Van 13 tot 21 Oogst 1955 Bezoekt de Achtste VAN NINOVE Bisschoppelijk College FEESTELIJKHEDEN Ruim Onderzoek in 't Schoolvraagstuk of Socialistisch Manoeuvre Door de Periscoop Actualiteiten Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr, Zondag 24 Juli 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Posteheek rekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 gehouden in het Weggevoerdenstraat met de grootste verscheidenheid van producten, verdeeld onder 50 STANDEN De HANDELSFOOR is toegankelijk Zaterdag 13 - van 18.30 tot 21 uur Donderdag van 15 tot 21 uur Zondag - van 14 tot 21 uur Vrijdag GESLOTEN. Maandag (hoogdag) van 14 tot 21 uur Zaterdag - van 15 tot 21 uur Dinsdag - van 15 tot 21 uur Zondag 21' - van 14 tot 21 uur Woensdag - GESLOTEN Zaterdag 13 Oogst Te 18.30 uur PLECHTIGE OPENING van de Achtste Handelsfoor van Ninove Deze plechtigheid zal opgeluisterd worden door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk van Ninove. Zondag 14 Oogst Te 17 uur KUNSTCABARET met het optreden van de .clowns Dussy en Baba. de televisie-ster Johnny Steggerda, en Sylvia Van Loo, die verschillende spelen aan het publiek voorsteld. Te 20 uur KUNSTCONCERT door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterkvan Ninove. onder leiding van de heer Jose Coliin. Maandag 15 Oogst (Hoogdag) Te 20 uur OPENLUCHTTONEEL door de Altisten van het Nieuw Nederlands Toneel onder leiding van de heer Frans Poos. Het is de eers,e maal dat dit gekend Gezelschap te Ninove in openlucht zal optreden. - Wordt opgevoerd het blijspel «DE GETEMDE KWEZEL» Donderdag 18 Oogst Te 20.30 uur NON STOP RECHT DOOR LACHEND DOOR HET LEVEN met De Zingende Sterren van Waregem. onder de directie van Magloire LOQUET. Op het programma Het symfenisah orkest, De radio-vedette AGNES VERSTRAETEN, De Kunstdeclamator, De Waregemse Moppentapper, De zes fantaisisten in hun bonte sketscn, De Kunstfluiter, Het Ballet-Operettenensemble van "De Zingende Sterren... Zaterdag 20 Oogst Te 20 uur MUZIKALE AVOND door een accordeon-gezelschap (15 uitvoerders) met de medewerking en onder leiding van accordeon-vinuoos de Heer LOUIS HAMELRIJK. Zondag 21 Oogst Te 10 uur GROOTS TURNFEEST dooi voormelde Turngilde, met het optreden uit Zele. door de bijzonderste stra en van de stad. Deze keurgroep zal begeleid worden door de Kon. Katholieke Harmonie van Menen. Te 16 uur GDOOTS TURNFEEST door voormelde Turngilde. met het optreden van FRE DE WAELE, kampioen van België en de beste puik-turners van het land. Te 20 uur KUNSTCONCERT door de Kon. Katholieke Harmonie van Menen, gepromoveerd tot de categorie uitmuntendheid van de Provincie VVest- Vlaanderen. - 80 gekostumeerde uitvoerders, onder leiding van de Heer Emile Onraet. Al do parlementaire journalisten waren het na de stemming van het ontwerp in de Kamer eensde tekst zou ne varietur zonder enige wijziging, goedgekeurd worden door de linkse meerderheid in de Senaat. Het bewijs hiervan werd gevonden in het feit dat voorzitter Huysmans de Kamer met verlof stuurde tot de grondwettelijke datum van de tweede Dinsdag van November en aankondigde dat er, tijdens de vacantie ver bouwingen in de zittingzaal zouden plaats vinden. Het bewijs werd tevens gevonden in het feit dat dhr Collard de billijkheid er kennend van een christelijk amendement, in gediend in de Senaatscommissie, weigerde dit amedement bij te treden omdat het ont werp in geen geval terug naar de Kamer mocht gaan. Hij maakte er een afzonderlijK wetsontwerp van en liet het, nog vóór het reces, door de Kamer goedkeuren. Katholieke waardigheid en hardnekkigheid maakten diepe indruk Dhr Struye. oud-voorzitter van de Senaat, wees hierop bij de aanvang van het debat in de Hoge Vergadering en protesteerde te gen de «schijnbehandeling» van