De Vlagoverhandiging aan de "Bond der Vuurkruisen,, De Wereld rond... Door de Periscoop Betaald Verlof GEVELSTENEN huis VAN BELLE N i N O V E faerntt Zeven en twTn'tïgsïe jaargang. PrTJs per nummer T.50 Fr. ZoncJag 19 7uïï 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 109X AFDELING NINOVE Heden wordt in onze goede stede door een Vertegenwoordiger van Z.M. de Koning, een vlag overhandigd aan de plaatselijke afde ling van de Vuurkruisenbond. Wellicht het grootste getal van de inwoners en in ieder geval de jongere generatie weet niet wat «Vuurkruisenbond» betekent. Het weze mij dus toegelaten enkele woorden uitleg te ge ven. Wie lid is van deze Bond moet drager zijn van het Vuurkruis. Dit ereteken werd ge slicht door onze onvergetelijke Koning en Aanvoerder Albert I om al dezen te belo nen voor wie het doodsgevaar dagelijks brood was en die door hunne lange aanwe zigheid in de vóórlinies als de echte stich ters van de Vrede moesten worden aanzien». Onze Vorst wou aldus erkennen dat er op het front mannen waren die speciaal moes ten worden beloond omdat 1) zij maanden en jaren geleefd hadden in de ellendigste omstandighedengeplaagd door de muggen in de zomer, het jaar door met rattenpest gezegend, in de winter hun leven door de moddermiserie vergald, sla pend als het mogelijk was, in holen waar enkel wat stinkend en nat stroo hen tegen de koude grond moest beschermen. 2) omdat zij maanden en jaren lang ge staan hebben, met de wapens in de vuist, gedurende lange en bange winternachten, op voorpost en op patrselje. 3) omdat zij gekend hebben die verschrik kelijke bombardementen, die hevige aanval len waar zovelen binst de schoonste jaren van hun levenhun jeugd hebben gelaten en hun gezondheid hebben geknakt 4) omdat zij de emotie hebben gekend van zelf aan te vallen en hun hart in hun keel hebben voelen kloppen bij de gedachte «wordt het vandaag MIJN beurt?» 3) omdat ieder van hen, geliefde makkers heeft zien wegdragen als was 't een stuk van mij!» H/EC OLIM MEMINISSE JUVABIT Vandaag zullen al die mannen hunne her inneringen nog eens ophalen, fier over wat ze gedaan en geleden hebben. Kranig zullen ze nog trachten te stappen achter de mili taire muziekkapel waarvan de klaroenen toch wel een speciale weerklank zal vinden in HUN gemoed. Zij zijn er van overtuigd dat de inwoners van Ninove deze plechtige Vaandeloverhan diging met geestdrift en sympathie zullen meeleven. Een VuurX. Nationale Vuurkruisenbond 1914 - 1918 Afdeling Ninove ZONDAG 19 JULI 1953 INHULDIGING VAN HET VAANDEL Programma Te 9 uur in de O. L. Vrouwkerk PLECHTIGE H. MIS EN VAANDELWIJDING. Te 10.15 uur ONTVANGST der deelnemende afdelingen en afgevaardigden aan het lo kaal 28. Graanmarkt te Ninove. Te 10.45 uur Vorming van de OPTOCHT. Te 11 uur Vertrek van de optocht, vooraf gegaan door de militaire muziekkapel van het Vliegwezen. langs Despauteer-, Edm. De Deyn-, Biezen- en Kerkstraat naar het Kerplein. Te 11.15 uur Stilstand. - Neerlegging van bloemen aan het Monument der gesneu velden van beide oorlogen. Te 11.25 uur Voortzetting van de optocht. Défilé vóór het Monument. Langs Kerk- Biezen-. Station-. Weggevoerdenstraat. Al- bertiaan. Herlmckhove-. Geraardsbsrgse-. Lavendel- en Beverstraat naar Oudstrij- dersplaats Stilstand Te 12.15 uur Op de Oudstrijdersplaats taan het Stadhuis) OVERHANDIGING VAN HET VAANDEL, door de Afgevaardigde van Z. M. Koning Boudewijn. Toespraak door de Federale Voorzitter. Défilé vóór de Overheden. Te 13 uur ONTVANGST op het Stadhuis door de Gemeenteraad. Te 13.45 uur VUURKRUISENBANKET. Te 17 uur Op de Graanmarkt KUNSTCON CERT door de Militaire Muziekkapel van het Vliegwezen. Medeburgers, bevlagt uw huizen Wit boven de Moerdijk, zwart beneden de Moerdijk. De Kamer besprak de vorige week het wetsontwerp tot ordening van het technisch onderwijs, dat reeds door de Senaat goed gekeurd werd. De bespreking in de Kamer is de gelegen heid geweest voor kamerlid Larock. hoofd redacteur van «Le Peuple». om in dit blad nogmaals te belichten dat de Beigiseiie