GEZELLIG TUINFEEST 8e Handelsfoor van Ninove Een ploeg ministers die niet tellen kon Door de Periscoop Herderlijk Schrijven en Socialistische Onzin Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 21 Oogst 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nino ve Handelsregister Aalst 1093 NINOVE Op Zondag 28 Oogst 1955 Parochiaal Vacantiepatronaat te 15.30 uur In de Hovingen van 't HOF TER DUiST Muziek - Allerhande Spelen Familiaal Samenzijn. Inkomprijs 10 frank Koud Buffet - Lekkere Dranken. Prachtige Verlichting. Kinderen met hun ouders gratis OM EN ROND... DE PLECHTIGE OPENING VAN ZATERDAG Zaterdag jl. nam voor de achtste maal de Handelsfoor van Ninove een aanvang. Gewoonte trouw, ging dit gepaard met een Plechtige Opening en de Katholieke Harmo nie «Door Eendracht Sterk» van Ninove zorg de voor de feestelijke stemming. Stoetsgewijze ging het naar het College, waar de heer René Luysterman, voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond van Ninove, een toespraak hield waarin hij de aanwezigen welkom heette en dankte voor de blijken van sympathie en medewerking. Na nog gewezen te hebben op het economisch belang van de Ninoofse Handelsfoor en de hoop uitdrukkend dat deze terug tot een groots succes zou uitgroeien, verzocht spre ker Senator Santens, deze plechtig voor ge opend te willen verklaren. Senator Santens. nationaal Voorzitter van het NCMV. hield een schitterend betoog waar in hij de toestand van de christen Midden stand, in de huidige omstandigheden, in een klaar daglicht stelde. Hij feliciteerde de plaatselijke Middenstandsafdeling voor haar doorzettingsvermogen en de exposanten voor hun werklust. Tot slot deed spreker een op roep tot de middenstandsjeugd waarna hij plechtig de 8e Handelsfoor van Ninove voor geopend verklaarde. Na het spelen van het Vaderlands Lied brachten de genodigden een eerste officieel bezoek aan de 40 standen, die een werkelijk prachtig geheel vormen en de grootste ver scheidenheid van producten in zich houden. Vervolgens had een ontvangst plaats waar op na een korte toespraak van dhr Voorzitter. Zeereerwaarde Heer Kanunnik Colpaert. Na tionaal Proost van het NCMV. ook nog het woord voerde. Een paar honderden mensen hielden er aan reeds van op de dag der opening een bezoek te brengen aan de Handelsfoor. ZONDAG 14 COGST Een zware hemel vormde bij de inrichters een gegronde vrees dat de voorziene attrac ties voor deze Zondag, misschien niet of zon der bijval zouden moeten doorgaan. Gelukkig verliep het veel beter dan ver wacht en kon. bij een waterzonnetje dat nog af en toe achter een dikke wolk wegkroop, het Variétéfeest te 17.30 uur een aanvang nemen. Een duizendtal kijklustigen volgden met aandacht Johnny Sleggerda. de internationale clowns Ducy en Baba. en Sylvia Van Loo in hun variërend programma. Het optreden van de kleine gasten voor de micro was een attractie op zichzelf, terwijl Baba zorgde dat de aanwezigen veel pret aan hun namid dag beleefden. Nog veel talrijker was de menigte aange groeid toen te 20 uur een Kunstconcert werd uitgevoerd door de Katholieke Harmonie «Door Eendracht Sterk» van Ninove. onder leiding van dhr José Collin. Gewoonte trouw wist onze Harmonie terug haar toehoorders te begeesteren en werd ieder stuk op een daverend applaus onthaald. Met een vlaagje regen gelukkig na het Kunstconcert werd deze dag in de beste stemming besloten en was de inzet van deze 8e Har.delsfoor een groot succes. ÉR WAS EENS MAANDAG 15 OOGST Onze Lieve Vrouwke van half-Oogst be gunstigde de inrichters van dit groots initia tief met een prachtig zomerweertje en nog nooit werd het College van Ninove door zo een massa volk ingenomen. Dhr Poos, wiens gezelschap deze avond «De Getemde Kwezel» in openlucht