkte en de gevel ontwierp. 3> vooral van de Heer Van den Berghe. meubelmaker te Gent. die ieder meubel tot in de kleinste bijzonderheid heeft bestudeerd om alles zo doelmatig en gerieflijk mogelijk te maken, er, daarbij aan ieder meubel de eenvoudige lijn en de mooie verhoudingen heeft gegeven een echt landelijke stijl, wa re schoonheid. Het is de bemeubeling die het eigen cachet geeft aan «Het huis onzer dro men». 7) Hoeveel bezoekers aan de tentoonstelling worden verwacht. Het aantal buitenstaanders kunnen we niet voorzeggen. Doch voor onze leden Minimum 25.000 - Te Leuven zullen 7 Boe- rinnendagen doorgaan voor de provinciën Antwerpen. Limburg en Brabant, en te Gent in de maand Mei 5 voor Oost- en West- Vlaanöeren. Op ieder van deze dagen ■wor den 2000 tot 2200 leden verwacht. Ook de hogere en middelbare landbouwhuishoud- scholen en huishoudscholen zijn uitgenodigd tot een bezoek. 8) Wordt de aktie voortgezet? Ja ongetwijfeld o.m. gans het jaar door ai langs artikels en «Bij de Haard» maand blad van de Boerinnenbond dat elke maand 100000 gezinnen bereikt. blangs voordrachten in de boerinnengil- den. Er zijn drie onderwerpen voorzien 11 de ideale woning «Huis onzer dromen» 2) het hygiënisch comfort 3) de verbetering van bestaande woningen mei moderne bouwma terialen. Wij schatten het aantal voordrach ten op 2000. c^ Het boek «De landelijke woning» zal als handleiding dienst doen. Het werd uitgege ven in 1953 als vervolg op «De Boerenwo ning» uitgegeten in 1945. Het is in de boek zijn, zouden nog de titel van ridder krijgen en rechihebben op de benoeming emessire». In Mexico zijn er zoveel generaals als hier champetters en dragen ze omtrent allemaal ellenlange namen. Ik wil niet beweren dat het er veel Deler om is, maar slechter is het er ook niet om. Bij slot van rekening is ons geslacht alle maal even oud en hadden ze van in den be ginne de registers var, de burgerlijke stand in orde gehouden, zoals het nu het geval is, zouden wij allemaal tot de bevinding komen dat wij afstammen van Adam en Eva. Om terug te komen op baron Van de Meu lebroeck voor één ding ben ik nog curieus; te weten hoe zijn adellijke naam zal zijn. In Holland vindt ge onder de edellieden veel «van»'s met een kleine v; ook nog «te»'s. In de Belgiek bestaat dat niet. Alle edelna- men die geen valse klank hebben beginnen met een Frans «de» en tot hiertoe is er geen flamingant gevonden die daartegen geprotes teerd heeft. Het zal dus zeker en vast nog lang zo blijven. Als de flaminganten tegen iets beginnen te protesteren is er altijd een minister die het roerend eens is oir, te ver klaren dat er iets niet in de haak is gelijk met het Nederlands in het leger maar dat de aangeklaagde toestanden toch al zolang bestaan en dat niemand dat zo op een slag en een keer kan veranderen. De baron-burgemeester zijn naam is door en door Vlaams. Meulen of molen kennen wij allemaal en broeck met e ,n c daartussen is niet hetzelfde als broeck zonder c. Het is de oude vlaamse benaming van wat wij nu een moeras noe men. Brussel zelf is een vervorming van het oude broeck of broecksel en daar bestaat nog de «rue du marais» ofte «Broeckstraat. Als ze die «molen wind- of watermo len 1 is nu gelijk er af laten kunnen ze hem baron de Bruxelles noemen. Dat klinkt niet slecht en heeft geen kwalijke be tekenis als «Monsieur de Paris waarmee in Frankrijk de bedienaar van de guillotine betiteld