Bomen sterven rechtstaande TENTOONSTELLING Socialistische Verdeeldheid Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE ;!;.r,°™UDE"$PLAATS ninove Ctcrrüt "i1 I h fc>- »n is id ie en at en de te- M. rte m- le- irs ite r#: en; en Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer J.50 Fr. Zondag 4 Oktober 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1091 Zondag 4 October 1953 te 19 u. NINOVE - "Ons Huis,, Het Nieuw Nederlands Toneel BESTUUR FRANS POOS Ex - Artisten Kon. Ned. Schouwburg Gent Toneelspel in 3 bedrijven (4 taferelen) door Alejandro Casona. Treden op Gaby Bouüaert, Diane De Ghouy, Francienne Maene, Anna De Visch, Robert Maes, Frans Roggen, Edg. De Pont, Herman Bollaert, Jules Van Houtte. REGIE FRANS ROGGEN Prijzen der plaatsen 30, 25 en 15 fr. Kaarten op voorhand in "Ons Huis,,. KATHOLIEKE MEISJES GIDSEN VAN BELGIE Eenheid H.H. Harten, Burchtstraat, 47 NINOVE EN VERKOOP VAN KUNSTVOORWERPEN gemaakt door de leden van de jeugdbeweging. Zaterdag 17 Oktober a.s. Zondag 18 Oktober van 6 tot 8 uur van 10 tot 12 u. en van 3 tot 8 u. Toen bij de jongste wetgevende verkiezin gen de CVP de meerderheid behaalde en be sloot het land te besturen zonder de mede hulp van andere partijen, blokletterden de socialistische dagbladen, dat de homogene regering en formule geen jaar zou stand houden en dat de CVP zou bezwijken onder de mokerslagen haar door de oppositie toe gediend. Te pas en te onpas werd deze sombere voorspelling herhaald. De CVP heeft echter zegevierend stand gehouden en alles laat voorzien dat zij tot het jaar 1954, .n hetwelk nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben, zal blijven besturen. De voorspellingen zijn niet uitgekomen. Ondanks de zware militaire lasten, opgelegd door de internationale ver plichtingen, aangegaan door de heer Spaak, is het land verre van faljiet In elke sector van de bedrijvigheid wérd prachtig gepres teerd. Voor het ogenblik zien we geen artikels meer in de soc. pers verschijnen, aansturend op onmiddellijke verkiezingen en ontbinding Weliswaar zullen de verkiezingen om grond wettelijke redenen vervroegd worden na de stemming van de EDG en van het ontwerp van verklaring tot herziening van de Grond wet in de beide Kamers maar op dat ogen blik zullen we de normale datum der ver kiezingen dicht genaderd zijn. Hoe komt het dat de socialisten een dom per gezet hebben op hun schreeuwerige eis om onmiddellijke verkiezingen? De teden om onmiddellijke verkiezingen De reden hopeloos verdeeld, zowel in zake de binnen landse als in zake de buitenlandse politiek. Verdeeldheid in zake de binnenlandse politiek. De soc. verdeeldheid in zake de binnen landse politiek is de vorige week ten dui delijkste gebleken. Deze wordt beheerst door de verhouding tussen Vlamingen en Walen. Van weerskanten Worden er grieven naar voren gebracht van taalkundige, sociale en economische aard. Een belangrijke groep van Waalse socia listen drijft naar het federalisme, d.i. de splitsing van het land in twee delen, elk voorzien van een eigen parlement, waarbo ven een bondsparlement de gemeenschappe lijke zaken regelt. Deze groep wordt aan gevoerd door een minister van Ftaat, de heer Joseph Merlot en door de onder-voorzitter van de Kamer, de heer Van Belle. In de Kamer kWum de verdeeldheid tussen de Waalse federalisten en de Vlaamse unita- risten tot uiting. De heer Achiei Van Acker en de heer Spinoy bekampten op het spreek gestoelte de federalistische opvattingen van hun politieke vrienden. Ook in de speciale commissie gelast met het onderzoek van het ontwerp van verkla ring tot herziening van de