"DE KLOOF,, Door de Periscoop Buitengewone Voordracht JAARLIJKS WINTERFEEST De Oorlogsverklaring der Regering" aan de Katholieke Kerk Het Wetsontwerp op de Beroepsscholing GEVELSTENEN Huis VAN BELLE N I N O V E V.K.B.M.J. - Ninove ZONDAG 13 MAART 1955 39 verschillende soorten en formaten Algemene Bouwstoffenhandel Tel. 5 en 714 Vloeren - Cromolith - Silexore Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 27 FcEruart 1955 CHRISTEN VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-H AELTERMAN, KoepoortsLaa, 10. Ninove Handelseer Aalst ,093 TONEELAVOND Zondag 6 Maart te 19.30 uur Feestzaal Ons Huis Prijzen 25 en 20 fr. DAVIDSFONDS - Ninove Donderdag 10 Maart 1955 te 20 uur in "Ons Huis MET PLATENAUDITIE door Eerw. Heer Ign. De Sutter over "INLEIDING TOT HET MUZIEK BELUISTEREN O L B O.L.B. STAD NINOVE Bond van Oud-Leerlingen en Sympathisanten van het College Tn de feestzaal van het St. Aloysiuscollege KUNSTCONCERT door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk onder leiding van dhr. J. Collin. SPREEKBEURT door Oud-Minister Alfons VERBIST. Onderwerp DE ONDERWIJSKWESTIE. Begin 7 uur zeer stipt.Deelname in de onkosten 10 Fr. De diepere ondergrond van de brutale Collard-ontwerpen is de geuzen en vrijmet selaars willen het katholicisme in ons land de doodsteek toebrengen. Oorlogsverklaring Zo blokletterden de an ti-katholieke bladen bn de publicatie van het antwoord der Regering aan het Episco paat. Het woord «oorlog» is ons niet sympathies maar we nemen het over. Gelukkig zijn e1 nog geen atoombommen mee gemoeid In feite verklaarde de Regering de oorloz aan de Kerk. En dit om wijsgerige, gods dienstige. staatkundige redenen. Het is een oorlog om beginselenchristelijke of vrij zinnige. De Regering .-prak tegen de opvat tingen van de grote meerderheid der Belgen in. Grote phrasen. gro'.e cijfers, grote ieu- gens. De Regenng is aldus minister Collard getroffen door de toon van het bisschop pelijk schrijven. In feite is de veriut. mg van het Episcopaat even waardig ais sereen Het is een kordate stellingname inzake rech ten en piichten. maar zonder een enkel kren kend woord. De Regering zegde dat ze tot plicht had de openbare mening volledig en objectief voor te lichten: gans de Zaterdag hoorden we het antwoord van de minister via het NIR nadat de nationale radio 's mor gens slechts heel even op de verklaring dei Bisschoppen had gewezen. Het kwam dus tot een botsing tussen Re gering en Kerk. Waarom" De Regering zegt hC!De Bisschoppen gaan hun geestelijke bevoegdheid en zending te buiten We ant woorden: als dc Regering geestelijke waar den in de strijd gooit, dan hebben de Bis schoppen niet enkel het recht, maai de zware plicht tussenbeide te komen. Zwijgen ware een schuldig verzuim 21 De gewetensvrijheid der burgers blijft onaangetast En de Regering noemt als bewijs het feit dat ei meer vrije dan officiële scholen zouden zijn. Zelfs indien dit zó is. waarom geeft de Regering dan to taal valse cijfers En waarom past zij haar stelling niet op elk terrein toe Er zijn b\b veel meer leden m het ABVV dan in de li berale vakbonden. Waar wacht de Regering op om overal liberale vakbonden op te rich ten 3i Voor 1914 hebben de Bisschoppen nooit gevraagd wat ze nu vragen Wij ant woorden onnozele praat - Het recht op subsidies van het M O. bestond toen evenzo goed als thans. Dit recht werd toen r.iet op geëist omdat het M.O. enkel bezocht werd door kinderen van begoede burgers, die een aanzienlijk schoolgeld kor.den betalen. Thans is het M.O. gedemocratiseerd. Tienduizenden kinderen van economisch zwakke gezinnen genieten secundair onderwijs. Het getuigt van een wraakroepende onrechtvaardigheid het ene kind een hoog schoolgeld te doen betalen, omdat het een katholieke school bezoekt en het andere kind vrij te stellen van schoolgeld, omdat het een niet-katholieke school bezoekt. 