Schoolvraagstuk Brandend Actueel Door de Periscoop Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE N I N O V E AcKt en twintigste jaargang. Prijs per nummer .1,50 Fr. Zondag 18 Juli 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekoning 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Front-aanval tegen Kardinaal Het is niet toevallig dat al de bladen, zo wel de christelijke als de linkse, voortdurend grote aandacht besteden aan het schoolvraag stuk. Het parlement werd zonder meer naar huis gestuurd. Het past dan ook dat de pers de openbare mening voorlicht. De verklaringen van de soc. Minister van Onderwijs Collard, onmiddellijk na zijn aan stelling. lieten aan (duidelijkheid niets te wensen over. Hij aanziet zich enkel als de minister van het officieel onderwijs Hij heeft een eitje te pellen met het katholiek onder wijs. De getroffen beslissingen en geplande maatregelen wettigen ten volle de ongerust heid van de katholieken. Bewust van Zijn hoge verantwoordelijkheid in de leiding der gelovigen, heeft Z.E. de Kardinaal dan ook een waarschuwende stem laten weerklinken op het jubelcongres A.C.V. Zijne Eminentie wordt uit dezen hoofde dag-na-dag scherp aangevallen in de soc. pers. «Volksgazet» en «Vooruit» doen het op een plompe wijze. Voor hen is Z.E. niet een prins der Kerk. Hij wordt als de eerste de beste «meneer van Soey» geheten, wat aan toont in hoever het de socialisten ernst is met hun voorgewende godsdienst-verdraag zaamheid. Maatregelen van Min. Harmel waren democratisch De C.V.P.-minister van Onderwijs, dhr. Harmel, heeft zich beijverd om enigszins de gelijkheid van alle Belgen voor de wet, op onderwijsgebied te verwezenlijken. Deze ge lijkheid was tot 1950 onbestaande. Zelfs na de wetten Harmel is zij niet volwaardig ver- wezenlijkh want het bouwen cn het onder houd van de vrije scholen blijft ten laste van de katholieken. Het is echter de grote verdienste van dhr Hamel geweest de gelijkstelling na te streven in het middelbaar onderwijs. Vóór de eerste wereldoorlog was zulks minder geboden. Het middelbaar onderwijs was voorbehouden aan de bezittende stand. De arbeiders, de meeste bedienden, de kleine en middelmatige boeren dachten er niet aan hun kinderen middelbaar onderwijs te laten genieten. Daarin is verandering getreden. Ook de economisch zwakke streeft er naar aan zijn kinderen een behoorlijk onderwijs te ver schaffen. Van daar de reusachtige toename van het aantal leerlingen in de middelbare onderwijsinstellingen. Terwijl echter de meeste leerlingen van de athenea en rijksmiddelbare scholen kos teloos onderwijs genoten, moesten de colle ges een aanzeinlijk leergeld vergen. Van de ene kant, werd alles door de Staat betaald gebouwen, leerkrachten, leermiddelen. Van de andere kant. moest alles door de katho lieken betaald worden. Dit had een ongelijke mededinging voor gevolg en maakte de vrij heid van schoolkeuze tot een bespotting. Deze toestand was zeer anti-democratisch. Dhr Harmel heeft deze toestand gedemocrati seerd. In andere landen nemen de anders denkenden daar geen aanstoot aan. Zij oor delen dat iedereen de school moet kunnen bezoeken volgens zijn geloofsovertuiging. In ons land is het anders. De socialisten erken nen de vrije scholen niet. De verklaringen van minister Collard, de persartikels in de rode bladen tonen zulks ten duidelijkste aan. Het is onze plicht er voortdurend op terug te komen. Meerderheid der bevolking wenst katholiek onderwijs Het is een feit dat de meerderheid onzer bevolking een katholiek onderwijs