Actualiteiten... LINKSE PRACTIJKEN... Door de Periscoop Provinciale Protestfcetoging te Gent Doorheen de Kempen en de Maasvallei GROOT GYMNASTIEKFEEST in het College, van 13 tot 21 Oogst 1955 Nêyên en twintigste jaargang Pr!]s per nummer 1,50 Fr, - Zondag 12, 'Juni 195^ CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 een gebaar it De regering wilt bepaald niet, dat ze dooi de openbare opinie anders zou worden be schouwd dan als gematigd. Zij vreesde wel licht ook, de CVP een te scherp wapen in de hand te geven. In ieder geval heeft ze, tegen alle vroegere bezweringen in, van de kalmte in de Kamer gebruik gemaakt om «een gebaar» te stellen. Nooit zou ze laten raken aan de artikelen 1, 2 en 3 van het ont werp. Maar verleden week kwam de heer Collard toch voor de dag met twee amende menten op deze artikelen, die niet zonder gewicht zijn. De CVP had steeds gehekeld dat de Staat aan de andere instanties strenge voorwaarden stelden voor de oprichting van scholen, terwijl hij zelf zich dit recht naar willekeur voorbehield. Op deze kritiek is de heer Collard thans ingegaan, door te aan vaarden dat er een behoefte moet zijn. voor aleer de Staat een school kan oprichten. Al- gebaar is dit zeker niet slecht gekozen. Maar wat is de werkelijke betekenis ervan Dc rcgoring verzuimt helaas to zeggen, hoe die behoefte zal worden bepaald. Ze rept er met geen woord over. noch in de wet zelf zoals het hoort noch in een koninklijk besluit. Per slot van rekening blijft zij dus de enige rechter over die behoefte en kan zij in werkelijkheid, zoals volgens de vroe gere tekst ook. naar willekeur tewerk gaan. Zij mag aan haar ontwerp verder amen deren wat zij wil. Het feit dat zij op de prin cipes niet verder is gegaan dan een vorm- wijziging, betekent dat het kwaad geschied is. De Kamer heeft practisch de nieuwe on gelukswet reeds goedgekeurd De christelijke gemeenschap weet. wat zulks betekent: ze zal op de reactie niet laten wachten. Een rekensommetje Men weet dat de regering slecht bij kas is. Men weet ook hoe dat komt. Ten eerste be rustte het begrotingsevenwicht op een reeks trukken en was in werkelijkheid er niet voor gezorgd dat de inkomsten voldoende waren om de uitgaven te dekken. Ten tweede ^«-'eft de regering zich de luxe eepermiteerd o.o milliard aan de groot-industrie cadeau te doen 50 millioen aan de banken. 200 millioen aan de socialistische mutualiteiten, een wet op de gemeentelijke bijwedden door te voe ren waarvoor de kosten veel te laag geraama zijn enz. enz Ten derde heeft ze door haar halsstarrige manoeuvres tegen de onderwijs vrijheid het vertrouwen bij de bevolking zo danig verbeurd, dat het geld. waarover de staat normaal door de goede wil van de bur gers kan beschikken (Spaarkas. Postchecks, Leningen» haar in ruime mate is ontzegd. Gevolg de regering die beloofd had het financieel evenwicht te handhaven zonder rveuwe belastingen, is verplicht, bij monde van de Hes/ Liebaert de heffing van... nieu we belastingen aan te kondigen. Op wie zullen ze wegen op de rijken die 3 5 milliard cadeau gekregen hebben wei neen. de heer Liebaert is immers liberaal. En dus voorziet hij liever een verhoging an de overdrachtstaks. waarvan zoals men weet het leeuwenaandeel door de arbeiders wordt gedragen. En de socialisten hebben laten be gaan Ja en neen: Ze hebben \oor hun toe geving alleen een prijs gevraagd nl. de op heffing van de cumul van de inxcmsten der echtgenoten voor het berekenen der belasting En die maatregel kost de heer Liebaert dan weer 600 millioen. Zodat hij met zijn 2 mil liard van de verhoging met ver zal lopen. Flauwe uitvluchten Die toegeving aan de socialisten gooit met een het schone argument van de Heer Lie baert overhoop, volgens hetwelk de belas- i;n«TVer*Kïain£ 7nu nodig zijn rrm- liaTd van de'wet Van Den