De Wereld rond... Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE N i N O V E P'; Sè V mm 9 mmm Zeven en twTntTgsïe Jaargang. "y-v,y*y- «-'ïJfe 2 7~ Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 21 rJun! 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 IJULI, VLAANDERENS HOOGDAG Houdt uw avond vrij. IN CINE NOVA ziet en hoort gij RENAAT VEREMANS speelt... MARIA VAN DER MEERSCH, van de Vlaamse Opera te Antwerpen, RENAAT VERBRUGGEN van het N.I.R., zingen ANTOON VAN DER PLAETSEN, draagt voor COLLEGE - Sint Aloysiusfeest DINSDAG 23 JUNI Te 5 uur Opvoering van DE BREMER STADSMU ZIKANTEN door het Schocljeugdtheafer. Toegang 5 fr. voor familieleden van de studenten. Te 7 u. KAATSLUTTE van de Oud-Leerlingen. GEZELLIG SAMENZIJN. De Italiaanse Verkiezingen In Italië vlammen de politieke hartstoch ten hoog op. Er is het zuiders temperament, er zijn de herinneringen aan het facisme. de monarchie en de ineenstorting, er is van een andere kant het feit dat Italië elk jaar een aanzienlijk geboortenoverschot heeft en de vroegere massale uitwijking, hoofdzakelijk r.aar Amerika, onmogelijk geworden is. Tot aan de jongste wetgevende verkiezin gen regeerde dhr de Gasperi. leider van de christen-democraten, aihoewei hij over de volstrekte meerderheid beschikte, samen met andere partijen, waaronder de socialisten, genre Spaak-Van Acker, terwijl een hard nekkige oppositie uitging van de communis ten en hun bondgenoten, de linkse socialis ten. genre Isabelle Blume. wier leider Nenni herhaaldelijk te Moskou verbleef. De inzet van de verkiezingen wascom munistische overheersing of samenwerking met Amérika t4n verwezenlijking van de Europese Unie. De kiesstrijd werd met machtige middelen gevoerd, waarbij de communisten bleken o- ver enorme bankkredieten te beschikken. De uitslag is niet schitterend maar bevredigend voor de christen-democraten. Op een gering aantal stemmen na. behaalden zij de meer derheid. wat hun 65 G van de zetels zou be zorgd liebben ingevolge de kieshervorming. kort vóór de verkiezingen doorgevoerd. De overwinnaars zijn echter de extremis tische groeperingen van 1 echts en van links, vooral deze van rechts de monarchisten en de neo-fascisten, aie hun stemmen- en ze telsaantal zeer aanzienlijk verhoogden. Hoe de gebeurtenissen ook verlopen. Ita lië zal in elk geval de politiek van de Euro pese eenmaking met het oog op het bolsje- vistisch gevaar voortzetten. Hoe Volksgazet geschiedenis schrijft. olksgazet» wijdt een blijkbaar ingezon den hoofdartikel aan de Italiaanse verkie zingen Zelden hebben wij in een dagblad evenveel nonsens gelezen. De Gasperi. die door Spaak een grote Europeër geheten wordt, is natuurlijk een «clericale gunste ling van het Vaticaan». die de bevestiging beoogt van «edn voor eeuwig gevestigde heerschappij», wat hem zou toelaten «ver dere aanslagen te plegen op de heilige vrij heid». Gans de redenering van het soc dagblad komt hierop neer: 1) de Italiaanse kieswet was een knoeiwet, een aanslag op het alge meen stemrecht; 2> het communisme moet. evenals in het België van de maatschappe lijke zekerheid, door ingrijpende sociale her vormingen bestreden worden, wat in Italië niet het geval was; 11) de katholieke hiërar chie. Paus en Bisschoppen, werd verslagen. De gewijzigde kieswet was geen aanslag op het A S. ledereen bleef als te voren één stem behouden. Dj wet beoogde enkel een duurzaam bestuur, dat verregaande hervor mingen zou mogelijk maken door een daad