RE RUM NOVARÜM Door de Periscoop Politieke Actualiteiten in het College, van 13 tot 21 Oogst 1955 Rerum-Novarum te Ninove SLUIT AAN...! Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 15 Mei 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AEL.TERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Einstein is reeds een hele maand dood en begraven. Een paar weken geleden heeft de Vlaamse Radio een actualiteit aan Einstein gewijd. De spreker begon met te zeggen dat hij van Einstein niets afwist en dat hij van zijn theoriën niets verstond: Dat is ten minste eerlijk en steekt gunstig af tegen de houding van die massa uilskie kens die de naam Einstein onthouden hebben en daarbij het woord relativiteitstheorie en daarmee zitten pralen en kletsen precies of zij er alles over weten en, als professoren, Einstein zijn examen hebben afgenomen. Na zijn verklaring over zijn onwetendheid die ik trouwens met hem gerust kan on dertekenen heeft hij, ik weet niet hoe lang, over de grote geleerde Einstein bezig ge weest. Wij weten daarmee dat Einstein van Joodse afkomst was; dat zijn vader het fi- nantieel niet breed had, verre van daar; dat de familie heel en gans godsdienstloos was; dat de kleine Einstein op de lagere school verre van een uitblinker was, enz. Er is ons dan verteld over zijn verblijf in Italië en Zwitserland, zijn terugkeer naar Duitsland en zijn uitwijking naar Amerika omdat hij in Hitiers gratie niet. stond. Dan hebben wij veel gehoord over zijn wetenschappelijk werk, over zijn nieuwe theoriën die hij in formule heeft gezet en over zijn groot aan deel in de vooruitgang van de wetenschap inzake atoomenergie. Ik heb dan ook gaarne vernomen dat Ein stein een innig goed mens was en een echte philatroop. die alles ten beste had om zijn medemens te helpen en die niet begrijpen kon dat de moderne uitvindingen altijd aan gewend worden om mensen te onderdrukken te doen lijden, en dood te doen. En gelijk ik daar te luisteren zat vol sym pathie voor de geleerde, maar vooral voor de zo goede mens, want ik maak werk van goede mensen en heb spijt dat er zoveel meer slechte zijn dan goede kwam er een gedacht bij mij open toch, met al zijn schranderheid van geest, al zijn geleerdheid en al zijn goedheid, heeft hij God niet ge vonden Hij was geen godloochenaar, geen vijand van de godsgedachte. Zij was hem vreemd en bleef buiten zijn sfeer Hij die zoveel dieper gekeken heeft in de wonderlijke structuur van het heelal, heeft de Constructeur niet gevonden hij heeft er zelfs niet naar gezocht. En als zo een genie God niet vindt, hoe wilt gij dan dat een gewoon sterveling, ge lijk ik en gij en millioenen anderen, Hem zouden vinden En zo willen het nochtans onze moderne heidenen. Zij zijn verontwaardigd over de pretentie van de Rooms-katholieke kerk die de mensen God wil leten kenen. Het is te gen de waardigheid van 't menselijk verstand De mens moet zelf zoeken en vinden, op eigen kracht. Zij aanvaarden wel dat er wegen liggen van dorp tot dorp, van grootstad tot groot stad en dat er wegwijzers staan. Er staan er nooit genoeg en de vooruitgang van de be schaving wil altijd meer inlichtingen langs de baan, voor het gemak van de reiziger. Er heeft nog nooit één enkel van die won derkinderen in het hoofd gespookt dat het vernederend is voor de mens dat hem de weg gewezen wordt en dat zijn menselijke waardigheid wil dat hij zelf zijn weg zoeke en vinde en bane... Brussel noch Zoetenaye moet de mens niet op eigen kracht kunnen vinden. God wel Wonder, hé En nog meer wonder, dat er mensen zijn die in een godsdienstig midden grootgegroeid zijn en zelf een wegwijzer naar God gehad hebben, mede accoord zijn om te verklaren dat de vooruitgang wil dat die wegwijzers uitgedaan worden, opdat de mens zou kunnen tonen wat hij kan Is het wonder dat wij de grote Einstein niet begrijpen, als wij die kleine meime- kensnog niet begrijpen Op O.L. Heei>Herrtelvaart»dag zullen