DE WAARHEID over het schoolvraagstuk De Speciale Uitgave van "Voor Allee,, Door de feriscoop DE SLUIT-AAN-WEEK Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 8 Mei CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVË Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Door Banier werd ons aangekondigd dat minister Van Audenhove te Ninove de waar heid over het schoolvraagstuk zou komen verkondigen. Op die vergadering heeft de Minister de waarheid over het vraagstuk maar half ge zegd. Hij vergat dat een medalie twee kanten heeft, en ene kant werd zorgvuldig verbor gen gehouden. Ook Banier heeft getracht ons die waar heid wijs te maken. De waarheid heb ik echter ook daar niet in gevonden. Wel heb ik in Banier gezien dat de liberalen, ten minste de intellectuele si'hrijjvers ervan,- buiten hunne verdraag zaamheid. hun super-patriotisme en hunne vertrouwbaarheid als drijfzand (Leopold II), nu ook aan dogmatiek doen, De Bisschoppen en de priesters kunnen er in leren hoe zij de kinderen moeten opvoeden, en meteen moeten zij onthouden wat gelovige liberalen en sociaiisien tegen ue borst stoot. Heren en supporters van Banier, ziehier de waarheid, de volledige waarheid over het schoolvraagstuk Het is de strijd van de vrijmetselarij tegen de Katholieke scholen, en die strijd is enkel één sector van de ganse strijd tegen de Ka tholieke Kerk. Schrijt en zeg nu al wat gij wilt. die waar heid is met geen cijfers weg te cijferen en kan onder geen mooie woorden worden be graven. Aan die strijd doet de liberale Banier mede. De liberalen, en zeker de schrijvers van Banier, weten dat door hunne voormannen nu in Mei vijf jaar geleden op het Con gres der vrijmetselarij beslist werd, dat de strijd tegen de katholieke scholen moest ver stevigd worden. De katholieken, dat zijn zij die. gedoopt zijnde, de ware leer van Christus GELOVEN EN BELIJDEN onder het bestuur van de Paus van Rome, die. noch rechtstreeks bv door lidmaatschap, noch onrechtstreeks bv. door steun of stem. aan de vrijmetselarij niet de minste toegeving mogen doen. - Zij aan vaarden die strijd die hen opgedi ongeil werd Waarom... ja. waarom de verantwoorde lijkheden van deze strijd verplaatsen, heren van Banier DENKER wanneer gij uwe lessen geeft «aan een bedaarde burger...», die liberaal is. denk dan ook eens aan de andere bedaarde burgers die katholiek zijn. Wees dan geen egoist. Blijf dan niet bij het aardse en ge denk dat een Katholiek door het H. Vormsel tot soldaat van Christus werd verheven en bedenk dan tevens dat het zijn plicht is voor Christus te strijden, nu vooral, in deze hui dige harde strijd tussen vrijmetselarij en Kerk. Om die redenen kan een Katholiek geen liberaal zijn en een liberaal geen Katholiek. "EEN CHRISTEN MENS,, dit is niet al tijd een katholieke mens geeft zaken «ter overweging» waarmede een katholiek getn genoegen kan scheppen, omdat zij enkel door blauw stralen belicht zijn. De rol die hij aan de onderwijzende priesters toeschrijft be antwoordt niet aan de katholieke verlangens. «In de Katholieke Kerk zijn gelovigen van verschillende politieke overtuiging», schrijft gij. In de Katholieke Kerk zijn enkel gelo vigen die hun geloof belijden onder de ge hoorzaamheid van de Paus van Rome. Misschien bedoelt gij die mensen van ver schillende politieke overtuiging die naar de kerk gaan. In België is het antwoord daarop zeer klaar: «men kan geen twee meesters dienen». Men is voor de kerk of men is er tegen; men is voor de godsdienst of men is er tegen; men mderwerpt zich aan het gezag van de Geestelijke Overheid of men bekampt dat gezag. De kerk staat open voor de rouw- moedigen. ook voor de schijnheiligen; uit de kerk wordt niemand verjaagd. "JOHNNY,, ik «leg ijs op het hoofd» en bestatig dan dat gij behoort tot de partij der