25-jarige Jubileumviering van HOOGER-OP F.C. Ninove - Volharden Aalst De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE ;ii.w°1™'J°"SPLAATi NINOVE Cter rut OP 12 SEPTEMBER 1953 Zeven en fwïntTgsTe Jaargang. Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 13 September 1953» CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1691 Te 18 uur ACADEMISCHE ZITTING In het Lokaal der Giide, Café Van Paepegem, Geraardsberg- sestraat. 1. Toespraak Voorzitter. 2. Jubileum verslag Seeretaris. 3. Liefhebber, Toneel en Publiek door dhr. Herman BRUGGEN Erewijn. Te 19 uur 30 HELDENHULDE door de Gilde aan de Gedenksteen der Ninoofse Gesneuvelden. Te 20 uur BANKET voor leden, ere-leden, oud-leden en sympathisanten in de zaal ,Roxy, Geraardsbergsestraat, opgeluisterd door Zang en Muziek k'b V.B - Provinciale Afdeling*" ZONDAG 13 SEPTEMBER F.C. Ninove - Terrein «Doorn» te 15 uur De eerste thuismatch van dit Kampioenschap Supporters Verleden Zondag werd ons een punt ontno men Komt thans in blok, op eigen plein, uw spelers aanmoe digen om, onbetwistbaar, beide puntjes in de wacht te slepen. Demografie en Woningbouw Het mag eigenaardig geheten worden dat het zo pas gehouden congres van de Katho lieke Vlaamse Verpleegsters, die ongeveer 3000 leden tellen, in het teken stond van de woningbouw, maar er rnag niet uit het oog verloren worden dat de huisvesting essen tieel verband houdt met de volksgezondheid. De heer Liekens, secretaris-generaal van het Nationaal Instituut voor de verbetering van de woning, gaf te dezer gelegenheid een zeer merkwaardige les over Demografie en Woningbouw. Het Belgisch woningpatrimonium beslaat 2.000.000 gebouwen. Dit noodzaakt een ver- vangingsnieuwbouw van 20.000 woningen per jaar. Waar dit tijdens de oorlog onmoge lijk was en er tevens talrijke woningen ver nield werden, daar had zulks voor gevolg dat de woonstgelegenheid schaars geworden was. De telling van 1947 laat echter toe een kwantitatieve vooruitgang vast te stellen in zake het aantal woningen. Ook is er verbe tering Wat het aantal inwoners per woning betreft. De grote centra hebben een gerin ger woningoverschot dan de minder belang rijke gemeenten. Er is nog steeds een te kort aan volkswoningen en aan woningen voor de middenstand. Ergerlijk is dat de nieuwbouw hoofdzake lijk aan de kleine gezinnen ten goede kwam. De woningbouwpolitiek zou moeten reke ning houden van de noodzakelijke variatie met het oog op de herberging van de grote gezinnen. Sociale Topografie Z.E. Broeder Raymond, bouwmeester, wijd de zijnerzijds een interesaant referaat aan de sociale topografie. Dit begrip zal voor velen totaal nieuw zijn. De sociale topografie is het op kaart brengen van de sociale as pecten van de bevolking. De kaart moet het sociaal leven van een wijk of gemeente weergeven. Niet alleen de stedebouwkundige maar ook de priester, de maatschappelijke werker, de verpleegster, de midico-sociale dienst zullen de sociaal-topografische kaart zeer nuttig gebruiken. Kerkenbouw Het initiatief van Z.E. de Kardinaal tot oprichting van het Werk Domus Dei of Ker kenbouw in het aartsbisdom Mechelen is van recente datum. Dit werk wil voorzien in de nood aan parochiekerken, vooral in de grote agglomeraties. In parochies met 10.000 tot 20.000 zielen wordt de zielzorg zeer bemoei lijkt. Van een andere kant moet vermeden worden, dat de priesters gelast met het bou wen van een nieuwe kerk hun ganse leven gebukt gaan onder een aanzienlijke schul denlast. Na zes maand is het interessant de resul taten bereikt door dit nieuw Werk na te gaan. Aan inkomsten werden geboekt 4.350.000 door de collecte in de kerken van het aartsbisdom op 7 December; 5.100.000 fr. aan periodieke bijdragen van de leden; 1.920.000 frank als gezamenlijke gift van de priesters; ongeveer 2 millioen aan bijzonde re giften Er Werd dan ook een bedrag van nage noeg 12 millioen frank uitgedeeld aan de kerken, die deze hulp dringend nodig had den. Deze ontworpen en in aanbouw zijnde kerken zijn gelegen te Anderlecht— Grim bergen Jette Schaarbeek Sint Gil- Jes Sint-Jans-Moienbeek en Ukkel, wat de Brusselse agglomeratie betreft. In de Ant werpse agglomeratie komen Borgerhout en Hoboken in aanmerking Verder nog Balen- Neet, Begijnendijk, Heverlee en Oud-Turn hout. Ziedaar een Werk dat geroepen is de schoonste vruchten af te werpen tot ver spreiding van het geloof en tot instandhou ding van de goede zeden. De wet van God in zakenleven en bedrijf Onze lezers zullen ons veroorloven voor eenmaal de aandacht te vestigen op de pau selijke gebedsintentie voor de maand Sep tember waarvoor de gelovigen in het alge meen en de leden der H. Hartbonden in het