"De Slag der Zilveren Sporen,, Het Nieuwjaar der Teringlijders De Regeringspolitiek Door de Periscoop 40.000 Jonge Mensen wachten op Uw sympathie GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr, Zonclag 30 Januari 195^ CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 JONG - NINOVE ZONDAG 6 FEBRUARI 1955 Blijspel in 4 taferelen van onze stadsgenoot PAUL DE MONT In de zaal "Ons Huis,, Dreef. Regie dhr. Marcel De Paepe. Prijzen 20 en 25 fr. Begin te 19.30 uur. Nummeren Zondag 6 Februari van 10 tot 12 u. in "Ons Huis^ Oproep aan de Ninoofse Bevolking - HULP AAN DE ZIEKEN Het liefdadigheidswerk houdt Zijn jaarlijkse geldinzameling in onze stad op Zaterdag 29 Januari in de namiddag, en Zondag 30 Januari in de voormiddag. De geldelijke steun kan worden gestort in de bussen of men kan zich loten aanschaffen van de speciale prachttombola ten vooidele van dit weik. aan 5 fr. per lot en 50 fr. per boekje van 10 loten. De opbrengst komt volledig ten goede aan de noodlijdende zieken en in het bijzonder aan de teringlijders Laten wij goed zijn voor de zieken en Het Nieuwjaar der Teringlijders w mild steunen De Kongolese Bisschoppen protesteren Men weet, welke venijnige politiek in Kon go is gevoerd, sedert Mijnheer Buisseret daar Minister is. Ondanks de beweringen dat aan de ingeschreven toelagen voor 1954 niet zou worden geraakt, werden ze toch met ruim 80 millioen verminderd. Daarnaast werd ge talmd met de erkenningen van missiescholen en met de vergunningen voor het oprichten van nieuwe schoolgebouwen. Tenslotte werd met het geld dat ten nadele van het rij On derwijs was uitgespaard, een tenzeerste be voorrecht officieel onderwijs uit de grond gestampt. Sinds geruime tijd werd de aandacht van de openbare opinie op deze feiten gevestigd en de Minister beperkte er zich toe overal te verklaren dat hij er niet aan dacht het vrij onderwijs schade te berokkenen. In stilte zette hij echter zijn politiek voort. Maar nu hebben de bisschoppen van Belgisch Kongo tweemaal na elkaar met klem geprotesteerd tegen de politiek van de Minister. Het onderwijs én voor blanken én voor inlanders getroffen liet eerste protest was gericht tegen een rondschrijven waarbij de missies verplicht werden in liet loon van de monitors tussen te komen, en wel voor 10U waar het de ge diplomeerde en voor 20U waar het de niet- gediplorneerden betreft. Daarenboven ver minderde de Staat zijn tussenkomst in de internaten voor inlandse kinderen, die vroe ger 80'1 bedroeg, tot 50G. Dit brengt natuurlijk voor de missies ver pletterende lasten ir.ee. waaraan zij het hoofd i et langer kunnen bieden. En de bisschop pen waarschuwden dat het r.odig zou worden de missiescholen te sluiten. Nauwelijks was dit eerste protest koud. of de bisschoppen waren al verplicht een nieuw feit aan de kaak te stellen. Dit maal betrof het het onderwijs voor blanke kinderen. Daar in werd vroeger 2 3 van het persoenel aan de leke-bezoldiging toegelaten en gesubsi dieerd. Voortaan zou slechts nog 1 3 aan de lekebezoldiging worden toegelaten. Dit be tekent voor de missies weer eens ofwel personeel afdanken, ofwel het personeel min der betalen, ofwel het schoolgeld aanzien lijk verhogen. Op die manier wordt de positie van de missiescholen Onmogelijk gemaakt, terwijl met man en macht aan de oprichting van anti-clericale officiële scholen gewerkt wordt die met de mentaliteit van de negers niet de minste rekening zullen kunnen houden. De Minister krijgt schrik Mijnheer Buisseret moet gans die tijd met een slecht geweten gezeten hebben, want hij was ontzettend zenuwachtig en kreeg een schok bij ieder berichtje dat in de pers over één of ander van zijn wandaden gepubliceerd werd. Ge kunt denken dat het protest van de bisschoppen hem de genadeslag gaf. Hij liet onmiddellijk door zijn Kabinet de we-reld inbazuinen dat geen haar op zijn hoofd er aan dacht de bestaande overeenkomsten met de missies te verbreken of aan de verworven rechten te tornen. En dus. liet hij er bijvoe gen. kon er geen sprake