De Kantonnale Protestavond te Ninove ACTUALITEITEN Door de Periscoop EN WE GAAN TOCH... Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 27 Maart 195? mrtovers,ag OVereCnk0rnSt Be'8e" - d* ^hiikhedeT^ZT^^r'z'iVals Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Vastberaden, geestdriftig, en... waardig De Kantonnale Protestbetoging van Zaterdag II. tegen de verderfelijke politiek van de ^gering in zake onderwijs, is uitgegroeid tot een succes dat vriend en tegen stander heeft verrast. 8 Naarmate de deelnemers op de verzamelplaatsen aankwamen groeide de geestdrift en te half acht stond iedereen te trappelen van ongeduld om eens eindelijk lucht te geven aan de gewettigde verontwaardiging. En degenen die niet dierven of niet mochten buiten komen zagen vanachter het gordijn, in een veilig duister gehuld, een lange stoet voorbij trebken. zoals men er te Ninove nog geen had gezien. Een stoet van rond de drie duizend deelnemers, begeleid door vier muziekkorpsen, en gestuwd door een gewettigde verontwaardiging. Spandoeken gaven de motieven aan: Het eerste recht van opvoeding behoort bij de ouders - Vanuaag de school, morgen de kerk. - Leuzen waar tenslotte ieder weldenkend mens kan voor opstappen. De talrijke hoogstudenten uit de streek hielden e.r de vrolijke noot in en ook hier lachte Tiil reeds de zege tegemoet. De meeting die hierop volgde moest in twee zalen doorgaan. De «Roxy» en «Ons Huis» hepen nokvoi en niet iedereen vond een plaatsje. De sprekers Mevrouw Gijseri en Oud-Minister De Vleeschauwe.r traden om beurt in beide zalen op, waar ze telkens door een voorzegger stijlvol werden ingeleid. Mevrouw Gijsen, schepen van Onderwijs te Mortsel, belichtte het vraagstuk vanuit het standpunt van de gemeente, die door het ontwe-p in haar autonomie wordt bedreigd en van de moeder, die de christelijke opvoeding en de toekomst van haar kinderen in gevaar ziet. De Heer De Vleeschauwer omlijnae met professorale ernst en vaardigheid de rechten van Gezin, Kerk en Staat in zake opvoeding om daarna in het kort te doen uitschijnen hoe de respectievelijke rechten van Gezin en Kerk door de Staat genegeerd worden; en hce, naar het woord van H.H. Exc. de Bisschoppen van België, deze wetten, indien' ze gestemd worden, als onrechtvaardig zullen beschouwd worden. De taal van beide sprekers was zeer waardig en onderstreepte eens te meer dat deze actie niet gericht is tegen de rechten van andersdenkenden en ook niet tegen de officiële school maar enkel streeft naar de vrijwaring van het recht van de ouders en van de Kerk. De christelijke bevolking van Ninove en omstreken laakt de politiek van de huidige regeling en wie Zaterdag te Ninove was, weet dat er entwat roert in het land. En dat alleen is re-is een bewijs dat het er niet gaat om «wal» geld. zoals men hen wil tijen voorkon .naar wel VOOR VRIJHEID EN RECHT ÜNGEKNECHT, ONVERVEERD VOOR OUTER EN HEERD. doende is dat er incidenten gevreesd worden om een betoging te verbieden, dan bestaat het recht van betogen niet meer. Dat het mogelijk is te Brussel vreedzaam te betogen, ook wanneer een gedeelte van de Brusselse bevolking niet akkoord gaat met het opzet van de inrichters, werd voor de oorlog bewezen toen burgemeester Max. die de Vlamingen voorzeker niet in het hart droeg, de amnestie-betoging van de Vlaamse oud-strijders duidde. Dank zij de politie maatregelen was er geen enkel incident Do liberale burgemeester stelt zich trou- ir.annen. vrouwen on kinderen, tot bloedens h:i vrede met de revolutionnaire anti-ko- r.ingsgezinde betogingen, zonder dat hiertoe om toelating verzocht werd. Hij duldde zelfs cL». het socialistisch janhagel, waaronder de heer P.H. Spaak, de vreedzame burgers toe- afranselde, die bloemen neerlegden aan toe afranselse. die bloemen neerlegden aan het hekken van het paleis te Laken. Do verbodsmaatregel is dan ook ongrond wettelijk, dictatoriaal en gericht tegen over tuiging van