FAMILIETRIBULATIEN De Wereld rond. Door de Periscoop Koloniale Loterij Vernieuwing der Abonnementen GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Acht en twimfgsfe jaargang. j&l Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 21 November 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862,54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Parochiaal Vacantiepatronaat Op Zondag 28, Feestzaal Roxy en Maandag 29 November 1954 TWEE OPVOERINGEN VAN Blijspel in 3 bedrijven van Marcel DE PAEPE Treden op De Dames Branckaert, Alice Muylaert, Marthe Van Cauwenberghe, Lucienne Van Rossen-Wijnant, Anna De Heren Baro, André De Schrijver, Marcel Van Aeibrouck, Roger Van Alfaene, Herman Verhumst, Gaston. De beruchte inventaris Na de lange verplichte vacanlie zijn de Kamers opnieuw samengekomen. Zij kregen opnieuw een zware brok te slikken een nieuwe regeringsverklaring. Kamer en Se naat ondergingen gedurende drie kwartier de lezing er van door de Eerste-Minister. Waarom een nieuwe regeringsverklaring0 Het is immers niet gebruikelijk dat de Rege ring om de zes maand een verklaring aflegt. Er was echter aangekondigd geworden dat de regering, in een aanvullende verklaring, de inventaris van het CVP-bewind zou op maken. Deze inventaris is er eindelijk geko men en is een mager beestje geweest. Na dhr Van Acker, las dhr Liebaert. minister van Financiën, ter aanvulling van de versla- ring van de Eerste-Minister. een lange reeks van cijfers. Herhaaldelijk zag hij zich genoodzaakt hul de te brengen aan zijn voorganger, baron A-E. Janssen. Het parlement was overigens niet vergeten dat dhr Liebaert. toen hij mi nister van Financiën was van de anii-katho- lieke regering die de homogene voorafging, een deficit van 11 milliard nagelaten had. Dhr Liebaert stond overigens voor een ver velende taak. Hij had tijdens het parlemen tair reces een lening geplaatst in Nederland en in de nota bestemd voor hei Nederlandse kapitaalkrachtig publiek had hij de lof ge zongen van het katholiek bestuur. De minister verklaarde in deze nota aat cie begroting van 195:?. waarvoor de CVP-rege- ring verantwoordelijk was. slechts een ali zou gelaten hebben van 800 millioen op ten totaal van 100 milliard. Dhr Liebaert had tevens verklaard dat on der het CVP-bestuur de productie gestegen ei de uitvoer toegenomen was, terwijl de be- t; ingsbalans in 1953 een boni vertoonde van 2 milliard 000 millioen MEER dan in 1949. de goudreserves met ruim 14 milliard op liepen en het nationaal inkomen met nage noeg 00 milliard steeg. Ten slotte had dhr Lcbaert betoogd dat de gezamenlijke begrotingen van 1950 tot 1954 een totaal boni lieten van meer dan 11 mi'- lir.rd Toen dhr Liebaert dan ook in de Kamer, ten gerieve van de gazetten der linkse meer derheid. afkwam met een tekort van 3 mil liard op de begroting van 1953. was het c'e g wezen eerste-minister Eyskens niet moei lijk de beweringen van de minister aan de kaak te stellen ofwel had dhr Liebaert de Nederlandse ondertekenaars op de Belgische staatslening belogen ofwel maakte hij de Kamer iets wijs. Hel eerste geval is natuurlijk uitgesloten. Een minister van Financiën kan zich geen onwaarheden permitteren wanneer hij be roep doet op buitenlands krediet. Hij zou in de internationale lichamen onmogelijk zijn De inventaris is opgemaakt. Het gewezen katholiek bestuur hoeft er niet om te blozen. Integendeel Van Acker, hoeder van de schoolvrijheid De aanvullende regeringsverklaring was zeer mager wat het brandende schoolvraag- stuk betreft. Dhr Van