RENAAT VEREMANS De Wereld rond... Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE Öemtt ^7 Tel. 5 en 714 NINOVE Zeven en fwïn'tTgsfe Jaargang. Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 14 Juni 1955 i 1 y Postcheckrekening 1802.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. 11 JULI, VLAANDERENS KOOGDAG Houdt uw avond vrij. IN CINE NOVA ziet en hoort gij in vlees en bloed. Het Technisch Onderwijs, en de toelagen aan de Vrije Scholen. De hierna vermelde cijfers zijn onaan vechtbaar. Zij werden door de Minister van Onderwijs gepubliceerd in de Vragen en Antwoorden DIENSTJAAR 1952 Rijkstechnische en beroepsscholen Erkende technische en Beroepsscholen Prov. schol. Gemeent. schol. Vrije Sch. al aantal leerkracht. 2.169 1.763 5.341 12.778 b) aantal leerlingen 17.257 19.604 65.753 132.876 c) Weddetoeiagen v.d. Slaat 1) Onderwijzend person. 101.852.526 68.017.000 178.199.000 574.724.000 21 Bestuursperson. 7.570.303 3.414.000 8.945.000 28.850.000 3» Arbeiderspersen. 10.565.020 1 3d" n--v 2.904.000 8.124.000 dl Staatstoelagen voor Werkingskosten 10.955.060 3.630.000 8.100 000 22.623.000 el Uitgaven voor het bouwen of verbouwen van Het departement komt niet tussen in het technische scholen bouwen of verbouwen van instellingen van 79.993.459 het erkend technisch Onderwijs. Wat voormelde cijfers ons leren. Er zijn in de vrije technische scholen en beroepsscholen 132.876 leerlingen tegen 17.257 leerlingen in de rijkstechnische en geroepsscholen. dus meer dan 7,5 maal meer. Indien de vrije scholen op gelijke voet be handeld wercien als de rijksscholen, dan moesten de rijksuitgaven voor het vrij tech nisch onderwijs 7,5 maal hoger lopen dan voor het officieel onderwijs. Dit geeft de volgende cijfers Weddetoelagen voor het onderwijzend per soneel: 763.893.945 in plaats van 574.724.000 fr Weddetoelagen voor het besturend perso neel: 56.777.272.5 in plaats van 28.850.000 fr. Weddetoelagen voor het arbeidersperso- neel 79.237.650 in plaats van 8.124.000 fr. Staatstoelagen voor werkingskosten 149.662.950 in plaats van 22.623.000 fr. Bouwen of verbouwen van scholen 599.950.942.5 fr. in plaats van NIETS. Dit maakt te zamen 1.649.522.760 fr. in plaats van 634.321.000 fr zodat de katholieke technische scholen een besparing voor de Schatkist betekenen van 1.015.201.760 fr. op één jaar. Aanschouwelijk voorgesteld betekent dit 4000 woningen van elk een kwart millioen of 16.920 auto's van elk 60.000 frank, of nog een begiftiging van 203.040 fr. aan elke in woner van een gemeente van 5000 zielen, de ouderlingen en zuigelingen inbegrepen. En vermenigvuldig dit eens met al de ja ren dat het technisch onderwijs reeds be staal Ze gebeurt de socialistische voorlichting. De houder van de rubriek «Met de handen in de zakken» van «Vooruit» probeert af en toe verdraagzaam te doen maar geen week gaa; voorbij of de ezelsoren puilen uit en hij ontpopt zich tot een cynische antiklerikaal voor wie alle middelen goed zijn om de le zers tegen de Kerk op te jagen. Wij vragen bij voorbaat verontschuldiging om de overdruk van het hierna vermelde proza, maar wij kunnen de redacteur van het soc. blad niet beter ontmaskeren dan met zijn eigen dwaasheden onder de ogen onzer lezers te brengen. De man schrijft in het nummer van 2 Juni: «Als onze kardinaal nu ook eens het voorbeeld van Malenkov wilde volgen Als hij nu eens zijn willige schapen de raad en de wenk gaf de socialis tische vaders en moeders niet meer voor bandieten en lichtekooien uit te schelden Ons niet meer bandeloos, zedeloos, honds en zwijns te noemen Dat ware nog eens een index die we zouden goedkeuren.» Elk katholiek weet dat zulke woorden nooit in de mond van de Kardinaal gelegen heb ben. Er is meer. Wij dagen «Vooruit» uit in de meer dan zeshonderd katholieke perio dieke publicaties van ons land één tekst aan te halen waar de socialisten voor bandieten, lichtekooien, honds en zwijns gescholden worden. De kath. gazetten zijn veel te deftig om zulke woorden te gebruiken en hebben te veel eerbied voor hun lezers om hen met zulke drekuitdrukkingen vertrouwd te ma ken. Maar de rode lezers van «Vooruit» slik ken natuurlijk dit alles als koekedeeg en hun anti-klerikale gevoelens worden er door opgezweept. En het doel is meteen bereikt 1 Een donker spektakel. Dezelfde redacteur van «Vooruit» had het op 31 Mei over onze kerken «Vele van de kerkelijke dienaren hebben van de gods