Brief vaa de Bestendige Deputatie Stad Ninove Op Zaterdag 19 Maart ig55 tegen de Ij 11HI Schoolpolitiek van de Regering Te 19 u. OPTOCHT. Te 20 u. MEETING in de zaal Roxy. Door de Periscoop Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 20 Maart 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Postcheekrekening 1862.54 der Provincie Oost-Vlaanderen AAN DE EERSTE MINISTER EN DE VOORZITTERS VAN KAMER EN SENAAT Tegelijkertijd met de Bestendige Deputaties van de Provinciën Antwer pen, Limburg, Luxemburg en West-Vlaasideren, heefi ook de Bestendige De putatie van Oost Vlaanderen, een protestschrijven gericht aan de Eerste Mi nister en aan de Voorzitters van Kamer en Senaat, in verband met de school strijd - We geven hier integraal het tweede en laatste gedeelte van dit schrijven Handelsregister Aalst 1093 Eerste krenking Ongrondwettelijke be moeiing met de aanwending van de provinciale en gemeentelijke gelden. Inzake het beheer van de provincie- en gemeentefinanciën was het reeds een zware aftakeling van hun grondwettelijke autono mie. toen aan provincie en gemeente de prin cipiële vrijheid ontnomen werd zich. naar eigen opvatting, de middelen aan te schaffen Dat de Centrale Macht er voor waakt, dat gewestelijke en plaatselijke overheden de nodige kredieten voorzien om hun wettelijke verplichtingen na te leven: dat zij er de hand aan houdt, dat de financiële toestand van provincies en gemeenten niet in gevaar wor den gebracht door onbezonnen uitgaven, is haar recht en haar plicht. Het is echter de zuiverste willekeur en ongrondwettelijk machtsmisbruik, dat de Centrale Macht, wet gevende of uitvoerende, zonder inachtneming var, de financiële toestand, principieel aar. provincies en gemeenten vert icdt. op eigen initiatief, kredieten uit te trekken en aan te wenden voor doeleinden, die klaarblijkelijk het gewestelijk en het plaatselijk openbaar belang dienen, en aldus ingeschakeld zijn in de dienst van het algemeen belang. De Bestendige Deputatie en, te oordelen naar de vele reacties. d;e zij dienaangaande mocht ontvangen, de overgrote meerderheid van de gemeentebesturen van Oosi-V iaande- ren aanzien het dan ook als een zeer zwaie verkrachting van de provinciale en de ge meentelijke autonomie, doch voelen het te vens aan als een aanslag op de gewetensvrij heid van bestuurders en bestuurden, dat de wet aan de provinciale en aan de gemeente lijke machten principieel zou verbieden toe lagen te verlenen aan vrije scholen of de er kenning of de aanneming van \rije inrich tingen afhankelijk zou stellen van voorwaar den. die geen enkel uitstaans hebben met de school zelf wat gewild of niet in feite zoniet tot doel dan tcch tot gevolg moet hebben de aan eigen krachten overgelaten inrichting van openbaar nut tot ondergang te brengen. Tweede krenking De aftakeling var: het benoemingsrecht Voor de gedecentraliseerde machten is he. principieel vecht van de vrije keuze van haar personeel klaarblijkelijk één van de meest essentiële kenmerkt.: van haar autonomie. De uitoefening van oat essentieel recht, on afscheidbaar deel uitmakend van de bij de Grondwet gevestigde provinciale en gemeen telijke autonomie, werd bezegeld en gere geld: wat het provinciepersoneel betreft, bij artikel 65 van de provinciewet en in op zicht van de gemeente, principieel bij art. Tfi. 84 en 81 van de gemeentewet en verdei speciaal nog wat bv. de lagere onderwijzer- betreft. door artikel 2:> van de wet op het lager onderwijs, en voor het technisch on derwijs. door artikel 12 van het Koninkrijk Besluit van 12 December 1933. Dat benoemingsrecht werd sindsdien on onderbroken geëerbiedigd en ieder school bestuur Kon principieel vrij zijn onderwij zend personeel benoemen onder de dragers van een wettelijke diploma afgeleverd door een erkende normaalschool of centrale jury. Waarmee