Acker verklaarde pompeus dat de regering haar verklaring van 4 Mei jl. trouw gebleven was Ze wil de voorwaar den scheppen voor een echte en duurzame schoolvrede (Ironisch gelach op de C vP- banken: Handgeklap links). En hij ging voort De godsdienstvrijheid, de vrijheid van me ning. de vrijheid die toekomt aan elke fa milievader zijn kinderen op te voeden en onderricht te laten geven volgens zijn gewe ten. zullen nooit in gevaar zijn onder de re gering. die ik de eer heb voor te zittea (Herhaald ironisch gelach op de CVP-han- ken): En nog verder verklaarde dhr Van Acker: «De regering is er van overtuigd dat 't ambt van onderwijzer op zijn juiste plaats is in de hiërarchie van de openbare functiën moet worden hersteld Ge moet maar durven Vroeger reeds hebben wij. aan de hand van de begroting van Openbaar Onderwijs voor 1955. aangetoond dat de kredieten voor het katholiek onderwijs met 571 millioen 844.000 frank besnoeid Werden. Wij herhalen haast (iOO millioen. waarvan ruim 8 millioen ten nadele van het normaai onderwijs, meer dan 248 millioen ten nadele van het katholiek middelbaar onderwijs en ongeveer 315 mil lioen ten nadele van het katholiek technisch onderwijs. Dit noemt de humorist Van Acker de voorwaarden scheppen voor een echte en duurzame schoolvrede Er zal natuurlijk in het aldus geschapen tekort van het katholiek onderwijs moeten voorzien worden. Moesten de katholieke scho len sluiten, dan zouden de heren te veel ge noegen beleven! Geen enkele katholiek denkt er een onderdeel van een ogenblik aan met deze eventualiteit rekening te houden, ock niet de ouders, die links stemden, maar hun kinderen aan de katholieke scholen toever trouwen. Wat zal er derhalve gebeuren De katho lieke ouders zullen het verschil moeten dra gen. Zij worden gestraft om wille van hun katholieke overtuiging en om wille van hun voorkeur voor het kathoiiek onderwijs. Like leeriing ener officiële middelbare on derwijsinstelling kost aan de lastenbetaler 25.000 fr. Dank zij de homogene regering werd voor elke leerling ener katholieke mid delbare onderwijsinstelling een toelage ver leend van 8000 fr. of 17.000 fr minder dan voor de leerling der rijksschool. Dit laatste bedrag wordt door de linkse regering in aan zienlijke mate verminderd. Dat heet dhr Van Acker de vrijheid niet in gevaar brengen die toekomt aan elke familievader zijn kinderen onderricht te la ten geven volgens ziin geweten Dhr Van Acker ziet Waarachtig de katholieke kinde ren zo gaarne dat hij ze verstikt in ziin omhelzing Het is alleszins een vaag teken voor de ministeriële en parlementaire waardigheid dat dergelijke enormiteiten verklaard wor den zonder kikken noch blozen Het herstel van het ambt van onderwijzer De linkse regering, bij monde van dhr Van Acker, acht de positie van de leerkracht ge devalueerd. De leerkrachten zullen in hun prestige hersteld worden. Het is nu een feit dat de vermindering van de kredieten voor het vrij onderwijs, zowel in het normaal als in het middelbaar en tech nisch onderwijs, slaat op de wedden van de leerkrachten. De kredieten worden inderdaad vermin derd tot beloop van 20% van de wedden der lekeleerkrachten en tot beloop van 10% van de wedden van de religieuze leerkrachten. Hue is het denkbaar dat leerkrachten in de hiërarchie van de openbare bedieningen zullen hersteld worden, wanneer hun wedde gehalveerd wordt met hetzelfde bedrag ais de rechtbank geoorloofd is in beslag te ne men in geval van wanbetaling. Nieuwe sectairc maatregel op onderwijsgebied Op een vergadering