FAMILIETRIBUIjATIEN De Wereld rond. Door de Periscoop Bloemen en oog bloemen voor Wiezeken GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE \T Acht en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 14 November 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nino ve Handelsregister Aalst 1093 Parochiaal Vacantiepatronaat Op Zondag 28, Feestzaal Roxy en Maandag 29 November 1954 TWEE OPVOERINGEN VAN Blijspel in 3 bedrijven van Marcel DE PAEPE Treden op De Dames Branckaert, Alice Muylaert, Marthe Van Cauwenberghe, Lucienne Van Rossen-Wijnant, Anna De Heren Baro, André De Schrijver, Marcel Van Aelbrouck, Roger Van Alfaene, Herman Verhumst, Gaston. De zogenaamde driepartijen-aktie Dat is, zoals men weet. de aktie die van Antwerpen is uitgegaan en waaraan per sonaliteiten uit de drie partijen zich hebben geinteresseerd. De aktie zelf heeft echter met de partijen als dusdanig niets te maken: het is er een die boven de partijen staat en waarvan het doel is de rechten van de Vla mingen in de Brusselse agglomeratie te vrij waren. Sommige mensen die niets begrijpen zijn ontgoocheld of gebelgd geweest over de ver klaring van de CYP-voorzitter Lefèvre op de Partijraad en waarin hij voorzichtigheid tegenover deze aktie predikte. Het spreekt vanzelf dat deze stellingname niet mag ge ïnterpreteerd worden als een maneuver te gen deze vlaamse aktie. De Vlamingen we ten goed genoeg dat als het er op aan komt. het alieen de CVP is die hun belangen ver dedigt. Maar dhr Lefèvre wou er alleen op wijzen dat de socialisten en liberalen in deze dubbel spel spelen en dat ze trachten door deze aktie sympathieën te verwerven die ze alierminst verdiend hebben, daar ze o.m. de heer Vermeylen gesteund hebben toen deze de talentelling 1947 publiceerde Men beeldt zich toch niet in zeker dat de socialistische of liberale partij als dusdanig die «.driepartijen-aktie steunt Maar ze zijn te hypokriet om de punten op de i te plaatsen. Wanneer de Vlamingen dan ook willen zien waar hun echte vrienden zijn. dat ze dan eens wachten tot dhr Vermeylen zijn nieuw ontwerp over de taalkwestie heeft neergelegd en nagaan, hoe dan gestemd wordt Dan zullen ze de valse profeten die nu h tn rode of blauwe kleur willen doen ver gt, ten, duidelijk kunnen onderscheiden van hun echte vrienden. De grote middelen in aantocht De mensen die gaarne het stof in de ge- buren zien vliegen hadden zich ir de handen gewreven toen de kwestie van de blauwe syndicaten ter sprake gekomen was op de vooravond van het ABVV-congres. Nu zou het er eens stuiven, zie Helaas en driemaal helaas, het AB\ V - congres heeft er maar met één woordeken over gerept, nl: in de inleiding van de voor zitter die zei dat het congres er zich niet mee moest bezighouden, aangezien het bu reau erover zou beslissen En inderdaad de Dinsdag na het congres kwamen, wel niet het bureau maar dan toch de afgevaardigden van de centrales bijeen en deze beslisten, dat de middelen zouden worden bepaald om zich tegen de erkenning van het liberaal syndicaatje te verzetten. De middelen Hopelijk de grote midde len De gemeenschappelijke actie, met de mutualiteiten, de coöperatieven en... de BSP'.' De ouden van dagen eisen hun pensioen Hoevele gepensionneerden meenden niet. dat met Van Acker de schone dagen waren aangebroken Zie eens onmiddellijke ver hoging met 2000 fr. (Maar wat is de werkelijkheid geweest 100.000 rechthebbenden werden van hun pen sioen beroofd, ondermeer de gemengde loop banen en de weduwen. De sukkelaars die één storting te kort hadden krijgen weer nul komma niks. Het paritair beheer, waarin de belanghebbenden een woordje mee te spre ken hadden, werd gekraakt, en de minister regeert alleen, willekeurig als een dictator. De toekenning en de uitbetaling der pen sioenen is geheel ontredderd; Troclet ziet zich verplicht te bekennen en aan de volks vertegenwoordigers te vragen hem gerust te laten omdat hij door de