SINXEN Reizende Tentoonstelling Het Technisch Onderwijs Door de Periscoop Het Schooldebat in de Kamer in het College, van 13 tot 21 Oogst 1955 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE ZALIGE HOOGDAG INLICHTINGEN BIJ: Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Ninove, 29 Mei 1955 Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERM AN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093 Het Paasgebeuren is voorbij op O.H. He melvaart werd, na het Evangelie in de hoog mis, de Paaskaars gedoofd. De Hemelvaart Christi stelde echter het probleem van de voltooiing van Zijn werk op aarde, de bestendige vervulling van de op dracht die de Zaligmaker van Zijn hemelse Vader ontvangen had. De Boodschap Christi motst uitgedragen worden naar alle volkeren, maar de Aposte len waren hoofdzakelijk eenvoudige vissers. Het transcendentale denken was hen vreemd. Zij hadden een aardse visie en verwacntten het herstel van het koninkrijk van Israël en het oppermachtige heersen van dit koninkrijk in de wereld. Het was menselijk en begrijpelijk Zij wa ren nog niet beroerd door de H. Geest. maar Christus had hun de komst van de Vertroos ter voorspeld «Gij zult gedoopt worden met de H. Geest binnen enkele dagen» Handel. I. 4-5). En zie het gebeurde, terwijl ze te Jeru salem samen waren, volhardend in het ge bed. samen met Maria. De H. Geest daalde over hen neder, deelde hun de gave der talen mede en meteen was hun opdracht overdui delijk de Boodschap des Zaligmakers te brengen aan alle volkeren. Terwijl uitwendig vurige tongen braakten, werd hun hart ver vuld met een laaiende drang naar de ver spreiding van de goddelijke Boodschap en waren zij meteen bereid, in navolging van de Zaligmaker, alles te verduren, ook de mar teldood, om de Christi-gedachte te verkon digen. Het Pinksterfeest wordt door vele katho lieken onvolmatig begrepen. De betekenis van Palmenzondag, van Goede-Vrijdag. van Pasen en van O.H. Hemelvaart is hun over duidelijk. Dit is echter bij velen niet het ge val wat Sinksen of Pinksteren betreft. Het Pinksterfeest heeft nochtans een aller hoogste dubbele betekenis. Het is de tastbare openbaring van het groot mysterie van de Heilige Drievuldigheid. Met het Pinkster feest begint tevens de Kerk haar feitelijke opdracht, de voortzetting van Christus' Ver lossingswerk op de wereld tot aan het einde van de tijden. Pinksteren is het einde van de Paasvreugde. De jubel van het Paas-Alle- luja sterft weg in de harde levenstaak, door Christus aan Zijn volgelingen opgelegd. De Apostelen waren met geestdrift ver vuld, toen zij door de H. Geest wisten welke heerlijke taak hun te wachten stond en hoe zij de voetsporen van Hun Goddelijke Mees ter zouden drukken. Zij zijn uitgetogen naar alle horizonten en hebben meestal hun Be lijdenis met hun bloed bevestigd. De Kerk heeft nooit deze opdracht ver zaakt. Deze is haar bestaansreden, haar eer en haar glorie. Reeds tweeduizend jaar ver vult zij deze taak. Haar vijanden zijn on vermogend tegen haar en zij zal zich verder van deze taak kwijten tot de komst des He ren. Maar deze opdracht, deze verplictting nl. de verspreiding van het Rijk Gods werd niet alleen aan de Apostelen en aan hun opvolgers, de Bisschoppen, opgelegd Al de gedoopten zijn er verantwoording voor verschuldigd. De Kerk is één in al haar le den en elk lid is mede verantwoordelijk voor de vervulling van de opdracht van de Kerk. Wij zijn medebouwers van het Rijk Gods in onszelf, in ons gezin, in onze omgeving. Het is de diepe zin van het iekenapostolaat. Wij moeten Christus uitstralen in ons leven in ons werk. Wij moeten de onderdanige kinderen zijn van de Hemelse Vader. Wii moeten vervuld zijn van de H. Geest, zodat wij cibories zijn van godsvrucnt naur wie de profanen opkijken als naar lichtende toortsen De intredezang van de H. Mis op Pinkste ren