De Slag der Zilveren Sporen,, Tegenspraak, Onverzoenbaarheid en Lichtpunten Door de Periscoop Koloniale Loterij GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Negert en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. 2ondag 6 Februari 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 JONG - NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 CC ZONDAG 6 FEBRUARI 1955 Blijspel in 4 taferelen vart onze stadsgenoot PAUL DE MONT in de zaal "Ons Huis,, Dreef. Regie dhr. Marcel De Paepe. Prijzen 20 en 25 fr. Begin te 19.30 uur. Nummeren Zondag 6 Februari van 10 tot 12 u. in "Ons Huis,, De andere inkomsten van het vrij onderwijs De verslaggever laat verder opmerken «Men vergete niet dat het vrij onderwijs over andere inkomsten beschik;». Het is een affirmatie zonder meer. De heer Bracops brengt geen enkel bewijs tot staving van zijn bewijsvoering. Het is de volledige black-out. De inkomsten die hier bedoeld worden kunen v tweeërlei aard zijn 1) Het verhoogde schoolgeld. Dit ware een aberratie Wij hebven het hierboven aangetoond. Het is antidemocratisch van het ene kind 17 maai hoger schoolgeld te eisen dan van het andere kind. 2) De katholieke schoolpenning. Deze gaat de verslaggever geen snars aan. Het officieel onderwijs kan beroep ook doen op giften van staatsburgers voor dit onderwijs, laat staan of dit beroep enig gevolg zou hebben. De katholieke schoolpenning moet overigens andere behoeften dekken. Wij noe men deze reeds de bouw en de verbouwing van scholen. Bestaan er nog andere inkomsten in het brein van verslaggever, reaering en meer derheid 0 Wij hebben he: voor het raden De criteria voor de tussenkomst van de Staat De verslaggever bepaalt drie criteria bij de tussenkomst van de Staat ten voordele van het vrij onderwijs. Deze zijn a) in geen geval mag de tussenkomst de begrotingsmiddelen te boven gaan: b» de Staat mag niet in zijn streven ten voordele van zijn eigen onderwijs worden gehinderd: c> op de aanwending van de verleende toe lagen moet toezicht worden uitgeoefend o.tn. inzake wedden. In di: verband moet rekening worden gehouden met de gelijkwaardigheid van de diploma's. Niemand zal het recht op toezicht ontzeg gen aan wie subsidieert. Tenware dit toe zicht uitgeoefend werd met de kennelijke be doeling het vrij onderwijs te pesten. De gelijkwaardigheid van de diploma's is een rechtmatige eis. Tijdens de overgangs periode past het echter de verworven rech ten te eerbiedigen. De Staat werd nooit gehinderd in zijn stre ven ten voordele van zijn eigen onderwijs. Ook niet onder de homogene regering. Tij dens het homogeen bewind (cijfers van het verslag) werd er één milliard 773.1)00 millioen besteed aar. de bouw van rijksmiddelbare on derwijsinstellingen. Wat wij echter geenszins kunnen aanvaar den is de lapidaire bepaling in geen ge val mag de tussenkomst voor het vrij onder wijs de begrotingsmiddelen te boven gaan». De begrotingsmiddelen mogen ook niet te boven gegaan worden voor het staatsonder wijs of voor welkdanige post van de begro ting. De term «begrotingsmiddelen» is echter zeer rekbaar. Wanneer er geld te vinden is voor de bouw van een stalen toren: waarvan de kosten op een slordige 500 millioen ge raamd worden, dan is er ook geld om het onderwijs mogelijk te maken voor de meer derheid van de schoolgaande jeugd. De rest is praat voor de vaak. Te veel kath. normaalscholen De verslaggever verklaart dat er te veel katholieke normaalscholen zijn en stelt vast: «Het vrij onderwijs heeft het recht naar goed dunken scholen op te richten: maar deze moeten daarom niet gesubsidieerd worden». In een ander deel van het verslag wordt echter aangetoond dat er in September 1954 4225 leerlingen waren in de staatsnormaal scholen. 3055 in de provinciale en gemeen telijke normaalscholen en 12130 in de vrije normaalscholen. Het is duidelijk dat de voor keur van de bevolking naar deze laatste gaat. Niets verhindert de ouders van normalisten deze naar de staatsnormaalschool te sturen. Zelfs een normalist uit St Niklaas waar een vrije normaalschool bestaal. zou slechts een spoorkaartje naar Gent moeten betalen en hij kan dan nog liften Hoeveel werd er in de begroting 1955 voor zien voor deze 3 takken van onderwijs? Het verslag leert het ons. Voor de staatsnormaal scholen 152.