NON - STOP - RECHT - DOOR Het Wetsontwerp Collard l uor de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 20 FeBruarT 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Stad Ninove - Zaal Roxy Zondag 20 Februari te 19 uur Toneelgilde HOOGER OP Maandag 21 Februari te 20 uur KLEINKUNSTAVOND Lichte Genre-muziek Operettenzang en dans Voordracht en Humor met medewerking van Mevr. ANNA WIJNANT LUC PEVENAGE sopraan 9 Jarige Janneman MARIE JEANNE ROELAND de vlaamse Zara Leander MARCEL DE SCHRIJVER ANDRE 8ARO ROGER VAN AELBROUCK voordracht - leiding Humor BAMBINO NINOVINO LAMBIO het 8 jarige muzikale Wonderkind leidt het orkest met klassiek muziek EDGARD BRANCKAERT Mevr. VIVIANE SUENAERT met zijn versterkt en haar dansgroep symphonisch jazorkest - 12 uitvoerders Kaarten 30, 25 en 20 fr. te bekomen in de zaai Roxy en via de deelnemers. inzake het Middelbaar, Normaal en Technisch Onderwijs Dhr Collard. minister van Openbaar On derwijs. diende het eerste van de drie aan gekondigde wetsontwerpen inzake de rege ling van het onderwijs bij de Kamer in. De richtlijnen welke de regering zich voorhoudt te volgen in haar schoolpolitiek komen er duidelijk tot uiting. Wij zullen ons vandaag bezighouden met de memorie van toelichting, de zogenaamde rechtvaardiging van het om werp. De boeman van de linksen Het voortdurend herhaalde argument van de linksen om een schoolpolitiek te voeren op de rug van het katholiek onderwijs is nat de katholieke miljarden uit de Staatskas pom pen om hun partijseholen te bevoordelen ten- nadele van het officieel onderwijs. Men kan het argument onmiddellijk omke ren de linksen willen HUN scholen bevoor delen ten nadele van hc katholiek onder wijs, die nooit partijseholen geweest zijn De linksen aanzien inderdaad de officiële scho len als HUN scholen. Het bewijs dat zij de staatscholen al.- hun partijseholen aanzien is te vinden in de ver klaring van dhr Collard. dat het officieel on derwijs in het Vlaamse land moet uitgebreid worden om het beter toegankelijk te maken voor het socialisme. Door deze ophefmakende verklaring het-ft de minister het masker afgerukt. Hij heeft de staatsscholen voorgesteld als steunpunten van de socialistische partij. Onderzoeken wij thans de argumentatie van de Memorie van Toelichting. Hef- onbeperkt recht van de Staat Wij lezen in de memuric van toelichting De Regering hecht er aan andermaal te bevestigen dat de Staat tot plicht heeft een onderwijs in te richten, dat volled.g is in al zijn graden en toegankelijk voor alle kin deren. en dat alle opinies en alle overtuigin gen eerbiedigt Dit is in tegenspraak met de hoger gemel de verklaringen van dhr Collard. Indien de staatscholen steunpunten zijn van waaruit de socialistische invloed in het laamse land verspreid wordt, dan worden in deze scholen alle opinies en overtuigingen NIET geëer biedigd. Dhr Collard acht het logisch dat deze steunpunten onbeperkt beschikken over de Staatskas, over de opbrengst van de belas tingen van allen. Hij doet er nog een schep- ken bij Constaterend dat al de gezins hoofden die zodanig onderwijs wensen, hier over niet beschikken, stelt de Regering zich ten doel de daartoe nodige scholen op te richten Er is geen enkel gewest in het land waar er tegenwoordig geen staatsschool voorhan den is. Ligt het in de bedoeling van de mi nister in elke gemeente van 50(10 zielen een rijksmiddelbare school te openen, want ovcr- al kunnen «gezinshoofden die zodanig on derwijs wensen» verklaren dat de reis naar een andere stad of gemeente te duur valt voor hun kinderen. Er is geen geld om één millioen achterstal len te betalen aan de rivierloodsen. Er zal een eerbiedwaardig aantal milliarden gevon den worden om nieuwe steunpunten op te richten voor de roden. Het recht van het particulier initiatief Verder lezen we in de verantwoording van het ontwerp: «Het particulier initiatief heeft het recht scholen op te ricthten, met het doei namelijk een onderwijs te verstrekken dat gegrondvest is op