werkelijke bestuursmeerderheid te schen ken aan wie de volstrekte stemmenmeerder- heid behaalde, omdat een te geringe meer derheid elk behoorlijk bestuur bemoeilijkt en bezwaart. Het zuiver algemeen stemrecht geeft overigens, dank zij de partijenverbrok- kelmg. een meerderheid, zelfs zonder de vol strekte meerderheid van het aantal uitge brachte stemmen te verenigen! Ook in Frankrijk zijn alle politici ervan overtuigd dat een kieshervorming noodzakelijk is om aan het algemeen stemrecht zijn volle kracht te schenken en een duurzaam en verant woord bestuur mogelijk te maken. In Italië werden er ingrijpende sociale hervormingen doorgevoerd, vooral op agra risch gebied. De socialisten, richting Spaak- v an Acker, hebben trouwens gedurende gans de legislatuur samen met de Gasperi het land oestuurd en het is waanzin de ver antwoordelijkheid van dit bestuur aan «de gunsteling van het Vaticaan» en aan hem alleen te wijten. De kath. hiërarchie heeft in Italië niet aan de kiesstrijd meegedaan. Enkel hebben de bisschoppen aan de gelovigen voorgehouden, uat zij moesten stemmen volgens hun ka tholiek geweten, wat hun recht en hun plicht is. Zij werden geenszins «verslagen», want het staat vast. dat in het Zuiden van het land zeer vele goede katholieken voor de monarchisten gestemd hebben, d.i. voor de genen die het Huis van Savoia opnieuw op de troon wensen. Staaltjes van onzin. Staaltjes van onzin iiggen in de leader van «Volksgazet» voor het grijpen. Wij zullen ons tot twee aanhalingen beperken. Het blad schrijft: «Adenauer probeert ook een kiesrechthervorming door te zetten... En deze Duitse discipel van de Gasperi. even eens een troetelkind van het Vaticaan. heeft zelfs de verontschuldiging van het commu nistisch gevaar niet Zoveel woorden, zoveel dwaasheid. In Ita lië had de kieswet niets met het «kiesrecht uit te staan. De Duitse kanselier een disci pel van de Gasperi noemen komt er op neer te schrijven dat Hitler in zijn tijd een dis cipel van Leon Degrelle was En dan die loochening van het communistisch gevaar in Duitsland Duitsland dat bestaat uit een Bondsrepubliek en een Sovjetrepubliek. Duitsland waarvan de verdeling onlangs door Spaak openlijk betreurd en misdadig geheten werd. Duitsland waar de Russische tanks aan de Elbe opgesteld staan... Ten overstaan van België schrijft V.: «Had men ook hier de verzuchtingen van de ar beidende kiasse onverhoord en onbevredigd gelaten, de partij van Lalmand zou zeker de invloed, die zij na de oorlog bezat, niet ver ioren hebben.» Welke invloed bezat de com. partij in België na de oorlog Deze die haar door de socialisten geschonken werd De comm. partij bezette slechts enkele zetels in het Parlement, maar de socialisten namen hen onmiddellijk op in het bestuur van hun vakbonden en maakten van Lalmand. Terfve Borromans, Demany ministers van de Prins- Regent. Zonder een tegenwenk van Moscou en zonder de geallieerde tanks zouden de communisten hier het spel van Praag ge speeld hebben en van de socialistische ont manning gebruik gemaakt hebben om hun heerschappij te vestigen Begrijpelijke verwarring. De verwarring waarvan het waanzinnig geschrijf van «Volksgezel» blijk geeft, is be grijpelijk. De christ.