Dien de Waarheid De Strijd gaat ongenadig verder... Door de Periscoop Buitengewoon Zomerfeest Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Zondag 26 Juni 1955 Postcheck rekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Een uitgave van «Banier» die. op aanvraag van vele lezers, zou handelen over de ge beurtenissen van Woensdagavond 27 April, is thans zeer laattijdig verschenen. Voor dat laattijdig verschijnen geven de mannen van de redactie de volgende redenen. 1) wij hebben de geesten tot bezinning willen laten komen... anders zouden wij al- geweken zijn van de waardige en kalme toon welke wij steeds beogen te behouden, in weerwil van wat er ook moge gebeurd zijn. 2) de CVP had een speciale editie van «De Denderklok» beloofd; zij hebben hun belofte niet gehouden... Voor wat de eerste reden betreft stellen wij het volgende vast In ieder zin ligt een wrok die men. onder bijlende humor, wil verstoppen: Het uitwijden, in 't breed en in t lang. over al de gebeurtenissen van die avond en bijzonder het aanhalen van namen van pei - sonen. en al de hoffelijke hoedanigheids- woorden die, sedert 2(i Maart, de Katholiek- voelende mensen naar het hoofd werden ge slingerd. heeft enkel tot doel de aandacht af te leiden van de diepe oorzaak die aanlei ding gaven tot die gebeurtenissen. Is het bezinning te schrijven voortaan zullen onze leuzen zijn "hard tegen hard,, en "oog om oog. tand om tand... Wat deze spreuken inhouden zult gij naamloze hel- den., (bedoeld op de betogers voor hun ka ft tholieke overtuiging) aan den lijve onder- vinden, de eerste maal da 'ergeüjke voor- vallen nog plaats bi .i,>en een tweede maal begaan wij deze vergissing niet meer A''o. mannen van Banier, is dat een waar dige en kalme toon... «in weerwil van wat er ook moge gebeurd zijn'.'» Wilt U, geachte Lezer, in één zin de korte inhoud van «Banier»... Maandblad Nr 5 Mei-Juni 1955 al het ongelijk in de schoolstrijd ligt bij de CVP de liberalen wassen hun handen in onschuld, en zijn verwonderd over die massa tegenbetogers. Heren van «Banier», «De Denderklok» van 1 Mei schreef zeer raak De «Banier» is eon pijnlijk geval. Orgaan van intellectuelen met groot gedacht over zich zelf, maar arm van geest om er om te schreien en als slot de «Banier» is tegen haar taak - de onwaarheid te ver ft dedigen - niet opgewassen Voor wat de tweede reden betreft de CVP had een speciale editie beloofd... \an die belofte heb ik niets gelezen wat .k wel ge lezen heb in «De Denderklok» dat was het antwoord op de «Banier» die de meeting van Minister Van Audenhove aankondigde. De CVP had er misschien goed aan gedaan dat artikel «De Waarheid over het Schooi- vraagstuk» onder de ogen te brengen van iedere inwoner van de stad. Wilt U er ook in één zin de korte inhoud ervan, ziehier de Banier» en alle liberale stemmers helpen en verdedigen de loge in haren strijd tegen de Kerk en de godsdienst. U wilt bewijzen Lees dan het artikel. Ordewoorden in «De Linie» van Vrijdag 27 Mei 1955. 8ste jaar. nr 847. Wij geven U en kele uittreksels van genoemd artikel. Wat nu gebeurd met de schoolkwestie werd enkele jaren geleden voorbereid te- gen de dag dat zij aan de macht zouden komen. Het 30e Internationale Congres van de vrije gedachte werd inderdaad bijeenge- roepen door de Wereld-Unie van Vrijden- kers 22-20 Augustus 1952 in de lokalen van de Vrije Universiteit te Brussel. Deze bijeenkomst werd gelanceerd na- mens de Wereld Urne door L. Courtois. penningmeester. A. Bréarstraat 157. Sint Gillis-Brussel: C. Bradlangh-Bonner. Voor- zitter. 