4i De Regering geeft meer dan 3 mil jard uit aan het vrij onderwijs, tegen nog geen 2 miljard in 1949 Mij antwoorden dat de Regering er eens bijzegge hoeveel ze uitgeeft per leerling in het officieel en in vrij onderwijs. Onze scholen krijgen per kind nóg geen 25*". van wat voor de kinderen in het officieel onderwijs wordt uitgegeven. Van gelijkberechtiging, zoals in Nederland, is er geen ?prake 1 5» Verder zegt de Regering nog dat de Bisschoppen alle toezicht weigeren Dit is gelogen. Zo gaat het verder in de beruchte verkla ring van de regering, waar van alles in staat behalve een antwoord op de gewettigde be wering van de Bisschoppen, dat nl. de Rege ring het bestaan zelf van godsdienst en Kerk in ons land aanvalt en tracht te bedreigen. Wij zijn trouwens de verklaring van mi nister Collard te St Gillis nog niet vergeten, namelijk dat hij in het laamse land ba sissen wil aanleggen onder de vorm van scholen om het socialism*, te ver spreiden. Dhr Buset. de big boss van 'e BSP. had het over «zwarte plekken» in het Vlaam se land die moeten uitgeroeid en ingepalmd worden. Daarom en om niets anders hebben onze Bisschoppen gesproken. Wij zullen Hen vol: gen en strijden met alle eerlijke middelen, die ons ter beschikking staan. Wij leven toch nog niet achter het IJzeren Gordijn Onze ministers, de blauwe zowel als de rode, en de rode zowel als de blauwe, zijn allemaal grote vaderlanders. En, a.u.b. twij fel daar niet aan, want het zou u kunnen spijten. Zij hebben allemaal tot de weerstand be hoord. of toch de wil gehad van er toe te behoren. Zijn er bij toeval bij die de rangen niet tijdig hebben kunnen vervoegen, 't is ook hun fout niet dat de Duitsers zo haastig weg waren. Daarom herhaal ik en leg ik er de nadruk op 't ziin grote vaderlanders. Ik heb veel respect voor een goede vader lander want ik heb veel respect voor t Va derland: dat zit een mens in 't bloed. In de tijd dat ik simpele piot was soldat de deuxième classe heb ik veel last gehad met 't Vaderland. Wij moeten kunnen antwoorden op de vraag wat is het Vaderland. Dat antwoord stond ir. onze soldatenboek en besloeg om trent een halve bladzijde, en 't was dan nog in het Frans Ik kon dat in mijn Vlaamse kop met krij gen. Ik vergat het begin al 't einde te leren. De sergeant met al de wilskracht die hij aan de dag legde, en waar hij verduiveld fier op was, hield er de hand aan dat wij het van buiten en zonder stotteren zouden op zeggen... En als gij het nu morgen niet per fect kent «crac dedans'.» En daar zijn koekskens bij geweest, en nog meer en meer: bij zover dat de kapitein er tussen kwam. Met de kapitein kon ik mij explikeren hij verstond reden en hij verstond vlaams. Kapitein zei ik, ik kan die grote ronkende franje woorden, die ik niet versta, niet ont houden. maar ik weet toch. op mijn manier, wat het Vaderland is. Het Vaderland is iets dat leeft, en zelfs herleeft En renaittras... En dat levende va derland zijt gij. mijn kapitein, en onze ser geant en ik, en heel de compagnie en heel het regiment enz. Als wij vechten dan is het 't Vaderland dat vecht. Bravo, zei de kapitein. En als wij vallen op 't veld van eer dan is het 't Vader" land dat bloedt. Bravo, zei de kapitein. En als gij een decoratie bij krijgt dan is 't het Vaderland dat roem oogst. De kapitein bekeek mij scheel en zei Gij zijt zo dom niet als gij er uitziet... En, mijn kapitein, zult gij er voor zorgen dat 't Vaderland mij gerust laat De sergeant heeft mij nooit meer onder vraagd. Sindsdien ben ik er van overtuigd dat het Vaderland, het levende Vaderland, de som is van al de Belgen en dat al wie België geren ziet. alle Belgen geren ziet. En wie zijn buik