super-patriotards, de partij die de va derlandsliefde in pacht heeft en die te ver trouwen is als drijfzand. Met ijs op het hoofd zeg ik U dat... «die bende vreedzame koeien in een rangeersta tion. bestemd zijn voor de slachtbank van Pietje de Dood. Zij nemen wel positie, zij strijden voor hun godsdienst tegen de vrij metselarij, zij willen met een «zuiver gewe ten» zijn en tevens degenen die «met ijs op het hoofd, met koel beredeneerd verstand, die ondanks alles en tot spijt van wie het benijdt het «kruim» van ons Eeuw;g Vader land vertegenwoordigen». Zij willen geen fa- rizeërs zijn. Als kandidaat-verzoener weet dat vrijmet selarij en godsdienst niet te verzoenen zijn. Daar is geen liberale middenweg. "i'iOHNNY ll„ om de woorden «Gij eert mij met de lippen...» van uw artikel uit te leggen schrijft gij «Ter verduidelijking, die Woorden tonen aan dat de Zaligmaker zelf gedurende zijn verblijf onder de mensen aan sommigen verweet dat ze Hem slechts uiter lijk eerden». Zeer wel. Meest uw vriend Louis Waltniel zich en kel als liberaal vertonen op uwe vergaderin gen. maar eens daarbuiten de liberale partij bekampen, wat zoudt gij van hem zeggen Wat zegt gij van iemand die naar de Ka tholieke Kerk gaat en daarbuiten die Katho lieke Kerk helpt bestrijden De Geestelijke Overheid heeft gesproken, men onderwerpt zich aan hun gezag of men verwerpt dat gezag. «De goisdienst heeft niets met de politiek te maken» - akkoord, zolang de politiek de rechten van de godsdiensten eerbiedigt. Maar in de eeuwige strijd vrijmetselarij tegen de Kerk is er geen twijfel mogelijk. Ieder een die zich katholiek noemt heeft in zijn eigen midden de godsdienst te verdedigen; is hij een politieker dan gaat die verdediging door op het politieke plan. Volgens U schijnt zulks «bombastisch en hoe men het ook moge voorstellen, toch blijft hei op en top tot het aardse behoren».. Maar voor een katholiek is het aardse de voorbe reiding van het Eeuwige en niet de enige uren voor de dood. "SPECTATOR,, - Gij schouwt toe en be grijpt niets van wat U beschouw! of U doet alsof u de ondergrond van de zaak niet kende Aan de katholieken van dit land werd een strijd opgedrongen - gij kiest partij voor de vrijmetselarij, de katholieken kiezen par tij voor hun geweten, voor hun godsdienst. Klaarder bewijs van betrouwbaar als drijfzand kan uwe uiteenzetting niet ge ven. "TOESCHOUWER,, - U* kreeg reeds een antwoord. Doch ik wil u slechts nog dit zeg gen Een uwer eerste voormannen zegde eens «Liegt en blijft liegen, er zal altijd iets van overblijven». Van «de gelovige liberalen en socialisten, die hunne plichten (dewelke?) vervullen en hun geloof belijden...» vergeet gij te zeggen of zij het doen onder de gehoorzaamheid van de Paus van Rome. De Geestelijken hebben een geestelijk pa trimonium te verdedigen; wordt dat patrimo nium aangevallen, zoals in het wetsvoorstel Collard. dan moeten de Geestelijken hun stem verheffen en ook zij - liberalen of so cialisten - die hun geloof belijden, moeten gehoorzamen. Diegene die dat patrimonium aanvallen, zijn vijanden van de Kerk, dus van allen ook van die liblralen en socialisten die wer kelijk hun geloof in God belijden. Heren van Banier, bemint uw evenaaste; waarom helpt gij en uw liberale volgelingen onze Katholieke scholen aanvallen? Wat heb ben zij U misdaan Zij die hun geloof belijden in de Katholie ke Kerk hebben niets tegen de officiële scho len. maar zij hebben wel de plicht de ka tholieke scholen te verdedigen. Geen oproer is ons methode - de verdruk king komt van U... Daarom KATHOLIEKEN, STELT U TE WEER - - - Het socialistisch weekblad «Voor Allen» verscheen in bijzondere uitgave gewijd aan de schoolpolitiek en de algemene politiek van de linkse regering. Dit bijzonder nummer werd op zeer aanzienlijke oplage