Daele op het zelf standigenpensioen te betalen. Want na ae^ prijs voor het socialistisch verraad aan de arbeiders te hebben betaald, zal hem met zo veel meer overschieten. Die heren zijn trou wens op dit ogenblik welgekomen, de CVP te verwijten dat zij niet genoeg inkomsten had voorzien voor de wet Van Den Daele. Want zij hebben in Maart 1954 die wet zelf gestemd. En het lijdt geen twijfel, dat de CVP die wet nooit zo lang hebben laten aan slepen zodanig dat ze pas anderhalf jaar na dien ontdekte dat ze nieuwe uitgaven nood zakelijk zou maken De CVP zou er eerst voor gezorgd hebben die uitgaven alsmede de uitgaven voor de toelage aan de moeder aan de haard te bestrijden. Ze zou niet be gonnen zijn met de vrij-verzekerden en de huismoeders in de steek te laten om een ca deau te geven aan de groot-nijverheid en de linkse mutualiteiten. Troclet is nog niet aan het einde van zijn lijden. De socialisten geven gaarne de indruk dat zij de mannen zijn die de knoop doorhakken. En ze proberen dat ook wel te doen. Ieder een herinnert zich hoe de heer Troclet in December jl. met een slag het probleem van de ziekteverzekering ging oplossen door zijn Koninklijk besluit. Iedereen herinnert zich al even zeer, hoe de socialisten zelf dat be sluit zodanig slecht vonden dat ze de Heer Troclet lieten herbeginnen en er voor zorg den dat hij dit maal niet op zijn eentje de zaken kon arrangeren. De heer Troclet riep dz ook een klein parlement bijeen om de hervorming van de ziekteverzekering die met de dag minder kor. worden uitgesteld, te bespreken. Had hij er ook maar naar geluisterd! Want het wetsontwerp dat hij voor enkele weken heeft ingediend voorziet eer. verhoging met 1% van de patronale bijdrage voor de maat schappelijke zekerheid. En bij die bespre kingen was hem dat van alle kanten stellig afgeraden geworden. Want niet alleen brengt de ontworpen maatregel veel kleine patroons in nog grotere nesten, maar hij zal zijn weer slag hebben op de kostprijs van de produc ten waarmee België op de internationale markt moet kunnen concurreren, zodat men gerust mag spreken van een averechtse so- ciaal-economisuhe maatregel. En intussen blijft de grona van het pro bleem der sanering der ziekteverzekering on- ciaal-economische maatregel. De taal van de vrees Het nationaal petitionnement, dat in de voorbije weken werd doorgevoerd, heeft, zo als men weet, een groot succes gekend. Zo groot zelfs, dat de socialisten al kan zulk een petitionnement geen rechtstreeks wapen tegen de regering zijn er schrik voor heb ben gekregen. Die schrik verraadt zich in al hun uitla tingen over het petitionnement. Ze doen, eigenaardig genoeg geen poging om het te minimiseren. Maar ze schrijven in hun bia- den. dat handtekens geronseld worden on der bedreiging. En ze schrijven dat net wer kelijke doe) het aanleggen van een lijst is. zodat de CVP haar aanhangers en tegenstan ders zou kennen. Hoe stom dat argumem is, wordt duidelijk wanneer men bedenkt, dat die lijst tenslotte in de handen van de Re gering zal geraken, aan wie ze door de Ko ning zal worden overgemaakt. Maar men ziet het de socialisten vrezen dat de vox populi tegen hen zou kunnen tot uiting komen. En daarom werken ze het petionnemer.t e- gen met hun uitverkoren wapens, de leugen en de laster. Niet, dat het hen veel zal ge holpen hebben, want ze kwamen met hun uit vindsels voor de dag. toen het reeds lang vaststond dat het petitionnement een succes geworden was Ongelukswet Collard in versneld ternpo gestemd Op het ogenblik dat deze beschouwingen verschijnen zal het wetsontwerp, ten ware onverwachte omstandigheden, reeds in de Kamer goedgekeurd zijn. Aldus heelt de Ka mer beslist op Donderdag 2 Juni. He: ontwerp Collard krijgt aldus de voor rang op het meest eebiedende parlementaire werk. namelijk de