vooruit steekt en op zijn borst klopt en zegt dat hij de grote vader lander is en daarom voor zichzelf alle mo gelijke voordelen opeist, zelfs van zijn mede mens te doden, die ziet alleen zijn eigen ge ren en is een leugenaar. Maar ieder mens kan missen, zelfs een minister, 't Is daarom dat hij verantwoorde lijk is en kan ter verantwoording geroepen worden. En. onze minister zijn dikwijls ne keer mis. Ik, door mijn jaren, ben een oude Belg. De kinderen van bij ons zijn «des petits Beiges» en alle rechtgeaarde Belgen moeten ook die kleine Belgskens gaarne zien. Minister Leburton trekt de vrouw aan de haard haar vergoeding af. Kan ze niet meer rondkomen, ze moet gaan werken. Gaan de vrouwen de mannen onderkruipen op 't fa briek, dan kunnen de mannen gaan doppen en 't huis opkuisen, eten maken en nog' zo al dingen die geen naam hebben. Een ding kan hij niet, dat de vrouw wel kan dat is de kinderen kopen. De vrouw neeft geen tijd meer en de kinderen komen er niet. Mijnheer Leburton ziet anders de kinderen geerne en hij droomt voor zijn geboortestad van een speelplein voor kinderen dernier cri Ziet ge, die mensen hebben een slecht gedacht van 't Vaderland. Voor hen is 't Va derland een soort museum dat vol staat met alle soort oudheden, onbetwistbare getuigen van een vroeger beschavingspeil. Zij willen het zo schoon mogelijk maken, zij zelf de bewakers zijn en goed betaald voor hun werk ONAANVAARDBAAR nen geschieden door voorlegging van een di ploma of eer. getuigschrift van beroepsbe kwaamheid of ieder ander document waarvan de gelijke waarde door de vereniging erkend werd. Het ware gewenst dat de belanghebbende beroepsvereniging overal waar het mogelijk is. zich zou baseren op de programmatie van beroepsopleiding, zoals deze wordt erkend en bevorderd door het Departement van Mid denstand Indien de Minister oordeelt dat hei verzoek in verband met de vorm en de bevoegdheid van de eisende vereniging in overweging kan genomen worden, iaat hij in het uBeigisch Staatsblad» een bericht verschijnen ten einde alle belanghebbenden te verwittigen en aan de eventuele tegenstanders gelegenheid te bieden om de redenen van hun verzet te doen gelden. De Raad van State heeft over dit ontwerp een vernietigend advies uitgebracht. Hij is inderdaad van mening dat verschillende be palingen verward, dubbelzinnig en in strijd met de grondwet en met andere wetten zijn. Het officieel orgaan van het Nationaal Christelijk Middenstandsverbond laat er zich als volgt over uit Het ontwerp geeft het meest overtuigende bewijs van de onbekwaamheid die tthans op het departetment van de Middenstand hoog tij viert. Wat heeft het immers voor nut al die com missies op te richten, al die beroepsvereni gingen aan het werk te zetten, heel dat sys teem van bekwaamheidsproeven, vergunnin gen. controle en sancties op te timmeien om enkel en alleen te bereiken dat de BENA MING van bepaalde beroepen gereglemen teerd zou worden. In plaats van een vestigingswet die de toe treding lot een middenstandsgroep van be kwaamheidseisen afhankelijk maakt en zo doende daadwerkelijk bijdraagt tot de ver heffing van het beroepspeil en tot de gelei delijke sanering van de middenstand, wordt hier eenvoudig voorgeschreven dat het ieder een vrij staat bakker te worden, maar dat al leen de door bekwaamheidsproeven geteste en gequaliciteerde bakker onder zijn naam het woord «bakker» op zijn etalage zou mo- gen schrijven. Voor de zoveelste maal wordt de midden stand, in naam van de lieve vrijheid, aan zijn lot overgelaten. «Het ontwerp», aldus de Memorie van Toelichting, «laat aan eenieder de vrijheid om zich naar goeddunken te ves tigen». Het komt dus neer op een bescherming van de sluikarbeid. het amateurisme, de wil de concurrentie der onbekwamen