"DE KLOOF,, JAARLIJKS WINTERFEEST Brood rovers... 4* Door de Periscoop Buitengewone Voordracht Massale Bloedinzameling GEVELSTENEN Huis VAN BELLE ™'JD"S"-AATS NINOVE arduin marmers ZONDAG 13 MAART 1955 Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zonclag 6 Maart 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 TONEELAVOND V.K.B.M.J. - Ninove Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraut, 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zondag 6 Maart te 19.30 uur Feestzaal Ons Huis Prijzen 25 en 20 fr Nummeren der kaarten Zondag 6 Maart van 10 tot 12 uur in «OnsHuis. O.L.B. O.L.B. STAD NINOVE Bond van Oud-Leerlingen en Sympathisanten van het College In de feestzaal van het St. Aloysiuscollege KU NSTCONCERT door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk onder leiding van dhr. J. Collin. SPREEKBEURT door Oud-Minister Alfons VERBIST. OnderwerpDE ONDERWIJSKWESTIE. Begin 7 uur zeer stipt. Deelname in de onkosten 10 Fr. De Socialistische en Liberale broodrovers Het wetsontwerp Collard in verband met het middelbaar, normaal en technisch on derwijs zal voor de meeste leerkrachten van het katholiek middelbaar onderwijs een wed- devermindering betekenen, gaande tot 50'r. Ziedaai wat Mr Van Acker noemtde uit betaling der wedden tegen 100G Zoals dit voor het ganse staatspersoneei het geval is, genieten de leerkrachten regel matig weddeverhogingen in verband met hun riienstjaien. Het ontwerp Lollard sluit ech ter de katholieke leraars hiervan uil! Het ontwerp voorziet inderdaad (art. 22 dat voor de berekening van de wedde enkel de diensten in aanmerking komen-: a> in ee.i staats-, koloniale-, provinciale of gemeente lijke school: b) in een gesubsidieerde school gedurende de periode waarin de subsidies verleend werden. Het vrii middelbaar onderwijs geniet pas subsidies'sedert 1951. Ai de leerkrachten in dit onderwijs zulLn dus gelijkgesteld wor den met debutanten, ook wanneer ze reeds tientallen van jaren effectief onderwijs ge ven. ook wanneer ze zware gezinslasten heb ben. Deze maatregel treft oud-strijders, oorlogs invaliden. politieke gevangenen, verzetslui. Het is de dank van het vaderland-! Wij zier. belangstellend uit welke stelling het beruch- te Comité voor Beroep op het Land ter zake zal innemen De broodroof in het vrij normaalonderwijs De regenten in het vrij normaal onderwijs genoten totnogtoe dezelfde wedde als re ie- genten in de staatsnormaalscholen Het ba- rema bedroeg 96.600 tot 158.000 fr in het normaal lager onderwijs; 112800 tot 180000 fr in het normaal middelbaar onderwijs <re- gentenscholen) en 107000 tot 169.400 fr indien zij in functie waren van vóór 15-9-1923. Luidens het ontwerp Collard blijven de leerkrachten in het staats-, provinciaal en gemeentelijk normaalonderwijs voormelde wedden genieten, maar de leerkrachten in het vrij normaalonderwijs zullen hun wedde herleid zien tot minimum 82.000 en maximum 144.400 fr. Dit betekent dat de leerkrachten onder scheidenlijk 14600 fr. 30800 fr en 25000 fr minder zullen verdienen. Er wordt daarenboven geen wedde mee: voorzien voor de leraars van de algemene vakken, die de thans vereiste titels niet be zitten. Het betreft leerkrachten met aan zienlijke dienstjaren, benoemd in de tijd dat er geen bijzondere titel vereist was om les te geven in een normaalschool. Deze wedden zullen helemaal ten laste van de instelling vallen, zoniet moeten de leer krachten van honger creperen. Het is een diabolische berekening van de minister. Hel aanzienlijk aantal leerlingen in het vrij nor maalonderwijs is hem een steen des aan stoots. Hij wil de