de kleurrijke stoeten van onze katholieke ar beiders met hun weelderige vaandels op nieuw hun lenteheerlijkheid in de straten onzer steden tentoonspreiden. Deze arbeiders bieden geen provocerend vertoon van brutaal geweld. Het zijn schone jonge en oudere mensen, wier ideaal straalt uit hun leven van blijde plichtsvervulling. Het zijn katholieken als wij en als dusdanig onze dierbare broeders in Christus. Elk jaar herdenken zij feestelijk het ver schijnen van de Wereldbrief des Pausen «Rerum Novarum», die bepalend geweest is voor de sociale ontvoogding van de arbei dersstand. Het verschijnen van deze Wereldbrief had niets abnormaals. De Kerk is door de eeuwen heen bekommerd geweest om het lot van de geringe man. Het was de Kerk die de strijd aanbond tegen het slavendom. Het was de Kerk die door haar monniken de bodem ont- ginde en aan de gemene man het eerste on derwijs verstrekte. Het was de Kerk die de godshuizen oprichtte en de armen bedeelde. Dit alles was overigens een gebiedende plicht voor de Kerk, hoedster van het Evangelie, van de Leer van Liefde en Rechtvaardigheid. Thans meer dan ooit is het geboden ons over de Liefde en de Rechtvaardigheid te bezinnen. Wij beleven immers een tijd van sociale afbraak in ons traditionneel katholiek land door regeerders, die voor God niet willen buigen. Het is een ergerlijke vorm van sociale afbraak wanneer de schoonste vrouwen van ons land, die hun natuurlijke zending ver vullen de zorg voor de vele monden die hun gezin uitmaken benadeeld worden door de lieren van de Wetstraat. Het is een even ergerlijke sociale onge rechtigheid. wanneer het katholiek onderwijs Om iets te waarderen moet men het eerst verloren hebben. Om te weten wat de vrij heid betekent moet men ze onder de bezet ting in gevang of concentratiekamp verloren hebben. Om te weten wat politieke macht be- lekent moet men ze verloren hebben. Ontelbare vergaderingen gingen in de laat ste weken door in meest alle gemeenten van het land en zij hebben zoals nooit te voren massa's volk bijeengebracht. Menig spreker heeft daar ok terecht gewezen op het feit dat de vele mizeries die we thans kennen inzake schooivraagstuk, het anticlericale werk tegen de missies, de familiale politiek, de huisvestingspolitiek, enz... ontegenspreke lijke gevolgen zijn van de verkiezingen van 11 April 1954. En wanneer men dan wijst op die 250.000 stemmen die op uitgesproken christelijke lijsten werden weggegooid, tegen de CVP maar ten voordele van de linksen, dan knikt gans de zaal begrijpend en beamend. Ieder een begint nu in te zien wat er veranderd is en waar het paard gebonden staat. Onze christelijke sociale organisaties zijn even sterk nu als voor 11 April; onze chris telijke jeugdorganisaties bloeien nu meer dan voor April; ons vrii christelijk onder wijs heeft meer aanhang nu, dan voor 11 April; het werk onzer christelijke caritatieve i: stellingen gaat onverminderd voort en ik zou zo verder kunnen gaan... A.lleen onze christelijke politieke macht is verminderd en verzwakt, meer door de schuld van christelijke mensen, dan door de vooruitgang van de linksen. Daar en daar alleen is het droevige avontuur uit voort gesproten dat wij thans beleven. Mocht het een les zijn die door de christelijke ge meenschap van dit land nooit meer vergeten wordt Het volstaat echter niet van te wachten naar de e.k. verkiezingen. Het volstaat zelfs niet zich thans volledig in te zetten voor de werking van «Vrijheid en Democratie». De CVP heeft ook recht op het jaarlijks lid maatschap van honderdduizendenDe tijd dat de activiteit van een partij zich beperkte tot het parlementaire werk, een verkiezings strijd en af en toe een Congres is Goddank voorbij. De CVP werkt thans, vooral op het van overheidswege gesaboteerd wordt en deze overheden de katholieke scholen willen noodzaken van de ouders uit de economische zwakke stand een aanzienlijk schoolgeld te eisen. Het is een sociaal