goedkeuring van de begro tingen. We zijn reeds in Juni. De helft van het jaar is bijna verstreken. Verscheidene be grotingen wachten nog op goedkeuring. Waar om deze ongezonde toestand'.' Enkel en uit sluitend om aan de ouders van de meerder heid der schoolgaande kinderen een onder- wijsstatuut op te leggen dat tegen hun more le en materiele belangen indruist en om het aan de Staat mogelijk te maken dit onder wijs van de meerderheid der schoolkinderen te saboteren. De normale gang van het wetgevend ap- Diraat wtordt ontwricht om anti-kathoneke redenen. Daarom vinden wij het betreurens waardig dat er, bij de vaststelling van de agenda van de Kamer, geen krachtdadig pro test opgerezen is tegen de eis van de rege ring alles ondergeschikt te maxen aan snelle beëindiging van de bespreking van het ontwerp Collard. Reqering in oe onwettelijkheid Wij kloegen hierboven het feit aan dat de Regering opnieuw voorlopige kredieten moest aanvragen, omdat een aantal begrotingen nog niet goedgekeurd zijn. De behandeling van het ontwerp tot toe kenning van deze kredieten wekte dan ook verzet op de banken van de rechterzijde van In het Paleis der Natie krijgt deze week een revolutie haar beslag die veertig jaar geleden te Le Havre een bedeesde aanvang nam. Een revolutie is niet altijd een straatre volutie. De geschiedenis kent sinds lang de «révo- lution de Palais». Vroeger was dat «Palais» een koninklijk of keizerlijk Paleis. Nu is het 't Paleis der Natie. De regering van Le Havre 't was er een van «Union Sacrée' is begonnen met de grondwet te pluimen bedeesd weg. hier een pluim en daa, een pluim. Het ging zonder het minste protest uit te lokken. Wij leefden immers onder de vlag van de Union Sacrée. Er kwam wel een beet je protest uit de intellectuele kringen van Vlaanderen. Maar, vermits er een regering van «Union Sacrée» was, moest er van wet telijke oppositie geen spraak zijn. Wie pro testeerde was een landverrader en een land verrader wordt tegen de muur gezet of ten minste in de doos gedraaid. En zo is het gebeurt. De «revolution de Palais» krijgt deze week haar beslag. Het debat dat in de Kamer aan de gang is heeft geen belang, 't Is bij voorbaat ge weten wat het einde zal zijn. Wat voor ons allen van belang is, 't is de handelwijze van de afgevaardigden die mandaat gekregen hebben om onze idealen te verdedigen. Wij zullen ze vrijmoedig beoordelen als de debatten zullen ten einde zijn. Gedurende het debat over de schoolwet, heeft een lid van de regeringspartij ver klaard dat in zake onderwijs de grondwet voorbij gestreefd was. Die verklaring heeft geen reactie uitgelokt. Daar ligt t kalf gebonden. Als de Grondwet in een of ander domein is voorbij gestreefd heeft er een grondwet herziening plaats. De Kamer van nu is ge kozen geweest als Constituante om bepaalde artikelen van de Grondwet te wijzigen die door de gebeurtenissen voorbij gestreefd zijn. Een grondwetherziening vereist de twee derden der stemmen. Zo wil het de Grond wet zelf om te beletten dat een fanatieke regering de dictatuur van de 51% zou be lichamen tegenover de 49% overblijvende burgers. Indien het schooiregiem, gewild door de Constituante van 1830, is voorbijgestreefd, dan moeten de artikels der Grondwet aan gaande net onderwijs, herzien worden. Een wet, bij eenvoudige meerderheid van stemmen, kan de Grondwet niet veranderen. De schoolwet doet het. En op de slag valt voor iedere burger de waarborg van de Grondwet weg. De vrijmetselaars-regering kan nu, bou wende op dezelfde beginselen en zich beroe pende op de schoolwet, een belasting leggen op het Doopsel, op de Plechtige Communie, op het kerkelijk Huwelijk, op de christelijke begrafenis. Zij kan, op sociaal gebied, het ABVV, met uitsluiting %-an ieder ander vereniging, exclu sief mandateren om syndicaten van werk