>NON - STOP - RECHT - DOOR Het Eerste Ontwerp van de heer Collard Verkiezingen voor een Officiële Middenstandsbond Ir <3U». èk Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE Te». 5 en 714 IM MN U V C. Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 13 Februari 1955 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AEL1ERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Stad Ninove - Zaal Roxy Zondag 20 Februari te 19 uur Toneelgilde HOOGER OP Maandag 21 Februari te 20 uur KLEINKUNSTAVOND Lichte Genre-muziek Operettenzang en dans Voordracht en Humor met medewerking van Mevr. ANNA WlJNANT LUC PEVENAGE sopraan 9 Jarige Janneman MARIE JEANNE ROELAND de vlaamse Zara Leander MARCEL DE SCHRIJVER ANDRE BARO ROGER VAN AELBROUCK voordracht - leiding Humor BAMBINO NINOVINO LAMBIO het 8 jarige muzikale Wonderkind leidt het orkest met klassiek muziek EDGARD BRANCKAERT Mevr. VIVIANE SUENAERT met zijn versterkt en haar dansgroep symphonisch jazorkest - 12 uitvoerders Kaarten 30, 25 en 20 fr. te bekomen in de zaal Roxy en via de deelnemers. Men weet aat dhr Collard bezig is geheel het onderwijs een anti-clericale draai te ge ven. Het geheel van die politiek is zo ver schrikkelijk en zal zulk een reactie te weeg brengen, dat hij zijn verschillende ontwer pen niet tegelijkertijd durft indienen. Daar om is hij begonnen met één enkel, en wel datgene met betrekking op het onderwijs van de Staat alsmede op de subsidiering van mid- derlbare-, technische- en normaal inrichtin gen. Het is al erg genoeg. Het Staatsonderwijs komt op de eerste plaats. Op de tweede komt het provinciaal en gemeentelijk onderwijs, erkend onderwijs genoemd dat reeds als van minder waarde beschouwd wordt. Op de laatste plaats, nog nauwelijks geduld, komt het «gesubsidieerd privé-onderwijs». De twee laatste categorieën scholen moe ten, om door de Staat erkend te worden, be wijzen dat ze om economische of sociale re denen noodzakelijk zijn. Het stelsel van de subsidiering zeif is een demonisch uitgedacht systeem om de vrije scholen onleefbaar te maken. Deze krijgen enkel nog weddetoe- lagen voor de leerkrachten d:e aan bepaalde voorwaarden voldoen. Er is dus geen sprake van werkings- of onderhouklstoelagen. De religieuzen, ook de priesters, mogen zich kontent stellen met 50G van wat de leken in gelijke om.-tandigheden ontvangen. Aan de gemeenten en provincies wordt verboden nog verder steun aan vrije scholen te ver lenen. Collard doet verder zijn best om de indruk te wekken dat de vrije scholen niets waard zijn. Zelf kunnen zij geen diploma meer af leveren. Het uitgangsexamen in normale of technische normaalscholen moet gebeuren voor een jury die voor (ie helft uit mannen van het officieel onderwijs bestaat In de homologatiejury is het vrij onderwijs slechts voor 1/3 vertegenwoordigd. Er wordt een speciale controle ingesteld om te zien of de vrije instellingen bepaalde leveringen wel aan de leerlingen verstrekken Er wordt beklemtoond dat zij alleen school boeken mogen gebruiken die niet tegen de wettelijkheid ingaan De vrije scholen mo gen niets meer te zeggen hebben over hun personeel. Zij mogen slechts een maatregel treffen nadat het geval voor een Kamer voor betwiste zaken gekomen is waar het vrij on derwijs wel twee leden op de zes mag le veren Dat is wat Collard noemt evenwicht en recht herstellen. Maar hij moet niet denken dat hij er al is. Eerst zullen de christenen in dit land en al degenen die nog aan de gewe tensvrijheid vasthouden een woordje mee spreken Wat Collard nog nog in het schild voert Hij is nog een paar ontwerpen aan het uit werken. een op de verlengde leerplicht en een op het lager onderwijs. Dst cp de verlengde leerplicht zal waar schijnlijk voorzien dat het onderwijs ook voor de eerste drie iaren van de secundaire cyclus kosteloos moet worden gegeven. De vrije instellingen krijgen daarvoor echter niet de minste compensatie Wat het lager onderwijs betreft ziet mijn heer Collard de zaken als volgt iedere ge