4 Johnson's Court, Fleetstreet. Lon- den; P.H. Pardon, secretaresse. St Maar- tenstraat 32, Leuven; A. Lorulot. onder- voorzitter (een van de meest rabiate anti- katholieken die in Frankrijk rondlopen. Onder de leden van het comité van aan- beveling bevonden zich o.m. volgende ach- tenswaurdige namen BELGIE - Prof. E. Barzin oud-recor ULB Walter Bourgeois; August Buisseret, kui ft dig minister van Koloniën; Senator Mis- siaen; Prof. J. Cox (astronoom, oud-rector ULB) en N. Smelten. Volgen dan naruen uit andere landen. Het Congres was slechts toegankelijk op vertoon van een speciale kaart die alleen door 'net hoofdbestuur werd afgegeven Van hetgeen op dit Congres zoal gezegd werd. vindt U een staaltje in de korte in- houd van de rede. uitgesproken door Mej. Pardon uit Leuven, de secretaresse van de Wereld-Unie der Vrijdenkers Van de meest beharienswaardige besluiten en resoluties van dit Congres geven wij 1 Zolang de feitelijke scheiding tussen Kerk en Staat nog niet tol stand gekomen is. eist de Wereld-Unie van Vrijdenkers, dat in alle scholen, waar godsdienstonderricht word* gegeven, tevens gelegenheid geboden wordt voor het geven van onderwijs in mo raal en zedenleer op onkerkelijke grondslag door bevoegde leerkrachten. 2) 31 Het Congres is van mening dat voor de jeugd de ongodsdienstige opvoeding het meest aan te bevelen is 4» Denkt gij dat August Buisseret. minister; Senator Missiaen van leper, en «Onze Zeer Waarde Broeder Ach. Van Ack lid van onze zusterloge «La Flandre» Oosten Brugge, die op 28 Januari 1955 te 20 uur stipt een bouwsteen heeft opgeleverd, die resoluties en besluiten vergeten hebben Tot hier «De Linie». Indien de «intellectuelen met groot gedacht over zich zelf», zich eens wilden de moeite geven om «met ijs op het hoofd» na te den ken over de diepste grond van de huidige schoolstrijd Indien in de «Banier, die reeds zoveel stof deed opwaaien om zijn rake bespiegelingen», eens werd neergeschreven dat er zekere za ken zijn die een geweten nooit kan dulden... Indien «de blos der verlegenheid die «verscheidene uren de wangen ontzet te. van schrijven van «wat ge moogt. doch niet moet geloven» eens kwam omdat de hoogmoed de ootmoed ontmoette dan zou de waarheid, de werkelijke, ech te waarheid over het schoolvraagstuk ge diend zijn. en «Banier» en haar schrijvers en lezers zouden dan weten wat de «loge» wil De stemming van de ongelukswet Collard in de Kamer heeft op vele plaatsen in het Vlaamse land tot spectaculaire demonstraties vanwge de katholieken aanleiding gegeven. In de meeste gemeenten werd de zwarte i lag gehesen op kerktoren en gemeentehuis. Het spontaan verzet van onze bevolk,ng verheugt ons. Het bewijs is geleverd dat het katholiek geweten voor goed wakker ge schud is en dat onze mensen niet straffeloos met de heiligste waarden en eerbiedwaardig ste rechten laten sollen. De socialisten ergeren zich over deze uitin gen van de katholieke vrijheidszin. «Cleri- cale vandalen» is hun geliefkoosde uitdruk king. Wat zouden de socialisten echter zeg gen, moest een rechtse meerderheid terug keren tot het meervoudig stemrecht, de be perkingen gesteld aan de arbeidsduur af schaffen. de sociale wetgeving nietig ver klaren Zij zouden onmiddellijk in opstand komen en wij zouden dit begrijpen. Het is hun echter onmogelijk aan te nemen dat de katholieke waarden ons even dierbaar zijn als de democratische veroveringen. De feiten zullen het hun echter duidelijk maken. De voorzitter van de Kamer heeft, na de stemming, onmiddellijk de tekst van het schoolontwerp aan de Senaat overgemaakt en de Senaatscommissie var Openbaar On derwijs kwam onmiddellijk samen om het ontwerp te onderzoeken* Sommigen gewagen van een mogelijk vergelijk ingegeven door de «wijzen» van de beide groepen. Wij ge loven er niet aan. De Senaatscommissie wordt