in ihet Vlaamse land kosteloos verspreid en is gericht tegen het zogenaamde katholiek «fanatisme». Dat het nummer krioelt van grove onwaarheden en voorstellingen zonder enige arond zal niemand verwonderen. De socialisten zijn altijd meesters gebleken in het verdraaien wan de feiten en in de 'demagogie. Stelde «Vooruit» het de vorige week met voor alsof de beruchte «opvoeders» van het verbeteringsgesticht van St Hubert «katho lieken» waren Het is mogelijk dat deze mensen gedoopt werden. Hun handelwijze was alleszins formeel in tegenspraak met de katholieke moraal. Daarenboven betreft het hier geen katholieke onderwijsinstelling, maar een Staats-, een officiële instelling en de bewaarders er van zijn officiële «opvoeders» De toestanden door «Voor Allen» aange Hun onzijdigheid,/ «Voor Allen» klaagt het feit aan dat in... 4(59 gemeentelijke klassen (merk wel, «klas sen». geen scholen) geestelijken les geven, wat in strijd geheten wordt met onzijdigheid van het onderwijs. Waar socialistische, liberale en communis tische militanten als leerkrachten aangesteld zijn, wordt dit onderwijs evenwel «onzijdig» geheten. Dc benoemingen van leerkrachten «Voor Allen» jammert omdat in de ge meenten waar de katholieken de lakens uit delen, er uitsluitend katholieke leerkrachten aangesteld v/orden. Wij kunnen er aan toevoegen: in de ge meenten waar de socialisten of de liberalen de plak zwaaien, worden alle katholieke leer krachten geweerd. Er zijn zoveel schrijvers die werken met schaar en lijmpot. Ik mag ik ook wel één keer afschrijven. Une fois n'est pas coutüme. 't Is een brief die ik in 't begin van de week kreeg. Hier zie Mijnheer, mag ik a.u.b voor één keer in uw blad in uw plaats schrijven? Uw blad wordt door ons volk zoveel gelezen als «De Banier». In «De Banier» is er geen plaats voor mij. «De Banier» is te klein en het aan tal schrijvers te groot, 't Is niet omdat ik een boer ben dat ik daar geen plaats vind. Dat zijn van die gewoon lasterpraatjes. Iedereen heeft in ons Manifestatie van Woensdag 27 April een jonge, dikke, ronde boer zijn geestdrift zien uitdansen en uit springen. Niemand was vies van hem. Noch tans, dag in dag uit, loopt bij thuis, op het hof, met strond aan zijn kloefen. «De Banier» is niet groot om reden dat onze partij wel een partij van kapitalisten is, maar over geen kapitaal beschikt, daar de partij, uit traditie, liefst op Stads- of Staatskosten leeft. Onze voorlichtingsavond is buitengewoon gelukt geweest voor de partijleiding. Het is klaar dat die voorlichtingsavond niet als voorlichtingsavond bedoeld was. Wij hebben dat niet vandoen. Alle liberalen zijn intellectuelen van de bovenste plank. Zij weten waarover het gaat en welk doel nagestreefd wordt. De socialistische massa heelt voorlichting nodig en zij marcheren dan nog gelijk sol daten in de oorlog. De CVP is aan voorlich ting gewoon vanwege de pastoors. Wij zijn de mannen van het vrij onderzoek. De voorlichting was een voorwendsel om volk in de straat te krijgen. De onzen eerst, de oppositie daarna. Onze partij is een partij van orde en ze heeft verstand van orde te handhaven als zij aan de commando zit. Tijdens de koningskwestie heeft de CVP regering de oppositie meester gelaten in de straat. Maar nu die oppositie aan het be wind is, wordt de oppositie uit de straat geranseld om de CVP-ers te doen begrijpen dat hun leiders ze in de steek gelaten hebben Daarom na de affaire van Brussel, die van Geel. Turnhout, Neigem, Ninove en nog an dere; en nog andere, die nog komen moeten. Het heeft geen zin de liberalen te tellen die in de stoet en in de zaal waren. Het wa ren lokvogels en de rest mocht thuis blijven, 't Waren de CVP-ers die moesten geteld worden. Wat hebben ze bijeen gekregen Drie duizend man Op een bevolking van omtrent