Guldensporenviering De Wereld rond. Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE cierriit \7 Tel. 5 en 714 Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 20 Juni 1954 'A CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Davidsfonds - Afdeling Ninove GROTE GEWESTELIJKE met de medewerking van de Kunstgroep Crescendo op 11 Juli, in de Zaal "Ons Huis" te 19.SO uur. Vijf nieuwe heiligen Op 20 Mei j.l. besloot het H. College dei- Kardinalen, voorgezeten door Z.H. de Paus. tot zes nieuwe heiligverklaringen. Al onze lezers hebben een levendige herinnering aan de uitzonderlijke staatsie waarmede op 29 Mei Paus Pius X tot Heilige uitgeroepen werd en hoe deze heiiigverklaring weerklank vond in de ganse christenheid. De vijf andere dienaars Gods. die tot de eer der altaren verheven werden, zijn de Gelukzaligen Giuseppe-Maria Pignatelh, die de orde der Jezuieten herstelde. Dominieo Savio. de geliefde leerling van H. Don Bosco, die op vijftienjarige leeftijd overleed. Pierre Chanel, een martelaar van de Sociëteit van Maria. Gasparo del Buffalo, stichter van do Congregatie der Missionarissen van het Al lerkostbaarste Bloed, en Maria Crocefissa ai Rosa, stichteres van de Congregatie van de Dienaressen der Liefde. Deze vijf Gelukzaligen werden vorige Za terdag op het. plein aan de Sint-Pietersbasi- liek. midden een enorme volkstoeloop en met grote pechtigheid. door Paus Pius XII tot heiligen verklaard. In Doininico Savio. die herhaaldelijk plech tig verklaarde liever te sterven dan één doodzonde te bedrijven, die een uitzonderlij ke godsvrucht betoonde en. als leerling van de 4e Latijnse, op 9 Maart 1857. met een oneindig Godsvertrouwen ten Here ging. zal de jeugd, naast de H. Joannes Berchmans. naast de II. Stanislas Kostka. naast de H. Ma- na Goretti. een nieuwe Beschermheer m de hemel hebben. Het 12e eeuwfeest van de H. Bo.ihatius Z.H. de Paus heeft in een schrijven ge richt tot de Bisschoppen van België. Neder land, Frankrijk. Engeland. Duitsland. Oos tenrijk en Denemarken het voorbeeldige a- postelleven en de rijke deugden belicht van de H. Bonifatius. de grote prediker van het geloof in de Germaanse landen, wiens mar teldood te Dokkum «Friesland» ep 5 Juni 754, door de ganse Duitse Kerk plechtig herdacht wordt. De H. Bonifatius wordt inderdaad aanzien als de groot te der Duitse heiligen en zijn graf in de Dom van Fuida kent bestendig een aanzienlijke toeloop van gelovigen. Dc H. Bonifatius was nochtans een Engelsman van geboorte, herkomstig uit het graafschap Wessex. waa- tiij tot de orde der Benedic tijnen toetrad en het is bijzonder merk waardig in deze tijd dat de Duitse katho lieken de hoogste verering toedragen aan een heilige van Britse oorsprong. Als Winfried gekerstend, stak hij. na zijn priesterwijding, de zee over om de H. Willi- brordus te Utrecht bij te staan in de predi king van het geloof aan de heidenen, inzon derheid aan de Friezen, maar hij werd door de Friese koning uitgewezen. Een jaar later begaf Winfried zich naar Rome waar hij een jaar lang overleg pleegde met Paus Grego- rius II die hem de naam van Bonifatius, de Weldoener, schonk eri ht-rn als zijn legaat naar de Duitse landen afvaardigde om er hel bijgeloof onder de christenen uit te loeien en de heidenen tot het geloof te be keren. De H. Bonifatius heeft een reusachtige ar beid verricht tijdens zi.in zwaar apostelleven Een ander merkwaardig feit is dat hij in zijn opdracht slaagde dank zij de vestiging van kloosters voor monniken en zusters in de toenmalige Duitse diaspora, wier voor beeldig leven het grootste heil verwekte bij de bevolking. Dit doet onwillekeurig denken aan het huidige werk van Oostpriesterhulp. De H. Bonifatius was in de eerste plaats een toonbeeld van trouw en onderdanigheid aan de H. Stoel. Hij ondernam niets zonder vooraf de Paus te raadplegen. Hij vertrouw de in alles en voor alles op de opvolger van Petrus. Negerpriester pastoor te Haspengouw Bij het bezoek van Mgr Bigirumwami aan ons land heeft het bisdom Luik het aposto lisch vivariaat van Nyundo in Ruanda ge adopteerd De gelovigen van het bisdom bid den, sparen en werken voor hun zwarte broeders. Dit jaar viert Mgr Bigirumwami het 50e jubileum van zijn H. Doopsel en het 25e jubileum van