tienduizenden stadsgenoten van de heer Van de Meulebroeck. De verbodsmaatregel stelt nog andere kwes ties. Een dezer kwesties is de collaboratie in de schoot van het Brussels gemeentebe stuur. Dhr Van de Meulebroeck stelt de me dewerking van de CV P in het stadsbestuur op prijs. Totnogtoe werd echter r.ooit de prijs van deze medewerking betaald. Wij denken aar. het kath. onderwijs in de hoofd stad. Het mag niet zijn dat de katholieken bij dragen tot de aanstelling van een liberaal burgemeester, indien de partij var. ueze bur gemeester op het gemeentelijk plan een ne gatieve houding len overstaan van de katho- liken blijft waarnemen. Er is nog een tweede kwestie. In 1958 grijpt te Brussel de Wereldtentoonstelling plaats. Indien de heer an de Meulebroeck van me ning is dat de aanwezigheid van de katho lieken niet gewenst is te Brussel, meent hij dan niet dat de katholieken /.ouden kunnen overwegen de Brusselse Worlds Fair links te laten liggerH! Handelsregister Aalst 1093 NA DE RADIOREDE VAN DE EERSTE-MINISTER De radiorede van dhr Van Acker over het schoolvraagstuk was veel te lang. Dit was een fout vanwege de Eerste-Minister. Deze rede werd in een erbarmelijke taal voorgedragen, zonder geestdrift, zonder stemverheffing. De mensen stelden zich de vraag Is dat de rede van een Eerste-Mi nister De rede van dhr Van Acker stak slecht in mekaar. De negatieve inleiding besloeg de helft van de toespraak. De rede was een zelfbeschuldiging en auto- oiitiek. Het schoolontwerp werd opgemaakt volgens het beginsel «Eerst handelen, dar, radenken». Waarom anders verschillende wijzigingen aan het. onderwerp Deze wijzigingen slaan op nevenzaken. Het is verkeerd vanwege dhr Van Acktr te menen dat de beroering ingegeven is door een centenkwestie. De principiële tegenstand betreft het staats totalitarisme dat. naar het woord van dhr Collard, overal scholen wil op richten, ook Waar deze niet noodzakelijk zijn. om er broeihaarden van socialisme van te maken het grondwettelijk beginsel van de vrij heid van onderwijs, die niet bestaat wan neer het katk onderwijs in zijn zending gehinderd wordt; het beginsel dat de staatszorg volwaardig het ganse onderwijs moet betreffen. De rest zijn bijkomstigheden. Senator Mi* siaen heelt dit uitstekend begrepen, waar hij in «Vooruit» laat opmerken dat geen enkel van de totnogtoe door de CVP inge diende amendementen betrekking heeft op de toelagen «Ze slaan uitsluitend cp de princiepskwestiede aard ijelve van het onderwijsneutraal of op godsdienstige grondslag gesteund onderwijs Zo is het. Wij verwerpen het neutraal on derwijs voor onze kinderen. Wij eisen een christelijk onderwijs. Het is ons goed recht. De grondwet waarborgt dit recht. De staats zorg moet evengoed het katholiek als het niet-katholiek onderwijs betreffen. Waarom betalen wij belastingen Wij kunnen thans vaststellen waar de dis sidentie ons gebracht heeft de collectieve dissidentie van afzonderlijke lijsten, de in dividuele dissidentie omdat rie homogene re gering niet over iedcree;. een gouden manna kon laten regenen. Deze dissidenties moeten voortaan verme den worden. Daartoe is echter de staatsbur gerlijke opvoeding van onze mannen vereist. Er moet voor gezorgd worden de mensen te leren principieel te stemmen. Wij moeten katholiek stemmen omdat de katho lieke wereldaanschouwing primeert. Niet- katholiek stemmen wegens een incidenteel meningsverschil is het kind met het bad water uitstorten. DE VERBODEN BETOGING Het verbod van de CVP-betoging te Brus sel door baron Jef Van de Meulebroeck, bur gemeester van de hoofdstad, heeft grote be roering verwekt in het land. Het zijn niet alleen de katholieken die erdoor geërgerd zijn. De vrijheid van betogen wordt gewaar borgd door de Grondwet. Er was zelfs geen tegenbetoging aangekondigd. Moest dit wèl het geval geweest zijn, dan zijn er de po litie en de rijkswacht om het opzet van de Woelmakers te verhinderen. Wanneer