Meimaand... Mariamaand Door de Periscoop Politieke Actualiteiten Minister Van Audenhove te Ninove I - ^0 Fr bondag 1 Mel 195? CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Morgen begint de schone Meimaand. Het is de maand van de herleving der natuur, van het herboren groene lover, van vogelen- gekweel en bloemenpracht. De zon triomfeert en brengt alles tot nieuw leven. Het is deze maand die de Kerk uitverkoren heeft om aan de Hemelmoeder toegewijd te worden. Meimaand. Mariamaand. Ons volk heeft de toewijding van de Mei maand aan Maria als een vanzelfsprekende zaak beschouwd. •Maria schonk het leven aan Chiistu. en door dit leven was Zij medebewerkster van het nieuw leven van de ganse mensheid. Dc Geboorte Christi was het preludium van on ze Verlossing door het genadehout van het Kruis van Golgotha. Voor Wie nieuw leven wekte voor de men sen van alle tijden, die komen zouden is liet natuurlijk dat de maand van de her e- ving der natuur in Haar teken gesteld wordt. Onze simpele Vlaamse mensen hebben dit ,-an oudsher zo goed begrepen. In de Mei maand worden de Mariakapelietjes m orde gebracht en de Mariabeelden versierd met festoen en bloemen. In de Meimaand word. gebeden. Maria ter ere. In de Meimaand hernemen de bedevaarten naar de Mariale heiligdommen, die zo talrijk zijn in het Roomse land van Vlaanderen. Meimaand. Mariamaand. Het Mariaal jaar was een uitzonderlijk genadejaar. Ons land heeft het ordewoord van Z.H. de Paus uitzonderlijk ingevolgd. Er waren Mariale manifestaties in elke g«uw in elk gewest, en overal was de godsvrucht tot Maria van onze bevolking schoon en troostend. Er waren daarenboven de buiten gewone Mariale manifestaties te Banneux, te Scherpanheuvel, te Halle, te Oostakker, te Dadizele en elders, en de Mariale aanhan kelijkheid van de bevolking vond haar stra lend hoogtepunt in de Mariale manifestatie der 300.000 te Koekelberg. Ook dit jaar zal onze bevolking deze Ma riale devotie getrouw blijven en de Hemel moeder. medebewerkster van onze Verlos sing. van onze berechtiging op het eeuwig geluk, eren zoals het de Koningin van Hemel en Aarde past. Mariamaand 1955 Wij. katholieken, worden bedreigd in he. heiligste dat we bezittende katholieke school voor onze kinderen. Wii. Vlaamse Mariakinderen. worden in onze heiligste gevoelens gekrenkt, gehoond, getergd, alhoewel de verpletterende meer derheid van onze schone Vlaamse bevolking trouw is aan het geloof der vaderen. Wij kunnen deze Mariamaand dan ook niet beter besteden dan met van onze Hemexse Moeder af te smeken dat het gevaar, dat on ze kinderen bedreigt, afgewend worde en ons land opnieuw het katholieke land bij uitstek weze. waar de katholieke wereld al tijd naar opgezien heeft. Maria, de Troosteres der Bedrukten, de Hulp der Christenen, de Koningin der En gelen, zal ons verhoren. Voorlichting a la Spaak Toen de linkse kranten het succes van de manifestatie te Antwerpen moesten toegeven, redden ze zich met de oude bewering dat het allemaal maar boeren waren. En ze voeg den eraan toe men mag inderdaad betwijfe len of men od het Vlaamse platteland op de hoogte is van de werkelijke draagwijdte van het ontwerp Coiiaid. De linkse kranten mogen gerust zijn. de Vlaamse plattelandsbewoners zijn beter op de hoogte van het echte ontwerp Collard. dan de lezers van die kranten het zijn. De men sen op het Vlaamse platteland kunnen gerus. de afkookselverklaringen van de heren SpaaK en Van Audenhove naar waarde schatten. Zij weten dat het niet gaat om het recht van de Staat, scholen op te richten, maar wel om de willekeur van die