zijn H. Priesterwijding. Te dezer gelegenheid zal de secretaris van het Werk voor Nyundo. Z.E.H. Lejeune, pas toor te Braives, zich naar Ruanda begeven en er verscheidene maanden verwijlen. Tij dens zijn afwezigheid zal de zielzorg op zijn parochie waargenomen worden door E. H. Kagirasema. die thans de opvoedkunde in België bestudeert. Een neger-priester pas toor van een Belgische parochie Treffend bewijs van de katholiciteit van onze Moeder de H. Kerk Zo wordt geschiedenis geschreven Ons blad heeft vóór de wetgevende ver kiezingen met sprekende cijfers aangetoond in welke aanzienlijke mate de homogene regering gezorgd had voor de slachtoffers van de oorlog. In zijn nummer van 6 Juni j. 1. schrijft «Voor Allen» als volgt geschiedenis: «De so cialistische kamerfractie bracht de C.V.P.- regerir.g tot een gedeeltelijke toegeving in zake vergoeding der militaire oorlogsinvali den. Aldus zullen op 1 Juli aanstaande de militaire oorlogsinvaliden 10G sommige hun ner weduwen 20U en sommige groot-invali den 30 c'r opslag ontvangen!» Bewonder de wijze van voorstelling Het blad moet toegeven dat de C.V.P-regering de voormelde verhogingen invoerde. De pil ware echter zwaar om slikken voor de le zers. Daarom wordt het voorgesteld alsof de socialisten de homogene regering tot de ver hoging dwongen, precies of de roden niet in de minderheid waren en in de onmogelijk heid verkeerden de regering tot wat ook te dwingen Dan luidt het verder in hel soc. blad «De regering Van Acker stelde eer. bijkomend krediet voor van 16C miilioen om die ver hoging uit te betalen! De C.V.P-regering voorzag daarvoor geen frank bijkomend kre diet». De C.V.P.-regering moe.-t, vóór de verkie zingen. geen bijkomstig krediet uitschrijven. De wet op de militaire pensioenen werd pas in 1954 gestemd. De begrotingen voor 1954 waren reeds bij het parlement aanhangig. Het is een parlementaire traditie dat nieuwe uitgaven, door de begrotingen niet voorzien, het voorwerp uitmaken van een cahier van aanvullende kredieten. Moest de homogene regering aan het bewind gebleven zijn. dan zou zij het aanvullend krediet, ten gepasten tijde aangevraagd hebben. De heren van «Voor Allen» zwijgen ech ter als vermoord over de reusachtige uitga ven die de socialisten voor de militaire pen sioenen en andere aangelegenheden voor tel den zonder in de overeenkomstige uitgaven te voorzien. Daarvan werd r.og een staaltje geleverd toen de begroting van Pensioenen in de Kamer besproken werd. De socialisten moesten toen tegen hun eigen amendement stemmen, dat verhoogde uitgaven voorzag. Het is inderdaad iets anders te regeren dan aan demagogisch opbod in de oppositie te doen. Minder woningen De Taeye De wet De Taeye. die aan 100.000 gezinnen toegelaten heeft een eigen woning te bouwen, is altijd een doorn geweest in net oog van de socialisten. Wie bezitter is van een woon huis. is geen proletariër meer en komt veel minder in aanmerking voor de socialistische propaganda. Tijdens de kiesstrijd heeft dh. Spaak in de rode pers de draak gestoken met de wet De Taeye «Er werden 100.000 huizen ge bouwd dank zij de wet De Taeye Denk t.n aan Wat een triomf 25.000 per jaar Minder dan wat men in een normaal jaar voor de oorlog in ons land bouwde. 100.000 huizen waarvan de meeste werden opgericht op de buiten of in kleine gemeenten, aaar waar de woningnood zo goed als niet bestaat» Zoveel woorden, zoveel onzin. Voor de oor log werden er meer dan 25.000 huizen per jaar gebouwd Wij zullen het r.iet tegen spreken maar dit is ook thans net geval. Ei zijn met alleen de 25.000 huizen D.T. er zijn ook de huizen gebouwd door de N.M.G.W. er zijn de woonhuizen opgetrokken door be middelde personen, die geen toelage nodig hebben. De 25.000 huizen De Taeye dienen gevoegd bij de normale woningbouw De personen die een eigen huis bouwden dank zij de wet De Taeye, verkozen meestal randgemeenten van de steden als woonplaats Daar heeft h. Spaak enkel misprijzen voor over. Hij weel inderdaad dat de opeenho ping van gezinnen in de stedeiijke huurka zernen het socialisme in de hand werkt Dat de wet De Taeye de socialisten hindert werd trouwens aangetoond in de commissie van Volksgezondheid. Op interpellatie van oud-minister De Taeye verklaarde de socia