Rond de Gemeenteraad Door de Periscoop De Regering stoort de Paasvrede Koloniale Loterij Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 17 April 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 De aangekondigde Gemeenteraad van 25 Maart 11. werd, in laatste instantie, afgelast daar het Schepencollege zich toen pas her innerde dat het de vooravond was van de massale protestbetoging te Brussel. Volgens Schepene-Voorzitter De Weghe was deze beslissing getroffen omwille van de rust terwijl Schepene Violon een pluimpje gaf aan het Schepencollege (!j door te verklaren dat ze door dit uitstel goed hadden gedaan. In feite hadden ze de gemeenteraadszitting uitgesteld uit schrik... De zitting had dan plaats op 1 April jl. Dhr Burgemeester ziek. was afwezig en werd als voorzitter vervangen door Schepene De Weghe. De vier eerste punten aan de dagorde, van zuivere administratieve aard. verliepen in de grootste kalmte en zij die voor sensatie waren gekomen, meenden reeds bedrogen te zullen uitvallen. Doch niets was minder waar. WIJZIGING VAN ART. 2 VAN HET BEDIENDENSTATUUT Gezien thans dhr Van Londersele tot ge meenteontvanger werd benoemd, komt zijn plaats als gewoon bediende vrij. De Bestendige Deputatie eist dat elk ge meente-bediende houder zij van een getuig schrift van lager middelbaar onderwijs en van 2 jaar bestuurswetenschappen. Bij deze laatste vereiste ligt eigenlijk het paard gebonden. Het College wijzigt an. 2 als volgt Een kandidaat in het bezit van een getuigschrift van lager middelbaar onderwijs, doch niet van 2 jaar bestuurswetenschappen, kan als bediende aanvaard worden op voorwaarde dat hij binnen de 2 jaar het vereiste diplo ma behaalt. Zal het schepencollege, indien bedoeld kan didaat na 2 jaar dienst, niet slaagt in voor meld examen, de moed hebben om hem aan de dijk te zetten Neen Ten andere, die moed zal er niet nodig zijn. want die kandidaat zal een rode of blauwe kleur hebben. Misschien weten som mige van onze lezers wiens beurt het is Wie sprak daar van vriendjespolitiek en werden die heren niet rood en biauw toen ze aandurfden te verklaren dat in gans de stad geen enkel kandidaat-bediende huist, in het bezit van een getuigschrift van 2 jaar bestuurswetenschappen. ORDEMüTIE Ingevolge het wetsontwerp van de Rege ring betreffende de beknotting van de ge meentelijke autonomie, achtte de CVP het wenselijk een motie ter stemming te leggen die luidde als volgt «De Gemeenteraad van Ninove blijft gehecht aan de gemeentelijke autonomie Een donderslag Ja en neen... Gezien de katholieke bladen reeds tal van dergelijke motie's in de ver slagen van andere gemeenteraden publi ceerden, was onze linkse meerderheid wei in de mening dat ook de CVP-Ninove, ©d dat stuk niet zou achterwege blijven. Maar zo'n klein., ogenschijnlijk onnozel motieken neen., dat hadden ze niet verwacht Mr De Weghe, de edelachtbare Voorzitter, wist niet waar hij het had draaide en keer de in zijn zetel en zweeg lijk een graf. De «jonge blauwen» keken naar de «oude» en omgekeerd en het wezen van Kameraad Hubert verraadde de Wens Helaas, ware kameraad Omer hier maar... 't Was eindelijk de jongste spruit uit de «blauwe familie» die, onder de geamuseerde blikken van de CVP, de spraak terug kreeg en verklaarde dat deze motie geen zin had gezien het hier slechts een wets-voorstel gold en de ingediende amendementen ten gunste spraken voor 't behoud van de gemeentelijke autonomie. Uit deze verklaring leren we dat Mr Walt- niei de taktiek van onze Kameraad Achiel - eerste Minister bij de genade van Max Buset - schijnt aan te kleven eerst doen en dan denken en in dit geval hier eerst laten gebeuren en dan reageren. Mr Waltniel meende verder te moeten ver klaren dat de motie bedoeld was om de Re gering een blaam te sturen in verband met de