ZOMERFEEST Door de Periscoop Actualiteiten... Buitengewoon Zomerfeest Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Ninove, 3 Juii 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninov Onderwijsinstituut H.H. Harten, Ninove ZONDAG 17 JULI 1955 Te 14.30 u. Optocht GYMNASTIEK - KOREN - ZOMERDEFILE in de voormiddag te 10.30 u., match NETBAL Handelsregister Aalst 1093 Laatste manche wordt door ons gewonnen De scherp anti-katholieke senator Missiaen schrijft in «Vooruit» dat de anti-katholieken de eerste «manche» in de schoolstrijd won nen en ook de tweede zullen winnen. Wij gunnen Mijnheer Missiaen dit genoegen. De linkse meerderheid zal ook in de Senaat haar slag thuishalen. Het is een kwestie van re kenkunde. Maar heer Missiaen bedriegt zich indien hij meent dat daarmede het laatste woord ge zegd is. Omdat een renner in het kampioen schap sprinten de eerste manche en de halve finale wint. is hij nog niet kampioen. De prijs van kampioen wordt uitgereikt aan de eindmeet van de finale. Deze finale zal door de katholieken gewonnen worden. Voorboden van uiteindelijke zege De alie verwachtingen overtreffende beto gingen voor het katholiek onderwijs te Gerit en te Oostende zijn er iiet bewijs van dat onze mensen niet zullen rusten vooraleer de zege in de wacht gesleept te hebben. Tienduizenden manifesteerden te Oosten de en tienduizenden anderen te Gent voor hun katholiek ideaal. Wc moeten beklemto nen dat het geen landelijke, maar gelijktij dig gehouden provinciale betogingen betrof. De woedende kritiek van «Vooruil» zal de Gentenaars niet verhinderd hebben na te denken. Het socialistische blad geeft ander half uur op voor de betoging, die volgens haar in looppas gehouden werd. Anderhalf uur in looppas veronderstelt ve le duizenden deelnemers. In feite duurde de manifestatie een uur langer. Ook de bemer king dat «de pasters, de bisschoppen, de wa re aanhitsers», afwezig waren bedriegt nie mand De socialisten moeten beter hun violen stemmen. Na de betoging te Brussel ver klaarden zij dat er vele priesters in burger aanwezig waren De betogingen te Gent en te Oostende heb ben bewezen dat het onze mensen ernst :s en zij de waarde van de inzet begrepen heb ben. Betoging te Brussel Wij feliciteren het Comité voor Vrijheid en Democratie omdat het een nieuwe lande lijke betoging te Brussel gepland heeft. In dien baron van de Meulebroeck opnieuw de ze betoging verbiedt al weze het op bevel van de minister van Binnenlandse Zaken of van de loge dan zal voor het buitenland bli.iken hoe er met de democratie in België gesold wordt. Wij hopen dan ook dat de ge kozenen van de Christelijke Volkspartij in het Brussels schepencollege er het passende gevolg zullen aan geven. Wij hopen tevens dat het Comité voor Vrijheid en Democratie stand zal houden. De manifestatie moet in elk geval doorgaan en de buitenlandse pers moet nog beter ge alarmeerd worden dan dat de eerste maal het geval was. Zwaardere iasferi, duurder ie^en Het was merkwaardig vast te stellen hoe. tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot opvoering van de overdrachttaxe, de so cialisten er zich van onthielden het ontwerp te verdedigen. De opvoering van deze taxe is een reac- tionnair middel 0111 de Staatskas te vullen. Zij Wordt hoofdzakelijk gedragen ooor de economisch zwakken, de grott sa van. de verbruikers. Toen zulks aangetoo d werd bleken de herrieschoppers van links hun speeksel ingeslikt te hebben. Het voorwendsel van de minister van Fi- nanciën dat er nieuw geld moest gevonden worden