m ARME MEISJES Allerheiligen - Allerzielen De Europese verdeeldheid van de Socialisten Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE ARDU,N marmers lambrizeringen Zeven en twintigste J aargang. Prijs per nummer ,50 Pr Zondag 1 November 1953 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. ILUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093. Toneelgilde HOOGER OP STAD NINOVE NINOVE Zaal «Rcxy» - Tel. 57 ZATERDAG 7 - ZONDAG 8 - WOENSDAG 11 ZONDAG 15 en MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 telkens om 19.30 uur, opvoering van tor OPERETTE met voorspel en in 3 bedrijven van Herman Feiner en Bruno Hardt-Warden Muziek Walter Kolo roet SIMONNE VAN PARIJS en LOUIS VAN POELVOORDE In de hoofdrollen Regie HERMAN BRUGGEN Zang en Orkest José Collin Dansen Jw. de Molinari Inkomprijs als naar gewoonte. ZALIGE HOOGDAG Vandaag viert de Kerk de blijde nagedach tenis van al haar prachtkinderen, die ge steund door Gods almachtige genadekracht, het gebracht hebben tot ware heldhaftigheid! Zij zijn voortgekomen uit de heldenschool van de Heiland zelf. Zijn Evangelische hel- denlessen zijn door hen aangehoord, en op gevolgd met heldenmoed. De sublieme zede lijke grondwet van de Bergrede hebben zij met de meest mogelijke inspanning tot de hunne gemaakt, en omgezet in daden die diepe bewondering en verering inboezemen. Kristus is in zekere zin door Zijn heiligen onder ons gebleven. Hij heeft zich in dat heerlijk legioen van lichtmensen herhaald. De heiligen zijn de sterkste en meest vrucht dragende ranken in de stam?Kristus. Zij wis ten zich één met Hem, durfden alles met Hem en deden alles met Hem. Dat is hun do minerende karaktertrek. Sla hun levensge schiedenis maar eens open, en men staat verbaasd voor die sublieme sterke durvers, eenvoudig als kinderen, maar reuzen in Godsvertrouwen. Lees de brieven van de H. Paulus en het ontzaglijk lijden dat hij be schrijft. Zijn zware arbeid, zijn gevangen schappen en doodsgevaar in schipbreuk, in de woestijn, op zee en onder de valse broe ders. Zijn honger en dorst, zijn koude en naaktheid. Niettegenstaande dit alles «vloei de hij over van vreugde in zijn kwellingen» uit liefde tot zijn Heiland Paulus heeft navolgers gehad bij de vleet. Is de geschiedenis van het katholieke mis sieleven niet rijk aan helden? Willibrordus. Servatius^ Bonifatius. Wilfridusj Amandus. Ansgar. Cyrillus en Methodius. En dan die heerlijke latere missiescholen met Francis- cus-Xaverius en zijn volgelingen, pater Da- miaan met zijn geestelijke zonen, en die tientallen geestelijke orden en congregaties die met duizenden de verre wereld intrek ken, om ten koste van de zwaarste offers. Kristus en Zijn beschaving r.aar de heidenen te brengen. Heden wijst de Kerk op haar ontelbare martelaren, op die nobele stoet van bloed getuigen. die het Lam volgden op Zijn tocht door de tijden. Zij wijst ook op haar daad- en krachtmensen, ep haar biddende en boe tende heiligen, op haar geleerden en onge- letterden. mensen van alle standen en le venscondities. Met een heilige trots zingt zij heden Ik zag een heiligenschare die nie mand tellen kan Het doel v<tn het Allerheiligenfjeest is. naast de eer, die Wij God toebrengen in Zijn heiligen, ook door hun voorbeeld ons omhoog te trekken naar Kristus De navolging der heiligen, ligt in ieder liturgisch gebed van een heiligenfeest besloten. De verering der heiligen, zonder hen te wilien navolgen is van weinig of geen waarde. Wat baten het gebed tot hen. bedevaarten tol hun heilig dom, ex voto's en kaarslicht, als we vreemd blijven aan hun geest, en ingeroest in de zondige gewoonten. Laat Allerheiligen dan een aansporing we- i^°m41ei?ei,Iig„en na te volgen in hun liefde tot God. Het levensmodel dat zij ge boetseerd hebben, moet ons tot voorbeeld zijn. Dan zullen w; ook ervaren hoe krach tig hun voorspraak bij God is. en hoe dicht Wij hebben herhaaldelijk vastgesteld hoe de Belgische socialisten verdeeld zijn in za- e de