Land en Volk in Spanje C.V.P.-JEUGD-BAL F.C. Ninove II Stand. Denderleeuw II AAN DE VOORAVOND VAN DE VERKIEZINGEN Door de Periscoop A. A. J. Van Bilsen, GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE ftern.it \y Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 24 Januari 1054 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1362.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 DAVIDSFONDS - NINOVE Feestzaal Ons Huis - Ninove Zondag 7 Februari te 7.30 u. een zeer interessante voordracht met kleurfoto's, kleurfilm en klankopnamen door onze stadsgenoot E.H. F. DE TROYER Spanje gezien vanuit de zee, vanuit de lucht. Verschillende aspecten van het landschap met telkens een stuk film over het eigenaardig leven van dat volk, en als slot een stierengevecht. Kaarten 15 Fr. C.V.P. - JEUGD Zaal "Roxy,, - Ninove ten voordele der Kath. Harmonie "DOOR EENDRACHT STERK,, Zaterdag 23 Januari 1954. Begin te 21 u. F.C. NINOVE Terrein "Doorn,, Zondag 24 Januari te 10 uur Supporters, gij hebt over onze tweede ploeg al veel horen spreken. Komt nu zelf eens zien. Zondag a.s. te 15 u. HET GROTE DERBY TE ZOTTEGEM De bussen vertrekken te 13.30 u. aan Frans Vanopdenbosch Wie er aan houdt dit treffen bij te wonen, laat zich zeker tijdig inschrijven. Het is goed nan de vooravond der Wetge vende Verkiezingen, een overzicht te maken van wat de afgelopen 4 jaar ons brachten. Op Nationaal plan kenden wij een paar beroeringen, geschapen door een oppositie, die uit alle hout pijlen maakte, om de Re gering omver te schieten, beroeringen waar van de Koningskwestie wel de meest jarn- marli.ike is geweest, en nog in ieders ge heugen hangt, juist omdat de weldenkende mening, hierin het beste bewijs heeft gezien, dat ook in België het gezag en de democra tische leer fel aan 't wankelen ga3n. vermits aan de chantage methode van een huilende minderheid, een door de meerderheid van ons Volk geliefd Koning werd prijs gegeven. Of de C.V.P.-Regering niet beter had weer staan dan toe te geven, zou alleen met ze kerheid Kunnen uitgemaakt worden, moest men kunnen bepalen, in hoeverre de ageren de politieke tegenstrevers hun opzet tot bur geroorlog zouden doorgevoerd hebben, te meer daar het voor die politiekers een kwes tie op leven of dood werd (politiek gespro ken. natuurlijk) want zij zouden wel gezorgd hebben, dat de kleine man van de straal, de kastanjes uit het heetste vuur zou gehaald hebben. Het is juist omdat dc C.V.P. regering gans alleen stond om de Koning te verdedigen, dat om ernstig bloed vergieten en broeder strijd te voorkomen, op de uitdrukkelijke wens van dat groot Hart. dal zijn Volk meer beminde dan zijn kroon, werd toegegeven Te véél van ons mensen vergeten te vlug dat heeft de C.V.P. op dat punt toegegeven, het is onder de druk van al de ander partijen en om erger te voorkomen, en het dus die par tijen zijn. dat ze moeten aansprakelijk ma ken voor het onrecht de Koning aangedaan, ze kunnen hun dat niet beter betaald zetten dan door zich meer dan ooit te scharen rond de C.V.P. Verder is het er hier nog al rustig aan toe gegaan, en hebben wij een sociale vrede ge kend. die door geen noemenswaardige sta kingen of botsingen gestoord werd, en ons door de linksen beneden wordt. Op Internationaal plan kenden wij de aan val op Korea, aanval die als een atoombom ontplofte, te midden van de onder bedwel ming van een gewonnen oorlog, slapende westerse mogendheden. Inderdaad, pas dan is het Westen voorgoed gaan beseffen hoe lichtzinnig dwaas sommige staatslieden heb ben gehandeld, toen ze de Russen zo maar zonder meer. een groot deel van