Bomen sterven rechtstaande De Avonturen van Nero Het Vaticaan en de Democratie 4* Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE faerrut Een tweede leugen Zeven ën ïwTntfgsïe Jaargang. Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 27 SeptemBer 1953^ Postcheckrekening 1882.54 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 109& Zondag 4 October 1953 te 19 u. NINOVE - "Ons Huis,, Het Nieuw Nederlands Toneel BESTUUR FRANS POOS Ex - Artisten Kon. Ned. Schouwburg Gent Toneelspel in 3 bedrijven (4 taferelen) door Alejandro Casona. Treden op Gaby Bouüaert, Diane De Ghouy, Fr&..*.<enne Maene, Anna De Visch, Robert Maes, Frans Roggen, Edg. De Pont, Herman Bollaert, Jules Van Houtte. REGIE FRANS ROGGEN Prijzen der plaatsen 30, 25 en 15 fr. Kaarten op voorhand in "Ons Huis,,. Zondag 27 September 1953 A.C.W. - NINOVE - te 3 uur in de namiddag - Feestzaal "Ons Huis,, PRACHTIG POPPENSPEL door Je Poppenkast HET KAPOENTJE met het buitengewoon programma Inkom slechts 6 fr. voor de kinderen - 10 fr. voor volwassenen. Kaarten te bekomen vanaf 2 30 uur. Onder deze titel heeft de socialistische se nator De Block in het dagblad «Vooruit» een hoofdartikel laten verschijnen, dat we niet zonder meer mogen laten voorbijgaan. Het is een monument van domheid, ongerijmd heid en kwade trouw. Wij weten niet wie het meest te beklagen is: de lezers die zulk proza te verteren krijgen ot de schaamteloze senator die er zijn naam durft onder zetten. Een eerste leugen Klakkeloos schrijft mijnheer De Block «De politiek van Rome blijft conservatief en zelfs reactionnair. Het paternalisme wordt aanvaard maar het iecht op ,..beid wordt nog steeds afgewezen». Sedert meer dan een halve eeuw hebben de achtereenvolgende Pausen niet opgehou den de sociale rechtvaardigheid te bepleiten. De huidige roemrijk regerende Paus heeft talrijke toespraken gewijd aan het sociaal vraagstuk. Brengen wij slechts de zeer dui delijke taal in herinnering, die de H. Vader sprak op 26 April 1953 ter gelegenheid van de audiëntie verleend aan de arbeidsters der tabaknijverheid «Wij achten het overbodig te herhalen wat Wij reeds bij elke gelegenheid bevestigd heb ben in zake het recht van de arbeider op een rechtmatig loon. op de eerbied zijner waardigheid, op een gezonde woning, waar hij een christelijk en gelukkig familieleven kan leiden; zoals Wij ook de rechtmatigheid voor gehouden hebben «aan de arbeiders een rechtmatig aandeel toe te kennen in de ver antwoordelijkheid waar het gaat om de bij drage en de ontwikkeling van de nationale economie» (Rede van 7 Mei 1949). Degene die werkt moet zich niet vreemd voelen op de plaats van zijn eigen arbeid; hij is mede- voortbrenger, subject van de onderneming en niet alleen object. Wij volgen dus met een levendige belangstelling uw actie ten einde uw arbeidsvoorwaarden te \erbeteren en de aandacht van de overheden en van de ondernemers te vestigen op de tekortkomin gen aan dewelke gij blootgesteld zijt». Dit is voor mijnheer De Block een reac- tionnaire taal De ene valse affirmatie lokt bij mijnheer De Block natuurlijk de andere uit. Hij ver volgt: «Het Vaticaan werkt rvog steeds samen met de krachten die de klok willen terug zetten». Dan volgt de zogenaamde bewijs voering: «Het is geen toeval dat de Ameri kanen in Duitsland en in Italië enorme be dragen hebben uitgegeven om de katholie ken aar het bewind te htlpen. Het Vaticaan heeft een belangrijke rol gespeeld om deze politiek te steunen.» Wij vestigen de aandacht op de affirma ties zonder meer van mijnheer De Block: «De Ameriken^n hebben enorme bedragen uitgegeven om de katholieken aan het be wind te nelpen.» Er wordt geen schijn van bewijs aangevoerd. Van een andere kant is de partij van kanselier Adenauer niet een zuiver-kathoiieke partij maar een gemengd katholieke-protestantse partij. Maar zelfs in dien het juist was dat de Amerikanen in hun zak geschoten zijn, wat heeft het Vaticaan daarmee te stellen? De USA zijn niet eens vertegenwoordigd bij de H. Stoel en indien Washington de bevorderaars ener Europese politiek steunt, dan is dit de uitdrukkelijke wens van de heren Spaak. Dehousse en an dere socialistische voormannen Het is tevens onwaar dat de katholieken aan het bemind moesten geholpen worden. Premier de Gasperi was aan het bewind; hij werd zelfs aan het bewind