wegens de uitgaven genoodzaakt door de pensioenwet Van den Daele was be lachelijk. Zelfs indien de zeer betwistbare cijfers van de minister juist waren, dan heeft men niet voor 2 milliard 400 millioen nieuwe belastingen nodig om een uitgave van 800 millioen goed te maken. In de rege ringsverklaring stond overigens dat de re gering vast besloten was «de begroting in evenwicht te houden zonder nieuwe belastin gen te heffen» De 800 millioen van de pensioenwet zijn een doekje voor het bloeden. De regering boft er mee dat zij anderhalf milliard be spaart door het geringe aantal werklozen en zij heeft de toelagen voor het katholiek onderwijs met een half milliard besnoeid. Er kon dus geen sprake zijn van een tekort aan inkomsten om de uitgaven te dekken. Het paard ligt elders gebonden. Terwijl de zwaar-iridustrie een periode van hoogcon junctuur doormaakt, heeft minister Liebaert met instemming van de socialisten, haar een geschenkt van 3 milliard minder belastin gen gedaan door de wet op de investeringen. Deze wet werd voorgesteld als een bestrij ding van de werkloosheid. Comedie Oost Viaandren telt 26van de werklozen, maar genoot slechts 6% van de fiscale voordelen van de wet. West-Vlaanderen met 18% van de werklozen genoot er slechs 4% van. Het voordeel van de wet ging naar de Waalse provincies van de zwaar-industrie waar geen structurele werkloosheid heerst. Terwijl in Nederland de omzetbelasting op gas, electriciteit enz en op de textiel af geschaft wordt, wordt de overdrachttaxe in België verhoogd. Het ABVV veroordeelt deze anti-democratische politiek, maar in de Ka mer durven de socialisten niet te kikken. Wanneer men hierbij voegt dat de huis- brandstoffen merkelijk duurder worden in gevolge de politiek door de regering voor gestaan in de EGKS en dat de verhoging van de slachttaxe honderden roillioenen moet aan brengen, dan ligt de conclusie voor de hand: de regering Van Acker is de regering van het duur leven en zij bereidt zich een begra- ftnis zonder absouten voor. Voorlichting noodzakelijk Het is noodzakelijk dat de CVP ook deze aspecten van de regeringspolitiek in ruime kringen bekend maakt. De mensen zijn uiterst gevoelig wanneer de boterham in het gedrang komt. Tezelfder tijd moet men van nu af de kiezer Goed leren kiezen. Bij elke raadpleging van het kiezerscorps gaan tal rijke stemmen verloren omdat zij Tngeldig waren. Er mag de volgende maal geen en kele stern verloren gaan. Er staat te veel op het spel. Wegenfonds 1955-1969 De weggebruikers betalen jaarlijks 10 mil liard oelaslingen en zijn gerechtigd aan spraak te maken op een behoorlijk wegen net. ij zijn dan ook niet gekant tegen het princiep van een Wegenfonds. Het Wegen fonds. dat de regering voorstelt, zal echter eer, paia.-tatale instelling zijn. waarvan de controie practised aan het parlement ont snapt. Wanneer men weet dat dit Fonds 30 milliard zal mogen ontlenen, dan is het een zeer erg geval. Nog erger is de manier waarop met eige naars en huurders zal omgesprongen worden De wet op het Wegenfonds voorziet dat zij zullen Kunnen uitgezet worden met een voor opzeg van 4 dagen. Er is nooit een vrederech ter geweest die zo drastisch te werk ging. Om de proceduur van onteigening te be moedigen, zal het goed «gehuurd» worden in afwachting van de verwerving door de Staat, maar de betaalde huurprijs zal van dt- koopprijs afgetrokken worden. Men zegt dat één Griek 10 Joden waard is. maar de Grieken kunnen bij onze regeringsbonzen in de leer komen Dhr. Bekaert, zondebok Het socialistisch