Buitengewone Filmvoorstelling Pasen, de Verrijzenis des Heren Hof ten Dalen Door de Periscoop HET LAATSTE NIEUWS,, ontmaskert zichzelf 43 Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag >0 April 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 AANDACHT AANDAK" OR DINSDAG 12 APRIL 1955 te 19.30 rnir in CINEMA CENTRAL Lavendelstraat ingericht door JONG - NINOVE De ophefmakende franse film L E DEFROQUE,, met Pierre Fresnay Algemene inkomprijs 20 fr. ZALIGE HOOGDAG Met de Menswording van Christus is Zijn glorierijke Verrijzenis voorzeker de meest sensationele gebeurtenis uit de geschiedenis van de mensheid. De Verrijzenis Christi is het ineest overtui gend bewijs van Zijn Goddelijke Zending en van de zending der Kerk. aan wie Hij ge bood Zijn letr te verkondigen aan alle vol keren van de aarde. Nooit te voren en nooit nadien beeft zich een zo belangrijk feit voorgedaan de na tuurwetten gewijzigd, de dood overwonnen. De dood van Christus liet niet de minste twijfel over. De Romeinse soldaten en de Joden, die tot de Kruisiging aangezet had den. waren rond het Kruis geschaard en woonden Christus' dood bij. Hij werd pas van het Kruis genomen, toen Hij reeds ae geest gegeven had en daarenboven werden Zijn beenderen verbrijzeld. Het graf werd door Romeinse soldaten bewaakt omdat Christus Zijn opstand uit de dood voorspeld had en men wilde verhinderen dat Zijn leerlingen het lichaam wegnamen. De Verrijzenis werd geacteerd door de vier Evangelisten, die niemand ooit van een onwaarheid heeft kunnen betichten. De Zaligmaker verscheen, na Zijn Ver rijzenis. aan Maria van Magdaia en de an dere heilige vrouwen, die Jezus' lijk wilden balsemen. Hij verscheen aan de Emmaüs gangers. aan de apostelen, aan Thomas, die afwezig was en zijn ongeloof geuit had. aar. vijfhonderd leerlingen te gelijk. Paulus. die gezworen had de volgelingen van Jezus uit te roeien, heeft, nadat hij door STAD EN OMLIGGENDE Apotheek open op Pasen en Tweede Paasdag Mr L. BOGAERT Brussels raat FILMVERTONING Op Maandag 11 April 1955 (2e Paasdag) ir de bovenzaal van het cMidöenstandshuis» (rechtover de Kliniek) FILMVERTONING HET LAND ZEGT NEEN De WAARHEID in beeld over de Betoging van 26 Maart 1955 te Brussel Vertoningen te 17 uur. 18 uur, 19 uur. 19.45 uur. 21.15 uur en 22 uur. Duur 30 minuten. INGANG VRIJ ledereen is welkom! KOLONIALE LOTERIJ De winnaars van de 4de tranche 1955 getrokken cp 19 Maart te Willebroek Tot op heden, lste April 1955, werden gro te loten van 100.000 fr tot twee en een half miLlioen uitbetaald, hetzij geheel, hetzij in tienden, aan winnaars komende uit Ant werpen. Brussel. Deurne. Elsene. Erembode- gem. Jette. Gent. Luik. Moeskroen. Nijvei Rosières. Dilbeek. St Amandsberg. Sint Lam- brechts-Woluwé en Ukkei. Situatie o' beroep van sommigen van hen bejaard persoon, brouwer, directeur van een school, garagehouder, gepens'cmneerde han delaars. handels vertegenwoordiger, hand werkman. kolenhandelaar. koloniaal en vlees houwer. Buitendien werden loten van 25.000 tot 50.000 frank geïnd door andere winnaars wo nende te Antwerpen. Brussel. Dendermonde Eindhoven. Jemelle, Jette. La Louvière, Luik Luxemburg (Gr. Hertogdom) Moresnet Rek- kem. Stanleystad (Belgisch Kongo). Twee- Akren, Ukkel. Virginal, Vlamertinge. Vottem Willebroek. Situatie of beroepbediende bij de Bel gische Spoorwegen, boekhouder, caféhouder, geneesheer, gepensionneerd politieofficier, haarkapper. handelaar, handelaarster, han- dvlsvertegenwoordiger. huishoudster, be- v, achter bij de spoorwegen, pachter, restau rateur, tapijtwever en twee verloofden. Loten werden ook gewonnen door de vol gende potjes4 huishoudsters uit Vorst. 4 bedienden te Brussel. 4 arbeiders van de fir ma «Messagerie de la Presse» te Brussel. 4 arbeiders van het arsenaal te Mechelen. 