schoolstrijd, strijd - aldus de «eminente» spreker - waarin de CVP de godsdienst mis bruikt. Wanneer dan de CVP-oppositie haar ver wondering er over uitdrukte dat het precies Mr Waltniel is die het enige lid is van de meerderheid die zijn Zondagsplicht vervuld, en dat hij. die zich dus christen noemt, het aandurft te verklaren dat de CVP de gods dienst in het schoolvraagstuk misoruikt. toen had men te veel gezegd en ging hij te keer lijk een briesende leeuw, die dodelijk werd getroffen... Gij, Mr Waltniel. - aldus dhr Van Vae- renbergh GIJ moogt daarover niet spreken, gij. die Hem «Cnrisius) /.ouat moeten ver eren. niet alleen met uw lippen, maar ook met uw hart... Zeer juiste en rake woorden... en, onwil lekeurig denken wij even terug aan het Lijdensverhaal van de Goede Week en rijzen voor onze geest drie hoofdpionnen uit dit verhaal Judas, die Christus verraadde Petrus, die Christus tot driemaal toe ver loochende Piictus, die Christus veroordeelde uit schrik... Buset met rode kaken De interpellatie De Schrijver-Gilson over de leugenberichtgeving van de Omroep in verband met de betoging van 2*5 Maart gaf aanleiding tot een woelig debat, waarbij de heer Anseele zijn minestiëel fatsoen zozeer vergat dat hij tot de orde geroepen werd door minister Spaak en door voorzitter Huys- mans Het verloop van het debat was niet gunstig voor de regering en dhr Van Acker nam al« laatste het woord om te redden wat kon ge red worden. Hij verloochende minister An seele: «Het is waar dat wij allen zenuwach tig zijn. Ik treed de verklaring van dhr Van Cauwelaert bij in zake de eerbaarheid van de ministers Met de lippen stuurde de Eerste-Minister ook op pacificatie aan Laat ons zoeken naar een mogelijke oplossing. Maar daar voor moeten wij een einde maken aan de huidige beroering. Ik zou willen dat men er over nadenke en een oplossing nastreve. Wenst men het werkelijk, dan kan ze ge vonden worden en dhr Van Acker besloot: Ik doe een beroep op uw goede wil opdat wij morgen allen samen voor 's lands wel vaart zouden kunnen arbeiden Het was opmerkelijk dat dhr Buset. voor zitter van de socialistische partij, door deze verklaringen zeer ontstemd was. Hij aanziet inderdaad de Eerste Minister als een ma rionet waarvan hij de touwtjes beweegt. Hij sloeg rood uit als een pioen en men vreesde een beroerte. Dhr Van Acker had blijkbaar gesproken zonder hem vooraf te raadplegen. Paastijd, tijd van vrede Was het dhr Van Acker ernst met zijn voorstel tot overleg Wie zal het uitmaken Spijtig voor dhr Van Acker was er een voor gaande. Hij had de eerste geplande mars op Brussel kunnen verhinderen door bepaal de belaften, waarvan achteraf niets in huis kwam. De Eerste-Minister had zijn tegen strevers bedot en het viel te vrezen dat zijn verklaring een nieuwe valstrik was. De Paastijd en het Paasreces waren even wel geschikt voor maatregelen aansturend op pacificatie. Deze moeten echter van de regering komen. Zoniet kan de nationale verstandhouding niet bevorderd worden De CVP zou voorzeker de H. Paastijd niet verstoren. De parlementaire vacantie was de geschikte tijd voor beredeneerd overleg. Regering en meerderheid kennen geen Paasvrede Regering en meerderheid bleken echter geen Paasvrede te kennen. Reeds de dag na de verklaringen van dhr Van Acker kwam hei antwoord en het bevel van partijvoorzit ter Buset aan wiens genade en ongenade de ploeg Van Ackter overgeleverd isin «Le Peupie» betoogde hij dat het ontwerp Collard zonder meer zou gestemd worden in Kamer en SenaatHet was de douche voor ai wie op overeenstemming rekende. De hh. Collard en Spaak begaven zich op het oorlogspad. In plaats van verzoening aan te prediken, stookten zij aan tot verzet, en. hun heftige redevoeringen werden besloten met de Internationale. Ir. de Senaat, die tot afhandeling van