De Slag der Zilveren Sporen,, Het Nieuwjaar der Teringlijders De Regeringspolitiek Door de Periscoop Bij twee o verlij dens... GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE !t y. Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 23 januari 1955 Postcheekrekening 1862.54 JONG - NINOVE CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nino ve Handelsregister Aalst 1093 (1 ZONDAG 6 FEBRUARI 1955 Blijspel in 4 taferelen van onze stadsgenoot PAUL DE MONT In de zaal "Ons Huis,, Dreef. Regie dhr. Marcel De Paepe. Prijzen 20 en 25 fr. Begin te 19.30 uur. Nummeren Zondag 6 Februari van iO tot 12 u. in Ons Huis,, Oproep aan de Ninoofse Bevolking - HULP AAN DE ZIEKEN Het liefdadigheidswerk houdt zijn jaarlijkse geldinzameling in onze stad op Zaterdag 29 Januari in de namiddag, en Zondag 30 Januari in de voormiddag. De geldelijke steun kan worden gestort in de bussen of men kan zich loten aanschaffen van de speciale prachttombola ten voordele van dit werk. aan 5 fr. per lot en 50 fr. per boekje van 10 lenen. De opbrengst komt volledig ten goede aan de noodlijdende zieken en in het bijzonder aan de teringlijders Laten wij goed zijn voor de zieken en Het Nieuwjaar der Teringlijders mild steunen Heeft Van Acker de C.V.P. willen beet nemen De sluier die lange dagen over de bespre king tussen de eerste Minister en een afvaar diging van dc CVP had gehangen, is einde lijk. voor een groot deel dan toch opgelicht nl. op de partijraad van de CVP. De heer Theo Lefèvre, Nationaal Voorzit ter. verklaarde inderdaad dat de regering bereid was de toegeving te doen. om lOOtV van de weddetoelagen uit te betalen. Zulks op voorwaarde dat de wedde ook in het vrij- midöelbaar onderwijs rechtstreeks zou wor den uitgekeerd en dat het principe voor ge lijk werk. gelijk loon zou gepaard gaan met een gelijkwaardigheid van diploma. Dit be tekent dat een leerkracht in het vrij onder wijs die les geeft op een hogere plaats, dan waartoe zijn diploma hem :n het openbaar onderwijs zjpu recht geven. 100^ van de wed de bekomt, niet overeenkomstig de uitge oefende functie, maar overeenkomstig zijn diploma. De modaliteiten van deze regeling dienden uitgewerkt in het wetsontwerp Collard. De CVP kon dus enkel haar instemming met die voorwaarden betuigen als basis voor de op lossing. Zij drukte er echter op dat zij de gelijkwaardigheid van diploma zo verstond, dat aan de leerkrachten een overgangstijd perk werd toegekend en dat de verworven situaties zouden geérbiedigd worden. De heer Van Acker was daarmee akkoord, althans zo lang de besprekingen mondeling bleven. Toen hem gevraagd werd. dat akkoord schril telijk te bevestigen herinnerde hij zich niets meer... De CVP heeft zulks met een grote gema tigdheid opgenomen en zich bereid verklaard te wachten tot de tekst van t wetsontwerp be schikbaar is. Zij bewijst daardoor het schep pen van de schoolvrede door niets in de weg te willen staan. Deze houding is echter geen synonyme zwakheid. Indien moest blijken dat de heer Van Acker gehoopt heeft, de CVP beet te nemen, dan mag hij er zeker van zijn. dat hij de uitgestelde oppositie met woeker zal terug krijgen. Van partisane benoemingen gesproken Hoe zeer de oppositie tegen de schoolpo litiek van de regering noodzakelijk is. blijkt uit het antwoord dat de heer Collard gege ven heeft op de parlementaire vragen van de heer Gilson. vragen naar de benoemingen gebeurd tussen 27 Mei 1954 en 1 Oktober 1954 Deze cijfers zijn uiterst welsprekend. Zo blijkt dat de heer Collard er. voor het mid delbaar onderwijs in geslaagd is op een to taal van 137 licenciaten. er slechts 10 gedi plomeerden van Leuven te benoemenDit is minder dan een tiende terwijl iedereen weet dat de Universiteit van Leuven alleen ongeveer zoveel studenten telt als de andere drie universiteiten samen Voor het geheel van het middelbaar on derwijs zijn de cijfers een weinig gunstiger. De Minister heeft zich inderdaad gewaardigd op een totaal van 537 benoemingen er 72 le doen van vrij gediplomeerden. Dit maakt 13.4%... Dit is niet alles. In het normaal onderwijs werden er 118 benoemingen gedaan waar onder... 