meente wordt verplicht een gemeentelijke lagere en bewaarschool op te richten. Zolang dat niet gebeurd is mag zij geen vrije school aannemen. Het personeel van de gemeentelij ke scholen moet tenminste voor de helft of ficieel gediplomeerd zijn. Een met officieel gediplomeerde kan geer. schoolhoofd meer worden. Tenslotte voorziet de Staat dat ook hijzelf z.ch op dit gebied kan inmengen. Men ziet het. het is voor minder dat alle christelijke en vrijheidslievende Belgen m de jaren 1880 meedogenloos gereageerd heb ben op de schoolstrijdverklaring van de toen malige regering. Collard en zijn mannen denken misschien dat het nu beter zal gaan. nu ze de vliegen gevangen hebben met de stroop van de 18 maand, maar die stroop plakt niet meer De linksen willen de school oorlog, ze zullen hem hebben, tot ze erbij vallen. Neutraal Onderwijs Dit zou allemaal ai erg genoeg zijn. indien het onderwijs van de Staat werkelijk neu traal was en zogezegd voor iedereen aan vaardbaar. Maar dhr Coiiard heeft zijn mond te St Gillis lelijk voorbij gepraat. Daar heeft hij inderdaad gezegd dat de linksen, meer bepaald de socialisten, de schooloorlog uoes- ten winnen wilden zij hun toekomst in het Vlaamse land verzekerd zien. Dat kan toch wel moeilijk anders betekenen dan dat het zgz. neutraal onderwijs niet alleen een anti- clericaal onderwijs zal zijn. maar dat er daarenboven nog actief propaganda zal wor den gevoerd die de socialisten kan ten goede komen. Immers, de bepalingen over het voe ren van politieke propaganda in de scholen en het voeren van oneerlijke concurrentie, zullen wel alleen tegen de christelijke scho len worden uitgespeeld. We staan voor een schooldictatuur van de Staat zoals ze in een communistisch of fascistisch regime niet er ger kan zijn. De inzet voor de christenen is hoog; hun verweer zal verbeten zijn. Ze wil len en ze moeten overwinnen. PROBLEMEN VAN DE MIDDENSTAND Vandaag op een ag willen wij de aandacht vestigen op een vraagstuk, dat de jongste maanden steeds actueler is geworden en zeer onlangs nog door een woordvoerder van het Natio naal Christelijk Middenstandsverbond, dhr. Margot voor de tribune van het NIR aange sneden werd, wij bedoelen het beruchte plan tot het uitschrijven van verkiezingen voor «middenstanders». Minister Bossaert was amper geïnstalleerd of hij liet zich ontvallen, dat de huidige vei - tegenwoordiging van de zelfstandigen hem helemaal niet beviel en dat hij naar midde len uitzag om ze te verbeteren. Een van die middelen zou het uitschrijven van verkiezin gen zijn. In betrokken middens is daartegen onmiddellijk scherp verzet gerezen en de minister heeft sedertdien wat ingebonden, maar het plan is daarmee niet van de baan want de socialistische senator l lamme hee onlangs een wetsvoorstel ingediend betref fende de verkiezingsvertegenwoordiging \an De gazetschrijvers zijn gelukkige mensen. Ze moeten maar schrijven wat de anderen doen. Als zij er bij schrijven wat anderen denken zijn zij er dikwijls nevens en dan is er weer stof en gelegenheid tot schrijven om terecht te wijzen. Deze week kregen ze een reuzekans met het aftreden van Malenkov. Dagen achtereen blokletlers... goed bladvulsel allerhande nieuws over Malenkov, Boelganin, Molotov en Kroesjtsjev. Daarna nog een paar dagen om hun lezers te vertellen wat de andere gazetten geschreven hebben. Feitelijk weet de gazetschrijver er niets meer over dan de lezer die bij hem zijn lan taarn komt aansteken. Maar oud nieuws is geen nieuvfs meer; een oude gazet dient voor al wat gij wilt maar wordt niet opnieuw ge lezen en de gazetteleugens komen niet uit Malenkov heeft vrijwillig ontslag ingediend omdat hij tot de bevinding gekomen is dat hij de man van de situatie niet is, en plaats wil maken voor een knappere. Om te zeggen zoals het is 't is schoon. Er zijn schone din gen in het communisme. Om mensen, die niet gewoon zijn te biecht te gaan. er toe te overhalen dat zij hun biecht, zo maar in het openbaar spreken, moet het