listische ininistei Leburton. dat de bouwpo- litiek aan de hand van de wet De Taeye. vooral de Vlamingen ten goede gekomen was en dat zulks moest veranderen Er moeten integendeel meer huurwoningen opgericht worden in Wallonië ten einde de Vlaamse koelies toe te laten er zich te vestigen. In de regeringsverklaring heette het dat de bouwpoliliek zou bevorderd worden 1ot opslorping van de werkloosheid. De regering begint echter met het bouwen van woningen volgens de wet De Taepe te dwarsbomen Minder familiale helpsters Het is een feit dat de overgrote meerder heid van de grote gezinnen in de Vlaamse provincies te vinden zijn. Minister De Taeye had ruime kredieten voorzien voor het Werk der familiale helpsters, die bijstand verlenen aan de moeders van grote gezinnen en aan gezinnen met een overbelaste of zieke moe der. Minister Leburton heeft aangekondigd dat de kredieten voor de familiale helpsters met de helft zullen besnoeid worden. Dh. Lebur ton is Waal en wallingant. De grote gezin nen zijn niet alleen overwegend Vlaams maar tevens traditioneel christelijk De over belaste en zieke huismoeders kunnen maar hun plan trekken Socialistische voorlichting Oud-minister Van den Daele heeft de re gering geinterpelleerd in verband met leu genachtige verklaringen van zijn opvolger Troclet over zijn beleid en met de financie ring van de opvoering der arbeiderspen- Frankrijk doorworstelt op dit ogenblik zijn twintigste regeringscrisis sinds 1946. Het heeft twintig ministeries versleten in 8 jaar tijds Een regering omverwerpen gaat. dat het een plezier is. Er een nieuwe maken is een ander historie. De President van de Republiek krijgt be zoek van de eerste Minister die hem komt zeggen dat de regering in de minderheid is en ontslag neemt. De President, die in de Franse grondwet van 1946 een maehien is om handtekens te zetten, gelijk ze in de Post een maehien hebben om brieven af te stem pelen roept de leiders van de partijen om hun gedacht te vragen. Na die voorlichting roept hij een personaliteit en vraagt hem of hij desgevallend de taak wil opnemen om de regering te vormen. Die gaat, op zijn beurt, de partijleiders opzoeken en vragen wat zij denken van zijn persoontje. Valt dat gunstig uit. hij gaat bij de President zeggen dat hi de taak opnemen wil en hij gaat van de wetgevende vergadering opdracht vragen om een regering samen te stellen. Is hij van zijn bezoeken bij de partijlei ders ,huis gekomen met de indruk dat ze hem niet moeten hebben, hij gaat het zeggen aar ce Président en bedankt voor de eer. De President stuurt er een andere op uit. En die begint zijn visites Zo kemt er eindelijk één voer de wetge vende vergadering om de investituut te vra gen. Om die te krijgen is de eenvoudige meer derheid niet voldoende en het staat grond wettelijk vast hoeveel stemmen hij bekomen meet. Geraakt hij aangesteld, aan begint hij zijn ministers te kiezen, "t Is een hele be rekening. De regeringen zijn altijd coalitie regeringen waarbij vier. vijf partijen be- tiokken zijn terwijl er drie. vier in de op- p isitie -taan. Indien ten partij uit de rege ringscoalitie mi'tevreden is en zich terug trekt, ligt heei het kaartenhuisje omv.'r. Ieder partij moet dus vertegenwoordigd zijn in evenredigheid van haar sterkte, en door voormannen. Dan gebeurt het dat be paalde personen zekere leidende figuren uit andere partijen niet kunnen luchten, en wei geren ermede samen te werken. Het is een heei kunstwerk, in die omstandigheden, een regering bijeen te krijgen en de posten van minister, onderminister, of sous-secrétaire d'Etat worden vermenigvuldigd en. bij slot van rekening, heeft de eerste minister een klein legertje van een vijf en twintig mi nisters rondom zich staan. Het duurt soms weken en weken eer de regering startklaar is. Ondertussen handelen de oude ministers de lopende zaken af. Het spreekt van zelf dat op die manier het land slecht bestuurd is. De werkeliike macht blijft m handen van de «administratie», het logge gevaarte van burelen boven burelen waarin beambten en bedienden nagelvast zitten terwijl de Ministers steeds op losse schroeven staan In de burelen wordt er spijts alle crisis sen regelmatig voort gewerkt of liever, niet voort gewerkt, zelfs als er niet