Van 13 tot 21 Oogst 1955 Bezoekt de Achtste VAN N I NOVE Bisschoppelijk College FEESTELIJKHEDEN 0. L. Vrouw ten Hemel Opneming Door de Periscoop Wij maken uw balans op Mijnheer Van Acker Het Katholieke Kind in de Katholieke School Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 14 Oogst 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 gehouden in het Weggevoerdenstraat met de grootste verscheidenheid van producten, verdeeld onder 50 STANDEN De HANDELSFOOR is toegankelijk Zaterdag 13l - van 18.30 tot 21 uur Zondag - van 14 tot 21 uur Maandag (hoogdag) van 14 tot 21 uur Dinsdag - van 15 tot 21 uur Woensdag - GESLOTEN Donderdag - van 15 tot 21 uur Vrijdag - GESLOTEN. Zaterdag - van 15 tot 21 uur Zondag 21° van 14 tot 21 uur Zaterdag 13 Oogst Tc 18.30 uur PLECHTIGE OPENING van de Achtste Handelsfoor van Ninove Deze plechtigheid zal opgeluisterd worden door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk van Ninove. Zondag 14 Oogst Te li uur KUNSTCABARET met het optreden van de clowns Dussy en Baba, de televisie-ster Johnny Steggerda, en Sylvia Van Loo, die verschillende spelen aan het publiek voorsteld. Te 20 uur KUNSTCONCERT door de Katholieke Harmonie Door Eendracht Sterk» van Ninove, onder leiding van de heer José Collin. Maandag 15 Oogst (Hoogdag) Te 20 uur OPENLUCHTTONEEL door de Artisten van het Nieuw Nederlands Toneel onder leiding van de heer Frans Poos. Het is de eerste maal dat dit gekend Gezelschap te Ninove in openlucht zal optreden. - Wordt opgevoerd het blijspel «DE GETEMDE KWEZEL» Donderdag 18 Oogst Te 20.30 uur NON STOP RECHT DOOR LACHEND DOOR HET LEVEN met De Zingende Sterren van Waregent, onder de directie van Magloire LOQUET. Op het programma Het symfonisoh orkest, De radio-vedette AGNES VERSTRAETEN, De Kunstdeclamator, De Waregemse Moppentapper, De zes fantaisisten in hun bonte sketsen, De Kunstfluiter, Het Ballet-Operettenensemble van "De Zingende Sterren,., Zaterdag 20 Oogst Te 20 uur MUZIKALE AVOND door een accordeon-gezelschap (15 uitvoerders) met de medewerking en onder leiding van accordeon-virtuoos de Heer LOUIS HAMELRIJK. Zondag 21 Oogst Te 15 uur OPTOCHT van de Kon. St Xaverius-Turngilde uit Zele door de bij zonderste straten van onze stad. Deze keurgroep zal begeleid worden door de Koninklijke Katholieke Harmonie van Menen. Te 16 uur GROOTS TURNFEEST door voormelde Turngilde, met het optreden van FRE DE WAELE, kampioen van België en de beste puik-turners van het land. Te 20 uur KUNSTCONCRRT door de Kon. Katholieke Harmonie van Menen, gepromoveerd tot de categorie uitmuntendheid van de Provincie West- Vlaanderen. - 80 gekostumeerde uitvoerders, onder leiding van de Heer Emile Onraet. Ingang t fr. boiiderilHfc t «O fr. ZALIGE HOOGDAG Gans de Kerk sluit zich aan bij de feest vierende engelen en heiligen, doch met dit verschil dat de laatsten Maria zien in haar volle heerlijkheid, terwijl wij haar slechts aanschouwen heel in de verte, als in een spiegel. Want noch oog heeft gezien noch oor gehoord wat de Heer zijn Moeder in het rijk van de glorie heeft voorbereid. Zij die hier beneden vol van genade was is daarboven vol van glorie. De plaats welke ze aan de zijde van haar Kind innam, heeft ze in den hemel niet afgestaan. Haar glorie- troon is voor eeuwig gevestigd aan de rech terhand van haar Zoon. «Ik ga u een plaats voorbereiden» zegde de Heer tot Zijn Apos telen. Met meer reden heeft Hij dat woord tot Haar gericht die Hem in haar maagde lijken schoot een waardige