een godsdienstige over tuiging In elk behoorlijk land gaat de staatszorg naar alle takken en vormen van onderwijs. Dhr Collard erkent wél het recht der katho lieken scholen op te richten, maar de belas tingen van de katholieken moeten enkel die nen voor de steunpunten van de socialistische nartij In principe, zegt dhr Collard. ko men de kosten dezer scholen ten laste van degenen die ze oprichten Die mooie meneer die in zijn blazoen «Vrijheid, Gelijkheid, Broederlijkheid» heeft geschreven, brengt net dus met zijn huma nistische gevoelens overeen de katholie ken te doen betalen a) voor de steunpunten van de soc. partij; b) voor de katholieke scholen Het principe van de toelagen De Staat is echter royaal. Ondanks het feit dat hij het vrij onderwijs aanziet als geen recht gevend op staatszorg, luidt het «Nochtans worden door de Staat toelagen verleend aan. het erkend en aan het vrij on derwijs Het begrip erkend onderwijs was vroeger onbekend in de wetgeving. Be doeld wordt het onderwijs verstrekt door provincies en gemeenten. Het opzet reikt verder. De lezer moet onmiddellijk de con clusie trekken, dat het vrij onderwijs «niet erkend» is. Dhr Collard is er zich van bewust, dat geen mens aanvaardt dat de vrije scholen de last van hun onderwijs, waarmede milliarden ge moeid gaan. volledig zelf moeten dragen. Wat betekent, dat het helemaal door het schoolgeld van de leerlingen zou moeten be taald worden. Daarom erkent dhr Collard de wenselijkheid van toelagen, spijts het feit dat het vrij onderwijs «geen recht» heeft op steun. Maar hij voegt er onmiddellijk aan toe Maar het stelsel der toelagen moet herzien en gecoördineerd worden Dit be tekent met andere woorden de toelagen moeten verlaagd worden en er moet een aar dig stelletje voorwaarden aan verbonden worden om voor toelage in aanmerking te komen. In zijn eigen triomfeert dhr Collard: «Wij hebben ze liggen, het klerikaal ongedierte, het gebroed der papen!» De redelijkheid van dhr. Collard Dan komt de linkse aap uit de mouw van tovaritch Collard. Immers de Regering voelt zich genoopt «het globaal bedrag der sub sidies aan het vrij onderwijs tot een redelijk cijfer te beperken Dhr Collard volgde aan de universiteit een cursus in de logica. Hij is echter vermoede lijk naar school gegaan tijdens de vacantie. want a> elke leerling van de staatsschool kost aan het land 26.000 frank; b> elke leerling van de vrije scholen kost aan de Schatkist volgens de kredietbepalin gen van de nieuwe regering 3000 frank. De linksen klagen er over dat er te weinig kredieten beschikbaar zijn voor het staats onderwijs. 26.000 fr per leerling voor de staatsscholen volstaat niet. De katholieke scholen moeten het echter met 3000 frank per leerling stellen en voor de rest hun plan trekken. Het is net of de kamerleden behorend tot de linkse meerderheid zich een parlementaire vergoeding zouden stemmen van 450.000 fr en de kamerleden der oppositie slechts 52.000 frank zouden ontvangen. Een ander voorbeeld zal het nog duidelij ker maken de linkse mag, volgens dhr Col lard. 8 boterhammen, plus een pasteitje, eten. terwijl de klerikale veelvraat het met één boterhammeken moet stellen. Dhr Collard is vermoedelijk geboren in het jaar Eén, toen de uilen, preekten. De goochelaar en kunstenmaker Collard Er wordt te pas en te onpas geproclameerd dat de Staat enkel «weddetoelagen» zal ver lenen. d.i. dat de Staat, geheel of gedeeltelijk de wedden zal uitbetalen van de leerkrachten uit het vrij onderwijs, die daartoe in aan merking komen. Iedereen had het verkeerd voor. want dhr Collard verklaart Om elk misverstand te vermijden dient gepreciseerd dat de Staat niet de wedde uitbetaalt van een personeel dat eigenlijke niet het zijne is, maar dat en kel en alleen een wijze van berekenen en toekennen geldt van hetgeen een toelage is en blijft». Dhr Collard is vermoedelijk met gooche laars omgegaan, want wat hij zegt komt fei telijk hierop neer «Jullie jammeren omdat jullie 20 maal meei schoolgeld