wordt handel te verkrijgen aan 75 Fr. De leden bekomen het aan 40 Fr. De tentoonstelling is geo pend op 4-5-6 Mei te Gent (Beurs) voor Oost-Vlaanderen en 7-8 Mei te Gent (Beurs) voor West-Vlaanderen. PAUSELIJKE BRIEF We geven hi ar integraal een schrijven weer dat gestuurd werd aan Z.E.P. B. JANS SENS. proost van de katholieke persactie, vanwege Z. E. Mgr Montini, prostaatssecre taris van Zijne Heiligheid de Paus. De oorspronkelijke tekst is in tiet Frans. Dal Vaticano, li 21 April 1953. Seercteria Di State Di S.a Santita N. 294159 Eerwaarde Pater, Gij heb; de erbiedige gedachte gehad een exemj aar van de eerste uitgave van het Jaa. boe* van de Katholieke Pers in België bij wijze van hulde aan te bieden aan de Heilige Vader. Zijne Heiligheid heeft dit voorkomend ge baar zeer op prijs gesteld en gelast mij u Zijn beste dank te betuigen. Hij drukt de vaderlijke hoop uit dat dit werk een geschikt werktuig weze in dienst van de katholieke persactie, en al de bewerkers van dit eerste Jaarboek feliciterend, zendt Hij hun zeer graag de Apostolische Zegen als onderpand van overvloedige goddelijke genaden. Gelief. Eerwaarde Pater, de verzekering te aanvaarden van mijn toegewijde gevoe lens in O.L.H. (w.g.) J.B. MONTINI Prosecr. Eerwaarde Pater B. JANSSENS o.p. Proost der Katholieke Persactie Halewijnlaan 92 ANTWERPEN VEELKLEURIGE voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen verschillende INGERICHT DOOR DE BOERINNENBOND OVER DE IDEALE LANDELIJKE WONING (Vervolg van voorgaande week) 5) Wat valt er bijzoncter op in «Het Huis onzer Dromen» In de eerste plaats de goede proportie, de eenvoud van lijn. de harmonie van de kleu ren, zo buiten als binnen, wat aan het ge heel een rustige, het oogbevredigende indruk geeft. Verder het doelmatig aanwenden van de beschikbare ruimte: De ontvangkamer dient voor 4 doeleinden als ontvangstkamer, als schrijfbureau voor vader, als logeerkamer en in geval van nood als ziekenkamer. De bemeubeling is aan de vier doeleinden aan gepast, zonder dat men dit kan merken of dat het geheel overladen is. De ruime, ge zellige woonkamer, waarvan een kookgedeel- te afgescheiden is door een doorgeefkast. Een ingenieuze uitvinding die doorgeefkast! Van in de woonkamer is er niets te merken van het kookgedeelte en toch blijft moeder in verbinding met al wat in de woonkamer gebeurt. In het kookgedeelte is alles zo ge schikt dat al het nodige onder de hand is en men toch niet de indruk heeft in een eng hokje opgesloten te zijn. En dan het washuis waar op een oppervlakte van 15.50 m2 ge ïnstalleerd zijn een grote kast voor werk kleding en werkgerief van vader, een werk tafel. met bak voor vuil linnen, een lavabo een pomp een wasmaehien. een droogzwier- der, een zetelbad, dat ook als spoelbak dienst doet en een WC en waar nog ruimte genoeg overblijft om waskuip en wasmanden te plaatsen. 6) Wie zijn de bijzondere medewerkers De Boerinnenbond heeft de kostbare mede werking verkregen 1) van Mevr. Heyens. landbouwhuisboudregentes. die de noodwen digheden hielp omschrijven waar moest aan soorren en rormaren Giadde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRUDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromoiith - Silexore MARMERS Agentschap der echte producten MERK Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN ODCI (UCTtLIPLI uiXLVAJ I tITCIT I I I"* /•BlfC UIVKJ 37

Denderklok | 1953 | | pagina 1