verkiest. De bloei van de 500 katholieke middelbare onderwijsinstellingen is er het bewijs van. r kath. middelbare scholen tellen veel meer leerlingen dan de niet-katholieke scho len. Het bewijst dat een aanzienlijk aantal personen die liberaal of socialist stemmen, desniettemin het katholiek onderwijs verkie zen wegens de vorming die de kinderen er genieten. Het laat dan ook geen twijfel over dat. indien er een referendum moest ingericht worden, de meerderheid van de bevolking zich zou uitspreken voor de volledige gelijk stelling van de beide vormen van onderwijs in ons land. Daarom is de politiek van dhr Collard zeer anti-democratisch. Wie wenst schooloorlog Dagelijks herhalen de soc. bladen dat Z.E. de Kardinaal de schooloorlog poekt en na- Streeft. Het is de geschiedenis van de moor denaar die voor de rechtbank zijn slachtof fer beticht hem te hebben naar het leven ge staan De schoolstrijd wordt niet ontketend door de Kardinaal noch door de katholieken. Hij werd ontketend door de socialistische mi nister. De opsomming van de getroffen en in wets ontwerpen vastgelegde maatregelen volstaat om er een duidelijk beeld van op te hangen. De minister heeft formeel verklaard de benoemingen in het staatsonderwijs voor te behouden aan de gediplomeerden van de staatsregentenscholcn, van de staatsuniversi teiten en van de vrijmetselarijuniversiteit van Brussel. Het was de eerste oorlogsmaat regel. De minister heeft een wetsontwerp klaar tot opdoeking van de gemengde commissie van advies. Hij handelt reeds alsof ze niet meer bestonden. Deze commissie, ingericht door dhr Harmel en samenvesteld uit leden van de beide takken van het onderwijs, wa ren speciaal bedoeld om de schoolvrede te bevorderen, de ongezonde mededinging uit te schakelen, het onderwijs zo degelijk mo gelijk te maken en de minister voor te lich ten over de noodzakelijkheid van nieuwe scholen. De minister heeft willekeurig besloten de toelagen aan het middelbaar onderwijs (het katholiek onderwijs) voor 't komend school jaar met de helft te verminderen. Hij kon digt tevens zeer strenge controlemaatregelen aan en wij weten wat dit wil zeggen. Het betekent dat de katholieke ouders zullen moe ten boeten om hun katholiek-zijn, dat zij schoolgeld zullen moeten betalen waar, in gelijke voorwaarden, in de staatsscholen geen leergeld gevergd wordt. De vrijheid van onderwijs wordt aldus een bespotting. De grondwet wordt met de voeten getreden. Deze politiek moet met man en macht bestre den worden. De minister heeft eveneens besloten de toelagen aan het aangenomen technisch on derwijs met een derde te verminderen. De ouders der leerlingen zullen het moeten ont gelden. indien de minister niet wandelen gestuurd wordt. Het getuigt van een verrassende kwade trouw in deze voorwaarden Zijne Eminentie ervan te beschuldigen de schooloorlog te wil len ontketenen. Het herinnert aan het Man hat geschos- sen van de Duitse invallers in 1914 om het terechtstellen van onschuldige burgers te billijken. Krachtdadig protest van de C.V.P. Het nationaal comité van de C.V.P. heeft tegen de maatregelen, getroffen en gepland door dhr Collard, krachtdadig geprotesteerd. In een dagorde stelt het de vermindering van de toelagen aan het aangenomen tech nisch onderwijs aan de kaak, vermindering die de afschaffing van het schoolgeld voor de leerlingen van 12 tot 15 jaar in gevaar brengt. Wat het middelbaar onderwijs aangaat, stelt het nationaal comité vast dat de maat regel van de miniser zal meebrengen de herleiding tot 75 of 80^ van de wedden der leerkrachten, de