-demoer. behaalden 2t>2 zetels in de nieuwe Kamer. Als «verplette- i it.g» kan het er nogal door. De door her. verloren zetels zijn naar de monarchisten gegaan, die met 40 kamerleden in de nieuwe Kamer zetelen tegen vroeger maar 9. De grote vtrslagene is echter de socialistische leidei Saragat In de vroegere Kamer, die 5i4 leden telde, haalder. de socialisten genre Sp,i.tk-\ an Acker. .13 zetels. In de nieuwe Kamer met in totaal 590 volksvertegenwoor digers zetelen de dutsen nog met 19 man of 13.8 maal minder dan de christenen. Terecht schrijft dan ook de redacteur-bui tenland in zijn dagelijkse rubriek, versche nen in hetzelfde nummer van «Volksgazet»: «Giuseppe Saragat is een van de grote ver liezers... In rie komende kamp om de demo cratie te beveiligen, zal de partij van Sara gat niet eens meer haar man kunnen staan. Zij is geworden, wal de Fransen noemen, «quantitë négligeable». Het zijn wij niet die zulks schrijven, het is dezelfde Janus-Volks- gazet op 11 Juni. blz. 4. Staaf en Onderwijs Onlangs was een christelijke volksverte genwoordiger zo nieuwsgierig bij de Minis ter van Onderwijs te informeren naar de staatsuitgaven voor de staats- en de vrije instellingen voor hoger onderwijs: Uit het antwoord blijkt nogmaals welke reusachtige besparingen de Staat verwezenlijkt dank zij het katholiek onderwijs. In 1950 kostte elke student van de staatsuniversiteiten het aar dig sommetje van 42.400 fr aan de Schatkist; e studenten van de Vrije Uuniversiteit te Brussel kostten aan de Schatkist 15.920 fr per student en deze van de katholieke uni versiteit te Leuven slechts 9.191 fl\ per hoofd. Van een andere kant. kostte elke student van de Rijkshandelshogeschool te Antwer pen 40.000 fr aan de Staat en elke student 3600 fr handelshogeschool S. Ignatius Uilenspiegel is niet dood in Vlaande ren. Lamme Goedzak ook niet. Zij zijn vergroeid met Vlaanderen en met de Vlamingen. Ze zijn als een boek dat uitgegeven werd op duizende exempla ren en telkens weer opnieuw heruitge geven wordt. Hier loopt een Lamme, lopen er hon derd Lammes daar hebt ge Uilen spiegel in evenveel exemplaren. Soms zelfs verschijnen de twee helden om de beurt, naar gelang de omstandighe den in een en dezelfde persoon. Zie. bijvoorbeeld de burgervader van Brussel, de Heer Van. baron de Meule- broeck. Het is een Vlaming. Zijn naam moge op zijn verfijnst Beulemans uitgesproken wordenzijn taal moge voor ons Vlamingen klinken als echt Frans, hij is en blijft een ras echt Vlaming. Geen enkel Frangais de France zal hem. daaraan mispakken. Zijn physiek is specifiek Vlaams. Hij zou even goed kunnen verloren lopen tussen een groep dikbuikige Vlaamse brouwers als tussen dito Vlaamse slach ters of kooplui. Het physiek van Leon Degrelle le beau Leon, in die tijd deed onwillekeurig denken aan een ras echt Ardenees trekpaard, niet te zwaar maar lenig en goed gespierd. Het phy siek van de heer Van. baron de Meule- broeck doet even onwillekeurig denken aan het zware trekpaard van Vlaamse type. Zielkundig bekeken is hij even dooi en door Vlaams. In het salon de l'alimentation is hij volkomen in zijn element. Met alle ge mak beweegt hij tussen al die stands keurend, proevend en smekkend. Hij ware het gedroomde model voor een moderne Breughel. Hij is een van dat soort dubbelslach- tigen waarin Lamme en Uilenspiegel om de beurt leven. Lamme Denk even terug aan de dra matische dagen van de koningskwestie toen het janhagel van Brussel met str aatstenen smeet en de Brusselse De afschaffing van het katholiek onder wijs zou een onmetelijke ramp zijn voor de Staatsfinancies Krachtmeting te St.-Lambr. Woluwe Te pas en te onpas kraaien de socialisten het uit. dat de Christel, partij bij de e.v. verkiezingen een grote nederlaag zal nnlo- pen. Er was te St.