gestaakt wordt. In de administratie zitten ongeveer een muiioen fransen in ledigheid hun brood te eten in afwachting dat ze kunnen op pen sioen gaan! Er zijn veertig miilioen Fransen, ouderlingen en kinderen inbegrepen. Is het wonder dat het land braak blijft liggen en de dorpen uitsterven. Is het wonder dat Spanjaarden, Italianen. Duitsers en Vlamin gen. om niet te spreken van de Algerianen en Marokanen. er komen wonen en werken en stilaan het ras verbasteren? De harteklop van Fiankrijk is niet sterk genoeg meer om nei voedende bioc-d tot in zijn verre gebie den te krijgen en zijn koloniaal rijk heeft helemaal het uitzicht van een onderneming die in likwidatie is. Aan dergelijk hopeloos geval wil men ons lot koppelen. Wij zijn niet sterk genoeg om de drenkeling te redden en als de zaken zo voortgaan moeten wij mee verdrinken. sioenen van 26.000 tot 28.000 fr De soc. dagbladen hebben, zonder uitzon dering. 's anderendaags gebiokletterd dat dh ar. den Daele tegen het pensioen van 28.'.tO "r. geinlerpelkvrd had Schaamtelozer v< or stelling van zaken was niet denkbaar aar dh. Van den Daele letterlijk verklaar de «Als concrete voo~uitgang kunnen wij alleen die vc-rh ging met 2.Ü00 frank van Let arbeiderspensioen toejuichen, want het spreekt van zelf dat wij niet beter vragen dan dat alle pen-ioenen zo hoog mogelijk cpgevoerd w<mder.s C.V.P. - Arrondissement Aalst Het ile arrondissementeel Congres zal plaats hebben op Zondag 20 Juni te 14.30 u. in Green Kruis» St Jcrisstraat te Aalst met ais dagorde 1» VERKIEZING van de Voorzitter en 14 li CONGRESVERGADERING t? 14.30 u. -- Verslag over de Arrondissementele wer king door dhr. Guibert Van Moiie. Arrondis sementscommissaris. w Verslag ever de Kastoestand door dhr. ad.ocai.t Victor De Gheest, penningmeester. Verslag over de Algemene Verkiezingen in het Arrondissement Aalst a) «De Taal der Cijfers» door dhr. Frans Barrez. lid van het Hoofdbestuur, haar verloop, haar uitslag en gevolgtrekkin- b> «De Kiescampagne, haar voorbereiding, gen» door dr.r. Armand De Riemaeeker. uit tredend arrondissementeel Voorzitter. Mededeling uitslagen Bestuursverkie zing en aanstelling nieuwe arrondissementele Voorzitter. Slotrede door dhr Theo LEFEVRE. Na tionaal Partijvoorzitter. 3» BESPREKING zeer ruime gelegenheid tot bespreking zal aan al de Congressisten aangeboden warden over de drie eerste pun ten aan de dagorde. Ut BEZOEDELING VAN DE DENDER Op Dinsdag 1 Juni 1954. werd door Volks vertegenwoordiger MORIAU een interpel latie ingediend bij de kamer van Volksver tegenwoordigers. gericht tot de Heer Mi nister van Volksgezondheid en het Gezin, tot de Heer Minister van Openbare Werken en Wederopbouw, en tot de Heer Minister van wond bouw v> betref l ende de bezoedeling dvx" Denóc-r waters, vanaf Genaards bergen xot aan Dender"mende, het niet uitbaggeren van de Dender, en de verzuring der Denderwei- tien. ingovolg het hoge peil van De Dender.» Deze interpellatie werd gemotiveerd als vo. t: Sinds jaren wordt De Dender te Ge- naai soi reen. ongestraft bezoedeld door de Lnalitiubrte.t aldaar. De vis wordt uitge- uKord. De b:vo!kln.a moet de walgelijkste geuren verdragen. Hui-gevels en huisraad worden door oe giftige uitwasemingen aan getast. De bodemmodder slorpt het giftig bezink sel r.ie. meer jp. Door het storten van een op:o ie 0: is het Denderpeil nog ge- s. si.. i_r mo t onmiddellijk worden gebag gerd. Met verzadigd slib moet worden weg ge:.:." n Het Denderpeil moet dalen, om een bt'.ere al\v:.;er;ng toe te laten, opdat de aan gelande weiden, die sinds jaren verzuurd zijn opnieuw vruchtbaar zouden worden ge maakt.» De personen die zich aan deze kwestie in teresseren. en menen aanvullende inlichtin gen. die nuttin zijn. te kunnen verstrekken, kunnen zich nchten tot Volksvertegenwoor diger Moriau. De Heer M. au. is lid van de Parlemen taire Commissie van olksgezondheid en van Openbare Werken. Hij kan dus met gezag en invloed spreken ever deze aangelegen heid. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huïsplinfcn - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK MARMERS LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. Denderklok 'SA a 1 .5 U A -3 - r*»-.4 t A- S-Xl l ÜCblUul.

Denderklok | 1954 | | pagina 1