en beunha zen die slechts op één zaak moeten letten ze mogen de «benaming» niet gebruiken van een aan bekwaamheidseisen onderworpen beroep. Dat minister Bossaert nog de nodige durf heeft om te verklaren dat dit ontwerp «bij draagt tot de verheffing van het. beroepsni veau van de middenstand, en aan de ver bruikers nieuwe Waarborgen verleent in ver band met de beroepsbekwaamheid der onder- nemingshoofden» is slechts een bijkomend bewijs van het feit dat de brave man nog geen iota van het middenstandsprobleem heeft begrepen. Massale Bloedinzameling Aan de Bevolking van Ninove en Omliggende Gemeenten Het mooiste gebaar dat een mens kan doen is een andere mens het leven te redden. Wie zou niet toesnellen om een kind te redden, dat gaat verdrinken: of een persoon, die door brand wordt ingesloten. Hoe fier zouden we er niet over zijn hem aldus uit de greep van de dood gered te hebben Men zou er echter slechts zelden de kans toe krijgen, ware het niet dat de BLOEDTRANSFUSIE er de gelegenheid toe bood. Een weinig bloed. VAN UW BLOED, kan morgen een pasgeborene redden, het leven van zijn moeder sparen, een stervende doen herleven, een heelkundige bewerking moge lijk maken, die zoniet fataal zou worden. Elke dag hebben, in België, 100 tot 200 per sonen hun leven te danken aan een edelmoe dige bioed-gift. aan het spontaan gebaar van een onbekende, doch edele bloedgever. De diepe, innige vreugde, een mensenle ven gered te hebben, kan ook de UWE zijn. Weiger Uzelf dit geluk, deze eer niet. (Vervolg op het tweede blad) Enkele dagen geleden heeft dhr Bossaert. minister van de Middenstand, bij de Senaat een wetsontwerp op de beroepsscholing inge diend. dat in zijn opvatting een vestigings wet moet vervangen. Volgens de memorie van toelichting steunt het ontwerp vooral op het wetsvoorstel van de liberale senator War- nant. dat in de zittijd 1952-53 gepubliceerd werd. Laten wij ter wille van de objectivi teit eerst de minister aan 't woord «Dit wetsontwerp moet de beroepsvereni gingen welke de rechtspersoonlijkheid geme ten. in de gelegenheid stellen om een bijzon dere kwalificatie op te zoeken en voor te «tellen, die alleen door de beroepsuitoefe naars. welke het bewijs van de nodige vak kennis voor de uitoefening van deze bedrij vigheid hebben geleverd, kan gebruikt wor- Het ontwerp stelt dus geen enkel -c*111 «numerus clausus» in. Het laat aan eenieder de vrijheid om zich naar goeddunken te ves tigen, mits de wettelijke of reglementaire beschikkingen in verband met de loyauteu der handelsverrichtingen, met de inschrijving in het handelsregister, enz., natuurlijk ge ëerbiedigd zijn. Het beperkt er zich toe te bepalen dat. daar waar een koninklijk besluit het gebruik van een bijzondere kwalificatie erkent en be schermt. alleen de ondernemingshoofden of de verantwoordelijke personen die de voor ziene voorwaarden vervullen, deze kwalifi catie kunnen doen gelden. De voorwaarden mogen slechts betrekking hebben op de theoretische of practische be roepskennis, met uitsluiting van ieder andere voorwaarde, zoals de uitrusting, de proeftijd de credietwaardigheid. De procedure is uiterst eenvoudig en werkt zeer snel. Het initiatief tot een dergelijke regeling kan slechts komen van een beroepsvereni ging en niet van de overheid. De belanghebbende beroepsvereniging moet er zorg voor dragen te bepalen welke volgens haar de nodige beroepskennis is om de be schermde titel te doen gelden, titel die door deze voorwaarden dient gerechtvaardigd. Deze rechtvaardiging zou onder meer kun- VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten stijlen - omlijstingen en terrassen Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, 19, OUD-STRIJDERSPLAATS ARDUIN MARMERS De Denderklok V

Denderklok | 1955 | | pagina 1