vangt aan met het vers uit het Boek der Wijsheid De Geest van de Heer vervult de ganse aarde, alleluja Het is de gebiedende plicht van aile gedoopten hiertoe bij te dra gen. Op Si nxen, 2' en 3 Sinxeradag komt de van de Paters JEZUÏETEN naar Ninove in de zaai "Roxy Overal waar ze voorbijtrok oogstte ze veel bijval. Geen wonder iets heel nieuws biedt ze aan drie dirnensiebeel- den met gepolariseerde bril voor de toeschouwers, fluorescerend licht spel met woodlampen, sprekende robot, enz. Mechanisatie, beweging en verklanking geven aan iedere stand leven en afwisseling. Ge weet niet waar eerst gekeken hoort men de mensen zeggen. En boven alles het is een expositie die naar het hart grijpt. Ze toont U hoe huog de arme Congolezen op 60 jaar tijds door onze Vlaamse Jezuïeten MISSIONARISSEN werden opgeveerd op godsdienstig, so ciaal. intellectueel gebied. Christenen, Vlamingen, leer uw helden waarderen. Bid en offer voor hen. Steun hun werk. het uwe: de uitbreiding van uw geloof, het meedelen van uw geluk. Om aan ALLEN de ruimste kans te bieden wordt niets geëist bij de ingang. Toegankelijk van 10 tot 12 uur, en van 15 tot 21 uur. Daar het technisch onderwijs meer aan plaatselijke toestanden gebonden is, omdat vooral vroeger de nijverheid een locaal ka rakter had. zo heeft het privaat initiatief in die sector een veel grotere rol gespeeld wat betreft de oprichting van scholen dan bv. voor het middelbaar onderwijs. Daardoor zijn er meer vrije technische scholen dan offi ciële en zijn er onder deze laatste veel die van de gemeenten afhangen. In September 1954 waren er 1.407 instel lingen. waarvan 115 van de staat, 63 van de provincies en 350 van de gemeenten, dus sa men 528 tegen 880 vrije. Onder deze laatste waren er 771 met kristelijken inslag. Op te merken valt dat onder de niet-katholieke vak scholen er verschillende zijn met een afde ling voor jongens en meisjes zodat de ver houding tusen de technische scholen met kristelijk bestuur en die met een neutraal karakter niet zo ongunstig is voor deze laat ste als op een eerste gezicht zou blijken. Voor het technisch onderwijs voorziet Col- lard de volgende regeling de staat, de pro vincie of de gemeente betalen in het officieel onderwijs wedden 100% gebouwen 100% onderhoud 100% werkingsonk. 100% het vrij onderwijs wedden 100% voor leken 50% voor geestelijken gebouwen niets onderhoud en werkingsonk. de staat niets, provincie en gemeente soms een geringe toelage Onder Minister Harmei in 1954 werd er voor de technische officiële scholen door de staat 664.805.000 Fr betaald, alleen evenwel voor de dagscholen, die door 44.040 leerlin gen werden bezocht. Dat is 15.000 Fr pet leerling. Het werkelijk bedrag is echter veel hoger, want daarin is niets begrepen voor de nieuwe gebouwen en de grote onderhouds kosten, daarin is ook niet begrepen wat de provincies en gemeenten zelf voor hun eigen technische scholen betalen en dat is meer dere honderd millioenen. Onder llarmel kregen de vrije technische dagscholen met hun 102..683 11. van de staat 937.200.000 Fr of 8500 Fr per leerling. Bij die som kwamen er dan voor scholen gele gen in katholiek bestuurde provincies toela gen van deze provincies en soms ook toela gen van de gemeenten en steden. Die toela gen aan de vrije technische scholen bedroe gen ongeveer 50.000.000 Fr; o.a. Aalst geeft aan de Vakschool een toelage van 200.000 Fr Collard moet dat natuurlijk veranderen. De voorziene begroting voor 1955 van het vrij technisch onderwijs wordt met 210.144000 verminderd en is per leerling nog 7500 Fr voorzien.. Het eerste ontwerp Collard voor zag dat in het vervolg de provincies en de Hier op mijn bureel, in de redactie, ligt een brief van een onbekende soldaat. Ik heb veel respect voor de Onbekende Soldaat voor ieder onbekende soldaat, zelfs voor de onbekende soldaat van 't leger