syndicaat heeft een strijd- eampagne ingezet om de reaetionnaire poli tiek van de regering te bemantelen. Het is hierbij geweldig van leer getrokken tegen dhr Bekaert, algemeen voorzitter van de Bel gische Nijverlheid. Wij wensen natuurlijk niet de stellingen van het Verbond der Bel gische Nijverheid te verdedigen; de reden ligt trouwens elders dhr Bekaert vertegen woordigt de christelijke werkgevers in het Comité voor Vrijheid en Democratie. De socialisten zijn trouw'ens niet konse- kwent. Zij zijn telkens erbij wanneer de fir ma Bekaert publiciteitsorders uitvaardigt om hun bladen in de koek te betrekken. Geld heeft geen reuk, ook niet bij de roden Een burgemeester niet een raar begrip van plicht Men herinnert zich, hoe na de tussenkomst van de gouverneur van Luik. een overeen komst werd gesloten tussen het Luikse co mité voor vrijheid en democratie en het Luikse comité voor gemeenschappelijke ac tie. Dit vergelijk kwam er op neer. dat het Comité voor vrijheid en democratie zijn voor genomen betoging zou uitstellen. Het comité voor vrijheid en democratie heeft deze overeenkomst stipt nageleefd en een nieuwe aanvraag ingediend bij de bur gemeester van Luik, om de betoging ditmaal op 2 Juli te houden. De burgemeester gaf zijn toelating in zeer eigenaardige bewoor dingen, hij zeige moogt betogen maar het is op uw eigen risico. Wat bedoelde de Heer Gruslin Dit werd alras duidelijk toen het ABVV7 een nieuw brandcommuniqué uitgaf, ditmaal nationaal bedoeld, waarin bewoordingen, een Goebbels waardig, een oproep wordt gedaan om ook de nieuwe betoging de kop in te drukken. Zulks onder het voorwendsel de vrijheid van betogen in Vlaanderen te be schermen een socialist en het ABVV is socialistisch Men heeft begrepen. De heer Gruslin is Maar we kunnen de heer Gruslin wel een aardige verrassing beloven indien hij per ongeluk zijn eigen woorden «het is op uw risico» letterlijk moest opnemen en nalaten Alle Automobilisten op Zondag 3 Juli a.s. te 10 u s mor gens, ter St. KRISTOFFELBEDEVAART te Pollare. Dank u. Mijnheer; gij zijt wel vriendelijk. Gij moest zelfs niet zo vriendelijk zijn en de terechtwijzing niet schuiven op rekening van uw verering voor Alfred de Musset. Gij mocht het eenvoudig schrijven op rekening van de onvervreemdbare rechten van de Waarheid. Ik ben er niet klein om, hoor Ik had zo «de mémoire» die verzen aan gehaald ten gerieve van sommige mensen die zich licht laten bedodden. Wij. Vlamingen, mogen van de schone ziel van 't kind niet meer spreken. Die uitdruk king iokt een onbedaarlijke en meewarige lach uit bij duizende mensen. Marxisten van alle kleur bloedrode communisten en bleekrode socialisten ge loven niet aan de ziel en dus ook niet aan de ziel van 't kind. Marx geloofde niet in het bestaan van een geestelijke wereld, hij kende alleen maar de stof. Zijn echte volgelingen doen hetzelfde. Lijf dood - al dood. Een verken wordt, als het dood is, in een kuip gestoken en de mens in een put op t kerkhof. Een ander verschil is er niet. Er zijn duizende mensen die Marx zijn lering niet aankleven maar zijn volge lingen toch hun volle steun geven. Als ik of een ander hun zegt een mens 's toch geen beest en ik begrijp niet waarom ze er absoluut een beest willen van maken Knikken ze instemmend en ze zijn blij dat gij ze voor geen beest aanziet... Maar ze ge ven nun steun en hun stem aan de beesten van het Marxisme en als de beesten grin niken. grijnzen zij mee. Zij slikken al wat hun voorgeschoteld wordt gelijk een kind zijn pappetje. De ziel van 