F.C. NINOVE en S.K. DEINZE Regeringsbeleid 1950-1953 Voor de versterkte MEERDERHEID stemt voor de Christelijke Volks Partij onder Nr Door de Periscoop De Wereld rond. GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE faernlt marmers Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 21 Maart 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 K.B.V.B. Ie Provinciaal Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove F. C. NINOVE Terrein "Doorn,, Zondag 21 Maart 1954 te 15 u. KAMPIOENSCHAPSMATCH tussen De leiders op bezoek DE MATCH van het seizoen Sportiiefhebers, aan den Doorn wordt het titeldebat beslecht. De massa komt uit Deinze... OOK GIJ moet er zijn door Z. E. Minister Moeyersoen Is het experiment van de homogene regering geslaagd Voor iedereen die over staatkunde nadenkt ligt het voor de hand dat een homogene re gering a priori verkieslijker is voor het land, dan een tweeledige of drieledige regering. Die formule alleen waarborgt continuïteit en stabiliteit in het regeringsbeleid, verzekert een politiek op lange termijn en een vaste leiding. Thans stelt zich de vraag of de ervaring dit gunstig vooroordeel bevestigt. Men kon zich terecht afvragen of een re gering die slechts me; drie stemmen meer derheid bestuurt, een sterke regering zou zijn. ol zij, bevreesd hare meerderheid te verbiezen, de grote problemefci als zovele gevaarlijke klippen niet zou zoeken te om zeilen of de oplossingen die zich opdrongen, op de lange baan zou schuiven. Men heeft van haar geschreven en op alle torens verkondigd dat zij het niet lang zou uithouden, dat zij de financiële ondergang zou bewerken, dal zij de sociale achteruit gang zou inleiden, dat zij een regime van on verdraagzaamheid zou invoeren. Nu is de tijd gekomen om ons af te vragen wat er van in huis gekomen is van al deze profetieën of de C.V.P.-regering beantwoord heeft aan de verwachtingen van de beste on der ons. of zij geweest is wat men vreesde dat ze zou zijn. HET BILAN VAN DE REGERING Oe sociale vrede eri de orde werden gehandhaafd. De politieke beweringen die men mocht vrezen, gezien het slecht voorbeeld van 1950. hebben zich niet voorgedaan. De orde werd gehandhaafd, ondanks de roekeloze dwaasheid van sommigen. De so ciale vrede werd behouden. Zo dikwijls heb ik horen zeggen dat de afwezigheid van de socialisten uit de regering, een voortdurende oorzaak zou zijn van sociale conflicten. De drie jaar die verlopen zijn kenmerken zich echter door een merkwaardige sociale stabi liteit. die de economische ontwikkeling van ons land in de hand heeft gewerkt. De sta tistiek der verloren arbeidsdagen ter oorzake van staking is in dit opzicht tekenend het aantal verloren arbeidsdagen geboekt in 1951 is het laagste cijfer sedert de bevrijding. Indien de sociale orde ware gestoord ge weest. indien er wanordelijkheden waren on\ staan, de schuld ervan zou men aan de slech te politiek der Regering hebben geweten VREDES-PO LITIEK 's Lands heil gebiedt. Om het beleid van een regering te beoor delen. moet men de vraagstukken kennen voor dewelke zij heeft gestaan. Nauwelijks waren wij de binnenlandse cri sis van 1950 over, of daar ontstonden inter nationale moeilijkheden van buitengewone omvang de Koreaanse oorlog en het daar mede gepaard gaande ontwaken van het Wcs ten, dat eindelijk zich ging bewust worden van de vreselijke gevaren die het bedreig den. Het Westen had ontwapend na de oorlog in Eelgië had men het leger gans laten ont redderen. Rusland niet. Het had integendeel gans zijn energie samengetrokken op de productie van oorlogsmateriaal. Die geweldige militaire macht heeft het handig gebruikt om een im- perialistische politiek te voeren, waaraan één na één de landen, die zich uitstrekken langs zijn grenzen, ten offer vielen. Met de satel lietstaten heeft het zijn voorposten vooruit geschoven. waar meer dan 5 rnillioen solda ten. gesteund dt-or de sterkste luchtvloot lei- wereld. gereed staan om toe te slaan. Ter verdediging hadden de Europese lan den en weldra ook het Westen, het Vijflan- den Pact en het Atlantisch Pact tot stand ge bracht. maar zij hadden geen soldaten, geen vliegvelden, geen vliegtuigen alleen de a- toombora. Weliswaar was men te Luxemburg bijeen gekomen om het aandeel van ieder land te bepalen en SPAAK had daar een verbinte nis aangegaan, waarbij België een bepaald aantal divisies moest tot stand brengen. Maar in Augustus 1950 was daar niets van in huis gekomen. Bewust van het gevaar, trouw aan het ge geven wcord. bewust van onze verantwoor delijkheid. hebben wij gedaan wa* "s lands heil gebood de nodige diensttijd ingevoerd, om met inachtneming van het rechtvaardig heidsbeginsel van zekere vrijstellingen we gens morele redenen, de reeds door de vorige regering aangegaan verplichtingen na te le ven Het strekt de socialisten en de liberalen niet tot eer dat zij in deze de ganse ver antwoordelijkheid aan de C.V.P.