plaats had ge geven. De H. Kerk, wier liturgische woordenschat zo rijk is, vindt vandaag geen woorden om Maria's roem te vertolken. Altijd herhaalt ze in haar Officie de Woorden van haar on macht «Gods heilige Moeder is verheven boven de engelenkoren in het helmels rijk» Hoe zullen wij dan kunnen beschrijven wat er in de hemelzalen omging de dag van Maria's ten Hemel Opneming Elke ziel die de hemel binnentreedt verhoogt het acciden teel geluk der hemelingen. Maar hier gaat het niet om een ziel hoe heilig ook. Wel om Gods Moeder, het ideale schepsel, het won derwerk van de Allerhoogste die haar in trede doet. De eeuwige poorten gaan open om haar doorgang te verlenen. Palmen wuiven. Ba zuinen weerschallen. Harpen zingen. Negen engelenkoren barsten los in vreugdegejuich en jubelend gezang. Maria schrijdt vooruit tot aan de troon die op haar wacht. «Kom, zegt de Heer. dat ik U krone». Hij omkleedt haar met de koninklijke mantel, geeft in haar hand d scepter van haar grenzeloze macht, plaatst op haar hoofd de diadeem en terwijl Maria zich neerzet, stelt Hij Haar aan tot erfgenaam van zijn glorie en macht. Waar is de Florentijnse meester die dat tafereel op waardige wijze heeft voorgesteld? Waar is het menselijk genie dat Maria's groot heid heeft gepeild Waar is de tong die haar naar waarde heeft geloofd?... Het koningschap van Maria is niet enkel een woord, een titel. Het is meer dan het dragen van koninklijke waardigheidstekenen. Het is meer dan een recht op speciale eer bewijzen. Koningin is Zij in de volle zin van 't woord. Beter dan welke aardse vorst ook vervult Ze de functies van het koningschap. Welke zijn deze bedieningen Een vorst maakt wetten op, geeft bevelen, spreekt recht en schenkt genade aan de schuldigen. Zeker, dat zijn voorrechten eigen aan ko ningen. Maar niet de voornaamste. Wanneer God zijn gezag aan aardse vorsten meedeelt, wil Hij voor alles dat de gezagdrager bezorgd is om het welzijn van zijn onderdanen. Hij moet zijn de steun van de zwakken en min- begoeden. de troost van de noodlijdenden. Goed voor eenieder. Die rolt vervult Maria lijk Zij alleen dat kan. De vorstelijke mantel waarmee God haar België is een Wonderland. Daar is alles te vinden, zelfs dat wat elders niet te vin den is. België heeft wetten. Dat vindt gij overal. Maar België heeft wetten zonder sancties. Een wet schept rechten of plichten, soms de twee te gelijk. De wet moet nageleefd wor den en wie ze niet naleeft stelt zich bloot aan sancties. Wie de wet overtreedt zal ge straft worden met boete die schommelt tus sen een minimum en een maximum en met gevang dat ook schommelt tussen een maxi mum en een minimum. Tot voor enkele jaren kon niemand zich indenken dat het anders kon zijn. Iedereen wist wel dat moeder Justitia een geblind doekte Madame is die niet ziet wie voor haar verschijnt en die zelfs niet ziet als haar ba lans scheef hangt. Ieder burger is strafbaar als hij werkt met valse maten of valse ge wichten. Moeder Justitia is niet strafbaar. «Res judicata pro veritate habetur», dat wil zeggen dat een vonnis dat geveld is aanzien wordt als rerhtvaardig ge ziet, hé, dat ik niet alleen Frans ken, maar nog Latijn daar bij Dat is zo in alle landen die het Oude Romeinse Recht als basis hebben van hun rechtspraak. Voor enkele jaren werd in de Belgische Kamer een wet gestemd waarvoor de wet gever weigerde sancties te voorzien. En die Wet werd gestemd niet door een regeringsmeerderheid tegen het hevig pro test in van een sterke minderheid. De drie historische partijen hebben het peterschap over die wet aanvaard. Sinds dat ogenblik wisten alle ernstige mensen dat de Wetgever het zot houdt met de burgers van dit Land. Het was een wet over het gebruik der ta len. 