communisme over meer dan één morele overredingskracht beschikken. In onze Westerse beschaving zult gij bij toeval een tribunaal vinden da. zich «onbe voegd») verklaart als het graag van een kar wei af is. Anders gebeurt dat nooit. Als er iets verkeerd loopt is het altijd de fout van een ander en 't is algemene regel dat de mens zijn mea culpa klopt op de rug van een ander. Bij manier van spreken kunt gij U voor stellen dat Max Buset op zekere dag komt verklaren Omdat ik een felle schoolmees ter was heb ik gedacht dat er in mij stof zat waaruit de grote staatsmannen gesneden worden. Nu weet ik dat ik mis was. Ik trap het af en laat de plaats vrij voor andere en betere. Stel u voor als ge kunt. dat Achiel op ze- indrukwekkend net van diensten, weekbla den. vak- en studietijdschriften, secretariaten en opleidingscentra, studie en propaganda- bureau's. dan is dit slechts mogelijk geweest ten koste van tientallen jaren werk en van zeer zware inspanningen, dat de basis kon worden gelegd van een sociale wetgeving voor de zelfstandigen, en van instellingen die de economische weerbaarheid der kleine en middelgrote ondernemingen behartigen. Deze organisaties hebben na jaren striid de oprichting bekomen van een Hoge Raad voor de Middenstand, waarin alle representatieve vak- en standsorganisaties vertegenwoordigd zijn en die de regering gevraagd of onge vraagd advies uitbrengt over de te voeren middenstandspolitiek. En is het ook r.iet dann zij de strijd van deze organisaties dat alle politieke partijen op 11 Aprii 1954 met de belofte van de oprichting van een afzonder lijk Ministerie naar de kiezers gegaan zijn, en dat dit Ministerie uiteindelijk het levens licht gezien heeft Men kan zich dan ook de ontgoocheling van de middenstandsorganisaties voorstellen bij de vaststelling dat dit Ministerie niet al leen nog geen enkel der hangende vraag stukken heeft opgelost, maar zelfs als eerste bekommernis schijnt te hebben, de vernie tiging van de vrije middenstandsorganisa ties en hun vervanging door een officiële vertegenwoordiging langs gemeentelijke ver kiezingen. Wanneer de Minister van de Middenstand voor enkele weken een rondschrijven naar alle burgemeesters heeft gestuurd om de in ventaris op te maken van de middenstands- en beroesverenigingen die op het lokale plan werkzaam zijn en wanneer hij hiermee ken nelijk de verkiezingen van middenstandsra den heeft voorbereid, kan hij slechts han delen onder druk van de liberale rnidden- standsfederatie die zelf niet beantwoordt aan de criteria welke gesteld zijn om voor ver tegenwoordiging in de Hoge Raad voor de Middenstand in aanmerking te komen. Ailc bestaande middenstandsorganisaties hebben dan ook krachtdadig geprotesteerd tegen deze plannen. Onze leden hebben niet voor niets jaren lang een vaak zware bijdrage betaald aan hun organisatie. Onze kaderleden hebben niet voor niets hun beste krachten gewijd kere dag in het publiek verschijnt met een plankje onder de arm waar de Vlaamse spreuk op staat «eerst gedaan en dan bedacht heeft menigeen...» en zegt «Zie wat ieder een weet wist ik niet. en daardoor heb ik menig ondienst bewezen, nog meer aan het Land dan aan mij zelf» Ziet gij Spaak op zijn borst kloppen en opbiechten ik deug niet voor wegwijzer van het Land. Ik wilde het haantje van de toren zijn en dat is maar een windwijzer. Ziet gij Major en Van Eynde hun onbenul ligheid opbiechten. Ziet gij Van Glabbeke, Buisseret, De Muyter en nog zoveel andere op eigen borst kloppen Ziet gij bepaalde illustraties uit de CVP- wereld dat. zij in de koningskwestie vals spel hebben gespeeld, de Koning, het Land en hun kiezers hebben verraden dat zij in de EDG-kwestie, door hun overhaasting, de wagen voor de paarden hebben gespannen Allons done Er zijn geen taaier leven den dan doden die niet willen sterven. Er zijn in het communisme nog schone dingen. Boelganin is maarschalk. Stalin was oppermaarschalk. De fuhrer bracht het niet verder dan fuhrer. De fuhrer was soldaat ge