GROOT GYMNASTIEKFEEST Taor de Periscoop ONGELUKSWET COLLARD in de Kamer gestemd Schrijft onmiddellijk in... FINANCIEEL BELEID... Kath. Staatsbedienden, let op uw zaak! in het College, van 13 tot 21 Oogst 1955 Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Ninove, 10 -Juni 105? Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nincve Handelsregister Aalst 1093 SI NT-ALOYSIUSCOLLEGE ZONDAG NINOVE 19 JUNI 1955 Optocht door de stad te 14.30 u. Begin te 15 uur. Steunkaart Gezinskaart: 20 Fr. 50 Fr. C.V.P. noodzaakte de Kamer 34 u. te zetelen De ongelukswet Collard - door de heer Eyskens bij de besluiting van de debatten de grootste ramp geheten, die België sedert de oorlog trof - werd zonder noemenswaar dige wijzigingen in de Kamer goedgekeurd. Wij hebben herhaaldelijk en duidelijk onze mening inzake het onderwijsvraagstuk uit eengezet. Men kan ons geen dubbelzinnig heid aanwrijven. Wij verklaarden uitdruk kelijk dat wij de volledige gelijkstelling van de beide takken van onderwijs nastreven en dat de Staatszorg volwaardig naar het vrij onderwijs moet gaan. Wij voegden er aan toe dat wij uitdrukkelijk de verklaringen van de linkse voormannen verwerpen als zou het staatsonderwijs een neutraal en voor iedereen toegankelijk onderwijs zijn. De plaats van het katholieke kind is in de ka tholieke school en nergens anders. Een half uur of een uurtje godsdienstonderricht per week kan de ontkerstening niet tegengaan, wanneer de geest van de school neutraal i- en geen rekenng houdt met het Godsbestaan. Wij moeten met opnieuw uiteenzetten waarom de wet Collard onaanvaardbaar is voor hel katholiek geweten. De strijd zal onverbiddelijk voortgezet worden. De rege ring Van Acker heeft de geesten opgeroepen die haar ten val zulien brengen. Zij heeft trouwens een resultaat bereikt, dat. vroeg of laat. baar ondergang bezegelt de galvar.i- satie van de katholieke krachten Eindelijk zijn de katholieken in ons land het onderwijsvraagstuk gaan instuderen en komen zij tot de vaststelling dat de homoge ne regering wél een ernstige inspanning ge daan had om tot gezonder toestanden te ko men. maar dat de gelijkstelling van het vrij onderwijs op verre na niet bereikt werd. De strijd zal dan ook gaan. niet alleen tot de val van de huidige regering, maar totdat er een volwaardige oplossing van net school- vraagstuk bereikt is Dit gezegd zijnde, wensen wij een ere saluut te brengen aan de christelijke afge vaardigden. die de Kamer noodzaakten 34 uur te zetelen, wat nooit te voren het geval was. De socialistische eis. namelijk de eind stemming op de Donderdag van de vorige week te doen plaatsvinden, werd verijdeld. De Eerste-Minister zag zich genoodzaakt zelf de verdaging van de behandeling en stemming in tweede lezing aan te vragen. De bewerkers van dit katholiek succes wa ren hoofdzakelijk de heren Harmei, Gilson Verbist. Moyersoen en De Schrijver. Vooral de drie eerst vernoemden hebben onvermoei baar hun tussenkomsten vermenigvuldigd, hun amendementen verdedigd, de tekortko mingen van het ontwerp ten overstaan van het katholiek onderwijs gehekeld. De Kamer Dood een ongewoon schouwspel. De leden waren uitgeput. In de wandelgangen, in de gelagzaal, overal lagen leden te slapen, die bij elk van de vele naamstemmingen moes ten gewekt worden, en de heer Spaak was in slaap gevallen op de ministerbank, ter wijl de minister van Onderwijs zich moest drogeren. Het ontwerp zal thans in de Senaatscom missie onderzocht worden. Zal de Hoge Ver gadering het ontwerp met een grotere se reniteit onderzoeken en zal de meerderheid meer begrijpend tegenover het katholieke standpunt staan Wij geloven het