de agenda in de Goede Week moest vergaderen, sprak dhr Spaak, naar aanleiding van de Parijse akkoorden een br3ndreöe uit te gen de CVP over de schoolstrijd. De verklaringen van Buset. Coliard, Süaak wijzen er op dat dhr Van Acker verloochend werd door zijn mandaatgevers. Dit bleek trouwens ten overvloede uit «Le Peupie» en «Volksgazet», die van de Paastijd gebruik maakten om de schoolstrijd aan ie vuren en de Kardinaal te beledigen. Wij hopen dat de CVP hiervan zal reke ning houden bi.i het bepalen van de nieuwe richtlijnen op 16 April. Micro nogmaals misbruikt Wittc-Dondei dag. feest van de Instelling der Eucharistie, is voor gans de christenheid een van de meest wijdingvolle dagen van het jaar. De verhevenheid van deze uitzon derlijke dag word» in alle christelijke lan den geëerbiedigd. Het is van deze dag dat de regering mis bruik gemaakt heeft om nogmaals van de radio misbruik te maken. Thans werd dhr Spaak met de karwei gelast en mijnheer Van Audenhove mocht een Vlaamse vertaling voorlezen. De regering wist dat de vorige radio-toe spraken in slechte aarde gevallen waren. De grove uitlatingen aan het adres van het Epis copaat hadden ook vele niet-katholieken ont stemd. Thans zou de misleidende toon aan gewend worden. De regering is er zich in derdaad van bewust dat de meerderheid van het land tegen haar politiek gekant staat. Leugens aan de lopende band Wanneer men de toespraak van dhr Spaak ontdoet van de rhetorische knepen, dan blij ven er enkel leugens aan de lopende band over. Wij moeten zeggen en herhalen - aldus de minister - dat er geen sprake is van vrije scholen te doen verdwijnen, dat er geen sprake is hun de middelen te ontnemen om hun opdracht te kunnen vervullen, dat er geen sprake is van de katholieke ouders in de onmogelijkheid te plaatsen hun kinderen het onderwijs van hun keuze te doen geven, dat er geen sprake van is de bevelen van de De bladen schrijven over de sprinkhanen plaag in Maroko en Algerië. Ze zwijgen over de muggenplaag in de Dendervallei. Het is gebeurd dat de Dendervissers een petitie stuurden naar het ministerie om de verantwoordelijken voor de bevuiling van het Denderwater aan te klagen. Ze kregen bericht dat de aangeklaagde on schuldig was en dat de plichtigen de boeren van Pollare waren die te veel aalt, of beer, gelijk ze hier zeggen, op hun land doen. Ik weet niet wie de slimmerik is die dat gevonden heeft en ik weet ook niet welke kleur hij bekent. De CVP-mir;ister die aan het hoofd stond van het departement was het zwarte schaap. Dat weet ik. De minister is nu een rood-blauwe of een blauw-rode en de Dender blijft stinken. Laai het Schijn maar stinken zeggen ze in Ant werpen. In Brussel zeggen ze laat de Den der maar stinken. De Spiere in West-Vlaan- deren en de Dender in Oost-Vlaanderen, hebben het recht te stinken. Ze stinken in vrede. De plaag der muggen was de derde plaag van Egypte ten tijde dat de pharao de Israë lieten niet wilde loslaten. De roede van Aa ron had de wateren van Egypte in bloed ver anderd. Het stonk er om er flauw bij te vallen. Alle vissen waren dood en dieren en mensen die er van dronken waren ziek. Met de tweede plaag, de plaag der puiden. waren er een paar weken verlopen en er kwam de plaag der muggen. Dat had een stuk hout, de staf van Aaron, gedaan. Hier is ook iemand m<H hout aan 't spelen. Hei Denderwater stinkt als de pest, al de vissen zijn dood en de muggen hebben het handje boven water. De vissen zijn grote verbruikers van wormpjes die het leven schenken aan de muggen. Maar de vissen zijn dood en wolken staat in de plaats te stellen van de wil dei- ouder s Ons antwoord zal snedig en gevat zijn 1) Wanneer niets voorzien wordt voor de werkingskosten van de vrije scholen, dan betekent zulks dat men op de verdwijning van die scholen