HOF TEN DALEN Het Kanton Ninove te Brussel De Stropers willen boswachter spelen... Verkiezingen aan de Lopende Band Neen, Mr Van Acker Solidair met het Katholiek Verzet 4* Door de Periscoop Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,30 Fr. Zondag 3 April 195? CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NSNOVE Postcheckrckening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 HOOGER OP besluit het toneelseizoen op 3 en 4 APRIL 1955, met Boerendrama, gesehreven en geregiseerd door hr M. De Paepe SPIJTS ALLES. WAS OOK Spijts al de bedreigingingcn van tegen- manifestaties langs de socialistische pers... sp:jts het gordijn van gendarmen dat Brus sel omringde... spijts het verbod spoorkaart jes voor Brussel af te leveren... spijts de relletjes in onze stad de nacht van Vrijdag op Zaterdag, door enkele socialisten, aan het «Middenstandshuis» uitgelokt... had de recht geaarde christene bevolking van het Kanton Ninove zich niet laten afschrikken en trok ken honderden, meestal met de tram, in de richting Brussel. Wie vroeg in de morgen vertrok, samen met de mensen die te Brussel naar hun werk gingen, geraakte zonder grote moeilijkheden in de hoofdstad. Doch vanaf 10 uur werden de trams aan de «Windmuts» tegen gehouden door gen darmen en weid er om de identiteitskaart verzocht. Al wie leerkracht of student was mocht afstappen en werd de verdere door gang naar Brussel verboden. - Gelukkig en tot groot jolijt van de aanwezige manifes tanten gold dit verbod ook voor linkse leer krachten. die meenden Brussel vrij te kun nen bereiken...?! Doordat een zes-tal autocars, komende met betogers uit West-Vlaanderen, ook op voor melde plaats werden opgehouden, was er daar omstreeks 10.30 uur. een menigte van een 1000-tal betogers samengestroomd. Een 8-ta! gendarmen trachtten de doorgang te belem meren doch waren spoediy overmand ge weest. ware niet. gelukkig voor hen. een versterking van een 30 rijkswachters aan gekomen. Dat bracht meer orde in de zenuw achtige betogers, en bij monde van volks vertegenwoordiger Van Den Berghe, kreeg de kalmte de bovenhand. Met kleine groepen trokken deze mani festanten het veld in om zo de tramstatie van Dilbeek te bereiken en met de tram verder naar Brussel door te reizen en zich aan te sluiten bij de Betoging der Honderd duizend die. volgens het NIR. «volledig mis lukt» was. Omstreeks 17 uur waren alle Ninoofse be togers terug in hun haarstede en was «Ons Huis» te klein om de geestdriftige massa te ontvangen. Daar waar de socialisten in de stad de slo gan verspreidden dat de katholieken de «Vooruit» gingen 't onderste boven smijten, trokken aanwezigen, kalm en tevreden van de «Kring» naar het «Middenstandshuis» waar tot in dc kleine uurtjes de «mislukte betoging» werd gevierd. Ons kanton bracht inderdaad ziin steentje bij om de protestbetoging tot haar gekend succes te doen uitgroeien en om waardig protest uit te brengen tegen de schandalige schoolpolitiek van de regering. Wij doen een oproep tot allen om strijd vaardig te blijven en. bij de minste wenk van onze leiders, klaai in slagorde te staan om verder de strijd der rechtvaardigheid aan te binden. VOOR OUTER EN HEERD, tot de uiteindelijke zegepraal Naar aanleiding van de interpellatie Lefè- vre over de radiorede \an dhr Van Acker hebben dhren Spaak en Buset het woord gevoerd. Vooral de heer Buset. de sectaire Waalse voorzitter van de socialistische partij, heeft klare taal gesproken. De ontwerpen Collard zullen gestemd wor den. Indien zij ingetrokken worden zal dc heer Spaak geen minister meer zijn. Dit werd verklaard op een ogenblik dat bepaalde linKsen. onder wie staatsminister Devèze zich nog inspanden om de toestand te redden. De heer Buset heeft hem de pas afgesneden De voorzitter van de BSP is het zichtbaar opperhoofd van de regering. De heren an Acker en Spaak moeten dansen op de tonen van zijn fluitje. Dit werd reeds bewezen bij de bespreking van het schoolontwerp in de schoot van de commissie. De heer Buset, die er geen lid van is. vatte post voor de deur van de com missiezaal. En