Grondwet kwam de verdeeldheid tot uiting. De heren Merlot en Van Belle hadden een amandemenl inge diend ten einde art. één van de Grondwet eveneens aan herziening te onderwerpen. Dit artikel bepaalt de eenheid van België. In de commissie werd het amendement verworpen met de steun van socialisten. Thans heeft de Algemene Raad van de BSP zich met het vraagstuk onledig gehou den. De heren Merlot en Van Belle verde digden met klem de scheiding van het land. Zij werden tegengesproken door de heren Vermeylen en Van Acker. De Algemene Raad heeft geen uitspraak gedaan maar een resolutie aangenomen in dewelke het fede ralisme een vrije kWestie wordt. Deze reso lutie wordt thans aan het advies van de ge westelijke federaties onderworpen en in Oc tober zal het Congres bepaald uitspraak doen Alles laat voorzien dat het federalisme een vrije kwestie zal blijven. Het is zonder voorgaande dat een grote partij in een aangelegenheid die beslissend is voor de toekomst van het land geen po sitie durft kiezen Wegens innerlijke verdeeld heid Want het uitroepen tot vrije kwestie heeft geen andere betekenis. Stel U even voor dat dezelfde toestand zich zou voordoen in de CVP, namelijk dat bepaalde katholie ken de .-cheiding van Vlaanderen en Wal lonië zouden eisen. Er zou op de linkse bla den een huilkoor aangeheven worden. Be doelde katholieken zouden uitgescholden worden voor scheurmakers, activisten, slech te vaderlanders, verraders van de weerstand, nazi's. neo-VNV-ers enz. Het zijn thans ech ter socialisten die België willen verscheuren maar die blijven, volgens Demanv, goede patriotten Verdeeldheid in zake de buitenlandse politiek. De soc. verdeeldheid in zake de buiten landse politiek stijgt met de dag. Wij hebben er reeds op gewezen dat de Brusselse Fede ratie van de BSP aan dhr Spaak en Rolin en hun vrienden verbod heeft gegeven in de schoot van de federatie nog te spreken over wat hen verdeelt. Na de verkiezing van Ade nauer en hei naderen van de datum dat de EDG in de Kamer zal besproken worden, treedt de verdeeldheid nog beter op de voor grond. Deze verdeeldheid kwam zelfs tot uiting op de Europese vergadering te Straatsburg waar dhren Spaak en Rolin redevoeringen uitspraken die mekaar over gans de lijn te genspraken. Zij komt ook tot uiting in de socialistische pers. Dit is nooit te voren voorgekomen. Niet alleen verdedigt het ene soc. blad gans andere stellingen dan het ander soc. blad, maar in één en hetzelfde rode dagblad wor den tegenovergestelde theorieën verdedigd. Welsprekende teksten. De commentator van de buitenlandse po litiek in «Vooruit» neemt een anti-Europese houding aan. heet de overwinning van Ade nauer de zegepraal van Vaticaan en reactie, neemt een loopje met de Amerikaanse poli tiek en ziet in het huidige Rusland geen im manent gevaar. De heer Spaak schrijft echter in «Vooruit» van 2'A September «Zo men gelooft dat Duitsland sterk en misschien gevaarlijk is, dan bestaat het middel om deze krachten en dit gevaar te verhogen er juist in dit land afgezonderd te laten, vrij om zich te ont wikkelen. onkel begaan om zichzelf: buiten en misschien tegen de andere landen. Het bestaat er in Duitsland in te schakelen in beslist vredesgezinde gemeenschappen en Europees welzijn wordt... De eenheid van de Westelijke wereld is een noodzakelijk heid voor de vrede ...Zoeken de Russen niet eerder, minder ongerust dan ze doen blijken de Europese landen te beletten zich van het dreigende verval te redden door hun een heid te verhinderen? Ik vrees het, helaas.» (de zeer gebrekkige vertaling van de tekst van de heer Spaak is van «Vooruit»), Hoe