kath. instellingen verplich ten een hoog schoolgeld te eisen, teneinde het aantal leerlingen te doen slinken. Het ont- Trp voorziet tevens een verplicht school- geld in de katholieke normaalscholen, wat ondemocratisch is. De socialistische bladen zijn verwonderd over het geweldig verzet in de katholieke pers en de katholieke organisaties tegen het ontwerp Collard en willen de schooloorlog !n de schoenen van het Episcopaat schuiven. indien echter voormelde maatregelen geen oorlogsmaatregelen zijn, dan hebben de woor den hun zin verloren. Welsprekende cijfers Voormelde wraakroepende maatregelen worden billijk geheten in de sociahstisehe ners De broodrovers berijden altijd hetzelf de stokpaardjede wetten Harmei hadden het vrij onderwijs te zeer bevoordeeld. Wii zullen dit verwijt eens op de keper beschouwen, wat het normaalonderwijs be- treft Kamerlid Kiebooms heeft zich vorig jaar ,ol de minister van Onderwijs gewend om meö. leling te ontvangen van de officiële cij fers wat betreft de verschillende takken var. onderwijs. H;j heeft meer dan zes maand op antwoord moeten wachten en dit is pas verschenen in de Parlementaire Vragen en Antwoorden van 15 Februari jl. In 1953 telden de Rijksnormaalscholen 3760 leerlingen (2135 meisjes en 1625 jon gens) De vrije normaalscholen telden daar entegen 14555 leerlingent 9685 meisjes en 4870 jongens). Er werd door de Staat uitgegeven voor de Rijksnormaalscholen: a) wedden. 104.115.554 fr: b> verlichting, verwarming, drijfkracht: 2.849.608 fr: c) onderhoud van gebouwen en mobilair, bureelbenodigdheden, bibliotheken 5.586.587 fr; d» inrichten van lokalen, mate rieel. meubelen: 449.998 fr: e) brandstof: 6.079.580 fr; f> pnjsuitdelingen210000 fr: g) propaganda: 160000 fr. («Vragen en Ant woorden». blz 3251 De Staat gaf dus in totaal 119.451.327 fr uit voor 3760 leerlingen. De oprichtingskosten van gebouwen zijn hierin niet begrepen. Wat hebben nu. tijdens het CVP-bewind. in het jaar 1953 de 14.555 leerlingen van het vrij normaalonderwijs aan het land gekost Het wordt door de minister met één enkel cijfer aangegeven: 101.042.067 fr aan wedden Voor hoger gemelde posten van b tot g ont ving het vrij normaalonderwijs geen duit. Alies moest door de katholieken betaald worden. Dus kostte, onder het CVP-bewind, na dc goedkeuring van de wetten Harmei. elke leerling uit het officieel normaalonderwijs 31.750 fr per jaar aan de Staat en elke leer ling uit het vrij normaalonderwijs 6935 fr Dat noemen, de socialisten de «plundering van de Staatskas». Wij beweren integendeel dat de wet Har mei slechts een eerste tegemoetkoming was jegens het vrij normaalonderwijs Twee duizend katholieke leerkrachten zonder wedde Wij hebben reeds het feit aangeklaagd dat de leerkrachten uit de vrije middelbare scho len sinds de herneming van het schooljaar in September, nog geen wedde van staats wege ontvingen en de onderw sinstellingen leningen moesten aangaan om hun voor schotten te verlenen. Moest dergelijke toestand in het officieel onderwijs bestaan, dan zouden de desbetref fende leerkrachten onmiddellijk in opstand gekomen zijn. Het achterhouden van de door het Minis terie verschuldigde kredieten voor 1954 en het gebrek aan regeling voor 1955 brengt mee dat meer dan tweeduizend gezinnen in een zeer benarde toestand leven. In welk bedrijf zouden de arbeiders zo iets dulden Uw bril opzetten, Heren Dhr Leburton. minister van Volksgezond heid en... tegen het Gezin, citeerde bij de verdediging van zijn begroting in de Senaat de H. Ambrosius. Hij maakte er de bisschop van Genua van. terwijl hij het sieraad der Milaanse Kerk was en