F. C. NINOVE en St. NIKLAAS Reuze Cabaretavond De Wereld rond... Door de Periscoop Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE m lambrizeringen marmers Tel. 5 en 714 Zeven_en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 30 Oogst 195i? CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. K.B.V.B. - F.C. NINOVE Terrein "Doorn,, BEKER VAN BELGIE Zondag 30 Oogst 1953 te 15 u. Derde Schiftingswedstrijd tussen Na het prachtige en emotievol debutt van ons elctal in de Bekercompetitie, zal deze wedstrijd beslissen of we tegen ploe gen van hogere afdelingen zullen te kampen hebben. Supporters, spaart onze jongens Uw aanmoedigingen niet! Toegangsprijzen 12 en 5 fr. Zaal "ONS HUIS,, - Dreefstraat Op Donderdag 3 September 1953 door het gezelschap DE KLAVERKEN S„ Leiding W. Van der Haegen 3 UUR ZANG - HUMOR - SKETCHEN Begin 20 uur stipt. Prijzen der plaatsen 20 en 15 fr. Socialistische Verdeeldheid. De socialistische verdeeldheid is de jong ste tijd herhaaldelijk tot uiting gekomen. Zij laat zich zowel gelden op het gebied van de binnenlandse al- van de buitenlandse po litiek. Op het binnenlands vlak zijn de Waalse socialisten besliste voorstanders van de scheiding van het land. De rode Waalse kemphanen Merlot. Van Belle cV- cs. dienden een wetsvoorstel in tot doorvoering van het federalisme. Zij spanden zich in om de op heffing van 's lands eenheid als een der te behandelen punten te zien bepalen bij de grondwetherziening. Zij kregen hierbij de zegen van hun partijleider Buset. De Vlaam se soc. kwamen echter tegen zelfregering in het geweer. In cie Kamer weid zij bestreden door de gezellen Van Acker en Spinoy De enen en de anderen worden uitsluitend door partijbelangen gedreven. In een zichzelf re gerend Wallonië zouden de Waalse socialis ten al de commandoposten bezetten. In een zichzelf regerend Vlaanderen zouden de laamse socialisten niets in de pap te brok ken hebben. Maar niet alleen in zake de binnenlandse politiek Is het rode kamp verdeeld. Ook de buiteniandse politiek doet hen zich tegen mekaar opstellen. De hh. Spaak. Dehousse cs. zijn besliste voorstanders van de Euro pese integratie. De hh. Rolin cs. zijn er tegenstanders van. Het is merkwaardig dat de motivering van hun zienswijze noch bij de enen noch bij de anderen gemotiveerd wordt dixir redenen van Belgisch-vaderlandslieven de aard. De h. Spaak wil de Europese inte gratie doordrijven omdat hij de Russen min der dan ooit vertrouwt. De ii. Rolm wil in tegendeel de Russen ontzien. Ziedaar een dubbele tegenstelling die heel wat verder reiki dan ten tegenstelling tussen bepaalde standen. Zij is een wezensverdeeld- heid. een verdeeldheid in zake de wereld aanschouwing. De verdeeldheid gaat zo ver dat er onlangs een «Socialistische Beweging voo- de erenigde-Staten van Europa» op gericht werd maar. van de andere kant. een «Socialistische Beweging voor oe Vrede». «De eerste, aldus het soc. weekblad «Ger minal». meen. dat het socialisme, de welvaart en de vrede in Europa slechts kunnen be reikt worden door de Europese Unie. Deze unie moet. volgens haar. verwezenlijkt wor den met ol zonder, ja zelfs tegen de wil in van de Sovjets. De tweed" beweging, die njet a priori tegen de Europese Unie gekant is red.» zou deze evenwel bereidwillig ten offer brengen om in ruil een ontspan ning te bekomen vanwegt de Sovjets.» De socialistische eenheid is waarachtig ver te zoeken Democratisch spreekverbod. Te pas en te onpas hebben de rode bladen het over de «clericale onverdraagzaamheid», de «inquisitie», de «domperspractiiken». Al dit gezwets moet echter slechts als dek- mantei dienen voor hun eigen «totalitaire» methodes. Wij vinden niets uit. Wij lezen immers in het jongste nummer van «Ger minal». dat het Zondagnummer van «Le