opvoer de, keek zich d'ogen uit en mocht bij zich zelf wel denken aan de beste en goedkoopste rekiame die de Handelsfoor van Ninove hem bracht. Het was toneel \an de bovenste plank, zo dat het dankbaar en aandachtig publiek (het was muisstil tijdens het spel) haar toejui chingen niet spaarde en menig «open doekje» de spelers te beurt viel. Waarlijk een avond uit de duizend DINSDAG 1a OOGST De dag van de stille kopers... De dag van de exposanten en de inrichters... De dag van de volle teug Hij is verlopen zoals ieder jaar... met zeer. zeer veel bier. DONDERDAG 18 OOGST En... terug een weertje dat was wegge legd cm een gezellige avond in de Handels foor door te brengen. Deze prachtige zomeravond en het schit terend programma met de «Zingende Sterren van Waregem» deden het volk van de stad en omliggende bij stromen naar 't College «trekken», zodat te 20 uur de koer terug prop pensvol bezet was. Onder het motto «Lachend door het Leven» in zeer rijke gevarieerde nummers opgedisi, mochten de «Sterren», onder leiding van Ma- gioire Loquet, voor hun eerste optreden te Nmove. een welverdiend succes oogstten. De radio-vedette Agnes Verstraeten en de Waregemse moppentapper wisten waarlijk hun toehoorders mee te slepen in de gepaste atmosfeer. De twee duizend koppige bezoekers brach ten hen dan ook, bij net einde van het pro gramma. een ovatie die ze niet viug zullen vergeten. En de mooie standen, en de varierende at tracties, en de gunstige weersomstandigheden bezorgden de 8e Handelsfoor van Ninove. tot nogtoe. een nog nooit gekend succes. Wie nog niet geweest is moet er komen en wie er kwam zal er nog komen Zaterdagnamiddag te 17 uur zijn alle schut ters uitgenodigd op onze jaarlijkse vrier.den- schieting. waaraan mooie prijzen zijn voor zien. Vandaag Zaterdag krijgt U een Muzikale Avond door een accordeon-ensemble onder leiding van accordeon-virtuoos de heer Louis Hamelrijck. 2ü jonge accordeonisten zul len de aanwezige muziekliefhebbers laten genieten van hun kunstvolle prestatie. Zondag, sluitingsdag, na hun optocht door de stad. zullen de puikturners van Zele. een buitengewoon programma uitvoeren, dit. ter gelegenheid van hun 5e optreden te Ninove. Te 20 uur wordt de bezoekers een Kunst concert aangeboden door de Koninklijke Har monie van Menen onder leiding van dhr Emiei Onraet. Laat deze enige gelegenheden niet voorbij gaan en brengt nog enkele gezellige uurtjes door in deze 8e Handelsfoor. Ingang 5 Ir. Wat nu volgt, is geen legende, het is vast te stellen in 1955. Inderdaad, wij gaan U bewijzen, geachte lezer, dat van al die mannen die thans in een ministerzetel zitten, er geen enkele kan tellen. Van Acker telt de werklozen en hij zegt dat er nu veel minder zijn. Maar hij vergeet er altijd een deel te tellen nl. deze die wer ken aan de openbare besturen. Indien de werkloosheid werkelijk vermindert, dan moet het aantal tewerkgestelden bij de RMZ stij gen en daar vindt ge die werknemers niet terug. De cijfers blijven immers altijd de zelfde. Spinoy wist niet hoeveel soldaten er nodig waren om, als minister van landsverdediging, de aangegane beloften te houden en de vei ligheid van het land te verzekeren en hij stuurde zijn soldaten naar huis na 18 maan den. Het is daarom dat hij thans de gehuw den op tijd en stond terug binnen roept. Collard die Kon ons onmogelijk zeggen, hoeveel leerlingen en hoeveel scholen er zijn. in het openbaar en het vrij onderwijs. Die man kon ook in millioenen franken niet uitdrukken hoeveel geld er nodig is om onze katholieke colleges en vakscholen in stand te houden. Daarom zal hij alleen de leraars betalen en de scholen laten kreperen van armoe. Op dat ogenblik zal zijn rekening kloppen. Leburton, die beweert dat hij beter kan