10 van vrij gediplomeerden. Nog eens. geen 10%. En zulk een Minister durft van partijdige benoemingen spreken wanneer de heer Har mei de verhouding een derde vrij gediplo meerden heeft durven herstellen. Inderdaad bij hem, Collard. kan men niet van partij dige benoemingen spreken, maar alleen van een echt benoemingsschandaal dat van alle daken moet worden uitgeschreeuwd 1 Dictator Troclet heeft gemeend zijn slag te slaan Door een koninklijk besluit van 14-12-54 heeft Troclet de ziekteverzekering «geregeld» In werkelijkheid heeft hij niet meer gedaan dan het besluit Van den Daele af te breken. Daarbij heeft hij het klaar gespeeld, de zelf standigheid van de verzekeringsorganismen af te schaffen, hun financiële verantwoorde lijkheid op te heffen, het paritair beheer on gedaan te maken, de dienst voor invaliditeit en de dienst van vakherscholing te etatise- ren. zichzelf alle bevoegdheid over het per soneel van het riiksfonds voor ziekte en in validiteit toe te kennen, zich in de inwendige structuur van de Landsbonden in te men gen. en een super controle m te stellen die veel weg heeft van een politieregime. Voorwaar een buitengewoon besluit en al leen de naam ontbreekt er nog aan etati- satie. De echte problemen, namelijk dc be trekkingen met de geneesheren, en de finan ciële gezondmaking van het stelsel bleven daarbij even onopgelost als ze waren. A.av. kent men nog toe. dat in geval van winst de mutualiteit slechts bijkomende voordelen aan hur. leden verschaffen, zo de Minister het toelaat. In geval van tekort moet het hemels manna maar tussen, komen. Het pikante aan de zaak is dat er sedert G iaar niets dan te kort is en dat dat tekort, gaande van een kwart tot een half milliard bestendig blijkt te worden. Troclet bekommert er zich niet om hoe het zaad in het bakje zal komen even min als hij zich bekommert om de financie ring van zijn pensioen op 75r van het loon. Men zou denken dat dit alles reeds tame lijk sterk is. Men vergist zich voor de so cialisten is het nog niet genoeg, zij eisen een nationale gezondheidsdienst. De christelijke mutualiteiten spelen niet mee Natuurlijk, dat de christelijke mutualitei ten het zo niet verstaan. Zij zijn op 8 Janu ari in buitengewone vergadering bijeenge komen en hebben onmiddellijk de intrek king van het ongeluks-besluit van Troclet geeist. Sommige socialisten schijnen dat kwalijk te nemen het zijn waarschijnlijk die socialisten die in 1952 toen de heer an den Daele de zaak trachtte te saneren, de eersten waren om te brullen dat dat besluit moest worden ingetrokken. Als zij dat vroegen was het. omdat het cen- tenkwestie gold. Inderdaad zouden de so cialistische mutualiteiten heel wat mogen af dragen hebben van de sommen die zij jaren lang van de andere mutualiteiten hadden ge kregen... omdat zij altijd ae hoogste uitga ven hadden. De christelijke mutualiteiten waren toen zo vriendelijk hun de schuld van 200.000.000 onder bepaalde voorwaarden kwijt te schelden. Maar nu de heer Troclet zich met de steun van de socialisten, inbeeldt in alle mutuali teiten baas te komen spelen, riposteren de christelijke mutualiteiten te recht, door het akkoord op te zeggen waarbij zij van de 200.000.000 afstand deden. Wanneer het ge recht zijn loon zal krijgen, zullen de socia listische mutualiteiten en hun geliefde Mi nister een raar gezicht opzetten. Het eerste lek in het schip Van Acker geslagen In hun blijdschap en hun opluchting over het uitstellen van de manifestatie van 13 Ja nuari, publiceerden de socialisten spottend een caricatuur van het officiële CVP-week- blad «Temps Nouveau», waarop