OPGELET dansen de Leeuwen in NOVA zp 11 JULI Vlaanderens Hoogdag De Wereld rond... Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE ëterult M E R K lambrizeringen marmers Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 12 Juli 1953 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening 186i.M Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTEBMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. HEDEN AVOND Zaterdag l J leidt de samenzang, f f f RENAAT VEREMANS, begeleidt aan het klavier MARIA VAN DER MEERSCH, van de Vlaamse Opera te Antwerpen, RENAAT VERBRÜGGEN van het N.I.R. ANTOON VAN DER PLAETSEN, draagt voor en... de rest ziet en hoort gij ter plaatse 1 PASTOOR POELAERT, zal de kunstenaars voorstellen en de inleiding doen. De inrichters zullen een toegangskaart afleveren aan al wie twintig frank veil heeft om de onkosten te bestrijken. Zaterdagavond te 7 uur, in de kerk van Ste. Theresia, PLECHTIG LOF door E.H. Van Moer, proost van het Davids- fonds. Daarna in Ciné Nova... Feestzitting die begint te 8 uur stipt. Groeninghe veld waar zijn de dagen, ASs in uw gras, als in uw zand, Steunend op God, de legers lagen, En vochten vrij ons Vlaanderland Laat op dat veid in onze hand De Leeuw ontwaaien, en leve vrij van schade en schand, ons Vlaanderland! t Is zomer, "t is Juli. Zie hoe t jaar opgaat naar zijn hoogtepuntzie hoe de oogst rijpt onder de stralende dwang der zon zie de laaiende brand der klap rozen Voel je de drang van het jonge leven dat naar rijpheid, naar volheid tracht De rozen geuren zwoel en zwaar van verwachting in Kortrijks tuinen. Dartel stuwt de Groeningerbe?k haar wateren door de vruchbare beemdenWat wil len die lieden die zich zwijgend opstel len in de vroegen ochtend Stoer is hun uiterlijk en ze zijn gewapend Een pries ter zegent met wijds gebaar innig kus sen de mannenlippen de bedauwde va- dergrond. Dan galmt een dreunende strijdkreet over de veldenVlaande ren de leeuw, voor vrijheid en voor rqcht... «Leeuw... vrijheid... recht antwoordt de echo van de stads wallen. Ruiters verschijnen op de nabije heu velkam. Fantastisch groeien hun sil houetten in de prille lucht... Morgen die komt als een lach [die ontwaakt Op der wereld gelaat Nu ge stralende duikt Boven het glimmen der [trillende kimmen (N. Van Such telen) De eerste zonnestralen toveren schich ten uit de stalen helmen. De vederbos sen gloeien met warme kleuren. Rijk versierde degens schieten gensters zij den vaandels blinken en wuiven. De bloem van Frankrijk's ridderschap stormt vooruit. Ze zullen ze verplette ren. die trotse gemeentenarenpaar denhoeven zullen die fiere hoofden ver trappelen zegevierend zullen de Fran se leliën wapperen in het rijke Vlaan deren dat koning Filips" begerige blik ken stoutmoedig tartte... - Harop, harop de trompe steekt, De boeien los, de banden breekt Harop Breydel. harop de Conink Valt aan Slaat toe Voor Outer en Heerd VOOR OUTER EN HEERD..! De wapenkreet, die zeshonderd vijftig jaar geleden, van de Noordzee tot aan de Maas. op de adem van de wind werd meegedragen over vlakten en landou wen. over bossen en heide van je duur baar Vlaanderen... De wapenkreet waarin je voorouders al het nobele en het grote, dat hun duurbaar was als het leven zelf. ja. meer dan dathad den neergelegd, als in een spontaan ge bed. dat hun. in hun grote nood. uit het hart was gesprongen lijk het klare fon teinwater uit de spleet van de rots. om dat het binnenin te eng was geworden... VOOR OUTER EN HEERD! Voor je Geloof en je Volk Daarvoor gaven je voorouders alles. Daarvoor gaf de moeder haar kind de vrouw haar manhet meisje haar ver loofde. het kind zijn gebed, zijn angst en zijn honger: de man zijn rode bloed En jij Wat geef jij Of is je geestdrift alléén maar een fraai woord zonder meer. dat geen echo nalaat in je ziel. wanneer het moeilijk wordt, en de ontbering en het offer je kameraden willen worden in de strijd Is je wil nog sterk genoeg om het offer te aanvaarden van je dagelijks genot, van je lieve gril en luim. van je strelen de gemakzucht, van je wilde vrijheid Of is hij zo slap. dat je wel een goed kope traan kunt wenen om je eigen laf heid. maar je tanden niet op elkaar kunt klemmen en je hand niet kunt reiken aan je broers en je zusters, die opmarcheren onder de plooien van het hagelblanke vaandel met het vlamrode kruis... voor Outer en Heerd!... Haat doet raaskallen. De koninklijke familie heeft te Oostende afscheid genomen van marine-aspirant prins Albert Tot de koninklijke familie behoort nog altijd koning Leopold III en deze werd luidruchtig toegejuicht door