JEROM ONTVOERD Voor gelijk werk, gelijk loon! De Wereld rond. fa W Door de Periscoop Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1 ,56 Fr. 2ondag 9 Januari 195? NINOVEll Te». 5 en 714 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 DAVIDSFONDS - Afdeling Ninove SUSKE EN WISKE KOMEN NAAR Op Zondag 16 Januari, te 15 u. in de zaal Ons Huis - Dreef Opvoering door Poppenspel Pats van Toegang 10 fr. Kinderen van grote gezinnen 8 fr. Na de beperkte Toegeving op Schoolgebied Onze lezers kennen de feiten. Vóór het Kerstreces heeft de Regering in het wetsontwerp tot toekeninng van voor lopige twaalfden op de begroting van 1955, bepalingen ingelast ten einde de toelagen aan het vrij normaal, middelbaar en tech nisch onderwijs te beperken tot 80% van de wedden der lekeleerkrachten. In het tech nisch onderwijs berden de toelagen voor de wedden der geestelijke leerkrachten zelfs tot 40% herleid. Op 28 December jl. heeft de Regering aan een door haar ontboden afvaardiging van de CVP, bestaande uit de heren Lefèvre. natio naal voorzitter; Eyskens,, voorzitter van de Kamergroep en Struye. voorzitter van de Senaatsgroep. medegedeeld dat dhr Collard wetsontwerpen zou indienen, er toe strek kend de wedden van de leKeieraars in het vrij onderwijs, voorzien van het vereiste di ploma, uit te betalen op basis van )009c. In het communiqué van de Eeste-Minister was er geen sprake van de wedden der gees telijke leerkrachten. Dhr Collard zou echter mondelings toegezegd hebben hen uit te be talen op basis van 50%- van de wedden der niet-geestelijke leraars. Een beperkte toegeving Onder de druk van de openbare mening heeft de regering dus haar rabiate houding ten dele laten varen, wat protest uitlokte van wege het ABVV. Het geldt echter slechts een beperkte toe geving. Er zal evenwel blijken dat het ver wijt vanwege de socialisten, als zouden de lekeleerkrachten in het vrij onderwijs, geen voldoende diploma s bezitten, ongerijmd is. Er vCordt niets voorzien voor de werkings kosten van het vrij onderwijs, voor nieuw bouw en verbouwing, voor andere uitgaven. De katholieke ouders moesten, vóór de subsidiering van het vrij middelbaar onder wijs. jaarlijks 117 millioen aan schoolgeld betalen. Ingevolge de wetgeving Harmei werd dit bedrag herleid tot 25 millioen om dat 63% van de leerlingen behoorden tot economisch zwakke gezinnen. Indien de regering niets voorziet voor de werkings- en administratiekosten van het viij onderwijs, zal het schoolgeld opnieuw aanzienlijk moeten opgevoerd worden, in te genstelling tot de officiële scholen Gevolg dt vrijheid van schoolkeuze wordt tot een leugen gemaakt; dit is een ongrondwette lijke toestand. Voor gelijk werk, gelijk loon «Voor gelijk werk, gelijk loon», is een der slagwoorden van Achille Van Acker. Hij blijft echter op het standpunt staan, dat ook door de CVP in de practijk gehul digd werd. dat een leerkracht voorzien van een evenwaardig diploma slechts op de helft der voorziene wedde mag aanspraak maken, van het ogenblik af dat hij een geestelijk kleed draagt. Er wordt thans veel gesproken over «po litiek van discriminatie». De uitbetaling van de wedden der geestelijke leerkrachten op basis van 50% is een discriminatorische maat regel. Met andere woorden, er heeft in ons land altijd een klasse van tweede-rangsburgers, van paria's bestaan, namelijk de geestelijke personen, mannen en vrouwen, in het onder wijs. Welke storm van verontwaardiging zou er terecht opstijgen, indien de regering moest besluiten slechts 50% van de werklozensteun uit te betal enaan wie een eigen huisje heeft of een bepaald bedrag gespaard heeft tijdens een leven van zorg en kommer! Uit hoofde van deze discriminatie zou de regering on middellijk moeten aftreden. Christelijker! en niet-christelijken gaan echter met de discriminatie akkoord van het ogenblik af dat de betrokkene een toog of een kloosterkleed draagt. Het is een