De Wereld rond. Burger, Soldaat, samen paraat Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Cfcermt \r<ï*>kstgg{ merk lambrizeringen >54 Tel. 5 en 714 AcKt en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,5$ Fr. Zondag 25 April 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 - jy Christelijke meerderheid en Christelijke Partij Nu de verkiezingen voorbij zijn en ieder een spreekt over een gewetensonderzoek, mag ons inziens de vraag gesteld worden, of de christelijke meerderheid in ons land moet tot stand komen door één Christelijke Partij. Het is duidelijk, dat we het hier heb ben ovèï de politieke meerderheid, en niet over de sociale en godsdienstige structuur. Er is een linkse politieke meerderheid in ons land. Dit. blijkt uit de laatste verkiezing. Deze meerderheid is er. Ze is niet groot, maar dat geeft geen verandering. Die linkse politieke meerderheid bestaat uit drie partijenLiberalen. Socialisten en Communisten. De Socialisten vormen in ze kere zin de centrumpartij van deze drie. Om een meerderheid te vormen gaan ze samen met de Liberalen of de Communisten, ofwel met beiden. Zo besturen de linkse partijen verschillende provincies en gewesten in het land. Misschien vormen ze morgen zo'n re gering. De vraag stelt zich nu of het best is één Christelijke Partij te plaatsen, of méér, te genover die linkse samenwerking. Er zijn mensen die zonder meer met eer. neenantwoorden, en die zelfs voorstel len de hand te weigeren aan de scheurma kers. Anderen stellen maar ineens de daad en gaan over tot de vorming van christelijke partijen buiten de C.V.P. Noch het ene. noch het andere standpunt kunnen wij bijtreden. Aangenomen, dal één Christelijke Partij het beste is, dan moet dit worden bewezen. Voor en tegen moet worden onderzocht, zon der dat het eigen belang spreek;, vermits het gaat om het algemeen belang. Dit is een studie, die door de mensen, die met de politiek bezig zijn, zou moeten ge maakt worden. Veronderstellen we een ogenblik, dat hun besluiten overtuigend voor de eenheid zijn, dan zal die studie kunnen bijdragen om in de toekomst scheurlijstente voorkomen en om nog meerdere mensen ervan af te hou den hun stem verloren te gooien. Zouden de studiediensten van de C.V.P. geen goed werk verrichten met ons een der gelijke studie aan de hand te doen Herkerstening van het volk in Spanje Wij hebben een tijd geleden meegedeeld, dat er een concordaat gesloten was tussen de H. Stoel en Spanje. In de Spaanse pers werd het concordaat geroemd, als de meest voor beeldige regeling der betrekkingen tussen de wereldlijke macht van de Staat en de geestelijke macht van de Kerk. Daar de pers in Spanje «georiënteerd» is. hoorde men daarin niet de stem van het volk. Onder het volk toch werden enige criiieken en voor behouden naar voren gebracht. In hoofdzaak heette het, dat het concordaat de Spaanse burgers tot onderdanen van een theocratie (staatsvorm, waarin God als de onmiddel lijke gezagdrager wordt beschouwd) maakte, of zo ongeveer tot lekebroeders van een groot klooster. Deze critiek is mis. omdat zij aan het concordaat een dimensie geeft, die hei niet heeft. Ook het verwijt, dat het concordaat een officieel openbaar katholicis me in het leven roept, een katholicisme van de wet. dat niet heiemaal beantwoordt aan de levende werkelijkheid, is niet juist. De. openbare manifestaties van het geloof, dat het Spaanse volk (dat niet alleen door het Doopsel, maar ook door de opvoeding en de opvattingen katholiek is> bezielt, bestonden reeds voordien en even diep gevoeld als nu. «Maar cr blijf' nog veel te doen over in ons katholicisme», zegt het Spaanse blad «Rede en Geloof», zoals in dat van overal elders. Nog veel te doen. ondanks dat reeds zoveel gedaan wordt in alle sectoren met grote apostolische ijver. He' positieve ligt in de faciliteiten, die het apparaat ons verschaft om ons te wijden aan de herkerstening van ons volk». Want een onlang i~ gesteld onderzoek heeft geopenbaard, dat de meerderheid van de Spaanse arbeiders niet praktiseert. Onder de redenen, die aangegeven worden voor deze wijdverspreide apathie, worden genoemd de infectie van het Marxisme en de armoede. Het infiltreren van vroegere socialisten en anarchisten in de vakbonden, die door de Staat zijn gesticht en zelfs in katholieke in stellingen