WEEK VAN DE SOLDAAT De Start van de Linkse Regering MARIASTOET 4* Door de Periscoop IVe Internationaal Congres van de Katholieke Pers GEVELSTENEN Huis VAN BELLE N I N O V E w»; w zo mooi als eiken. 'Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Pr. Zondag 16 Mei 1 $54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekcning 1882.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 MILAC NINOVE vraagt aan de bevolking een milde bijdrage op Zondag 16 Mei te storten in de schaal aan de Kerk, ter gelegenheid van de Miiac beijvert zich om geregelde contacten te leggen tus sen thuis en kazerne, onder andere door het kosteloos zenden aan alle Ninoofse soldaten van het maandblad Heimatklanken,, Ruim 100 jongens zijn U dankbaar voor Uw gift, die mogelijk maakt dat maandelijks klanken uit de Heimat hun bereiken, en dat banden tussen thuis en kazerne blijven bestaan. Milac beveelt ook warm aan de vertoning van de Pop penkast Tijl DE DRIE GOUDEN HAREN VAN DE DUI VEL op Zondag 16 Mei te 3 uur in «Ons Huis». - Inkom 8 fr. Vemindering voor meerdere leden van hetzelfde gezin. De op brengst komt volledig ten goede van de Soldatenactie. GROTE WAAKZAAMHEID GEBODEN. Er werd de vorige week in de Kamer en in de Senaat lezing geven van de regeringsver klaring. De bespreking ervan kende een vin nig verloop. Na afloop, drukte de linkse meerderheid natuurlijk haar vertrouwen uit in de ploeg van de heer Van Acker. De openbare financiën De regering geeft toe dat de verklaring slechts enkele essentiële kwesties behelst en dat haar programma pas zal bijgewerkt wor den na het opmaken van de inventaris van de financiële toestand. Het is de eerste maal dat een regering aan de Kamers een fiagmentaire verklaring opdist en een aanvullende verklaring in het vooruitzicht stelt. De financiële inventaris is een doekje voor het bloeden. Het opmaken ervan is het werk van 24 uur. Het departement van Financiën kan onmiddellijk de stand van de Rijks schuld: van de inkomsten der belastingen, van de evolutie der Rijksbegroting opgeven. Elk departement kan dadelijk verklaren hoe veel er reeds uitgegeven werd en hoevëel er, krachtens de budgetaire ramingen, nog moet uitgegeven worden. Dc maandstaat van de Nationale Bank vermeldt duidelijk de stand van de voorschotten aan de Schatkist. Ongerijmdheid De linksen stellen een zeer aanzienlijk tekort van de vigerende begroting in het vooruitzicht. Hoe kunnen ze dit thans reeds bewijzen Er moeten nog zeven begrotings maanden verlopen. De economische toestand, die- de inkomsten der belastingen recht streeks beinvloedt. kan gevoelig evolueren. .Maar tezelfdertijd kondigen zij aanzien lijke verhoogde uitgaven aan. Het tekort van de ziekenkassen, dat zeer aanzienlijk is. zal opgeslorpt worden. De ouderdomspensioenen zullen verhoogd worden. De regering ver klaart de uitrusting van het land te zullen verbeteren. De bouw van goedkope woningen zal nog meer bevorderd worden. Ook de bouw van Rijksmiddelbare onderwijsinstel lingen zal geactiveerd worden. Er zullen meer toelagen zijn voor speelpleinen en wa tervoorziening. Provinciën en gemeenten zullen overvloediger financiële hulp ontvan gen. Deze uitgaven lopen in de miljarden. Het is dan ook ten zeerste ongerijmd te verklaren 1) wij maken de balans op om te weten waar we aan toe zijn 2) wij zullen niet tot leningen overgaan 3) wij zullen de begrotingen in evenwicht houden 4) de staatskas is leeg maar wij zullen de uitgaven verhogen 1 De werkloosheid De regeringsverklaring is zeer mager in zake de bestrijding van de werkloosheid. De regering verhoopt onmiddellijke uitslagen. zo men de werken die door de provinciën en de gemeenten dienen uitgevoerd, begun stigt en men een ruime politiek van woning bouw voor personen met nederig inkomen voert. Wij hebben hierop reeds