Sluiting van Maria-Jaar Een Nieuwe Inkasseerder voor de Electriciteitsdienst... Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE &emtt 4* Acht en twintigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 5 December 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 O.L. Vrouwparochie - Ninove Dinsdag 7 December te 7.30 u. MARIA-WAKE en GROOT SERMOEN door Eer waarde Pater Warnez, O.P. Woensdag 8 December te 7.30 u. KAARSKENSPROCESSIE, gevolgd door AVOND MIS. EEN PUNT ACHTER DE COMEDIE VAN DE AANSTELLING VAN Een voorbeeld te meer van de willekeurige benoemirfgspolitiek in onze stad. DE EERST-GESLAAGDE MOET PLAATS RUIMEN VOOlR DE VIERDE Aansluitend met een voorgaand artikel achten wij het een plicht het merkwaardig slot van de geschiedenis van de aanstelling van een nieuwe inkasseerder voor de electriciteitsdienst, ter kennis te brengen van onze be volking. Er was toch een examen Niettegenstaande de hardnekkige geruch ten. die op het ogenblik dat ons eerste ar tikel hieromtrent verscheen, de ronde deden, dat men de mogelijkheid onderzocht het examen af te lassen, ging dit toch door op Zaterdag C November te 14 uur. De "Eendracht,/ der Liberalen In die dagen moet het er nog al gestoven hebben in de «cerkel». De mannen die me kaar toch zo goed verstaan hei mnei ei. wij ons dat «blauwe» oog na de gemeente verkiezingen van 1852. omwille van de li berale burgemeesterszetel), blijken wel niet zo'n goede vrienden als de schijn wel zou doen geloven... wanneer het op belangen aankomt. Comedie spelen kunnen de liberale politiekers wel. Men noemt dat de liberale tucht of eendracht. Zij worden hierom door sommigen geprezen. Wij meenden anders dat schijnheiligheid geen deugd maar een on deugd is. Zoon van "Bien,, Coppens moest er aan geloven Voor ons is deze kwestie zeer eenvoudig. De candidatuur van de zoon van «Bien» Cop pens was er te veel voor de liberalen. Mij moest op een manier op een manier die niet te zeer in het oog viel (de vriendschap van de vader-gemeenteraadslid moest abso luut worden behouden» over boord worden gegooid. De liberalen hadden reeds andere plannen. Daardoor weten wij meteen dat Coppens de grote voorstander was hei exa- amen. zonder meer, af te lassen en zijn zoon. zonder verwikkelingen, te doen benoemen. Daardoor kennen wij eveneens de mening van de andere liberale gemeenteraadsleden het examen door te laten gaan. zogezegd om wille van de rechtvaardigheid ten opzichte van de andere candidaten, maar in werke lijkheid was dat het goede middel om vader en zoon (die toch voor de liberalen lastig- aards zijn) van de nek te schudden. Zij zijn anders niet zo benauwd om onrecht te ple gen, als het in hun kraam past. Het slot van de geschiedenis zal ons leren dat. eens het moeilijk geval Coppens afgehandeld, een an dere candidaat reeds door de liberale machts hebbers was voorbestemd voor deze plaats. De uitslag van het examen bewijst dat de liberalen goed hadden gezien. De zoon Cop pens viel werkelijk door de mand. Het exa men heeft het hem gelapt De verdere goede verstandhouding (naar buiten) van «Bien». met zijn confraters-gemeenteraads leden. doet ons vermoeden ofwel, dat «Bien» niet weet op welke manier hij door zijn eigen vrienden bij de neus is genomen. v>fwel werd er hem een schadevergoeding beloofd voor het geleden verlies; bv. in het hospitaal waar er voor de zoon nog een plaatske kan overschieten. De uitslag van het examen Vijftien candidaten boden zich aan op het examen. Wij onthouden ons voor critick o\e. de wijze waarop het examen doorging, om de eenvoudige reden dat er. volgens ons, geen aanleiding toe bestaat. Wij willen ook met onbescheiden zijn door de behaalde punten te vermelden. Het is echter noodzakelijk de namen der geslaagden, volgens de behaalde rangorde, mede te delen 1» COBBAERT Hubert 2) DUFOUR Raymond 3) VAN LAETHEM Willy 4) WEVERBERGH Paul 5) SUENAERT Jozef 6) BEECKMANS Paul. Wij voegen er aan toe dat er op deze zes candidaten twee waren met voorkeurrechten nl de Heren Cobbaert en Weverbergh (werk- wêigeraar en weggevoerde), beiden van de zelfde categorie. Gezien het hier ging «jen door het Schepencollege ingericht SCHIK - TINGSEXAMEN, vielen de andere vier derhalve buiten beschouwing. De heer Cob baert behaalde, als eerste. 