van de kamercommis sie van Binnenlandse Zaken, heeft minister Vermevlen verklaard dat de regering voor 20 minder zal tussenbeide komen in de wedden van het provinciaal, gemeentelijk en vrij technisch onderwijs. Dit betekent dat een vijfde van de last overgedragen wordt van de staatsbegroting naar de begroingen van provincies en ge meenten en naar de geldbeugel van de ka tholieke ouders. Het gaat om een kredietvermindering van 140 milioen Socialistische onderwijzers konsekwent De onderwijzers aangesloten bij het socia listisch syndikaat hebben een motie bij de regering ingediend waarin zij eisen dat de 20% van de wedden der katholieke leer krachten. die aan deze ontnomen wordt door de sectaire maatregelen van het duo Van Acker-Collard. aan hun eigen wedde zouden toegevoegd worden. Dat noemen de heren democratie zich vetmesten op de rug van andersdenkenden Gevolgen van anti-katholieke schoolpolitiek in Congo Het inlands personeel van de maatschappij «Otraco» betrekt de wijk Cito van Leopold- stad. Deze maatschappij heeft het gedaan gekregen dat er in deze wijk een school op gericht werd voor jongens en meisjes, be stuurd door de missionarissen. Een kilometer daar vandaan, in de wijK Yolo, werd door minister Buisseret op 1 October jl. een officiële school geopend voor jongens van 13 tot 14 jaar. In feite zijn er veel oudere schoolgangers. Toen de laatste schim uit de optocht der geesten in de mist verdwenen was. viel mijn oog op een plakbrief die overal op de muren hing. Dat was geen schim, geen spook dat voor de omstandigheid teruggekomen was uit de andere wereld. Een echte plakbrief, gedrukt rood op wit. om te protesteren tegen de opneming van West-Duitsland in het Eu ropees verdedigingspaet, tegen de wederfce- wapening van Duitsland. Die mensen zijn erg kwaad, razend kwaad op Duitsland. Ik versta het best. Hoe zoudt gij zelf zijn moest gij in hetzelfde geval zijn Hun grote bazen waren beste maatjes ge worden met de führer aller Duitsers en ze hadden ae koek broederlijk gedeeld. Op be vel van hogervernoemde bazen hadden zij hartig hun Land verraden, de gevechtswaar- de van de westerse legers gebroken, en na de capitulatie de Duitse fabrieken van vrij willige werkkrachten voorzien. Zij waren zelf beste maatjes met de moffen en waren hun collaborateurs op alle gebied. In Juni 1941. amper één jaar na het grote dienstbetoon, heeft de verraderlijke mof de grote Baas onverhoeds aangevallen, en zijn dienaars hier te lande, die zij goed kenden omdat zij een jaar lang broederlijk hadden samengewerkt, behandeld als vulgaire Joden! Ik begrijp dat ze kwaad zijn op de Duit sers En ik begrijp ook dat zij na de bevrijding hun gramschap hebben willen doen doorgaan voor Vaderlandsliefde en door het Vader land de diensten hebben laten betalen die zij aan Rusland bewezen hadden. Wat ik niet begrijp 't is dat onze grote verstandige Vaderlanders zo een rad hebben laten voor hun ogen draaien en zo gemakke lijk en zo totaal, dat het dienst bewijzen aan de vreemde nog altijd voortgaat en nog al- Onder de kreet van «A bas la calotte» zijn nu deze grote bengels herhaaldelijk de veel jongere kinderen van de vrije school te lijf gegaan ra de schooltijd, alhoewel deze kin deren door monitrices vergezeld waren. De gevolgen vele kinderen afgeranseld; een knaap ontving een erge hoofdwonde met de gesp van een gordel; een ander jongetj'e liep een gebroken been op. Ten slotte moest ae administrateur van de wijk Yolo ingrijpen. Het zijn alleszins zonderlinge leerkrachten die de kreet A bas