telkens de heer Collard moest antwoorden op een vraag van een lid van de oppositie, moest de kabinetschef van de mi nister. de heer Kuypers, gaan polshoogte nemen bij dhr Buset om te weten wat mocht geantwoord worden. Het is een toestand die slechts denkbaar is in een dictatuur. De ministeriële verantwoordelijkheid is nog slechts een doekje voor het bloeden. Het potsierlijkst van al was de heer Buset echter toen hij formele bedreigingen uitte aan het adres van de katholieken. De socialistische stoottroepen zullen op EEN SENSATIONEEL VOORSTEL Op bevel van dictator Buset, voorzitter van de B.S.P., in wiens handen Van Acker een povere marionet is, wordt de politiek van etatisering van 't onder wijs door do linkse regering doorgezet. Bepaalde liberalen hadden nog gehoopt een transactie te vinden. Hun werd de bek afgesneden door Buset. Twaalf duizend gendarmen, duizenden agenten, het atlassen van meer dan honderd extra-treinen, de van hogerhand opgelegde uitbreiding van de verbods- maatregcl tot al de gemeenten van de Brusselse agglomeratie met inbegrip van het landelijke St-Stevens-Woluwe, de strenge controlemaatregelen op de baan, het ophouden van duizenden auto's en bussen, zijn aangewend geweest om te trachten de stem van het katholieke geweten te smoren. Er zijn echter nog andere middelen dan straatvertoon om de katholieke gedachte te doen zegevieren. Indien de katholieke gekozenen en plaatsvervangende kamerleden van een bepaald arrondissement ontslag nemen, dan moeten er in dit arrondissement wet gevende verkiezingen gehouden worden. Zells wanneer de lijst uer opvolgers uitgeput is cn een kamerlid komt te sterven, dan gebeurt zulks. Zo zijn er ettelijke voorbeelden in de parlementa-re geschiedenis van het jongste kwart eeuws. Tussentijdige verkiezingen zijn uitstekend om de polsslag van het land te dO8^0arad"V^[el^'ronc|wette|ijk middel herhaaldelijk met succes toegepast, dan is de regering gedwongen algemene verkiezingen uit ts schrijven. Het zal blijken dat de meerderheid van de bevolking dc rode dictatuur ^"'Algemene verkiezingen betekenen EEN SMADELIJKE NEDERLAAG voor de linkse partijen. straat komen. De labrieken zullen stilgelegd worden. Het zal gaan oog om oog en tand om tand. Dit is niet de taal van een staatsminister, het is de taal van een muiter. Het muiten zijn de heren socialisten overi gens gewend. In 1950 hebben zij aangetoond tot wat ze in staat zijn. Er vielen doden. Zij waren bereid duizenden mensen mensen te laten afslachten, liever dan zich bij de grondwettelijke toestand neer te leggen. Zij saboteerden de spoorwegen. Zij bezet ten de grote magazijnen. Zij legden te Luik en elders het economisch leven stil. Zij ver plichtten de magazijnen te sluiten, en meer... Zij ranselden tot bloedens toe eerzame plichtsgetrouwe burgers, mannen, vrouwen en kinderen af Tot groot, spijt van de meerderheid onzer bevolking wonnen zij het pleit. Koning Leopold werd tot troonsafstand gedwongen. Wij vergeten het niet. Thans staat er te veel op het spel, veel meer dan een koningstroon. Het gaat om onze heiligste overtuiging, om ons geloof, om ons katholiek-zijn. De eeuwige waarden hebben voorrang op de tijdelijke. Daarom zullen de katholieken niet versa gen, al sture dhr Buset zijn zware jongens op hen af. Het is met omdat de wildstropers door een toevallige verkiezing, die niet over de school kwestie gevoerd werd. tot. boswachters ver heven veerden, dat wij van hen lessen in fatsoen willen ontvangen. De soldaten van de «christelijke» westerse beschaving zijn kranig geweest. Daar zit fut in. Onze ministers zijn niet content. Dat is geen manifestatie, heeft Mr Vermeylen offi cieel gezegd. De ministerraad is bijeen ge weest en de Excellenties hebben vastgesteld dat het Land gehoor heeft gegeven aan hun oproep, dus achter hen staat, en dat ze ge rust kunnen voortdoen. Spijtig voor hun Excellenties maar zij be horen niet tot de christelijke westerse be schaving en zij begrijpen ze niet. Mr Spaak pakt er bij gelegenhefft mee uit. Hij heeft humaniora gedaan en wordt versleten