hij schreef hem een tekst toe. die hij zou uitgesproken hebben... dertig jaar na zijn overlijden In «Le Peuple» wil de oud-communist De- many de levieten lezen aan de Vlaamse bis schoppen en de Waalse bisschoppen tegen de Vlaamse uitspelen. Van de vastenbrief van Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik. ge tuigt hij «De vastenbrief van Mgr Kerkhofs is gewijd aan het H. Misoffer. Hij houdt zich niet met politiek bezig. Hij is in zeer ver heven termen gesteld. Het is een ware vas tenbrief» Demany bedoelt dat de vastenbrief van Mgr Kerkhofs zich niet uitspreekt over de schoolkwestie. De man weet echter niet dat de Bisschop van Luik samen met de Vas tenbrief een afzonderlijk schrijven gewijd heeft aan het schoolvraagstuk. Hij weet even min dat Z.E. Mgr Charue, bisschop van Na men. eveneens een afzonderlijk schrijven aan de school gewijd heeft. De schooloorlog is nog in het stadium van de koude oorlog. Er zijn tot hiertoe geen rui ten gebroken en ook geen armen en benen gebroKen. Of er zullen stukken gemaakt worden kan niemand zeggen. De tijd der profeten en ook de tijd der waarzeggers is voorbij Van christelijke zijde wordt er nog steeds gehoopt op een verschil van zienswijze tus sen socialisten en liberalen. Mogelijk. Verschil over de beginselen zal het niet zijn. Misschien over een kwestie van opportuniteit. De socialisten huldigen, met voorliefde, do strategie van de olifant in de porceleir.cn- winkel. Hoe meer de stukken rinkelen hoe liever. De liberalen hebben fijner manieren. Zij houden niet van dronkemanskuren en vinden het gemeen als iemand, in een on barmhartig zatsel, zijn huisraad stuk laat. Het zijn de mannen van «ce n'est pas le mo ment». Denk even terug aan de wedde van de volksvertegenwoordigers. Voor de grondbeginselen zijn zij stevig eensgezind en voor de grondbeginselen kun nen ze wel een offer brengen. Niemand moei er mis op zijnzij zullen beter akkoord gaan dan de Vlaamse CVP-er en de Waalse PSC. Aioreken gaat altijd rapper e:i gemakkelij ker dan opbouwen en haat heeft altijd nievi stuwkracht dan lieftK Socialisten en liberalen stappen samen op - gelijk twee boeren onder één paraplu. Hur. paraplu is de driehoek van de vrijmetselarij. Vrijmetselarij en vrijdenking zijn precies hetzende niet. Vrijdenkerij zegt «er is geen God» en de simpele vrijdenker is overtuigd dat God daarmede afgeschaft is. De vrijmetselaar is meer ontwikkeld, meer geleerd. Hij weet dat er een God is en hij noemt Hem de Grote Architect en het teken van de vrijmetselaar bestaat uit de werktui gen van de architect gelijk wij christenen het kruis hebben als kenteken. De Vrijmetselaars eren en kennen cie Gro te Architect, maar zij liggen overhoop met DAVIDSFONDS - Ninove diens Enige Zoon Jezus Christus... De duivel erkent ook God. Hij heeft Hem erkend in de hemel. Toen hij echter zijn examen moest afleggen en Gods raadsbesluit aanvaarden dat at mensen in de hemel zou den komen en de grootste onder hen zijn troon zou plaatsen nevens de troon van God, liep het verkeerd. «Ik zal niet dienen» riep Lucifer uit. Indien iemand zijn troon moet plaatsen nevens de troon van God, dan moet ik het zijn! Zijn ik zal niet dienen, was niet gericht tegen de Almachtige die hij kende, maar tegen Jezus Christus die hij niet ken de. Vrijmetselaar en duivel gelijkt op malkaar als tweelingsbroeders. De vrijmetse! -fs zijn zo wonder niet. en daar kunt gij mede om. De duivel is ook zo wonder niet en die ver staat ook reden In de koude ooriog dia in volle gang is, is er een onrustbarend ele ment. Er zijn Vlaamse bladen die willen dreigen met separatisme. Hier liggen wolvenijzers en schietgeweren Le separatisme vvallon is maar een pekel zonde. Ministers en staatsministers en ande re grote politiekers doen er aan mee. 