grote natiohale en internationale vraagstukken. ?P gebied is deze verdeeldheid duidelijk aan het licht getreden bij de stem ming over het voorstel van de socialisten merlot en Van Belle in zake de splitsing van Belgie in een bondsstaat Wallonië-Vlaande- ren. Terwijl de CVP eenparig neen antwoor- on' f e™den 29 socialisten voor het voorstel 20 stemden tegen en 18 onthielden zich. ter wijl 9 socialisten afwezig waren. Het is zeer Wft^f iJi ^°°r ee" parlij die de Pretentie heeft het land te besturen, dat zij totaal ver deeld is wat de toekomst van België betreft Op internationaal gebied hebben wij reeds voldoende aangetoond hoe de opvattingen van een De Sweemer en een Spaak totaal tegenover mekaar staan. Dit geldt echter niet alleen voor de Bel gische socialisten. Op het Europees niveau zijn de socialisten van «Klein-Europa» even min bij machte één front te vormen, zij die te pas en te onpas schermen met hun inter nationale solidariteit. De houding van de Britse socialisten D- Britse Labour Partij is even verdeeld in zake de Europese Verdedigings Gemeen schap als de Belgische Socialistische Partij. Op de lunch van de Vereniging der journa listen van het Commonwealth verklaarde de linkse Laubourleider Bevan namelijk «in geval van mislukking der onderhandelingen met de USSR zal de rechterzijde (van de Britse socialisten, red.) er zich onder be paalde voorwaarden bij neerleggen, ofwel in het raam van het Europese leger, ofwel onder de leiding van Nato. ten einde in het hart van Europa een gevaarlijk militair va cuum te vermijden. De linker zijde (van Si Me* zij. als onze broeders en zusters in het mys tiek Lichaam, bij ons zijn in de levensstrijd. ALLERZIELEN Dit is de dag Waarop de levenden naar de doden gaan. Het is de dag waar de oude lief de weer boven komt, en naar hen gaat. die uit onze ogen verdwenen zijn, en die we met iedere vezel van onze ziel zó hebben liefge had. De tijd met al zijn beslommeringen heeft hen te gemakkelijk uit onze gedachten verdrongen. Vandaag beleven we dan de troost, dat we aan hen nog veel kunnen goed maken. In de kerk hangt een atmosfeer van wee moed en overpeinzing. De altaarschel ver wittigd jdat aanhoudend een priester het zoenoffer opdraagt voor onze lijdende broe der» en zusters in de louteringsplaats. En in drommen togen de gelovigen naar de H. Communietafel. waar zij in vrome ontboeze ming zielerust afsmeken aan Hem die de Verrijzenis en het leven is. Op geen enkele dag van het kerkelijk jaar wordt zo'n reële blik geslagen op de vergankelijkheid en broosheid yan het leven en Wordt overwo gen hoe heerlijk en troostend het moet zijn eenmaal voor Gods rechterstoel te verschij nen. met handen overvloeiend van verdien sten. Niet enkel Allerzielen, maar heel de No- vembermaand is gewijd aan de liefde tot de gelovige zielen. Het is de maand dat ten min ste een lid van ieder vroom katholieke ge zin dagelijks het goddelijk misoffer dient bij te wonen en mede op te dragen tot ziele rust van de lange rij der verdwenen dier- Daren. Hoe wreed wordt net dan wanneer wij slordig over die heilige hulp heenstappen waarnaar zij smachten. Indien wij eens hun verwijtende blik konden zien en klagende stem konden horen, om de geestelijke on verschilligheid. waaraan wij hen prijsgeven. j 1 !ijn niet enlce' gebruikelijke ge beden die we voor hen moeten storten, maar ook ons harteleed en verdriet moeten we in stilte voor hen opofferen. Ons levensoffer versmelten met het Misoffer, en dat voor hen opdragen. Dat wordt een volmaakt gods dienstige daad. die ten hoogste Gods soeve reiniteit aanbidt. en van Hem de meeste ver- diensten doet neerkomen. Van uit de kerk wordt op Allerzielen de dodenverering overgebracht op het kerkhof, op de graven. Een onafgebroken stoet van bezoekers drentelt langs de paden, houdt stil nu voor dit monument, dan voor dat Kruis, en verder voor een bloemenzone Van daag gaat de aandacht naar de verlaten gra ven De half uitgewiste namen op vergane