warboel die hij zelf geschapen heeft, niet meer door kan. De zelfstandigen voor wie in Maart toch een wet was gestemd, zitten nog altijd op de eerste frank in uitvoering van die wet te wachten. Mr Bossaer had hun inderdaad iets beloofd dat veel beter zou zijn maar dat nog steeds in het land der dromen is blijven han- gen. De gepensionneerden wachten maar. zij wachten zij zullen nog lang kunnen blij ven wachten, als het op Troclet en Bossaert is. De gepensionneerden hebben dan ook m Brussel een klinkende protestvergadering ge houden. die een schrijnende aanklacht is geworden voor de huidige bewindvoerders. Ze hebben ingezien dat de wetgeving Van den Daele heel wat beter was dan de dema gogische 2000 fr. meer. Het land is stilaan wijzer aan het worden en de demagogen mo gen het zich voor gezegd houden hun ha ring zal niet meer braden.. Het masker is definitief afgeworpen Bedoeld wordt het masker van dhr Collard. Wat zijn vijandigheid tegenover het vrij on derwijs betreft, had hij nooit een masker op gehad. Maar, ais waardige socialist en dus stinkende huichelaar had hij tot nog toe verklaard ten zeerste in te zitten met het lot van de leke leraars in het vrij onderwijs. En. insinuerende dat zij door hun werkge vers niet behoorlijk werden betaald, had hij beloofd, tot een rechtstreekse uitbetaling van de 1UÜvledde door de staat te komen: Zij die het geloofd hebben, zijn er aan voor hun naiveteit. Inderdaad heeft dhr Collard in de verant woordende nota's bij de begroting toegege ven dat in de verschillende sectoren van het onderwijs de weddetoelagen verminderd wor den. zodanig dat de wedde van de leerkrach ten zelf tot op 80% zal dalen. De zeer sociale socialistische minister werkt dus zijn haat tegen het vrij onderwijs uit op de kop van de mensen die er hun brood verdienen. Hij spreekt zijn vroeger gedane beloften zo ra- dikaal tegen als het maar mogelijk is. Er zit in ieder geval één voordeel aan vast van nu af aan Weten de kristenen tenvolle met Wie zij te doen hebben en kunnen ze alle no dige conclusies trekken wat betreft de strijd die ze tegen hun onsociale sectaire verdruk kers zullen moeten voeren. Collard in de illegaliteit Er is een tijd geweest, nl. onder de bezet ting. dat het verdienstelijk was in de illega liteit te treden. Thans echter verdient degene die in illegaliteit treedt alleen dat hij voor het gerecht ter verantwoording wordt geroe pen. Maar waar gaat het land heen als het de ministers zelf zijn, die de door de wet voorgeschreven paden verlaten Inderdaad Welke wet is op dit ogenblik geldig wat be treft het onderwijs Het zijn de organieke wetten die door dhr Harmei werden opge maakt en door de homogene meerderheid werden goedgekeurd. Deze wetten zijn nog steeds niet door andere wetten vervangen, en ze zijn dus nog steeds ae wetten waaraan het Belgische volk gebonden is. Het zijn ook de ze wetten die het bedrag van de weddetoe lagen bepalen. In zijn begroting houdt dhr Collard daar niet de minste rekening mee. Hij doet alsof de wetten: die geldig zijn. niet meer be stonden. Hij doet alsof het schandalige ont werp dat hij op 24 Juni heeft ingediend reeds wet was geworden: Wanneer hij m de begroting dus vermin dering van de weddetoelagen voorziet, treedt hij geheel buiten de wettelijkheid. Of anders is hij verplicht zijn ontwerpen voor 1 Januari 1955 te doen goedkeuren. Maar dat zal een- ander paar mouwen zijn. want de kristenen in dit land hebben geen zin met hun voeten te laten spelen. De piotïenpakker Pardon, we bedoelen de generaalspakker. Dhr Spinoy heeft gepoogd aan zijn zeer ge taande blazoen nieuwe glans bij te zetten door in de letterlijke zin van het woord de hand te leggen op drie generaals, juister gezegd ere-reserve generaals die thans door het leger met onkreukbare verontwaardiging worden uitgeworpen. Dhr Spinoy tracht het zo voor te stellen, alsol het volstaan heeft dat hij op Lands verdediging is aangekomen