aanstuurt. Kan men zich een fabriek voorstellen waarvan de arbeiders be taald worden ir.aar de directie in de onmo gelijkheid gesteld wordt de fabriek te be sturen De regering wil overal officiële scholen oprichten. Zij zal deze oprichten om het vrij onderwijs te bestrijden. Dhr Collard verzekerde immers dat de officiële scholen evenveel basissen zullen zijn voor de socia listische expansie in het Vlaamse land. Denken wij aan de technische scholen. In de stad X bestaat er een bloeiende vrije tech nische school, te danken aan het katholiek initaiief, dat een reuzendienst bewees aan de arbeidersbevolking. Er is echter geen plaats voor twee leefbare technische scholen. Indien de Staat naast de bestaande er een nieuwe opricht en deze met het geld van de lasienbetalers door dik en door dun steunt, tezelfder tijd de inkomsten van de vrije school beknottend, dan is dit dumping van wege de Staat. Het is'deze mogelijkheid die door het ontwerp Collard geschapen wordi. Deze mogelijkheid wordt geschapen in al le sectoren van het onderwijs, ook in het lager onderwijs, wat sedert 1830 nooit het geval was. 2) Geen sprake van de middelen tot ver vulling der opdracht te ontnemen De Staat voorziet geen centiem vc-or de werkingskos ten van de vrije scholen. Wat is dat anders dan de middelen tot vervulling van. de op dracht dezer scholen te ontnemen 3) Geen sprake van de keuzen van de ou ders ie hinderen Wanneer er geen de min ste tegemoetkoming in zake het schoolgeld voorzien wordt voor de leerlingen van de vrije scholen, die ouder zijn dan 14 jaar, en er wordt aar de lopende band vrijstelling van schoolgeld verleend in de officiële schooi dan is de vrije schoolkeuze voor de econo misch zwakke gezinnen onbestaande. 4> Geen sprake van de bevelen van de Staat te stellen in plaats van de wil der ou ders Het antwoord is identiek. Het is juist de niet-eerbiediging van de wil der ouders, die alleen gerechtigd zijn het onderwijs voor hun kinderen te bepalen, dat de kern vormt van de verderfelijkheid van het ontwerp Col lard. De rest zijn bijkomstigheden. Maatregelen tegen officieel onderwijs Dhr Spaak beweerde dat er door de ho mogene regering maatregelen getroffen wer den tegen het officieel onderwijs. Hij hoedde er zich voor één enkel concreet geval aan te halen. Om de goede reden dat hij hiertoe in de onmogelijkheid verkeert. Dhr Harmei trof inderdaad geen enkele maatregel TE GEN de officiële school, hij voerde de uit gaven van de officiële scholen in aanzien lijke mate op, hij bouwde de nieuwe offi ciële scholen, die met veel tamtam door de linkse regering ingehuldigd werden. De verkiezingscampagne De minister verklaarde dat de regering genoopt was haar verkiezingsprogramma uit te voeren en dat het neerhalen van het werk van minister Harmei hiervan deel uitmaakte. Leugens In de kiesstrijd werd het ac cent van de linkse propaganda niet gelegd cp de schoolkwestie, rnaar op de achttien rnaana. Daarvan is het ganse laivï getuige geweest. Het is de duur van de legerdienst die bepalend geweest is voor de stemmen- aanwinst van de linksen. Het kiezerscorps gaf geen opdracht tot het voeren ener anti-katholieke schoolpoli tiek. Indien dhr Van Acker er het bewijs wil van hebben, dat hij nieuwe verkiezingen muggen stijgen op uit het vuile Dender water en maken het leven ondraagbaar voor mensen en dieren. Welke ziekten zullen ze voortplanten en tot epidemie doen uit groeien De goei zijn er nu aan; de mannen die moeten zorgen voor de kleine man. Maar de Dender blijft stinken. De Aaron die met hc-t hout jongleertis iemand 't Is een bokser met lange armen. Hij kan iedereen van zijn lijf houden. Zelfs de zeer dynami sche Achiel durft er niet tegen boksen. Daar bij. Hij heeft andere vlooien te vangen. De flamins zijn altijd de troetelkinderen van de grote pieten