anders, primair en idioot, klinkt de taal van kamerlid De Sweemer in «Voor Al len»; «Sedert jaar en dag schrijven wij dat Rome (het aticaan, red.) een militante- agressieve politiek heeft ingezet tegen de Sovjet-Unie en dat het daarvoor de militaire en poltieke samenbundeling wil gebruiken. Rome voelt zich gesterkt door éénzelfde bui tenlandse politiek van Washington. Foster Dulles wil een «bevrijdingsactie». Adenau er wil de millioenen Oost-Duitsers langs het Europees leger en met de steun en het bloed van de oude slachtoffers van de twee Duitse overweldigingen «bevrijden»... Wij zijn van oordeel dat iü de bevolking van West-Europa die elke buitenlandse druk verwerpt en al lang doorzien heeft dat het Amerika van Eisenhower-Dulles (waar is de tijd van «I like Ike»! red.) liever de wapens in de han den van de beulen van gisteren legt, dan dat het zijn oude West-Europese verbondenen tifdoender en zonder politieke druk zou hel pen.» Vroeger klonk het «Liever Turks dan Paaps», voor De Sweemer luidt het: «Liever Moscou dan Rome». De Kerk treft volgens hem alle schuld. De Kerk die niet vertegen woordigd is te Lake Success. De Kerk. die zelfs geen diplomatieke betrekkingen onder houdt met Washington 1 Daar komt geen einde aan de historie van dat IJzerfront van mannen die aan de IJzer niet geweest zijn. De pretentie is gewoonlijk in omge keerde evenredigheid met het verstand. Dat wil zeggen hoe meer pretentie, hoe min verstandof hoe min verstand hoe meer pretentie. Wij, christen mensen, hebben van jongsaf geleerd dat de smaad die iemand aangedaan wordt in evenredig heid is met de waardigheid van die per soon en dat eerherstel in evenredigheid is met de waardigmeid van de persoon die eerherstel doet. Omdat God oneer was aangedaan kon er geen degelijke uitboeting bestaan of die moest komen van God. Daarom is God de zoon mens geworden en komen boeten. Ieder Christen kind weet dat. De gro te Uilen van het IJzerfront weten dat niet. Onze. doden aan de IJzer werden ge smaad. Niet één keer, rnaar tien keer. De smaad bij de laatste Ijzerbedevaart was niet de grootste. Er is vroeger nooit spraak geweest van eerherstel. Als hun grafzerkjes werden vernield op bevel van een hoger officier van het leger en er bricaillon werd van gemaakt om de wegen te herstellen, was er geen spraak van eerherstel, want iedereen wist dat eer herstellen niet gaat gelijk wegen herstellen. Als de IJzertoren werd opgeblazen, waar geen onbekende soldaat lag be graven, maar het puik-uit van de IJzer- helden, was er geen spraak van eer herstel. Zij die aan de IJzer vochten en stier ven stonden torenhoog boven de door snee deftige, eerbare mensheid, om niet te spreken over het schuim dat daar, gelijk overal, boven drijft. Als ik. die tussen duizenden heb ge leefd en honderden hielp sterven en hun laatste wil met hun laatste zucht opving, op hun kerkhoven voor hun gra ven sta. blijf ik ingetogen stil als in de kerk voor het tabernakel. Er is maar één hulde die hun niet onwaardig is De heer Spaak schreef in de soc. bladen dat hij de obsessie heeft van de Europese gedachte en van de Europese eenheid, die niet denkbaar is zonder de medewerking van de Bondsrepubliek. De heer De Sweemer antwoordt an Spaak «De West-Duitsers (lees: de heer Spaak- roepen nu met volle mond «Europa ueber alles!» omdat zij met de steun van de kliek van Eisenhower en van het internationaal kapitalisme dat Klein Europa in afwachting van een derde «vro lijke, frisse Blitzkrieg», tot een «Gross-Eu- ropa» naar hun zin zouden omkeren en be heersen.» «De socialistische leiders staan blijkbaar gereed om mekaar