Peu- ple» is. «De Brusselse Federatie van de BSP heeft onlangs beslist dat, om de vereiste co hesie en eenheid in haar schoot te handha ven. het voortaan aan de leden van de beide gemelde bewegingen ide Soc."beweging voor Europa en de Soc. beweging voor de Vrede. Red.) zal verboden zijn hun standpunt te ontwikkelen op de regelmatige samenkom sten van de Partij. Zij heeft zich gewend tot het nationaal bureau van de BSP opdat het in deze zin tussenbeide kome bij al de socialistische federaties.» De verdeeldheid in de rode rangen kon niet beter aangetoond worden. Het is zo ver gekomen dat een Spaak, een Rolin spreekverbod krijgen in hun eigen federatie, in hun eigen partij. De komende parlemen taire zittijd kan deze tegenstelling tussen americanofolie en russofiele socialisten en- kei aanscherpen I Socialistische argumenten bij de keus der school. D iinkse bladen hebben de jongste tijd de gioïe trom geroerd voor de officiële school. Het loont de moeite even na te gaan hoe zwaar hun argumenten wegen. Eerste argument: «In de officiële school wordt het onderwijs uitsluitend verstrekt door gediplomeerd personeel, voigens de beste methodes, met het beste leermateriaal» De bedoeling is natuurlijk de lezer in de waan te brengen dat liet onderwijs in de kalii. school door niet-gediplomeerde leer krachten gegeven wordt: volgens verachter- de methodes en met verouderd leermateriaal. Al onze lezers weten dat dit een driedubbele leugen is. Er staat in het kath. onderwijs geen enkele leerkracht, die niet behoorlijk gediplomeerd is. Het is immers dt vooraf- garndeitike voorwaarde voor de toekenning van de subsidie-wedde. De Kath. leerkrach ten zijn uitstekend opgeleid. Zjj zijn niet alleen wetenschappelijk gevormd maar zij heben geleerd dat hun beroep een «roeping» is. dat zij nooit de bovennatuurlijke be stemming van het kind mogen uit het oog verliezen. Het leermateriaal in de katholieke school n ten minste zo goed als elders, al hoewel het in de meeste gevallen door de katholieken zelf moet betaald worden. Tweede socialistische argument (Le Peu- ple«Dit onderwijs is daarenboven onder worpen aan een strenge inspectie. Ziedaar waarborgen die geen enkel ander onder wijs in dezelfde mate kan aanbieden.» We onderlijnen de dupliciteit van deze voorop stelling. De socialisten schrijven niet dat het kath. onderwijs niet geïnspecteerd wordt. Zij wekken er slechts de waan van en hun doe! js bereikt Derde argument «In de ocficiële school wordt het onderwijs gegeven in een geest van vrij onderzoek die ieders wijsgerige o- vertuiging eerbiedigt» Ziedaar de essentiële reden waarom de plaats van katholieke kin deren niet in de officiële school is. De god loochenaar wordt er gelijkgesteld met de katholiek. Het is onzin dat «de geest van vrij onderzoek» ieders overtuiging eerbie digt. Dit is een feitelijke tegenspraak. Er is maar een Waarheid, het is de waarheid van C hristus. de waarheid voorgehouden door de Kerk. Het vrij onderzoek is onverenigbaar met deze waarheid. «Le Peuple» voegt er aan toe: «De leer gangen van godsdienst en van moraal wor den. er op een voet van volmaakte gelijk heid gesteld». Duidelijker kan het niet ge formuleerd. Godsdienst en lekenmoraal wor den op één lijn gesteld terwijl zij evenzeer verschillen het bovennatuurlijke van het na tuurlijke De bestrijding van het kath. onderwijs op het ministeriëel plan wordt zonder meer toe gegeven: «Dank zij de actie der linkse mi nisters en dikwijls onder de drukking en de leiding van socialistische ministers, wierd het schoolapparaat grotelijks verrijkt dooi de oprichting van talrijke nieuwe middelba re scholen en athenea en van tientallen tech-, nische scholen.» Ziedaar een kostelijke be-' keutenis. Deze scholen werden als strijd- maohines tegen