het schip Van Acker in een storm werd voorgesteld. Zij meenden zo waar dat het schip gered was 1 Maar, o ironie van het noodlot, het is wel degelijk op 13 Januari dat het schip Van Acker zijn eerste slag heeft gekregen. De achtbare heer Van Glabbeke heeft inder daad het schoon departement van openbare werken, waar zulk een familiale politiek kon worden gevoerd, moeten verlaten. Zulks on der druk van de publieke opinie die het te recht een schandaal vond dat Van Glabbeke zijn schoonbroer een firma liet oprichten om een grote aanbesteding van de stad Oosten de in de wacht te kunnen slepen waarop G b. 7 millioentjes te verdienen waren. In acht genomen het feit dat het de tweede maal is dat Van Glabbeke voor een dergelij ke reden zijn portefeuille kwijt speelt, zal hij allicht niet meer optreden. Wie zal er spijt van hebben In centraal Amerika zijn ze voor de zo veelste maal aan 't vechten. Gevoelige mem- gij moet daarvoor precies uw hart niet vast houden. Ze hebben daar een veel beter ma nier van vechten dan in onze streken. Als ze langs hier vechten, schieten ze in de mensen, gelijk in de mussen, en als de ooriog gedaan is tellen ze hoeveel millioenen mensen er dood zijn. In centraal Amerika zijn er zoveel mil- lioer.en mensen niet en moesten ze daar schieten gelijk hier, 't zou lang gedaan zijn met vechten er zou hoogstens maar één man meer overblijven. Hier schieten ze in de mensen gelijk in de mussen. Daar ver schieten ze hun poeder naar de mussen. Als er een grote slag aan de gang is, die duurt van 's morgens vroeg tot .- avonds laat, kunnen ze over 'i algemeen de doden niet tellen omdat er geen zijn. Ze maken veei ia waai en roepen en tieren en scnielen. dat ge door de rook niet ziet., kwestie de ene de ander bang te maken. Hij die gaat .open is verloren. Wil geen van beide lopen dan blijft de slag onbeslist en elk behoudt zijn posities. Bij toeval en per malheur geraakt er een of andere dood. Als er hier grote maneuvers zijn. vallen er ook aitijd malheuren te betreuren. In de nu aan gang zijnde oorlog, heeft een der partijen van Uncle Sam vier vliegtuigen in gebruik gekregen en daarmee is zijn over wicht in de luchi verzekerd, en de aanvallers zijn ontmoedigd. De centraal-Amerikanen zijn van Spaanse bloede. Het Spaans bloed kan wel tegen het zonneke van Spanje, maar gaat licht aan het koken onder de invloed van de zon van Ame rika. De zon is daar anders dan hier. De zon heeft daar de Indianen rood gebrand, gelijk ze in Afrika de negers heeft zwart gebrand, en in Europa de mensen heeft wit gelaten. Daaraan ziet gij het verschil. Die centraal-Amerikanen zijn veel gevaar lijker als ze aan het moorden gaan. Dan is het gemeend en ze zijn in dat vak veel be ter geschoold dan de beste moordenaars uit onze beschaafde streken. Als het hier kie zing is trekken wij ten strijde met een pot lood en wij spelen er mee vogelpik naar een wit bolleke en een zwart vierkant. Daar kiezen ze met een dolk. Als mensen van hier moeten in aanraking komen met mensen van daar, 't mogen er nog zijn van de bovenste plank, zijn ze nooit heel gerust en zien ze goed toe of die Ame rikaan zijn twee handen zichtbaar zijn en ledig 1 Wij moeten er niet aan toevoegen dat die mannen van daar allemaal grote lange namen dragen met ronkende titels daarach ter. Zo schoon en zo lang zijn ze. dat ze de schoonste namen van hier als in het niet doen verdwijnen. Spijtig genoeg zijn er op ons continent op onze dagen te veel mensen die niets meer voelen voor eigen aard en zeden en die ver zot zijn op al wat uitheems is en vooral op alles wat Amerikaans is. Zelfs in ons Land van regen en mist, waar wij dc zon bijna niet tezien krijgen en, om ons te verwarmen, aangewezen zijn op de vulkachel, vinden de nieuwe zeden ingang... De coloradokevers en de amsterratten zijn de grootste plaag niet die ons uit Amerika kwam