JAARLIJKS WINTERFEEST Brief van de Bestendige Deputatie Door de Periscoop Stad Ninove tiet School vraagstok Op Zaterdag 19 Maart tegen de Schoolpolitiek van do Ro^orino1 Te 19 u. OPTOCHT. Te 20 u. MEETING in de zaal Roxy. ZONDAG 13 MAART 1955 Ne9er> en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 13 Maart 1955* Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nino O.L.B. STAD NINOVE Bond van Oud-Leerlingen en Sympathisanten van het College In de feestzaal van het St. Aloysiuscollege KUNSTCONCERT door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk onder leiding van dhr. J. Coliin. SPREEKBEURT door Oud-Minister Aiforss VERBIST. Onderwerp: DE ONDERWIJSKWESTIE. Begin. 7 uur zeer stipt Deelname in de onkosten 10 Fr. der Provincie Oost-Vlaanderen AAN DE EERSTE MINISTER EN DE VOORZITTERS VAN KAMER EN SENAAT ve Handelsregister Aalst 1093 De ondergetekenden, Leden van de Besten dige Deputatie van Oost-Vlaanderen, hebben gemeend uiting te moeten geven aan hun be zorgdheid in verhand met he' door de Rege ring neergelegd wetsc^"'"rp betreffende he. middelbaar, normaal en technisch orderwijs en het door haar aangekoiunbd en door de pers reeds kenbaar gemaakt wetsontwerp op het lager onderwijs. Het is er de Bestendige Deputatie niet om te doen zich te bemoeien met de taak van het Parlement: toch meent zij, als enig bij de hand zijnde gemandateerd orgaan van de provincie, de Provincieraad niet vergaderd zijnde, en als voogd en beschermer van de gemeenten van de provincie, de stem te moe ten verheffen om. met verschuldigde eerbied doch met klem en even vrijmoedig als ob jectief U op de hoogte te brengen van de pijnlijke indruk door bedoelde wetsontwer pen gemaakt en de heftige reacties in ruime lagen van de bevolking, bij de Bestendige Deputatie zelf en bij de grote meerderheid van de gemeenten van de provincie, die er een zware aanslag in vinden, bedekt, op de gewetensvrijheid en openlijk, tegen de auto nomie door de Grondwet aan provincie en gemeenten gewaarborgd. Tegen de autonomie van de provincie en gemeenten Het principe van de decentralisatie var. deze openbare instellingen is door de Grond wetgever van 1830 vastgelegd in de volgende formule art. 31 De uitsluitend gemeentelijke of pre- vinciale belangen worden door de geineen- teraden of de provinciale raden geregeld volgens de beginselen van de Grondwet. Art. 108 van de Grondwet preciseert dan als volgt De provinciale en gemeentelijke instellingen worden door wetten geregeld (respectievelijk de wet van 30 April 1830 en van 30 Maart 1830, met latere wijzigen- r de wetten). r Die wetten verzekeren de toepassing van de volgende beginselen r 1°) 2") Het opdragen aan de provinciale raden en aan de gemeenteraden van al wat van provinciaal en gemeentelijk belang is. be- houdens de goedkeuring van hun hande- lingen, in de gevallen en op de wijze be- r paald door de wet. v 5°) De tussenkomst van de Koning of van de Wetgevende Macht om te beletten dat r de provinciale raden en de gemeenteraden buiten hun bevoegdheid gaan en het al- r gemeen belang krenken. De grondwetgever heeft zich wijselijk ont houden een onmogelijke bepaling te geven van wat als gemeentelijk en provinciaal be- Tegelijkertijd met de Bestendige Deputaties van de Provinciën Antwer pen, Limburg, Luxemburg en West-Vlaanderen, heefi ook de Bestendige De putatie van Oost Vlaanderen, een protestschrijveri gericht aan de Eerste Mi nister en aan de Voorzitters van Kamer en Senaat, in verband met de school strijd. - We geven hier integraal, de eerste helft van dit schrijven lrng te beschouwen is. ,^1it het kt'heel van de aangehaalde regeling blijkt aio duidelijk, zoals trou. t-ns alge meen woid' aangenomen dat provincie en gemeente de ruimste autonomie bezitten 2' dat de tussenkomst van de Koning en van de Wetgevende Macht, voorzien bij ar tikel 108. 2° en o'J van de Grondwet, geen willekeurige, doch een zeer beperkte macht is 1Provincie en Gemeenten bezitten de ruimste autonomie Zulks beantwoordt ten volle aan de alge mene economie van de Grondwet van 1830. die in haar artikel 25 verkondigde, dat alle machten uitgaan van de Natie derhalve de- gedecentraliseerde zowel als de algemene. Op dezelfde voet als de staatsmachten wor den de provinciale en de gemeentelijke macii ten uitgeoefend op grond van een recht streekse delegatie door de Natie.gegeven overeenkomstig met de regeling m de respec tievelijke kieswetten voorzien; gemeenteraad er. provincieraad, ieder binnen de grenzen van zijn grondgebied, stellen aldus de wei van gemeente