voor een brillante geest, maar hee^ ~~ori benul van humanisme. Hij heeft zijn loopbaan be gonnen in het socialisme met op kop te mar cheren in een marxistische manifestatie die de weg die zij volgde aftekende met glas scherven. Ruiten van dagbladen die tot die christelijke westerse beschaving behoren moesten het. ontgelden en die van kloosters en religieuse onderwijsgestichten ook. Dat geraakt maar niet vergeten om twee redenen: 1) een politieagent werd door een ijzeren bout, die uit de rangen der manifestatie kwam. doodgeworpen en de moordenaar werd nooit gevonden en 2) juist op dat ogen blik waren ze te Marehe-les-Dames op zoek naar Koning Albert die daar verdwenen was en verongelukt gevonden werd aan de voet van de rots die hij had willen beklimmen. Tussen christen humanisme en Marxisme is er geen brug te slaan. Het marxisme ligt perfect gesymboliseerd in de gebalde vuist, 't Is de leer van het brut geweid. De Excellenties kunnen een kalme mani festatie niet begrijpen. Om te weten dat de openbare opinie ze verloochent moet de ma nifestatie, de «spontane uitdrukking van de gevoelens der massa», zich openbaren in slaan en stampen, vernielen en branden. Het christen humanisme heeft de openbare ge- HET LANO ZEGT bouwen niet in brand gestoken, de Excel lenties hun verblijf niet stuk geslagen met het aangezicht van hun Excellenties incluis. Dat was geen manifestatie. Dat is de wer kelijkheid. Wij weten dat er in de christelijke troepen overtuiging en krachtdadigheid huist. Wanneer gaan de leiders tonen dat zij wilskracht hebben Wanneer gaan ze op houden met platte broodjes te bakken Wan neer gaan ze het «referendum» als hoogste wet van de democratie uitroepen Onder de dynamische democraten roepen er velen, sinds jaren, op die zuivere demo cratische instelling. De politiekers van stiel willen er niet van horen, zelfs die in ons kamp niet, omdat het een soort vcogdij is waaronder ze gesteld worden. Zij willen niet weten van een be knotting van hun gezag. De grondwet is te koop voor afbraak. Te gen de miskenning van de grondwet bestaan er geen sancties. De «openbare opinie» kan de «memelen» die er inzitten doodkrijgen. De openbare opinie moet gemuilband zijn en blijven. De partij die de volksraadpleging in haar programma zal schrijven, zal de massa mee hebben. Volksraadpleging is niet voorzien in de grondwet. De Constituante heeft er niet aan gedacht. De volksraadpleging is niet tegen de grondwet gel'jk het monopolium van het onderwijs dat uitdrukkelijk uitgesloten werd omdat de roemrijke revolutie van 1830 voor misbruik door de Hollandse Koning gemaakt meer dan vijftig procent geboren is uit het in zake onderwijs. Wij wachten op een klare, kernachtige verklaring van de leiders. De soldaten wil len vechten, maar zij willen weten waarvoor ze vechten. Ze willen niet vechten tegen personen, ook niet voor personen, maar voor principes 1 De tussenkomst van dhr Van Acker, antwoordend op de interpellatie van de nationale voorzitter der CVP heeft de ontgoocheling bevesUfgd die volgde op zijn radiorede. Dhr Van Acker heeft enkele schiintoegevingen gedaan en meent daarmee de bevolking te kunnen paaien. Om een taal te spreken die de Eerste-Minister verstaat, zullen wij zeggenhij zet de meerderheid van de bevolking de ouders van de kinderen uit het vrij onderwijs op water en droog brood. Wanneer deze luide protesteren en een dreigende houding aannemen, werpt hij hun een pot jam toe om hun brood te bestrijken en roept uit: Zijt gij nu tevreden? De beafstukken zijn echter uitsluitend voorbehouden aan de niet-katho- lieke ouders en dezer kinderen. Dhr Van Acker weigert het ontwerp Coilard in zijn essentiële punten te wijzigen, namelijk de nuldiging ven de Staatsalmacht op onderwijsgebied, de vrije hand aan de regering om overal se*- ien op te richten ter bekamping van het' vrij onderwijs, ook in de sector van het lager onderwijs, dat sedert 1830 aan de Staal onttrokken was. Dc> toekenning van subsidies van de gehalveerde subsidies aan het vrij onderwijs zal volledig afhangen van de willekeur