tellen dan De Taeye. Deze laatste reikte plechtig de honderd duizendste bouwpremie uit. Leburton maak te een nieuwe optelling en volgens die uit slag gaf hij een nieuwe honderdduizendste premie, in Wallonië natuurlijk. Hij beweert het aantal bouwpremies niet te verminderen en toch wijst de statistiek op een vermindering met de helft. Als wij zeggen 35 millioen voor de gezins hulp dan zegt hij dat 20 millioen voldoende is. Achteraf moet hij terug gaan bedelen bij de minister van finanties. Lefebvre en Larock, die tellen samen de koeien om te weten of er genoeg slachtvee is en ze kloppen er neven. Daarom zetten ze de Franse grenzen open om hun rekening te doen kloppen. Spaak die telde in 1949 zodanig veel com munisten dat hij er schrik van had. Nu zijn er te weinig daarom zal hij er wat bij kwe ken in de nieuwe openbare scholen. Van Glabeke die kon heel zeker niet tellen want in 1945 heeft hij zoveel incivieken ge maakt als dat er coloradokevers op de pa tatten zaten. Een beetje later kwam hij tot de bevin ding dat de «N.V. Petrofina», die met de vijand geld verdiende, geen geld genoeg ge wonnen had en hij vloog buiten als Minister van Justitie. Over enkele maanden had hij zich weer misrekend. Hij had millioenen over en hij speelde ze in de zakken van een familielid. Hij vloog weer buiten, als Minister van Openbare Werken, omdat hij geen onder scheid kende tussen een eerlijke rekening en een misberekende eerlijkheid. Buisseret is tot het besluit gekomen dat er Er is nieuws. Er komen tien Belgen naar huis uit het eindeloos grote Rusland De oorlog is in feite tien jaar gedaan. De regering en het Rode Kruis van België heb ben herhaaldelijk aangedrongen bij de rege ring en het Rode Kruis van Rusland om de Belgen vrij te krijgen die er nog waren. Keer op keer kwam het hopeloze en troosteloze antwoord«Er zijn er geen meer». Nu en dan kwam er een Duitser een Frans man of een Belg thuis 't Waren er die weg gelopen waren uit de kampen en die, dank hun uithoudingsvermogen en veel geluk, er in geslaagd waren hun haardstede te berei ken. Ieder van hen zeier zitten er nog veel! Nieuwe navraag en nieuw hopeloos ant woord «er zijn er geen meer» Nu zijn er nog. Er komen er tien vrij en niemand heeft gezegd dat het de laatste tien zijn. Dat is nieuws, precies geen groot nieuws. Zij zullen niet veel vertellen, niet meer dan zij die teruggekomen zijn uit de kampen van Duitsland. Hoe de Duitsers het daar gedaan hebben weten wij een beetje. Hoe de commu nisten het daar gedaan hebben weten wij niet. Iedereen zwijgt; de ene omdat hij zwij- gei. moet en de andere omdat hij niet spre ken wil. 't Zal hier weer hetzelfde zijn. Toch is het verheugend nieuws omdat er in tien gezinnen zal een beetje vreugde zijn! Laten wij gauw zeggen dat de regering van Rusland daarom niet gelogen heeft... Tegen de machtigen der aarde wordt nooit gezegd dat ze liegen of dat zij gelogen heb ben. Zelfs als het waar is dat zij gelogen hebben en de aanklager waarheid spreekt, is het altijd mogelijk da,, die aanklager een rechter tegenkomt die gelooft dat hij leuge naar en lasteraar is en over hem vonnis uitspreekt overeenkomstig al de gestreng heid van de Wet. te veel missionarissen en te veel katholieke scholen zijn in Congo. En zeker veel te wei nig openbare scholen. Hij bekent plechtig zijn vergissing maar handelt alsof zijn re kensom juist is. Yermeylen, die kent het verschil niet tus sen G nullen of vijf nullen met eentje voor vermits hij op 26 Maart beweerde dat 100.000 gelijk is aan niemendal. Lilar, die deed de terdoodveroordeelde in civieken tellen, en kwam tot het besluit dat er een teveel was. Daarom stuurde hij de braafste onder de braafste naar huis. nl. Ward Hermans. Rey, die maakte een berekening