te verscheuren «Vooruit» onderlijnt zelf de socialistische verdeeldheid: «Daar is een artikel geweest van P.H Spaak en een ander artikel van onze medewerker van Schamelland en die twee artikelen nemen een verschillend stand punt in» inr van 20 Sept.) en in het nummer van 25 Sept. staat te lezen «De uitslag van de Duitse verkiezingen en de overwinning van Adenauer hebben de discussie over de EDG heftiger dan ooit doen oplaaien. In één VEEL KLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART## Algemene Bouwstoffenhandel ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN de hulde van de stilte. Al de rest is heiligschennis. Waarlijk, IJzerfronters, zijt gij zo verwaand en zo bekrompen van geest, dat gij meent de mannen te zijn die kunt eerherstel brengen Maar jullie zijt veel te klein. Gij reikt niet tot aan de ekseroog op hun kleine teen Ik sta in eerbiedig stilzwijgen voor onze IJzerhelden. Voor u zwijg ik niet, al zweeg heel het land voor u! en spijts de burgemeesters van Diksmuide en Kaeskerke. Oprecht, zoudt gij durven de hand uitsteken naar gelijk wie onzer IJzer- jongens om hun de hand te drukken? Voor hen zou ik knielen, hun hand. kus sen en hun voeten ook. Zij waren groot en zij waren schoon. En aan de poort van de eeuwigheid werden ze nog gro ter en schoner en hun laatste woorden waren woorden van liefde en offer En gij wilt gaan cp uw tenen staan en u rekken om op hun niveau te ko men Och arme Voor hen wil ik knie len. maar u de hand drukken wil ik niet IJzerfronters van de nieuwe soort, de mensen met gezond verstand hebben uw maat genomenze hebben u gewikt en gewogen. Zij hebben u te klein en te licht bevonden. Gij hebt steeds het woord openbare opinie in de mond en kunt geen ogenblik zwijgen. Kondt gij dat een ogenblik maar en luisterenhet zou u opvallen hoe ijzig de stilte is rondom u en hoe de stom de echo van de openbare opinie. De haat staat te genover de liefde gelijk de duivel te genover God. Uw haat is totaal en gij hebt het monopolium van de haat. Het is daarom dat wij u niet kunnen haten. Ons blijft alleen de liefde. De hoogste blijk van liefde is, volgens het zeggen van Christus zelf, dat iemand zijn leven offei t voor anderen. En de hoogste, na die hoogste, is iemand de waarheid zeg gen vooral als hij die niet gaarne hoort. Die blijk van liefde heb ik uoor u nog over. Heerkens maakt u klein en houdt u stil en laat u ne keer in het nieuw wassen. en hetzelfde blad in het onze namelijk kunt gij er tegenstrijdige meningen over vin den.» Wat nu, kleine man De socialistische verdeeldheid is dus een feit op binnenlands en buitenlands gebied. De tegenstellingen zullen nog scherper naar voren treden wanneer het ontwerp van verklaring in zake de Grondwet en het ver drag van de Europese Defensie Gemeenschap in de Komer zullen besproken worden. De socialisten hebben altijd aan de CVP verweten dat zij verdeeld was. Bepaalde ver- kozenen van de CVP verschillen inderdaad onderling van mening over bepaalde aange legenheden. die echter geen verband houden met de toekomst van het land. De CVP is echter niet verdeeld in zake de kwestie van de scheiding van Vlaanderen en Wallonië. Zi.i is daartoe te zeer vaderlandslievend. Indien de socialisten onderling verdeeld over de essentiële vraagstukken opgeworpen door de binnen- en de buitenlandse politiek naar de kiesstrijd moeten gaan, dan kunnen zij niei anders dan de nederlaag te gemoet gaan MERK 1 i zo mooi als eiken. B- Bf II- in- 3h de e- klok 4prwil7r> t r* borirlnlnw r, 4 V. HT! Wij.iuttUvilii Z.1 J11 Uiatill treil Vei II i v I X y- r4

Denderklok | 1953 | | pagina 1