bijzonder verzocht worden te bidden en een Heilige Communie op te dragen. De gebedsintentie van September betreft de wet van God in zakenleven en bedrijf. Het is immers een gekend feit dat de ka tholieke beginselen in zake eerlijkheid en rechtvaardigheid vaak over het hoofd ge zien worden in zakenleven. Wanneer het er om gaat geld en goed te verwerven, verlie zen zelfs katholieken dikwijls de eeuwige waarden uit het oog. Zodoende zondigen ze niet alleen legen de christelijke caritas maar ze verwekken ook ergernis en de Kerk zelf ondervindt de terugslag van hun inkonse- kw'ente houding. Terecht onderlijnt het bondsblad van de H. Hartbonden dat de betrokken financiers en industriëlen zich ten slotte ook wat hun wereldse belangen aangaat, misrekenen. Een tijdlang kan onrecht winst doen boeken. Maar dit brengt het ganse economisch leven in gevaar en slechts uit het onderhouden van Gods wet in zakenleven en bedrijf kan een blijvende voorspoed in sociale vrede voortvloeien. Niemand mag derhalve zijn kapitaal op onrechtvaardige wijze, ten koste van an deren, vermeerderen. De prijzen van de goe deren mogen niet op willekeurige wijze op gedreven worden. De arbeider moet door zijn loon een menswaardig bestaan aan zijn gezin kunnen verzekeren. De werkgevers moeten de werknemers beschouwen als vrije mensen, die als kristenen tempels zijn van de H. Geest. Werkgevers moeten zowel als werknemers de aangegane overeenkomsten eerbiedigen. Wraakroepende toestanden Is het niet Wraakroepend, aldus het Bonds blad; dat overvloedige hoeveelheden voed- selwaren vernietigd worden door sommige harteloze kapitalisten omdat volgens hen de prijzen niet lonend zijn, terwijl in ande re landen millioenen mensen met hongers nood bedreid worden Is het niet wraak roepend dat sommige hartelozje eigenaars hun huizen niet willen verhuren aan kroost rijke gezinnen Is het niet jammer wan- neei de Staat in sommige landen wil han delaar of nijveraar spelen en de werklieden haast enkel als werktuigen beschouwt, die alleen reden van bestaan hebben zolang ze dienst kunnen bewijzen Linkse onverdraagzaamheid Het is in ruime kring minder bekend dat het nieuwe linkse Gentse schepencollege als eerste bestuursdaad overging tot de afschaf fing van elke vorm van toelage aan het ka tholiek onderwijs. Terwijl de Gentse katho lieken ongeveer de helft van de stedelijke bevolking uitmaken, moeten zij van de ene West-Duitsland is ter stembus geweest. De uitslag is gekend. Elk weet er iets op, vol gens het past in politiek kraam. Ik heb geen kraam en bekijk de zaken gelijk ze zijn. Bij de laatste verkiezingen voor deze wa ren de christelijken achteruit en de socia listen vooruit. Nu is het omgekeerd. Er is en blijft overal een vlottende massa die meent dat het altijd dezelfde niet mogen zijn die aan het roer staan. Dat het communisme in het Westen geen kans heeft is eens te meer bewezen. Dat het socialisme zijn werfkracht ver loren heeft is ook klaar. Waar is de tijd dat onze muren vol hingen met landkaarten van rood Engeland in afwachting dat de kaart zou komen van Rood Europa. Die kaart wil maar niet komen, 't Is jam mer voor Europa Indien Europa rood kon zijn zouden de socialisten van alle landen zeer Europees voelen de onze ook. Maar ze voelen bijs ter weinig voor een Europa dat onder christe lijk-democratische invloed zou staan. Europa zou zijn krachten moeten bundelen Spanje en Portugal hebben in de laatste oorlog weinig geleden; ze zouden heel wat kunnen bijdragen tot de militaire stevigheid van Europa. Amerika weet dat heel goed en wil afzonderlijk verbond sluiten met Spanje omdat Spanje bij verenigd Europa niet mag. Spanje is geen democratie 't Is er dicta tuur en die dictatuur is niet Rood. Ware ze rood. ze ware geen dictatuur. Yougo-Slavië heeft een Rode dictatuur; het mag mee doen. Zelfs Rusland is een democratie; en zou mo- kant belastingen opbrengen om te voorzien in de bouw, het onderhoud, de verwarming, de verlichting en de schoolbehoeften van de stedelijke onderwijsinrichtingen maar moe ten zij daarenboven de desbetreffende uit gaven voor de katholieke scholen uit eigen zak bekostigen. De linkse gemeentebesturen overwegen hierbij niet dat, moesten morgen de kath. lagere scholen sluiten, dit de ste den voor onoverkomelijke financiële lasten zou stellen. Op vorige Zondag heeft. Z.E. Mgr Cale- Waert. bisschop van Gent, dan ook in alle kerken en openbare bidplaatsen van Gent een herderlijk schrijven laten voorlezen tot aanbeveling ener uitzonderlijke geldinzame ling ten voordele van het kosteloos kath. onderwijs aldaar. Ingevolge de verandering van het ge- meentebestuur, aldus Z.E., genieten g|e- noemde