(i25.000 fr; voor de provinciale en gemeentelijke normaalscholen, die vooral op de begrotingen van deze besturen aan gewezen zijn. 13.610.000 fr; voor de vrije nor maalscholen 117.090.000 fr. Dit betekent dat elke leerling van de staatsnormaalscholen per jaar 90.653 fr aan de Schatkist kost en elke leerling van de vrije normaalscholen slechts 36.143 fr. Moes ten de vrije normaalscholen sluiten, het ware een financiële ramp voor de Staat. De heer Brraoops. socialistisch kamerlid voor Brussel, heeft verslag uitgebracht over de begroting van het Ministerie van Open baar Onderwijs voor hel dienstjaar 1955. De heer Bracops is een specialist in onder- wijsaangelegenheden. maar is tevens altijd een der meest verbeten bekampers gebleken van het vrij onderwijs. Verslag uitbrengen over 'n wetsontwerp is echter niet een strijd- positie innemen. De verslaggever heeft tot taak getrouw het verloop van de besprekin gen in de schoot van de bevoegde kamer commissie weer te geven. Wij menen dat de heer Bracops een ernsti ge poging gedaan heeft om dit te bewerkstel ligen. Terwijl overigens de begroting in de commissie met 12 tegen 9 stemmen goedge keurd werd, Werd het verslag algemeen bij getreden. Het verslag bevat evenwel elementen van tegenspraak, sporen van onverzoenbaarheid en onverdraagzaamheid, maar vertoont ook lichtpunten, hoe sporadisch deze ook mogen zijn. Wij zullen ons beijveren er een getrouw beeld van op te hangen. Een flagrante onwaarheid Om de huidige regeringspolitiek te ver rechtvaardigen, verklaart de verslaggever, daar waar hij de mening van de regering en van de meerderheid weergeeft, dat de homogene regering het vrij onderwijs op buitensporige wijze begunstigd heeft. Ziedaar een flagrante onwaarheid. De ho mogene regering heeft toelagen voorzien voor het middelbaar onderwijs, dat van het vrij initiatief uitgaat. Het begtnsei van de toelagen werd gebillijkt door de democrati sering van het onderwijs een aanzienlijk percent van de leerlingen stamt uit econo misch zWakke gezinnen, in tegenstelling tot wat vroeger het geval was. Het was onrecht vaardig de kinderen van de economisch zwakken van schoolgeld vrij te stellen in het officieel onderwijs en in het vrij on derwijs een schoolgeld op te leggen: dat ze ventien maal hoger liep dan het schoolgeld geeist van de economisch sterke gezinnen in het officieel onderwijs. Dit vernietigde de vrijheid van onderwijs, de vrije keuze van de school, gewaarborgd door de Grondwet. Het beginsel van de toelagen wordt overi gens niet betwist. De antikatholieke rege ring blijft toelagen voorzien, maar in onvol doende mate. Het is net alsof de werklozen een vergoeding ontvingen, die hen niet toe laat hun gading te eten. De politiek van toelagen van de homogene regering was geenszins buitensporig. Twee bewijzen zullen volstaan om dit aan te to nen. Er werd geen cent toelagen voorzien voor de bouw of de ombouw van de vrije scholen. De geestelijke 1' -krachten werden slechts tegen 5071 betaalt, an de leken-leer- krachten en dit voor dezelfde prestatie. De toestand in April 1954 was er verre van de schoolgelijkheid te verwezenlijken. In volle tegenspraak Het verslag toont verder aan dat de rege ring en meerderheid in volle tegenspraak zijn met zichzelf. Er wordt inderdaad toegegeven, dat de Staat het bestaan van een vrij onderwijs en het recht van dit laatste om zich te ont wikkelen moet erkennen. Natuurlijk, vermits dit bepaald wordt door de Grondwet Tevens wordt er toegegeven dat de Slaat tussenkomt in de kosten van het vrij onder wijs in zijn eigen belang «Dit welbegrepen belang bestaat in de degelijke opleiding van onze jeugd», aldus de verslaggever. Wij heten deze verklaring een lichtpunt. Niet alleen wordt het recht op vrij onderwijs erkend, maar er wordt toegegeven dat de Staat er belang bij heeft dat dit onderwijs degelijk weze en daartoe in de kosten tus senbeide komt. Het is een pleidooi voor het principe van de toelagen. Iedereen zal het echter er mede eens zijn, dat deze staats- tussenkomst in voldoende mate mot geschie den. opdat het vrij onderwijs behoorlijk kun ne gedijen. Wij vragen ons dan ook af hoe de verslag gever of