voorgezeten door de meest rebiate anti-cle- ricaal van het Belgisch Parlement, dhr Mis siaen. Papenvreter ij is hem een tweede na tuur geworden. Hij zal er angstvallig voor waken dat er geen enkele essentiële wijzi ging aan de tekst van de Kamer toegebracht wordt. Wij moeten ons niet met illusies paaien. De strijd zal jarenlang moeten doorgezet worden. Wij wensen ons overigens niet meer met een compromisoplossing, een oplossing van geven en nemen, tevreden te stellen. Het onderwijsprobleem moet in zijn geheel en voor goed opgelost worden. De plurali- Wat hier volgt is niet «Voor Allen». Het is voor volwassen mensenmensen die hun jaren hebben en hun verstand daar bij. Er wordt in Vlaanderen veel gevloekt zoveel als in de rest van de wereid samen. Er is haast geen woord dat meer gebruikt en misbruikt wordt dan het woord «God». Ik ken er maar één dat er boven gaat en alle records klopthet woord politiek. Op de schoonste, edelste en heiligste zaken wordt riet etiket politiek geplakt en dan moogt gij er alles mede doen ze schenden en vermoorden zelfs. Politiek is de kunst om in troebel water te vissen, 't Is practisch bijna de enige tak van de menselijke bedrijvigheid die het mogelijk maakt zijn brood te verdienen zon der werken, en waarvoor er geen diploma vereist is. 't Is daarom dat er in de politiek zoveel potuilen zitten die er de serieuze mensen uit verdringen. De opvoeding der kinderen is een van die edeie en heilige zaken die verpolitiekt en gemassacreerd worden. Een dier leeft zijn leven uit volgens de onverbiddelijke en onafwendbare wetten van zijn instinct. De mens ligt niet onder de knoet van het instinct. Hij richt zijn leven naar eigen vrije wil, verplicht door zijn verstand. Het grote drama ligt echter hier dat de mens lichamelijk en verstandelijk aan zero vertrekt, maar lichamelijk veel rapper en veel gemakkelijker ontwikkelt dan verstan delijk en het verstand, dat de leiding moet geven, komt jammerlijk achteraan hinken. Daarom heeft het kind leiding nodig op voeding van wege een verstand dat het zijne vervangt tot op het ogenblik dat het verstandelijk genoeg ontwikkeld is om zich zelf te leiden. Wij leven in een periode van zedelijke ont reddering gelijk er nog nooit één bestaan heeft. Oorlog heeft altijd zedelijke ontred dering en inzinking voor gevolg gehad. De laatste oorlog was een «totale» oorlog en de zedelijke catastrophe is totaal geweest.. Ouders die in zo een midden kinderen moe ten opvoeden, kennen noch rust noch duur. Ze controleren angstvallig de omgang van hun kinderen met andere kinderen en met andere mensen. Zij weten dat het genoeg is de kinderen gedurende enkele minuten onbewaakt te laten om ze terug te krijgen geslachtelijk opgeleerd en tot in het merg der beenderen bedorvenen zij woten ook dat hun kinderen dan «kapot» zijn Victor Hugo was geen kwezelaar, geen pi laarbijter. Maar hij was een dichter die zin had voor het schone en er eerbied voor had. In een van zijn dichtbundels schreef hij Le coeur de l'enfant est un vase profond, Si la première eau qu'on y verse est impure La mer y passerait sans laver la souillure, Car l'abime est immense et la tache est au fond Het is lang geweten dat de bende die nu het lot van het Land in handen heeft, meer sympathie betuigt aan verlepte vrouwen dan aar. kloosterzusters en. op sociaal gebied, meer voordelen verleent aan de bijzit dan aan de getrouwde vrouw. Kan die bende maar één ogenblik denken dat ernstige, plichtbewuste ouders, christene ouders, nun kinderen vlees van hun vlees en bloed van hun bloed zo maar zonder meer zullen toevertrouwen aan haar opvoe ders Hun kinderen blootsteilen aan het ge vaar op de schoolbank nevens kinderen