het vrij onderwijs opgericht. Het neemt niet weg dat twee dagen later gezel Missiaen in «Vooruit» de sabotage van hel officiéél onderwijs van overheidswege aanklaagt... Een laatste argument. «Le Peuple» voert aan dat de «officiëele school het uitreiken van materiële voordelen niet nodig heeft om de kinderen van de verstandige ouders aan te trekken (hun proza wordt dus maar geschreven voor de stommeriken, red.) Deze laten z.ich niet verleiden door de mildheden van Caritas Catholics.» Wij vragen in ge weten aan onze lezers welke «mildheden en materiële voordelen» er in de kath. scholen uitgereikt worden! Werkend tegen 50<^ van het normaal loon, zelf moetende zorgen voor de oprichting en het onderhoud van de schoolgebouwen, vaak over niet de minste Ruzie maken is plezierig. Voor een keer wil ik ook eens ruzie maken. Met manieren wel te verstaan. «De Denderklok» is een klein weekblad en ik ben in de redactie van het blad een kleine jongen. Een. kleine mag zich nooit permitteren wat een grote mag. Een kind dat durft üegen of onbeleefd zijn krijgt een draai rond zijn oren. Grote men sen liegen en zijn lomp zoveel ze willen en hoe groter en sterker ze zijn hoe meer ze mogen liegen en lomp zijn. Ze krijgen geen draai rond hun oren en iedereen neemt er zijn hoed voor af. De Libre Belgique is de laatste tijd lomp geweest en heeft onwaarheden geschreven met een bewonderenswaardige standvastig heid Natuurlijk La Libre is een groot blad. La Libre is ook sinds jaren een soort ver zuurde oude vrijster die alles beter weet dan een ander, regelmatig de bal mis slaat moeten wij het nog eens zeggen: in de Congokwe-tie. de legerkwestie. om er maar twee te noemen maar toch altijd voort gaat met het best te weten. Dat politieke bladen niet nauw zien is niet wonder. Politiek, dat is gelijk commerce. Er is daar geen kwestie van eerlijkheid, maar kwestie van rap zijn. De Libre i.- geen politiek blad. Ze is ka- tol iek. Ze is niet het blad van de R.S.C want die is geen confessionele partij. La Libre strijdt voor godsdienst en moraal. Voor haar zou er moeten een 8ste gebod bestaan: Vlamin- tcelage beschikkend voor verwarming, ver lichting en leermateriaal, is de leiding van het vrij onderwijs wél gesteld op uitsteken de leermiddelen maar moet zij elke «mild heid» achterwege laten. Of is het te veel dat de primus op het einde van het school jaar een kroontje krijgt?! «Le Peuple» is overigens onmiddellijk met zichzt- in tegenspraak. «De ouders weten dat er voor de weinig bemiddelden de mo- gelijknojd bestaat vrijstelling van school geld te bekomen, dat dank zij de linkse en vooral de socialistische ministers gematigd gehouden werd.» Zoveel argumenten, zoveel miskramen. On te katholieke ouders zullen zich aan de schijnar gumenten van de socialisten niet laten, vangen De katholieke kinderen zijn met het oog op hun bovennatuurlijke be st., mming slechts veilig in de katholieke school. Zal mevrouw Vanderveide interpelleren On - lezer- herinneren zich dat mevrouw A andervelde, socialistische senator en we duwe van de socialistische leider, bij de be handeling van de begroting van Landsver dediging ia de Senaat, kolonel De Greef in terpelleerde wegens het feit dai soldaten on bedevaart togen naar Scherpenheuvel en Lourdes. Haar spreekbeurt werd begraven onder de spot van de rechterzijde, wat niet wegneemt dat zij nadien op de bedevaarten terugkwam onder de vorm van parlementai re vragen. Op de feestdag van Onze-Lieve-Vrouw ten-Hemel-opgenomen is er echter een er ge.uk feit voorgevallen in het opleidings- cent'um der kazerne Generaal Rucquoy. Toen een dertigtal soldaten klaar stonden om de H. Mis bij te wonen, werden ze met oen karuYi g 1 die hun onmogelijk maak te hun godsdienstplicht te vervullen, onder de