Staat zelf alles te doen wat hem belieft en de anderen naar zijn pij pen te doen dansen Zij weten dat mderd^ de toelagen aan het vrij onderwijs sinds 1949 met meer dan een milliard verhoogden. Maar zij weten erbij, wat nog geen enkele linkse uit de mond van Spaak, \an Audenhove ol uit een der linkse bladen vernomen heeft, dat in dezelfde tijd ook de uitgaven voor he. officieel onderwijs met anderhalf milliard waren toegenomen. Zij kennen de twee Kan ten van dc zaak. die zorgvuldig door de voor lichting a la Spaak verzwegen worden. Mant de Regering staat niet zuiver in haar schoe nen-: het Comité voor Vrijheid en Democra- tie dat voor de andersluidende voorlichting zorgt, wel. Amendementen ja, pro forma Terwijl de heer Buset voor de extremisten van zijn kant. brutale triomfkreten laat ho ren en er op drukt dat de socialisten alleen, en anders niemnad in deze zaak beslissen, krijgt de Heer Spaak de voor hem wel zeer passende rol toegemeten, dc brave gematig de uit te hangen. En dan hoort men. dat de Regering niets dan goed wil. dat al hetgeen m het ontwerp Collard onaanvaardbaar en krenkend schijnt, uitsluitend op gezichtsbedrog berust. Ach. die arme welwillende regering wordt zo ver keerd begrepen. En daarbij heeft ze uk i zoveel amendementen aan het ontwerp aan vaard om alle misverstand weg te nemen Zo werd de rol van het gemeentelijk en provinciaal onderwijs z.g. weer erkend. Maar de Staat blijft almachtig bepalen of gemeen te en provincie scholen zullen mogen op richten en hij legt ze aan strikte banden wat subsidiëring van vrij onderwijs betreft. De regering wil eveneens gelijkheid schep pen. wat schoolgeld betreft: voor kinderen onder 14 jaar, wordt jaarlijks een vergoe ding verstrekt gelijk aan de door de Staat, in eigen scholen, toegekende vermindering. In de prartijk betekent dat, dat volledig mid- "delbaar onderwijs in staatsscholen voor Kin deren uit bescheiden gezinnen kosteloos is. terwijl het voor een leerling die het vrij onderwijs volgt, in totaal bv. 12.000 fr kost waarvan slechts voor twee jaar telkens 400 fr af gaan 11.200 fr. Ondanks de amendementen blijft ook het unevenwicht bestaan in de homologatiejury die paritair moest zijn, moet een uitgangs examen van een vrije normaalschool nog steeds voor een commissie plaats vinden die voor de helft uit vertegenwoordigers van het officieel onderwijs bestaat, zal een raad die voor 50Cr uit officiële onderwijzers bestaat zich steeds uitspreken over geschillen in vrije instellingen. En niet alleen wordt niets wezenlijks ver anderd op deze gebieden, maar aan de wil lekeurige almacht van de Staat wordt met geen pennetrek geraakt. Het spreekt vanzelf dat al wie goed ingelicht is over de draag wijdte van het ontwerp Collard de strijd met verbetenheid voortzet. Busefr wil van geen vrede weten Intussen laten de christenen nog geen in spanning ongedaan die tot een vredelievende oplossing zou kunnen leiden. Zo maakte de Heer Bekaert. Voorzitter van de Katholieke Patroons in een zeer hoogstaande rede, tot het zijne het voorstel, om de schoolkwestie toe te vertrouwen aan een extra-pariemen- taire commissie op zeer hoog vlak. Het antwoord van de regering liet niet lang cp zich wachtende beslissing over het schoolvraagstuk dient niet buiten het parle ment m3ar door het parlement zelf genomen. Alsof zulks betekent dat het parlement geen baat kan halen uit voorbereidend werk waar in de moeilijkheden geëffend wordenEn dat de linksen zich niet schamen de parle mentaire prerogatieven nog in te roepen, na de caricatuur die zij door hun hondje gehoorzaamheid