90% der punten; de heer Weverberg, als vierde, 78.50%^. Het paard dat de haver verdient krijgt ze niet Raadsel Wie komt. als eerste, in aan merking; hij met 90% der punten of deze met 78,507r Antwoord Deze met 90%. Mis zeggen de liberalen en socialisten, het is deze met 78,50%. En inderdaad, op de gemeenteraadszitting van 20 November 11. werd de heer Wever bergh. met 7 stemmen tegen C, vóór Cobbaert tot inkasseerder gekozen. Zelfs de commu nisten gaven, in deze aangelegenheid, meer blijk van rechtvaardigheidszin dan de leden van de meerderheid. Hiervan waren er een paar niet helemaal op hun gemak en ont weken angstvallig iemand aan te zien. Toch hebben zij zonder aarzelen eensgezind voor hem gestemd, die sedert een veertiental dagen genoemd werd als dé candidaat van de liberalen. Wij kennen de verdediging van hef stadsbestuur Wij willen het hierbij niet laten en volgen het stadsbestuur in zijn verdediging. Het is juist dat het hier ging om een schiftings examen (het schepencollege heeft het zo ge wild», en dat men niet de letterlijke ver plichting heeft deze te benoemen die de beste uitslag bekomt. Normaal echter geeft men steeds de voorkeur aan de eerste geangschik- te. na passend rekening te hebben gehouden met de voorkeurrechten. Laten wij er on middellijk aan toevoegen dat ieder ernstig mens tegen die soort van examen is, die in gericht worden door ons stadsbestuur. Zij stellen steeds het middel ter hand tot poli tieke of andere willekeur. Deze en andere benoemingen hebben het ons bewezen. Ieder Ninovieter is er zich terdege van bewust dat. niet die gekende willekeur, aanhoudend on recht wordt gepleegd tegenover stadsgenoten Ons stadsbestuur houdt er aan zijn wille- keur-politiek voort te zetten. Daarom houdt het de schiftingseramens in ere, derhalve zijn beschermelingen de handen boven het hoofd te houden. Vergelijkende examens, waarbij zij worden benoemd die de beste uitslag hebben bekomen, zouden hier beter op hun plaats zijn. Zelfs bij schiftingsexamens, is het een ste vige traditie echter niet in onze stad de eerste te benoemen, indien geen ernstige redenen tegen hem m te brengen zijn. Heren Liberalen en Socialisten geeft uitleg over uw houding Welke kunnen wel uw redenen zijn om de eerste, aan wie de plaats vanzelfsprekend, toekwam, over boord te gooien Politieke redenen Andere Persoonlijke redenen tegenover de heer Cobbaert Bestuurt dan de liberale partij onze stad, of zijn het de eigen belangen, of beiden te gelijk Bestaan er in Ninove ook twee soorten burgers Zij die in de «Cerkel» goed aan geschreven staan en de slechte, de andere? Kunt gij de benoeming van de heer Wever bergh op een ernstige manier verantwoor den Wij zijn overtuigd van niet Geeft ook rekenschap aan deze die, door hun stem, U op de plaats hebben geholpen waarvan gij thans (en zovele andere malen reeds) misbruik maakt, om het onrecht te dienen. De Burgemeester en "Kameraad,, Wachtelaer in het gareel der Liberalen De tol die de socialisten aan de liberalen moeten betalen is zeer zwaar. De vergoeding om te mogen besturen en het burgemeester schap in handen te houden, brengt aan de socialisten geen enkel practisch nut. De bur gemeester blijft in het spoor lopen der libe ralen. Keer op keer offert hij zijn princiepen (die reeds vele tekens van «sleet» vertonen) om aan zijn liberale vrienden de mogelijk heid te bieden hun spel voort te spelen. Het is erg gesteld met de socialisten te Ninove. indien zij dat blijven goedkeuren. Zij hebben hun Burgemeester al eens meer ter verant woording geroepen in de «Vooruit», en