4 kaartspelers te Grivegnée, 10 bedienden bij het Ministerie van Openbaar Onderwijs, t> personen werkend in het Hospitaal van Ant- v erpen en 14 personen uit Gent. Verscheidene personen hebben hun loten doen innen door financiële instellingen De Loterij bezit over deze winnaars natuurlijk geen enkele bijzonderheid. Laatste betaaldag voor de loten van de 4de trancke 1955 op 19 Juli 1955. Opgelet Woensdag 13 April, trekking van de Speciale Tranohe voor Pasen 1955. Koop vlug nog een biljet! de genade getroifen was. een onderzoek in gesteld in verband met de Verrijzenis en schreef Ik heb U onderwezen vóór alles, zoals ik het zelf vernomen heb. dat Christu- gestorven is voor onze fouten, dat Hij be graven werd. dat Hij ten derden dage verre zen is en dat Hij verschenen is aan Petrus, dan aan de Apostelen. Vervolgens is Hij verschenen aan meer dan 500 broeders te gelijk enigen zijn overleden, maar de meesten leven nog dan is Hij verschenen aan Jacob, dan aan alle leerlingen. En, in de laatste plaats, is Hij ook aan mij verschenen als aan de laatste van allen-». Het is dan ook vanzelfsprekend dat Pasen een d?r allergrootste feesten is van de chris tenheid. De katholieken inzonderheid vieren dit feest op uitzonderlijke wijze. Zij hebben er zich op voorbereid door een 40-ffiaagse vasten. Zij hebben hun tekortkomingen aan de wet des Heren gebiecht.. Zij zijn vervuld van de goddelijke gene 'e n gaan met hun gans gezin kerkewaart; ,m aan te zitten aar de Tafel des Heren en om te juichen bij het jubelend-, Resurrexi*. si cut dixit, allelujah Wij hebben vandaag dan ook maar één wens te uiten, de wens van volharding in het christelijk en genadeleven. Het is onzinnig Pasen in de beste gesteltenis te vieren, om 's anderendaags in de zonde te hervallen en aan onze vijanden het schouwspel te bieden var. onze zwakheid, onze onevenwichtigheid, onze lafheid. Zodoende zal Pasen in der waarheid voor ons e<m ZALM" PASEN zijn. De afwezigen hebben altijd ongelijk Andermaal werd dit oude. Vlaamse gezeg de bewaarheid, want allen die verleden Zon dag of Maandag de «première» van Hof .ter. Daler niet bijwoonden, hebben een to neelavond gemist die waarlijk op een hoog artistiek peil sond en hebben waarlijk méér dan ongelijk gehad Dit boerendrama, een werk van onze stads genoot dhr Marcel De Paepe. is van het bes te dat wij van hem reeds te zien kregen, en bet mag dan ook spijtig genoemd worden dat de zaal «Roxy» niet tweemaal tot prop- pens toe vol liep. De heer De Paepe mag met rechtmatige fierheid op zijn geleverd werk terugblikken en wij zijn fier dergelijke culturele. Vlaamse kracht onder de inwoners var onze goede stede te mogen tellen. De opvoering van het stuk door de Ka tholieke Toneelgilde "Hooger Op., was bui tengewoon goed en wij haasten ons om al de spelers in blok van harte te feliciteren voor hun flmke prestatie. Toch willen we nog even blijven stilstaan bij het dramatis personae Thijs, de koppige boer, werd op zeer knap pe wijze vertolkt door dhr Roger Van Ael- brouck die nogmaals zi.in veelzijdigheid op toneelgebied bewees. Van de Juffrouwen Muylaert en Van Cau- wenberghe - als Roza en Vera - mogen we getuigen dat ze op de hoogte waren van hun taak en een flinke prestatie voor het voetlicht brachten. De rol van de Pastoor, de goede verstan dige zieleherder van de parochie - werd vol ledig tot haar recht gebracht door dhr Baro. De overige spelers de heren Jacobs, Ver bum st. De Geest (zien we graag terug), Van Alfaene, De Schrijver en De Vleminck mo gen allen op een goede vertolking bogen en waren even veel parels aan de kroon die dhr De Paepe voor dit drama verdiende. Vrijwillig hielden we Worre - in de per soon van de auteur-regisseur zelf - tot de laatste. De vertolking van deze knecht-rol was waarlijk werk van de meester-toneel- speler en van harte danken wij U, vriend Marcel, voor de gelegenheid die U ons aan bood om met volle teugen te genieten van uw uitzonderlijke toneelgaven die U, tijdens de opvoering van uw stuk. zo rijkelijk en zo kwistig rondstrooide. Het deed ons dan waarlijk ook genoegen toen U bij elke opvoering, als speler, een open doekje kreeg en bij het vallen van het doek een daverend applaus, als auteur regisseur. mocht in ontvangst nemen. Proficiat Marcel, en geef ons nog de kans te snoepen aan dergelijk toneelwerk. Proficiat Hooger Open uw spelers. Bijt dapper door en houdt vol, dan warhien U nog mooie, mooie dagen... Hoog, in de hoogste kring van de marxis tische hemel a.u.b. niet verwarren met de hemeltroont citoyen Buset. De hoogste kring dat is de negende, nog ver boven de zevende hemel der liefde. 