so cialisten tegen het katholiek onderwijs zijn. Volgens dhr Larock vervolgt dhr Harmei. minister van Onderwijs, een driedubbel doel: 1hij wil van het katholiek onderwijs, in elk opzicht, een officieel onderwijs maken: 2) hij wil aan het kath. onderwijs de ruim ste gelijkheid fn zake toelagen verzekeren met zo gioot mogelijk behoud van de zelf standigheid. a) hij streeft de «catholicise- ring» van het openbaar onderwijs na. Laten wij deze drie socialistische bezwa ren even aan de tand voelen. Beginnen wij met de iaatste aantijging de huidige legering beoogt de «catholicise- ring» ol katholiek-making van het openbaar onderwijs. Vooraf dienen we ons te verstaan over het wocudie «openbaar» In de opvatting van dhr Larock is de officiële school een openbaar onderwijs en alle onderwijsinstel lingen die niet van de Staat afhangen zijn private scholen. De bedoeling van dhr La rock is dus: de minister wil het officieel onderwijs katholiek maken. Dhr Larock weet dat hij appelen voor ci troenen verkoopt. Er is geen enkele wijzi ging aangebracht aan de organieke wetten van het officieel lager en middelbaar on derwijs. Het staat de ouders van de athenea en rijksmiddelbare scholen vrij dispensatie te vragen van de godsdienstles voor hun kinderen en de vervanging ervan door een leergang van iekenmoraal. Het is juist we gens dit gemengd-zijn van de schoolbevol king dat de plaats van katholieke kinderen niet in de officiële school is. Maar er is een flagrante tegenspraak tus sen punt 3 en punt 2 van het socialistisch evangelie. Indien de minister zinnens zou zijn het officieel onderwijs katholiek te ma- ken. waarom zou hij zich dan inspannen om het katholiek onderwijs enigermate gelijk berechtigd te maken met het officieel ón derwijs De ruimste gelijkheid in zake toelagen. Dhr Larock verwijt ook aan de minister of hever aan de CVP-regering de ruimste ge lijkheid in zake toelagen te verzekeren aan net katholiek onderwijs en tezelfder tijd zijn zelfstandigheid in de mate van het moge lijke te vrijwaren. Wij geven de raad aan dhr Larock zijn opvattingen in zake onderwijs te gaan uit eenzetten aan de Labour Party in Engeland, aan de Partij van de Arbeid in Nederland, aan de sociaal-democratische bewindspartij en van de Scandinavische landen. In deze landen komt het anti-clericalisme van de socialistische partijen in België en in Frankrijk aan de leiders van de arbeiders partijen onbegrijpelijk voor. In Nederland net is nuttig het te herhalen acht de Par tij van de Arbeid (socialisten) het natuur lijk. dat de ouders hun kinderen sturen naar een school wier leraars de vereiste waarbor gen bieden aan hun geloofsovertuiging. De stichter der Hollandse socialistische partij, wijlen Troelstra. heeft dit van meet af ver dedigd. In Nederland bestaat de absolute gelijk heid. Wie het vereiste diploma bezit ont vangt. eenmaal in het onderwijs benoemd, dezelfde wedde ais om 't even welke collega. De kloosterzuster-onderwijzeres en de broe der-onderwijzer ontvangen dezelfde wedde als de leek en voor de scholenbouw wordt met anders gehandeld. Hier in Beigié heeft de CVP-regering het beginsel behouden dat de onderwijzer of le raar. die in gemeenschap leeft, dus de pater, broeder, zuster, maar de helft ontvangt van de wedde, die aan de collega-leek uitbetaald wordt. Hier in België worden, ondanks de christelijke regering, geen toelagen voorzien voor de bouw van katholieke scholen. Wij hebben dit allemaal met afdoende statistie ken aangetoond en deze statistieken kwamen van het Ministerie. Dit noemt dhr Larock «de meest volledige gelijkheid van de toelagen» en hij klaagt het behoud der zelfstandigheid van de katholieke scholen aan. Met andere woorden, de afge vaardigde van de Staat zou moeten de kath. schoolcomité's voorzitten: de minister van Onderwijs, hij weze socialist of liberaal, zou de leerkrachten van de kath. scholen moeten aanstellen Dhr Larock vergeet een elementaire waar heid: de kath. betalen belastingen voor de officiële scholen. De kath. moeten daarenboven