't kind is een van de hoofd schotels van de politieke keuken van de Mar xisten. De dikke, welgedane logebroeders geloven ook niet in de ziel van 't kind. gelijk ze niet geloven in God. God is voor hen een spel breker die ze belet hun leven ten volle uit te leven zonder naar een ander om te zien. Ge kunt voor een ander toch niet sukkelen. En het kind is ook een spelbreker en zij willen er geen. Er zijn ander domkoppen genoeg om ze te willen en groot te brengen en t is dan tijd genoeg om ze op te voeren naar hun princiepen, om met behulp van andermans kinderen hun rijk te bestendigen. Er zijn veel liberalen die christelijk en kerkelijk zijn en die brutale levensopvatting niet delen. Ze geven ze hun steun en hun stem uit sordide geldelijke berekening. Als die parasieten van de maatschappij grin niken, grijnzen zij mede. Een edele werkelijkheid, waaraan de negen tienden van de bevolking geloven, wordt op aie manier practisch uitgeschakeld. Daarom haalde ik die verzen aan, voortgaande op mijn geheugen. De Musset was evenmin pilaarbijter dan Hugo en het argument blijft wat het was al was ik mis. Reeds meer dan vijftig jaar geleden heeft de volkswijsheid in haar gezegden en haar moppen mij veel levenswijsheid geleerd. En zo leeidf ze mij dat de mens. op zekeren ouderdom, begint te vervallen. Hij verliest niet alleen zijn haar en zijn tanden, de fijnheid van zijn gehoor en de scherpte van zijn gezicht; zijn slanke lijn. zijn lenigheid en zijn spierkracht. Ook zijn geestes-gaven kennen hun hoogtepunt en nun verzwakking. 3n volgens de volkswijsheid is de eerste graad van het verval geen namen meer ont houden en ik beken ootmoedig dat ik vroe ger dan verleden week tot die graad behoor De tweede graad is luidop tegen zichzelf .spreken en de derde opnieuw met stuivers tellen. Ik ben blij dat ik zo ver nog niet ben en meteen getroost cm mijn eerste graad de nodige maatregelen te treffen om de orde te handhaven. Want er heerst nog altijd een zeker recht in ons land. Ondanks het feit dat de bende an Acker regeert. Mond dicht daarover Het comité voor gemeenschappelijke ac tie. onzaliger gedachtenis, heeft opnieuw de kop opgestoKen. En wel met een verklaring waarin het krioelt van schone principes over de vrijheid en de democratie en waarin ge meld comité zich opwerpt ais hoeder van deze vrijheden en waarden. Daarop past maar één antwoord bek toe! Het comité vcor gemeenschappelijke actie dat in 1950 de revolutie tegen de Koning ont ketend heeft, dat zich phchtig gemaakt heeft auP. de vernietiging van belangrijke stukken van ons economisch pratrimonium. dat zich schuldig gemaakt heeft aan tal van geweld daden en verkrachtingen van de vrijheid van betoging, zulk een comité heeft het recht niet zijn mond open te doen over dergelijke zaken. Dat ze ons eens zeggen op welke wij ze zij in 1950 de vrijheid van manifestatie nebben geëerbiedigd Wat gebeurde met de mensen die zich in Wallonië als leopoldist durfden te kennen geven" Wat gebeurde met de mensen die in die dagen als Vlamingen in Wallonië vertoefden? Dat comité heeft nog altijd zijn daden van 1950 niet verloochend of verontschuldigd. Het ging toen uit van de bruto macht, het hoopt ook ditmaal weer de bruto macht te kunnen opzetten tegen het protest van de vrijheidslievende en demo cratische burgers in dit land. Maar ditmaal zal het niet waar zijn. Dc propaganda-abteilung van Demany Ieder rechtgeaard burger in het land, wel ke ook zijn politieke overtuiging weze. is verontwaardigd geweest over de vandalen- streek van