aan Max Buset en de uit voerende macht, ervan hebben gemaakt De grote gezinnen in 't geweer De linksen beginnen gewaar te worden da', zij de premie voor de moeder aan de haard niet voor niets hebben verminderd. De verontwaardiging van de gezinnen is van dio aard dat de Heer an Acker er zich zelfs toe verplicht zag. in zijn sociaal-eco- misch vlicgevanger-programmatje ook een druppel lijm voor de gezinnen te voorzien hun zaak zou geregeld worden in het raam der kinderbijslagen. Hij zal weldra gelegenheid krijgen, te be wijzen dat hij in deze zaak rechtzinniger i? dan in zijn onderhandelingen met het Co mité voor Vrijheid en Democratie. Want de Bond der Grote Gezinnen heeft een ultima tum toi de regering gericht, ultimatum met als sanctie een mars van de 100.000 grote gezinnen op Brussel. Dit moet de heer Van de Meulebroeck veel zorgen berokkenen Want als hij nog niet durfde zorgen voor de orde. voor een groep betogers die op zich zelf konden letten, wat zal het dan zijn als hij de babv's en kinderen van het land moet beschermen? Baby's en kinderen aan wie het te danken is. dat deze generatie later een pensioen zal kunnen genieten. De linksen de den beter zich de aspectn eens duidelijk voor ogen te stellen, in plaats van de gezinspoli tiek af te breken op een ogenblik dat ze voor pensioenen ondragelijke lasten in de toe komst scheppen. Over die onverkwikkelijke historie die de schoolstrijd is, heb ik nog maar één ernstig oordeel gelezen - buiten het mijne natuurlijk! Het was dat van een hoogleraar aan de vrijzinnige universiteit van Brussel die te vens de grote man is in de vrijzinnige Karei Balsschool waar de stad Brussel haar eigen onderwijzers kweekt, 't Spijt mij dat ik zijn naam niet heb onthouden. Weet gij wat zijn oordeel was De katholieken hebben recht op scholen, de vrijzinnigen - 't zij liberalen, socialisten en andere - ook. De Staat mag ze bekostigen») 't Is klaar, kort en goed. 't Is de oplossing van het vraagstuk. Te Brussel op de Place des Martyrs rus ten onze helden van 1830. Zij hebben veel van hun ontzag ingeboet sedert de opkomst van de onbekende soldaat en nog meer sedert de opkomst van la glorieuse resistance. Ze liggen nu een beetje vereenzaamd maar jaar lijks krijgen ze nog een bezoek van de voor aanstaande personaliteiten. Het ideaal waarvoor zij vielen werd door de constituante van 1830 vastgelegd in de artikelen van de grondwet en door haar zor gen ir.gebijteld in de «Colonne du Congres». Daar wordt nergens gewag gemaakt van de taks op het slachten en het malen; wel gaat het over de vrijheden, vier in getal die aan de voet van de kolom afgebeeld staan. Eén daarvan was de vrijheid van onder- De constituante, nog verbitterd om het staatsmonopolium van het Hollands regime verklaarde de Staat onbevoegd in zake on derwijs. Het werd overgelaten aan het pri vaat initiatief. Over dat artikel is er nooit een grondwet- herziening geweest en wie beweert dat de Staat het recht heeft scholen te bouwen waar hij het nodig acht. liegt erom. Zijn er beroemde redenaars nodig om daar over voorlichting te geven, en moeten «Voor Allen» en «De Banier» nog ter hulp snellen.' Van 1830 tot 1842 heeft het Land geleefd onder het regiem van de «Union Sacrée». Daarna was het uit en werd het Sacré Union telkens buitenlandse omstandighe den het opdrongen. En stilaan kreeg de grond wet een deuk alhier en een buil aldaar. Maar in ieite blijft het grondwet. De beroemde redenaars en «Voor Allen» en «De Banier» zijn slechte professoren. Ze willen zogezegd de zaak uitleggen, maar ze leggen ze in Wat ik weet