dienstoefeningen een donker spektakel ge maakt vervelende preken, angstaanjagende biecht in een duffe geur, in een lichtloze kerk, waar te veel bijgeloof, te veel valsheid tiert. Onze godsdienst heeft veel donkere mensen gemaakt.» Bedoelde redacteur zei natuurlijk nooit een voet in de Kerk, hij leeft buiten ea tegen de godsdienst, maar hij durft het aan te spre ken van onzegodsdienst Hij weet na tuurlijk niet dat de katholieke godsdienst in tegenstelling tot andere geloofsbelijde nissen een vreugdige godsdienst is, dat in de katholieke landen de mensen veel opge wekter zijn dan in de protestantse. Wij nemen aan dat. moest hij eer. preek beluisteren, dit voor hem uiteraard verve lend zou zijn. Een sermoen beoogt immers de veredeling van de mens. zijn optilling naar God. en wanneer men in een Godver- achtende atmosfeer ieeft. is dit saai en ver velend. Dat de biecht voor hem angstaanjagend is. kunnen we ons voorstellen. Maar voor ons. katholieken, is de biecht een ontlasting, een herboren worden tot nieuw geestelijk leven. Ep wal te zeggen van de doffe geur en het gebrek aan licht in onze kerken. Da sukke laar heeft blijkbaar nog nooit een voet in een kerk gezet, vooral niet op de hoogfees ten der christenheid, wanneer het altaar baadt in een zee van licht. Neen de Kerk heeft van de godsdienstoe feningen geen donkar spektakel gemaakt, maar ze omringd met de eeuwenoude luister van haar liturgie. Een donker spektakel is het echter het geloof te doden in de harten van duizenden, want het loven van deze dom pelaars werd er door zonder inhoud, zonder hoop. zonder vreugde gemaakt Steeds drukker diplomatiek verkeer met H. Stoel. Syrië heeft dezer dagen voor het eerst een vertegenwoordiging geopend bi de H. Stoel Het is treffend vast te stellen.'dat de jonge landen, die uit de laatste oorlog zijn ont staan. de geestelijke invloed van de Apos tolische Stoel zo hoog achten en dat zelfs landen met een kath. minderheid zijn over gegaan tot het vestigen van betrekkingen met het Vatikaan. Zo ziet men niet alleen de Libanon, waar meer dan de helft van de in woners Chrstenen zijn. maar ook landen als India. Pakistan en Indonesië regelmatige di plomatieke betrekkingen onderhouden met de H. Stoel. Iran heeft dit voorbeeld gevolgd ofschoon de uitwisseling van vertegenwoor digers nog niet plaats gevonden heeft en nog andere landen in liet Midden-osten schijnen hiertoe bereid te zijn. Ook Israël heeft laten weten, dat het wel betrekkingen zou willen vestigen met het atikaan maar dc noodzakelijke waarborgen inzake Jeruzalem en de HH. Plaatsen vor men een struikelblok. Een voorzichtige af wachtende houding blijkt hier gevolgd te worden. Kopenhagen heeft een bisschop. Z.H. de Paus heeft het apostolisch vica riaat van Denemarken tot bisdom verheven met als titel Kopenhagen, waarvan Z. E. Mgr J Th. Suhr o.s.B.. totnogtoe aposto lisch vicaris, de eerste bisschop wordt. Deze verheffing viel samen met het na tionaal katholiek congres van Kopenhagen, dat op 22-24 Mei jl. plaats vond en al de Deense katholieken rond hun Herder ver enigde in aanwezigheid van aartsbisschop pen en bisschoppen van verscheidene landen. Het Congres werd besloten met een Pon tificale Hoogmis, in de tuin van Frederiks- berg. opgedragen door Z.E Kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen, terwijl Z. Ej. Mgr Suhr het gelegenheidssermoen predikte. Z.H. de Paus richtte een radioboodschap tot het Congres, waarin de H. Vader herin nerde aan het kath. verleden van Denemar ken, aan de heldhaftige kampers tijdens de besloten tijd van de ketterij en aan het prachtig apostolaat van zovelen sedert, hon derd jaar geleden, de Grondwet opnieuw de beoefening van de kath. godsdienst duldt. Als gij de gazet niet leest weet gij toch nooit iets Er is te Brussel voor het hof van Be roep een proces hangende. Het gaat tussen een maatschappij voor dierenbescherming die haar zetel heeft te Veeweide en een non. De voorzitster van die zeer te prijzen en nooit volprezen maatschappij heeft klacht neergelegd bij het parket tegen een kloosterzuster. Er zijn in die zaak veei duistere hoeken en kanten die mis schien door het gerecht zullen belicht worden, misschien niet. De kloosterzuster geeft les te Gosse- lies. Bestaat er te Gosselies geen maat schappij voor dierenbescherming of nergens in de omtrek ook niet Is Vee weide de dichtst bijgelegen afdeling die te waken heeft over wel en wee van