wederinvoering van het leer geld voor de economisch zwakken. De dag orde brandmerkt eveneens de afschaffing van de gemengde commissies en de ontmanning van de Hoge Raad van het technisch onder wijs. Ten slotte klaagt het nationaal comité de uitschakeling van de katholieke gediplomeer den bij de benoemingen in het staatsonder wijs aan. Het stelt vast dat nooit te voren een sectaire regering zo ver ging en zo schaamteloos de artikels 6 en 17 van de Grondwet verkrachtte. Socialistische humbug Dag-aan-dag doen de rode bladen beroep op hun eerste-violen om de schoolpolitiek van dhr Collard te verdedigen of liever om zich te verweren tegen de gewettigde pro testen van de ganse katholieke pers. Het is ons niet mogelijk al de dwaasheden aan te halen, die in de soc. pers voorkomen. Wij zullen ons tot een paar staaltjes beperken. De bisschoppelijke stelling aanvallend lui- dens dewelke de plaats van het gedoopte kind m de katholieke school is, schrijft «Volksgazet» Dit geldt zelfs voor het technisch onderwijs, want er schijnt een aparte katholieke manier van schaven, zagen vijlen en draaien te bestaan voor de jongens en van koken en naaien voor de meisjes Idioter gaat het niet Iedereen weet dat het onderwijs een dubbele opdracht heeft ten eerste bepaalde kennissen aan het kind bij brengen ten tweede de vorming van het kind. Het katholieke kind kan even goed le ren zagen in een niet-katholieke school, maar het kan er geen katholieke vorming genie ten. Zijn katholiek-zijn komt er niet tot zijn recht. Staatsminister Buset, voorzitter van de B.S.P.: wijst op de verdraagzaamheid van de Britse Labour, waarvan ook katholieken deel uitmaken. Het is precies omdat de Belgische katholieken in de BSP niet de geringste waar borg hebben voor hun wereldaanschouwing, dat zij er niet thuishoren De Labour ver gelijken met de B.S.P. komt er op neer Buchenwald gelijk te stellen met de straf- instelling van Merksplas Maar bewonderen wij de kennis van gods dienstzaken van Buset. Hij verklaart tijdens de oorlog voordrachten in Engeland te heb ben gegeven in gezelschap van priesters maar voegt er onmiddellijk aan toe pries ters, die feitelijk dominee's waren En verder gewaagt hij van Dr. Fischer aarts bisschop van de katholieke anglikaanse Kerk Dhr Buset spreekt over de godsdienst als een blinde over kleuren. Een verslagen C.V.P.-leger defileerde Voor Allen heeft de reusachtige beto ging van de katholieke arbeiders te Gent, die 100.000 mannen en vrouwen omvatte, niet stilzwijgend kunnen voorbijgaan. Tuur De Sweemer heeft er echter iets op gevonden. Hij bloklettert over de ganse eerste bladzij de Het verslagen CVP-leger defileerde te Gent. Voor alle Gentenaars is de machtige A.C. V.-betoging een veropenbaring geweest. Zij hadden zich nooit kunnen voorstellen dat het A.C.V. 600.000 aangeslotenen verenigt. Zij hebben begrepen dat het katholieke leger waarvan het A.C.V. deel uitmaakt, een macht is. die slechts door toevallige omstandighe den op het verkiezingsplan een bepaalde te ruggang gekend heeft en dat het met beto gingen als deze te Gent zijn elan neemt om nieuwe veroveringen te verwezenlijken en bij de eerstvolgende verkiezingen het sectair bestuur te onttronen. Van daar de ontstemming van de heer De Sweemer en van zijn Gentse kornuiten Het monster van Loch-Neis is weer te voorschijn gekomen, niet alleen in de dag bladen maar ook in het meer. Ieder jaar als de gazetten niet weten wat schrijven omdat iedereen en alles met ver lof is, verschijn het monster in de pers. In onze jonge tijd was