Op Woensdag 12 Januari 1!. overleed schie lijk in onze stad. de rustende priester Eer waarde Heer Henri STAS. wonende Edmgen- baa.n. 4. Een zijner laatste functies bezleedde E. H. Sias te Lieferinge. waar hij van 1940 tol 1947 pastoor va-. De overledene was een oudstrijder van 1914-18 in dc functie van Legeraalmoezenier, hij was drager van het Yuurkruis en keerde als in va lied van deze vreselijke wereldoor log terug. Wij nouuen er aan hier integraal de li'k- redc over te nemen, die op zaterdag II., bij het open gral, namens de Vuurkruisenbond, tloor de hoer Vcozitter Clement Lc. Ciair werd uitgesproken Eerwaarde Heer Aalmoezenier, Beste Vriend uit de Vuurlinie. A's voorzitter va:; de Nationale Vuurkrui senbond, afdeling Ninove. is ons de droeve pnc... opgeiegd. U e.n laatste vaarwel te zeg n in naam dc A:delingen Aster.e. Dein- ze en Ninove. Wij doen het met een krop m de keel om dat w'ij weten dat Gij een onvervalste oud- stiijder zin. een «YUURKRUIS». Toen Gij in Ninove op rus; kwaamt. was Uw eerste bezorgdheid in voeling te treden met de Afdeling van Ninove van de Natio nale Vuurkruisenbond. Toen deze in de per soon van zijn voorzitter U voorgesteld werd. waren Uw eerste woorden «Ik ken U niet, maar gij draag: het Yuurkruis, dus ken ik U». Deze eenvoudige woorden zeggen alles en zoals Gij het liet opmerken, zijn slechts ver staanbaar door VUURKRUISEN. die weten wat zii betekenen aan vergoten bloed, kwet suren, modder, honger, ziekten, on:beringen en opofferingen. Bij het uitbreken van de oorlog 1914-18. was onze dierbare afgestorvene onderpastoor te Steendorp en werd aalmoezenier van het fort. Bij de ontruiming was hij verplicht naar Holland te wijken, maar ontvluchtte dit land. bewust als Hij was, dat Zijn plicht hem elders riep en reeds veertien dagen la ter. bevond Hij zich terug in «Galais». Daar werd Hi! belast met het begeleiden der transporten-gekwetsten naar Engeland. Dit gzdaan zijnde werd hij aalmoezenier bij het Regiment der Gidsen om einde 1916 over te gaan naar het 18e «Artillerie». Werd ge kwetst en sterk gegazeerd. Is Oorlogsinva- lied G5%. Titularis van 3 eervolle meldingen aan de Order van de dag van het Leger en van het Regiment. Ridder in de Leopolds orde. Officier in de Leopold II- en de Kroon orde met Zwaarden. Is Aalmoezenier geble ven in Duitsland tot het einde van de bezet ting. Door Uw plichtbesef zijt Gij ook voorbarig geknakt in Uw gezondheid. Gaarne zouden wij U nog vele jaren in ons midden willen behouden hebben. Doch de dood slaat ongenadig, vooral in de ran gen der Vuurkruisen. Dat Gods wil geschiedde en tot hierna maals. Zaterdag jl. had de plechtige begrafenis plaats van de lieer Gustaaf DE VLEMINCK, die in de mu. kale- en sp- rtiniddens, een zeer gekende figuur was. Een afvaardiging van de Koninklijke Harmonie St Cecilia van Meerbeke. waarvan de dierbare overledene spelend lid was. vergezelde hun makker naar zijn laatste rustplaats. Bij het open graf sprak de heer Urbain Van Driessche. ere-bestuurder van voormelde muziekmaatschappij, volgende lijkrede uit Geachte Familieleden, Als ere-bestuurder der Koninklijke Har monie Sint Cecilia van Meerbeke, heb ik op dracht gekregen, in naam van de Voorzitter, het bestuur, de ere- en werkende leden, een laatste hulde te brengen aan onze verkleefde vriend en spelend lid. heer Gustaaf De Vle- minck. Wij betreuren vandaag voor de Harmonie een dubbel verlies, want het toeval heeft ge wild dat. op hetzelfde uur, een onzer oud muzikanten te Meerbeke. ten uitvaart wordt gedragen. Het heengaan van onze vriend Gustaaf is vast en zeker een zware slag en een grote beproeving voor zijn huisgezin en familie. De Harmonie verliest ook in hem een (Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK' LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiker» De Denderklok

Denderklok | 1955 | | pagina 1