van de minister. De mi nister zal toelagen kunnen toekennen of weigeren, naar gelieven, naar gelange do dwingende noodzakelijkheden van aardrijkskundige, sociale, paedagogische er demographische aard Het vrij onderwi's wordt daarenboven diep vernederd: in de toekenning van wettelijke diplomas, in de samenstelling van de homologatie - jury's, in de tuchtraad enz De doekjes voor het bloeden van dhr Van Acker wijzigen in niets onze vaststellingen. Provincies en gemeenten zullen opnieuw toelagen mogen toekennen, doen dit r°cht wordt beperkt tot de scholen die reeds deze toelagen ontvingen einde 1954 en tot beloop van een bedrag dat de alsdan uitgekeerde toelagen riet mag overschrijden. Dhr Van Acker heeft ook gesproken over toegevingen inzake het school geld. De verminderingen van schoolgeld zullen echter slechts toegestaan worden aan de aan de schoolplicht onderwerpen kinderen van 6 tot 14 jaar. Dhr Van Acker heeft de luisteraars voor de aap gehouden. Zijn spreek beurt was beschamend voor een Eerste-Minister. Indien hij denkt op die manier de katholieken te lijmen, dan moeten wij de West-Vlamingen ten slotte gelijk geven wanneer ze beweren dat er aan elke Bruggeling iets hapert, bewering die we natuurlijk niet voor onze reke ning nemen! WIJ ZIJN Enkele weken geleden smaalden de socia listische kranten dagelijks dat er geen be roering in het land bestond in verband met de schoolkwestie. Zij loochenden dat de ka tholieke openbare mening in alarmtoestand verkeerde. Het waren, volgens deze heren, enkel de Bisschoppen en enkele heetgebakerde parle mentairen die hun zelfcontrole verloren. Die heren hebben zodoende enkel bewezen dat zij buiten de werkelijkheid leefden en slechts contact houden met hun gefanati- seerde kringen. Sindsdien hebben zij moeten vaststellen dat het de katholieke bevolking ernst, hei lige ernst is. Inzonderheid de Vlaamse katholieke be volking is niet rijp voor de dictatuur van de roden en voor de dictatuur van het etatisme. Zij weet dat haar heiligste beginselen en rechten op het spel staan. Zij is bereid met terdaad de hardste strijd aan te g»*n tot verdediging van haar katholieke levensaan schouwing. Het land beleeft een schouwspel dat zon der voorgaande is. De leden van de Rege ring kunnen zich niet meer verplaatsen zon der de gendarmerie te mobiliseren. Wanneer in een onbenullig stadje als Zottegem de Minister van Volksgezondheid een zieken huis inhuldigt, dan durft hij niet meer te verschijnen voordat honderden rijkswach ters, gewapend met geweren en stenguns, bijgestaan door overvalwagens en oorlogs materiaal, het stadje bezet hebben. Dit toont aan dat het land in een prae- revolutionnaire toestand verkeert. Deze toe stand is niet door de katholieken geschapen. Hij is te wijten aan het feit dat de regering radikaal wil afbreken met de traditie in zake openbaar onderwijs, die ons land sedert 1830 kenmerkt. Op talrijke plaatsen in het land is het de vorige week gebleken dat de geesten diep geschokt zijn door de volharding in de boos- hid van de troep Van Acker. Er hebben zich op bepaalde plaatsen, o.m. te Leuven, heftige incidenten, naast schalkse studentengrappen, voorgedaan. Het is trouwens gebleken dat provocatie agenten, met een studentenpet getooid, zich onder de protesterende universitairen meng den. Het is tevens gebleken dat provocatie uitging van opgetrommelde zware jongens van de tegenpartij. Sommige wijze en voorzichtige lieden, die gans hun leven in compromisstemming met do linkse leiders geleefd hebben, menen zich van onze studenten en van het opt,reden van bepaalde katholieken te moeten desolidarise- ren. Wij aanvaarden dit niet Wij zijn solidair tret alia katholieken, ook met de katholiek» studenten, op wie onze hoop rust voor de toekomst. De huidige toestand werd niet uitgelokt dcor de studenten noch door katholieke pro pagandisten. maar door de heren Van Acker en Collard. Zii zijn de hoofdschuldigen. Daarom is onze strijdkreet: Wog met Van Acksr! Weg met Collard! Weg met de Re gering! ONTSLAG! ONTBINDING! l

Denderklok | 1955 | | pagina 1