is weer aan gang. Documentair feiten-materiaal duidt aan hoe deze elemen ten het werk van deze organisaties belem meren en dat niet weinige van hen instruc ties ontvangen van uit het buitenland, die meestal communistisch van oorsprong zijn. Hoewel dus de meerderheid der Spaanse arbeiders hun godsdienst niet kennen en uit de Kerk wegblijven, hebben zij echter geen verachting voor de godsdienst, maar zijn ze integendeel in wezen godsdienstig, waardoor een opleving van de godsdienst mogelijk is. De arbeiders geloven, dat de wetgevers de verbeteringen in de sociale voorzieningen niet zouden hebben ingevoerd, als de Staat hen niet gedwongen had. Het werk van de Staat moet dus worden doorgezet tot de uit eindelijke bevrijding van de armen uit hun economische nood is bereikt en de stabiele toestand bereikt is, die hen in staat zal stel len onbezorgd te leven. Dan pas zal de her kerstening volledig suoces hebben. De Periodieke Pers in België De katholieke perskeuringsdienst heeft zo juist in de 2e uitgave van het jaarboek van de katholieke ners, een overzicht gepubli ceerd van de morele beoordeling van de pe riodieke uitgaven die in ons land verschij nen. en van de meeste buitenlandse perio dieken. die in ons land worden verkocht. In dit jaarboek werden in totaal 3311 pe riodieke uitgave vermeld, bestaande uit 1270 Vlaamse 1243 Franse. 25 Andere talen in België 14 Kongolese taal. 759 Buitenlandse. Al deze periodieken werden ingedeeld vol gens onderstaande normen I) Periodieken die met een «imprimatur» verschijnen en periodieken uitgegeven door kerkelijk erkende organisaties. 2> Periodieken in chrLtelijke zin geschre ven. maar uitgegeven zonder kerkelijk toe zicht. 3) Periodieken van openbare besturen. 4> Periodieken met technische inhoud niet door een neutrale sociale organisatie uitge geven. 5) Periodieken met technische inhoud, uit gegeven door een neutrale organisatie of in stelling. 6) Periodieken met in hoofdzaak een tech nische inhoud, maar met rubrieken waarin de redactie ce.n feitelijke neutraliteit huldigt. 7) Periodieken die een feitelijke neutra liteit huldigen. 8) Periodieken die de christelijke leer aan vaarden. maar de kerkelijke tucht met min achting behandelen. 9) Periodieken met nationalistische strek king en van organisaties voor de katholieke jeugd, maar zonder proost. 10) a. Periodieken die materialistisch ge oriënteerd zijn. b> Periodieken van de socialistische, libe rale en communistische partijen en van hun aanverwante organisaties. II) a. Periodieken van de niet-katholieke geloofsbelijdenissen er. van vrij onderzoek. b. Periodieken van de niet-katholieke of ficiële en vi iic scholen. 12) Periodieken die oen streng zedelijk voorbehoud noodzakelijk maken. Pornographische uitgaven. DE WEEK VAN 9 - 16 Mei 1954 DE SOLDAAT Van 9 tot l(i Mei richt Milac, de soldaten dienst van het ieugdverbond voor Katholieke Actie, de «Week van de Soldaat» in onder het motto. «Burger, soldaat, samen paraat» Terug zullen in honderden parochies, spreekbeurten, Marschverkoop. Milacfeesten affiches en strooibriefjes, de aandacht van de burgers vestigen op de soldatenproblemen Sommigen zullen het banaal, zo niet toch overdreven vinden zoveel drukte te maken om «die arme soldaten waarvoor naar het hen schijnt, genegenheid gebedeld wordt. Ze vinden het misschien een sentimentele kwes tie en denken daarbij aan zoveel weken, die in ons land. om allerlei redenen ingericht worden. Nochtans onze soldaten bedelen niet om genegenheid, doch eenvoudig en terecht ver wachten ze dat de burgers meer respect zou den hebben voor hun dienst. Het is toch een onomstootbaar feit dat vele burgers het leger alleen aanzien als «een militair gedoe zonder zin» dat slechts bij hen gegrinnik Kan opwekken en bijna uit sluitend doet denken aan verhoogde belas tingen. Dat in hetzelfde leger duizende jon gens van ons volk 21 maanden samenleven en dienen voor zijn veiligheid en deze van zijn gezin, zo ver reiken de gedachten van de burger gewoonlijk niet. Niemand zal ontkennen dat, voor de jon ge man, die uit het burgerleven stapt om een geweer en een stamnummer in ontvangst te nemen, de legerdienst van groot belang is. Vraag maar eens aan de moeder, aan de verloofde, die hun jongen op een mooie mor gen zien vertrekken, of zij gerust zijn als een