Dessel, waar een H. Hartbeeld en eer. St Jozefsbeeld werden verminkt, ja, om- ve: geworpen. Toen een krant er op wees dat zuiks het werk moest zijn van rood crapuul, m anti-clericalisme en godsdiensthaat opge zweept. vond F.D.. de ex-communistische sc hi ijvelaar in Le Peuple deze veronderstel ling nog schandaliger dan de heiligschennis zelf.. Dat typeert Demany al. Maar hetgeen hem nog veel beter typeert, is het vervolg van zijn artikeltje, waarover hij nu wel erg beschaamd moet zitten. Daar in insinueert hij dat de heiligschennis door katholieken zou zijn gedaan, om de linksen te compromiteren. volgens de procédés duur- zeifde piopaganaa-abteilung in de komende gen we er onmiddellijk aan toe. duurbaar vooral aan de communistische leugen- en lasterschcol waaruit Demany stamt. Inderdaad, enkele dagen later vernam men dat de schuldigen gevat waren. Het waren drie volbloed socialisten, zelfs leden van de partij. Het is wel aardig dat Demany, die toch moeilijk onwetendheid kan voorspiege len. ;n zijn artikeltje liet verstaan dat de zelfde pi opaganda-abeteilung in de komende weken nog meer dergelijke aanslagen zou op touw zetten Maar goed, dat men die man nen vast heeft Sociaal onweer op komst Niemand, ook minister Liebaert van de be lastingverhoging niet, kan loochenen dat de conjunctuur in België gunstig is. En het is een feit dat tal van bedrijven daar zeer veel baat uit trekken. Maar het is ook een feit dat tal van bedrijfstakken van dat gunstige klimaat niet kunnen profiteren. Langs de andere kant heeft minister Rev van de kolenprijsverhoging het klaar ge speeld, de index te doen dalen terwijl in werkelijkheid de levensduurte eerder wat za! gestegen zijn. Het is dus begrijpelijk dat de arbeiders een loonsverbetering vragen. Maar het is ook begrijpelijk dat de werkgevers, die ingevolge de liberale lafheid hun sociale lasten met 1% hebben zien verhogen (ook boeren en mid denstanders) langs die kant niet horen, ge deeltelijk inderdaad, omdat ze aan derge lijke verhoging het hoofd niet zouden kun nen bieden. De posities zijn scherp ing< mt vooral door net rode vakverbond. Dit geeft er zich blijkbaar geen rekenschap van dat sociale onlusten de regering alles behalve dienstig zijn. Achiel Van Acker wenste niets liever dan rust rond de stemming van de wet Col- lard in de Senaat. Maar het zal onweren Op Zondag 3 Juli a.s. om 18,30 uur, heeft er in hot A,~ te Ninove, een het Sint-Aloysius-college, plaats, dat ingericht wordt ten voordele van E. H. Coadjutor Herman AVOUX Katholieke"miKies, fnConfo. van afreis naar de Verlenen* hJ^^erkST'''^ m°eilijksten 2al bevredigen. o ibtvoerdersD°n"B°Seo ,ns,ituut uit Sint Denijs-Westrem De fceur-tu.-ngroep van hetzelfde Instituut. De Muziekmaatschappij "De Dendergalm,, uit Denderleeuw onder leiding van de heer Krieger. De Katholieke Harmonie uit Ninove, "Door Eendracht Sterk onder leiding van de heer José Collin. De gekende zangor-jodelaar de heer A. Sorgeloos met begeleiding van M. A. Hoorens. Vooraf, om 6 uur. OPTOCHT in de slad door de muziekkapel van Don Bosco Verder buffet, lekkere dranken - ^..a, Ingang 20 Fr. - Kinderen vergezeld van hun ouders GRATIS Iedereen zai door zijn aanwezigheid blijk willen geven van svmnath.-* medevoelen met een van de "Besten onzer Broeders die ziin cL-p 6n te pand stellen voor ons heerlijk Katholiek Missiewerk. gaat L.W. - Bij ongustig weder gaat het feest door in de feestzaal Jan 't College. HET INRICHTEND COMITÉ ,v - t - i v i i De Denderklok 3.--: a. z.

Denderklok | 1955 | | pagina 1