niet. Het anti-klerikalisme is het enige cement dat de regeringsmeerderheid aan mehaar houdt. Dit is duidelijk gebleken bij de behandeling in de Senaat van het ontwerp tot wijziging van de maatschappelijke zekerheid. Ook hier eis ten de socialisten de onmiddellijke stemming. De woordvoerder van de liberale fractie sprak echter een oppositierede uit en de verdere behandeling moest, de heer Troclet ten spijt, verdaagd worden. Dat de regeringsmeerderheid zonder het anti-katholieke bindmiddel onmiddellijk zou uiteenvallen, is tevens gebleken in de Kamer. Bij de bespreking van de Verklaring van de minister van Financiën inzake de verhoogde belastingen, is geen enkele socialist tussen beide gekomen om de minister te steunen De Regering Van Acker is de regering van het anti-klerikalisme. Zij zal er aan ten gronde gaan indien U. op 3 Juli as., met de christen Middenstands organisaties. wenst mee te reizen doorheen de KEMPEN EN DE MAASVALLEI - Middenstandshuis - Ninove - Graanmarkt 37 - Ninove SLECHTS NOG ENKELE PLAATSEN VRIJ Wildstropers worden boswachters In ons vorig nummer hebben wij, aan de hand van de Verklaring van de heer Liebaert minister van Financiën, het financieel beleid van de regering aan de kaak gesteld. Het debat waartoe deze Verklaring in de Kamer aanleiding gaf. heeft ons in onze over tuiging bevQ^tigd. Dit debat heeft tevens aanleiding gegeven tot een zeer vinnig in- <ident. Op het ogenblik dal de regering blijk baar in het nauw gedreven was door de ver pletterende cijfers, aangevoerd door de he ren Eyskens en Van den Daele, zorgde een linkse primair voor een afleidingsmanoeu- ver en verweet de heer Lelèvre. nationaal voorzitter van de CVP. een landverrader te zijn. Dit verwijt betrof niet de houding van de heer Lefèvre tijdens de oorlog... Deze stond inderdaad in het verzet en schreef niet, zo als de hoofdredacteur van «Vooruit», com promitterende brieven aan Henri De Man. Het verwijt betrof echter de verweermid delen aangewend door het Comité voor Vrij heid en Democratie tegen de wet Collard en inzonderheid het afraden aan de katholieken van vrijwillig geldelijke middelen ter be schikking te stellen van de linkse regering. Dhr Lefèvre legde hierop een pertinente verklaring af, namelijk dat hij met ALLE MIDDELEN ter beschikking de regering zou bekampen. Toen besteeg dhr Van Acker het spreek gestoelte en matigde zich het recht aan dhr Lefèvre te verplichten, te veri iaren dat hij enkel WETTELIJKE MIDDELEN bedoelde. De wildstroper ontpopte zich als boswach ter. De muiter van 1950 had de pretentie les te geven in burgerdeugd De medeverant woordelijke voor de toenmalige sabotage van de spoorwegen, voor het opwerpen v n barricades, voor de revolutiemarsj op Brus sel, riep een fatsoenlijk burger ter verant woording Dhr Lefèvre heeft geweigerd aan de heer Van Acker voldoening te schenken. Hij had overschot van gelijk. Men gaa» niet te biech ten bij een publieke zondaar. En wij feli citeren al de kamerleden, die de heer Lefèvre toejuichten. Financiële Goocheltoeren ontmaskerd Het debat inzake de toestand van 's Lands Schatkist en de desbetreffende verklaring van de heer Liebaert, stelde de specialist in financiële aangelegenheden, oud-premier Eyskens, in de gelegenheid de minister te ontmaskeren. Na 15 maand linkse meerderheid wil men de bezwaarde toestand van de Schatkist aan het wanbeleid van de homogene regering toeschrijven. De toestand is integendeel en kel toe te schrijven aan de voorrang door de regering geeist voor haar anti-klerikale po litiek en haar verwaarlozing van de sanering der ziekteverzekering, der gemeentefinancies en van de financiële