schandaal wanneer land genoten met een gelijkwaardig diploma voor- bepaalde benoemingen uitgeschakeld worden omdat ze katholieken zijn en omdat hun di ploma uitgevaardigd werd door een katho lieke onderwijsinstelling. Wanneer de katholieke arbeiders op Re- rum-Novarumdag in onze steden manifeste ren, dan is het in een geest van stijgend verzet tegen deze regeringspolitiek van so ciale afbraak en discriminatie. Daarom genieten deze arbeiders de keur van de arbeidersstand onze verhoogde en warme sympathie. Zij genieten tevens onze sympathie omdat zij hun standgenoten willen terugbrengen naar Christus de Goddelijke Pleegzoon van de Timmerman. De arbeidersstand heeft zich ingevolge de sluwe en venijnige anti-katholieke propa ganda in de rode pers in aanzienlijke mate van Chiistus verwijderd. De socialisten heb ben geijverd voor een betere bezoldiging, voeding en huisvesting van de arbeiders. Het was hun recht en hun plicht. De christen democraten hebben daar evenzeer voor ge ijverd. Maar de socialisten hebben God ge dood in de harten van hun volgelingen en hun zodoende het schoonste ontnomen dat een mens kan bezitten. Wij willen tegen de rode vloed in de ar beiders opnieuw voor Christus winnen. Daar om is het onze plicht de katholieke arbei dersorganisaties te steunen het ACV, KAJ VKAJ. KWB Het is een volwaardige vorm van modern apostolaat waartoe de liefde Christi ons dringt. nationale plan, op een besU.-Jige en zeer degelijk weijze. Wat er gepresteerd wordt door het actieve Studiecentrum, het dynamische Algemeen Secreaiiaat. de menigvuldige uitgaven zoals Tijdschrift voor Politiek, maandelijke Richt lijnen aan de Afdelingen, de clocumentatie- nota's van «Ter Inlichting», het blad «Ge meente en Provincie», en andere die ik niet noem. wordt door tegenstrever en vriend uit buiten- en binnenland ten zeerste gewaar deerd. Dat veronderstelt personeel, materiaal en lokalen dat veronderstelt geld. Een politieke partij, minder gelijk welke andere organi satie kan daarvoor gaan bedelen bij perso nen en instellingen die wel graag bereid zou den zijn om belangrijke sommen ter bescnik- king te stellen maar mits bepaalde voorwaar den. die een vrije en onafhankelijke patt'j die alleen haar programma wil volgen en uitwerken, onmogelijk kan aanvaarden. De enige goede oplossingde bijdragen van tienduizenden en nog eens tienduizenden leden van de partij. Nooit wellicht was de stemming vanwege de bevolking tegenover de CVP zo gunstig als nu. Het blijve nu niet bij woorden en verklaringen maar kome tot daden. Sluit aan bij de C.V.P. Ophitsing tot collectieve moord Het algemeen verzet van het land tegen het wetsontwerp Collard geeft het de socia listen op de zenuwen. Het is overigens normaal dat de roden rood zien. wanneer het nun niet naar hun zin gaat! Wij kregen er een staaltje van na de be toging van 26 Maart te Brussel. De regering had censuur uitgeoefend op de radio en aan binnen- en buitenland kond gedaan dat er te Brussel niets gebeurd was. Dit verwekte een schaterlach in de Europese hoofdsteden. Het werd de rode pers onmogelijk het black out over de betoging te handhaven. Schuim bekkend schreven de socialistische bladen dan over de «boerenbeesten» die te Brussel betoogd hadden. De socialisten waren gewend geweest de meesters te zijn van de straat. Thans waren het de vrije burgers die de straat bezet hiel den en overal waar ministers verschenen, moest een leger van gendarmen gemobili seerd worden. Het was voor de regering een zedelijke nederlaag. Hoe de socialisten hierdoor de kluts kwijt geraakten, is gebleken naar aanleiding van de één-Mei-belogingen. Een socialistische vakbondleider, die noch tans algemeen beschouwd werd als een ge matigd man. de Waalse syndicalist Henard, hield te Luik een brandrede en voeroe een taal. die tot burgeroorlog aanzet en de te genstelling Vlaanderen-Wallonië op de kop drijft. Hij verklaarde namelijk: «Een CVP-beto- ging is, onder