te zitten waar ze thuis niet mogen mede spelen? Zij hebben natuurlijk als goede vaderlan ders de oude spreuk geleerd en toegepast Fas est ab hoste doceri wat in deftig Vlaams wil zeggen Ge moogt bij de vijand oni les gaan. Zij hebben bij Hitier en zijn bende ge leerd hoe ge de mensen kunt dwingen om «vrijwillig» iets te doen. Maar Adolf heeft het onderspit gedolven en 't zal met hen zo lang niet duren. En zij die ze voor 't pro fijt zullen nagelopen zijn, zullen de gebro ken potten betalen teit moet volwaardig erkend worden. Het is de enige mogelijkheid om van het school vraagstuk geen bestendige bron van twee dracht te maken. Het Katholieke Kind in de Katholieke School Volksdemonstraties tegen de ongelukswet zijn uitstekend. Het is echter een negatieve houding. Wij moeten ook aan het positief aspect aandacht schenken. De strijd door Collard ontketend is een strijd voor het kind. 't Verwijt «Kinderdief in de Kamer, dat de minister van Onderwijs overstuur bracht, is gegrond. De Collard- w et geving beoogt zoveel mogelijk kinderen aan een katholieke opvoeding te onttrekken. Het is ons aller taak en plicht zulks te verhinderen. Daarom moeten wij van stonde af een campagne voeren voor «het katho lieke kind in de katholieke school». Onze schoonste triomf zou zijn dat bij het begin van het volgend schooljaar een aanzienlijker procent leerlingen de katholieke school be zoekt dan dit thans het geval is. Daarom moeten wij niet alleen onze klei ne kinderen naar een katholieke bewaar- of lagere s'-hool brengen, wij moeten tevens, na het primair onderwijs, onze kinderen toevertrouwen aan katholieke middelbare onderwijsinstellingen. Wat wij zullen doen voor onze eigen kinderen, moeten wij aan raden aan onze verwanten, vrienden en werkmakkers, die schoolgaande kinderen hebben. De «vrienden van het officieel onderwijs»: de socialisten, communisten en liberalen zul len de katholieken weer verwijten kinderen te ronselen. Precies of hun pretentie de of ficiële scholen buiten verhouding te verme nigvuldigen niet neerkomt op het ronselen op grote schaal van kinderen, die thans kr- tholiek onaerwijs genieten. Het verwijt mag onze koude kleren niet raken. Het moet ons een eretitel zijn. Het is een verheven apostolaat er toe bij te dragen dat de jeugd van ons land in christelijke z;n opgeleid worde. Socialisten heulen met dictators De socialisten willen altijd doorgaan als de herauten van de democratische vrijheden. Het is ogenverblinding. Wij zijn de tijd niet vergeten dat zij zich in een aantal werk huizen verzetten tegen de aanwerving en tewerkstelling van christelijke gesyndiceer- den Rood of geen brood 1 In feite is de rode dictatuur het socialis tisch ideaal. Dit hebben zij bewezen tijdens de koningskwestie. Het is nogmaals gebleken te Luik en socialistische leiders deinzen er niet \oor terug in het openbaar tot moord aan te zetten. Ten bewijze de beruchte rede van de rode voorman Rer.ard, die nochtans afgevaardigde is in de EGKS Sedert jaar en dag hemelen de socialis tische bladen trouwens de communistische dictator Tito op. Zopas is dagenlang in «Voor uit» een reportage over Yoegoslavië versche nen. die de lezer moet in de waan brengen dat dit communistisch land een dorado is, terwijl de arbeider er op verre na niet over de levensstandaard van de Belgische arbei der beschikt. Dit samenheulen met dictators, van het ogenblik af dat zij in strijd zijn mot de Kerk, is eveneens gebleken in de Argen tijnse aangelegenheden. Onze lezers kennen de toestanden. Sedert zeven maand is er door de regering van dictatoi Peron een heftige strijd tegen de Kerk ontketend. Het begon met de wet op de echtscheiding. De gods dienstleraars