het de zeeslang met haar reuzachtige afmetingen. Na de eerste wereld oorlog verscheen het monster van Loch-Neis en de zeeslang werd vergeten. Hoelang zal het monster nog leven Ik geloof dat het zijn einde nabij is. Er was dezer dagen een jonge dame aan 't speleva ren op het meer. Het monster stak zijn kop boven water en bleef wel tien minuten lang onbeweeglijk in stomme bewondering staren op de koningin van de schepping. Dat ein digt op een drarna zowel voor het monster van Loch-Neis als voor gelijk welk ander schepsel. Van in den beginne was het zo. De ontmoeting tussen Eva en het serpent in het aartsparadijs, die slechte ontmoeting, laat het ons maar zeggen was niet alleen rampzalig voor Eva Het serpent moet sinds dien. en tot het einde der eeuwen op zijn buik kruipen en aarde eten. De Belgische pers heeft anders nog brood op de plank. Minister Spaak is lomp geweest tegen Marie-Anne met de rode muts. Spaak, het wonderkind, het troetelkind van België en Europa notre Spaak a nous tous, heeft Mendes-France willen pootje trekken juist op het ogenblik dat Frankrijk zijn hof van olijven doormaakt in Indo-China. Quel crime abominable Zelfs de kalme, wijze Paul Struye. oud-voorzitter van de □e winnaars van de 9de tranche Volgens de uitbetalingen die tot op heden werden gedaan zijn het de steden Athus. Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Elisabeth- ,stad. Gent, Jemeppe a/Maas, Luik, St Joost- ten-Noode, Schaarbeek en leper, die door het lot werden begunstigd voor de grote loten van 100.000 frank tot 2.500.000 frank. Onder de «geluksvogels» treft men aan een aannemer, een bediende, een boekhouder een CGncierge van een school, een gezin van gepensionneerden, een industrieel, een ko lonist. een snijder, een uurwerkmaker, een vloerlegger en een potje van 20 Hollanders. Andere winnaars hebben hun loten doen innen door banken. Loten van 25.000 tot 50.000 frank, geheel of in tienden, werden gewonnen te Athus, Antwerpen, Brussel. Charleroi, Doornik, Frameries, Gent, La Hestre, Kampenhout, Luik, Neerpelt, St. Gillis, Verviers, Vroen- hoven. Builen de winnaars die eveneens hun lo ten hebben doen incasseren uoor banken, zijn er onder de anderen een arbeider, ge- pensionneerae arbeiders, een bakker, een be diende. een burgervrouw, een ingenieur, een meestergast, een politieagent, een pontonnier een potje van 10 vrienden, een van 3 perso nen, een van 4 bedienden en een van 3 land bouwers. Laatste betaaldag voor de loten van de 9e tranche 1954 26 Oktober 1954. STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Apotheek open van Mevr. V. D, Mosselaer Statiestraat Apotheek open op 21 Juli Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats. EXAMEN UNIVERSITEIT GENT De Heer Herman De Roeck slaagde in het examen le Candidatuur Economische We tenschappen. De Heer Rudolf Van De Perre slaagde in het examen le Candidatuur Germaanse Phi- lologie. De Denderklok verheugt zich in het behaalde succes van haar stadsgenoten, en wenst hen en hun achtbare familie, van har te proficiat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN t Rose-Marie Vanhaecke dochter van Emiel Senaat is er de kluts bij kwijt geraakt. Al Spaak op zijn brede broek te geven voor zijn lelijke manieren en eerbied in te kloppen voor vreemde politieke personaliteiten, heeft hij zelf zijn manieren niet kunnen houden. De bondskanselier van de West-Duitse re publiek heeft een veeg uit de pan meege kregen die hij niet rap vergeten zal. Ik zie in Paul Struye weer een politieke personali teit worden in België en