de regering en meerderheid deze pertinente verklaringen kan laten ge paard gaan van de verklaring Op finan cieel gebied moet de Staat alleen in de kos ten van zijn eigen onderwijs voorzien Het verslag is hier in volle tegenspraak. De ver klaring is overigens onzinnig, wat een ver gelijking onmiddellijk aantoont. De «financiële staatszorg» moet dus enkel maar naar de staatsscholen gaan. In dit geval moet de financiële staatszorg, bij de uitke ring van werklozensteun, enkel gaan naar de bdienden en arbeiders van de openbare be sturen. Dan moet de staatszorg op het gebied van de Volksgezondheid enkel gaan naar stadshospitalen, staatsgodshuizsen: staatssa- natoria, en die zijn er niet. Dit is geen «politiek» maar een geschied kundige beschouwing. Ik heb een broertje dood aan «politiek». Ik laat die over aan de mensen die er van leven. Zij leven er toch van en als een ander hun werk doet krijgen ze hun loon dat een heerlijk ereloon is, gratis voor niets. Wij leven in de eeuw van het diploma. Een geschoold werkman moet een diploma kunnen voorleggen. Om cte kleuters bezig te houden in de papschool een diploma. Werkman van de reinigbeidsdienst, of een voudig grondwerker kunt ge zijn zonder diploma. Daar buiten niets meer. dan in de politiek. In de politiek geeft het algemeen stemrecht een diploma dat geldig is voor de taak van eenvoudig gemeenteraadslid tot die van Eerste Minister. De huidige Karner is een «constituante». Haar speciale macht werd beperkend vast gesteld door de vorige Kamer. Van haar opdracht is nog niets in huis gekomen. Wij hebben nog van niets anders ge hoord dan van schoolpolitiek en sociale voor zorg. De nieuwe meerderheid heeft zekere spec taculaire maatregelen getroffen die het Land in beroering hebben gebracht, omdat zij veel weg hadden van machtsmisbruik en brood- rooi'. De nieuwe politiek werd overgeplant naar Congo, met dezelfde gevolgen. Minister Buisseret twee maal. minister Col- lard éénmaal, hebben het nodig gevonden hun gedrag uit te leggen en te verrechtvaar digen voor de Radio. Mij goed. Maar ze zijn oprecht of ze zijn het niet. Zijn z;j het wel en zijn zij verdraagzaam en matig en vol eerbied voor de rechten van alle burgers die gelijk zijn voor de wet. waarom zijn ze dan met hun spectaculaire maatregelen begonnen 0 «Excellenties» zijn «excellentie» - akkoord. Maar de «excellentie» hangt vast aan de be diening. De eerlijkheid hangt vast aan de persoon en gaat mee met hem gelijk waar. Zo gebeurt het dat er getwijfeld wordt aan de oprechtheid van een «excellentie» en dat zijn daden een vermoeden scheppen dat te zijnen \oordeie niet is. Maar oprecht ofte niet. Hun actie is en Kef aantal middelbare onderwijsinstellingen De verslaggever stelt vast dat de Staat zijn achterstand op hei vrij onderwijs moet in halen. Met andere woorden betekent dit de Staat moet scherp concurreren tegen het vrij onderwijs, dat nochtans slechts in be perkte mate het staatsman na geniet. De Jkterstand van het staatsonderwijs is denkbeeldig. Beperken wij ons tot het. hoger en he1 middelbaar onderwijs. Middelbaar onderwijs (cijfers van het ver slag» er zijn 501 vrije middelbare onder wijsinstellingen en 268 Rijksmiddelbare on derwijsinstellingen. Op het eerste zicht stel len deze cijfers de verslaggever in het ge lijk. Bij nader toezicht is zijn vaststelling echter ongerijmd. Altijd luidens het verslag zijn er 128 gemengde Rijksmiddelbare on derwijsinstellingen. d.i. dat ze toegankelijk zijn voor jongens en meisjes. Dit is in het vrij onderwijs nooit het geval. Een atheneum dat jongens en meisjes opneemt is een dub bel atheneum. En dan komen we tot 396 Rijksmiddelbare onderwijsinstellingen. Daarenboven moet men van de vrije mid delbare onderwijsinstellingen de talrijke ju- venalen aftrekken. Juvenaten zijn middelba re scholen, die uitsluitend opgericht werden voor en bezocht door jongens die. na afloop van hun studies of reeds tijdens hun middel bare studies het kloosterhabijt aannemen. Het is begrijpelijk dat de Staat zulke scho len niet bezit. Indien men rekening houdt met de juvena ten en met de gemengde rijksmiddelbare scholen, dan bestaat er een werkelijk even wicht. Er valt op het verslag van dhr Bracops nog heel wat op te