sarcastische bewering dat het 's anderen daags opnieuw Zondag was. Ziedaar een authentieke aanslag tegen de vijlioirl van eredienst bij het leger en een sc i nrvlijk misbruik van overheidswege, vto om benieuwd of mevrouw Vanderveide <l - °ok tot nterpollatie zal indienen wogens^deze aanslag op de gewetensvrijheid! Saartje slaakt juichkreten. Te Eindhoven (Noord-Brabant) moeten rouwen en mannen afzonderlijk zwemmen. gen zijn vogelvrij zelfs op moreel gebied... en La Libre geeft ergernis. Te Ronse is er een député Herman. Ik ken hem niet. Ik weet niet welke taal hij spreekt; 't zal in alle geval Ronsisch zijn. Kent gij Ronsisch? Nee? Hewel: «Ce strond de cheval dóo» dat is Ronsisch. «Fermez les blaffetures» dat is ook Ronsisch. «II ne sait pas chemin avec» is ook Ronsisch! Ik geloof dat gij genoeg Ronsisch kent. Te Ronse is Sint Hermes de grote Patroon. «Saint Hermès guérit les fous des envi rons et laisse les Renaisiens teis qu'ils sont» Député Herman is de man van de Ron sisch sprekende katoenbarons. Hij staat eer ste op de CVP-lijst door de genade van de ruc Montnoyer en wordt verkozen door Vlaamse stemmen... Député Herman zal de Ministers interpel leren over de Ijzerbedevaart. Het zijn in Ronse niet allemaal zotten. Er is daar onder andere een Burgemeester Soudan. Dat is bij toeval een Socialist, 't Is niet alleen een knap politieker maar ook een knap man. Député Herman zou bij Mr Soudan mo gen te leren gaan. Ik beloot dat het al wel is voor deze week. Ruzie maken is toch zo plezierig en de huisraad stuk slaan en de meubels er bij en alles door het venster de straat op smijten. Als 't kiezing wordt komt alles weer in orde en herbegint het huishouden met nieu we meubelen en nieuwe liefde In het stedelijk zwemdok hebben ze daarte gen geprotesteerd door wederzijds naar me kaar toe te zwemmen. Dit heeft Saartje, dagelijkse medewerker van «De Rode Vaard doen gillen van pret en zij had het over de «geiten» en de «bokken» die mekaar terug vonden! En Saartje voegt er aan toe: «Er zijn nu eenmaal ook in Holland van die lui die menen dat gemengd zwemmen de oor zaak van de erfzonde is.» Indien Saartje van gemengd zwemmen houdt, dan kan zij een ticket nemen naar Oostende om er met tovaritch Lallemand te water te gaan. Maar of djt schouwspel het strandbezoek zal bevorderen, durven we te betwijfelen! De winnaars van de 11de tranche 1953 getrokken op s Augustus te Herve iot op heden 21 Augustus werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half miilioen. hetzij geheel of in tien den uitbetaald aan winnaars komende uit: Antwerpen <2> Amsterdam Bauwelz Brussel 2 Charleroi Doornik Dot- tenijs Eupen Gent Houdeng-Goeg- Jemappes La Louvière Luik (2) Njel St Nicolas (Luik) Schaerbeek erviers Wilrijk. Beroepen gekend voor sommigen van hen autobestuurder-- bediende caféhouder geneesheer - gepensionneerde van de spoor- ue?Q,u T Siasblazerijarbejder handelaar hotelhouder huishoudster loodgieter zinkbewerker metselaarsknecht gepen- sionneerd mijnwerker postbode. werden loten van 20000 tot irank geïnd door andere winnaars wo nende te Brussel (2) - Dour - Mechelen Luik (2) \orst (2). Beroepen: arbeider boekhouder - groot handelaar in boter kieine rentenierster Loten werden geïnd door de volgende pot jes: van twee personen, van zes personen van twintig arbeiders en van tien officieren' Verschillende personen hebben hun loten doen innen door financiële instellingen. De Koloniale Loterij bezit natuurlijk geen en kele bijzonderheid over deze winnaars. Laatste betaaldag voor de loten van de 11de tranche 1953 op 8 December 1953. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huispiinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtioe MERK %o mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1