gebracht dank zij de uiet-kommunistische socialisten van dhr Samigat. Adenauer was eveneens aan het bewind. Hij moest het evenmin verove ren. Dan gaat mijnheer De Block tekstueel ver der: «Jammer genoeg voor de conservatieven heeft zij geen of weinig resultaat gegeven.» Door «conservatieven» bedoelt mijnheer De Block de christen-democraten van de Gas- peri en de christen-democratische unie van Adenauer. Met of zonder dollars, indien dhr de Gasperi de volstrekte meerderheid niet behaald heeft dan heeft hij ze benaderd, ter wijl de socialisten van Sarragat (dit zijn de soc. als Spaak en cs.) hebben zich hopeloos moeten \veren om vertegenwoordigd te blij ven En kanselier Adenauer heeft rnet de CDU de volstrekte meerderheid behaald te gen de stoutste verwachtingen in. Deze meerderheid werd door dhr Spaak een geluk voor Europa geheten. Nog £o enkele malen «weinig of geen resultaat» en er wordt van de socialisten niet meer gesproken in de internationale politiek Nationalisaties Het heerschap De Block galoppeert ver der: «Het is echter moeilijk om met feiten te bewijzen in welke mate het Vaticaan van zijn macht heeft gebruik gemaakt om te be letten dat in Duitsland bv. de koolmijnen, de staalbedrijven en de scheikundige nijver heden werden genationaliseerd. Het zou het radikaal middel geweest zijn om de onrust stokers onschadelijk te maken. Terzelfder tijd zou echter het kapitalisme een zware slag gekregen hebben.» Bemerk de arglistigheid: «Het is moeilijk met feiten te bewijzen». Waar niets is. kan niets bewezen worden. Het heerschap De Block speculeert echter op de domheid van zijn lezers. Moest hij slechts een schijn van een bewijs Kunnen aanvoeren, hij zou blok- letteren.. Het Vaticaan heeft andere beslom meringen dan zich te bekommeren om de status van de Duitse industrie! Er zijn trou wens andere grootmachten die daarin we zenlijke belangen hebben Wij vragen ons trouwens te vergeefs af in hoever de Duitse industrie onder Hitlc-r minder zou bijgedragen hebben tot de oor logvoering indien zij genationaliseerd ge weest was! 't Is idioot de natonalisatie voor.te stellen als het onschadelijk maken van on ruststokers. Wanneer de onruststokers be doeld worden vermoedelijk de neo-nazi's de politieke macht veroveren, zijn zij ipso facto de baas in de genationaliseerde nij verheid De repressie wordt er bijgesleurd De show van manager De Block zou na tuurlijk niet volledig geweest zijn, indien hij de marionetten van het talrijke schuif- kens tellende Successpel der Repressie niet had laten optreden. «Op het gebied der re pressie is de houding van het Vaticaan veel duidelijker. Om alle misverstand te vermij den (sic. red.!) wil ik er nog eens op wijzen dat ik alleen belang hecht aan de bijzonder zware gevallen. Het Vaticaan doet dit trou wens ook maar dan in precies tegenoverge stelde zin. De heren van Rome werken om de groten te beschermen en te helpen. Met de kleine zondaar houden zij zich niet bezig, die moet zich maar zelf zien te redden.» Wij weten niet of Elias en Van de Wiele wekelijks een paksken met victualiën krij gen van het Vaticaan!' Maar het heerschap De Block past altijd dezelfde taktiek toe geen enkel bewijs, geen enkele naam, geen enkel specifiek geval Affirmaties zonder meer. Klinkklare onzin ten behoeve van de gaaien! Het Vaticaan heeft zich inderdaad beziggehouden met de repressie, met. de mon sterachtige overdrijving er van in menig land. Dit gebeurde naar aanleiding van het H. Jaar. De H. Vader verzocht de beginselen van de christelijke naastenliefde niet uit het oog te verliezen en maatregelen te treffen opdat het lot van de vele duizenden gevan genen zou verzacht en in de mate van het mogelijke hun familiekring zou heésteld wor den. Er werd niet geageerd voor de grote gestraften, het ging om het lot van de tien duizenden lampisten. Deze houding ligt in de traditie van de H. Stoel en van de Ka tholieke Kerk van haar ontstaan af. (Vervolg op het tweede blad). Het Manneken heeft mij geschreven in Brussels Vlaams met veel drukfou ten daarin en hier en daar een Frans woord er bij om te tonen dat hij zijn Frans kent gelijk zijn Vlaams, zoals het ieder deftig Brusselaar past. Ik ben van Vlaamse afkomst, zegt hij, gelijk alle Brusselaars. Ik ben familie van Uilenspiegel en ik laat mijn mis prijzen stromen op het