't Is eenvoudig chantage om de Vlamingen te doen braaf zijn. Iedereen weet het. Als in 1918 de Raad van Vlaanderen en zijn aanhangers zo streng veroordeeld wer den. werd het Waals Bestuur, dat te Namen zetelde eenvoudig gerust gelaten. Ze moes ten maar zeggen dat zij het gedaan hadden voor 't geld en zij zegden het... en alles was vergeten en vergeven. De Walen die. in 1940, aan Fétain zijn gaan vragen om Wallonië in te lijven bij Frank rijk, zijn niet verontrust geweest. Maar de Vlaamse aktivisten, tweede uitgaaf, hebben geweten aan welke prijs Het verleden staat borg voor de toekomst en er zetelen nog altijd rechters te Brussel. Vlamingen past op uw zaak. Er bestaan andere middelen om een einde te maken en voorgoed aan het antiklerikaal Waals profitanaat Donderdag 10 Maart 1955 te 20 uur in "Ons Huis MET PLATENAUDITIE door Eerw. Heer ign. De Sutter over "INLEIDING TOT HET MUZIEKBELUISTEREN fl Aars de Bevolking van Ninove en Omliggende Gemeenten Het mooiste gebaar dat een mens kan doen is een andere mens het leven te redden. Wie zou niet toesnellen om een kind te redden, dat gaat verdrinken: of een persoon, die door brand wordt ingesloten. Hoe fier zouden we er niet over zijn hem aldus uit de greep van de dood gered te hebben Men zou er echter slechts zelden de kans toe krijgen, ware het niet dat de BLOEDTRANSFUSIE er de gelegenheid too bood. Een weinig bloed. VAN UW BLOED, kan morgen een pasgeborene redden, het leven van zijn moeder sparen, een stervende doen herleven, ecu heelkundige bewerking moge lijk maken, die zoniet fataal zou worden. Elke dag hebben, in België, 100 tot 200 per sonen hun leven te danken aan een edelmoe dige bloed-gift, aan het spontaan gebaar van een onbekende, doch edele bloedgever. De diepe, innige vreugde, een mensenle ven gered te hebben, kan ook de UWE zijn. Weiger Uzelf dit geluk, deze eer niet. Want U kan ook BLOEDGEVER zijn. En dit kunt ge met U aan te bieden ais bloedgever op MASSALE BLOEDINZAME LING. ingericht door het Rode Kruis van België. Afdeling Ninove. op Donderdag 10 Maart 1955 van 15 tot 20 uur, in het Burger lijk Hospitaal, Burchtstraat te Ninove. Bloedgeven, doet geen pijn. Bloedgeven, is niet schadelijk voor de ge zondheid, wel integendeel. Weigert uwe medewerking niet. ZEER BELANGRIJK Degene die bloed heeft gegeven geniet van de volgende voor delen de bloedgroep wordt bepaald en de gever ontvangt desgevallend voor hem en voor zijn naastbestaanden. wonende onder hetzelfde dak. kosteloos bloed gedurende de 365 volgende dagen. Kaarten voor de inschrijving van nieuwe bloedgevers zijn vanaf 1 Maart 1955 te be komen bij Heer Voorzitter Dr Van Der Hulst Frans. Weggevoerdenstraat 110, Ninove MEJUFFERS Moeremans Bertha, Langemuntstr. 16, Ninove Prové Marie-Jeanne. Burchtstraat 27 id. Van Holen Yvonne, Beverstraat, 34 id. HEREN De Vuyst Jules, Villa Mireille Paternoster Remi. Astridlaan. 27 De Clercq Frans, Burchtstraat. 17 De Mol Robert, Koepoortstraat, 27 Van Gyseghem Edgard, St. op Aalst 121 id. Wachtelaer Robert, Lok. Roosevelt id. Depouillon Marcel. Vinkenstraat id. De Paepe Marcel, Weggevoerdenstr. 37 id. Huys Alfons. Astridlaan, 15 id. Van Den Bosch Victor, Weggevoerdenst. id. en de dag zelf van de bloedinzameling in het Burgerlijk Hospitaal. Outer Ninove id. id. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART## Algemene Bouwstoffenhandel Vloeren - Cromolith - Silexore De Denderklok

Denderklok | 1955 | | pagina 1