GROOT WINTERFEEST KERSTMIS De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NiNOVE CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NiNOVE ZALIGE HOOGDAG DE WERELD ERKENDE HEM NIET MARMERS LAMBRIZERINGEN Prijs per nummer T.50 Fr. Zondag 27 DecemBer 1953 Postcheckrekening 1862.5» Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093. O.L.B. - NINOVE Bond van Oud-Leerlingen en Sympathisanten van het St. Aloysiuscollege ZONDAG 27 DECEMBER 1953 Begin 7 uur zeer stipt OP HET PROGRAMMA A. - Volksvertegenwoordiger A. VAN DEN BERGHE Onderwerp "De Kathol. Ouders en het Vrij Middelbaar Onderwijs B - KUNSTCONCERT door het befaamde Snarenensemble Jos. DISPA, uit Gent. Deelname in de onkosten Fr. 20, Programma: 1) Ouverture tot «De Boheemse» 2) Ave Verum 3) Wals in D. 4) Meditatie uit «Thaïs» 5) Serenade uit «Milenka» 6) Selectie uit de Vogeihandelaar» 7) V' Hongaarse Dans 8) Largo uit «Serse» 9) Woigalied uit «De Tsarewich» 10) Derde Fantasie 11) Intermezzo uit «Cavalleria Rusticana» 12) Ouverture tot «De Kalief van Bagdad» M. BALFE W. A. MOZART J. BRAHMS J. MASSENET J. BLOCKX C. ZELLER J. BRAHMS G. F. HAENDEL F. LEHAR P. BE NO IT P. MASCAGNI A. BOIELDIEU Begrijpen we wel goed het grote geluk dat we in Kerstmis kunnen vinden V We noemen dit feest een mysterie God die als een hulp behoevend kind, wordt geboren. Een myste rie is dit inderdaad, met zo"n rijkdom gela den, dat we. met ons menselijk verstand en onze beperkte verbeelding er van slechts één lichtkant kunnen opvangen. We staan hier voor een der grootste goddelijke liefdedaden. Arme, zo zeer begrensde mensenharten ko men in aanraking met het goddelijke dat hun warmste liefdeblijken geheel in de scha duw stelt. In het putje van de winter, wanneer de nachten het langst zijn en we de dagen don ker noemen, is Kerstmis voor ons als een verwarmende haard in een koud huis nog meer. Kerstmis is de goddelijke liefdegloed in een wereld, die koud blijft in zijn haat en liefdeloosheid. In de wereld, waar mensen elkaar bejegenen, niet alleen als onbekenden en vreemden, maar als concurrenten en te genstrevers in de jacht naar menselijk ge luk. waar ze elkaar bekampen om toch maar niemand, wanneer men er zelf niet bij ge baat is. een voordeel te gunnen in die we reld daalt God zelf neer, niet zo maar als een korstondig symbool van de liefde, maar als de Liefde zelf. om er voorgoed te ver blijven met zijn rijkdom, waaraan de we reld juist zo'n groot tekort heeft. Want de goedheid en de liefde van God heeft zich nergens op zo'n treffende wijze getoond, dan in de geboorte van de Verlosser hier «heeft de goedertierenheid en de mensenliefde van God zich geopenbaard». (Tit. 3. 4 Haast twee duizend jaren zijn vervlogen sinds dit heuglijk feit. En zo koud was de wereld, dat zij ondanks die goddelijke lief degloed nog niet is verwarmd. Het valt moei lijk te verklaren, dat mensen zich zo gemak kelijk afwenden kunnen van Gods innemen de liefde, dat ze zich in ongeloof, haat en liefdeloosheid, met een duivelse hardnekkig heid. :n volle vrijheid, zich kunnen pantse ren tegen de gloeiende stralen van die liefde. Het was de weeklacht van St Jan Het licht scheen in de duisternis, en de duisternis nam het niet aan. God kwam in de wereld en de wereld erkende Hem niet Hij kwam om allen van zijn liefde te overtuigen, niet om zich op te dringen, maar de zijnen ont vingen Hem niet... Maar zij die Hem ont vingen. gaf Hij de macht Gods kinderen te worden. (Joan. 1, 5-12.). Als katholieken, van kindsbeen af met God vertrouwd, kunnen wc ons niet meer inden ken, wat een leven zonder Christus voor ons zou kunnen zijn. Wij hebben Hem ontvan gen wij zijn Gods kinderen, ons leven zit aan Hem vast, ofschoon we in onze dagelijk se bezigheden daar slechts zelden aan den ken. In ons hart ligt echter de waarheid vei lig