het vol- Ik weet niet wat de nabije toekomst ons brengen zal. Ik ben de profeet Jeremias niet en wil niet dramatiseren. Maar feiten zijn feiten, Het is een feit dat het Land op losse schroe ven staat. De grondwet, gesymboliseerd door de Congreskolom, zo pathetisch bewaakt door de onbekende soldaat, is maar een zeepblaas meer. Onze vrijheid, onze rechten, gewaar borgd door de grondwet, zijn overgeleverd aan de willekeur van de helft plus één der parlementsleden. Het is ook een feit dat wij niet achter het ijzeren gordijn willen gaan. Bij de bevrijding hebben de kiekendieven van de erzats-weerstand gemeend dat het gebakken was. Tegenover de terreur-heerschappij die zij over het Land voerden, kwam er van hoger hand geen reactie. De massa wachtte op een ïeactie als op een signaal. De reactie kwam van de kleine lokale pers en «De Dender- klok» mag met fierheid op haar aandeel te rugzien. De aard en de gesteldheid van ons volk is niet veranderd. Als wij roepen wij wil len niet achter het ijzeren gordijn, dan roept ons volk wij willen niet achter het ijzeren gordijn. Wat morgen ons ook brengen moge hetzij betere inzichten bij de regering omdat zij tot het bewustzijn komt dat ze bezig is het Land te vermoorden door haar sectarisme hetzij een toespitsing van de strijd, de plicht van de leiding van de christelijk ge- orier.teerde partij is duidelijk. Het is gemakkelijk de tegenstrevers de huid vol te schelden. Het is tè gemakkelijk. Indien de tegenstrever ziin erreur inziet en ze wil bekennen moet hij noch uitgelachen noch uitgejouwd. Er ligt iets groots, iets schoons in het bekennen van een misstap. Churchill is maar één uur werkelijk groot geweest, 't Was de dag waarop hij" in ëet Parlement bekende dat ze voor de meest formidable krijgsmacht stonden die ooit be staan had, en dat zij, Engelsen, ze hadden helpen groeien. Zijn eigen vrienden terecht wijzen is het zelfde niet. Lof wordt in dank aanvaard. Kri tiek wordt met kritiek beantwoord. De in zichten worden verkeerd uitgelegd. Het is «scheer je weg dat ik in uw plaats kome of het gaai over «stuurlui aan wal» of over «de dolksteek in de rug». Het ogenblik is te ernstig om het liedje van de gemakzucht te zingen... «laat maar gaan». De christelijke volkspartij heeft een zwaarbelaste erfenis overgenomen. Zij had geestdrift genoeg, maar ondervinding te wei nig en zij heeft fouten begaan. Zij betaalt nu de rekening. Maar het is nu het ogenblik om de zaken recht te zetten. De pai tij moet haar methodes vernieuwen en haar programma verduidelijken en om werken tot een revolutionnair programma. Fruitbomen moeten op tijd gekuisd worden dat is ieder jaar. Er moeten takken en twij gen weggekapt om gezonde bomen en gezon de vruchten te hebben. Wordt dat niet ge daan, de boom stikt in zijn eigen groei. In de politiek moet er ook «gekuisd» wor den. De democratie, gelijk ieder regiem, leeft en groeit en stikt in zijn eigen groei, indien er niet gesnoeid wordt. De massa is de politiek moede en ze mis trouwt instinctmatig iedere politieker, 't Is een profiteur. De opeenvolgende verhogingen der vergoe dingen en vooral de al te veel in het oog springende operatie Gutt, die Kamerleden en Senatoren vier jaar achterstel uitbetaald heeft zonder afhouding, nadat de «operatie» gedaan was. is daar niet vreemd aan. De misbruiken van het. regiem groeien als een kanker. Het regiem moet de operatie tafel op; de kanker moet uitgesneden. De partij moet vierkant de strijd aanbinden te gen het profitariaat. Princiepen dienen, geen personen en een einde maken aan de me thode van het «compromis» dat feitelijk ledermaal een abdicatie is. Wij willen niet de strop rond de hals wij willen niet ach ter het ijzeren gordijn. De partij die kordaat zal vechten voor vrijheid en recht zal het halen De massa zal achter haar staan... EEN POSITIEF PROGRAMMA De kathoiieken in ons land staan p-achtig in het verweer. De katholieke pers heeft