bij een of ander ge legenheid de Duitse Bondskanselier ontmoe ten en hartelijk de hand drukken. Missen is menselijk, volharden in de boos heid is duivels. Na zijn pootjestrekking met de Conferentie over de C.E.D. is Spaak naar Milaan getogen om er zijn woordje te zeg gen. Daar heeft hij de Franse generaals aan gepakt en de grote beroemde generaal Koe- nig is juist Minister van Oorlog. Daarmee heeft Spaak het verknoeid voor de rest van zijn leven. Spaak is als een rasecht koerspaard. Hij moet de eerste zijn of hij moet er van bersten. Hij had 't vroeger verkorven bij de Russen met zijn nous avons peur Nu is het voor goed af met la douce Fance In En geland heeft hij wel een voet in huis met zijn dochter die er getrouwd is. Maar En geland heeft wel een beetje attentie voor een vreemdeling zolang hij een trouwe dienaar is. En Spaak n'a pas l'ame d'un volet Ik zie hem nog zijn rijk talent ten dienste stellen van de Vlamingen nu Kamiel en Achiel en Vermeylen de Vlamingen de rug toekeren en zo bitter ontgoochelen en Maria Espenhout. Monique Vandersleyen dochter van Mau rice en Julia Kosynski. Martine Taffijn dochter van Gustaaf en Marie-Louise De Bolle. HUWELIJKEN Robert Lievens 30 j., staatsambtenaar en Christiane Van Denbossche, 23 j., zonder beroep, beiden te Ninove. Paul Adriaens 19 j., schrijnwerker en An nie D'hondt, 18 j., fabriekwerkster, beiden te Ninove. OVERLIJDEN Berlinda Thielemans 88 j., weduwe Petrus Botte, Burgerlijk Hospitaal. DAVIDSFONDS AFDELING NINOVE GULDENSPOREN VIERING Op Zondag 11 Juli herdacht afdeling Ni nove van het Davidsfonds op plechtige wijze de Slag der Gulden Sporen. De viering werd ingezet met een gesolem- niseerde H. Mis met offer te 10.30 uur in de Or.ze Lieve Vrouwkerk. In de namiddag had te 17 uur, in de zaal «Ons Huis» de zomervergadering plaats van de Gewestbond Geraardsbergen-Ninove. Op deze vergadering werden eerst de prijzen uitgereikt aan de laureaten van de opstel- prijskamp. vervolgens werden drie nieuwe bestuursleden gekozen en ten slotte hield de heer J. Van Der Hulst, Voozitter van de Gewestbond Aalst een warm bezielde toe spraak over Vlaamse fierheid. Als besluit van deze vergadering werd uit naam van de 19 afdelingen van de Gewestbond en van de 1500 aangesloten leden een protestmotie goedgekeurd tegen de publicatie van de ver valste cijfers van de jongste talentelling. 's Avonds had dan de eigenlijke viering plaats. Deze werd gegeven door het gezel schap «Crescendo» dat aan het publiek een puike Vlaamse opvoering bracht en tevens bewees dat een op alle gebied hoogstaande avond daarom nog niet saai moet zijn. De leider P. Bouveroux. met zijn innig aange voelde orgelbegeleiding, de bariton Frans Clement, met zijn geslaagde vertolking van enkele Vlaamse liederen, de charmante Betje Keurs, die zo gloedvol het nieuwe lied «Fan tasia van P. Bouveroux voordroeg, de zin gende tekenaar Fracci, die met zijn tekenin gen en caricaturen op muziek de leuke noot bracht en ten slotte de flinke conferencier en declamator Rik Haesen, allen dienen ge lukgewenst voor deze degelijke, volkse en Vlaamse Guldensporenherdenking. Er wer den eveneens een vijftal mooie prijzen ver loot, eigen werk van de heer Paul Ysebaert, bestuurslid. Er was waarlijk geen aansporing toe nodig om de aanwezigen bij het slot van deze geslaagde avond een geestdriftige Vlaamse Leeuw te doen zingen. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART„ Algemene Souwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore MARMERS De Dender

Denderklok | 1954 | | pagina 1