wie gelijk heeft moet niet liegen en rond de pot niet draaien. Wie in fout is zoekt een vals alibi. De beroemde redenaars zijn het bespreken niet waard. «Voor Allen» is een hopeloos geval, 't Is het blad van de gebalde vuist. Tegen een vuist valt er niet te redeneren. Ge maakt een vuist tegen en daarmee al «De Banier» is een pijnlijk geva!. Orgaan van intellectuelen met groot gedacht over zichzelf maar arm van geest om er om te schreien. Een mens kan heel geleerd zijn en toch geen zin hebben voor humor, noch de kunst verstaan om de paradoxe te hanteren. Bernard Skaw was koning van de bijtende humor, 't Was niet al evangelie wat hij zei of schreef maar de manier van zeggen loon de de moeite om het te lezen. Goebbels was< maar een apotheker maar hij verstond de kunst van de paradoxe en was een geniaal propagandist. Hij kon de intellectueel niet bereiken maar vond ingang bij de massa... «De Banier» slaat er nevens en mist daar bij alle critisc'ne geest. Wie leugens vertelt moet de feiten van ver genoeg nemen dat de massa ze niet controleren kan. "./ie uitpakt met bevuilen van officiële scholen als iedereen weet dat de politie, die meende een CVPer te vangen, op nen «slinken» uitkwam die als uitdagingsagent fungeerde, verbeurt zijn crediet en heeft er gelegen... «De Banier» is tegen haar taak de on waarheid te verdedigen niet opgewassen 260 Liberale Betogers op straat. Geen 400 man in de Cerkef. Een Ordedienst met 300 man. 3.000 toeschouwers uiten Hun verontwaardiging tegen de Loge en haar trawanten De zegelhistorie van Minister Anseele Als de socialisten zeer brutaal aanvallen, betekent het. dat ze de noodzaak gevoelen zich te verdedigen. Toen de heer Anseele oud-minister De Vleeschauwer aanviel i.v.m. postzgels moet hij geweten hebben dat hem zelf een postzegelhistorie boven het hoofd hing. waardoor zijn lot we' eens zou kunnen worden bezegeld. De heer Anseele heeft inderdaad niets be ters gevonden dan bladen met speciale ze- gelafdrukken. bruikbaar om te franketen en van hoge waarde, te laten verspreiden op een manier die uitsluitend ten goede kwam aan iemand die om zeer speciale redenen zijn persoonlijke vriend is. Op het lgenblik dat wij ter perse gaan is de uitslag nog niet gekend van de interpel latie door de heren Van den Bocynants en de Bus de Warnaffe. Misschien houdt de meer derheid. om bewijs te geven van haar eer bied voor de parlementaire prerogatieven, aan de heer Anseele hardnekkiger vast dan indertijd aan de heer Van Glabbeke. Maar de een is voor de openbare opinie zowel ver oordeeld als de andere. En de regering, waar nu reeds twee of drie ministers op onregel matigheden betrapt werden, evenzeer. De Liberalen en hun fameuze Banier heb ben de Katholieke Opinie getart. Hun uit daging werd beantwoord zoals het behoorde. De liberalen konden de zaak der verdedi gers van Vrijheid en Democratie niet beter dienen dan ze het deden, door de versprei ding van hun blad. Een hele reeks persoonlijke en uiterst ge mene uitvallen. Een opeenstapeling van beraamde leugens. Laster en leugens tegen de Kerk en de priesters. Een voorbeeld uit de duizend: het verslag van Banier over onze Kantonnale Meeting van 19 Maart 1955 behelst het volgende hetgeen de gelovige liberalen en so- cialisten het meest tegen de borst stuitte. waren de geestelijken die in deze stoet opstapten Welnu duizende mensen in Ninove hebben gezien of kunnen zien dat geen enkele gees telijke in de Stoet van 19 Maart opgestapt heeft. We dringen voor 't ogenblik niet verder aan op de inhoud van Banier omdat het ge past antwoord in de eerstkomende dagen spe ciaal zal uitgegeven worden in gat. de Stad. Toch houden we er nog aan te onderlijnen dat. waar de artikels moedig anoniem onder tekend zijn door Denker Een Christen Mens Johnny Johnny II Spectator Toeschouwer en Durver, de geheime redac- tieconfrerie zich toch aan het slot van het blad bekend gemaakt heeft. 