Van 14 tot 23 Oogst 1953 Bezoekt de Zesde VAN NINOVE Bisschoppelijk College FEESTELIJKHEDEN De Wereld rond... Door de Periscoop GEVELSTENEN Tel. 5 en 714 N I N O V F Vl marmers M E R K lambrizeri ngen Zeven ên fwïrrtïgsïe Jaargang. Prijs per nummer T5Ö Fr. Zondag 23 Oogst T95? Postcheckrekening 1882.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. gehouden in het Weggevoerdenstraat met de grootste verscheidenheid van producten, verdeeld onder 50 STANDEN De HANDELSFOOR is toegankelijk Zaterdagvan 15 tot 21 uur Zondag 236 van 14 tot 21 uur Zaterdag 22 Oogst Te 18 uur GROTE VRIENDENSCHIETING met talrijke premies geschonken door de verschillende standhouders. Zondag 23 Oogst Te 15 uur GROOTS TURNFEEST door de Kon. St. Xaverius Turngilde Vlug en Vroom uit Zele. Optreden van Fré De Waele, Kampioen van België. Te 20 uur KUNSTCONCERT door de Katholieke Harmonie «Door Eendracht Sterk» van Ninove, onder leiding van de Heer J. Collin. PROGRAMMA Marche de la Liberation Valse Militaire Beige Trompet Voluntary Marche 3e Jagers te Voet Barbier van Sevilla, openingstuk In een Kloostertuin Copelia, ballet Marche van het 11e Linieregiment Vaderlands Lied S. Poulain L. Fremaux Purcell V. Bury Rossini Ketelbey L. Delibes Register INGANG5 Fr. 1 Voor onze onderwijzers Verscheidene leerkrachten hebben ons om de juiste draagkracht verzocht van het wets ontwerp tot wijziging van artikel 31 der or ganieke wet- van het Lager Onderwijs, dat tijdens de voorlaatste zitting van de Kamer behandeld werd en thans kracht van wet heeft. Bedoeld artikel bepaalt de diensten die in aanmerking komen voor de berekening der wedden van de onderwijzers. Dank zij de nieuwe wet zullen in aanmerking komen 1) da diensten in vast verband of ten voor- lopigen; interimairen of tijdelijken titel be wezen als leraar, onderwijzet'. surveillant studiemeester, bijzonder leermeester aan de openbare, door de Staat geïnspecteerde pri vate scholen voor bewaarschoollager middelbaarnormaalnijverheidsvak landbouwof huishoudonderwijn; 2) voormelde diensten bewezen in de ge meentelijke en provinciale onderwijsinrich tingen krachtens een benoeming, tijdens de bezetting, door de secretarissen-generaal of de door hen gedelegeerde lichamen; 3) de diensten bewezen in de onder 1) ver melde rijksinrichtingen ingevolge een later nietig verklaarde benoeming tijdens de be zetting. Zijn echter uitgesloten de diensten gepresteerd krachtens een dergelijke benoe ming die definitief werd verleend; 4) de diensten bewezen als onderwijzer of bijzonder leermeester in de lagere en be waarschoolklassen van de betalende private onderwijsinrichtingen en waarvan het con tract niet werd geregistreerd voor de in diensttreding; 5) de diensten bewezen als onderwijzer of bijzonder leermeester in de lagere en be waarschoolklassen der inrichtingen voor Belgische zwakke en pretuberculoze kinde ren in binnen- en buitenland; 6) de diensten als leraar of bijzonder leermeester in de private inrichtingen voor middelbaar onderwijs; 7) de diensten als staatsinspecteur voor de inrichtingen waarvan sprake onder 1); 8> de diensten als adviseur bij een door de staat erkende dienst voor voorlichting bij beroepskeuze; 9) de diensten als lid van het onderwij zend, wetenschappelijk of administratief personeel bij een Belgische Universiteit of daarmee gelijkgestelde inrichting; 10) de diensten als opvoeder aan de in richtingen afhankelijlk van het ministerie van Justitie; ll> dP diensten als onderwijzer of leraar aan Belgische scholen in het buitenland van 1—8—1914 tot. de sluiting van deze inrich ting; aan de scholen der geallieerde landen van 1—8—1914 tot 31—1—1919; aan de Bel gische scholen in het buitenland tussen 10—5—1940 en 30—9—1945: 12) de tijd in het buitenland doorgebracht door de laureaat van een reisbeurs; 13) de tijd doorgebracht als navorser in dienst van het Nationaal Fonds voor Weten schappelijk Onderzoek of als medewerker bij een rijksmuseum; 14) de admnistratieve diensten voor een maximumtijd van 6 jaar vervuld krachtens een regelmatige benoeming in een betrek king vari Staat, provincie of gemeente in een betrekking afhangend van het gouver nement van Congo, in andere openbare dien sten van 10—5—1940 tot 31—10—1944 of in gevolge een benoeming die nietig verklaard werd door de besluitwet van 5 Mei 1944; 15) de militaire (diensttijd mfet inbegrip van de wederoproeping of de tijd gedurende welke als reserveofficier prestaties werden verricht, zo