Wat ons ook overkomt, we weten ons in Gods handen en we hebben het vaste ge loof in een eeuwig gelukkig leven, zodat zelfs onze dood slechts een overgang bete kent naar een bestendig beter leven. We kunnen ons nog moeilijk een leven voorstellen, dat niet verbonden is met het christendom ook niet een wereld zonder christendom. Wat zouden we niet moeten missen, ware Christus niet geboren geweest en had Hij ons aan ons eigen lot overgela ten Zeker we zouden ook dan kunst werken hebben gehad, waarin het menselijk leven en de menselijke liefde op meesterlijke wijze zouden uitgebeeld staan in geschrift, op doek, in steen, maar we hadden de kunst werken moeten missen, waarin het goddelijk leven en de goddelijke liefde werden uitge beeld. zoals de geschriften van een Sint Jan van 't Kruis, een Suso. een Tauier. een Ruys- broek... wij hadden de kunstwerken moe ten missen, waarin het majestatisch heilige tot de mensen spreekt zoals in de schilder kunst van een Giotto, een Memling. een Raf- faël, een Michel Angelo. of de kunstgewroch ten als de eeuwenoude kathedralen, de gebe den in steen van een gelovig volk.Zeker, we zouden moordenaars en bandieten hebben ge had en wellicht hoeveel meer - maar niet die geestelijke adel van het menselijke leven, zoals die te vinden is in een Paulus. een Augustinus, een Franeiscus van Assisi. een Teresia van Avila. een Vincentius a Pau lo en in zovele anderen. We zouden een Nero een Napoleon, een Hitler een Stalin, hebben gehad, scheppers van menselijk leed en vuige slavernij, maar niet die edele gezagvoerders zoals een Karei de Goede en een H. Lode- wijk We zouden wel de mensontberer.de con centratiekampen hebben gehad, maar niet die engelen zoals een Maximiliaan Kolbe. een Titus Brandsma. een Edith Stein, die door geduld en offervaardigheid hun mar telingen wisten te heiligen en in de oorden van verschrikking nog c-en venster op de Hemel wisten te openen... Het goddelijk Kind in de Kerstnacht kwam niet om van de aarde een paradijs te maken, maar om de weg tot het hemels paradijs te openen. Zo heeft Jezus zich niet als een aardse prins willen voordoen, rijk. machtig en vol aanzien Hij wilde als een kind van werkmensen opgroeien, om dan eindelijk met een koningskroon van doornen op het kruis alle smart en leed. alle leven te heili gen om de mensen voor de eeuwigheid te redden. Jezus kwam dus niet om ons op aarde van het lijden en de beproeving te verlossen, maar wel van de eerste oorzaak van het lijden de zonde niet om de duisternis van de aarde geheel weg te nemen, maar om het iicht te brengen in de duisternis. Hij heeft ons niet van de lichamelijke dood bevrijd, maar van de eeuwige dood want waar geen weg meer gebaand was naar het echte Paradijs, heeft Hij die weg getrokken door zijn voorbeeld en leer. Hij zelf was de Weg. en Hij heeft de gesloten deur van de hemel weer geopend. Hij heeft het rijk van de duivel niet af geschaft. maar ons van de slavernij des dui vels verlost. Hij heeft ons gemaakt tot vrije kinderen Gods, die de macht verkregen met zijn genade een nieuwe wereld, een nieuw rijk te veroveren, de wereld en het rijk van God De Zoon Gods werd in de Kerstnacht ons aller Broeder zijn geboorte heeft ons ge adeld en opnieuw het menselijk leven le venswaardig gemaakt, door terug zijn eerste bestemming te verzekeren God te kunnen, beminnen in de eeuwige zaligheid Weinig benijdenswaardig record In het Paleis voor Schone Kunsten te Brus sel vond, in aanwezigheid van afgevaardig den van het Ministerie van Arbeid en So ciale Voorzorg en van de organisaties voor de verdediging van de gezinsbelangen. een studiedag plaats gewijd aan de gezinstoela gen en de teruggang van het geboortecijfer. De liberale volksvertegenwoordiger Rey wees er op dat er in België op duizend in woners 188 ouderlingen voorkomen. De heer Drechsel, lid van de Centrale Economische Raad. deeld» mede dat het percentage van de geboorten in België 31 per duizend be droeg in 1881. doch thans tot het laagste van de wereld is gedaald. De bladen publiceren deze cijfers zonder commentaar. Gevolg van de toenemende ongodsdienstigheid, van het neo-malthusia- nisme, van de kinderbeperking, van de ver- heidensing der bevolking, is deze toestand Ik ben ziek, zo ziek als een hond van 't weder. Bij mij is 't van 't weder niet. 