TENTOONSTELLING F. C. Ninove en Zottegem De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE facrnLt m Zitdagen yan Volksvertegenwoordiger EUGEEN MOR1AU Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. Zeven en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1.50 Fr. Zondag 11 Oktober 1953 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1882.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAEkTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1MX KATHOLIEKE MEISJES-GIDSEN VAN BELGIE Eenheid H.H. Harten, Burchtstraat, 47 NI) OVE EN VERKOOP VAN KUNSTVOORWERPEN gemaakt door de leden van de jeugdbeweging. Zaterdag 17 Oktober a.s. Zondag 18 Oktober van 6 tot 8 uur van 10 tot 12 u. en van 3 tot 8 u. K. B. V B. - Ie Provinciaal F C. NINOVE - Terrein "Doorn, ZONDAG 11 OKTOBER 1953 te 15 uur KAMPIOENSCHAPSMATCH tussen Door een degelijke partij voetbal, zullen onze spelers, de 2-6 nederlaag van verleden week uitwissen. Wie wordt DE center-voor /an deze match... Braemsof onze DE DECKER Een strenge waarschuwing Een socialistische uitgeverij voert thans een reuzenpropaganda voor een vervolgro- man over «Caroline Chérie». In vele gemeen ten van het Vlaamse land wordt een prospec tus hiervan verspreid dat een provocatie is voor al wie bezorgd is voor de openbare ze delijkheid. Het is een aaneenweefsel van dubbelzinnige toestanden, gewaagde houdin gen. onkiesche gedragingen, die voorgesteld worden als de natuurlijkste zaak van de we reld. Wij waarschuwen uitdrukkelijk de katho lieke ouders opdat zij deze vuiligheid bui ten huis houden. Het prospectus wordt van huis tot huis besteld. Het worde onmiddellijk naar de kachel verwezen. Terecht schrijft «Het Volk» in verband met dergelijke publicaties: «Wij zijn geen ketterjagers van aard en houden er niet aan de rol van de openbare machten over te ne men. Maar wij achten het onze plicht de nodige echo te geven aan de verontwaardig de klachten van verscheidene huisvaders, die protesteren tegen het feit dat te hunnen hui ze, ongevraagd en ongewenst, propaganda- aleveringen worden besteld van een roman, Waarvan iedereen moet bekennen dat het een werk is dat volstrekt niet in ieders han den mag worden gegeven. Sommige passus sen moeten werkelijk als schunnig worden beschouwd. Wij vinden het onaannemelijk en strijdig met de meest elementaire rechten van de ouders, dat een uitgeverij zich per mitteert suggestieve afleveringen van zulk boek bij wijze van propaganda ongevraagd ten huize te laten bestellen door de post of door ronddragers.» Gebrek aan logica van overheidswege Het Staatsblad van Augustus jl. vermeld de een twintigtal publicaties wier vervoer per spoor in België wegens hun schunnig heid verboden is. Het betreft lioofdzakelijk pornographische uitgaven uit Parijs. Lon den en New-York. Het is zeer goed dat de heer Minister van Binnenlandse Zaken een waakzaam oog in het zeil houdt ten overstaan van de buiten landse pornographic. Het ware evenwel nog beter, moesten de posterijen weigeren door de postbeambten publicaties of drukwerk, zonder adresvermelding, van huis tot huis te laten bestellen, waarvan de inhoud van aard is om aanstoot te geven en onschuldige kinderzielen te bezoedelen. Deze klacht betreft niet alleen bepaalde publiciteit voor romans bij afleveringen maar ook sommige publioiteitsbladen, die zonder onderscheid suggestieve reclames op nemen voor schunnige films of voor boeken wier titels speculeren op een ongezonde ge slachtelijke nieuwsgierigheid. Indien dit blijft duren, zal het goed zijn dat enkele kamerleden van het parlementair initiatief gebruik maken om een wetsvoor stel in te dienen, waarbij het van huis tot huis bestellen door de posterijen verboden wordt of ten minste om dienaangaande te interpelleren. De huis-aan-huis-bestelling is een innovatie te danken aan wijlen de Luik se liberale PTT-minister Xavier Neujean, die hiermede de propaganda tegen de ver vlaamsing van Gent wilde in de hand werken Arme heer Spaak De heer Spaak werpt zich te pas en te onpas op als de kampioen van de Europese gedachte, van de Europese Defensie, van de wordende Europese politieke gemeenschap en hij schreef In de socialistische bladen dat deze gedachte hem obsedeert. Hij voegde er aan toe dat hij de Russen niet betrouwt, wanneer zij de schijn aannemen water in hun wijn te doen. Reeds de vorige week waren wij in de gelegenheid om de verdeeldheid der socialis ten in zake de buitenlandse politiek te on derlijnen. Wij brachten niet alleen het proza van De Sweemer. die het Vatikaan met alle