de betrokkene definitief be noemd was of 25 dienstdagen telde in een der betrekkingen waarvan sprake onder 1) tot en met 14); Zoals onze lezers kunnen vaststellen, zijn de nieuwe wettelijke schikkingen, die op geen tegenstand stuitten in de Kamer, vooral van belang voor de onderwijzers-krijgsge vangenen en voor de onderwijzers die tij dens de jongste oorlog tewerkgesteld waren in de Landbouwcorporatie of soortgelijke diensten. De Paus heeft het weer gedaan Het is een feit dat er grote ellende heerst onder de plattelandsbevolking van Zuid-Italië Er is het klimaat, er zijn de agrarische toe standen, er is de indolentie van de bevolking er is 'n gebrek aan wetgevende maatregelen. «Vooruit heeft ook deze toestanden ont dekt. De arme boeren zijn volgens het blad allemaal «goede katholieken», wat wij zul len aannemen. Maar zij leven vaak in één kamer; «Wat daar moet gebeuren, kan men zich best voorstellen. De moraliteit krijgt hier een bijzondere vorm», aldus het Gentse blad. Vermoedelijkk stelt de betrokken so- cialisische redacteur zich voor wat er bij hem in soortgelijke omdstandigheden Hou gebeuren Maar ten slotte heeft de H. Vader het ge daan: «Waarom heeft het Vatieaan, in eigen land. dergelijke immorele en ondraaglijke toestanden geduld0 Waarom is geen enkele Paus tussengekomen om deze schandelijke toestanden aan te klagen en verbetering te eisen?» Een eerste opmerking. Vaticaanstad ligt Weljn Italië, zoals Noord-of Engels-Ierland in Eire, maar is «en onafhankelijke souve- reine staat en de Paus kan bij de Italiaanse regering enkel optreden bij tussenkomst van de apostolische nuntius bij het Quirinaal, Ik geloof dat het plezierig moet zijn als er ruzie in 't straatje is. Staline is dood. Sta- line dat was zo een beetje de weerwolf van de grote kinderen die de politiekers zijn. Jarenlang voor zijn redelijk schielijk af sterven werd Staline stervend of dood ge zegd. Niemand zegde dat hij naar die dood trachte. Dat wil niet gezegd zijn al wordt het veel gedaan zowel ten opzichte van sui kernonkels en tantes als ten opzichte van Staline. Door de duur geraakte Staline dood. De nieuwe Soviet-regering deed de wereld kond dat ze vredelievend was. Er ging als een opluchting door de wereld van de politiek. De nachtmerrie met die Russische beer die boven op hen lag om ze te versmachten behoorde tot de verleden tijd. Nu hebben ze de handen vrij en kunnen ze naar hartelust ruzie maken. In Korea is het na twee jaar palaberen tot wapenstilstand gekomen maar er blijven nog heel wat twistpunten uit de weg te ruimen. Ik ben curieus of ik lang genoeg zal leven om te vernemen dat er daar vrede gesloten is. Over China moeten wij niet praten, 't Zal nog lang duren voor de laatste Chinees de voorlaatste zal dood gedaan hebben. Er zijn er teveel; ze kunnen ze niet tellen. In Indo-China komen ze nog maar in «forme». In de «Oost» of Hollands Indië waar ze de Hollanders buiten gedaan hebben om ze te bedanken omdat ze hun vloot en hun zee lieden vervochten hebben tegen de Jappen, geraakt het niet in orde. De Hollanders heb ben hun beste Sumatra gesmoord. In Malaca zitten de Engelsen zich hope loos te weren om meester te blijven in de caoutchouc-tplanterijen. Ze weren hun des te meer dat ze de Irakse petroleum voor goed kwijt zijn en in Egypte zo goed als buiten liggen. En 't is maar een schrale troost dat de Fransen hun handen vol hebben in Tunesië, Algerië en Marroko. Overal zitten de Amerikanen er tussen of ze hebben er tussen gezeten om de ruzie in gang te steken en nu zitten zij er weer tussen om te bemiddelen. Hoe groter de vriendschap wordt tussen Spanje en Amerika hoe slechter het gaat met de Engelsen en Franco wil niet zwijgen o- ver Gibraltar. In Frankrijk zelf zitten ze in volle toe ristenseizoen tot over hun oren in allerlei stakingen waarmee de Fransen malkaar *s- ten en de vreemdelingen nog meer. La uv> ce France zal er weten van te spreken en 't zal nog lang in haar ribben hangen. Van in 1945 heeft Frankrijk hoofdzakelijk ge leefd van Amerikaanse dollars-aalmoezen, 't Is zo een tweede uitgave van de historie van China. Amerika heeft daar ook dollars bij millioenen en milliards in gestoken tot dat ze het beu waren. Toen was het commu nisme er meester. Zal het in Frankrijk het zelfde niet zijn Als België en Holland hun hoofd in de strop van de Europese verdedigingsgemeen schap zal gestoken hebber^, en Frankrijk zich plots zal bewust zijn dat het nog altijd een verbond