Door de Periscoop GEZELLIG TUINFEEST De Regering van het Fiscaal Bankroet O ostpriester hulp-Lietde w erk: Kerk-in-Nood. ft Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer Zondag 28 Oogst 1955 T.50 Fr. I I CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON ">N0JE mvctcdm&ki H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister n. Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H Afcui c"' Op Zondag 28 Oogst 1955 Postcheckrekening 1862.54 NINOVE Parochiaal Vacantiepatronaat te 15.30 uur In de Hovingen van 't HOF TER DUIST Muziek - Allerhande Spelen - Familiaal Samenzijn. Inkomprijs 10 frank Koud Buffet - Lekkere Dranken. Prachtige Verlichting. Kinderen met hun ouders gratis Wij hebben in een vorige bijdrage bewezen dat geen enkele van de huidige ministers een ernstige rekening kan maken. We moeten dat bewijs nog leveren voor de huidige minister van financiën. Vooraleer daaraan te beginnen, laten we even omkijken en zien vanwaar we vertrok ken zijn. Wij zijn naar de verkiezingen gegaan in April 1954, met een zegebulletijn. Wij had den vier jaar net land bestuurd zoals een goede huisvader zijn eigen zaken bestuurd. Het was een eerlijk en een heerlijk bilan. Indien de kiezer ons had willen beoordelen naar de feiten, dan moesten wij opnieuw de volstrekte meerderheid bekomen. Maar he laas. De kiezer oordeelde niet. Hij liet zien bedotten door valse en onhoudbare beloften. Hp vergat het spreekwoord, beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. Wat wij had den gedaan dat had hij in de hand; wat fle anderen beloofden dat vloog in de lucht. Het wondere van heel zo een historie is. dat zij die beloven van het beter te doen onmiddel lijk een andere taal spreken van zohaast dat ze aan het bewind zijn en verantwoordelijk heid moeten dragen. Ik herinner mij zo nog een lijkrede ovei de stadskas, na de laatste gemeenteverkie zingen. De liberale leider had. op grote ma nifesten. mei grote blauwe letters, zijn be schuldigingen uitgekraamd tegen het homo geen CVP-gemeentebestuur. Wacht tot wij aan het bewind zijn. Geeft ons l w vertrou wen enz... Zij gingen het beter doen. En Mr De Stobbeleir was nog geen 5 mi nuten schepen van Financiën van de stad Aalst, of hij sprak een lijkrede uit over de ledige stadskas... en hij beloofde de belas tingen te verhogen, ja verhogen. Dat is het verschil tussen woorden en daden. De gaten in de kas die zijn natuurlijk ge maakt door de voorgangers.. Met de regering is het ook zo geweest. Aan het hoofd van de staatskas staat de rekordman van de twijfelachtige cijfers. Da, is de man waarvan ge alles averrechts moet verstaan. Als hij zegt 25 ten honderd belastingsver mindering. dan wordt het 25 ten honderd meer. Als hij zegt ik kan dat beter, dan doet hij het slechter. Als hij zegt de toestand van de staatsnas is goed. let dan op uwe portemonnee. Die man geeft altijd juiste cijfers. Ge zult misschien zeggen, prietpraat. Neen. want ik ga het u bewijzen aan de hand van zijn eigen verklaringen. Daar is de comedie van de inventaris. Minister Liebaert zegt dat er tekort is op de gewone begroting van 1953. Op 4 Mei 1954 zegt hij tekort verschei dene milliarden. Op 12 Juni 1954 zegt hij tekort 207 nui- üoeri. Dat waren de cijfers om een lening los te krijgen in Nederland. Op 10 November 1954 zegt hij tekort 3 milliard. Op 15 December 1953 zegt hij tekort 3t>a millioen. Dat waren de cijfers om een lening los te krijgen in Amerika. Volgens een andere mededeling was er een tekort van 499 millioen. Dus over het begrotingsjaar 1953. geeft hij 5 maal verschillende cijfers. En dan volgen zijn verklaringen over het begrotingstekort van het jaar 54. Op 4 Mei. voorzien tekort 5 of 6 milliard In December 1954. in een prospectus voor Nederland, tekort 2 milliard 700 millioen. Op 29 Maart 1955 in een ander prospectus, tekort 1 milliard 876 millioen. Op 1 Juni in een verklaring voor de kamer tekort 3 milliard 700 millioen. Dus over het begrotingsjaar 1954. viermaal andere cijfers. Geachte lezer, kunt U mij misschien zeg gen. wanneer deze minister juiste cijfers geeft en dewelke wij moeten geloven. Maar dat is nog niet alies. Er is dus tekort. Natuurlijk als men maar altijd uitgeeft, zonder de moed te hebben van de nodige maatregelen te nemen, omdat zulks in tegenstrijd is met de gedane kies- beloften, is er altijd tekort. Er moeten dus nieuwe inkomsten gezoch. worden. Nu moet ge eens vernemen op welke ma nier die verrechtvaardigd worden. Het is natuurlijk weeral de schuld van de voorganger. Er is teweinig geld voorzien voor het pen sioen der zelfstandigen. Daar is een tekort van 1 milliard. En de minister beweert na tuurlijk dat het juiste cijfers zijn. Oud-Minister Van den Daele bewijst aan de hand van dokumenten. dat sommige uit gaven tweemaal gerekend werden. 