't Was een been dat ze wierpen aan de Vlaamse LeeuW. Hij kon daar aan knagen en ondertussen koest blijven. Die wet werd niet toegepast door de Open bare Besturen, zelfs niet in de paleizen van Moeder Justitia en dromers van mensen die dachten dat wet - wet was en die ze gratis, voor niet, wilden uitvoeren werden in de doos gedraaid om een wet te hebben toege past zonder daarvoor opdracht gekregen te hebben. Natuurlijk is dat kluchtig, en er werd om gelachen door mensen die niet eens dachten dat zij zich zelf uitlachten. Nu onlangs is aan het licht gekomen dat het phonomeen van Wetten zonder sancties sinds lang bestaat. Wij hebben een grondwet, de meest libe rale die ergens ter wereld bestaat en daar mocht niet aan geraakt worden dan door de Kamers, samengeroepen in Constituante, en er was een meerderheid vereist van. de twee derden der stemmen. De Kamer die nu zetelt is gekozen als «Constituante». Ze heeft er na anderhalfjaar nog niet aan gedacht. Zij kan trouwens geen meerderheid van de twee derden bijeen krij gen. Zij heeft nu een wet gestemd die historisch rechtstreeks tegen de grondwet indruist. De Kamer die daarvoor niet als Constituante zetelt heeft met simpele meerderheid vast gesteld dat zij niet ongrondwettelijk is en de Raad van State heeft haar gelijk gege ven... en 't is gebakken. De grondwet is op dat punt voorbij gestreefd... zeggen ze. Niet alleen op dat punt maar in haar geheel is ze voorbij gestreefd en wij zijn in één dag van het meest vrije volk ter wereld, eeuwen ach teruit teruggevallen onder het regime van «le bon plaisir». 't Is niet meer «le bon plai- sir» van Lodewijk de XIV, 't is dat van schoolmeester Buset. En om uit het slop te geraken rest er ons niets anders dan onze stem te weigeren aan gelijk welke kandidaat die het principe van de volksraadpleging niet aanvaardt. De Volks raadpleging die de Kamer kan schaak-mat zetten en de Raad van State mee vermits de Koning het niet meer kan en de grond wet ook niet. En er is nog een wet zonder sancties die onze bazen ons willen opdringen. Die heren houden niet van sancties dan kunnen ze al doen v/at ze willen. Die wet zonder sancties is de lekenmoraal. Die moraal verplicht u alleen tegenover u zelf. Als gij er uw broek aan vaagt is ze er aan gevaagd. Als gij niet te hard vaagt dat de broek er door gescheurd is, za! niemand het zien noch Weten en gij zijt en blijft een gentleman. Die domme Christen moraal met haar sanc ties van hemel en hel, moet uit de weg. Dan doet de machtdrager al wat hij wil. Hitier mocht, al bij monde van die moraal, zinlo zen en gebrekkigen uit de weg ruimen... Als wij niet tijdig reageren zullen z'ons gelijk de oude paarden naar den abattoir doen en afsmelten om er wagenvet van te maken. Dhr Van Acker is een vindingrijk man. Net als de goochelaar op de foor slaagt hij er in zijn toehoorders appelen voor citroenen op te solferen. Eén van de knepen van de Eerste-Minister was. onmiddellijk na zijn bewindsovername, te schermen met de zogenaamde "balans., van het beleid der homogene regering. De socialistische gazetten dikten de ministeriële verklaring aan. De lezers moesten de indruk krijgen dat de homogene regering een enorm tekort naliet en er lustig op los geleefd had. Herhaaldelijk