werden uit de scholen verwij derd en de aalmoezeniers uit de gevange nissen. De Kerk werd fiscaal zwaar belast. Kerkelijke feestdagen werden tot werkdagen uitgeroepen. Processies werden verboden. Vele priesters werden in de gevangenissen opgsloten. De jongste weken werd de toestand bij zonder hachelijk. Peronisten bestormden de kathedraal waar de katholieken een gods dienstoefening bijwoonden. Andere ongere geldheden werden uitgelokt. De schuld werd natuurlijk aan de katholieken aangewreven. De berichtgeving staat in Argentinië onder staatscontrole. Onze socialistische pers heeft zich onmid dellijk op deze Peronistische berichtgeving geworpen als op een extra-kluif. Zij blok- letterde over de «clericale vandalen». Aldus verlenen zij hun steun aan Peron, die alle vrijheden met de voeten getreden en Ar gentinië tot een politiestaat gemaakt heeft. Niet de liefde voor de vrijheid, r.iet de bezorgdheid om de sociale welstand, maar de anti-katholieke haat primeert bij de Bel gische socialisten en zij verwaarlozen geen enkele gelegenheid om in dit verband de ezelsoren uit te steken. De Regering van hef duur leven Deze week werd het wetsontwerp tot ver hoging van de overdrachttaxe in de Kamer goedgekeurd. Wij hebben reeds verklaard dat deze verhoging de levensduurte moei in de hand werken. De interpellaties over de kolenpolitiek ver dienen tevens onze aandacht. Op verzoek van de Belgische regering heeft de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de prijs van de vette kolen met 100 frank per ton verlaagd, maar de huisbrandkolen vrijgege ven. wat voor de anthracieten een verhoging tol 120 frank aan de bron zal betekenen. Het zal voorzeker nog erger zijn vooraleer de kolen de verbruiker bereiken. De nijverheidskolen verlagen kunstmatig aanzienlijk in prijs op het ogenblik dat de zwaar-industrie. die deze kolen verwerkt, een hoogconjunctuur kent, dat er geen voorra den van deze kolen meer voorradig zijn en dal de productie van de Kempische mijnen reeds bij voorbaat voor lange tijd aan de Engelse afnemers verkocht is. De kolen echter die de arbeider en de be diende nodig hebben voor de verwarming van de woonkamer ondergaan een ernstige stijging. Hoe langer hoe meer blijkt dat de linkse regering zal bekend blijven als de regering van de anti-katholieke haat. maar ook van het duur leven. Cp Zondag 3 Juli a.s. om 18,3!) uur, heeft ei in het Sint-Aloysius-college, te Ninove, een plaats, dat ingericht wordt ten voordele van E. H. Coadjutor Herman AVOUX zoon van de heer EDGARD AVOUX, ter gelegenheid van zijn afreis naar de Katholieke Missies, in Congo. Een programma is samengesteld dat de moeilijksten zal bevredigen. Verlenen hun medewerking De Muziekkapel v&.i het Don-Bosco Instituut uit Sint Denijs-Westrem (90 uitvoerders). De keur-tu,"ngroep van hetzelfde Instituut. Oe Muziekmaatschappij "De Dendergalm,, uit Denderleeuw, onder leiding van de heer Krieger. De Katholieke Harmonie uit Ninove, "Door Eendracht Sterk,, onder leiding van de heer José Collin. De gekende zanger-jodelaar de heer A. Sorgeioos, met begeleiding van M. A. Hoorens. Vooraf, om ti uur. OPTOCHT in de stad door de muziekkapel van Don Bosco Verder allerlei attracties, buffet, lekkere dranken - gezellig samenzijn. Ingang 20 Fr, - Kinderen vergezeld van hun ouders GRATIS. Iedereen zal door zijn aanwezigheid blijk willen geven van sympathie en medevoelen met een van de "Besten onzer Broeders., die zijn ganse leven gaat te pand stellen voor on. baerlijk Katholiek Missiewerk. L.W. - Bij ongushg weder gaat het feest door in de feestzaal van 't College. HET INRICHTEND COMITÉ. De Denderk lok i i «mliimnt-^ifT orlrünH u/é\rt

Denderklok | 1955 | | pagina 1