gebrek aan logica, dat in Nederland niet denkbaar is. Daarom zeggen wij met Achiel Voor gelijk werk, gelijk loon». Dit zou aan de Schatkist aanzienlijke uit gaven kosten. Maar wat zou het zijn, indien de Bisschoppen de geestelijke leerkrachten stelselmatig vervingen door leken? En wat zou de Staat moeten uitgever indien de ka tholieke scholen zouden sluiten Wij benuttigen deze gelegenheid om nog maals aan het ACV de vraag te stellen: Gaat gij akkoord met net democratisch beginsel dat gelijk werk een gelijk loon vraagt Studenten der Brusselse Universiteit in het geweer De betoging te Brussel aangekondigd door het ACV stoort blijkbaar de gemoedsrust van de papenvreters. In de rode pers werd her haaldelijk betoogd dat het hard tegen hard zou gaan. net of de katholieke arbeiders het schorremorrie dat zich onderscheidde tijdens de koningskwestie zouden laten begaan. Zij hebben er integendeel nog een eitje mee te pelen De studenten van de magonnieke universi teit te Brussel willen natuurlijk niet achter wege blijven. Zij missen geen enkele gele genheid om hun haat tegen al wat Rooms is te laten blijken.. Dan z.jn de communistisch?, socialistische en liberale studenten het roe rend eens. Ook thans hebben zij hun hard handig verzet aangekondigd tegen de ACV- betoging. Het is evenwel voor hen te hopen dat zij zich op e erbiedige afstand houden van de manifestanten Ondertussen heeft de regering echter de bekende toegefing gedaan ten einne ae aan gekondigde betoging, zo mogelijk, te ont zenuwen. Onzin van Intellectuelen In hun motie aanzettend tot het organise ren van een contra-manifestatie op 13 Janu ari, wijzen de jonge heren van de Brusselse universiteit er op. dat er tot 1947 nooit spra ke geweest was van toelagen aan het vrij middelbaar onderwijs en dat deze toestand moet behouden blijven. Deze communistische, socialistische en li berale studenten bewijzen hierdoor enkel dat zij van democratie zoveel begrip hebben als een koe van safraan eten. Vóór de eerste wereldoorlog en tussen de beide oorlogen was het aantal landgenoten, die hun kinderen Middelbaar Onderwijs lie ten genieten, beperkt. Zulks hield verband met de lagere standing van de bevolking. Sedertdien is de toestand grondig gewij zigd. Ook de mindere man droomt er van behoorlijk onderwijs aan zijn kroost te la ten verstrekken wat enkel kan toegejuicht worden. Het heeft echter voor gevolg dat de bevolking van het vrij en officieel Middel baar OndervJijs in geweldige mate toegeno men is en dit onuerwijs niet meer het voor recht is van de begoede stand. Deze toestand bracht mee. dat het vrij onderwijs, bij gebrek aan staatszorg, een schoolgeld moest eisen dat 17 rnaal hoger lag dan in de niet-katholieke school, waardoor de vrije keuze van school een bespotting Werd. Het is deze ondemocratische toestand, die de zogenaamde hyper-democratische stu denten van de maponnieke universiteit hul digen. Schaamteloosheid van dhr Spaak Naar aanleiding van de veronderstelde aanwezigheid van de gewezen Rexleider De- grelle in Madrid, stelde dhr Behogne. ge wezen minister van Openbare Werken, de vraag aan dhr Spaak welke zijn inzichten waren ten overstaan van dit feit. In zijn antwoord viel dhr Spaak schaam teloos uit tegen dhr Behogne, dat hij geen lessen te ontvangen had van een gewezen lid ener regering, die Van Coppenolle en De Bodt begenadigde. Het brutale antwoord van de minister verwekte opspraak in de diplo- matentribuun van de Kamer maar werd nog duchtig aangedikt in «Volksgazet», die blok- lettede over «Degrelle, Franco en M. Be hogne» en nogmaals zijn lezers in de waan liet dat de beruchte De Bodt in vrijheid ver keerde. terwijl hij voor de rest van zijn le ven in de centrale gevangenis te Leuven op gesloten werd. Wij heten de uitval van dhr Spaak bij zonder schaamteloos, omdat dhr Behogne in duitse concentratiekampen opgesloten werd en slechts bij wonder aan de dood ontsnapte, terwijl