Europa ten prooi wierpen denk maar aan Roemenië, Bulgarië. Polen. Albanië, Joegoslavië^ een deel van Oostenrijk en dichter bij ons Oost- Duitsland. De oorlog in Korea heeft hen duidelijk doen inzien dat het de Russen om de domi- natie over de hele wereld om doen was. Plots heeft het ontwakende Westen dan angstvallig beginnen te beseffen welk groot gevaar, de aan zijn Oosterpoort opgestelde 200 sterk gepantserde divisie's uitmaakten, en hoe deze devisie's alleen maar wachtten op het vertreksein om als een lawinne over Europa neer te storten, en in min dan geen tijd alles plat te rollen. Juist op dat ogenblik kreeg de jonge C.V. P.-Regering het bewind in handen, ons dek kingsleger moest, neven dat van de andere westerse mogendheden, worden uit de grond gestampt. De door de regering Spaak aangegane ver bintenis die de verlengde legerdienst inhield werd onmiddellijk uitgeroepen. Om millioe- öen en nog millioenen rollend en vliegend materiaal moest worden aangeschaft in één woord een nieuw leger moest in minimum van tijd worden tot star.d gebracht. Milliar- der. en nog milliaröen waren nodig voor dit alles. Wat deed de C.V.P -regering Twee wegen stonden open volmachten vragen en belastingen stemmen cf uitsparen en lenen, daarbij de productie opdrijven om zodoende ook 's lands inkomen te verhogen. De C.V.P.- Regering verkoos dit 2de en ook het moei lijkste middel en bracht het tot een goed einde. Dat te hebben verwezenlijkt is wel de grootste vei dienste en het beste bewijs dat de C.V.P.-Regering opgewassen was voor die zware taak. Rusland, bevreest voor de Ame rikaanse atoombom, waagde voorlopig de sprong nog niet. alvorens zelf de atoombom te bezitten. Stilaan groeide de macht der westerse moeenaheden Duitsland, waarvoor men een tijd lang gevrees had. sloot man moedig aan bij het Westen. De Europese de tentie wordt een werkelijkheid. De Belgische Kommunisten die tot op he den nog geen woord gerept hadden over de talrijke priestei moorden, de massa aanhou dingen. de beestachtige afslachting der Oost- Duitse werklieden, de wraakroepende pro cessen van de Oosterse Bisschoppen en an der russissche verwenzentlijkmgen roe pen nu moord en brand bij het gedacht dat Duitsland zijn leger gaat in dienst van het Westen stellen, terwijl ze niets dan lof heb ben geschreven over de Duitse Generaal Pau lus en Consoorten, die in de steppen van Rusland, ginds een Duits leger hebben opge richt. dat vroeg of laat tegen eigen volk zal wemden ingezet. En zeggen dat in die omstandigheden de C.V .P.-Regering er nog in geslaagd is om de meest dringende problemen aan te pakken Verbeteren van het lot der loontrekkende, verhogen van de levensstandaard, het wo- niagsvraagsluk (gezinspolitiek, waarvan de duizer.de premiën «Wet De Taeye» wel het meest sprekende verschijnsel zijn), ook de pensioenwet komt te berde. Wat moet nu in de nabije toekomst de be trachting zijn van de C.V.P. Nevens de bestaande verwezenlijkingen ten bate van de loontrekkende, moeten de kredieten die vrijkomen door het feit dal niet meer zoveel geld voor landsverdediging meer zal moeten worden besteed, worden aangewend voor nieuwe investering, maar een investering op tewerkstelling in die ge bieden waar de werkloosheid het meest woe kert. dus voornamelijk in Vlaanderen. Die investering moet, om renderend te geschie den. langs de middenstand gebeuren, dus niet door 't oprichten van nieuwe grote trus- ten die op hun beurt de reeds zo zwaar ge bukt gaande middenstand zullen komen ver drukken. maar wel onder vorm van ruime kredieten aan de middenstandsbedrijven en dit tegen zeer lage