over de prijs van zalm. olie en rijst, en de uitslag prijs van zalm. olie en rijst, en de uitslag schijnen in het Belgisch Staatsblad. Maar eerlijk gezegd, hij kon er niet aan doen. Het was Van Acker die het hem opgestoken had. Van Audenhove dit geeft cijfers over het aantal gebouwde openbare scholen voor de periode 1945 tot 1950 en dit om te bewijzen dat er te weinig zijn gebouwd. Die optelling was gemaakt door een voorganger en was juist. Heter ware het geweest, om zijn be wijsvoering kracht bij te zetten, had hij het aantal gebouwde openbare scholen gegeven onder Harmei. Maar die optelling moest hij nog maken omdat hij deze van Harmei niet geloven wilde. Had hij die cijfers gegeven, dan ware het voor iedereen duidelijk geweest dat een katholiek minister meer scholen heeft gebouwd dan gelijk welk ander links minister. Anseele, die studeert sinds carnaval op een vierkante hectometer beton. Wat dat wel kan kosten en waar zulk klontje kan neer gelegd worden onder vorm van een toren. Hij heeft zich laten bijstaan door 3 com missies. maar hij neemt de besluiten van die Dat gebeurt in alle landen ter wereld. Daarom haast ik mij om plechtig te verkla ren dat ik niet zeg dat de Russen gelogen hebben. In Rusland komt er nog wat bij. Daar worden de machtdragers niet door de kiezers afgekozen; zij worden door mede- machtdragers afgezet. Op zekeren dag wordt een of ander van die grote mannen denk aan Beria op het onverwachts bij de kraag van zijn frak gepakt en in de doos gedraaid. Enkele dagen nadien vertelt de pers dat die grote staatsman feitelijk een groot bandiet was. dat hij voor het tribunaal alles bekend heeft; dat het doodvonnis werd uitgesproken en binnen de vier en twintig uur uitgevoerd. Bewijzen de feiten nu er machtdragers zijn die gelogen hebben, dan komt de reputatie van de regering niet in het gedrang. De schuldige is reeds veroordeeld en uit de weg geruimd. Zijn leugen belicht de eerlijkheid en deugdzaamheid van hen die nu aan de .Macht zijn. De ministeriele solidariteit speelt daar niet gelijk bij ons. De fouten van de ene worden niet gedekt door de andere. De wet telijke verantwoordelijkheid wordt er niet de feitelijke onverantwoordelijkheid. Bij slot van rekening ben ik toch blij dat het er bij ons niet toe gaat gelijk in Rusland en ben ik vooral blij dat ik die mensen niet onder mijn vrienden tel. Verondestel dat er geen sprake zou zijn van het Kremlin maar wel van het Vatikaan. Wat zouden er plakbrieven op de muren han gen en volksvergaderingen belegd worden, en betogingen op touw gezet voor zekere Ambassade. Maar kom en laten wij niet vit ten. Laten wij blij zijn omdat er wat vreug de komt in tien gezinnen en hopen dat de veiligheid van hier geen roet in het eten zal doen. geleerde heren niet aan. Hij beweert dat zijn misrekeningen de juiste zijn. Van Anseele moet ons dat niet verwonde ren want als hij begint met zegels te drukken weet iedereen wanneer hii begint maar nie mand wanneer hij eindigt. Bossaert die heeft zich ook misrekend aan het pensioen der zelfstandigen. Hij heeft drie wetsontwerpen uitgewerkt, maar voor alle drie had hij meer uitgaven dan inkomsten. Toen hec-ft hij een verzekeringsmaatschappij gevraagd om dat werk voor hem te doen, wat met veel plezier werd gedaan. Nu moet de minister andermans berekeningen verde digen en daarvoor kan hij niet genoeg tellen. Hij heeft van de nood een deugd gemaakt, en zijn private medewerkers meegebracht naar het parlement, om hem een handje toe te steken. Die zijn daar natuurlijk buiten- gevlogen omdat de parlementairen van de CVP wel kunnen tellen. Dat is een van de redenen waarom dat er nog altijd geen pensioenstelsel is voor de zeifstandigen. Er blijft nu nog het geweten of de kunst