en provincie, net zoals de Wet gevende Kamers het doen voor het ganse land. Zulks is volkomen verantwoord: de gede centraliseerde overheid is immers niet alleen de rechtstreekse emanatie van de kleinere volksgemeenschap die zij beheert, doch zij kent de behoeften er van ook net best. Dat provinciale en gemeentelijke overhe den van de hun toegekende schier onbeperk te vrijheid van intiatief dankbaar en doe', treffend gebruik hebben weten te maken, niet alleen tot nut van hun kleinere volks groep. doch hiermede ook in hoogste d'enst van het algemeen welzijn, hoeft niet veel betoog De ruimheid van die zelfstandige ini tiatiefmacht sluit, in een beperkt vertoog, el ke enigszins gedetailleerde opsomming uit. Eén enkel voorbeeld maar van hun vele verwezenlijkingen, een voorbeeld echter, dat Doekdelen vullen kan en beslissend mag he ten het zijn de provincies, die aan het land het technisch onderwijs geschonken hebben het officieel technisch onderwijs de Staa', daarin getrouw aan de werkelijke zending hem toegewezen door de grondwet, heeft die initiatieven aangemoedigd en. dank zij die begrijpende samenwerking, ieder voor zijn grondwettelijk deel en op zijn grondwette lijk plan, is het technisch onderwijs, in do rijkdom van zijn verscheidenheid, de stevig ste economische apparatuur geworden voor de grootnijverheid, het landbouwbedrijf, de middenstandsberoepen, waar, ieder in zijn stand - werknemers, werkgevers en zelfstan digen - zijn gading vindt en de ruimste mo gelijkheden: Dit zijn nuchtere beschouwingen. Een nuchter man schreef ze neer en ze zijn nuch tere waarheid, 't is nu om het even of ze vriend of vijand raken. Raken doen ze altijd: '1 n'y a que la vérité qui blesse. Een goede vaderlander moet vechten Een generaal vecht als het oorlog is. De goede vaderlanders vechten altijd. Als 't oorlog is vecht hij tegen de vijand, maar liefst in de siuikoortog en de sluikhandel. Ais het geen oorlog is zoekt hij een vijand onder zijn me deburgers. Dan gaat het niet met schietge weren en ze durven zich laten zien. De laatste oorlog is nog niet gedaan, de vrede is nog niet getekend. De volgende oor log is in het verschiet, 't Is te lang om te wachten en onze vaderlanders, hors concours, ontketenen ae schoolooriog. Een goede vaderlander moet vechten en mag het vechten niet verleren. Het vrii onderwijs is het enig grondwette lijk onderwijs. Tegen de dwang van het Staatsondei wijs hebben onze helden en mar telaren van 1830 revc'utie gemaakt. De grond wet was de zegenrijke bekroning van de re volutie. In tijd van oorlog telt de grondwet niet. In de ooriog van 14- 18 zijn ze de grondwet aan pluimen gegaan - gelijk de ganzen- kwekers de ganzen pluimen "na de winter. C est ie moment Dat is de tegenhanger van «Ce nest pas le moment» als het gaat over de rechten van het Vlaamse volk C'est le moment en ce n'est pas le moment zijn de twee hoogtepunten in het politiek leven van België, de veertig laatste jaren. In 14-18 is het begonnen met de fameuze besluitwetten van Le Havre. Ze waren na .ent tegen de grondwet in uitgevaardigd en toe gepast. Ze werden afgekondigd in de vreemde ver genoeg van het oorlogsgeweld en het oorlogsgevaar. Ze hadden kunnen in België uitgevaardigd worden. 501031611 hebben vier en een half jaar m Belgie gevochten. Maar 't was daar zeer ongezond en zeer gevaarlijk. En de besluitwetten werkten met terug- werkende kracht... Zij die de besluitwetten uitgevaardigd hebben, grinnikend om de ongrondwettelijkheid, behoorden tot de drm historische partijen Volgens de grondwet zijn alle Belgen ge- F" de ,Wet en daarom heeft Moeder Justitia een blinddoek voor haar ogen om niet te zien wie voor haar staat. Voor het toepassen van de besluitwetten au Zo m 18 haar bl'nddoek afgedaan Alle Belgen werden voor haar rechterstoel gedaagd en 't ging er gelijk in 't Laatste Oor deel. De schapen stonden langs de rechter kant. de bokken langs de linkerkant. De Viaamse separatisten waren de bokken en ze werden voorbeeldig gestraft. «Justice exeniplative». Daarmede weet iedereen dat vrouw Justitia een zware hand heeft. De waalse separatisten waren de schapen. De Raad van Wallonië die te Namen zetelde W'iji de Raad van Vlaanderen te Gent fun geerde, werd eenvoudig vrijgesproken. «Clé- mence exemplative». Daarmee weet iedereen dat het Vaderland een week hart heeft en gaarne vergeeft. Van die tijd dagiekent de praktijk van het aanslaan der goederen, 't Is vierkant tegün de grondwet. De heren van de drie partijen hebben gegrinnikt en voortgedaan... Volgens de grondwet