't Is van de maag. Een zieke oppassen en zijn nacht- potteke buiten dragen is niet plezant. Maar dag na dag gebogen liggen over al het vle selijke van de internationale politiek re gelmatig die reusachtige nachtpot, buitendra- gen van de Franse politiek dat is een hoopke van belang, in evenredigheid met de grootheid van la noble et belle France. En zijn vleselijkheid is ook in evenredigheid. Een monument van evenredigheid maar mijn maag is niet vatbaar voor bouwkundige schoonheid en iedereen weet wat het bete kent als de maag zich telkens weer omkeert als een koffiezak en terug geven moet wat ze niet meer heeft Politiek is de kunst om het gemenebest te besturen. Dat is de letterlijke betekenis van het woord. In de praktijk heeft het vader land niets meer te zien in politiek. De groot ste eenheid die in aanmerking komt is de partij en het belang van de partij. De fijne politiekers weten het belang der partij te doen samenvallen met hun eigenbelang en bij slot van rekening wordt politiek een soort paardenmarkt, een spel van loven en bieden, van liegen en hand kloppen... wel te ver staan. dat ik de paardenkooplui mijn excu ses presenteer voor de weinig vleiende ver gelijking. Na de bevrijding waren de communisten patriot Nr 1. Nu zijn. omwille van de dollars, de com munisten allemaal verraders. Het eerste was verkeerd en het tweede nu is het niet min. Dat is politiek. De socialisten niet en niemand niet wilde de steun der communisten aanvaarden om wille van de Amerikaanse dollars. Maar als er spraak was van een socialist te zien ver kiezen veranderde de toon van het liedeken, En zelfs de grote bazen van de radicale par tij vonden er geen graten in. Dat Frankrijk in acht dagen tijd meer aan prestige ver loren heeft dan na het verlies van een oor log. laat de politiekers koud. Klaar en duidelijk is het nu. dat wie op nochtans een nationale ramp. Het aantal pensioengerechtigden stijgt van jaar tot jaar; het aantal productieve elemen ten daalt in geometrische progressie. De pen- sioenenlast is thans reeds zo groot geworden, dat de specialisten van de verschillende par tijen doeltreffende maatregelen noodzakelijk achten. Wat. zal het worden over enkele tien tallen van jaren wanneer het tot arbeid ge schikte deel van de natie aan de pensioenen en ouderlingenlast niet meer het hoofd zal kunnen bieden Een ander gevolg is de ontvolking van Wallonië met de noodzakelijkheid van de massale invoer van buitenlandse arbeids krachten. De olievlek der ontvolking beperkt zich echter niet meer tot Henegouwen en Luik. terwijl Brussel zich reeds sedert lang door bevolkingsinvoer moet handhaven. Zij heeft ook de Vlaamse steden aangetast en zelfs bepaalde plattelandsgemeenten. Lim burg vormt een schitterende uitzondering. Het teloorgaan van de voorvaderlijke ze den en van de christen zin der bevolking voert het land ten afgrond. Merkwaardig is dat de streken met het kleinste aantal kin deren ook het geringste aantal kerkbezoe kers tellen. Kommunistische propaganda De kommunisten vormen slechts een zeer geringe fractie van de bevolking in België en Nederland. Desniettemin ontwikkelen ze een geweldige bedrijvigheid,, geenszins in verhouding tot hun ledenaantal, en hopen zij munt te slaan uit een gebeurlijke econo mische crisis dank zij hun schaamteloze op ruiing van de