driehonderd duizend in het Arron dissement is dat met moeite één op honderd en wij hebben negen en negentig op hon derd achter ons staan. Dat hebben onze specialisten in statistiek uitgemaakt. Het is best te begrijpen dat de geestdrift bij onze leiders groot was en dat er tot in de kleine uren een lekker potje op gepakt werd. - 't Is daarom dat ik Donderdag te laat was met mijn artikel en een week ach teruit ben. Er is door de leiding één fout begaan. Wij, mannen van het vrij onderzoek, mogen de fouten zien waar ze zijn en ze zeggen waar wij ze zien. Zij heeft ongelijk gehad de lokale politie in te zetten. Zij had beter vijftig gendarmen rreer gevraagd en onze mannen op het bu reel laten kaart spelen. Gendarmen die komen God weet van waar, dragen geen nummer op hun kepi gelijk de tramontvangers. Ze mogen nog eens te hard kloppen met de kolf van het geweer of meer te onpas dan te pas met traangas werken. Als ze weg zijn is het gedaan. De veiligheid zal de schuldige niet opsporen. Voor de politie ziet het er anders uit. Ie dereen kent de trouwe dienaren van de Wet. Hebben ze een beetje te trouw hun opdracht vervuld, 't is voor hun rekening. De opdracht gever Diijft anoniem. Ik ben Vlaming en weet hoe de Vlamingen bestaan. Als iemand tegen hun karre gereden heeft kunnen ze eenvoudig van niets gebaren Ze steken het in hun mouw en het kan er twintig jaar en meer inzitten zo vers en fris als nieuw om er ten gepasten tijde uit te komen en terug te betalen met de interesten er bij. Dat is het spijtige van de zaak. Het zijn altijd de kleinen die voor de karwei staan. Het Was het inzicht niet van de lei ding daar de aandacht op te vestigen, want het is best dat de minderen dat niet weten. Ik dank u bij voorbaat, overtuigd dat gij mij dat plezier niet zult weigeren. Het is bij ulie de gewoonte ons zoveel mogelijk ter wille te zijn 39 door A. Heliemans, adjunct algemeen secretaresse van de C.V.P. Dat er een nieuwe week volgt op deze die ons toch eindelijk een beetje zon bracht is vanzelfsprekend; dat die week een bijzondere naatr. krijgt is ook wel alledaags (of allö-weeks), maar dat dis naam «Sluit-aan-Week» is, dat is iets nieuws. Op het eerste zicht weet li reeds dat er doze week «aan te sïuiten» valt en meteen kemt de vraag wat nu weer Nog een bond waar ze me nodig hebben En gedeeltelijk houdt die vraag waarheid in. Uw medewerking is vereist. Het gaat echter niet over een doodgewone bond die zeer nuttige doei- aif.den kan nastreven maar wel over de gre-otste partij van het land over de Christelijke Volkspartij. Velen onder U die dit lezen zijn sinds jaren lid; anderen bleven alzijdig, omdat ze zich liever niet met politiek inlieten, omdat het weer al een bijdrage geldt die jaarlijks op het budget zou wegen, - en ten slotte vooral omdat ze onverschillig stonden en niet beseften van welk groot belang het is zich in één sterke breed uitgebouwde partij te verenigen. De tijden hebben ons iets anders gelee, d. W6 voelen daarbij nu zeer good aan wat een kracht we bezitten wanneer we eendrachtig achter één vlag «opstapsn; en we ondervinden dat de Christelijke Volkspartij niets onverlet laat om haar aandeel in deze rechtvaardige strijd ten volle op te nemen. De regelmatige leden hebben voo«- het grootste gedeelte hun lidmaatschap reeds vernieuwd; onze militanten zorgden daarvoor of hebben dit op hun pro gramma voor de e.k. wehen. De «Sluit-aan-Week» richt zich vooral tot U die tot nu toe wei met onze gedachten kon instemmen maar die dacht dat het zonder U wel zou gaan. Dit iaatste was foutief in uw redenering. Het gaat met zonder U. Mijnheer, die meent dat de anderen het zullen in orde brengen, noch zonder U, Mevrouw, die denkt dat het voldoende is dat Mijnheer aangesloten is, noch zonder U, jongere, die zoiets voor ouderen