is de Vorst niet ver antwoordelijk. De ministers zijn verantwoor delijk. V 1940 heeft Iïlinister Spaak het Bel gisch-Frans militair accoord opgezegd. Na de oorlog is Koning Leopold er voor ter ver antwoording geroepen door politici van alle Kleur, geoordeeld en veroordeeld. Spaak is nog altijd de grote Spaak... Genoeg voor vandaag. Hei vervolg toekomende week, als 't God belieft 2) De Tussenkomst van de Koning en van de Wetegevende Macht voorzien bij artikel 180, T' en 5° van de Grondwet, is geen willekeurige inmen ging in de provinciale en gemeentelijke autonomie, doch een opzettelijk wel be perkte macht. De tussenkomst van bedoelde machten wordt beperkt enerzijds tot de machtiging of <1e goedkeuring van bepaalde handelingen, uitsluitend in de gevallen uitdrukkelijk voor zien bij wet artikel 1U8, 2° Grondwet, en daarbij aanleunend, principieel art. 7(i en 7 Gemeentewet 88 en 87 Provinciewet) an derznds tot hel recht bedoeld bij artikel 108. 5" van de Grondwet en nader geregeld doo'- de gewone wet nl. het recht van vernieti ging voor duidelijk omschreven redenen art. 8<> en 87 Gemeentewet: art. 89-125 Pro vinciewet». het initiatief van de handelingen altijd blijvende berusten bij de plaatselijke en gewestelijke overheden. Uit die grondwettelijke beperking vloeit voort, dat elke andere inmenging van dc wetgevende ol van de uiivoernae macht in de zaken van provinciale of van gemeentelij ke aard. een inbreuk is op de grondwettelij ke autonomie van provincie en gemeente. In dai veiband mag hier terloops wel eens gewezen worden op de abusieve toepassing van artikel 85 van de Provinciewet, waaraan de centrale machten zich de laatste tijden bezondigen of zich medeplichtig maken. Dit vooropgezet zijnde moet de Bestendige Deputatie, tot haar spijt, vastsellen, dat de op het getouw gezette wetsontwerpen geen rekenschap houden met deze grondwettelijke principes. Namelijk wat de provinciale en de gemeentelijke autonomie betreft, deze wordt op twee essentiele punten, afgetakeld op zul ke wijze, dat dit hoogste goed werkelijk een bespotting wordt. Met die twee punten zijn bedoeld ten eerste, de ongrondwettelijke besnoeiing van het recht van aanwenden van de provinciale en gemeentelijke gelden: ten tvïeede. het ongrondwettelijk inkrimpen van he, benoemingsrecht van de gemeentelijke overheden. Toekomende week geven wij het vervolg en slot van dit schrijven, waarin de twee laatste vermeide punten werden ontwikkeld Dinsdag 11. ging, in de zaal van het RMid- denstandshuis» een studieavond door over het school vraagstuk. Edn zeventigtal bestuurs leden van de christelijke organisaties waren opgekomen om te luisteren naar Z.E.H. Prin cipaal van het College, die vooraf een uit eenzetting gaf over de rechten en de plich ten van het Gezin. Kerk en Staat inzake opvoeding. Het gezin krijgt rechtstreeks van de Schep- per de zending en bijgevolg ook het recht tot opvoeding van het kind. Dat recht is on vervreemdbaar omdat het onafscheidelijk verbonden is met een overeenkomstige zeer strenge verplichting vandaar dat het elk ander recht van burgerlijke maatschappij en Staat voorafgaat en dus hoegenaamd door geen aardse macht mag geschonden worden. Aan de Kerk komt op bijzondere wijze ae opvoeding toe krachtens twee rechtsgron den van bovennatuurlijke aard de eerste steunt op het hoogverheven leergezag dooi de Goddelijke Stichter aan de Kerk toever trouwd Gaat en onderwijst alle volke ren... de tweede berust op het boven natuurlijk Moederschap, waardoor de Kerk het bovennatuurlijk leven aan haar kinderen geeft, het voedt en bevordert. Een gevolg daarvan is de onafhankelijk heid van de Kerk tegenover alle aards gezag zowel voor het recht zelf tot opvoeden als voor de uitoefening ervan. De rol van de Staat, die instaat voor het algemeen welzijn in de tijdelijke orde. be staat in net beschermen en bevorderen van de rechten van het gezin en van de enkeling, maar geenszins in het opslorpen of in de plaats stellen ervan. Aan de hand van het wetsontwerp dat door Minister Collard werd neergelegd, bewijst de spreker dat de Staat zijn rol te buiten gaat en een aanslag pleegt op de rechten van het gezin en van de Kerk. Het ontwerp be oogt de vernietiging van het vrij katholiek onderwijs en is aldus een bedreiging voor het bestaan van de Kerk in dit land. Het geeft immers aan de Staat de primauteit in zake onderwijs. Om dit te vestigen en te waarborgen zal de Staat al de nodige midde- Vervolg op het tweede blad) Denderklok i i Kantonale PROTESTAVOND

Denderklok | 1955 | | pagina 1