de last dragen van de bouw en het onderhoud hun ner eigen scholen de leerkrachten van hun scholen, die tot de geestelijke stand behoren, moeten het stellen met de helft van de weddt- en ontvangen geen pensioen. En dan zou de Staat nog moeten heer en meester zijn in de katholieke scholen Van de kath. scholen een officieel onderwijs maken. Het eerste punt van het betoog van dhr Larock is te dwaas om dood te doen de mi nister wil van de kath. scholen een officiële school maken! Met andere woorden, dhr Har- mei wil de kath. scholen toegankelijk stellen voor andersdenkenden en hij wil aan de ouders van de schoolkinderen der katholieke scholen het recht verzekeren de lessen van godsdienst te vervangen door een cursus in de Iekenmoraal. Het betekent tevens dat de minister het kath. middelbaar onderwijs wil onderwerpen aan de staatsinspeetie. Dit is juist de droom van de socialisten. Natuurlijk heeft dhr Larock zich slecht uitgedrukt. Hij heeft bedoeld, dat de minis ter het kath. onderwijs op gelijke voet wil stellen met het officieel onderwijs. Dit is niet zo. maar let zou zo moeten zijn! Van het ogenblik dat een kath. school het vereiste aantal leerlingen bezit, zou zij van de Staat dezelfde steun moeten genieten als de niet-katholieke school. Daarom betalen wij. katholieken. Immers belastingen Rumoer rond wetsvoorstel De Gryse. Ik heb deze week in de gazet Bever nog ne keer zien staan. Kent gij Bever Neen Ik wel. Bever is een gemeente van de taalgrens, hier dichtbij laat ons zeggen tien kilome ter van hier... Maar bijna niemand kent Bever. Het is Biévène 1 Als een boer van Vianc de aanpalende gemeente uit het Oost-Vlaamse een brief schrijft naar Bever, komt die gewoonlijk on- besteld terug na een rondritje gemaakt te hebben langs Bever-Oudenaarde. Beve'ren- Waas en StrombeekBever. Bevct is altijd zo Vlaams geweest als ge lijk welk Vlaams dorp. Maar zolang België bestaat en zolang er te Bever onderwijs ge geven wordt, is het er allemaal in 't Frans toegegaan want Bever ligt in Henegouwen gelijk Edingen. Lettelingen (luttel Edingen - Petit Enghieni Marck en Sint Pieters capelle Zestig jaar geleden gingen de Vlaamse kinderen uit de omliggende gemeenten naar Bever naar school om Frans te leren. De school van «jeansken», de toenmalige on derwijzer: was kilometers verre gekend. Als de Vlaamse rakkers er twee drie jaar school gelopen hadden, kenden ze Frans tot grote bewondering van hun dorpsgenoten. Als het hun te warm scheen om een vest te dragen, zeiden ze: «je vais jouer de hors» en ze voegden de daad bij het woord en zet ten zich in hun hemdsmouwen. Als ze maag pijn hadden was het van «j'ai mai a mon vierge». Als ze iets geëten of gedronken had den was het: «cela fait de vertu a mon vier ge». Die met de loting een slecht nummer getrokken had «était de dans»: met een goed nummer «il était dehors». Als hij een pintje te veel op had en vriendlijk met u wilde tikken «il buvait dehors sur votre santé». Meen nu niet dat ik gekke of spotte. De inwoner van Bever is een mens die Vlaams spreekt maar geen Vlaams blad of boek lezen kan; die Frans leest en er niets van verstaat. Er zijn in Bever altijd zoveel Walen ge weest als in Ninove. En deze week hoorde ik in de radio dat eep député verklaard had dat zestig procent van Bever Frans sprekend was. Wonder is dat nieL Ik ben ik; en met de volkstelling als de brave champetter om mijn briefje kwam was ik niet thuis en hij vulde het zelf in en was ik er daarna niet achtergelopen ik stond op de boeken als tweetalig. Meen nu niet dat ik gekke of spotte. En mijn buurman liet opschrijven dat hij Vlaams en Frans kende om de Walen een neus te zetten met hun één taaltje. Meen nu niet dat ik gekke of spotte. Er heeft vroeger een bond bestaan voor Taalgrens-wekker, maar die is door de oor log uiteengeslagen gelijk de Apostelen na de aanhouding van Christus. En Grammens die van de streek is en hem ingespannen heeft om dat Vlaamse voJk, Vlaams te houden en op een hoger peil van ontwikkeling te brengen, is een