moeten eisen De schoolkwestie geraakt van de baan niet. De Bisschoppen hebben, in open brief, aan de regering gezegd wat ze te zeggen hadden. Wij moeten er niet op terug komenal wie er belang in stelde heef', de brief kunnen lezen. Minister Collard heeft in de radio geant woord. Hij heeft tijd gehad om de zaak in te studeren.; hij heeft heel zijn staf van com petenties kunnen optrommelen om een ant woord op zijn poten te zetten dat van de poes niet zou zijn en bewezen hebben, zo klaar als twee en twee vier is, dat de Bisschoppen ongelijk hadden, onverdragelijke en onver draagzame fanatiekers waren. Het antwoord van minister Collard was van de arme ge» kleed, en het geeft een kleine dunk van de verstandelijke vermogens van die geniale Waal. opperhoofd van het onderwijs in alle graden. Ik ken zijn excellentie niet-; ik weet niet of hij als student eerste of laatste was in «excellentie». Ik weet ook niet welke titels en welke diploma's hij op de muren van zijn werkkabinet mag hangen. Er is iets dat ik reeds vijftig jaar weet, en dat is dat een geleerd man daarom nog geen verstandig man is. Nu kan iedereen lezen en schrijven. In miji jonge tijd waren er veel ongeletterden n-~sen die als handteken een kruiske zetten. Daar waren zeer verstandige mensen bij. On der de geletterden van onze tijd lopen er veel steenezels. Het is een geschiedkundig, vaststaand feit dat de constituante van 1830 de Staat alie bevoegdheid ontnam in zake onderwijs. Excellentie, ne vous deplaise, het vrij on derwijs is het enig grondwettelijke onderwijs Vrij onderwijs betekent niet katholiek on derwijs.. De vrijzinnigen mochten ook vrij onder don in de steunpunten van mijn partij. Jullie hebben ongelijk. Wat. ik aan iullie's leer krachten betaal, is niet voor hen bestemd. Wij erkennen hen niet. Het is bedoeld voor jullie onderwijs», maar meesmuilend voegt de vos er dan aantoe «Maar van de toela gen-wedden mogen jullie geen cent recupe reren!» Dhr Collard is burgemeester van Mons. Het is mogelijk dat hij aan zijn «chers adminis- trés» knollen voor citroenen kan verkopen. In het Vlaamse land pakken echter derge lijke methodes niet. De pretentie van monsieur Collard Niet alleen worden de katholieke scholen enkel op het schoolgeld aangewezen om hun workings- en onderhoudskosten te betalen, maar dhr Collard heeft nog de pretentie aan zijn aalmoezen buitenmatige voorwaarden te verbinden Het spreekt inderdaad vanzelf dat de Staat tot plicht heeft er voor te zorgen dat de toelagen welke hij verleent, werkelijk en volledig gebruikt worden voor het doei waartoe ze bestemd zijn». Dit betekent dat de gelden uitsluitend mo gen gaan naar de leerkrachten, die echter door de Staat niet erkend worden. Te voren, luidde het. dat deze uitbetaling «enkel en alleen een wijze van berekenen» was. De trucjes van goochelaar Collard zijn voor iedereen duidelijk. Coüard's passe-passe-toeren De Staat geeft dus 26.000 fr per jaar uit voor elke leerling der rijksmiddelbare scho len en eist dat de vrije middelbare scholen het bolwerken met een toelage van 3000 fr per leerling en deze toelage is uitsluitend bestemd voor de leerkrachten. De Slaat redeneert bij monde van dhr Col lard als volgt «Ik. vadertje Staat, zal U verplichten met 3000 fr te doen wat Ik. va dertje Staat, niet kan doen met 26.000 fr. Maar net als bij de boeren tijdens de bezet ting zal ik bij elk van U een controleur aan stellen om het gebruik van deze 3000 fr. die niet aan U uitbetaald worden, na te gaan!» Stellen we ons voor dat de Landbouwcor poratie in de oorlog zelf graanvelden exploi teerde en aan de boeren verklaarde «Ik. Corporatie, zal duizend kilo graan per Ha. voortbrengen, maar gij. boer, zult 4000 Kg per Ha leveren en daarenboven zal ik bij elke boer een controleur aanstellen om na te gaan dat ge geen gram graan voor eigen gebruik of tot betaling van de bewerking en bemesting overhoudt Do leider van de Corporatie zou na de oor log zot verklaard geworden zijn wijs inrichten. Ze