te onderzoeken van de blauwe Liebaert, maar die studie is zo omvangrijk dat we dat ka pittel moeten onderzoeken in een afzonder lijke bijdrage. Maar een besluit dringt zich op. We stellen dus vast dat de huidige mi nisters niet kunnen tellen. We stellen dus bepaald voor dat ze terug naar school zou den gaan. maar deze keer naar een katho lieke school. Ze zouden daar alleen niet be ter leren tellen, maar ze zouden ook beter de noden leren begrijpen van onze katholie ke school. Men is nooit te oud om te leren en zich te beteren. EUGEEN MORI AU Volksvertegenwoordiger. Het was te verwachten dat het gezamen lijk herderlijk schrijven van onze Bisschop pen over het schoolvraagstuk bij de socia listen in slechte aarde zou vallen. In het al gemeen socialistisch weekblad «Voor Allen» is volksvertegenwoordiger De Coninck van leer getrokken tegen de steilingname van het Episcopaat. Zijn artikel is een monument van onzin en kwade trouw. Alleen katholieke scholen Dhr De Coninck beweert dat vroeger de ouders, voorstanders van het officieel on- durwijs. in de onmogelijkheid verkeerden om voor hun kinderen een officiële school te vinden en vraagt zich af "of het volgens de Belg. Bisschoppen als normaal moet wor den beschouwd dat er in ons land alleen vrije katholieke scholen zouden zijn... Vooreerst is het niet waar dat er geen vol doende officiële scholen zijn. Wat het lager onderwijs betreft, is het gemeentebestuur overigens verplicht een neutrale school op te richten wanneer de ouders van twintig schoolplichtige kinderen daarom verzoeken. Wat het middelbaar onderwijs aangaat, zijn er van oudsher officiële scholen in alle centra van enig belang. Ook voor meisjes De be wering van de Minister in de Kamer dat de eerste officiële middelbare school voor meis jes in Limburg pas geopend werd, was een onwaarheid en het heeft ons verwonderd dat ze niet weerlegd werd. Zo bestaat de Rijks middelbare Meisjesschool te Hasselt sedert ettelijke generaties Het is even grote onzin te veronderstellen dat de Bisschoppen het uitsluitend bestaan van katholiege scholen normaal zouden ach ten. Dit zou normaal zijn. indien al de staats- van katholieke scholen normaal zouden ach- gezag van de Bisschoppen bindend is voor alle katholieken. Niemand denkt er echter aan de anti-katholieken te verplichten hun kinderen aan katholieke scholen toe te ver trouwen. Ook de Bisschoppen niet. En in de katholieke colleges is men op de aanwezig heid van leerlingen uit de anti-katholieke kringen voorzeker niet gesteld, omdat zulks de christelijke geest van de school zou aan tasten. Goedkeuring van de meerderheid Dan richt dhr D.C. tot de Bisschoppen het verwijt Ze zouden zich moeten schamen van zo tot de politieke arena af te dalen om de bevolking te trachten op te ruien te gen de sohoolWet die de goedkeuring van de meerderheid van de ingezetenen van ons land wegdraagt». Het is uiterst zelden dat de Bisschoppen zich mengen in de staatszaken en enkel wan neer zij, krachtens hun zending, hiertoe ver plicht zijn. nl. wanneer de anti-katholieken wetgevende maatregelen trachten door te voeren, die door het katholiek geweten niet kunnen aanvaard worden. De beoordeling van deze maatregelen is niet alleen het goe de recht maar de plicht van de Bisschoppen. Moest het toezicht op de films afgeschaft worden, moesten de slechte filmen toegela ten worden voor kinderen, moesten de por- nographische publicaties, wier vervoer per spoor thans verboden is. vrijgegeven worden dan ware het de plicht van het Episcopaat hiertegen openlijk te protesteren. Het is ook zijn plicht de gelovigen te waarschuwen, wanneer het katholiek geweten geweld aan- (Vervolg op het tweede blad). De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1