het ontwerp en tegen het feit dat de meerderheid de Se naat aanzag als een Hof van bekrachtiging van wat de Kamer gestemd had. Desniettemin hebben de woordvoerders van de minderheid, inzonderheid oud-minister De Bruyne en Van Zeeland en Kanunnik Philips zich op een verheven standpunt geplaatst om het ontwerp te becritiseren. Hun tussenkom sten. aan wier verheven karakter de liberale voorzitter Gillon herhaaldelijk hulde bracht, maakten een diepe indruk op tal van linkse senatoren. De agressieve tussenkomst van de liberale groepvoorzitter Coulonvaux en de zenuwachtige, onwaardige onderbrekingen van de zeer sectaire mevrouw Vandervelde en van de niet minder sectaire Harmegnies hadden enkel de bedoeling het debat op een leger peil te brengen om de partijdige harts tochten te doen zegevieren. Hierbij kwam dat de fenomenale anti-Col- lard-betoging te Brussel, ook in bepaalde linkse kringen en in de niet-politieke mi lieu's. een enorme indruk verwekt had. Nationale Commissie voor ruim onderzoek Er werd van CVP-zijde weer teruggegre pen naar het voorstel de onderwijskwestie aan een ruim onderzoek te onderwerpen in de schoot van een nationale commissie, waar in de onderwijsdeskundigen en de sterren van het intellectueel leven ruim zouden ver tegenwoordigd zijn. Deze gedachte leidde tot een eerste con creet voorstel op de vergadering van de CVP-Sinaatsfractie. In zijn zeer inslaande Na elf Juli, één en twintig Juli Op elf Juli hebben wij gevlagd of niet gevlagd. Op één en twintig Juli idem. Maar gevlagd of niet, diep in ons hart ligt de gehechtheid aan Vlaanderen, dat is aan het Vlaamse Volk dat van hetzelfde vlees is en hetzelfde bloed als wij. En even diep in ons hart leeft onze ge hechtheid aan België. De gehechtheid ligt diep. en uit zich niet in vlammende woorden en grote gebaren a la Demany Het zijn de daden die tellen. Het katholieke Vlaanderen houdt van Bel gië. Vlaanderen heeft België gebaard, 't Is een lastig kinderbed geweest. Eeuwen lang heeft Vlaanderen gewerkt en gevochten, ge zweet en gebloed om de Franse veelvraat manieren te leren. De geschiedenis van Vlaan deren, te beginnen met Boudewijn met de IJzere Arrn, tot de Boerenkrijg tegen de Franse Omwenteling is één strijd geweest tegen de veroveringszucht der Fransen. In de oorlog van 14-18 moest Monseigneur Baudrillard in een aanspraak verklaren «La Belgique est une couronne que la Providen ce a placée sur la tête de la France...» Zon der de Vlamingen zou die kroon er niet ge weest zijn. De Fransen zouden ze vernield hebben gelijk ze de kroon der Franse ko ningen hebben vernield. De Vlamingen hebben gewaakt en gevoch ten, eeuw na eeuw, tegen de Franse erfvij and. Ze hebben gevochten - alleen - gevoch ten met de Engelsen, met de Spanjaards, met de Oostenrijkers, met de Hertogen van Bur- gondië. met al wie gij wilt. Altijd tegen Frankrijk nooit met Frankrijk. In 1914 heb ben Vlaamse soldaten het eerst in het gelid gestaan nevens de Fransen omdat dan voor de eerste maai België bedreigd werd door een sterker slokop dan Frankrijk. Vlaanderen houdt van zijn kind. Omdat het er zo zeer heeft voor geleden, houdt het er bijzonder veel van. Gelijk een moeder het eten uit haar mond spaart om haar kind te voeden heeft Vlaanderen zijn eigen belan gen. zijn heiligste rechten geofferd voor het welzijn van België. De Waalse groot-industrie is groot gewor den dank zij het Vlaamse geld. Vlaanderen is als een oude sukkel van een Moeder die voor zichzelf geen rok durft kopen om het kind schoon te maken tussen de schoonste. Moeder Vlaanderen is de dienstmeid van haar kind en voelt zich gelukkig omdat zij meid mag zijn. Onze glorierijke huidige regering komt nog zo even driehonderd millioen cadeau te doen aan de Waalse industrie en berooft de Vlaam