de dekmantel van een pseudo- comité voor Vrijheid en Democratie aange kondigd te Luik tegen 11 Juni. De inrichters kondigen reeds aan dat deze manifestatie de doodsklok zal luiden voor de regering. c Wij vragen aan de burgemeester van Luik (een socialist, red.) deze beroging toe te laten. En vermits de CVP een revanche wil nemen te Luik. dat zo actief en revolu- tionnair was in 1950, dat de cars uit Hasselt en Turnhout hun hele bent van provocateurs en agitators komen uitstorten. Het is niets dat zegt dat ze nog zullen terugkeren Voor deze 11 Juni roepen wij, op het middaguur, de algemene staking uit in de koolmijnen, de werkhuizen, de dokken. En daar het er om gaat te weten of de Vlaamse clericale dictatuur zich overal in het land zal vestigen, of de democratie aan banden zal gelegd worden, bevestigen wij vandaag met stelligheid dat deze poging te Luik on verbiddelijk zal verpletterd worden. Van heden af zal de rode vlag gehesen worden op alle gebouwen. Dit betekent dat wij ons in gevaar aanzien, dat wij gemobili seerd zijn en dat wij pas zullen demobilise ren als wij de ribben zullen gebroken hebben van de reactie, van deze commando's van ge wezen Oostfrontstrijders en fascisten. We zul len verder gaan dan in 1950. Wij zullen de handlangers van het facisme verpletteren Zelden of nooit werd in het land een dus danige oproep tot collectieve moord gedaan. Hij werd gedaan met weerzinwekkende middelen. De Walen werden opgehitst tegen «de Vlaamse clericale dictatuur», terwijl het juist tegen de dictatuur, maar de linkse dic tatuur is, dat de Vlaamse en de Waalse pa triotten ten strijde gaan. Het land heeft in derdaad een dictatuur gekend: de dictatuur van het schorremorrie in 1950. Het is dezelf de dictatuur van het schorremorie die de Waalse arbeiders tegen de Vlamingen op hitst en tot moord aanzet. Even schandalig is de aantijging dat de Vlaamse betogers samengesteld zijn uit com mando's van oud-Oostfrontstrijders en fas cisten. Sedert de strijd tegen, het ontwerp Collard ingezet werd, hadden er talrijke be togingen in het land plaats en de inciden ten vermenigvuldigden zich. De Oostfront strijders. de politieke delinkwenten zijn in voorwaardelijke vrijheid. Om de minste re den kunnen zij opnieuw aangehouden wor den. De rijkswacht, de mobiele brigades, de veiligheid van de Staat lagen op de loer om ten minste één gewezen politieke delinkwent bij de lurven te kunnen vatten om de CVP te discrediteren. Zij zijn nergens in hun op zet geslaagd. De strijd tegen het ontwerp Collard wordt gevoerd door alle vrije burgers, niet het minst door talrijke oud-gevangenen uit ae Duitse galleien. Het ontwerp Collard is ove rigens een biasfe. n oor de vele priesters en leraars uit he* vrij onderwijs, die hun verzet tegen het naz.regime met hun vrij heid betaalden. De heer Renard heeft boze geesten opge roepen. Hij heeft tot massale moord aan gezet. De boze geesten zullen zich echter keren tegen de heer Renard en zijn ministe riële beschermelingen. (Vervolg op het tweed* blad) INLICHTINGEN Bi'J de eer Henri Van Maldergem, Oudstri jdersplaats, 10 - Ninove. de heer Paul Luysterman, Graanmarkt, 37, Ninove - Tel. 327.27. Zondag-namiddag 15 Mei 5 uur Bijeenkomst van de leden van het Christen Werkersverbond en sympathisanten in «Ons Huis». Met de Katholieke Harmonie optocht naar de O.L. Vrouwkerk. 5.30 u. Avondmis met Communiegelegenheid Na de Mis optocht naar «Ons Huis». 7.30 uur Feestzitting in "Ons Huis,, met Feestredenaar Heer Volksvertegenwoordiger Placide De Paepe. Kosteloze Tombola, Wij nodigen allen vriendelijk uit tot deelname aan optocht, H. Mis en feestzitting. KOOP HET RERUM-NOYARUMKENTEKEN Het zal aangeboden worden tegen 5 Fr. - Zondag 15 Mei aan de O.L. Vrouw- kerk en Zondag 22 Mei aan de Kerk van de H. Theresia. door Jef Deschuyffeleer Voorzitter van de Vlaamse Vleugei van de C.V.P. De Dender klok 8' Handelsfoor van Ninove

Denderklok | 1955 | | pagina 1