toestand van de NMBS. In verband met het voorgewende tekort van de begroting door de homogene regering ingediend, goochelen de heren Liebaert en Het lot van het Vaderland is in goede handen. De vaderlandsliefde huist links. Dat staat vast als een punt van. ons Geloof en is bewezen volgens de moderne methode. Als iets moet waarheid zijn het mag de klaarblijkelijkste onwaarheid zijn moet gij maar honderd en duizend maal met klem bevestigen dat het waarheid is. De helft der mensen herhalen het, zonder onderzoek, maar in volle overtuiging, dat het waarheid is. De rest zwijgt. Het is dus absoluut bewezen en het duidt geen tegenspraak. De vaderlandsliefde huist links, tot in de uiterste hoeken waar niemand vaderland noch grenzen kent. De regering is links, ze is dus een rege ring van patriotten. Moest de regering er echter een zijn van echtige en techtige land verraders, ze zou niet anders handelen dan de regering der linkse patriotten nu doet De wet Collard is nog niet uit de voeten, de afbraak van de «vrijheden» aan de voet van de Colonne du Congrès is nog niet op geruimd en er wordt reeds een nieuwe af braak ingang gestoken. De vergoeding voor de vrouw aan de haard en de kindertoeslagen moeten omgebouwd worden. Tot nu toe vermeerdert de vergoeding naarmate er meer kinderen zijn. De patriotten gaan dat veranderen. Ze zullen het meest betalen voor het eerste en tweede kind. Voor het derde en vierde enz. zal het steeds minder worden. En dat is maar gelijk het zijn moet en ge moet een rechtse potuil zijn om dat niet te begrijpen. Ieder gezin moet een kind hebben dat spreekt van zelf. Gij moet toch weten waar voor ge werkt. En er komt een tweede bij. per maiheur of uit berekening. Een goed uitgeruste auto heeft een reservewiel en een goed uitgeruste familie heeft een reservekind Maar daarmede is het uit. En wie er meer heeft moet maar weten wat hij doet en zelf verantwoordelijk staan voor zijn daden. Is dat klaar of is het niet klaaren klopt het of klopt het niet Maar wat ook klopt en overbiddellijk, is een statistiek gesteund op ondervinding. Ge tallen zijn noch van links noch van rechts. Om een bevolking op peil te houden moet ieder gezin minstens drie kinderen hebben en er moeten nog enkele zijn van vier. Im mers niet alle kinderen blijven leven on der deze die blijven leven zijn er altijd die geen gezin stichten onder deze die een ge zin stichten zijn er die geen kinderen heb ben - die geen kinderen krijgen, die bij alle specialisten dokters te rade gaan en alle beroemde bedevaartplaatsen aandoen en toch kinderloos blijven. De Belgische bevolking blijft de laatste jaren practisch op peil. Wat Wallonië tekort heeft wordt door Vlaanderen nog aangevuld. Volgens de volkstelling van 1947 waren er in Wallonië 29c\ der gezinnen kinderloos en 33hadden één kindje. Dat wil zeggen dat op 100 gezinnen er 62 samen 33 kinderen hadden. Als de overige 38 gezinnen er twee hadden zou dat samen 109 kinderen zijn voor honderd gezinnen, zegge twee honderd men sen. En de Flamins moeten dat aanvullen tot 300. In de huidige stand van zaken gaat het meeste en beste kindergeld naar de Flamins. Het Kernvolk van Wallonië mag dat niet dulden en de voordelen moeten omgekeerd... en de lasten zijn voor de F'amins. Onze Vaderianders-regering helpt dat deel van de bevolking uitbuiten dat er moet voor zorgen dat België niet verga bij gebrek aan Belgen. Maar wij hebben toch een regering van Vaderlanders. Verkiezingen op 24, 25, 27 Juni Op 24, 25 en 27 Juni vinden de verkiezingen plaats voor de samenstelling van de syndicale raden van advies bij de ministeries, de parastatale instellingen en het