't Is de hemel der marxistische Walen. Daar mag een sale Flamin niet. binnen. Hij mag nog niet eens door het sleutelgat kijkenzijn blik alleen zou he: Waalse heiligdom ont wijden. Noodgedwongen laten wij, de voor ons ongenaakbare dictator, eenzaam op zijn troon. Veel lager in de derde hemel die van de Vlaamse marxisten, troont op de hoogste trede de Vlaamse drievuldigheid Achiel. met de Jel' en de Louis. Achiel is de grootste van de drie. Hij is de man met de ijzeren wil en de ijzeren vuist. Als de samenzwering Ikv Londenaars ge oordeeld hadden dat het de tijd was om Ko ning Leopold af te zetten, gaf Pierlot, die de geschiedenis wou ingaan met de bijnaam de stijfhoofdige Ardenees de teugels van het bewind in handen van Achiel. Achiel aierf. Hij was een typein het genre van Alva die Egmont en Horne het hoofd liet afslaan. Hij zou de Koning gaan zeggen dat hij het moest aftrappen en hij zou van op de tribune in ae Kamer he' rekwisitorium uit spreken tegen de Koning. De Koning is door de souvereine wil van de grondwet niet ter verantwoording te roepenen de Koning moet zwijgen. Het zijn de ministers van de Koning die verantwoordelijk zijn en ter verantwoording kunnen geroepen worden. Nadat het avontuur van de Utmi goed af gelopen was, was Achiel overtuigd dat hij onkwetsbaar was gelijk ziin voorloper en patroon de griekse heid uit de Oudheid, de snelvoetige Achilleus. Hij pakte onverschrok ken aan, en gij zoudt zien wat gij zoudt zien. Achiel kent zijn eigen het best en hij heeft ever zich zelf gezegd dat hij eerst doet en daarna denkt. De strijd heeft langer geduurd dan hij wei dacht en verliep met afwisselende kansen. Toen cie abdicatie van Leopold een feit ge- worden was. verklaarde Achiel plechtig dat het socialisme een grote overwinning had behaald. Hij hield de glorie voor zich2elf en gaf de Londenaars niet het aandeel dat hun 'toekwam. Na het avontuur met de Utmi liep ook het avontuur met de grondwet goed at Waarom zou Achiel het derde avontuur niet wagen V Op het kabien der grondwet gelijk op een kabien van de eiectriciteit, staat er een doods kop omringd van bliksemschichten, maar er is geen doodsgevaarde grondwet is met geladen met eiectriciteit - en daarbij de Lon denaars zijn daar nog. Maar Achiel doet eerst en peinst daarna. En daar is de Louis om hem moed in te spreken. De straat is hun domein, zij zijn en blijven meester van de straat, zegt de Louis. Over Louis Major moeten wij niet veel ver tellen. Hij heeft een muil hij is een muil. Gij moet geen kuiper zijn om te weten dat een ledig vat bet meest klinkt en wij leerden het als kina in het gedichtje van Guido Gezelleklopt op een iidele ton, ton Ion.. Dat wil niet zeggen dat de Louis geen rappe is. Om het van politiek secretaris van een tweede of derde rangsfiguur in de socialistische partijpolitiek, te brengen tot député en groot man van het ABW, om van geen ander familiezaken te spreken, moet toch niet veel min. De Jef weegi even zwaar als de Louis. Zijn lijf blijkt wel massiever te zijn maar zijn densiteit is minder. Ik ken de Jef persoonlijk niet. maar die zal wel weerstander rijn of toch niet veel min. Geen van de drie sterren van het rode firmament weet waarschijnlijk dat de bruta- h'.eit van het socialisme en de tamheid van öe andere partijen de oorsprong geweest zijn van het facisme. Zij weten ook niet meer dat de moord door de Spaanse Roden ge pleegd op de leider van de christen demo craten. Salvo Cotelo. het malheur is geweest van de Rode Spaanse Republiek. Wat wilt ge Ze zijn alle drie sinds lang tot de jaren van verstand gekomen ze heb ben aile drie veel frontstrepen verdiend in de loopgraven van de socialistische poli tiek. - Maar ze dubbelen en dubbel-dubbelea en geraken niet hoger aan de klas van schoolmeester Buset bij wie ze, als goede Vlamingen, hun Frans leren 1 Het üaatste Nieuws,, is in het Vlaamse land zeer verspreid. De directie van het blad weet echter dat haar ware politiek en doeleinden moeten v&rdoeze'd worden, wil zij niet het gevaar lopen