de Oostendse bevolking en de badgasten. Deze toejuichin gen hebben de socialisten het slapen belet en «Le Peuple» vroeg waarom Koning Leo pold niet te Laken binnenshuis af scheid genomen had van zijn zoon Haat doet raaskallen Straks zullen onze socio"? nog de eis stellen, dat Koning Leopold zich onkennelijk make wanneer hij het kasteel te Laken verlaat. Die heren moeten bepaald eefi slecht geweten hebben Indrukwekkende katholiekendag te Berlijn. De katholiekendag te Berlijn op 27-29 Juni is een groot succes geworden De belangstel ling ging vooral naar de slotbijeenkomst in het openluchttheater «Waldbühne» waar 30000 mensen zich verdrongen, terwijl aan duizenden gee;, toegÊng kon verleend wor den De Oost-Berlijners hadden inderdaad, mits de vereiste grensdocumenten. de toela ting bekomen zich naar West-Berlijn te ver plaatsen en op een paar uren tijds hadden de paiochièie instanties 15000 overgangsbe- wijzen Klaar gemaakt Het was een aangrij pend tafereel deze 30000 mensen, allen met een brandende kaars in de hand. in de Eu charistie broederlijk verenigd te zien. Mgr Weskamm wees op de gevaren, die de gelo vigen niet slechts uit het Oosten, maar ook uit het Westen bedreigen, met name de geest van het moderne materialisme. Zij kregen geen kans. Wegens hun onvoldoende getalsterkte is de communistische parlementaire groep niet vertegenwoordigd in de commissie tot her ziening van de grondwet. Hun vertegen woordiger Dejace heeft herhaaldelijk en zeer deemoedig voorzitter Van Cauwelaert verzocht in de commissie te mogen zetelen maar hij werd wandelen gestuurd. Na de eerste vergadering van de commis sie blokletterde dan ook «Het rode Vaantjes: «De traditionele partijen beginnen met de afbraak van de Grondwet». In Rusland kan men natuurlijk de grondwet niet «aftreken». Daar bestaat evenmin een grondwet als er grondwettelijke vrij heden bestaan. En wat Wij staan voor de schoonste tijd van heel het jaar - de tijd van het groot verlof. De scholen sluiten de poorten. De prijzen zijn uitgedeeld en de buizen ook. De studenten zijn vermoeid en de leraars nog meer en elk tracht naar een welverdiende rust. In onze jonge tijd vielen de verlofdagen vee: later, ik weet nog te spreken van «de grcte vacantie» die begon de laatste Maan dag van Augustus en eindigde op de eerste Maandag van October. Langzaam aan werd de vacantietijd ver vroegd en verlengd. Alles is vervroegd. De aardappels worden vroeger geplant en vroe ger uitgedaan. De hooitijd is vervroegd; de oogst ook De jaargetijden vervroegen ook en met October begint de Winter. De kin deren zijn vroeger groot en de jeugd is vroe ger rijp. De mensen zijn vroeger oud. Alles gaat rapper en vlugger en moesten ze ons morgen vertellen dat de wereld rap per draait, ik zou het geloven. De snelheid houdt gelijken tred met de beschaving. Het menselijk gestel is even sterk of nog sterker dan vroeger. In de sport worden alle records neergehaald. De cyclisten van onze tijd kijken vol compassie op de twintig ki lometer pier uur van de eerste ronde-mannen Maar hoe sneller het gaat. hoe rapper de sleet. De hotsende-botsende drijwielkar van de boer uit vroeger eeuwen, was onverslijt baar. De motorwagen van onze tijd is nau welijks ingereden als hij verouderd is. De vliegmachine gaat nog veel rapper en is ook veel rapper bij het oud-ijzer. Het verschijnsel is algemeen: er is geen spraak van plantrekkerij. In het politiek le ven is het juist hetzelfde; Het gaat alles veel rapper en mensen en instellingen zijn veel rapper versleten. Het administratief apparaat alleen ontsnapt aan de algemene wet. Het veroudert niet en blijft buiten de algemene tendenz tot versnelling. Het is als de tegenproef voor de waarheid dat versnelling groter sleet meebrengt. De oude boeren spreuk «Rap vet is rap in de kuip» die haar oorsprong vond in de var- kenskvveek is wel een onomstootbare wijs gerige stelling. In de oude geschiedenis van Europa is er sprake '/an een «honderdjarige oorlog, een dertigjarige oorlog, een zeventigjarige oorlog Nu spreken ze van «blitz-krieg». Het resul taat is altijd hetzelfde: als het gedaan is zijn ze van beide kanten buiten adem. De wetgevende Kamers worden verkozen voor een bepaalde termijn. Ze geraken bijna nooit tot aan de eindmeet en de Regeringen verongelukken nog rapper dan auto's of vliegtuigen. En als ze niet in tijds veronge lukken. doen ze ongelukken. De ooriog van 1940 heeft vijf jaar geduurd; de regeringen zijn vijf jaar moeten aan blijven en ze hebben het kluwen zodanig verward dat er acht jaar na de wapenstil stand nog geen vrede getekend is. In