geantwoord. De uitvoering van openbare werken dooi pio- vinciën en gemeenten kan onmogelijk di werkloosheid ernstig beinvloeden. Het bouw bedrijf werkt thans full-time. De werkloos heid wordt niet opgeslorpt door een tak van de nationale bedrijvigheid te stimuleren die geen werkloosheid kent Terecht mocht dhr Eyskens zich afvragen waar het plan tot bestrijding van de werk loosheid van de socialistische syndicaten blijft. Want de regeringsverklaring stelt geen enkele concrete maatregel in het vooruitzicht wat betreft de sectoren in dewelke er een structurele werkloosheid heerst. De schoolpolitiek De regerinksverklaring houdt zich omstan dig bezig met de schoolkwestie. Er staan zeer gevaarlijke dingen in. De regering zal in het officieel onderwijs voor- BEVINGEN - NEIGEMBOS Octaaf van O. L. Vrouw Mariaoord in het Maria-Jaar Hulp der Christenen, 24-31 Mei Zondag 30 Mei te 4 uur, aan de kerk te Neigem rang verlenen aan de houders van diploma's der staatsinstellingen. Als reden van deze maatregel geeft zij op de partijdige benoe mingen van de C.V.P. Het is een brutale leu gen. Dhr. Harmei, minister van Onderwijs, doseerde zijn benoemingen op basis van 2,3 voor de houders van diploma's der staats scholen en van 1/3 voor de houders van di ploma's afgeleverd door vrije onderwijsin stellingen. Wat het middelbaar onderwijs aangaat, zal de regering, om logisch te zijn. enkel oud studenten der staatsuniversiteiten mogen be noemen. Er werd de vraag gesteld wat zal gebeuren met de gediplomeerden van de vrije Universiteit van Brussel. De regering bleef het antwoord schuldig. De regering zal maatregelen treffen ten overstaan van de gemengde commissies tot regeling van het onderwijs. In een geest van nationale verzoening had dhr. Harmei inder daad bij wet commissies opgericht, in de welke vertegenwoordigers van het officieel en van het vrij onderwijs broederlijk r.aast mekaar zetelden tot advieslening in onder- wijsaangelegenheden. Is de nieuwe regering van zin alle medezeggenschap te ontzeggen aan het vrij onderwijs Wat de toelagen aan het vrij onderwijs aangaat, bepaalt de regeringsverklaring, dat het vrij onderwijs zal onderworpen worden aan alle controleregelen die voor het offi cieel onderwijs gelden. De tekst is zeer dub belzinnig. Zal er geen rekening meer ge houden worden van het feit dat de priesters, na hun humanora. zes jaar hoger onderwijs genoten hebben in de seminaries Het ware goed dat het gezegd werd 1 Benoemingen in overheidsdiensten Dhr. Van Acker verklaarde in de Kamer dat er in de overheidsdiensten geen C.V.P. - ers meer voor benoemingen in aanmerking zullen komen (zie Beknopt Verslag van de Kamer. blz. 21). Hoe geschieden de benoemingen in de staatsdiensten Het Vast Wervingssecreta- iiaat schrijft vergelijkende examens uit. De best gerangschikten komen voor benoeming in aanmerking. Er wordt niet gevraagd of zij katholiek dan wel vrijzinnig, C.V.P.. socia list of liberaal zijn. Zij moeten zonder meer blijk geven van bekwaamheid. Wil dhr. Van Atker afbreken met een tra ditie die sedert 1830 bestaat en bij alle be schaafde naties voorkomt? Zal de regering het Wervingssecretariaat onder voogdij stel len wat enkel bij wet kan gebeuren en voor taan van de kandidaten, naast het bewijs van staatsburgerschap en van goed gedrag en zeden, ook een certificaat vragen uitge vaardigd door de plaatselijke afdelingen van B.S.P. en liberale partij Het is te gek om er bij te verwijlen Deze verklaringen tonen echter aan in wel ke sectaire geest het land zal bestuur worden Een grote waakzaamheid van de katholie ken is dan ook geboden. Terecht verklaarde dhr. Lefèvre in de Ka mer Uw verklaring kondigt slechts één ding duidelijk aan de hatelijke hervatting van de sehooloorlog Van een andere kant zullen er vele illu sies in