-L. Woluwe. een belangrijke Groot-Brusselse gemeente, waar zeer veel gei inge lieden wonen in de zogenaamde «ci- tes-jürdins» gelegenheid de openbare me ning te testen. De Raad van State had er nieuwe gemeente verkiezingen voorgeschre ven. En de socialisten proclameerden dat de uitslag een vingerwijzing zou zijn voor het ganse land. Zij mobiliseerden de kopstukken van hun partij om de kiesstrijd te voeren. De uitslag was enigermate anders dan de roden verwacht hadden. In October jl. ver loren de katholieken de meerderheid, thans zitten zij opnieuw voor (i jaar in het zadel Ais test is het verheugend Ook in Nederland hadden de soc. voor- hoerkens met haar saccoche de ruiten van de trams stuk sloegen. Lamme had het niet perfecter kunnen doen en zag in de heer Van. baron de Meulebroeck zichzelf leven en bewegen als in een spiegel. Hij is niet altijd zo lam en tam en goedzakkig als toen. De kat-uit-de- boom-kijkerij is zijn geliefkoosde be zigheid niet. Hij kan snel een radicale beslissing nemen als iemand die weet wat hij wil en wint wat hij wil. Kortzichtige mensen zien in hem de rasethte BrusselaarVlaming-firetter nu gelijk hij in vroeger eeuwen kieken- fretter was. Ze zijn mis. Achter zijn hoog voorhoogd schuilt een schrandere geest. Hij is geen uil. Hij is een Uilenspiegel. De proclamatie die hij op de muren van Brussel liet uithangen toen de Duit sers in 1940 Brussel binnengerukt wa ren Zijn rustkuur in de gevangenis te Sint Gilles. Zijn houding in de koningskwestie. Zijn optreden tegen het Vlaamse zangfeest, kunnen oppervlakkig gezien de schijn aannemen van een onstandvastige po litieke houding. In feite bewijzen zij een snel en juist begrip van de bestaan de toestanden en een even snel aan passingsvermogen. Hij weet dat in de werkelijkheid van het leven alles betrekkelijk is. Hoe dikwijls reeds heeft hij op de Place des Martyrs hulde gebracht aan hen die in 1830 Benelux stuk sloegen, al bedenken hoeveel moeite het nu kost om de stukken weer aaneen te lijmen De geest van Uilenspiegel is in hem gevaren en geeft hem de fratsen in die hij ten gepasten tijde moet uithalen om populair te blijven en er als groot man bij te zijn en bij te blijven moest er bij toeval eens voorlopig een blijvende toe stand geschapen worden. Uilenspiegel doet de massa lachen... maar lacht met de massa r speld dat ze bii de raadsverkiezingen meer stemmen gingen halen dan de Katholieke olkspartij. Ook daar bleken ze slechte pro leten en behaalde de K.V.P. 31 der stem men tegen 29 U voor de Partij van de Ar beid. zedat de katholieken aan de kop van alle partijen staan. Schoolstrijd te Genfbrugge De soc. huldigen het beginsel «Alleman gelijk voor de wet» maar de katholieken worden van het genot der wet uitgesloten. Dit word. nogmaals bevestigd door «Voor uit» (11 Juni) waar het blad schrijft: «Wel dra zal het onweer een storm van formaat wol den als het voorstel tot hernieuwing van het contract met de kath. scholen in de ge meenteraad zal besproken worden Over de uitslag van deze bespreking moeten de cleri- calen zich geen illusies maken.» De katii. scholen van Gentbrugge zullen verlicht en verwarmd worden dank zij de giften van de katholieken, maar deze zelfde katholieken zullen de andere scholen moeten steunen met hun belastingen. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige M E R K LAMBRIZERINGEN MARMERS xo mooi als eiken. v v»8Br 5V V, 'i'%» dk

Denderklok | 1953 | | pagina 1