hebben het zelfs gedaan. De vrije universiteit van Brussel is er het roemrijk bewijs van. Zijn excellentie beweert dat de katholieke regeringen van vroeger voor het vrij onder wijs veel min gedaan hebben dan hij nu doet. Minister Collard. spijts al het respect dat wij een ministre du roi verschuldigd zijn, daar voor verdient gij een paar grote ezelsoren. De staat mocht, volgens de grondwet, en kele modelscholen oprichten en dat heeft hij ook gedaan. Dat viertal athenea gaf betalend onderwijs, juist gelijk het vrij katholiek on derwijs. De Staat moest er wel een beetje geld insteken, maar dat kon de neus niet lichten. Nu speelt de Staat met de milliarden en om ze bijeen te krijgen klopt hij het stof uit de zakken van de belastingbetaler. En de katholiek moet twee keer betalen. De Staat laat ons crisisbalasting betalen om de dop in 't leven te houden. Waarom laat hij geen schoolbelasting betalen, met dien verstande, dat elke betaler zijn geld mag storten in de kas van zijn keuze die van het christelijk of die van het neutraal 't Is seffens uit met de ruzie. Maar zwijg, er zijn dagbladen die de op lossing ontdekt hebben die Nederland sinds jaren toepast en waardoor er daar volledige sehoolvrede heerst, 't Is daar nog veel meer ingewikkeld dan bij ons. Daar zijn dorpen en steden met tot vier kerken, ieder van een verschillende godsdienst. En iedere gods dienst wil ziin eigen school, - en dan zijn er ook nog de neutrale, die wars zijn van aiie godsdienst. En dat gaat daar zonder ruzie. Alle burgers zijn er gelijk voor de wet, al staat het daar op hun congreskolom niet. 't Kan gebeuren dat onze felle politiekers het van leven verstaan. Maar 't zal zeker nog wat duren... Ze zijn zo «durs de comprenure» De Geschillenraad van meneer Collard Wij hebben hoger gezien dat dhr Collard de leerkrachten van de vrije scholen niet erkent. Desniettemin eigen dhr Collard zich het recht toe jurisdictie uit te oefenen over deze leerkrachten. Hij voorziet nl. een Ge- schillenraad. die telkens moet beslissen wan neer er onenigheid ontstaat tussen een leer kracht ener vrije onderwijsinstelling en het bestuur dezer instelling. Waartoe dit zal leiden Stellen we ons een ogenblik voor dat een leerkracht ener vrije instelling zijn direc+eur de huid vol scheldt, zodat hij gevaar loopt aan. de dijk gezet te worden. Maar menheer neemt zijn voorzorgen. Hij sluit aan bij het socialistisch syndicaat en maakt bij de Geschillenraad zijn beklag dat hij ontslagen werd omdat hij socialist is. De Geschillenraad zal natuurlijk het behoud van deze leerkracht in de school opleggen. Waar blijven de centen, mijnheer Collard Het schooljaar 1954-1955 ving aan op 1 September jl. Wij zijn thans half Februari en er is nog geen enkele leerkracht uit het vrij onderwijs, die één cent getrokken heeft van de Staat. Ze moeten maar op de kribbe bijten. Het gevolg de katholieke onderwijsinstel lingen moeten voorschotten verstrekken, zij moeten de Schatkist financieren. De Staat leeft op de kosten van de katholieke scholen. Deze moeten het geld lenen en er interest voor betalen. Dit is de zorg van dhr Collard voor de leerkrachten van de vrije scholen, die hij zand in de ogen wil strooien met zijn Ge schillenraad. Komediantenrevue Er is stof te over voor een revueschrijver die zijn ambacht kent. In de KNS te Ant werpen wordt jaarlijks een komediantenre vue opgevoerd. Welke formidabele komedian tenrevue zou niet kunnen opgevoerd worden met een libretto ingegeven door de memorie van toelichting van de heer Collard. bourg- mestre, avocat. député et ministre De zaal zou maandenlang uitverkocht zijn. De toeschouwers zouden het uitgieren. De minister zou onder het geschater begraven worden. Op zijn politiek graf zou het op schrift luiden Heb medelijden met deze man Het vat geeft slechts wat het kan Hij was minister en hij was zot, Hij is niet dood noch zit in 't kot! VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore MARMERS

Denderklok | 1955 | | pagina 1