zonden Israëls overlaadde en smalend sprak over «de kliek van Eisenhower». Wij stelden ten slotte vast hoe «Vooruit» zelf toegaf dat er in één en hetzelfde nummer van zijn uit gave artikels verschenen die mekaar radi- kaal tegenspraken. De zo vaak geroemde socialistische een heid is zoek. De heer Spaak wordt een een zaat in eigen rangen, in de rangen van de partij die hem eens huldigde als de man die Europa ons benijdt. In «Voor Allen» van 27 September wordt hij noch min noch meer een oorlogspropagandist geheten. Wij lezen inderdaad op blz. 1: «Men moet weten dat door de verdediging op zich te nemen van de Europese Defensie Gemeen schap. men zich als propagandist aanstelt voor de oorlog, (door) Adenauer te verde digen men komt tot een sterke, militaire macht en ontelbare divisies Obermensen.» De heer Spaak was de eerste en besliste verdediger van de Europese Verdedigings Gemeenschap. Hij verdedigde haar nog voor enkele dagen te Straatsburg op de Europese Vergadering. Mijnheer Spaak, gij zijt niets anders dan een oorlogspropagandist Het staat in uw eigen gazetten te lezen! De betoging van IJzerfront Indien wij ons bij de jongste Ijzerbede vaart onthouden hebben van alle kommen- taar, dan hebben wij desniettemin met spijt vastgesteld dat een paar honderd onverant woordelijke. meestal zeer jonge elementen een betreurenswaardige houding aannamen, voortreffelijke oudstrijders van 1914-1918 als senator De Boodt en oud-aalmoezenier Jan Bernaerts Deledigden en een partijma nifestatie hielden op de gewijde grond. Het gebeurde toen de meeste bedevaarders de weide reeds verlaten hadden en hel zal zich geen tweede maal voordoen, daarvoor staan vele Vlaamse oudstnjders borg. De krachten die tegen de Regering werk zaam zijn. hebben gemelde incidenten uit gebuit om verwarring in de geesten te zaaien en een tegenbetoging aan te kondigen. Deze vindt plaats op 25 October te Diksmuide en Kaaskerke. Deze tegenbetoging wordt aan gekondigd als een manifestatie van eerher stel. Er wordt niet gezegd of zij tegen de Ijzerbedevaart en het Bedevaartcomité dan wel tegen de enkele honderden heethoofden gericht is. De verwarring wordt kunstmatig onderhouden, vooral in de soc. dagbladen. Het is nochtans duidelijk: Gaat de contra- manifestatie tegen de paar honderd heethoof den. dan is het de moeite niet waard haar te organiseren, zij werden afgekeurd in gans de Vlaamse pers en zullen het geen tweede maal aandurven hun fratsen le vertonen gaat de contra-manifestatie echter tegen de Bedevaart, dan zeggen wij Handen af Wij zeggen «Handen af», omdat wij aan de inrichters het recht ontzeggen aan de Vlamingen in het algemeen en aan de Vlaam se katholieken in het bijzonder de les te spellen. Hun protest is eenzijdig. Zij hebben vroeger nooit geprotesteerd tegen de ver fransing van het Vlaamse land. Zij hebben evenmin geprotesteerd tegen het dynamite- ren van de IJzertoren. Ten slotte is het opzet een troebel ma- noeuver tegen de Regering. Het is spijtig dat enkele linkse katholieken zich daartoe laten misbruiken door een Demany en an dere socialisten en kommunisten. Waar de zen naar toe willen, blijkt duidelijk uit «Volksgazet» van 2 October waar de krant schaamteloos schrijft. «M, Van den Daele was een van drie CVP-ministers die, in de maand Augustus, met een groep oud-Oost frontstrijders en een ploeg gewezen SS- mannen, tijdens de Ijzerbedevaart van Diks muide voor amnestie betoogden»!!! Het is een slecht Land waar niemand voordeel heeft. België is een goed Land. Wie durf genoeg bezit en behendig ge noeg is kan er zijn slag slaan. Het IJzerfront van de mannen die aan de IJzer niet geweest zijn. zijn daar het levend bewijs van. En toch is hun durf en hun zelfze kerheid nog zo groot niet. Voor hun ma neuver van 18 Oktober hebben ze de huip ingeroepen van de opgeëisten van 1914-1918. De opgeëisten van 14-18, de echte wa re veerstanders, de beoefenaars van het lijdelijk verzet nog voor de naam uit gevonden was..., zij die met schoppen in hun achterste door de Duitsers wer den voortgedreven en die na de bevrij ding. met schoppen in hun achterste werden bedankt Als de frontsoldaten vernamen hoe de weerbare mannen hier te lande door de Duitsers als slaven werden weggevoerd gelijk vijftig jaar vroeger de negers in Congo door de Arabieren, beten ze op hun tanden. Hun handen omsloten krampachtig het geweer en hun kogels floten nijdig door de lucht.Ze zouden die schanddaad betaald zetten. Toen ze tijdens het bevrijdingsoffen sief de werkkampen vonden waar, ach ter vier meter hoog gespannen