stenen en scheefgezakte kruisen, worden ge- spe.d en onbekende lippen spreken half luid de zegewens voor de doden «Requiescat in Pace^ Rust ,n Vrede,,. Zo gaat het de gamse dag door en wanneer de duisternis is inge vallen. blijven de vlammetjes van de doden- kaarsjes. die geliefde handen hebben ont stoken. over de graven lichten. Mochten zij het zinnebeeld zijn van het Eeuwig Licht dat voor hen is opgegaan, door onze gebeden en offers op Allerzielen. Aldus ligt er iets diep en roerend schoons in deze grote do- dendag. Sinds Hitler de mode lanceerde dragen alle militaire en politieke maneuvers een naam. De operatie Fosty is wonderwel ge slaagd. Vlaanderen heeft voor de zoveelste maal, met het meeste gemak en zonder verdere complicaties, een affront geslikt. Er is geen volk ter wereld dat getraind is gelijk het Vlaamse volk, op affronten slikken. Volgens de gezegden van «La Libre Bel- gique» waren er zes duizend vijfhonderd rijkswachters gemobiliseerd om zes duizend vijfhonderd vaderlanders te beschermen te gen de ontelbare landverraders. Als vijf grote muilen opengaan om te pro testeren tegen het Vlaamse Zangfeest te Bru*ssel wordt het verboden. «Tous les Bei ges sont égaux devant la loi». Wie het tegen overgestelde durft beweren zal de bak ingaan Er is geen zaak ter wereld zo slecht dat ze geen goede kant heeft. De operatie Fosty heeft er meer dan één 1) Wat Fosty te Diksmuide verteld heeft is ontelbare malen door Vlamingen verteld geweest. Tot hiertoe was dat een misdaad, en 't minste dat de roekeloze redenaar kon overkomen was een gratis inschrijving op de leisten van de Veiligheid. Nu moogt ge het zeggen - in 't Frans. 2) Ter gelegenfeid van de heer Fosty zijn akte van ereboet. is er weer eens grafschen nis gepleegd aan het IJzer-monument. Niemand denkt er aan die hatelijkheid in de schoenen te schuiven van Fosty. Hij heeft het niet gedaan. Hij heeft het niet doen doen. Hij heeft het niet laten doen. Hij kan niet verantwoordelijk gesteld worden voor daden gepleegd door onverantwoordelijke elemen ten. Mr Fosty is zo eerlijk niet geweest ten opzichte van het Comité eer IJzer-bedevaart, en zijn maneuver blijkt een vals maneuver te zijn. 3) Fosty en zijn volk zijn aan het monu ment geweest van koning Albert te Gent. Wat hij daar gaan doen is weten alleen zijn geijkte patriotten; die alleen mochten er bij. Wij veronderstellen dat hij logisch is ge weest tegenover zich zelf en koning Albert zijn excusse heeft gepresenteerd omdat, na veertig jaar. de plechtige koninklijke be lofte van gelijkheid in rechte en in feite, nog niet is ingelost. Bevan) blijft er beslist vijandig tegenover staan. Eens de wederbewapening van Duits land voltrokken, zal de oorlog onvermijde lijk volgen. De eenheid van Duitsland zal dan enkel door de wapens kunnen verwe zenlijkt worden, want de USSR zal nooit toelaten aan een verenigd Duitsland zich bij het westers blok te voegen. De westerse be slistheid om de EDG op te richten is de bes te methode om de verdeeldheid van Duits land en de oorlogsgevaren voor goed in stand te houden.» De houding van de Duitse socialisten Op 7 Augustus 1953 verklaarde de Duitse socialistische leider Ollenhauer «De SPD Socialistische Duitse Partij, red.) staat niet vijandig tegenover de Duitse herbewa pening, maar blijft vijandig tegenover de rernilitarisering in het raam van de Euro pese Defensie Gemeenschap». En op het Con gres van de Socialistische Internationale te Stockholm verklaarde dezelfde heer Ollen- hauer op 15 Juli jl. «De wederéénmaning van Duitsland zal moeten een wederéénma- king zijn in de vrijheid en de regering van het gezamenlijke Duitsland, gesproten uit deze vrije verkiezingen, zal in vrijheid be slissingen moeten kunnen treffen ten over staan van het internationaal statuut dat het nieuwe Duitsland in de toekomst zal hebben. In zake de te treffen internationale ver plichtingen is het niet aan te nemen dat van weerskanten de ene of andere van de rege ringen der huidige delen van Duitsland de toekomstige grootduitse regering hindere of verbinde.» 