Collard. Dat is geen deugd, 't is iets natuurlijks. Er zijn weinig of geen mensen die er bij winnen niet van dichtbij gekend te worden. De on bekende heeft altijd minstens een lengte voorsprong. Onbkende, ik groet u met een minuut stilte. Als de linksen Koning Leopold hebben uit gekleed, hebben ze er Koning Albert deftig van tussen gelaten. Zij hebben Albert niet verweten dat Leopold zijn zoon was. Zij hebben de zoon niet gezegd dat Albert zijn vader was. Zij hebben hem alleen verweten dat hij een Duitse naam draagt. Brief, met u heb ik een eitje te pellen. Ik weet. gij komt uit een midden dat zeer kittelorig is het acht zich hoger dan gelijk wie of wat, en Onze Lieve Heer moet veel meer afkunnen zonder de mostaard in de neus te krijgen. Wees niet kwaad als ik u enkele onaan gename dingen zeg. Het is van mijnentwege niet slecht Bedoeld. De onwetende leren is werk van barmhartigheid. Brief, gij hebt totaal gemis aan fatsoen. Gij komt uit een midden waar het uiterlijke alles is. De kleren maken er de man, en het komt er meer op aan er deftig uit te zien dan deftig te zijn. Gij ligt hier voor mij totaal en négligé. Ik begrijp wel dat gij geen respect hebt voor ons. Ik begrijp niet dat gij geen respect hebt voor u zelf. Gij wilt brieï zijn en gij ziet er uit als een nutteloos blad dat buiten gesmeten is uit een bloc-notes. Verkeerd, hé vriend En gij moet uw zins bouw verzorgen. Als ik straks een passus aanhaal zult gij rood of blauw worden van schaamte. Als opstel krijgt gij één op tien uit compassie. Het is niet alleen de manier van zeggen die teltwat gij zegt moet wel gewikt en gewogen zijngij moogt geen dwaasheden vertellen. In verband met intieme zaken namen van derden vernoemen - dat. wordt niet gedaan, hé briefAls de pastoor predikt over de verwildering der zeden die ons tijdperk ken merkt, noemt hij geen namen, niet waar brief. Neen. dat wordt niet gedaan. En nu meer bepaald. Inzake boycot schrijft gij Zijn er soms geen katholieke mensen die hun brood moeten verdienen met Vic toria chocolade te verkopen 't Is een vra gende vorm met een bevestigende betekenis. Dat er mensen zijn die chocolade verkopen, ja en katholieke mensen die chocolade ver- kopen, zekeren er hun brood mede ver dienen, heel welmaar "moeten,, verkopen en dan nog wel "Victoria,, precies of er geen andere is.... neen hé. En dit hier«Wanneer Van Acker naar Ninove komt, onze volksgezinde Eerste Mi nister, dan zal er nog meer succes zijn van wege de regeringspartijen. De partijen die iets kunnen verwezenlijken voor de mensen van hun gedacht. Dit kon de CVP gedurende vier jaar niet. Het kalf is en blijft verdron ken De manier van zeggen is onbeholpen, waardig van een "analphabeet,,. De zaak zelf is een enormiteit. In een beschaafd land heeft de regering voor taak het algemeen belang te behartigen. Ieder regering met zelfrespect beweert dit te doen. In minder ontwikkelde gebieden gebeurt het wel meer dat de macht gebruikt wordt om meer bepaalde belangen te dienen. En gij zegt zo maar dat uw regering een vriendjespolitiek is en gij looft ze er om. Dat de CVP regering geen vriendjeswinkel was spreekt gij haar ten schande... als het misschien haar enige eretitel was. Brief, brief jongen, ik wil mijn gedacht niet zeggen, ik zou moeten te lelijke woorden gebruiken. Brief gij geeft aan het woord flamingant een pejoratieve betekenis dat het niet heeft. Een flamingant is iemand die ijvert voor het recht en het brood van de Vlaming. Dat is geen schande. St Job is voor zijn volk - en de duivel ookDe flamingant is in goed gezelschap. Iemand die voor een stoffelijk voordeel zijn diensten verhuurd aan een vijand van zijn volk dat is niet alleen een huurling maar echt en waarachtig een verrader. De leiders van de Vlaamse liberalen en Vlaamse socialisten, Achiel incluis, die als honden trekken aan de wagen van het