se katholieke schoolgaande jeugd van haar schoolgeld omdat er geld te kort is en de Vlaamse arbeider blijft doppen. Maar Vlaan deren blijft trouw. Sinds jaren wordt Vlaanderen niet alleen stoffelijk benadeeld. Vlaanderen wordt zede lijk gemarteld. Tien jaar gaat. het slagwoord «l'incivisme est a droite» en wordt het te pas en te onpas Vlaanderen in het gezicht ge slingerd door het kind dat door Vlaanderen miskweekt en verwend werd het kind «qui est a gauche». En dat Waalse linkse kind dat zijn ideaal uitschreeuwt, dat de huiskring wil ontvluch ten en met de Franse Marianne wil gaan huizen, gaat maar voort met Vlaanderen te plunderen en te sarren, wel wetende dat Vlaanderen toch zijn kind niet verloochent. Zij zwaaien de Belgische driekleur al oogs- kens te trekken op de Franse driekleur en hun grootste vermaak is het leedvermaaK. V laanderen te folteren en te doen folteren door de linkse Vlamingen die het vuile werk doen voor een glimlachje van de verwende dochter. Spijts alles blijft Vlaanderen trouw. Vlaan deren staat i'echts en het incivisme troont links Vlaanderen standvastig in zijn trouw blijft onwankelbaar leven in de hoop dat het incivisrr.e van links eerstdaags zal gestraft worden ais moordpoging. rede ontwikkelde oud-premier Van Zeeland eenzelfde gedachtengang. Ten slotte diende groepvoorzuter Struye een formeel voorste! in. Oud-strijders steunen verzoeningsvoorstel D.hr Struye wist zijn voorstel buitengewoon kracht bij te zetten door de lezing van een verklaring van 14 verenigingen van oud-strij ders en slachtoffers uit de beide oorlogen, die eenparig op een nationale oplossnig en de oprichting van een commissie van men sen van goede wil aandrongen. Sommige so cialist".*: onderbraken, dat de zaak de oud strijders niet aanging, hierbij vergetend dat zij. tijdens de homogene regering, voortdu rend het verzet en de oud-strijders misbruik ten in hun demagogische actie om de CVP- rcgcring voor te stellen als een regering van en voor de incivieken Coup de théatre Het voorstel van de heer Struye, aldus ge rugsteund door de meest verdienstelijke landsburgers, maakte een buitengewone in druk. inzover dat de voorziene avondverga dering van de Senaat niet doorging cn het vervolg van het debat verdaagd werd tot 's anderendaags, blijkbaar om de groepen in de gelegen.heid te stellen positie te kiezen. Op de ochtendvergadering van Vrijdag ge beurde dan het merkwaardigede verdere bespreking werd verdaagd tot Dinsdag, om een modus vivendi te vinden. De socialisti sche groepvoorzitter Rolin heette zich, tot verrassing van de meest sectaire socialisten, akkoord met het voorstel Struye op voor waarde echter dat de wetten Harmei vanaf 1 Augustus e.k. geschorst worden n er te ruggegaan werd naar de toestand van 1949. De Eerste-Minister voegde er aan toe dat desgevallend een wetsontwerp zou ingediend worden, luidende H de wetgeving Harmei is geschorst, 2datum van inwerkingtreding hiervan: 1 Augustus 1955. De CVP-groep vroeg uitstel tot Dinsdag daaropvolgend om de kwestie te onderzoeken en de zitting werd voor geheven verklaard. Parlementair succes Wegens de nationale feestdag moet ons blad vroeger dan anders gezet worden en kunnen wij geen commentaar wijden aan de beslissing, die uiteindelijk zal getroffen wor den. Op het practisch parlementair plan l.ceft dhr Struye ongetwijfeld een succes geboekt. Het was een eis van de regering en er werd door de linkse meerderheid beslist dat, fen allen prijze. de algemene bespreking van het ontwerp Collard de vorige week moest uit geput zijn en dat er de Vrijdag 's ochtends, 's namiddags en 's avonds zou vergaderd worden. Dhr Struye wist dit opzet te ver hinderen. Grote hoop gewekt Bij velen werd ongetwijfeld grote hoop gewekt, de hoop dat het gezond verstand