doorsnee burger die met geamuseerde blik de schachten ziet passeren... Hoe zal hij terugkeren, vragen ze zich af. en zij hebben gelijk de vraag te stellen, want de maanden troep zijn voor vele van onze jongens een vuurproef. Oefeningen, drill, karweien zijn niet zo erg. want een jonge kerel van 20 jaar mag van geen klein gerucht vervaard zijn. Maar er zijn andere redenen. Het is het heimwee dat een soldaat overvalt, wanneer hij, ver van huis, terugdenkt aan de vele vertrouwde mensen en dingen, die hij mis sen moet. Er is soms de verveling, waarbij de tijd lijkt stil te staan, en de vragen over de toekomst, die onzekerheid en pessimisme doen ontstaan. Er is de soldatenkamer met zoveel nieuwe gezichten en zoveel verschil lende manieren om het leven te bekijken. Er is de ontmoediging, na een misschien overdreven straf of een ingetrokken ver gunning. waar hij zo op gerekend had. En zo zijn er nog veel dingen meer. Het is zeker dat de soldaat zelf in grote mate beslist wat zijn legerdienst wordt en hoe hijzelf die vuurproef zal doorstaan: als man die plicht boven plegier en eer boven menselijk opzicht stelt, of als mislukking, voor wie. zoals de volksmond het zegt. «de troeptijd verloren tijd» is. En al heeft het leger zelf en zijn overheid eveneens zijn verantwoordelijkheid te be grijpen tegenover onze jongens die hen wor den toevertrouwd toch is het eveneens vast staand. dat ook de burgers, dat ook het thuis front ouders, vrienden, jeugdbewegingen Pilatus en Herodes waren vijanden. Herodes zijn vader was koning van heel het land dat wij Palestina noemen. Bij zijn dood werd het rijk verdeeld on der zijn vier zonen. Archelaüs was koning over Judea. Van in den beginne had hij een zeer slechte reputatie en Jozef dierf met Maria en "Jezus niet naar Bethleem gaan wo nen om zijnent wille en ging terug naar het huisje van Nazareth in Gallilea. Archelaüs zijn reputatie was verdiend en verslechtte nog met de jaren. Hij maakte het zo bont dat de Romeinen, die baas waren in Palestina, hem afstelden en hem vervingen door een Landvoogd die recht van Rome kwam. Die moest meteen de drie andere ko ningen in 't cog houden. Die landvoogd was Pilatus Geen wonder dat het niet boterde tussen hem en Herodes. Toen ze echter onder hun twee Christus hadden opgeofferd aan de politiek, werden ze vrienden. De geschiedenis blijft dezelfde. Pilatus wast nog altijd zijn handen en Herodes mis prijst nog altijd Christus omdat hij zijn zucht naar genot en sensatie niet vodoet. Uit de schreeuwende en schandige misbrui ken van het economisch liberalisme uit reactie er tegen werden omzeggens te- zelfder uur twee bewegingen geboren het socialisme langs Marx zijn «Capitol» en de christen democratie langs Leo XIII zijn Re- rurn Novarum. De twee bewegingen groeiden op in de strijd tegen het uitbuitende liberalisme. Wie logisch doordenkt, zou menen dat de twee bondgenoten werden tegen de gemeenschap pelijke vijand. Logica heeft niets gemeens met politiek. De mannen van Marx die vuis ten maken op heel de wereld en dromen van wereldrevolutie zijn, bij ieder gelegenheid om het christendom te pesten, twee handen op een buik. De tijden dat ze kartel sloten vóór de ver en gans de parochiale gemeenschap, moeten medewerken. Burger, soldaat, samen paraat. Daarom, schrijf eens een briefje, dat terwijl hij van zijn thuis droomt, de zon doet schijnen in zijn soldatenhart. Uw aanmoedigingen, uw sympathie, zijn voor hem het teken dat ge me; hem meeleeft, dat ge in hem. ook al is hij soms ruw en onbehouwen, toch de mens ziet. Uw belangstelling voor zijn leven en zijn bezigheden, zijn grote er. kleine zorgen, dat alles is goud waard. Dat is wat Milac U zegtBurgers, steunt onze soldaten uit volle kracht. Uw hulp is onmisbaar willen ze gezond en gaaf naar hui-; terugkeren. Doe mee aan de «Week van de Soldaat» op uw parochie, koop het speciaal nummer van «Marsch», het sympathiek en gegeerde soldatenbiad. ga naar het Milac-feest en help aar. de uitbouw van het plaatselijk Milac- comité. Burger, soldaat, samen paraat. HET IJZERMONUMENT VANAF PASEN HEROPEND Het IJzermonument te Kaaskerke (Diks- muide) is vanaf Pasen, dagelijks weer voor het publiek opengesteld. Honderden toeristen en reisgroepen brengen ei jaarlijks een be zoek. Meer dan ooit. heeft dit monument een diepe