't Is in een zekere zin de Loge van hun lokale afdeling. De verantwoordelijke uitgevers en schrij- velaars noemen Maurice iAlon, Robert De Mol, Edgard Cornelis, Alfred Deweghe. Gaston Lafontaine. Roger De Rouck en Lode Waltniel. W'ij hebben ons de moeite gegeven de wer kelijke namen neven de schrijversnamen te zetten en het gaf volgende uitslag Gaston Lafontaine Een Christen Mens. Maurice ViAlon Denker. Robert De Mol Spectator. Alfred Deweghe Durver. Tdgard Cornelis Johnny met twee. Lode Waltniel Johnny alleen. Adv. Roger De Rouck toeschouwer geweest. Banier kondigde tevens aan dat een grote Kantonnale Voorlichtingsvergadering zou doorgaan op Woensdag 27 April te 20 uur stipt, met vergadering aan het lokaal te 19.30 uur stipt. Als sprekers Minister Van Audenhove en zekere Lion, die man die, verkozen ais volks vertegenwoordiger door de Liberale Partij, niet verstandig genoeg bevonden werd om in de Kamer te gaan zetelen, en DAAROM zijne plaats moest afstaan aan Maurice ViA lon. de alomgekende intellectueel. Banier noemde bij voorbaat de belangstel lenden welkom. HET VOORSPEL In de vooravond zagen de Ninovieters met verbazing een inval in de stad van gendar men Gendarmen op de steenweg naar Aalst, gendarmen op 't stadhuis, gendarmen op alle kruispunten der stad. Een tweede inval een hele kluts gendar men per bolhoed, de bizondere opsporings brigade. En de kroon op het werk de Veiligheid van de Staat kwam er zelfs ook nog bij te pas. Op een gegeven ogenblik, aankomst van de Minister aan de woonst van Maurice ViAlon, waar al de afrolders voor de ven sters neergelaten zijn. De Minister trekt binnen vergezeld van acht gendarmen* wijl twee politieagenten aan de deur de wacht mogen optrekken. Stilaan komt er beweging in de straten van Ninove. Veel toeschouwers. Het gezicht der liberalen straalt van geluk om de buitengewone opkomst voor hun be toging. Stilaan verdringen zich honderden toe schouwers op de pleintjes in de Beverstraat, Oudstriidersplaats, de Burchtstraat en ook op de Markt. Voortdurend komen enkele liberalen de beweging nazien. Hun gekende spionnen doen de ronde in de stad en in cafés. Kwart voor acht beweging aan de Cerkel. Na pogen en her pogen geraakt de stoet gevormd en weg is hij langs Lange Munt straat en Graanmarkt naar den huize ViAlon. DE LIBERALE OPTOCHT Na de uitvoering der Brabanponne aan het huis ViAlon trekt de optocht naar de Cerkel. Voorop, langs weerskanten der straat, jeeps met gendarmen, daarop het liberaal muziek, de personaliteiten en de betogersg In totaal 260 man goed geteld. Heel die kluts voorafgegaan, omringd en gevolgd door gendarmen met het geweer in de hand? De Liberalen verschieten om dood als ze plots moeten bestatigen dat de talrijke toe schouwers hun gedoe niet naar hun waarde schatten. Overal staan plakaten opgesteld met slo gans «Weg met de Loge» «De Loge nooit baas» «De Loge Moscou». De toeschouwers protesteren en maken de Minister kond dat de Regering rekening te houden heeft van de rechten der minder heid. (Vervolg op het tweede blad) .'LJ'I! V 1 '".,l J.J'1 1 i iiiMii i i i i i i i mi - i Pri ic m iwmor K I A A M IA A lA l>l .11 kA 4* A A A I» Al A l*i iNcycu ci i iwiiinyDic jaaiyany De Denderklok wijs.

Denderklok | 1955 | | pagina 1