bestemt; neer. het gaat met zonder U, De Christelijke Volkspartij is de partij van het christelijk volk en moet daarom op dit volk kunnen rekenen, op dames, heron, ouderen, jongeren Uw aansluiting geeft haar dc nodige morele sterkte en uw bijdrage bezorgt haar en financiële^ steun. Ce strijd die nu aan de gang is zal uiteinde, ijkj op-het po litiek plan moeten gewonnen worden. Blijf niethalverwege staan, treed toe n versterk de partij die uw principes en uw belangen tot de hare heeft gemaakt en die mits uw hulp deze zal kunnen blijven verdedigen. U ook sluit aan gedurende deze SLUIT-AAN-WEEK S klaagd wijzen op de noodzakelijkheid van een nationale oplossing van het schoolvraag stuk. Deze «nationale» oplossing veronder stelt de volledige gelijkstelling van het on derwijs gewild door de ouders met het on derwijs ingericht door de openbare besturen ten gerieve van de ouders, die hun plicht verzaken. Van fanatisme gesproken In de jongste week weigerde de anti-klerikale meerderheid van de gemeenteraad van Gentbrugge een toelage voor de verwarming van de katholie ke scholen. Te Brussel, waar het schepencollege libe- raal-CVP is, weigerde de toevallige meer derheid van liberalen, socialisten en commu nisten een bijwedde aan de katholieKe leer krachten. terwijl deze wèl toegekend werd aan de officiële leerkrachten. Dc katholieke schoolverdrukking «Voor Allen» klaagt de katholieke «school verdrukking» aan in de gemeenten waar er een katholike meerderheid bestaat. Vvaarom. Omdat in deze gemeenten er o.m. slechts een aangenomen meisjesschool bestaat. Wat bewijst zulks? Het bewijst eenvoudig dat de huisvaders met dit onderwijs tevreden zijn. Wanneer de ouders van een bepaald aantal schoolgaande kinderen een officiële school eist, is de gemeente gehouden deze- in te richten Wat "Voor Allen,, verzwijgt «Voor Allen» zwijgt als vermoord over de socialistische schoolverdrukking in de ge meenten waar zij de meerderheid hebben. In deze gemeenten wordt geen cent uitge keerd voor de kinderen van arbeideis die een katholieke school bezoeken. Er wordt echter met geld gegoocheld wanneer he' de niet-katholieke school betreft. De socialis tische gemeentebesturen saboteren zoveel mogelijk de oprichting van katholieke scho len op hun grondgebied. Het stadje Willebroek is er een welspre kende illustratie van. Kan «Voor Allen» ons één enkele gemeente met socialistische meer derheid noemen, waar de zaken anders ge steld zijn Nochtans durft «Voor Allen» te beweren: «Het tegenovergestelde is nergens het geval» waarmede bedoeld wordt dat de linksen nooit schoolverdrukking uitoefenen ten overstaan van de katholieken. De inventaris vergeten «Voor Allen» wijdt verscheidene bladzijden aan de «verwezenlijkingen» en aan de «be loften» van de regering Van Acker. Terwijl echter de inventaris van de CVP-regering pompeus aangekondigd werd in de eerste re geringsverklaring van Van Acker en de so cialistische bladen daar maandenlang mee ge schermd hebben, is er geen sprake meer van deze inveuaris. Er kan echter een inventaris opgemaakt worden van het eerste regeringsjaar Van Acker. De nationale verstandhouding werd opge vouwen door de beraamde aanslag op het ka tholiek onderwijs. Het gevolg is dat de mi nisters zich nog enkel durven verplaatsen in gezelschap van een kleine legermacht tot de tanden gewapende rijkswachers. Een der uitverkorenen van de heer Van Acker, minister van Openbare Werken, moest ontslag nemen om redenen die geen uitstaans hebben met de politiek. De heer Van Acker vulde de bestaande ministeries aan met een ministerie van de Middenstand. Ogenverblinding! Dit ministe rie verwezenlijkt geen enkele concrete maat regel ten behoeve van de middenstand. (Vervolg op het tweede blad) De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1