zijn scholen te slui ten. Na het tweede protesi van de bisschop pen vond hij het nodig een lange nota uit te geven waarin hij zei zie eens wat voor een brave mens ik b.n. dat ik zelf sommige kredieten verhoogd heb. Hij zweeg natuur lijk als vermoord over al zijn plagerijen en tegenwerking. Hij gaf er de voorkeur aan liever op zoetgevooisde wijze de lof van de missionnarissen te zingen, waarvan de schijn heiligheid niet geheel reukeloos was... Een zaak is in ieder geval duidelijk: Mijn heer Buisseret heeft schrik gekregen. Mgt de mond verklaart hij zich al bereid tot een elastische terugtocht. Als de christenen nog wat voet bij stek houden zal hij het ook met de daad moeten doen. Inderdaad, hij heeft al aangekondigd dat hij naar Kongo zal vliegen om daar het probleem ter plaatse te onder- Koeken. Laten wij hopen dat hij bekeerd terugkomt. Een Parijse douche Dhr Spaak beleeft de jongste dagen nogal ontroerende momenten. Wij bedoelen niet zijn schitterend geslaagde aktie tegenover Spanje in verband met de zaak Degrelle. waar men eerst eens zou zien wat men zou zien. en waar men daarna blij was met het eerste spoor van toegeeflijkheid op Spaanse zijde om de zaak maar rap in de doofpot te moffelen. Wij bedoelen zijn reis. samen met Van Acker en Spinoy naar het hoofdkwartier van Shape. In een communique werd weliswaar gezegd dat er geen woord gerept was over de militaire diensttijd of over Belgische bij drage tot de NATO. Helaas, voor dat commu niqué werd in een Amerikaanse krant be- vestied dat men het wel degelijk daarover gehad had en het opperbevel van Shape de 18 maanden te weinig vond. Hetgeen een direkte logenstraffing is voor de vroegere beweringen van Van Acker en Spinoy. volgens dewelke Shape van in het begin akkoord zou zijn geweest. Men ziet het ai loopt de ieugen nog zo snel. De Minister van de Middenstand voor de Vierschaar Vierschier zullen sommigen zich afvra gen. er waren toch maar drie interpellatoren om de Ministei ter verantwoording te roepen voor al het werk dat hij... nog niet had ge daan. Inderdaad Maar een van de pol, ieke vrienden van de Minister, de liberaal Th. Jnnssens. deed wel alsof hij de Minister ter hulp kwam. maar in werkelijkheid sloo; hij zich bij de kritiek van de CYP-ers aan. Iemand, die de spreekbuis van de Midden stand op dit ogenblik wil zijn. zou het ook niet anders kunnen. Want de Middenstand was zo konter.t toen hij eindelijk een eigen Ministerie kreeg. Maar nu is hij zo ontgoo cheld omdat dat eigen Ministerie minder d-iet dan de homogene regering het zonder Middenstandsministerie deed - veel minder zelfs Ja. het is niet al goud dat blinkt. En eens te meer heeft het antwoord van de Minister niets méér gebracht dan de be lofte voor at noeveelste keer dat hij voor alles zou zegen. De meerderheid zelf onthaalde deze verklaringen op een onge lovig glimlachje. Nieuwe aanslag op provinciale en gemeentelijke autonomie beraamd De ruime zelfstandigheid van provinciën en gemeenten is altijd een kenmerkend ver schijnsel gevCeest in ons land en steunt op een eeuwenlange traditie terugkerende tot de tijd van de keuren en vrijheden. Alhoewel het centraal gezag in de jongste decenniën aanzienlijk versterkt werd. heeft men geen enkele regering totnogtoe gekend, die het aandurfde de proviciale en gemeen telijke zelfstandigheid op politiek gebied aan te tasten. Uit een verklaring van dhr Vermeylen, minister van Binnenlandse Zaken, in de be voegde Senaatcommissie blijkt evenwel dat de linkse regering zinnens is met deze auto nomie op te doeken. Het zou over korte tijd aan de ondergeschikte besturen verboden worden nog toelagen aan het middelbaar, normaal of technisch onderwijs te verlenen. Een blad van de hoofdstad meent zelfs te weten dat de bestaande aannemingscontrac ten zouden vernietigd worden. De regering en zij alleen zou ter zake beslissingen tref fen. Tegen wie is deze maatregel gericht Na tuurlijk tegen de provincies en gemeenten met christelijke meerderheid. De provincies Brabant, Luik en