wan neer een conflikt onvermijdelijk scheen, heb ben vrouwentranen reeds eenmaal de redding gebracht. Hij is er steeds met enkele kleer scheuren. dank zij het gebruik van zijn be hendige diplomatie, vanaf gekomen. Doch zij weten niet alles in de «Vooruit». Op bepaal de ogenblikken offert hij zelfs eigen partij genoten op voor de vriendschap der liberalen Van de liberalen zijn wij het gewoon... hun geweten is «vrij»... In andere woorden zij hebben er geen. Politiek en belangen... dat is hun geweten Is het reeds zover met de socialisten te Met een verschil van een paar dagen zijn twee grote processen gepleten geweest voor het Assisenhof. Dat van Dominici te Digne in Frankrijk en dat Deschamps te Luik in België. Ik lees nooit een verslag over een proces. Ik heb dat van Dominici beginnen lezen, omdat ik, bij toeval, bemerkt had dat daar, in het proces, de pers ook «modern» gewor den is. Een modern schilder heeft Churchill zijn portret gemaakt. Ik sta er op als een idioot, zei Churchill, toen hij het eerst zag, en ik ben nooit idioot geweest. Ik heb hem geschilderd gelijk ik hem ge zien heb. zei de schilder. De vrienden van Churchill vinden het afschuwelijk; zijn te genstrevers zeggen dat het een meesterstuk is. Voila Te Drgne waren er journalisten voor Do minici, en andere waren er tegen. Voor de eersten was hij onschuldig en een schone, verstandige en flinke oude man, voor de andere was hij een monster. De waarheid weet ik niet. En omdat ik over Dominici gelezen had in twee gazetten de ene voor, de andere tegen heb ik ook gelezen wat er geschre ven stond over Deschamps, de politie inspec teur die zijn gewezen vrouw neerschoot om dat zij haar onderhoudsrente opeiste. Hij heeft levenslang gekregen, maar zijn rechten en voorrechten als erkende, gewa pende weerstander. heeft hij behouden. Ik geloof dat die uitspraak ook «modern» is. In October 1918 stond onze gevechtseen heid kant en klaar voor het groot offensief dat op 11 November zou bekroond worden met een zegevierend wapenbestand. Niet ver van ons kwam een Frans regi ment infanterie liggen, en het rumoer had een paar Duitse granaten doen neerkomen Een Belgisch piot had er enkele schrammen van geërfd en een Frans soldaat was er on middellijk bij om te helpen. Een uur later kwam een Frans comman dant op bezoek bij onze majoor en vroeg hem vriendelijk, maar dringend, die Franse sol daat een vermelding van de dagorde van Ninove (zoals trouwens ook met hun partij- vrier.den in de regering), dat zij om hun bondgenoten, de liberalen, te believen, loon- trekkenden durven broodroven Inderdaad in het geval dat ons hier bezig houdt, hebben zij aan de heer Cobbaert de plaats helpen ontzeggen die hem toekwam. Zonder de hulp van Burgemeester Van Trim- pont en «Kameraad» Wachtelaer, konden de liberalen, alleen, dergelijk onrecht niet ge daan krijgen. Aan de heer Cobbaert deze. hem toekomende benoeming ontzeggen, is broodroverij. Zijn dat de verdedigers van de werkman Er is een socialistisch ordewoord dat luidt «Rood of geen brood». Het Ninoofs socialis tisch ordewoord luidt «blauw of geen brood» (het rijmt niet in theorie, doch in de prac- tijk wel) De geschiedenis herhaalt zich... gelovigen en ongelovigen kennen wel het verhaai van Judas die zijn Meester verkocht voor 30 zil verlingen. Het was wel in orde met dat schandegeld, want het kwam van de over heid van die tijd. De vergoeding voor het burgemeesterschap van Mr Van Trimpont is ook officiel in orde. Zij komt in dit geval van alle Ninovieters en niet de goedkeuring van de Hogere Overheid. Maar of alles wat officieel in orde is. ook moreel in orde is... en of het in orde is een loopje te nemen met de rechtvaardigheid en geen enkele blijk te geven van belangstelling voor het eigen so cialistisch programma Dat is een andere vraag En dit alles ter wille van zijn li berale vrienden, die hij zeer stevig in het zadel houdt Kwestie van dat geld van