rook opgegaan zijn bij het lezen van de regeringsverklaring. Wij denken in de eerste plaats aan de werklozen. Het is ken schetsend dat d'nr. Buset, leider B.S.P.. moest verklaren Ik heb er nota van genomen dat de strijd tegen de werkloosheid slechts aangeboden kan worden door studie van de vraagstukken eigen aan elke streek. Wij welen wat zulks betekent. Encommissione- ring is een begrafenis van eerste klas. De linksen hebben geen reden om fier te zijn over hun miskraam. Wat ons enkel kan verheugen, is dat de debatten aangetoond hebben dat de opposi tie waakzaam, scherp, aanvallend zal zijn, zonder in demagogie te vervallen, Wij leven in een periode van politieke windstilte. Het nieuw Ministerie is nog in zijn witte broodsweken. De speleman is nog niet van het dak. De nieuwe ministers genieten nog met volle teu gen Hun oren, hun ijdelheid wordt gestreeld door honderde «Excellenties», complimentjes, felicitaties en congratulatiesglimlachjes langs hier, kleine en grote referenties langs daar, plus enkele bedeesde «gedenk u mij ner 's» Zijn Excellentie heeft nog niet veel hoofd brekens. Het heet dat hij zich nog moet in studeren. En het publiek kijkt naar zijn excellentie met de belangstelling en de nieuwsgierig heid die het wijdt aan een beroemde gooche laar. Ik sta in het publiek met gespannen aan dacht toe te kijken. Er is maar één ding dat mij tegen gaat. 't Is dat «mijn» man, de man waarvan ik de geestdriftige supporter ben. Louis Major, er niet bij is. Dat was nu eens de man van de situatie, de man die alles best weet en beter dan gelijk wie. Ze hebben hem over het hoofd gezien net als een doodgewone C.V.P.-er en de opper meester, Max Buset, heeft hem op de vin ger- getikt, net zoals hij vroeger deed met een schavuit van een jongen die de klas over hoop zette. Het scheelt niet veel of ze doen ons geloven dat onze Louis een halve clown is. 't Is goed te zien dat die Buset geen christen mens is en nooit de bijbel heeft ge lezen. Op zekeren dag vroegen de Apostelen aan hun Meester«Quis est major in regno coelorum?» wat wil zeggen: «wie is er «ma jor» in het rijk der hemelen?» en Christus plaatste een kind in hun midden en zei «indien gij niet wordt gelijk deze kleine zult gij het rijk der hemelen niet binnen treden en is gelijk deze kleine, die major is in het rijk der hemelen.» Moet gij de Generaal Major zijn die zijn leger ter overwinning heeft geleid om zo behandeld te worden En 't komt al uit wat stommiteit ze begaan hebben met major van kant te laten. Wij hoopten vast dat, nu de «goei» er aan zijn. de afhoudingen voor belasting en so ciale veiligheid gingen verminderen en de voordelen vermeerderen. Maar wij weten het alhet kan niet zijn 't Is voort te betalen gelijk vroeger Hadden ze Major zijn kunst eens laten tonen En ik geloof dat er nog misrekeningen zullen volgen, onder andere met die fameuze acntien maand, 't Is toch zo simpel de muren vol te plakken met plakbrieven achtien maand is genoeg Ze klappen nu van meisjes in 't leger op te nemen om het te kort van jongens aan te vullen Moeders die hun jongens in de huidige condities zien vertrekken: zijn al niet wei nig ongerust en de meisjes die haar jongen zien optrekken, weten niet waar zij het heb ben. Ik denk dat het niet verbeteren zal als ze zullen weten dat er meisjes in uniform in de kazerne lopen. Ik heb meer dan vijftig jaar geleden vrou wen met haar man en meisjes met haar ver loofde naar de statie zien gaan, als hij naar «het Franse» trok om de campagne te doen. En ik zie ze daar nog altijd tegen de muur leunen en snotteren en snikken, 't Was niet voor dit of dat, maar wel omwille van zo menig slenterkot die ginds de wegen onvei lig maakten. Ik weet niet. maar ik vrees en ik denk dat daar «klodden» van voort komen. Het vierde internationaal congres