potsierlijk ge doe van de mensen maar waai om moet gij dat vertellen? Ik doe het nu eeuwen lang en er is nog nooit een grootheid geweest die mijn gebaar verstaan heeft. Hoe groter ze staan en hoe groter ze schijnen hoe potsierlijker ze zijn en hoe meer plezier ik heb als ze mij in hun dwaasheid een uiniform brengen. Het uwe uangt in mijn kleerkast nog niet en juist daarom had ik nog een beetje respect voor u en was ik een beetje ver legen als er een van uw soort wat te dicht bij mij kwam. Nu ben ik kwaad. Als de groten hier te lande en over heel de wereld mijn gebaar gaan verstaan, kan het best gebeuren dat ik last krijg met de politie en de Procureur-Gene raal. in hoogst eigen persoon, een on derzoek beveelt en al de artikelen van het strafwetboek opzoekt die op mij toe passelijk zijn. Ik kan gemakkelijk hon derd jaar boven mijn leven krijgen en millioenen moeten betalen aan de Staat «om de trouw van de burgers... enz.» En het ergst van al is dat er op geen amnestie te rekenen valt. Zij die ze het meest van doen hadden hebben ze ge kregen onmiddellijk na de bevrijding en voor een ander willen ze er niet van horen. Voortaan komt mijn water ook over u neer en over al uw soortgelijken. Er zijn stommelingen die zich ergeren als iemand tegen hun karre rijdt en die dan juist doen wat de aanrijder gaarne heeft omdat hij daarmee kan bewijzen dat hij gelijk heeft. Eén ding moes ten ze doen juist wat ik doe met al die blaaskaken en nu met u ook Tot daar het Manneken. t Is niets Mannekendoe maar. Ik ben geimpermeabilizeerd. Ieder Vla ming zou dat moeten zijn. Hij staat toch altijd in de drop. Er was een tweede brief met een zeer geleerd handteken «signature illisible» noemen ze dat in het Frans. Dat was er een om te spotten dat ik op de «helden» niet moet afgeven, dat ik ei ook geen ben en dat ik niet eens Giammens zijn naam dierf vernoemen. Die heeft ondervonden wat het bete kend de wetten die wettelijk gestemd en afgekondigd zijn, te willen doen toe passen. Dat doet mij ook geen zeer. Gram mens ware misschien even lastig ge weest als het Manneken, indien ik zijn naam vernoemd had. Het is moeilijk om passen. Ik weet anders niet waarom ik zou schrik hebben om zijn naam te vernoe men. Grammens is een voorbeeld van burgerdeugd en heeft geijverd gelijk niet één om de Belgische wetten te doen toepassen. Aan het IJzermonu ment heeft hij hem geweerd om de ge- weldigaards tot bedaren te brengen en het is van kwaad kwader geworden alles wordt hem door de gediplomeerde patriotten kwalijk genomen. Na die twee brieven verwachte ik er een derde. Er is geen gekomen... Het IJzerfront van de mannen die aan de IJzer niet geweest zijn, zal blijke- lijk tevreden zijn omdat ik ze heb vrij gesproken van alle verdenking van ver dacht te zijn. Hun vaderlandsliefde is onverdeeld. Ze zijn exclusief. Zij alleen zien het gaarne. Het is het hunne en het hunne alleen. Zij zien het Land gaarne maar niet de mensen die er wonen. Zij heb ben bezit genomen van de vaderlandse burcht en verdedigen ze envers et contre tous 't Is het hunne. Zij verdedigen het nu gelijk altijd door tussenpersonen. De doden, die gevallen zijn al het te verdedigen, moe ten het maar voort verdedigen, De- bout les morts gelijk in de loopgraven van Verdun. Wij zijn een ander soort vaderlanders Het Vaderland dat is de totaliteit van de burgers. Wij doen de anderen niet vechten. Wij vechten voor de zwakken en voor de afstammelingen van hen die vechtende gestorven zijn. Tussen die twee soort Vaderlanders ligt er een onoverbrugbare afgrond. In 1919 hebben wij voor allen volle rech ten gevraagd. De grote Paul Hymans, de zoon van een Nederlander, heeft ons toen zijn beruchte jamaisnaar het hoofd geslingerd. Wij zeggen niet «ja mais tot de pensjagers der vaderlands liefde. De IJzertoren van vroeger en zijn puinen nu. weerkaatsen in echo het jamais van Paul Hymans en 't is al Op de Redactie ontvingen we volgend telegram Zaterdag a.s. - 26 dezer - 21 uur - zaal "Roxy„ - Ninove - JUBILEUM-BAL HOOGER OP - Orkest Musetta's - Attracties Plezier - Tempo - Zwier - Heel 't Ninoofse erbij, (get "HOOGER OP„. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel !9, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK LAMBRIZERINGEN xo mooi alt «iken. De Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1