Rijksonderwijs. Honderdveertig duizend personen in overheidsdienst moeten hun stem uit brengen, namelijk 85.000 staatsbedienden, 9.000 personeelsleden uit het Rijks onderwijs en 4g.000 personeelsleden van de parastatale instellingen als daar zijn de Regie van T.T., het NIR, enz Deze verkiezingen vertonen een onmiskenbaar beiang. Het rode syndicaat heeft aangekondigd dat het er politieke conclusies zal uit halen, wat betreft de goed- of afkeuring van de huidige regering. Daarmede verliezen deze verkie zingen hurt zuiver syndicaai aspect en krijgen zij een politieke betekenis. Het is dan ook geboden dat, evenals in de schoolstrijd, alle katholieke ambtenaren en beambten in overheidsdienst één front vormen, het front van de overwinning. Katholieke plicht gebiedt! Er mogen geen stemmen verloren gaan cp de lijsten van de zogenaamde neutrale organisaties, die achteraf als niet- katholieke stemmen zouden verklaard worden. De katholieke stemgerechtigden stemmen allen op LIJST NUMMER 5 de lijst van de Federatie van de Christelijke Syndicaten der Openbare Diensten. consoorten met cijfers. Zij maken zich ech ter hopeloos belachelijk met immer andere cijfers aan te halen naar gelange de bestem ming: verscheidene milliarden (regerings- veiklaring van 4 Mei 1954), 207 millioen (prospectus voor de Nederlandse banken in Juli 1954). drie milliard (aanvullende rege ringsverklaring van November 1954), 300 millioen (prospectus ten behoeve der Ame rikaanse bankiers), 477 millioen (nieuw pros pectus ten behoeve van de Nederlandse ban kiers) Nadien bewees de heer Van den Daele dat de minister het land verkeerd voorlichtte wat betreft de financiële gevolgen van de wet op net pensioen van de zelfstandigen verschil van 800 millioen inzake de uitgaven en van 300 millioen inzake de inkomsten Het blijkt thans duidelijk dat de verhoging van de overdrachttaxe, die de levensduurte zal bevorderen, en de aanzienlijke bezuini gingen, die de werkgelegenheid gevoelig zul len inkrimpen toe te schrijven zijn aan het linkse wanbeheer en aan het ontbreken van een politiek van fiscale moed op het ogen blik dat de linkse kiez°r in een toestand van euphorie gehouden werd. Een verheugend wetsvoorstel De heren Eeckman. Lefèvre, Declerek, Schot, De Saeger en Discry hebben een wets voorstel ingediend houdende wijziging van het Wetboek van de met het zegel gelijkge stelde taxes. Het neerleggen van dit wetsvoorstel moet ens verheugen. Wij hebben inderdaad het feit aan de kaak gesteld aatde officiële scho len vrijgesteld zijn van zegel voor a! hun aankopen, terwijl de vrije onderwijsinstellin gen deze taxe moeten betalen. Het wets voorstel beoogt de gelijkstelling van de vrije scholen met de scholen ingericht door de cpenbare besturen inzake het zegel. Wij hopen dat dit voorstel niet in de par lementaire kartons zal blijven berusten Davidsfonds - Afdeling Ninove Het Davidsfonds nodigt alle fotoliefheb bers van de streek uit om met eigen werk deel te nemen aan de fotoprijskamp. Twee reeksen komen in aanmerking 1) Portretten; 2) Al de overige onderwerpen. De foto's zuilen tentoongesteld worden op 24. 25 en 26 Juli en dienen daartoe vóór 21 Juli binnengestuurci te zijn. Zeer interessante prijzen zullen door een bevoegde jury toegekend worden e»-i de bekroonde foto's eiker reeks. Uitvoerig reglement en alle verdere in lichtingen te bekomen bij dhr P. Cieters, Edm. De Deynstraat, 41 te Ninove. INLICHTINGEN BIJ de heer Henri Van Maldergem, Oudstrijdersplaats, 10 - Ninove. de heer Paul Luysterman, Graanmarkt, 37, Ninove - Tel. 327.27. De Dender GROTE FOTOPRIJSKAMP Handelsfoor van Ninove

Denderklok | 1955 | | pagina 1