duidelijk bewezen is. dat het a! die tijd aangezien is geweest als behorend tot cal wat van gemeentelijk en provinciaal be lang is». Waarover de Grondwet provincie en gemeente tot autonome macht heeft aan gesteld. Christene ouders, houden hun kinderen op Donderdag a.s. 24 Maart thuii» STUDENTENSTAKING De Bestendige Deputatie verkondigt niets nieuws waar zij bevestigt, dat niets nauwer aan he hart ligt van de gedecentraliseerde machten dan hun autonomie, in de meeste gevallen gesteund op een eeuwen-oude, ja loers bevochten, traditie en. in eik geval, voor alles gewaarborgd door de Belgische Grondwet van 1830. De lichtste krenking er van grieft en prik kelt ze. Zo liet niet altijd tot een uitbarsting komt dan is zulks veelal te wijten aan het feit, dat de meesten zich geen rekenschap geven van die krenking, die doorgaans on der een mildere vorm verstopt zit en vrij onschuldig voorkomt. De aanslagen op de provinciale en de ge meentelijke autonomie, die thans door de bedoelde wetsontwerpen beraamd worden, zijn evenwel zo klaarblijkend en brutaal, dat alle oetrokken besturen tea •ee-'.e er door geschokt zijn. De Bestendige Dep;. ...tic- weegt naa-- -voor- der: waar zij bevestigt, dat de overgrote meeiderheid van de gemeentebesturen van Oost-Vlaanderen. die tot nog toe overwegend als toonbeelden konden gelden van hiërar chische discipline, thans verbitterd en op standig. er openlijk voor uitkomen, dat zij. met alle middelen van recht en macht, zich zullen teweer stellen tegen de toepassing van wetten, die hun grondwettelijke prero gatieven te niet doen en in fer.e in vele ge vallen gewetensdwang zuilen tot gevolg heb ben. De Bestendige Deputatie heeft steeds haar rol van voogd over de gemeentebesturen en van moderator bij hen zeei ernstig opgeno men en.' in alle omstandigheden, de Staa' met de uiterste ioyauteit terzijde gestaan met de eigen initiatieven in de uitoefening van de provinciale autonomie en als gedele geerde van de Centrale Macht. Zij moet thans vaststellen, dat de hangen de wetsontwerpen passies opzwepen, die voor het land zeker niet heilzaam kunnen zijn, doch integendeel de vrees wettigen van een rampzalige verscheurdheid onder vele vor men. De toestand, die de Bestendige Deputatie aldus vaststelt, is des te erger, dat de he vigste reacties tegen bedoelde wetsontwerpen thans uitgaan van machten, die zich steunen op de Grondwet van het land en zich uit sluitend opwerpen als verdedigers van hun grondwettelijke rechter, en vrijheden. In alle objectiviteit kan de Bestendige De putatie niet anders dan zich zeer begrijpend aansteller, ten overstaan van de zo inoppoi - tuun verwekte gemoedsstemming en ze delen in zoverre de provinciale autonomie mede in de gepleegde ongrondwettelijke aans.ug betrokken is. Met deze objectieve voorlichting heeft de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen slechts één doel een strijd te voorkomen en een ramp te vermijden, waarvan de ge volgen voor het land niet te overzien zijn. Zij beaweert de madhthehbers van het ogenblik, ue gisting, die overal aan het bioeien is. niet te onderschatten en zich te elfder ure nog te bezinnen, vooraleer het onherstelbaar te laat is. Indien de Regering meent, dat er een on derwijskwestie bestaat, dan moet deze op gelost worden met een ruim begrip en met goede wiluitingen van die gesteltenissen komen onder vier ogen veelvuldig voor. Waarom zou de Regering, ten overstaan van die werkelijk bestaande meerderheid van mensen van goede wil, de onderwijskwestie niet in haar geheel aan een grondig onder zoek onderworpen? Geen eenzijdig enkwest. doch een studie van onderwijstechnici van diverse strekkingen. Deze zouden verslag uitbrengen over de juiste en volledige toe stand van alle takken en van alle vormen van het onderwijs, aan de hand van een in- Over de eerste tijden