haar taak van voorlichting begrepen. Wij zijn haar dank verschuldigd, evenals aan de talrijke kath. voormannen, die zich kranig houden in de aanval en het vervneer. Het is echter een feit dat de propaganda totnogtoe te negatief was. Er worden tonnen inkt besteed aan het ai gumenteren tegen de linkse bedoelingen. Dit is uitstekend. Er wordt echter te weinig aandacht besteed aan het positief aspect van de kwestie. Wij bedoelen hiermee dat het partijbestuur Van de C P van stonde af moet zorgen voor een positief programma. Er moet niet alleen betoogd worden Weg met de wetten Collard Er moet ook ver klaard worden wat de CVP zal doen, wan neer ze opnieuw in de meerderheid is. Het land heeft recht op klare wijn. De katholieken willen de volledige gelijk berechtiging op onderwijsgebied. Het hooi t aan het partijbestuur deze ge- li jkberechtiging vast te leggen in een wets voorstel en dit bekend te maken. Er moet niet geargumenteerd worden met zoveel of zoveel subsidies, er moet geargu menteerd worden met beginselen. Hel voornaamste beginsel is dat de gezin nen van natuurs- en van rechtswege reent hebben op onderwijs strokend met hun we reldaanschouwing. deze weze katholiek of niet-katholiek. Van natuurswege, krachtens de natuurwet, van rechtswege krachtens de Grondwet. Het is geen. kwestie van katho liek of anti-katholiek. Het is een kwestie van verdraagzaamheid zonder dewelke een Staat ten gronde gaat. In Nederland wordt dit uitstekend begre pen. zowel rechts als links. Waarom ware het niet mogelijk aan de burgers van Gent bij te brengen wat gemeengoed is te Ter- neuzen of aan onze vrienden en tegenstan ders van Turnhout wat vanzelfsprekend klinkt te Breda STAD en OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST. Mr W. DE GEEST Burchtstraat BERICHT aan de BEVOLKING Wij willen er de aandacht van de bevol king op vestigen dat, naar aanleiding van de werken aan de öegijnenbrug, een noodbrug werd gelegd over de Molendender xaan de Gemeenteschool tier Oude haai - achter de gebouwen van het Hospitaal). Vandaar kan men, langs de gebouwen van het Hospitaal de Burchtstraat (oude pcort Hospitaal) bereiken en omgekeerd. □gzc noodweg is toegankelijk voor VOET GANGERS en FIETSERS, vanaf 7 tot 20 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Tina Van den Spiegel dochter van Ferdi nand en Jeannine Soetaert. Nadine De Smet dochter van Robert en Maria De Knop. Antonio Martinez zoon van Joso en Maria De Knop. Ingrid Merckaerl dochter van Richard en Jeanne Van Rossom. Rik Goossens zcon van Kamiel en Simonne De Geyter. 0"V E R L I J D E N Celina Gryseels 71 j weduwe Edmond Luysterman. Edmond De Deynstraat. Werden te Ninove geboren ASPELARE Luc Geerts zoon van Oscar en Ghislena Van de Wiele. liedekerke Marie-Thérèse Schelfhout dochter van Gus- taaf en Elisa Barbé. Herman an Haverbeke zoon van Jozef en Maria Gilson. Lutgnrde Nieuwborg dochter van Jo4?f er. Augusta Aerts. (Vervolg op het tweede blad) Om welke redenen ook. had Baron van de Meulebroeck burgemeester van Brussel h„, de grote protestmanifestatie van de christenen te verbieden Die BruSscl' he! "°dig geoordeeld te en waardigheid door ,e gaan. Maar socSen onder bedreiging^m tegenaan^"s ,3"8 bed°C"J' om in door rechtstreekse tussenkomst vanwege de regering hebben hel hl teger""an,fes;at,es en misschien ook wel aan herinnerd dat diezelfde burgemeester naliet de nolige maatregelen te «effeTin'd'' 'S T"8 uoldocnde Laten we niet insisteren. treffen in de zomerdagen van 1950. Veel belangrijker is immers dat de christenen rlp innf|C, bod zelf het besluit troffen zich niet te laten storen en TOCH NAAR BRUSS^L^I^Ga'an**6! 8 h" Vtr- met geneigd ook op dit punt de vrijheid van de Belgen te laten aantasten ne r»I5 ,ndcrdaad fijn zij ten genoeg in met deze beslissing. Maar ze maaien wa' ze gezaaid hebben- L zo huVnn Zit" DenderJklok TIShilO t Aalr/MYl nnn 1 J i NAAR BRUSSEL

Denderklok | 1955 | | pagina 1