prik- draad, hun broeders hadden gezeten en geleden, vergaten ze een ogenblik de vijand, pinkten een traan weg en vlo gen toen vooruit... het was het uur der wraak Helaas de soldaat had niets te zeggen. Als er niet meer te vechten was werd hij de parade-soldaat die het militair prestige van België moest hoog houden. in eigen zog gaar laten koken Enkele anti-Vlaamse heren van Brussel, voor wie de druiven van een ministerporte feuille eeuwig te groen zullen blijven, heb ben een zogenaamde «Christelijke Verzame ling voor Vaderland en Vrijheid» opgericht en maken veel kabaal. De heren hebben een persconferentie be legd en een manifest verspreid: Zij verzet ten zich tegen elke vorm van amnestie wat hun recht is. Het is trouwens een stelling die zij evengoed in de CVP kunnen verde digen. Zij huldigen een absolute eerbied voor de vrijheid van het gezinshoofd op on derlijs- en taalgebied, d.i. zij zijn voor de breideloze verfransing van de Brusselse ag glomeratie. Zij werpen met drek naar de sociale durvers van het ACW. Wij weten niet hoe het hoofdbestuur van de Christen Volkspartij tegen al dit misbaar zal reageren. Het is in elk geval geboden klare wijn te schenken. Duizenden Vlaamse katholieke kiezers mogen niet afgestoten wor den voor een paar heren belust op avontuur. De ervaring heeft geleerd wat er van af- aonderlijke lijsten, ingediend door luidjes die zich willen interessant maken, terecht komt. Sedert de bevrijding hebben de so cialisten Cnudde en Nichels te Gent en te Aalst, de Vlaams-Nationalist Van Dieren te Brussel, de lijsten van de Vlaamse Concen tratie en andere een fenomenale nederlaag ondergaan en voor die lijsten stemmen was verloren stemmen. Aan de heren van de zo genaamde «Christelijke Verzameling voor Va derland en Vrijheid» zal geen ander lot be schoren worden VEELKLEURIGE Hij werd gevierd, geprezen, gedeco reerd. De opgeëiste werd genegeerd. Hij was de schaduwzijde van België's roem. Hij was de vlek op het schone kleed. De opgeëiste was het levend bewijs dat België in de vooroorlogse periode zijn verdediging niet had verzekerd en zijn weerbare mannen niet had gebruikt. De opgeëiste werd in de hoek geduwd en met een onnozelheid gepaaid om hem te doen zwijgen Toen de opgeëisten hun proces tegen Duitsland gewonnen hadden werd hun advocaat rijkelijk be taald, maar zij kregen niets onder voor wendsel dat de Staat die vergoeding reeds had voorgeschoten Nu, plots is de opgeëiste van tel. Hij wordt de onverschrokken vaderlander die de eer van het Land moet gaan hel pen verdedigen Ware ik opgeëiste ik weet wel wat ik zou doen. Ik zou de rekening weer boven halen. Ik zou er de wettelijke interesten bij voegen. Ik zou de onmiddellijke uitbetaling eisen en dan... Met zakenlui moet ge zaken doen op zakelijke manier of ge zijt het kind van de rekening. Dan zou ik mijn vlag uit de hoek ha len. Ik zou zware, met dikke nagels be slagen werkschoenen aandoen. Ik zou naar de aangewezen plaats trekken en daar zou ik mijn zware werkschoenen tegen die schone heren hun zitvlak zet ten precies op dezelfde plaats en op de zelfde manier als de Duitsers hun schoen tegen mijn zitvlak hebben ge zet. En... zie heren dat is de kwijtbrief, zou ik zeggen, en terug naar huis gaan Tweede Maandag van de Maand 9 uur Denderleeuw Muziekzaal 10.30 uur Ninove «Ons Huis» 15 uur Herdersem Café De Bruecker 16 uur Gijzegem Patronaat 17 uur Hcfstade Wed. Van Cauter 18 uur Lede Volkskring □arde Maandag van de Maand 9 uur Moorsel CVP-Lokaal 10 uur Meldert Parochiale Zaal 11 uur Eaardegcm Macs, Koogstraat 14 uur - Nieuwer kerken - Kath. Kring, Dorp 15 uur Haaltert Patronaat 16 uur Kerksken Meganck 17 uur Heldergem Gemeentehuis 18 uur Aaigem Gemeentehuis l'J uur - Bambrugge - Café Georges D'Haese Vierde Maandag van de Maand 9 u. - Oordegem - CVP Lokaal Café Lievens 10 uur St Lievens Houtem Patronaat 11 uur Herzele Kath. Kring 13.30 uur Velzeke Café St Cecilia 15 u. Erwetegem bij Ang. Van Den Abeele 16 uur - St Maria Oudenhove - Soc. Secret. 17 uur Zottegem Gildenhuis 18.30 uur Burst bij Eeckhout Elke Zaterdagvoormiddag - is sprekelijk elke Zaterdagvoormiddag in het Groen Kruis te Aalst. Hij ontvangt steeds als hij thuis is, doch liefst bij afspraak, teneinde niet nutteloos te komen. Al deze zitdagen zijn toegankelijk voor iedereen. Men gelieve op het aangeduide uur aanwezig te zijn. Adres: Grote Markt 13, Aalst - Tel. 24658. BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, TeL 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK Denderklok

Denderklok | 1953 | | pagina 1