intrest, voor het oprich ten van nieuwe of het uitbreiden van be staande bedrijven, voor het aanschaffen van nieuwe machines, benodigheden. enz... Er moet ook een einde worden gemaakt aan de afbreuk, die dag in dag uit wordt ge pleegd tegen het artikel der grondwet dat zegt alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Als dit zo is en het moet zo zijn, dan eist de middenstand voor gelijk aantal kinderen, ge lijke vergoeding. dat men niet komt aan draven met hel reeds dikwijls aangehaalde feit, waarom moet een geneesheer of udvo- kaat trekken voor zijn kinderen Het ant woord is klaar en duidelijk omdat hij Belg is en omdat de vrije beroepen die geen kin deren hebben, ook er moeten voor betalen. Ze zijn daar Wie Wel die vuile twintig centiemen. De Libre heeft haar best gedaan om te schrijven wat in dit geval iedereen denkt. Het heeft niet mogen baten. De grote baas van onze munt ik weet niet wie het is moet van die redenen hebben die hij niet vertellen wil omdat hij ze niet vertellen kan, omdat ze met de rede niets gemeens heboen. Met de halve franks heeft hij al een bok geschoten. De muntsanering van Minister Theunis had ons een soort geld gebracht dat een deftig uitzichi had. Het hielp de mensen weer een beetje respect krijgen voor het geld. De baas van heden boert achteruit. Het deftig geld wordt per categorie uit de om loop gehaald en vervangen door een soort noodgeld gelijk er tijdens en na de oorlogen gewoonlijk gemaakt wordt, als de staatsfi- nanties om zeep zijn. Het is weer vuil geld de mensen zijn er vies van en ze geven het uit aan beuzelarijen om er van af te zijn. Die zielkundige factor is door de huidige baas totaal over he: hoofd gezien. Geldstukjes van vijf en tien centiemen hebben geen nut meer. Voor de comptabili- teit komen ze van pas. Er was proper werk te doen met de zinken kwartjes, zinken tien centiemen en alle vijf centlemen binnen te loepen. De bestaarde nikkelmunt van 25 en 10 cen tiemen kon in alle behoeften voorzien. De hal\e frank met de mijnwerkerskop er cp was speciaal bestudeerd voor het bedrog. Zijn glans is in acht dagen verdwenen en er helpt geen schuren aan. Comment, en un vil plomb, lor pur s'est il change dichtte Racine reeds ten tijde van le roi Soleil.. Verder bestudeerd om als erzats te dienen -V-°f het HolIarjds kwartje en de Belgische bedriegers en smokkelaars de gelegenheid te geven de Hollandse winkeliers hun trek- bussen te gaan leegtrekken en voor één half frankske een stuk chocolade van drie frank vijftig te kopen. Het nieuwe tien cent stuk is er op aange legd om de bedriegers weer eens plezier te doen. Een klein tikje kleiner dan de halve frank, hebbende zelfde kleur, zelfde kop. zelfde weinig duidelijke letter, zal het kin derspel zijn om mensen van jaren en ver minderd gezichtsvermogen te bedriegen waar ze er bij staan. De schuimers en uitbuiters hebben een holleken voor bij de grote geld- bas. Gelukkig voor ons is het nieuw geldstuk met een ernstig gebrek geboren. Het zal niet lang leven het heeft geen gatje.. Daar is niets aan te doen. Er een in maken dan is het zeker kapot. Wij ouderen van da gen hebben de nikkelstukjes met gaatje we ten opkomen. Onze zwarte broeders uit Kon go werden er eerst mede begiftigd wij volgden fieren veel andere landen hebben ons nagedaan. Wel was er mede gelachen geweest en mochten de girls van een schouwburg in die tijd op tcnee! komen met zo een groot geld stuk en een klein gaatje daarin en zingen van j ai un trou. j'ai un trou de cinq mi- limètres... j'ai un trou qui sert a l ien de tout Het gaatje had zijn nut. Het was uit met