vele lezers te verliez"** Van daar een zeer voorzichtiöe houding, het waren van sectaire uitlatingen, het brengen van verslagen over grote kerke!jjke gebeurtenissen, het weren uit de publiciteit van advertenties die aanstoot geven. Af en toe komt eenter de aap uit de mouw, Bij de wetgevende verkiezingen voert «Het Laatste Nieuws? propaganda voor de liberalen. Ook in het school vraagstuk had 'Het Laatste Nieuws,, een voorzichtige houding aangenomen» Warneer er ove,r d.i probleem geschreven werd, was het in schij iverzoenende toon. De christelijke lezers mochten niet tegen de kop gestoten worden. De Brusselse betoging heeft de hoofdredacteur, dhr Stijns, echter over stuur ge' rukt Dit bracht er hem toe het masker af te rukken. Onder titels die omzeggens uit een ch-isteiijk blad konden afgedrukt zijn: De Eendracht in hei Land - Het heiligste Goed - De verdediging van onze Beschaving,, woidt de pil te slikken gegeven. Het blad stelt vast dr.t het land met een diepgaande tweedracht bedreigd is. Het buitenland vraagt zich af wat van Beiejè zal geworden. Dit is nadelig voor onze handel. Moest ons land ten prooi vellen aan wanorde, dan zal dit een troef zijn in de handen van het communisme. Daardoor erkent de liberale hooUlredacieur het doelmatige van het ka- ihoiiek protest. Hij vergeet echter te zeggen wie de tweedrachtzaaiers zijn, wie dc schuldigen zijn indien het krediet van België in het buitenland aangetast wordt en het onmogelijk zal werden voordelige leningen in tiet buitenland te plaatsen. Dan komt de aap uit de mouw: In 1950. toen de CVP door middel van de koningskwestie ten geringe volstrekte meerderheid behaalde werd dit door sommige verreziende leiders van de partij als een or.geiuk beschouwd (dhr Stijns vergeet natuurlijk namen te noemen. Red.). Zij werden door de gebeurtenissen in net gelijk gesteld, want de extremisten in de CVP behaalden de bovenhand (deze 'extremisten,, waren de nh. Duvieusart, Pno.ien, Van Houtte, Van Zeeland Harmei! Red.) Het zou een ongeluk zijn voor het land. indien de huidige merderheid een onderwijsstelsel zou opdringen dat geen rekening houdt met de gevoeligheden en met de werkelijkheid,». Dhr Stijns gebruikt de voorwaardelijke vorm. Naar zijn opvatting is dit niet net geval. De ontwerpen Coilard ontzien de gevoeligheden Dan komt de boemerang Het zou een even groot ortgeluk zijn voor het land en voor de C.V.F. indien de huidige beroering zou leiden tot ontbinding van het parlement en tot nieuwe verkie zingen waarbij de C.V.P. opnieuw een geringe meerder- zou verwerven Wij acteren dat dhr Stijns rekening houdt met een gebeurlijke ontbinding, met nieuwe verkiezingen en met een nieuwe CV P-meerderheid. Voor dhr Stijns is het schter niet de huidige regering, die een ongeluk is votv- het land, maar het ts de regering die na de verkiezingen aan het bewind zal ziir., de homogene CV P-regering Dhr Stijns vergeet dat, eens de koningskwestie van de baan, er gedurende het CVP-bestuir nooit woelingen in het land geweest zijn, zelfs geen stakingen, en dat 's lands krediet onaangetast bleef. Voert drsr Stijns dan geen argumenten aan om ziin stelling kracht bij te zetten JawelEers te meer zouden de gematigden het hoofd moeten buigen er. zouden eenzijdige regelingen getroffen worden, d:e ietden tot onrechtvaardig heid en vooral tot hel rampzalig gevoel, bij een helft van de bevolking, dat bloot gesteld is aan willekeur en verd.riA.king,» Ziedaar - Tijdens de homogene regering was er willekeur en verdrukking. De heer Marcel Stijns werd verdrukt! Het verbod van de manifestatie te Brussel, de uitbreiding van deze maat regel tot de ganse agglomeratie, het bezetten van Brussel door 12.000 gendarmen, het uitrusten van de troepen met handgranaten en scheroe oaVonen. de afiassing van 109 extra-treinen, de bedreiging van inbeslagneming van de autobussen, de inbeslagneming van de micro, dit alles is geen willekeur noch verdrukking. Voor "Het Laatste Nieuws,, zijn or.z« regeerders de hoeders van de grond wettelijke vrijheden. "Het Laaiste Nieuws» heeft het masker afgerukt. God zij dank! De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1