alle Ninovieters. menen wij dat een socialistisch burgemees ter die. met de genade der liberalen, zijn functie volledig ten dienste stelt van de li beralen, zijn functie volledig ten dienste stelt van de liberalen, zou moeten betaald worden 't Belgisch leger te bezorgen. Voor zo een kleinigheid, zei onze majoor... Ja, zei de Fransman, maar die soldaat heeft een stommiteit afgewerkt, 't Was een puik soldaat, die titularis was van vier decoraties en zeven citaties van de dagorde. Hij was nu alles kwijt. Hij had, sedert die affaire, weer vier citaties gekregen en een vijfde zou hem al zijn decoraties en rechten terug geven. En wat voor een stommiteit was dat, vroeg onze majoor. Wel, zei de Fransman, in de slag om Ver dun had hij een Franse gendarm opgehangen. De stad was leeggelopen, maar alle winkels en magazijnen staken vol. De soldaten had den honger en mochten aan niets aazikomen: «niet plunderen». Het vlees hing in de slach terijen kapot te gaan en die soldaat had wil len een stuk vlees pikken. Een gendarm had hem gepakt, en hij had de gendarm tussen 't vlees gehangen... voila! De krijgsraad had hem streng gestraft. Ze lieten hem liever doodvechten dan hem te doen dood schieten, maar hij was al zijn frontstrepen kwijt en zijn citaties en zijn decoraties, en zou desgevallend later nog wat bakzitten, tenzij hij zich kon doen re habiliteren. Hij moest nog één citatie hebben, dan werkte de amnestie Te Luik is de esprit Francais zeer leven dig gebleven, maar van 1918 tot 1954. gijn er 36 jaar voorbij gegaan en de gedachten zijn veranderd. De soldaat verspeelde aan die gendarm al zijn eretekens en alle rechten en voor rechten die hij verwachten kon van zijn citaties en frontstrepen. De politieman, die karakter genoeg had, om zijn vrouw dood te schieten, omdat ze een onderhoudsrente opeiste, maar geen ka rakter genoeg had om zijn voornemen van de hand aan zichzelf te slaan, in daden om te zetten, is volgens de uitspraak van de rechtbank nog waardig bevonden om te blijven blinken in de roemrijke rangen van onze weerstand... Of zouden onze Luikse patriotten soms droge humoristen zijn door de liberalen er, niet «nat tiet geld van alle Ninovieters. Een kaakslag voor de examencommissie/ aangesteld door het Schepencollege l Er zijn enkel een paar opmerkingen, van bijkomstige aard, waarop wij willen wijzen. Vooreerst vragen wij ons af waarom de Hr Emiel Milo tot lid van de commissie werd aangesteld. Zijn beroep is bediende, van dat van onderwijzer zijn wij niet op de hoogte en wij kunnen evenmin vermoeden welke school hij zou kunnen vertegenwoordigen. Wat de stof van het examen betreft, de vragen waren zodanig technisch afgestemd op de electriciteit. dat zij van aard kunnen ge weest, zijn sommigen te bevoordeligen, die hiervan meer afwisten. Men is toch niet op voorhand een goed personeelslid van de elec triciteitsdienst... met tijd en ondervinding komt dat wel. Wij menen niet, wij herhalen het. dat er een ernstige reden voorhanden is om tegen over de examencommissie enig wantrouwen te koesteren. Wanneer nu deze commissie met veel zorg de punten heeft uitgedeeld, volgens werke lijke verdiensten en het blijkt dat er, achter af. geen rekening wordt mede gehouden, kan men zich de vraag stellen of deze commissie leden dit niet aanvoelen als een kaakslag en als een miskenning van hun bevoegdheid. Het moet inderdaad niet aangenaam of dankbaar zijn, in Ninove, deel uit te maken van een examencommissie. Doch voor hen is dit slechts voorbijgaand. Ieder gaat terug naar zijn gewone dagtaak. Maar voor hem aan wie, onrechtmatig, de plaats werd ont nomen, zijn de gevolgen blijvend; voor hem wordt het een tragedie. En voor de heren (Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19/ OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromoiith - Silexore Agentschap der echte producten MERK MARMERS Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1