-meerderheid hebben overgelaten. Zij hebben een enige gelegenheid laten voorbijgaan om te bewij zen dat hun liefde voor het civisme, iets an ders is dan louter volksopiagerij en zich bo ven enge partijberekeningen weet te ver heffen. Wij vergeten hierbij niet dat die militaire dienst, waarvan niemand de minder aange name zijden kan loochenen, in hoofdzaak wordt verstrekt door de zonen uit onze ge zinnen. en vooral uit onze Vlaamse gezinnen, en daarom ook beweren wij dat wij als ka tholieken en als Vlamingen geen lessen van vaderlandsliefde vanwege de linksen hebben te ontvangen. DE FINANCIËLE POLITIEK De reusachtige inspanning die wij hebben moeten doen om ons leger op peil te brengen, heeft zwaar gewogen op ons budget. Practisch gaat 1 5 van onze begroting naar militaire uitgaven. Ondanks deze aanzienlijke verhoging der uitgaven, ondanks het feit dat de sociale kre dieten niet weiden verminderd, maar ook werden verhoogd, dat wij daarbij de uitga ven voor het onderwijs hebben zien stijgen, is de Regering er in gelukt de budgetten in evenwicht te houden, de munt te handhaven en de belastingen niet te verhogen. Hoeveel keren heeft men het nakend fail lissement niet aangekondigd, maanden lang hebben onze tegenstrevers daarop gespecu leerd. voor hen zou de regering als vanzelf uiteen vallen: stellig zijn er beangstigde ogenblikken geweest en de toestand blijft steeds zeer delicaat, maar de bankroet heeft zich niet voorgedaan, het budget is dit jaar met 3 milliard verminderd, de frank staat stevig. Eens te meer mocht de Heer JANSSENS zeggen over zijn landgenoten Ze stem men niet allen voor mij. maar zij brengen ir.ij ".och gaarne hun geld Vervolg toekomende week» Kantonale Vergadering der C.V.P.-Vrouwen In verband met de aanstaande verkiezin gen. die geen enkel vrouw kan onverschillig laten, nodigen wij U zeer vriendelijk, maar ook met de meeste aandrang uit tot de GROTE KANTONNALE VERGADERING VOOR VROUWEN gehouden te Ninove «Ons Huis», Dreefstraat. op Zondag 21 Maart te 2.30 uur stipt, onder voorzitterschap van Juffrouw Simone Otte. arrondissementssecretaresse. PROGRAMMA 1) De Vrouw en de kiesstrijd: Mw F. Broe- ckaert-De Somer, lid van het Nationaal Co mité. 2) De verwezenlijkingen van de C.V.P. in FILM 3) Homogeen regeringsbeleid Zijne Excel lentie Minister Moyersoen. Tussenin een gezellige koffietafel. Mst de vrouwen naar de VERSTERKTE MEERDERHEID Handelsregister Aalst 1093 Dat wordt een schoon historie met het ra dium van Belgisch Congo. De radium-rnijnen van Congo zijn zo rijk als de gekende mijnen van de rest van de wereld samen. Binst de laatste wereldoorlog heeft België dat radium voor een gunstprijs Amerika en Engeland in de handen gespeeld. Dat is te begrijpen Tien jaar na de oorlog, gaat die levering nog altijd in dezelfde condities voort, 't Is min te begrijpen... En wij begrijpen het zeker niet, omdat het accoord een geheim accoord is, en wij de hoe en de waarom niet kennen. Wat wij niet mogen weten, weet de Ame rikaanse pers weL De Amerikaanse pers hangt alles aan het klokzeel, zelfs de intiem ste staatsgeheimen... kwestie te bewijzen dat ze prima ingelicht is. Amerika is ver. maar nieuws vliegt snel. en zo zijn wij hier één en ander te weten gekomen. Er wordt gegromd en gegrold in België. Een paar weken geleden hield minister Van Zeeland in de Kamer een lange rede, om niets te zeggen. Er wordt nog meer ge gromd. De overeenkomst loopt ten einde en moet hernieuwd worden. In 't begin der afgelopen week bracht de wereldpers ons ter kennis dat er een accoord gesloten was tussen Engeland en Amerika enerzijds en Zuid-Afrika anderzijds. Zuid- Afrika verkoopt al zijn radium-ertsen aan eerstgenoemden. De prijs is geheim, de hoe veelheid ook. Nu lezen wij dat beide groot machten, in het bezit zijnde van het uranium van Zuid-Afrika en Canada, het Congolees radium zo broodnodig niet meer hebben. Verstaat gij wat spreken wil zeggen België zal moeten schoon spreken om zijn radium kwijt te geraken... De Angel-Saksers van Engeland en Ame rika zijn grote heren. Zij zorgen voor de belangen van hun clientes zoals de