honden en katten en koeien en paarden van Gosselies Zijn er wel andere, maar hebben die zich niet willen belachelijk maken i-.igt de oorzaak van het optreden van afdeling Veeweide bij de persoon van haar voorzitster. Die edelachtbare dame draagt een uitheemse naam. Haar jong- meisjc-snaam staai niet vermc-ld. Is ze zelf misschien een uitheemse en behoort ze tot een volk «qui a la tête prés du bonnet In alle geval zuster Saint Hilaire geeft les in de biologie. Ze kent haar vakhaar hogeschool-diploma is daar om dat te bevestigen. Ze geeft haar vak volgens de wettelijke voorschriften. Zij heeft een oude kat dood gedaan na ze eerst gechloroformeerd te hebben en ze open gesneden om aan haar leer lingen te laten zien wat er van binnen zo al zit in een kattenkarkas. De madame van Veeweide heeft daar iets over vernomen waarheid of on waarheid en ze is in een kattencolei- re geschoten En ze heeft klacht neer gelegd bij het parket van Charleroi dat Gosselies onder zijn bevoegdheid heeft gelijk Oudenaarde te Ninove moet on derzoeken. Het parket is afgestapt voor een on derzoek om wille van die kat heeft de zaak ernstig onderzocht en afgezien van \eito]cring omdat er geen reden tot ver volging bestond. Madame haar kattencoleire was daar- Handelshuurovereenkomsten Vandaag willen wij even de zo fel •cspi un.cn wet behandelen op de Han- delshuurovereenkomsten. Vooreerst willen wij U duidelijk trachten te maken welke handelshuizen er ja dan neen onder de wet op de han delshuurovereenkomsten vallen. Er zijn veel handelshuizen die onder de gewo ne huishuurwet vallen. Dit verschil vooral moet U zich goed in het verstand prenten. De handelshuizen wier kadastraal in komen lager is dan onderstaand wordt mee niet over. Wilde het parket niet vervolgen, haar maatschappij spande zelf proces in en daagde het nonneke voor de Correc tionele Rechtbank van Charleroi. Het tribunaal weigerde de zaak te behan delen omdat Madame in niets te kort gedaan was en de openbare orde nooit gestoord werd door het onderwijs van Zuster Saint Hilaire. Madare haar kattencoleire was nog niet over. Ze is in beroep gegaan tegen dat von nis. Zo zit het nonneke voor de derde maal op het bankske En de advokaten pleiten, mensen, pleiten dat het speeksel tot in de gebu- ren vliegt om te bewijzen dat Madame wel te kort gedaan is en recht heeft op een proces om herstel van schade te vragen. Het Hof van Beroep heeft nog geen uitspraak gedaan. Het heeft de zaak in beraad gehouden. Het moet er ne keer op slapen zouden wij zeggen Het moet er zelfs meer dan één keer op slapen want liet zal uitspraak doen op 1 Juli. En dan op 1 Juli zal het Hof zeggen ofwel dat Madame het recht niet heeft om tegen het nonneke van Gosseiies proces in te spannen en dan zullen wij van al de geheimen die rond die kat hangen niets vernemen. Ten ware Ma dame haar kattencoleire nog niet over ware en zij in verbreking zou gaan... Ofwel zal ze mogen proces inspan nen en dan zullen wij er zeker en vast meer over vernemen en zullen wij kunnen verslag uitbrengen, anders dan met vraagtekens. Alles wordt rap vergeten. Dat proces tegen een kattenkop omwille van een kat heeft kans een beetje mee te gaan. Morotisten zullen er een studie kunnen over maken hoe het mogelijk is dat de beschaving in onze eeuw zo verkeerd kan lopen dat iemand zoveel tijd en zoveel geld verspillen kan om de die ren met zachtheid te doen behande len. en er zoveel passie kan achter zet ten dat die nooit inziet dat mensen «ook» met zachtheid moeten behandeld wor den. Arm nonneke. waart gij geen kat- tenKop maar eenvoudig een kat, de zeer geprezen en nooit volprezen maatschap pij van Veeweide zou voor u in de bres springen in plaats van u af te martelen aangegeven, vallen onder de gewone huishuurwet 1500 Fr in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. 2500 Fr in de gemeenten met 5000 tot 29.999 inwoners. 3000 Fr in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer. 3500 Fr in de agglomeraties Antwer pen. Brussel. Gent en Luik. Wanneer de normale huurwaarde op 1 Augustus 1939. bovenstaande cijfers met meer dan 500 Fr overtrof, vallen die v\ oonhuizen niet onder de gewone (Vervolg op het 2e blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplirtten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezaride - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN MERK zo mooi als eiken.

Denderklok | 1953 | | pagina 1