heeft met Rusland, zal het spel hier ook op de wagen zijn Als Noë zijn eerste duif uitliet vond ze geen droog plekje om zich neer te zetten en ze kwam terug naar de ark. De Amerikaanse vredesduif zal dat dan misschien ook tegenkomen, 't Zal dan over al ruzie zijn. Tot hiertoe heb ik altijd mijn best gedaan om geen ruzie te maken. Ik geloof dat het best zal zijn stilaan de stiel te leren en ik ben serieus aan het studeren met wie ik zou kunnen beginnen ruzie maken met de meeste kans van mij te kunnen weren. Ruzie maken kan nog zo plezierig zijn maar als ge u niet kunt weren is het triestig. Wie weet ware het niet wijs van te doen gelijk de meeste mensen en mee te doen met de winners zoals de H. Stoel enkel te Brussel kan op treden door bemiddeling van Z.E. Mgr Cento In België zouden de socialisten de eersten zijn om te protesteren, moest Mgr Cento zich met 's lands innerlijke aangelegenhe den bemoeien.. Een tweede opmerking. De socialisten en vrijmetselaars van alle landen hebben ge juicht toen in de vorige eeuw de pauselijke staten ten val werden gebracht en de Ita liaanse Staat opgericht werd. Hadde de in ternationale vrijmetselarij de Paus van Zijn Staten niet beroofd, dan hadde de H. Vader rechtstreeks het lot van de boeren in deze Staten gevestigd kunnen verbeteren. De geuzen van alle pluimage hebben de Italiaanse eenheid gevierd. Indien zij klach ten in te dienen hebben, dan moeten zij zich richter, tot de leiders van de Italiaanse po litiek en niet tot de H. Vader Het ware pre cies of Holland verantwoordelijk gesteld werd voor de Belgische finanties omdat Bel gië van 1815 tot 1830 deel uitmaakte van het Koninkrijk der Nederlanden. Een derde en laatste opmerking. Indien ooit. dan is het de huidige roemrijk rege rende Paus en dan zijn het Zijn heilige voor gangers, die ten overvloede Hun belangstel ling betoond hebben voor de onterfden van gans de wereld, maar vooral van Italië, het land dat zoveel heiligen schonk aan de Chris- ti Kerk. Indien de herhaalde oproepen van de H. Vader tot meer rechtvaardigheid, meer ca ritas, in de nationale en internationale be trekkingen en toestanden, niet ingevolgd worden, dan moet men zulks niet aan de H. ader verwijten maar aan de regeringen van de betrokken landen, in onderhavig ge val aan de regering van Italië. En dan vragen wij ons af wat de Italiaan se socialisten van Sarragat gedaan hebben, t<H n zij deel uitmaakten van de regering d*1 Gasperi Onzin met- schuifkens ooruit» behatndelt een studjie van p. Beirnaert in «Ecclesia» met betrekking tot de psychische wetenschap; «Ik heb het stuk niet gelezen, aldus de redacteur, en weet niet tot welk besluit de schrijver komt», hetgeen de objectiviteit var, deze dagblad schrijver kenmerkend illustreert! En dan kraamt hij de volgende monumen tale onzin uit: «Mag een katholiek geloven dat de zon niet rond de aarde draait? Mag hij een bad nemen zonder hemd aan zijn lijf? Mag hij korte sokken dragen? Mag hij geloven in de genialiteit van Michelangelo die naakte figuren heeft geschilderd in het vatieaan.' Mag hij uit zondige ouders gebo ren worden.' Mag hij zijn vrouw kussen zonder voilette?» Het is zo schabouwelijk idioot, dat wij ons bij onze lezers verontschuldigen dergelijke kletspraat aan te halen. Maar de verkiezin- gen staan voor de deur en worden voor de winter in het vooruitzicht gesteld en dan zullen ae hh Spaak Cs. met fluwelen stem. de hand op het hart, aan de simpele mensen opnieuw wijsmaken: «Wij zijn niet tegen de godsdienst. Wij hebben er integen deel de grootste eerbied voor. Onze bescha- \in^..ls christelijk; zij is doordrenkt van christianisme.» Moeten wij de kletskous van «Vooruit» van antwoord dienen? Moeten wij er op wijzen dat het H. Doopsel alle gedoopten tot volwaardige leden der Christi Kerk maakt ongezien het gedrag van de ouders? Wij menen dat het overbodig is, maar wij geven aan de uilsdomme kinkel van «Vooruit» de raad een bad te nemen, met of zonder hemd aan, en zijn mond met een ontsmettingsmid- el te spoelen vooraleer zijn vrouw «zonder voilette» te omhelzen, opdat de arme sloor niet misselijk worde van zijn pestilente adem VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor Huisplinfen - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUS ART, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap de.-echte producten Agentschap der prachtige zo mooi als eiken* De Denderklok Handelsfoor Huis VAN BELLE

Denderklok | 1953 | | pagina 1