werd nadien met deze "ba lans., geschermd alsof het een boeman was die de oppositie het zwijgen moest opleggen. We zijn thans 16 maand na de linkse machts overname. Van de balans is er niets in huis gekomen. De socialistische gazetten bewaren er het zwijgen over. Elkeen echter zijn beurtHet is de wet van de vervelende rechtvaardigheid. Van daag maken we een aanvang met de balans van het beleid van de tandem Van Acker- Liebaert Geen nieuwe belastingen Dhr Van Acker wist dat zijn geroddel over de "balans., slechts een doekje voor het bloe den was. In de regeringsverklaring van 4 Mei 1954 verklaarde hij plechtig dat er in geen geval nieuwe belastingen zouden ge heven worden. Hoe kon*dhr Van Acker zulks verklaren, indien hij er niet van overtuigd was dat de balans van het regeringsbeleid van de heer Van Houtte geen verrassingen zou voorbehouden De stand van zaken nagelaten door Eerste- Minister Van Houtte en zijn Minister van Financiën, de onkreukbare, financieel-ortho- doxe baron Albert-Edouard Janssen heeft inderdaad geen verrassingen voorbehouden, maar de nieuwe belastingen zijn niet uitge bleven. Even het geheugen opfrissen Wij zullen in dit verband even het ge heugen opfrissen, er tevens aan herinnerend dat de homogene regering nooit haar toe- Vervolg op het tweede blad) VERMEYLEN MAAKT COLLARD LEUGENACHTIG Tijdens de slotzitting van de debatten over het schoolprobleem in de Senaat neeft dhr Collard, nagenoeg een half jaar te laat, gelogenstraft dat hij te Sint- Gillis zou verklaard hebben dat de nieuwe officiële scholen in Vlaanderen even veel socialistische steunpunten waren. Niet alleen is deze logenstraffing bedenkelijk laat gekomen, maar dhr Ver- meylen, minister van Binnenlandse Zaken, heeft een verklaring afgelegd die deze van dhr Collard overwaard is! Hij verklaarde nl.s "Vergist u niet, de schoolstrijd is een belangrijke po litieke oorlogsmachine. Wat de CVP verontrust is de voortdurende uitbreiding van de socialistische beweging. Het is ,de beweging die de gewetens bevrijdt. Het is de geleidelijke opheffing van de hypotheek van obscurantisme en fana tisme De schoolstrijd werd ontketend door de linkse regering. Zij aanziet dus de uitbreiding van het staatsonderwijs en de cnderjukking van het vrij onderwijs als een oorlogsmachine. Zij aanziet zich in oorlog tegen het vrij onderwijs. Wij zijn dhr Vermeylen dankbaar voor deze duidelijke taal. De katholieke ouders weten nu wat zij van het niet-katholiek onderwijs moeten denken. Daarom Het Katholieke Kind IN DE KATHOLIEKE SCHOOL heeft omkleed, bergt ongekende schatten van goedheid. Haar handen zijn gevuld met ze geningen en haar hart loopt over van me delijdende liefde. Wanneer Zij in de loop der tijden op de aarde verscheen, ontstak Ze telkens nieuwe Haarden van geluk. Soms kwam Ze om de schuldigen te vermanen, nooit om te straffen, altijd om nieuwe be wijzen te geven van haar grote liefde. Maria kan niet anders dan beminnen. Als moeder van God draagt ze trouwens dezelfde naam als God Liefde. Laten We ons dan verheugen vandaag met onze Moeder de H. Kerk, verheugen om Haar die vreugde brengt aan gans de wereld. Ver heugen als koningskinderen, want dat zijn we allen die een Konmgin tot Moeder hebben Maria's ten Hemel Opneming zullen we vieren als dankbare kinderen, die juichen om al de eer die hun Moeder te beurt valt, maar ook om al de weldaden die Zij voort durend aan de haren geef{. De Dender klok Handelsfoor

Denderklok | 1955 | | pagina 1