betekenis, daar wordt inderdaad de les geleerd van de Broederliefde en het offer die een volk groot maakt. Geen beeld wekt meer tot vrede op dan die doorschoten Kris- tus. die aan de ingang van de Krypt getuigt van het niets ontziend oorlogsgeweld, die half vernielde Kruisjes van Heldenhulde. die eens op de graven stonden van de schoonste onzer IJzerhelden! Het enig schoon Heldenhuldemonumentje tussen de puinen werd het symbool van het «Herlevend Puin». Met dit puin werd de mo numentale Paxpoort voltooid. Dit 18-meter kiezingen zijn voorbij. Ze sluiten het achter de schermen. De arbeider die voor de partij van 't werkvolk stemt, stemt in feite voor de liberale uitbuiters. De burger die voor de partij van de orde stemt, stemt voor de re volutie. Het gaat immers tegen Christus. - Van die dag af waren Pilatus en Herodes vrienden. De vijanden van Christus hebben Hem dood gekregen - voor drie dagen. Toen was Hij daar weer en ze kregen Hem nooit meer dood. Ze zullen wellicht weer eens proberen maar 't zal weer niet gaan. Ieder medaille heeft haar keerzijdeaan alles is er een «mee en en een tegen». Het Frans spreekwoord zegt: «II est difficile de contenter tout le mende et sa belle-mère». Christus zelf, de grote wonderdoener, kon het niet en Hij had zijn vijanden. Zijn volge lingen, die mensen zijn en menselijke hoe danigheden hebben, benevens menselijke ge breken, kunnen het, ook niet. De C.V.P politiekers kunnen het ook niet. Zij kunnen geen mirakels doen gelijk Chris tus het kon. Zij kunnen de broden niet ver menigvuldigen. Konden zij het wel. de bak kers zouden kwaad zijn. Louis Major zal nu de mirakels doen. Hij zal meer geld uitgeven, min belastingen laten betalen en meer geld in kas houden. Wij zullen zien wat wij zullen zien De geldba- zen hebben al mirakels gedaan, en slag op keer hebben ze de munt «gedevalueerd». Ik ben nieuwsgierig of de nieuwe won derdoeners andere mirakels zullen doen. Maar niet op voorhand praten - wij zullen wachten en zien. Maar het zou mij toch ple zier doen moest de Major minister zijn. Aan zijn bestweterij is er vier jaar lang geen ein de geweest. Ik zou toch willen zien of hij zo fel is in zijn daden dan in zijn praten. In de moderne tijd is dat misschien ook veranderd, maar in de oude tijden zegden ze «praten zijn geen oorden» hoge Vredesmonument is waarlijk indruk wekkend Op de 4 hoeken rijzen de 9-meter hoge reuzenbeelden op die eens aan de IJzer- toren stonden. Binnenin, als Muzeum inge richt. leiden twee wenteltrappen doorheen 7 zalen met allerhande oorlogsgedenkenissen, lichtbeelden, vaandels, schilderijen, foto's, enz. tot op het hoogste punt, vanwaar men het heerlijkste vergezicht heeft over het oude Ijzerslag veld (van de Kemmelberg tot het Noordzeestrand). De herplaatste oriëntatie tafel wijst al de punten aan waar eens in 1914-18, de vreselijke loopgravenoorlog woedde. Een onvergetelijke indruk en de schoonste herinnering aan uw reis De her opbouw van de IJzertoren is begonnen, 232 zware betonpalen zijn ingeheid en verleden jaar werden de grondvesten voltooid, die men eveneens kan bezichtigen. De toegangsprijs voor toeristen is 5 fr., (reisgroepen 3 fr.) per persoon. Open alle dagen van 9 tot 19 u. 's Zondags tot 20 u. Bij het oprichten uwer reis naar West- Vlaanderen of de Kust. breng een bezoek aan het IJzermonument. Het bezoek aan Mo nument. Muzeum en Krypt vergt een half uur. maar het geheel is belangrijk genoeg om er desgewenst een langere tijd aan te besteden. De 27e Ijzerbedevaart, op 22 Aogst e.k. Het Bedevaartsecretariaat te Kaaskerke (Diksmuide) ontvangt regelmatig vragen wanneer de 27e Ijzerbedevaart plaats heeft. Er weze aan herinnerd dat de Ijzerbedevaart telken jare gehouden wordt op de voorlaat ste Zondag van de maand Augustus, dus dit jaar op 22 Oogst e.k. De mooie sluitzegeltjes van de 27e Ijzerbedevaart worden reeds over heel Vlaanderen gebruikt. In boekjes van 40 zegeltjes, zwart-gele druk, zijn zij dit jaar zeer praktisch behandelbaar. Prijs 5 fr. per boekje Secretariaat Ijzerbe devaart, Kaaskerke (Diksmuide) Postreke ning 946.60 VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Crcmolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige zo mooi als eiken. MARMERS le- fen .d- 'id en jn re ès 3P s- ;n ir m n n k e t "O- d

Denderklok | 1954 | | pagina 1