zal zegevieren en dat er uiteindelijk geen school wetgeving kome waartegen de meerderheid van het land in het verzet staat. Aan de hand van de Annalen van de Ka mer van Volksvertegenwoordigers kunnen talrijke verklarigen van rechts en van links naast mekaar gelegd worden, die, indien het ernst is bij degenen die ze aflegden, tot een vergelijk kunnen leiden. Er is o.i. echter slechts één vergelijk mogelijk, namelijk de erkenning algeheel en volwaardig van de beide nationale takken van het onderwijs: het vrij onderwijs voor de kinderen varv-de katholieke ouders, het officieel onderwijs voor de andersdenkenden. Voetangels en schietgeweren Het tegenvoorstel Rolin-Van Acker houdt echter ongetwijfeld een gevaar in. Afschaf fing van de wetgeving Harmei vanaf 1 Au gustus e.k. betekent dat de leerkrachten uit het vrij middelbaar onderwijs geen wedde vanaf die datum meer zullen ontvangen. Er is een mogelijkheid dat dhr Van Acker dit tegenvoorstel gedaan heeft om zijn troe pen bij te houden en de pil te vergulden. In elk geval is dit tegenvoorstel niet-aanvaard- baar zonder een gentleman's agreement-», zonder de verzekering dat de nieuwe wetge ving. wat de subsidiëring betreft, zal toege past worden met terugwerkende kracht van- ai 1 Augustus. Zoniet zouden de katholieken het kind van de rekening kunnen zijn. Succes van het Petitionnement Tijdens zijn toespraak tot de Brusselse betogers kondigde dhr Lefèvre de uitslag van het nationaal petitionnement aan. De uit slag overtreft de meest optimistische ver wachtingen. Het aantal verzamelde handte keningen van kiesgerechtigde burgers over trof in verre mate de 2 millioen. Wij geloven niet dat. zoals een blad sug- gei eerde, het petitionnement van aard zou kunnen zijn de Koning er toe te brengen zijn veto te stellen tegen de wet Collard en tot rie ontbinding van het Parlement over te gaan. Het is niet gewenst de geesten van 1950 opnieuw op te roepen. Desniettemin heeft het sue van het pe titionnement een verreikende oetekenis. Er werden meer handtekeningen van volwasse nen verzameld dan er stemmen op de CVP uitgebracht werden in April 54. Niemand zal daarbij loochenen dat er zeer talrijke per sonen. vooral in de steden, niet konden be reikt worden en dat. in geval van referen dum. de uitspraak nog leerrijker zou geweest zijn. Het petitionnement heeft uitgewezen dat, tarijke personen, die normaal niet tot de rechtse opinie behoren, hun ontstemming betuigd hebben over het sectarisme van de regering. Tenslotte werd liet bewijs geleverd dat de huidige pariementsmeerderheid niet meer strookt met de opvattingen van de meer derheid der Belgische kiezers. Bij het zingen van de Internationale Eer. prijsuitdeling kan leerzaam zijn. In de randgemeente van een Vlaamse grootstad die inzake bevolking op de 8ste plaats komt. werd de proclamatie van de uitslagen, be haald in het atheneum, opgeluisterd met stukken uit Verhaeren's anti-katholiek stuk «Le Moine». wat aanleiding gaf tot een er gerlijke anti-katholieke demonstratie van bepaalde ieraars. Het meest ergerlijke was echter dat dit stuk besloten werd met het zingen van de Internationale Deze aststelling moet ons niet ontstem men. Het bewijs werd nogmaals geleverd dat, in tegenstelling met zeemzoete verkla ringen in de Kamer, de staatsschool enkel gschikt is voor de kinderen van niet- en anti katholieken. Buiten het Parlement heeft dhr Collard overigens verklaard dat het aantal olficiële scholen in Vlaanderen moest uitge breid worden om er evenveel socialistische steunpunten van te maken. De toestand is duidelijk het officieel onderwijs is er voor de niet-katholieken. Daaruit moeten de pas sende gevolgtrekkingen cp het parlemen tair plan gehaald worden. De Dender klok Handelsfoor

Denderklok | 1955 | | pagina 1