nemers te beheren, om de sociale veiligheid te beheren, om dokters en klinieken aan te duiden die voor de sociale veiligheid mo gen werken. De regering zal het niet doen. Accoord. Maar ze kan het doen en wil ze het zelf niet doen, ze kan het roer in handen geven aan anderen die wel bereid zijn het te doen. Heeft Minister Pierlot het roer niet in handen gegeven van Van Acker, die de ac tie tegen Koning Leopold heeft ingezet. De Révolution de Paleis - het Paleis der Natie is voltrokken. Het drama begint... ZONDAG 19 JUNI Speciale trein - Ninove Station - te 12 uur 55' Inschrijven Ons Huis of Middenstandshuis tot Maandagavond de Senaat. Dit verzet gold hoofdzakelijk de voorlopige kredieten ten behoeve van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Op dit ogenblik zijn de onderwijswetten Harmei van 1952 en 1953 nog van kracht. Zij werden door geen andere wetgevende tekst vervangen. Dit wordt overigens vermeld in het or'werp Collard. dat hierin wil voor zien. De regering is dus wettelijk verplicht de toelagen op de basis van de wCnin Har- mei uit te betalen, zolang er geen nieuwe wet bestaat, dus zolang het ontwerp Collard niet goedgekeurd is in Kamer en Senaat en, voor zien van 's Konings handtekening, in het Staatsblad verschenen is. (Vervolg op het tweede blad) MET DE CHRISTEN MIDDENSTAND Aan a! de leden en sympathisanten van ds Christen Middenstandsorganisaties van Ninove, He: sukses van de reis van verleden jaar heeft ons aangezet om weerom 1 onze leden, met vrienden, kennissen en sympathisanten, uit te nodigen tot een vermakelijke en tevens boeiende uitstap. Hoewel de rit over 350 km. gaat, toch gaan we niet zc heel ver van huis weg en dat is ook niet nodig om heel wat schoons en belangwekkends te zien. Waarom zouden we met in negen opeenvolgende jaren ons eigen land beier leren kennen Wij nodigen U uit om op Zondag 3 Juli e.k. een wandeling te maken doorheen de KEMPEN en de MAASVALLEI.. Ziehier het programma 5 30 uur zeer stipt Vertrek aan het "Middenstandshuis.,. 8— uur H. Mis in de ABDIJ VAN POSTEL, waarna bezoek aan de Abdij en wandeling in de heide. 10.— uur Vertrek naar MAASEIK, bezoek aan de stad der gebroeders Van Eyck. GEZAMENLIJK MIDDAGMAAL met uitzonderlijk en verzorgd menu. 14.— uur Afreis naar EISDEN, kort bezoek aan de bovengrondse mijninstallaties. 16 30 uur Vertrek naar MAASTRICHT (niemand vergete zijn eenzelvigheidskaart) bezoek aan de stad en aan de St Pietersberg (ondergronds - het is ge raadzaam een pull-over of mantel mee te nemen). Na dit bezoek, vrije tijd tot 20.30 uur. Verzameling op het Vrijthof te 21 uur zeer precies. Terugkeer naar Ninove. over Tongeren, SI Truiden, Leuven en Brussel. De aankomst te Ninove is gesteld op middernacht. De voorwaarden voor deelname zijn als volgt 500 fr. per persoon, voor de reis en het middagmaal (dienst inbegrepen - maar niet de drank». Voor het bezoek aan de St Pietersberg, wordt ter plaats extra-betaald. De deelnemers storten het bedrag samen met hun. inschrij\ ing. De inschrijvingen gebeuren, uiterlijk, tot 26 Juni en kunnen ondertekend wor den in het "Middenstandshuis., of bij de Sekretaris. Graanmarkt, 37. Het maximum- aantal deelnemers wordt bepaald op 2 personen. Wacht niet langer uw inschrijving te nemen (ze zijn reeds zeer talrijk) om zexer te zijn dat gij deze aangename en leerrijke reis zult kunnen mamaken. Bij voorbaat heten wij U welkom. HET BESTULH. SINT-ALOYSIUSCOLLEGE NINOVE ZONDAG 12 JUNI 1955 Optocht door de stad te 14.30 u. Steunkaart 20 Fr. Begin te 15 uur. Gezinskaart: 50 Fr. INLICHTINGEN BIJ de heer Henri Van Maldergem, Oudstrijdersplaats, 10 - Ninove. de heer Paul Luysterman, Graanmarkt, 37, Ninove - Tel. 327.27. "V--V De Dender klok A ut a Mk r ft^'w rv'jvi SSi j 3*vi« J 8'Handelsfoor van Ninove

Denderklok | 1955 | | pagina 1