van de Katholieke Pers werd te Parijs gehouden. Er waren 271 afgevaardigden uit de niel- kommunistische Europese landen en uit de U.S.A.. Canada, Haïta, Argentinië, Brazilië Mexico. Uruguay. Venezuela, India, Frans West-Afrika. Madagascar. Formosa. Ook tal van uitgeweken journalisten uit de kommu- nistische landen. Er waren ten slotte l(i ka tholieke persagentschappen vertegenwoor digd. België was aanwezig met 25 vertegenwoor digers van de dagblad- en de weekbladpers. De vertegenwoordigde dagbladen waren: Ga zet van Antwerpen. Het Volk. Vers l'Avenir, Gazette de Liège. L'Avenir du Luxembourg. Grenz-Eeho, Le Rappel. Le Courrier. Ook p. B. Janssens op., proost van de katholieke persactie, woonde de zittingen van het con gres bij. Hier stelt zich een eerste vaststelling. Er waren slechts twee christelijke Vlaamse dag bladen vertegenwoordigd naast 5 Franstalige en één Duitstalig. Is het dan te verwonderen dat de Vlaamse dagbladpers niet tot haar recht komt m de besturen der internationale organisaties Dit Congres was buitengewoon belangrijk voor de katholieke weekbladpers. Totnogtoe bleven de verenigingen van de katholieke dagbladpers zeer terughoudend wat betrof het aanvaarden van de uitgevers en direc teurs van de katholieke en christelijke week bladpers in de persorganisaties. Dit had voor jammerlijk gevolg de verzwakking van de internationale katholieke organisatie en een geringe invloed bij de Unesco. Van de katholieke Vlaamse weekbladpers waren enkel «Kerkelijk Leven» en «De Li nie» vertegenwoordigd. De oprichting werd bereikt van een commissie waarin een even- tallig aantal vertegenwoordigers van de dag blad- en van de weekbladpers zullen zetelen om het probleem alzijdig in te- studeren en concrete voorstellen te doen. Op het Congres werden talrijke en zeer belangrijke referaten voorgedragen. Het pro bleem van de katholieke pers werd nationaal en internationaal belicht. De besprekingen bleken vruchtbaar. Talrijke contacten wer den opgenomen. De aanwezigen hadden de zelfde indruk als de secretaris-generaal van de Internationale Unie De katholieke bla den van de ganse wereld betekenen een ver korte weergave van het leven van de Kerk. Het is de stem van de katholieken der ganse wereld die zich laat horen. Het zijn niet meer 100 of 1000 dagbladen, het is één onmetelijk dagblad, het dagblad van de christenheid die lijdt, die leeft, die verovert. Een grote indruk werd tevens verwekt door het uitvoerig schrijven van Z.E. Mgr Montini. pro-staatssecretaris, in opdracht van Z.H. de Paus. Wij zullen ons beperken tot het volgende excerpt De wereld is deelachtig aan een gees telijk gevecht waarvan niemand de inzet niet kent. Een reusachtge golf van goddeloosheid overspoelt de wereld en zelden was de actie tegen de godsdienst van Christus doordrin- schokt zijn in hun vertrouwen ten overstaan gender en systematischer. Tot in de katho lieke rangen treft men gelovigen aan die ge- van de zending der Kerk men verneemt zelfs soms van hen bittere kritiek aan het adres van deze Kerk die zij willen verant woordelijk stellen, van de vorderingen harer tegenstrevers wegens haar eigen in gebreke schikkelijkheid zouden verdienen. Ten over staan van zulk een overstuur zijn van de bliljven, terwijl de tegenstrevers alle in- openbare mening, ten overstaan van het on geduld der enen en van de ontmoediging dei- anderen, stelt zich de vraag welke heden de eerste plicht van de katholieke journlist zal zijn In de eerste plaats zal hij meer dan wie ook de zin en de liefde van de Kerk bezitten. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agenischap der echte producten Agentschap der prachtige MERK LAMBRIZERINGEN MARMERS ioheid van Z. H. Exc. Mgr Calewaert, Bisschop van Gent De Denderklok *r\ III UW« in

Denderklok | 1954 | | pagina 1