Henegouwen erkennen hei katholiek onderwijs niet. In hun begroting is er enkel een toelage voorzien voor de Uni versiteit van Brussel. In de Vlaamse pro vincies daarentegen wordt vooral aan het vitij technisch en beroepsonderwijs steun verleend. Dit zal voortaan verboden worden, indien de regering het eens is met dhr Ver meylen. Ziedaar een afknotting van de macht der ondergeschikte besturen, die zonder voor- Minister Buisseret is eens over en weer naar Congo geweest. De nieuwsberichten van Ra dio Brussel hebben ons Woensdag avond ver teld waarom hij naar Congo was en dat hij Donderdag terug kwam. In een bijeenkomst niet gouverneur-generaal Petillon en Mon seigneur Verwimp, algemeen leider van het katholiek vrij onderwijs in Congo, kwam het tot een overeenkomst in princiep. Voor de verdere regeling zullen de besprekingen vooral gaan tussen gouvernement-generaal en de Bisschop. 't Is scnoon als het waar is Er bestaan zoveel schone overeenkomsten op papier. Wij zullen zien wat de uitvoering er in werkelijkheid zal van maken. Niemand mag het ons kwalijk nemen, zelfs niet mi nister Buisseret. dat wij eerst wilien zien. Wij zijn zo dikwijls belogen en bedrogen geweest in de loop van de jaren. Wij bezitten een hele schatkamer vol documenten waarop de schoonste handtekens prijken, en die niet meer waard zijn dan een geperimeerde bank- brief of een aandeel in la restauration d'Ypres of la restauration de Dinant De vod papier van kanselier von Bethmann -Iloliweg prijkt er nevens, de gelijkheid :n rechte en in feite van Koning Albert zaliger en het «edelmoediger begrijpen» van Van Zeeland ligt niet ver van daar. Er zullen mensen en gazetten gevonden worden om do drnsk to stoken mot mini**4or Buisseret. Ze hebben ongelijk. Wie zijn ongelijk bekijken kan. is al een man builen het gemeen. Buiten enkele ingewijden weet niemand hoe de steel aan de vork zit Er is een offen sief geweest tegen het christendom in Congo. Dat is een feit. Is het het opzet geweest van de minister Is hij het werktuig geweest van een andere macht die achter de scher men de koordekens trekt Heeft die macht haar zetel in de loge van Brussel, of in de loge var. «Leopoldville» of eenvoudig in de burelen van 't Ministerie Of is de dolksteek in do rug nog van elders gekomen Het vraagteken blijft er staan. Waarom is de minister van gedacht ver gaande is. Herinneren wij ons de tijd van vóór Wereldoorlog I De katholieke partij was sedert 50 jaar aan het bewind. Ut de ja ren ciie de oorlog vooratgingen, stemden de provinciebesturen van Luik en Henegouwen zeer aanzienlijke uitgaven voor «hun» tech- nist^ie scholen. De katholieke regeringen Schollaert en Broqueville hebben er nooit aan gedach: hun dit recht te betwisten. De maatregelen voorspeld door dhr Ver meylen zullen in geval van doorvoering een diepe weerklank hebben. Het provinciaal er. gemeentelijk initiatief wordt er door vernie tigd. Het is merkwaardig dat deze maatre gel -or'ard wordt door een regering waar van een aantal Waalse leden uitgesproken federalisten zijn en de versterking van de gc- wes elijke besturen op de Waalse congres sen als punt één van hun onmiddellijke de siderata voorstaan. Do heren willen een nieuwe kuil graven voor het vrij onderwijs. Het spreekwoord zal echter waar blijken, dut wie een kuil graaft voor een ander er zelf in bedelven wordt. Wetsvoorstel Missiaen krijgt een kans Onze lezers weten dat de socialistische se nator Missiaen. dr meest rabiate papenvreter van het land. een wetsvoorstel ingediend heeft er toe strekkende de gemeentebesturen te verplichten in de gemeentescholen enkel gediplomeerden van het niet-katholiek on- anderd Is het omwille van de geweldige reactie van de Kerk in Congo Is het om wille van de reactie van de administratie in Congo zelf, die verre van klerikaal is, maar die weet dat de Kerk in Congo de sleu telsteen is van gans het Coloniaal werk van België in Congo. Hebben ze hem wijsge maakt dat Hij, minister, de «Mao-Mao» van Congo aan 't kweken was en dat de