na de bevrijding hangt een waas van geheimzinnigheid. Al leen zij die toen het politieke roer in handen hadden zouden ons kunnen inlichten over de hoe en de waarom. Wij moeten het van hen niet verwachten. Spijts de diepe menings verschillen die ze nu verdelen blijven ze aan malkaar gegroeid gelijk Siamese broeders. Kunnen wij de waarom niet vinden, wij kunnen toch de feiten zien. De feiten zijn het enig ernstig materiaal van de geschiede nis. Eersteminister Pierlot is van Londen te ruggekomen met zijn regering. Hij heeft toen zijn grooisie ei gelegd van heel zijn politieke loopbaan. zijn Paasei Le pays a plus besoin de justice que de painEn hij heeft het Land overgeleverd aan de wille keur en de bandieterij van een erzats-weer- stand die vier jaar lang strafloos de Belgi sche burgers had geplunderd omdat het Bel gisch gerecht met de bezetter niet wilde sa menwerken. De regering heeft een beetje voortgesuk keld en Mr Pierlot heeft ontslag genomen en het roer in handen gegeven van Aehiel. die aan de Kening is gaan zeggen dat hij niet terug mocht en in de Kamer het proces heeft gemaakt van de boven alle verantwoor- deliikheid verheven vorst. De Ulmi was dood begraven en vergeten en de ongure elemen ten hadden het roer in handen om de ver kiezingen te houden. In die korte tijdspanne werd de CVP ge sticht en georganiseerd. Het spreekt van zelf dat er veel improvisatie bij was en dat niet alles klopte. De stichting van de nieuwe partij was de veroordeling van de oude. De publieke opi nie was volledig accoord. Door het nooit uitgelegde gebaar van Pier lot moest de nieuwe partij in de oppositie naar de stembus, en de willekeur was nog in het Lar.d meester. In België en in alle be schaafde landen ter wereld is niemand schuldig voor hij geoordeeld is. Minister Van Glabeke heeft 300.000 zegge driehonderd duizend kiezers van hun kiesrecht beroofd en het incivisme zat rechts Die zet belette de CVP de abso lute meerderheid te behalen. Al die tijd hoort gij over de Grondwet niet reppen. Toch wel; toen de linksen de Grondwet wilden herzien werd opgeworpen dat de Grondwet de herziening uitsluit gedurende een «regentie». Voor de rest waren de poli- Een Gewetensplicht Heden avond is uw plaats in de PROTESTBETOGING dcch WAARDIG en TUCHTVOL ventaris, waaruit de geordende noden van het onderwijs zouden blijken en tevens grondslagen zouden kunnen voorgesteld worden voor een onderwijs, dat alleen op de meest doeltreffende ontwikkeling van de jeugd zou afgestemd zijn en dat. in zijn plu- ralivit. zich in vrede en eendracht, ten bate var ■- lands grootheid en tot welzijn van de ganse bevolking zou kunnen ontplooien. Drie grondslagen zouden moeten rekening houder, me', verschillende elementen, die de plaatselijke en gewestelijke autonomie aan raken zij zouden tevens elke schijn van onderlinge bestrijding moeten wegnemen. Aldus aan de autonome besturen zou het recht dienen gewaarborgd in princips vrij haar begrotingskredieten ten gunste van het onderwijs te kunnen aanwenden, het recht zich in te laten met de inrichting van tech nisch of ander onderwijs, waar zij het ge past achten, het recht om eike soort onder wijs. vrij en gemeentelijk, te steunen naar gelang de sociale en economische noodwen digheden van haar grondgebied, ten slotte voor ieder schoolbestuur zou de vrijheid van benoeming volkomen moeten erkend worden De Bestendige Deputatie van Oost-Vlaan deren doet die suggesties omdat zij weet. dat de gelovige bevolking en besturen thans het gevoelen hebben, dat de huidige rege ringsontwerpen. zo niet opzettelijk, dan toch in feite er op gericht zijn om hun kinderen afvallig te maken van de levensopvatting en de geloofsovertuiging van hun ouders. Die ontwerpen houden inderdaad geen rekening met de werkelijke toestand op dat gebied de gelovigen vormen de meerderheid van tiekers gerust in de Grondwet en de wille keur heeft ongestraft hoogtij gevierd. De volgende kiezing heeft de CVP de over winning behaald. Het begon met een moeie belofte, gelijk bij de fruitbomen die in de bloem staan, maar het bleef bij de belofte er werd gesaboteerd Iedereen dacht dat de grondwettelijke cri sis haar noogtepunt bereikt had met de Ko ningskwestie. 