merken. Wij nemen ons voor er op terug te komen, vooral daar de behandeling van de begroting van O.O. nog niet voorkwam op de agenda van de Kamer van de voorbije week. vermoedelijk omdat het indienen van het aangekondigde wets ontwerp van dhr Collard uitbleef. blijft ongrondwettelijk volgens de uitspraken, van de geschiedenis. De grondwet van 1830 is nog altijd onze grondwet. De grondwet van 1830, opgesteld door de eerste constituante, werd opgesteld tegen de misbruiken van Koning Willem van Oranje. De tekst der grondwet, het verslag van de debatten in de constituante, de eensgezind heid in de uitleg gedurende vijf en zeventig jaar. zijn de historische gronden. In die constituante werd het onderwijs aan de competentie van de Staat ontrokken mocht hoogstens een viertal scholen bouwen als model voor het vrij initiatief. Daar werd eveneens de verbanning en de confiscatie der goederen voor politieke mis drijven. uitgesloten. Daar werden de wetten met terugwerkende kracht uitgesloten. Daar werd de parlemen taire onschendbaarheid ingevoerd om de re gering te beletten de oppositie te muilbanden Ik geloof dat het al weliekens is... Tot voor de oorlog van 1914 heeft niemand het bestaan van die schikkingen in twijfel getrokken. Onder de oorlog '14 en in de naoorlogse periode, hebben de regeringen onder het te ken van de Union Sacrée. sommige van de schikkingen, langs advokatenstreken om. uit geschakeld. En het gaat steeds maar verder en verder. Een paar weken geleden heeft het parle ment een wetsvoorstel dat evident tegen de constitutie indruist, meerderheid tegen min derheid. wettig verklaard Daarmee is ons brutaal verkondigd dat wij op de bescherming van de grondwet niet meer mogen rekenen. 't Is weer le regime du bon plaisir en erger dan ooit. De dictatuur van een dictator bij name, heeft nog altijd een persoon die verantwoor delijk is en verantwoordelijk kan gesteld worden als de tij keert. De huidige dictatuur is des te gevaarlijker dat zij naamloos is en geen enkel persoon kan ter verantwoording geroepen worden voor misbruiken en hate lijkheden. 't Is de dictatuur van het anony- maat en wat daar zal op volgen zal van de poes niet zijn. Nog eens. dit is geschie- renis en geen politiek. De winnaars van tie 1ste tranche 1955 getrokken op 15 Januari te Tervuren Tot op heden 28 Januari 1955. werden gro te loten van vijftig duizend tot twee en een half millioen uitbetaald, hetzij geheel, hetzij in tienden, aan winnaars komende uit An- derlecht, Antwerpen. Ardooie, Brussel, Dot- tenijs. Elsene. Gent. Hal, La Louvière. Libin Luik. Montsen, Namen Ronse Rotem Schaar beek. Yerviers. Vichte en Zelzate. Situatie of beroep gekend voor sommigen van hen afficheerder. arbeiders waaronder éen van de Brusselse tramwegen, autobe stuurder, autocarverhuurder, bediende: elec- tricien. jong gezin, handelaars, huishoudster melkverkoper. onderdiensthoofd bij de Pos terijen. postbode, professor, rentenierster, verkoopster, verzekeringsagent, voerman en werkster. De potjes werden bij deze trekking zeer begunstigd voor de verdeling van de grote loten 5 bedienden van de stad Luxemburg (Groot Hertogdom), 10 arbeiders van de Sui kerraffinaderijen van Genappes, 6 mijnwer kers van Soumagne, 2' hollandse arbeiders, 7 arbeiders van de fabriek van kunstmatige zijnde te Tubeke en 10 bedienden uit Sclessin Een van de ioten van 2 1/2 millioen is ten deel gevallen aan het biljet nr 346028 ver kocht aan een groep van IC brievenbestellers en bedienden van de Post van Schaarbeek 4. Wij vermelden het geval van een brievenbe steller lid van deze groep op het laatste ogenblik heeft hij de deelneming overgeno men van een in gebreke gebleven lid en ontvangt daardoor twee delen in de verdeling van de 2 1 2 millioen. Verschillende personen hebben hun loten doen innen door fmaciële instellingen. De Loterij bezit natuurlijk geen enkele bijzon derheid over deze winnaars. Laatste betaaldag voor de loten van de lste tranche 1955 op 15 Mei 1955. Opgelet - Trekking van de 3e tranche 1955 Zaterdag 26 Februari te Baudour. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplint-en - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore MARMERS De Denderklok

Denderklok | 1955 | | pagina 1