scholen sinds het begin van dit jaar niet meer de belangrijke subsidiën die tevoren zonder onderscheid aan alle scholen werden toegekend voor het onder- houd der klaslokalen, de verzekering der leerlingen, het aanschaffen van schoolbe- hoeften. het bekostigen der prijsuitdelin- gen en schoolreizen; alleen voor de ver- warming der klassen heeft het gemeente- bestuur een toelage vergund.» Terecht vraagt Zijne Excellentie zich af of «iemand de moed zou hebben, wanneer hij twee kinderen voor zich heeft staan, aan het ene te weigeren wat hij aan het andere geeft» Stortingen kunnen gebeuren op de postrekening 16756C van de Bisschoppelijke Schoolcommissie te Gent Onder socialistische broeders Het is een unicum in de geschiedenis van de Belgische gevestigde lichamen dat een lid van een Bestendige Deputatie in het ge drang komt wegens laster ten overstaan van de gouverneur der provincie en van de voor zitter der deputatie. Dit is nochtans het geval in Henegouwen en de drie betrokkenen zijn alle drie so cialisten. gen meedoen als het maar wilde. De mensen verstaan malkaar niet meer. Ze gebruiken dezelfde woorden maar in een ander betekenis. Democratie is de macht komende uit het volk en aangesteld door het volk. In rode democratie is het de macht in handen van iemand die ze neemt en die zegt dat hij het volk vertegenwoordigt. Bij ons is het «volk» de totaliteit van de inwoners van een land. Bij de Roden is het «volk» een zekere klas van mensen, bij uit sluiting van al de andere, en in die klas is er nog een deel uitgesloten al wat niet achter de rode vlag stapt. Rode democratie is heel anders dan de mocratie. En verschiet niet dat de Russen vertellen dat de keuze niet vrij is geweest, dat er dwang uitgeoefend werd en omkoping. In Rusland bestaat er geen dwang. Als ze daar met 97 voor de communisten stem men dan is dat met volle goesting. En omkoperij... ja, wat wilt ge, dat bestaat overal. Hoelang kennen wij het liedje: «en hadden ze niet gelopen om de stemmen op te kopen, ze waren de ketel in geweest» Bij al dat staat Europa er slecht voor. Zelfs de Engelse Laboutman, die geen so cialisten zijn, zijn van dat gedacht. Voor mij is het niet jammer. Ik ben en blijf van ge dacht dat onze roemrijke voorvaderen voor de vrijheid gestreden hebben en dat wij best onze vrijheid bewaren. Ik voel er niets voor onder het gezag te staan van een Fran se of Duitse socialist. Wij zijn klein en klei ne jongens mogen met grote mensen geen kersen eten of ze zijn er bij gezien Deputatielid Bricoult bracht inderdaad zware beschuldigingen uit tegen zijn partij genoot dhr Thóne, voorzitter van de besten dige afvaardiging. Een ereraad samengesteld uit de partijvoorzitter Buset, dhr Larock, hoofdredacteur van «Le Peuple» en kamer lid Collard. betwistte de waarachtigheid van de documenten door dhr Bricoult voorgelegd. Deze ging echter verder, bracht bescnuldigin gen uit tegen de provinciegouverneur dhr. Cornez en hij werd door het parket van Ber gen in verhoor genomen. Hiervoor kkijgen we niets te leaen in «Vooruit» of «Volksgazet». Dit getwist is symptomatisch wanneer men weet dat wij vermoedelijk over een zestal maanden in volle kiesstrijd sullen zpj|n» Hieraan mag toegevoegd worden, dat het onlangs in de schoot van ae social, federatie van Charle roi tot een handgemeen kwam over de aan stelling van een schepene Het katholiek onderwijs had het gedaan Tijdens een soc. manifestatie te Halle moest het kath. onderwijs het ontgelden. Denkt even Er bestaat geen lagere ge meenteschool meer in de Mariastad. Zij werd bij gebrek aan leerlingen afgeschaft. Daar tegenover bestaat er een bloeiende lagere school van de Broeders der Christelijke Scholen. De soc. woordvoerder zag natuurlijk een oorzakelijk verband tussen de broederschool on de a/schaf 'ing der gemeenteschool. Niets is minder waar. De gemeenteschool telde nog 5 leerlingen. De enige onderwijzer werd met ingang van 1 September op pensioen gesteld. Het behoud der school kon finan cieel niet meer verantwoord worden. De reden echter van het enorm slinken der schoolbevolking van de gemeenteschool was de oprichting door een links minister van en lagere afdeling bij het atheneum. Deze afdeling heeft de ganse schoolbevol king van de gemeenteschool naar zich toe gehaald. De rode woordvoerder was dus aan een verkeerd adres VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART#/ Algemene Bouwstoffenhandel ARDUIN la a daAcntp MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap deirechte producten Agentschap der prachtige MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als «iken, De Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1