arbeidersbevolking. Alhoewel de kommunistische vertegen woordiging in net Nederlandse parlement on- Frankrijk steunt, op een rotte stok steunt. Het onooglijk spel van de partijpolitiek van wege al die gediplomeerde vaderlanders, is eenvoudig koren op de molen van Duits land. Frankrijk is trouwens niet alleen om aan politiek te doen die nog lager gevallen is dan de frank, le franc de tout le monde In België ziet het er even triestig uit. On ze regering heeft vroeger al eens gelopen om de vier en twintig maand te stemmen, die Spaak op internationale overeenkomst aanvaard had en in het parlement bekampte. De andere partners wilden niet mee en Bel gië moest achteruit tot de achttien maand. Een ezel schopt geen tweemaal tegen de zelfde steen. Onze regering wel Er kan geen haast genoeg gemaakt worden met het stemmen van de Europese verdedigingsge meenschap. En als de anderen er niet van willen - zal de grondwet nog eens herzien worden om het gestemde ongedaan te ma ken. Engeland zit er met man en macht op om het tractaat te doen doorgaan. Het komt er zelf niet bij omdat het geen gram van zijn nationale onafhankelijkheid wil prijs geven. Frankrijk staat er weigerig tegenover om- wiile van zijn koloniaal bezit en vooral om dat het niet zeker is dat het de eerste rol zou spelen. Frankrijk is gelijk een van die grote toneelspelers die niet willen meedoen in een stuk waarin ze de titelrol niet krijgen. De Belgen marcheren in de voorposten. En terwijl de minder ontwikkelde volkeren van Azië en Afrika, zich geleidelijk losma ken van Engeland, zijn wij koortsig, haastig, om onze vrijheid weg te werpen en desnoods onze Kongo mee. Het is opmerkelijk dat de grote politiekers die van 1940 tot 1945 gevochten hebben in de loopgraven van Engeland, nog altijd in alle partijen de leiding hebben. Wie dat van verre en onbevooroordeeld bekijkt, komt onvermijdelijk tot de conclu sie dat die mensen daar hun ziel aan ver kocht hebben 't Is wel precies aan de duivel niet, maar de Engelsman is niet veel beter beduidend te heten is, verschijnen er bij on ze Noorderburen niet minder dan honderd kommunistische bedrijfsbladen, namelijk een vijftigtal uitgesproken kommunistische par tijbladen en een zestigtal publicaties van het Henheidsvakverbond, een Communisti sche mantelorganisatie. In Den Haag verschijnen kommunistische beroepsbladen o.m. voor de stadsarbeiders. de taxichauffeurs en het trampersoneel. In Amsterdam worden kommunistische bedrijfs bladen verspreid bij de K.L.M., het perso neel der stadsdiensten, de arbeiders der scheepswerven en der Fokkerfabrieken. In Rotterdam worden hoofdzakelijk de haven arbeiders bewerkt. Ook te Utrecht. Delft, Leiden ontwikkelen de kommunistische cel len een aanzienlijke bedrijvigheid. In ons land gaat het er niet beter toe. De vijfde colonne van de U.S.S.R. vervult haar taak. Waar in het Sovjel-Kijk geen enkele afwijking in zake de politieke opinie geduld wordt, hebben de kommunisten dank zij on ze democratische grondwet vrij spel. Het gevaar der kommunistische cellen is niet denkbeeldig en het is te hopen dat de overheden hun bedrijvigheid van dichtbij zullen nagaan om. zo nodig, in te grijpen en er met de grove borstel door te gaan. Het ontspanningsleven in de Vlaamse grootsteden Hoe langer hoe meer ondergaat het amu sementsleven in onze grootsteden een be treurenswaardige vervlakking en ontaarding. Hieraan hebben hoofdzakelijk bepaalde bios copen schuld, die azen op het prikkelen van de driften en wier actie gelijk te stellen is (Vervolg op het tweede blad). VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART„ Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vioeren - Cromclith Agentschap der echte producten MERK - dissxore Agentschap der prachtige zo mooi als eiken. De Donderklok m

Denderklok | 1953 | | pagina 1