Korea begon de oorlog zo onverwachts, op een slag en een keer. Ze hebben gevochten dat het stof in de geburen vloog. Ze zijn lang het vechten moe maar weten niet hoe uitschei den. De leiders beginnen tekenen van zins verbijstering te geven. De Noord-Koreanen Waren plots Zuid-Korea ingevallen om het Land weer één te maken. Ze gingen er door gelijk door de boter en verdrongen hun te genstrevers tot op een hoekje, een voorschoot groot. De Zuiderlingen werden er boven op geholpen en Noord-Korea werd onder de voel gelopen. De Chinese «vrijwilligers» snel den de Noorderlijken ter hulp en sloegen die uit het Zuiden weer terug. Als ze moede werden van over en de weer te lopen, begon de loopgraven oorlog. Ze zijn het lang beu van beide kanten. Het geraakt niet gedaan met die eindeloze besprekingen. Nu zijn de Noorderlijken zeer haastig omdat het niet vlot tussen de Zuid-Koreaanse premier en Eisenhower en zeggen de Noorderlijken en dat is «le mot de la fin» ziet ge nu wie begonnen is Versleten; te rap en te iyng gedraaid! Over de Belgische politiek zeggen we liefst niets. De heren van het parlement en van de Regering hebben rust nodig... en ze zul len wellicht hun examen afleggen in October! schreven de communisten over onze Grond wet ten tijde van de koningskwestie Hun eerbied voor de ''armoelijders,,. De man «met de handen in de zakken» van ooruit» heeft weer de vogel afgeschoten. erre van mij. schrijft de propere meneer, de gedachte hier een pleidooi te houden voor kinderbeperking. Als ik mij daarvan nnl- houd. is hel niet enkel omdat ik de bliksem schichten vrees van de kroostrijke opstellers van de parochieblaadjes, maar ook en vooral ornaat ik van oordeel ben dat als iemand veel kinderen wil. men hem zijn gang moet laten gaan». En dan begint de profeet: «In een nabij verleden zagen wij overal, en vooral bij ar moelijders. kinders met de vleet geboren worden, zonder dat de ouders schenen te be seffen dat zij daar een zekere verantwoor delijkheid voor droegen. Het kind was zo weinig gewenst, dat men niet zelden hoorde verklaremeer mond meer is een ongeluk De armoelijders, dat zijn de arbeiders, de mge iieaen. wier stemmen ce socialisten met alle middelt ngeronseld hebben. De ar moelijders. dat zijn natuurlijk niet de socia listische kopstukken en de socialistische ga- zettenschrijvers De armoelijders met vele kinderen waren onverant woordelij ken! En terwijl overal in Vlaanderen het spreek woord luidt: «Ieder kindje brengt zijn lepel tje mee», heeft dit bij de feniks van «Voor uit»; «een mond meer is een ongeluk». Zo gaat zijn gans opstel. We willen nog een aanhaling doen: «Als ik iemand met een zestal kinderen hoor zeggen, dat het zonde is maar één of twee kinderen te hebben, dan v raag ik hem zo langs de neus weg Waarom hebt gij op uw leeftijd er geen 34' En die mensen zijn verwonderd dat wij niet willen weten van de scholen waar der gelijke opvoeders onderwijzen Een voorbeeldig beheer. Op de korte ambtsperiode van dhr God ding na. heeft het Ministerie van Koloniën altajei een katholieke titularis gehad* Het blijkt dat dit een zegen geweest is voor Congo. De kolonie beschikt thans over een voorzieningsfonds van meer dan 10 milliard bestemd om nijverheid en bestuur bij te springen in tijd van crisis. Zij heeft nage noeg 8 milliard in kas en bezit een effecten- portefeuille van meer dan 11.500.000.000 fr. He, .one. jaar heeft de kolonie op een be groting van 6 milliard 400 millioen, ander- hal i milliard afgestaan aan hef voorzienings fonds en hield nog een batig saldo van 100 millioen over. Wij kunnen besluiten dat de katholieken uitstekende administrateurs ziin De wegenis. Ondanks twee oorlogen is België er in ge slaagd een uitstekend wegennet te bezitten aangepast aan het snelverkeer. Het verdient opmerking da; gedurende de drie jaren die de homogene CVP-regering voorafgingen er 30 milliard 300 millioen aan de wegenis be steed werden, maar dat het CVP-bestuur, spijts de wederbewapening. 15 milliard op 3 jaar tijds aan de verbetering van de wegen besteedde namelijk 5.1 milliard in 1950; 56 milliard in 1951 en 4.3 milliard in 1952 Zij missen geen enkele gelegenheid. De socialisten missen geen enkele gelegen heid om met ae godsdienstige gebruiken en geloofsuitingen van de katholieken de «pto te drijven. Thans kwam in «Le Peuple» de in zegening van de auto's aan de beurt en werd (Vervolg op het 2e blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRUDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige se Reocs «Is eiken. De Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1