dhr Spaak in 1940 aan de Spaanse gezant, de gezant van Franco, een schrijven richtte, hem verzoekend bij de Duitse over heid tussenbeide te komen opdat de leden van de regering Pierlot en dhr Spaak himself zouden mogen terugkeren naar bezet België. Onenigheid in socialistische internationale Tijdens het Congres der socialistische In ternationale te Amsterdam poogden de Fran se en Britse socialistische leiders vruchteloos het verzet van de West-Duitse socialisten te overwinnen tegen de herwapening van de Bondsrepubliek. Als woordvoerder van de Franse socialistische partij trad dhr Guy Mollet op en voor de Labourpartij voerde de gewezen Britse minister Morrison het vtoord. De Duitse socialistische leider, Erich Ollenhauer, bleef echter hardnekkig op zijn standpunt staan. Men weet dat ook de Belgische socialisten ter zake verdeeld zijn en dhr Rollin, gewezen minister en oud-voorzitter van de Senaat, hardnekkig de politiek van zijn partijgenoot Spaak bekainpt. Waar is de tijd dat de so cialisten van alle Europese landen één front maakten en onze rode landgenoten hun hoog ste symbool erkenden in het gebroken ge weer Nieuwe Jaarke zoete: steekt goed van wal! In Panama werd de President van de Re publiek vermoord. Hij werd doorzeefd met kogels en min dan vier en twintig uur na de aanslag, werd zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. Zij moesten niet wachten; ze wisten goed dat hij dood was. Wie het gedaan heeft weten ze nog niet en de waarom kennen ze ook nog niet. Als ze niet weten wie het gedaan heeft, zijn het de communisten geweest Indien het later uitkomt dat zij het niet geweest zijn wordt dat geval een alibi voor de andere keren- dat zij het wel geweest zijn. Mensen willen niet behandeld worden als kinaeren en schrik aangejaagd door werewolf, boe boe of bietebouw Met leugens kan men kinderen paaien volkeren niet. De waarheid is de enige medicijn der vol keren. Helaas, de waarne»d koim van Goa en ze wordt door de mensen behandeld juist ge lijk God door hen behandeld wordt. Dat volk eert mij met zijn lippen, maar zijn hart is verre van mij De nieuwsbureaux zijn de ridders van de waarheid. Ze houden van de waarheid zodanig zelfs dat zij de Waarheid voor zich houden en de «namaak» voort verkopen. Maar 't is allemaal dat niet. De enige per soon die in verband met de moord reeds ver noemd wordt is een jonge dame. Haar foto prijkt op de eerste pagina der dagbladen en iedereen komt onder de betovering van haar verrukkelijke glimlach... Te Londen, werden Churchill zijn ruiten uitgewo: per Het werd gedaan door twee jonge dames. Ruiten en vitrienen uitwerpen heeft altijd bestaan. Het is een van de oudste en eer baarste stielen onze beschaving. Onze ge- Mijnheer Jezus-Christus Het socialistisch anti-clericalisme ontwa pent niet. Ten bewijze volgend Kerstprota van «Le Peuple» Is het waar, vader, dat Mijnheer Jezus-Christus de vrede aan de wereld gebracht heeft Vóór hem zijn er aitiid oorlogen geweest? En sedert zijn komst zijn er geen oorlogen meer Waarom heeft tante Madeleine dan haar huis door een bom beschadigd gezien tijdens de jongste oorlog? En waarom is opa invalied Is opa dan vóór Jezus-Christus geboren? Op zulke diabolische wijze wordt de gods dienst onteerd in het hoofdorgaan van een partij, die tijdens de verkiezingen en bij monde van heer Spaak te Straatsburg ver klaart niets tegen de godsdienst te hebben Apostolaat of Kamoeflage In hetzelfde nummer van «Le Peuple» gaat de gewezen communistische leider Demany te keer tegen Oostpriesterhulp. dat hij om welbekende redenen stelselmatig Ostpries- terhilfe noemt, terwijl de Spekpater. p. Wehrenfried Van Straelen (sic, red.) ge heten wordt. De onmetelijke onkunde of kwade trouw van Demany blijkt uit de vraag of de auto voertuigen aangekocht dank zij de Belgische collecten, aan «geestelijken van het Oosten» bezorgd werden, waarmede de priesters in de