opdat daar paal en perk zou Worden gesteld aan de corruptie En hij hoopt daar genoeg tralala rond te kunnen maken, opdat het volk met iets an ders zou bezig zijn wanneer geïnterpelleerd wordt over de gevolgen van de 18 maanden ontreddering van onze eenheden, schending van onze verplichtingen, massale wederop- roeping van familievaders, verlenging van de dienstplicht tot 45 jaar en andere fraaie zaken meer: Weet men trouwens op welke scherpzinni ge controleursmanier de zaak van de gene raals Spinoy ter ore is gekomen Hij doet wel alsof hij gezocht en uitgepluisd heeft. Maar hij heeft de zaak ontdekt doordal één van de drie bij hem kwam klagen over de twee anderen. En de Minister heeft rap zijn kans waargenomen. Dat is de hele verdien ste die hij aan de zaak heeft. 11 November is weer eens voorbij: Er is gevierd om te vieren. Het vieren heeft geen zin: Het is zinledig, 't is simpele huichelarij. Een 11 November gelijk in '18 komt er niet meer. Toen hing er zon in de lucht. De met waterstof zwaar beladen herfstlucht leg de een tint van wazig goud over de dingen en was in overeenstemming met wat er om ging in het hart van ieder frontsoldaat. Blij waren ze. dolblij omdat er een einde was gekomen aan de jarenlange nachtmerrie van doden en sterven. Maar er lag weemoed over hun blijdschap om wille van de duizen- de makkers die zij onderwege hadden achter ■gelaten en die weggestopt zaten onder vers aangelegde grafheuvels. Zij hadden gevoch ten ailemaal, de levenden en de doden om een betere wereld. Er was hun gezegd doorbijten tot het einde, opdat u-w kinaeren dergelijke gruwel niet meer zouden beleven: Zij hadden geloofd en zij hadden doorge beten; in modder en ontbering geworsteld met de dood. 11 November was voor hen het ochtend gloren van een schone toekomst. Zij in de loopgraven, hadden broederlijk nevens mal kaar geleefd, de laatste bete broods, de laat ste teug uit de veldfles broederlijk met el kaar gedeeld. Ze waren er van overtuigd dat ze in de bezetting, onder het vreemde juk, hetzelfde hadden gedaan. Ze wisten niet dat ze daar malkaar hadden uitgehongerd, uit gezogen. liet geld uit de zakken gepakt om er later schaamteloos mede te prijken. Toen ze wisten was de betovering gedaan. Nu zijn ze sinds lang ontgoocheld. De men sen vieren ieder jaar de vrede; het offer van de gevallen soldaten wordt herdacht en er is neg geen vrede geweest. En de mensen willen geen vrede ze willen alleen het dui vels plezier van leedvermaak. Ze zijn maar tevreden als ze hun evenmens kunnen pesten. 11 November is huichelarij als al de rest in ons land: huichelarij van al het schorri- morrie dat zich in vaderlandse kleuren tooit om op de kap van 't Vaderland te kunnen leven. Toch heb ik weer 11 November gevierd en de plechtigheid gevolgd bij het Graf van de Onbekende Soldaat. En weer heb ik de stoet der schimmen gezien meestal andere dan verleden jaar. Ik weet niet of er nog iemand de schimmen gezien heefi. Wie naar de levenden kijkt ziet de schimmen niet. Ik heb de levenden niet gezien. Koning Albert heb ik gezien. Hij was er terug bij en hij zal er bij zijn tot op de dag dat zijn plechtig gedane belofte zal gehono reerd zijn. Ze vieren en ze feesten hem... maar zijn belofte, geworden tot een testa ment. blijft onuitgevoerd. Huichelaars. De schim van de «onbekende» was er ook. Hij droeg een masker gelijk de man met het ijzeren masker. Ik heb er mede gesproken en hij deed zijn beklag Ik heb de eer van in het eregraf te liggen en de ere-betui- •gingen in ontvangst te nemen van tal van mensen die geen eer hebben. Daarom heb ik het laatste moeten afstaan wat ik bezat mijn persoonlijkheid, Ik ben ik-^elf niet meer. Ik ben nog een symbool en een para vent waarachter ze hun gemeenheid verber gen Arme onbekende. Ik heb een groep gezien behorend tot de klas der «disparus». Hun lijf werd tot gruis uiteengeschoten en. vermengd met het stof der aarde, de lucht ingezweept