'i Is niet waas. Nu is de schoolkwestie te berde gekomen. Het wetsvoorstel CoLlard valt het enig grondwettelijk onderwijs aan en wil terug naar het regime van Koning Willem dat de revolutie van 1830 uitlokte. Het wetsontwerp van de west-vlaamse oud schoolmeester Senator, is een monument van ongrondwettelijk sectarisme. De Kamer heeft bij eenvoudige meerder heid van stemmen, beslist dat het niet on grondwettelijk is. Door die stoot staat heel het Belgisch wet telijk statuut op losse schroeven. De Grondw'et was voor ons als een verze kering tegen willekeur en dictatuur. De Grondwet kon niet veranderd worden zon der een meerderheid van de twee derden der slemmen. De Kamer legt de artikelen der Grondwet uit en geeft er een willekeurige betekenis aan. als het nodig is met één stem meerder heid Wij staan voor de dictatuur van de 51 procent over de 49 anr.ere procent. De CVP staat voor een zware taak. Zij is de enige partij waarop kan gerekend wor den om de Grondwet en meteen België te redden. De CVP zou moeten in prima con ditie zijn om de politieke ring te betree- den. De CVP had lang een s purge nodig. De CVP heeft schrik gehad van de purge, gelijk een kind schrik heeft van de purge van de apotheker. De CVP zal zonder twijfel als overwin naar uit de strijd komen. De kwestie is voor hoelang Indien België moet voort leven onder het schommelregiem dat, om de beurt, de brutale en alles daverende linksen en de bedeesde rechtsen aan het bewind brengt, is het Land onwederroepelijk om zeep. De CVP moet leiders hebben die recht in hun schoenen staan en durf genoeg hebben om de scalpel in het gezwel te steken. Zij die zulke oprechtheid en durf niet hebben moeten zich terugtrekken en doen ze het niet. ze moeten opzij gezet worden 's lands bevolking, in het Vlaams gedeelte van het land vooral is hun getal geweldig overwegendwelnu, die gelovige gemeen schap bestuurders zowel als bestuurden ktnner, geen vrede nemen met scholen waar ongelovigen zouden opgedrongen worden als onderwijzers en opvoeders van hun kinderen: de desbetreffende regeling verwekt bij hen de indruk van een propaganda- en een strijd middel tegen de toestand, die haar voorkeur geniet. Voor hen gaat het aldus niet meer om een eenvoudige oriderwijskwesie, doch om een gewetenszaak. De studiecommissie zou derhalve voor dat punt een oplossing moeten vinden, die elke gezindheid eerbie dig'. haar dezelfde vrijheid, hetzelfde recht en hetzelfde vermogen toekent. De Bestendige Deputatie van Oost-Vlaan deren doet deze oproep en medegaande sug gestie met een beklemd gemoedde aan vaarding er van betekent immers vrede en eendracht in het land de verwerping inte gendeel uitbarstingen en een strijd. $ie in heftigheid alles zal overtreffen wat het land ooit gekend heeft en die de eenheid van het land op kortere of langere termijn, in ge vaar brengt. In elk geval zal niemand haar kunnen ver wijten niet alle middelen uitgeput te hebben om tot een vergelijk te komen en zal de v-nntwoordelijkheid voéjr alle onheil dat op het verwerpen van deze uiterste poging tot verzoening zal volgen, op hen vallen, die mensen van goede wil tot de bitterste strijd gedwongen hebben. Chrisiene Ouders, redt de ziel van Uw kinderen sluit aan bij de PROTESTBETOGING van deze avond SAMENKOMST AAN "ONS HUIS,, - Dreef. Het Comité voer Vrijheid en Democratie. De Denderklok t - 'in Knn t»kP»l IlUUig "Cl vCiVUiitil v»t»* Kantonale PROTESTAVOND

Denderklok | 1955 | | pagina 1