aandelen van de Katanga groot gevaar liepen Heeft iemand hem kunnen aan 't verstand brengen dat hij onbewust het werktuig was van het communisme Het vraagteken blijft er staan Waarheid is waarheid Katholicisme en communisme zijn alle twee internationaal. Katholicisme is de gods dienst van de liefde. Communisme is de godsdienst van de haat. Katholicisme beschermt en verheerlijkt het leven; 't is de godsdienst van het leven. Communisme offert het leven aan zijn doel stellingen, het werkt met de dolk dat het een plezier is; 't is de religie van de dood. Katholicisme is internationaal en tempert door haar invloed de nationalistische gedach te. Voor haar zijn alle mensen broeders, en vcor een natie, zowel als voor het individu, is de verdrukking van de zwakke een wraak roepende zonde die hier op de wereld haar straf krijgt. Communisme is internationaal maar om zijn doel te bereiken en meester te geraken \faar het niet meester is. hitst het de natio nalistische gevoelens op en over heel de met-communistische wereld siaat Caïn zijn broeder Abel dood. In de communistische wereld zelf zitten de centratiekampen vol. heerst er slavernij als in de slechtste periode van de menselijke geschiedenis, is het poli tiek proces met dodelijke afloop dagelijks brood. Dat onze liberale goelevers zo een regiem nog niet willen dienen is verstaanbaar. Als daar de reden ligt van een bepaalde omme keer. begrijpen ze dan niet dat wat waar is in Congo, ook waar is hier te lande derwijs te benoemen. Het steekt de ogen uit dat dit voorstel in druist tegen de gemeentelijke zelfstandig heid. Maar het is even duidelijk, dat het in druist tegen de Grondwet, die de vrijheid van onderwijs erkent en bepaalt dat alle Belgen gelijkberechtigd zijn om toegelaten te worden tot de ambten. Bij de bespreking van de inoverweging- neming van het wetsvoorstel werd er aange drongen het naar de Raad van State te ver wijzen om de grondwettelijkheid ervan na te gaan. Wegens een fout in de proceduur werd dit door de Senaatsvoorzitter verhinderd. De commissie van Justitie van de Senaat werd met dit vraagstuk gelast en de meerderheid van de commissie heef. thans de grondwet telijkheid van het voorstel aanvaard, wat onbegrijpelijk is vanwege juristen als een Roliii of een Coulonvaux. Het mag ook be treurd worden dat verscheidene leden van d? christelijke minderheid afwezig waren. De commissie van Openbaar Onderwijs zal zich nu over de grond van de zaak moeten uitspreken. Dit betekent nog niet dat het voor s:e! in kannen en kruiken is. Wij zijn over tuigd dat ook bepaalde linkse vertegenwoor digers niet opgezet zijn met de rabiate en ongiondwettelijke bepalingen van dit voor stel en er moeten slechts enkele linksen af wezig blijven, opdat het voorstel geen kans op een meerderheid hebbe. De WEEK VAN DE SOLDAAT Misschien heeft u zelf een jongen die bij het leger is. hier te lande of in Duitsland, of ge zijt wellicht zelf soldaat geweest en spreekt ge thans over deze periode als «de schoonste tijd van uw leven», omdat hij ver achter de rug ligt. Of misschien hebt ge u nog niet veel bekommerd om de soldatenwe- reld. tenzij die ene keer toen ge op de trein een groepje Khaki-mannen hebt aangekeken als «lomperiken» waarvoor de Belgische bur ger belastingen moet betalen. En ge hebt ver geten dat deze soldaten ook iemands jongens zijn. met een ruwe schors dikwijls, maar met een gouden hart. Misschien hebt ge er nooit aan gedacht dat ook in uw straat «de onbekende soldaat» woont, de jongen van een gebuur of van een werkgezel die voor lange achttien maanden onder de wapens is. En wanneer ge in uw stad of dorp een peleton soldaten ziet voor bijstappen. dan hebt ge alleen nog oog voor de uniformen en de wapens, maar hebt ge ook al eens aan de mensen gedacht die ze dragen Dit vragen wij u in elke soldaat een mens te zien Niets is pijnlijker dan de kloof te (Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith -. Silexore MARMERS De Denderk DE ONBEKENDE SOLDAAT

Denderklok | 1955 | | pagina 1