de cartouches in papiertjes gerold, waar de slechte stukken beschaamd weg een on derkomen gingen zoeken. De stukken werden op koordekens geregen en moesten altijd hun eenzelvigheid laten zien. Nu komen de pa piertjes weer van pas. Twintig halve franks is tien frank. Twintig tier. cents is vier frank Ik wens van harte dat de baas van onze munt de eerste valse kardoes in de handen gestopt worde Adj. Cabinetschef van de Minister van Openbaar Onderwijs, spreekt op Vrijdag 29 Januari te 20 uur, in het "MIDDEN- STANDSHUIS Beverstraat, 37, te Ninove, over DE SCHOOLPOLITIEK DER REGERING. ledereen is welkom. aarom zou een geneesheer, advokaat of apotheker, en nog veel meer een kleine mid den.-tander b.v. een schoenmaker, een kleer maker ot iemand die suikerbollen verkoopt, niet evenveel recht hebben op gelijke ver goeding voor gelijke gezinslast. dan bv. een kasteelheer of een directeur van een Minis terie of van de Nationale Bank. die als Icon- trekkende worden aangegeven. Het moet uit zijn met die twee maten en .wee gewichten alle Belgen gelijk voor de wet. ook inzake pensioenen. Iemand die nooit voor een patroon werkte kar. geen pensioen genieten, hij betaalde nochtans gans zijn le ven belastingen. Hierop luidt het antwoord hij werd er niet voor afgehouden, men zou er kunnen aan toevoegen (dit geld in hoofd zaak voor de klein? patroon's) hij legde nog bij om "t pensioen van zijn werklieden te vormen. Daarbij moet ook het belastingstelsel wor den vereenvoudigd zodat ieder Belg. dus ook een middenstander, op 1 Januari zou we ten wat hij te betalen en te verteren heef;, en niet meer zou verrast worden door na vorderingen welke soms 2 a 3 jaar achter uit gaan. De heren Controleurs zijn betaald om hun werk te doen. en niet alleen te doen. maar cp tijd. Moest een middenstander zc te werk gaan. waar zou hij naar toe gaan Welnu, wa. in t privaat niet toegelaten wordt, is cck aan de Staat uit den boze. Het door de voorgestelde verminderde conti-ole vrijko mend personeel, kan hiertoe de Heren Con troleurs behulpzaam zijn. Om te eindigen, meet ook de manier van belasten volledig worden herzien. Alles moet zoveel mogelijk aan de bron, ofwel forfaitair worden afgehouden, cpdat ook die tergingen, ten huize der partikulieren tot een minimum werden herleid. Slechts dan alleen zal het goed gaan. omdat dan de Middenstandsmen- sen van die gedurige angst en bekommernis van de dag van morgen zullen bevrijd zijn. want net is niet zo zeer het gemis aan ge win dat de middenstand het meest ergert, maar wel het feit nooit zeker te zijn 's mor gens bij het ontw*aken niet een van die fa meuze. helaas steeds talrijker wordende gele ruitjes tussen zijn briefwisseling ie ontmoe ten. Dat Liberalen en Socialisten nu hieruit niet afleiden dat de middenstand rijp is, om aan hun plots ontwaakte liefde en invita tion a la valse gehoor te geven. Noch de mannen van het groot kapitaal, die gij zijt heren liberalen, noch de dema gogische klassenstrijd-nafagers van Socia listen kunnen voor ons. middenstanders, iets doen. De middenstand zal zich zelf redden, door bewust te worden van zijn machi en zijn zending in de rangen van de C.V.P. De CA P. die het land moet opvoeren naar welstand en vree. opdat de werklieden terug zouden zingen ons honderd frank moet op. en dat. onder het lachend oog van een van de drukkende belastingsmethoden bevrijde, herboren middenstand PH. G. VAN DER PUTTEN Afgevaardigde Nat. Hoofdraad N.C.M.V. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 eo 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok 1 ii

Denderklok | 1954 | | pagina 1