4, De operatie Fosty met haar zes duizend vijfhonderd rijkswachters, haar tanks en jeeps, haar schietgeweren allerhande, haar helicopter en haar vliegmachienen, is een direkt op de kinnebak van de regering Du- vieusart. Iedereen weet sinds lang dat er konkelfoes in het spel is geweest. Iedereen weet wie er gekonkeld heeft. Maar er is nooit een gezaghebbende stem opgegaan om het gekonKel aan te klagen. De gezaghebben de stem is er nu. 't Is die van de Minister van Binnenlandse .Zaken. Excellentie, ik wens u geen kwaad. Ik voel altijd veel sym pathie voor de vader van een kroostrijk ge zin. Maar ik vreze... De ondergrondse van Londen is geen kat om zonder handschoenen aan te pakken, 't Is als een kanker die zijn wortels onvermoed ver in het vlees van een lichaam nestelt. De ondergrondse heeft hand langers tot in de laagste lagen der bevol king. De Londenaars zullen u een koek bak ken van hun deeg. In die keurbende van geijkte vaderlanders was er van alles. De bladen hebben zelfs de naam vernoemd van Berten Van Hoorick, onze gewezen volksvertegenwoordiger. Ber ten is een fel man. Hij beschikt over een buitenkewoon aanpassingsvermogen en leeft niet alleen van brood maar ook van een ide aal. Wijl zo menig politiek gevangene uit geput en doodop uit gevangenschap terug keerde en maandenlang moest te bed blij ven en een wederaanpassingsregiem volgen, kon Berten van de eerste dag voor de radio spreken en dadelijk op propaganda gaan. In het kamp had hij een sleutelpositie bekleed Toen hij terugkwam waren de lakens lang uitgedeeld, maar hij bezette heel vlug weel een sleutelpositie. Geen gewoon mens, die Berten. Maar toch... een communist kent geen grenzen, alleen een partij. In Rusland kan dat zo geen kwaad. Het land is te groot en ge geraakt er niet uit. Maar het onze is zo klein en ge zijt er uit zonder het te weten, vooral als gij zijn grenzen niet kent Het is goed te begrijpen dat er communis ten in Spanje gevochten hebben, denkende dat ze in hun land waren en dat er andere in Belgie niet gevochten hevben omdat ze meenden dat ze in hun Land niet waren Berten kent geen grenzen maar hij kent zijn Vaderland In die operatie Fostv daar zit eten en drinken in Dit bewijst dat de Duitse socialisten niets uit de oorlog geleerd hebben. Een neo-nazi Kon het niet beter zeggen. De houding van de Franse socialisten Tijdens de jongste zittijd van de Europese Vergadering te Straatsburg verklaarde de Franse socialistische voorman Guv Mollel namelijk «De Socialistische Partij "is bereid zic.i in de plaats te stellen van de in gebreke blijvende fractie van de huidige Franse meerderheid bij de stemming tot ratificatie \an ae EDG op twee voorwaarden I) dal er overgegaan worde tot de oprchting van de Politieke Gemeenschap die de democratische controle van de EDG zal werkelijk maken; 2) dat Groot Britannië werkelijk zijn aan deel brenge aan de EDG.» En het jongste Franse socialistische con gres zag volgende resolutie aanvaarden- «De snelle integratie van Duitsland wederéén- gemaakt of niet in de schoot van het de mocratisch Europa met een volledige gelijk heid van rechten in al de cp te richten ge meenschappelijke instellingen komt voor al<= de voorwaarde zelf van het succes der be oogde onderhandelingen.» Al deze teksten zijn ontleend aan het Oc- tobernummer van «Gauche Eurooéen» het socialistisch maandblad door de "Socialisti sche Beweging uitgegeven voor de Verenig- ae-Staten van Europa. Men herleze aandachtig de teksten Er is een gaping tussen de Britse socialisten van rechts en van links. Er is een afgrond tussen de opvattingen van De Duitse socialisten en (Vervolg op het tweede blad). VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVODM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 N j N O V E Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK zo mooi als eiken. KV PW i»

Denderklok | 1953 | | pagina 1