weest en had gevochten. Het communisme kent zo nog andere maarschalken. Ge moet er maar van naam en uniform veranderen en 't is gebakken. En cis gij die mannen hun portretten ziet en hun brede borst, die nog niet breed genoeg is om er al hun decoraties op te hangen, hebt gij het bewijs dat het geen voddventen zijn. Hier heeft het experiment niet gepakt bij gebrek aan tijd. De weerstand heeft luite nanten, commandanten, majoors en kolonels gehad met de vleet. Van naam hadden ze al veranderd, voor het uniform hebben ze geen tijd gehad. Spijtig, anders hadden wij kun nen fier zijn op een heel stel knappe mili tairen. Het moge een paradox schijnen, maar in het communisme, dat alles gelijk schakelt, laat het genie zich ontplooien in de vrije wereld wordt het versmacht. aan het moeizame en ondankbare organi- satiewerk in het zo individualistisch milieu van de zelfstandigen. Wat zouden de arbeiderssyndikaten er trouwens van denken, indien men morgen, in naam van de niet-gesyndikeerden, het be sluit zou treffen elke syndicale vertegen woordiging ongedaan te maken om, langs verkiezingen, een officieel syndikaat op te richten En indien de liberale middenstanders er niets voor voelen de nodige inspanningen te doen ten einde een eigen organisatie uit te bouwen, dan betekent zulks dat zij afzien van hun recht op rnedezeggingschap in de Hoge Raad voor de Middenstand, en bereid zijn de beslissingen die op advies van de ge organiseerde zelfstandigen worden getroffen, te ondergaan. Er is trouwens inzake middenstandspoli tiek. zoveel werk op de plank, dat men geen verkiezingen moet uitvinden om de tiid om te krijgen. Er is een ontwerp van vestigingswet, dat sinds Juli 1953 wacht op bespreking in de Senaat, er waarvan Minister Bossaert in No vember beloofd heeft dat het binnen de veer tien dagen zou worden aangepakt. Er is een definitief pensioenontwerp voor zelfstandigen op komst, waarvan Minister Bossaert beloofd heeft dat het op 1 Januari 1955 van kracht zal zijn. Al is het nog steeds niet neergelegd. Er is een wet voor de bevordering van het bouwen van middenstandswoningen, waar van de uitvoeringsbesluiten volgens Minister Bossaert reeds in Juli jongstleden «vandaag of morgen» kunnen verschijnen. Er is een heel programma op te bouwen en uit te wer ken, met het oog op de verbetering van het beroepskrediet, enz... Het is met het oog op al die dringende no den en wat de regering in Mei jl. «rechtma tige verzuchtingen» noemde, dat de midden standers zich reeds in groot getal georgani seerd hebben. Wij vragen niet beter dan voor hun verwezenlijking met 't Ministerie van de Middenstand samen te werken. Maar onze eerste en voornaamste eis kunnen wij vertolken met de woorden die een arbeider van Ougrée-Marihaye voor de oorlog tot de Koning richtte «Sire. qu'on rious respecte». Dat men ons eerst eerbiedige. Dat men onze organisatie eerbiedige en hun wensen en waarschuwingen niet in de wind sla. de nijverheids-, ambachts- en handelsmidden stand Dat dit voorstel van een socialist komt, moet ons dubbel wantrouwig stemmen. In afwachting dat men in de Senaatscom missie over dit voorstel van gedachten wis selt, achten wij het goed in deze het stand punt van het NCMV weer te geven, zoals het uiteengezet werd door dhr. Margot. Wij kunnen niet dulden, zeide de nationale propagandist van de christelijke middenstand dat de kloof die ons volk reeds verdeelt we gens de strijd tussen een vrij en een officieel onderwijs, ook op het terrein van midden- stands-syndicalisme zou worden doorgetrok ken door de oprichting van een officiële mid denstandsorganisatie naast de vrije beroeps- en standsorganisaties. Wanneer een paar honderdduizend midden standers er reeds in geslaagd zijn, voor de verdediging van hun beroeps- en standsbe- langen. organisaties op te bouwen met een VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS iyj j^j w p ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore De Denderklok

Denderklok | 1955 | | pagina 1