Waal se Imperialisme voor een schotel eten, zijn verraders van hun volk. Het Waals Impe rialisme dat meer dan honderd jaar Vlaan deren uitbaat heeft op dit ogenblik leiders als een Buset, een Renard, een Demaiiy, om er maar drie te noemen. Ze misprijzen het Vlaamse volk en stelen zijn brood om het aan de Walen te geven. Uw mannen voelen niet eens hoe laag zii gevallen zijn. En gij beseft het nog min. Brief, gij moet terug naar school. Uw op voeding en uw onderricht laten veel te wen sen over Een laatste goede raad zie uit uw ogen en kies een degelijke school gemeenten geen toelagen meer mochten ge ven aan het vrij onderwijsdie maatre gel is ingetrokkenin net huidig ontwerp zijn de toelagen beperkt tot het bedrag dat in. 1954 werd toegekend. Zelfs met die toe geving is de toestand van de vrije techni sche scholen onhoudbaar zij gaan 1/4 min der aan subsidies ontvangen en toch belooft Collarder zal geen enkel school gesloten worden, de wedden zullen 100% betaald wor den. In de vermindering van 21C.000.000 Fr op de staatssubsidie zit er slechts 48.000.000 Fr voor onderhoud en werkingskosten, ai de rest en dat is het overgrote deel moet uit gespaard worden op de wedden. De feitelijke toestand is deze dat, zo het ontwerp Collard toegepast wordt, er in iedere vrije vakschool meerdere leraars moeten naar huis gestuurd worden (voor de vakschool van Aalst zijn er dat zeker twaalf), dat de andere een ge voelige weddevermindering zullen lijden die in suir.mige gevallen 50% zal bedragen, dat van de leerlingen een hoog schoolgeld zal moeien gvraagd worden, omdat er geld moet zijn om nieuwe machines te kopen enz. en de staat daarvoor niets meer betaalt. De grote slachtoffers van Collard zijn de vrije technische scholen, de scholen van de gewone man Dat is socialistische po litiek Op die wijze zorgen ze voor de arbeidersstand. Het Schooldebat in de Kamer Het schooldebat in de Kamer werd in ver nederende omstandigheden ingezet voor de genen die de rechten van de ouders van de meerderheid der Belgische schoolgaande jeugd verdedigen. Wij hebben er reeds op gewezen, maar wij moeten er op terugkomen, omdat het kenschetsend is voor de obstinaatheid van de linkse meerderheid haar sectarisme te doen zegevieren. Meer dan 70 dagen geleden heeft de christelijke minderteid in de schoot van de Commissie van Openbaar Onderwijs aan de minister voorlegging gevraagd van statis tieken en gegevens, die het zouden mogelijk maken nauwkeurig te bepalen wat de Staat uitgeeft voor zijn eigen onderwijs en voor het onderwijs ingericht door de ouders en welke de financiële draagkracht van het ont werp 217 zal zijn. Deze 70 dagen hebben aar. het geweldig ambtenarencorps, waarover het Ministerie van Onderwijs beschikt, niet vol staan om de gevraagde inlichtingen te be zorgen. Het is blijkbaar ingegeven door ken nelijke slechte wil en betekent een patente verwaarlozing van de rechten van het Par lement. De Regering vreest de nauwkeurige gege vens en een duidelijk parallel tussen de Rijksuitgaven voor de beide onderwijstak ken dat aan velen de ogen zou openen en tevens bevestigen dat de homogene regering niet de doodgraafster was van het officieel onderwijs, maar slechts een bepaald eind weg afgelegd heeft in de gelijkstelling van het onderwijs gewild door de meerderheid van de ouders met het onderwijs voor de andersdenkenden. Is neutraliteit mogelijk inzake onderwijs Volgens de katholieke leer ligt het eind doel van de mens in de verwezenlijking van zijn eeuwig geluk. Om dit te verwezenlijken moet hij de aangewezen middelen aanwen den, zowel in het privaat als in het open baar leven. (Vervolg op het tweede blad) de heer Henri Van Maidergem, Oudstrijdersplaats, 10 - Ninove. de heer Paul Luysterman, Graanmarkt, 37, Ninove - Tel. 327.27. De Dender klok 8'Handelsfoor van Ninove

Denderklok | 1955 | | pagina 1