om, kilome ters verre, met het ander stof neer te vallen. Zij zijn dood, maar zijn niet dood: Ze zijn een blijvend vraagteken dood vaan- velvluchtig Hun plaats blijft openstaan als blijvend verwijt, gericht tot iemand die niet op het appel verscheen. Ik heb de schim gezien van de welgekende Vlaamse soldaten wier stoffelijk overschot rust in de crypte van de IJzertoren. Zij kwamen zien naar het graf van hun makker, de Belgische onbekende of ze het soms ook hebben willen dymamieteren. gelijk het hunne. Ik heb maar 't was gedaan, en met de laatste klaroenstoot verdween de spoken- sioet... tot de volgende 11 November. On xe stad huldigde haar honderdjarige in de plassende regen. Toen 's Vrijdags iemand van de Geesielijke Overheid nog een bezoek bracht aan ons Wiezeken, verklaarde ze met een heilige overtuiging Mijnheer de Onderpas toor, 't zai Zondag goed weer ziin, wat 'k heb Hem hierboven nooit iets misdaan, en Hij zal er voor zorgen da 'k op «mijnen» dag goe weer heb Hoe kinderlijk schoon dit ook gezegd was, toch heeft 't oud Moederken haar werts niet in vervulling zien gaan ert wuifde ze, bij haar rondrit in de stad, van achter de met dikke waterdruppels behangen ruiten van «haar» auto, naar de van de regen druip natte mensen in de straten Vooral de Nederwijk en aanpalende straten doch ook gans de Ninoofse bevolking, heeft op feestelijke wijze de honderdjarige Maria Verhelst-Herregots gevierd. Alle huizen van de wijk waren versierd en bevlagd terwijl honderden kleurige lamp jes, over de straat gespannen, voor een sprookjesachtige verlichting zorgden. Zaterdagavond werden de feestelijkheden ingezet met een rado-coneert, dat de bewo ners onmiddellijk in de gepaste stemming bracht. Wiezeken mocht reeds heel wat ge schenken en bloemen in ontvangst nemen en telegrams van gelukwensen stroomden toe. Na een huidetoespraak door dhr Alben De Maeseneer, secretaris van de wijk. werd aan de eeuwelinge. vanwege het inlichtend Comité, een prachtige zetel geschonken. Hier na werden mooie liederen gezongen die be trekking hadden op het leven van de eeuwe linge. Op straat was het een en al wemeling van volk dat maar niet wilde wijken zodat Wiezeken ten slotte verplicht was aan haar deur te komen om de menigte te groeten. Steeds maar bleven bloemen en bloemkorfjes toestromen zodat het nette huisje weldra tot een bloementuin was omgetoverd. Het Volksbal door de Fanfare «De Voor wacht» kende een groot succes en tot laat in de avond werd er gezongen, gesprongen, gedanst en gedronken, de honderdjarige ter ere... De officiële huldiging had 's Zondags plaats De burgemeester en gemeenteraadsleden w#r den aan het stadhuis afgehaald door het in richtend comité, dat hen naar de womng der honderdjarige leidde. Daar werd Wiezeke eerst begroet door dhr Leon De Vos. voor zitter van het inrichtend cbmité,. waarna burgemeester Van Trimpont haar in naam van de gemeenteraad hartelijk gelukwenste en haar tevens prachtige bloemen aanbood. De eeuwelinge werd na deze plechtigheid per auto ter kerke gebracht, evenals de ge meenteraad. het inrichtend comité en de fa milieleden. Aan de kerk werd de gevierde opgewacht door Z.E.H. Deken Back die haar begeleidde naar het hoogkoor, waar ook voor de genodigden plaatsen waren voorbehouden Zeer eer waarde Heer Deken werd aan het al taar bijgestaan door EE.HH. Lievens en Van Moer. terwijl de liturgische gezangen wer den uitgevoerd door het St Gregoriuskoor van Ninove. De kanselrede van Zeereerwaar- de Heer Back ging over het leven van de honderdjarige. Hij overhandigde een prach tige bloemengarve aan Wiezeken, die, zoals hij zegde, dolveel van bloemen houdt, en (Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor Kuisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART, Algemene Bouwstoffenhandef 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK LAMBRIZERINGEN MARMERS zo mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1