verrader. Meen nu niet dat ik gekke of spotte. En de volksvertegenwoordigers van het Arrondissement Aalst, die maar een voetje buiten hun arrondissement moeten gaan, om te zien wal er daar gebeurd, weten er niets van en laten al vertellen wat men wil. En ikke moet doen gelijk die kleine jongen van Marck. die te biechten ging bij zijn pastoor, en zijn kop uit de biechtstoel stak om aan een andere jongen te vragen vloe ken. hoe is dat in "t Frans Wegens het BETAALD VERLOF van 26 Juli tot 2 Oogst, za! ons blad op Zondag, 2 Oogst a. s., NIET VERSCHIJNEN. Het rumoer rond het wetsvoorstel De Gry se wordt kunstmatig onderhouden. Dit rumoer is te wijten aan de leugen- campagne van de socialisten. Zij schrijven in hun gazetten dat de CVP-regering een ca deau san 10 milliard wil doen aan de incivie ken en hun lezers worden begrijpelijkerwij ze woedend. Zij denken aan een nieuwe Berm.--commissie. Wat is de feitelijk? toestand Ten eerste vindt het voorstel De Gryse zijn oorsprong in een ontwerp van de rege ring Spaak, m 1947. er toe strekkend de astronomische bedragen tot dewelke de in civieken veroordeeld werden, kort na de be vrijding. terug te brengen tot de bedragen die later van de krijgsraden gevorderd wer den en die «kunnen» betaald worden. Een voorbeeld volstaat. In een zuiver po litiek proces werden de beklaagden, allen insolvabel, verwezen tot de solidaire beta ling van 10 millioen schadevergoeding aan de Staat. De zaak van een der hoofdbetichten werd gescheiden en naar een andere krijgs raad verzonden. Deze betichte was een rijk man. De andere krijgsraad veroordeelde hem tot 5000 Fr cchadevergoeding Ten tweede, de bedragen die door de ver- kn. p der eigendommen van de incivieken reeds aan de Schatkist toegevallen zijn blij ven aan de Staat behouden. Ten derde, kan de minister slechts een minnelijke schikking treffen na advies van een commissie, voorgezeten door een magis traat en verder samengesteld uit twee des kundigen en twee vertegenwoordigers van de weerstand. Het verdient opmerking dat ook dhr Spaak te zijnen tijde een commissie voorzag, maar deze commissie bevatte geer vertegenwoordigers van de weerstand Ai het misbaar \an links is dan ook en kel politieke chantage Ongelukkige onderbreking. De minister van Justitie verklaarde in de Senaat dat het voorstel De Gryse geen res titutie voorziet en ook geen volledige kwijt schelding van de nog te betalen schadever goeding. De Waalse socialist Cornez onderbrak «He. aanvankelijk ckitwefrp voorzag het». Striemend was het antwoord van dhr Du Bus de arnaffe«Het aanvankelijk ont- weip voorzag inderdaad de algehele resti tutie. Het was echter niet het werk van de huidige regering, maar van een regering voorgezeten door dhr Spaak Dhr Cornez moest zijn zakdoek bovenha len om zijn neus te snuiten Waf deed de regering voor de oorlogsslachtoffers Dhr du Bus werd ook onderbroken van uiterst links, dat de regering niets doet voor de oorlogsslachtoffers. En d. minister somde op: er werden reeds milliard uitbetaald in uitvoering van het statuut van de krijgsgevangenen meer dan een milliard voor de politieke gevangenen, ongerekend de pensioenen; per jaar meer dan ou millioen voor de gedeporteerden en de werkweigeraarsjaarlijks 500 millioen voor de vaderlandse verenigingen tientallen mil- hoenen voor de schadeloosstelling van het materieel nadeel dat door de gewapende weerstanders werd ondergaan. Sedert 1944 werden 24 milliard uitbetaald voor herstelpensioenen en de renten ten voor ele van de slachtoffers van de burgerplicht t m nairf Plicht: dit wil meer dan 3 milliard per jaar en dit reeds voor c.e rubrieken alleen die boven de honderd millioen uitgaan Dhr Cornez moest nogmaals zijn zakdoek boven hal en om zieh te snuiten BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorfen en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap de.-echte producten Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN MARMERS xo mooi als eiken. bV_ wil hpKVvnn K 1x4 acuigtriooim maar

Denderklok | 1953 | | pagina 1