Sovjet-zone bedoeld worden, terwijl alle katholieke weten dat het gaat om de Dias pora en de oprichting van vestingen van God in de onmiddellijke buurt van het IJzeren Gordijn. Dhr Demany valt dan de protestanse bis schoppen bij. Voor hem wil Oostpriester hulp niets anders dan West-Duitsland van protestanten te zuiveren. Bij zulke bewuste onzin verliest men zijn Latijn Toestanden in Congo De post. die we uit Congo ontvangen, brengt ons dagelijks staaltjes van de anti katholieke toestanden geschapen onder het ministerschap van de heer Buisseret. Het baart geen verwondering. Alle papenvreters voelen zich van de hoogste zijnde gesteund. In Luluaburg wordt radikaal de oprichting van een broodnodige vrije meisjesnormaal- school verboden. Totnogtoe werden de 2/3 van het leken- wiehtigdoende minister van Buitenlandse Za ken heeft langs die stiel carrière gemaakt Vroeger was dat een loopbaan uitsluitend voor mannen. Nu is dat ook weer al gedaan en onvermijdelijk is er een stijging van de werkeloosheid in 't zicht Wij lachen er om. We kunnen even goed lachen dan wenen. In feite is het niet om te lachen. De beschaving is een levend veranderlijk iets. Alleen als zij dood is veranderd ze niet meer. De beschaving der volkeren is gelijk de gezondheid van de enkeling nu eens goed, zelfs prachtig, dan weer min goed en slecht. Het brutale optreden van dames in het openbaar leven is een bedenkelijk verschijn sel. De oorlog 1914-1918 heeft vrouwenfiguren op het voorplan gebracht. Bij honderden heb ben zij zich, met hart en ziel, geofferd om het lijden, dat oorlog onvermijdelijk meebrengt, te verzachten en te helen. Namen als die van Edith Cavell en Ga- brielle Petit zullen onsterfelijk in de ge schiedenis leven. Hoogstaande vrouwen die wisten aan de executiepaal te sterven, maar er nooit aan dachten zelf te doden. De oorlog van '40-44 heeft ons tante Jeanne's gebracht, die op een lijn mogen gaan staan rnet de Passionaria uit de Spaanse burgeroorlog. Meet het verschil van niveau tussen de eerste en de tweede soort en gij weet hoe veel het peil der beschaving in vijf en twin tig jaar gezakt is. De wagen is aan 't bollen, in razendf snel heid, naar oeneden en beneden wacht de katastroof van het te pletter lopen in ver nieling en dood. personeel in de vrije scholen door de Staat gesubsidieerd. Met één permetrek werd dit aantal teruggebracht tot één derde. Massa's dorpsscholen worden afgeschaft omdat de subsidies niet meer betaald worden Handtekeningen van zwarten worden over al afgeperst ten voordele van de lekenscho len. In ruil krijgen de ondertekenaars geld en kleren. Aan de minst geëvolueerde negers wordt voorgehouden dat de studenten van de lekenschool later in Europa zullen mogen verder studeren, met een blanke vrouw zul len kunnen in het huwelijk treden en tot administrateur aangesteld worden. De Bisschoppen kregen mededeling van volgend besluit (wij vertalen uit het Frans), Ik beslis dat... de onderwijzers in de dor pen over heel Congo, die totnogtoe voor 90% van hun wedde gesubsidieerd werden, in het vervolg slechts 80% zullen krijgen. De reis van Koning Boudewijn werd uit gesteld. Als reden werd opgegeven dat het te Luluaburg niet veilig is. De ware reden is dat de geëvolueerden. ondanks het afraden van de Missies, aan de Koning de waarheid zouden gezegd hebben. Op 10 Januari zullen de Bisschoppen in algemene vergadering samenkomen. Er wor den krachtdadige verklaringen verwacht. Jaren volgen elkaar op... en de maakt' steeds NIEUWE MILLIONNAIRS DE EERSTE TRANCHE 1955 wordt aetrokken op 15 Januari a.s. in Ciné Royal te Tervuren TRACHT ER BIJ TE ZIJN VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART, Algemene Bouwstoffenhandel n 19, OUD STRIJDERSPLAATS ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten MERK MARMERS Agentschap der prachtige LAMBRIZERINGEN xg mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1955 | | pagina 1