oude Romeinen hun vazaal-staten noemden, zolang hun eigen belang ermede bemoeid is. Is dat het geval niet meer dan kunnen ze voor een ander niet sukkelen. De communisten hebben vroeger groot mis baar gemaakt omdat de grote trouwe bond genoot van vroeger, die Rusland heet, zijn deel niet kreeg van het hemels manna, dat nu radium heet. België zal niet gebaren dat het aan Rus land zou kunnen leveren. Zij die in ons Land de hefbomen in hand hebben zijn te zeer gebonden aan onze grote bondgenoten. Wij weten niets, maar meer en meer wint het vermoeden veld. dat het Ko- nings-drama dat wij beleefd hebben, een on dergrond heeft die rijk is aan ertsen, die wel zouden kunnen radium-ertsen zijn. Maar opgepast, hier staan wij op de zelf kant van de politiek en wie door het ijs niet wil zakken moet voorzichtig zijn. Het socialistisch verzet tegen de conventie met de H. Stoel. Wij hebben ten gepasten tijde een uiteen zetting gegeven van de overeenkomst op 8 De cember 1953 afgesloten tussen de H. Stoel en België in verband met de toestand van de Kerk in Congo. Totnogtoe was Belgisch Congo missiege bied. De vorderingen van de Kerk zijn er .echter van dusdanige aard Congo telt meer dan drie rnillioen katb^' eken en van jaar tot jaar stijgt het aanial inlandse pries ters. broeders en kloosterzusters dat de kerkelijke hiërarchie in Congo ingevoerd wordt. Dit betekent dat Congo aartsbisdom men en bisdommen zal krijgen zoals het moederland en al de gevestigde katholieke landen. Voor de rest bevestigt de overeen komst de bestaande toestand en brengt hul de aan het beschavingswerk van de zende lingen. Met het oog op dc verkiezingen hebben de socialisten in de Kamer, die geroepen was zich uit te spreken over het verdrag, een geweldig kabaal ontwikkeld. Zij brachten op hun beurt schijnheilig hulde aan de mis sionarissen maar zij dreigden het parlemen tair werk onmogelijk te maken bijaldien de overeenkomst goedgekeurd werd. Zij ver menigvuldigden de naamafroepingen. de stemmingen en socialistische woordvoerders als de heer Fayat bezetten het spreekgestoel te gedurende vier geslagen uren over ne venkwesties. De regering heeft het hoofd geboden aan de socialistische chantage cn obstructie. De leden van de C.V.P. zijn voorbeeldig tot de laatste man en tot in de late uren op post gebleven, ten einde te verhinderen dat. bij een stemming, de Kamer zou blijken niet meer in geta! te zijn. De conventie werd krachtdadig verdedigd door de ministers van Buitenlandse Zaken cn Koloniën en door oud-minister Wigny. Uiteindelijk werd tot de stemming overge gaan. De C.V.P. stemde voor, socialisten en kommunisten natuurlijk tegen, de liberalen onthielden zich. De onthouding van de liberalen werd druk besproken in de wandelgangen. Zij leverde het bewijs dat het kabaal van de socialisten alle grond miste en dat hun bewering in de socialistische pers ais zou de Kerk aanzien lijke profijten uit het verdrag halen, op niets berusten. In dit geval zouden de libe ralen beslist tegengestemd hebben. De socialisten hebben zich nogmaals in hun slechtste daglicht getoond. Zij zijn en blijven onverbeterlijke anti-katholieken en papenvreters Vroeger, ter herinnering aan de bedreiging die eens op Europa rustte in verband met het Turks gevaar, lanceer den de anti-katholieken de leuze Liever Turks dan Paaps Thans redeneren de so cialisten Liever met Moscou dan met Rome Huwelijk en Socialisme. De conventie met de H. Stoel behelst o.m. de erkenning en bescherming van het mo nogaam huwelijk in Congo. De veelwijverij wordt niet meer erkend. Dit zit de socialisten dwars Dhr. Huys- mans vroeg zich af oi' de negers niet aan gewezen waren op huwelijken met meer dere vrouwen en verwees naar het voorbeeld van bepaalde blanken in de kolonie. Hij kon evengoed verwijzen naar de vuillappen in Europa die er buitenechtelijke verhoudin gen op na houden. Dhr. Huvsmans wilde vermoedelijk geestig zijn op zijn mophistopneliaanse manier. Hij slaagde er enkel in een maatstaf te geven van de opvattingen der socialistische lei dende kringen in zake de zedelijkheid. Een nationaal schandaal. De houding van de socialisten ten over staan van de conventie met de H. Stoel is een nationaal schandaal. Het is sedert jaren geweten dat er in be paalde kringen van de Verenigde Naties te pas en te onpas kritiek uitgebracht wordt op het beheer van Belgisch Congo en andere VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK LAMBRIZERINGEN xo mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1