la caiotte aan kin deren aanleren, aan negerkinderen dan rog. hetgeen tot ongeregeldheden moet leiden. Een indrukwekkende betoging Men weet dal de maatregelen getroffen door de huidige minister van Arbeid en So ciale Voorzorg nagenoeg 100.000 arbeiders verhinderen het pensioen te genieten hun toegekend door de wet Van den Daele van e inde 1S53. De veroolgenheid van de benadeelden is dan ook gerechtvaardigd. Zij kwam herhaal delijk tot uiting op provinciale en gewesie- lijKe vergaderingen, bij zoverre dat iiet ACV en cie Landsbond der Christelijke Mutuali teiten besloten een nationale protestvergade ring, in he. Brusselse Sportpaleis te beleggen. Meer dan 400 autocar» brachten meer dan 2 .000 betogers aar.. Het was een stoet die groot opzien baarde te Brussel, waar men niet gewend is aan dergelijke protestmani festaties georganiseerd door de christelijke arbeiders. Het Sportpaleis bleek te klein om ai'.-m te bevatten en een bijkomstige ruime zaal moest afgehuurd worden. De woordvoerder.;, waaronder minister Van den Daele. kenden een aanzienlijke bijval. Het is paradoxaal dat arbeiders moeten be togingen houden wegens de beroving van een pensioen, goedgekeurd door Kamer en Senaat, en dat tijdens een regering onder socialistische leiding tijd vaderlandsliefde wordt gedoopt en betaald Waar hebben de Russen dèt van ons ver diend In 1914 is Frankrijk in oorlog gegaan te gen Duitsland om Rusland te heipen dat moest in de bres springen voor zijn bescher meling Servië. Wij werden mede onder de voet gelopen en tegen wil en dank in de oorlog betrokken. In 1917, na de Octoberrevolutie hebben de communisten die toen aan het bewind kwa men afzonderlijke vrede gesloten met Duits land en het Westen zijn plan laten trekken. Toen is Hindenburg met zijn Oostieger naar 't Westen afgezakt. En ware het niet dat vijfhonderd duizend Amerikanen de zee zijn overstoken om hier te komen vechten, en zo gevochten hebben dat in enkele maanden tijds meer dan vijftig duizend onder hen sneuvelden, Hindenburg had ons de kans kunnen laten capitulatie of in de Noordzee versmoren. In 1939 hebben diezelfde Russen verbond gesloten met Duitsland en Duitsland gehol pen om ons onder de voeten te lopen. Toen ze in 1941 zelf aangevallen werden was Hitier op het punt ze over het Oeral- gebergte te werpen. Toen zijn Engelse en Amerikaanse schepen, opgepropt met wapens munulie. kleding en voedsel langs de Noorde lijke IJszee gevaren om ze te helpen. Om hun eergevoel niet te kwetsen werd er niet van giften gesproken, maar van «leningen». Toen de Duits verslagen was, hebben ze de geleende wapens tegenover ons opgesteld en wij leven reeds tien jaar onder Russi sche bedreiging... En ten bate van die Cha- rels mogen de charels van ten onzent de muren volplakken. Alle verder commentaar lijkt overbodig. Sinterklaas zal 't spoedig xijn Zo voor groot als ook voor klei». Het kan een heerlijk feest worden dank zij de Trekking Zaterdag 4 December te Heist-Op-Den-Berg KOOP SPOEDIG uw BILJETTEN Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieuwing van de jaarlijkse abonnementen, aangeboden worden. Daar deze kwitanties siechts éénmaal aangeboden worden, verzoeken wij onze abonné's de nodige schikkingen te treffen opdat het verschuldigde bedrag vereffend worde. We rekenen op een goed ont haal. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel MARMERS 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken il ■■in li i i De Denderklok WAAR DE WOORDEN HUN BETEKENIS VERLIEZEN.

Denderklok | 1954 | | pagina 1