van Brussel geweest. Ik sta alle dagen in de lucht te kijken voor zoveel mijn ogen niet vol muggen zit ten. zoekend naar de helicopters die wolken DDT-poeder zaaien over de verpeste Den dervallei. Wellicht vergadert er weer eens een commissie die de zaak bestudeert. Hoe veel muggen zal die voor haar rekening nemen Ik heb op mijn eentje de zaak ingestu deerd en ik heb de oplossing gevonden. De ontvangers van belastingen hebben nu toch gedaan met veloplaten te verkopen. Als het ministerie nu eens een paar honderdduizend muskietennetten bestelde en door de ont vangers liet verkopen met een deftige winst voor de schatkist Een koninklijk besluit ge nomen door de Minister van Volksgezond heid zou ieder inwoner van de Dendervallei verplichten zo een net te kopen. Er zou een aardig sommetje in de schatkist komen. De muggen, echte vaderlandslievende muggen, zouden nelpen het finantieel evenwicht in net Land herstellen. Ik vraag geen brevet en ook geen percent. Het weze mijn bescheiden bijdrage tot groei en bloei van 't duurbaar Vaderland uitschrijve. Het antwoord zal duidelijk zijn. De besparingen De minister kwam dan opnieuw aandraven met het deuntje van de verhoging der sub sidie, aan *><?t vrij onderwijs. door de homo gene regering. Hij vergat er aan toe te voe gen in welke mate de uitgaven voor het of ficieel onderwijs gestegen waren. Hij zegde niet in welke mate het aantal leerlingen die voortgezet onderwijs genieten, gestegen is. Hij vergat te zeggen dat de toestand op schoolgebied niet meer te vergelijken is met vroeger en dat thans tienduizenden kinderen van economisch zwakke gezinnen voortgezet onderwijs genieten. De vermindering van de toelagen met een half milliard motiveerde de minister met net argument van de noodzakelijkheid van be sparingen. Een potsierlijke bewering De regering heeft sedert haar aantreden talrij ke kredieten verhoogd. Zij heeft nog de vo rige week de wet doen stemmen op de bij- wedden van de onderwijzers. Deze wet zal aan de Staat minimum 200 rnillioen kosten. En hoe riimt men de verklaring dat er vele oïticiële scholen moeten verrijzen te zamen met de noodzakelijkheid van besparingen Het- aantal scholen Het laatste argument was het aantal scholen. Er zijn nog gemeenten waar er geen offi ciële school bestaat. De minister bedoelt hiermede eer, lagere school. De wet ver plicht de overheden een dergelijke school op te richten wanneer de ouders van 20 school gaande 'nderen dit eisen. Indien er zulke school niet bestaat, dan is dat de gezamen lijke bevolking de vrije school verkiest. Het argument van de 285 officiële en de 502 vrije middelbare scholen werd reeds herhaaldelijk ontzenuwd. Van de 502 vrije middelbare scholen moeten vooraf de juve naten en apostolische scholen afgetrokxen worden, en het aantal officiële scholen moet nagenoeg verdubbeld worden, omdat de athe nea gemengde scholen voor jongeins en meis jes zijn. terwijl de vrije middelbare scholen enkel voor jongens of voor meisjes zijn. Indien de ministers niet anders aar te bie den hebben dan hoger gemelde povere ar gumentatie. dan is hst met hun argumentatie armzalig gesteld. Indien zij geen radikale wijzigingen aan het wetsontwerp Collard toebrengen, zal de strijd ongenadig en met alle middelen voortgezet worden. De regering moge er zich van bewust zijn. dat dit cp korte of langere termijn haa val zal betekenen Terug naar het normaal plan twee grote lote van twee en een half rnillioen één groot lot van één rnillioen twee grote loten van een half rnillioen zestien loten van 100.000 fr. 592 loten van 2.500 tot 50.000 fr. en 44.800 loten van 200 tot 1.000 fr. Het biljet 100 fr. Het tiende 11 fr. ZATERDAG 30 APRIL trekking van de 6e tranche 1955 in de zaal 'TOasis,, te Bressoux De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1