's Anderendaags gaat Liebaert terug naar de tribune en komt met nieuwe cijfers, dit maal een tekort van 800 millioen. Natuurlijk weer juiste cijfers. Mr Van den Daele bewijst hem. aan de hand van dezelfde dokumenten. dat het druk fouten zijn. Deze drukfouten waren eigen lijk trukfouten mnet de T van elastiek! Truk- fouten om gelijk te krijgen Om het gat in ae kas te stoppen zijn er natuurlijk verschillende middelen leningen, bezuinigingen, belastingen. Bezuinigen kunnen ze moeilijk, tenzij op de rug van de katholieke bevolking. Hetgeen ze aan de katholieke scholen afnemen, zullen ze méér uitgeven aan de openbare schooi. Lenen gaat ook moeilijk. Ze moeten nog 17 milliard lenen voor de buitengewone be groting. Deze regering is zo populair en boezemt zoveel vertrouwen in. dat een le ning nu juist de helft opbrengt van een le ning uitgeschreven onder CVP bestuur, nl. 6.5 milliard in plaaA- van 13 milliard. Nu hebben ze een nieuw wegenfonds op gericht om leningen te kunnen uitschrijven bij de automobilisten, onder de leuze «Geelt ons uw geld. we zullen u nieuwe banen ge ven». Tenslotte zijn er de nieuwe belastingen. Overdraahttaks van 4 1/2 naar 5'c. opbrengst 2 milliard 400 millioen. 2) Taks op het slachtvee, opbrengst 500 millioen. 3) Nieuwe invoerrechten, opbrengst 500 millioen. Bijdrage RMZ (.ziekteverzekering), 872 millioen. Dat is in totaal nieuwe belastingen voor 4 milliard 272 millioen. Bij dit alles komen ze nog 300 millioen tekort. Nu zouden we het liedje kunnen zingen van «Wie zal dat betalen, wie heeft zoveel ping ping ping». De verbruiker, vermits het allemaal on rechtstreeks belastingen zijn. Waar zitten de meeste verbruikers Bij de kleine man. Deze nieuwe belastingen zul len drukken op de prijzen, dus hogere prij zen en dat heeft iedereen persoonlijk aan gevoeld. en de huismoeders het best van al. Met als gevolg, verhoging van het indexcij fer der kleinhandelsprijzen, met de nadelige gevolgen die daaraan verbonden zijn. Deze zeer democratische regering, doet niet alleen méér betalen, voor datgene wat de massa nodig heeft, maar zij bevoordeligt daarbij nog de groot kapitalisten en Wal lonië. U ziet deze regering is de regering van de leugen, de or' -kwaamheid en de onrecht vaardigheid Maar een kruik gaat zolang te water tot ze barst. Ook deze regering zal aan stukken vliegen en plaats moeten maken voor een gezond bestuur, een bestuur van gelijkheid voor alle Belgen. EUGEEN MORI AU Volksvertegenwoordiger. De Ijzerbedevaart is weer eens achter de rug. 't Is er een geweest zonder histories. De regering heeft het niet politiek geoor deeld haar gendarmen uit te sturen om rel letjes uit te lokken en alles is ordentelijk verlopen. In Frankrijk beweert de volksmond dat een goed gendarm drie hoedanigheden moet hebben «étre grand, forts et béte et sur- tout béte». Het is onze nationale zwak in alies ae mode van Parijs te volgen. Als het te Parijs regent, druppelt hef te Brussel. Op stuk van gendarmen bestaat er een bedenkelijke af wijking. Onze gendarmen zijn niet «bete». Zij verstaan de kunst om een iet of wa. rumoerige betoging uiteen te drijven. Zij verstaan ook de kunst om een betoging die kalm en waardig verloopt rumoerig te ma ken en er daarna op los te slaan gelijk «Jean op de honden». De Ijzerbedevaart is daarvoor meer dan eens de dankbare gelegenheid geweest. Tegenwoordig is er geen tekort aan rumoe rige betogingen en de gendarmen hebben Gelegenheid genoeg om te oefenen. Voor de pers is net jammer. Er is zo weinig stof voor lange artikels. En nu er in Diksmuide niets gebeurd is. was er een beetje relaas te ge ven in het blad van Maandag en een beetje overzicht van de pers in het blad van Dins dag. Gelukkiglijk heeft La Libre voor wa. al- wisseling gezorgd. Zij heeft de reputatie van een oude grijnzige matarcte te zijn, en ze heeft er al de manieren van. Iedereen weet dat de beleefdheid verbiedt van een dame naar haar ouderdom te vragen. Wie meent dat hij eigen genoeg is om zich die indiscretie toch te permitteren, krijgt ge makkelijk als antwoord «achttien gepas seerd. mijnheer4. En hij mag snuiven. De Libre van verleden Maandag wist haai trouwe lezers te melden dat er te Diksmuide meer dan tien duizend Vlamingen waren... 't Ware plezant als het zo triestig met was. De strijd tegen de loge in kwestie onder wijs is in volle gang. Alle dagen wordt de trom geroerd om alle katholieken op te roe pen tot eendracht in de grote strijd. Alle ve ten. alle bijkomstige belangen moeten ver geten worden. Het zou misdadig zijn ah alle christen krachten niet verenigd waren onder de zelfde vlag. De Libre is een van de vurigste tromme laars. Ze zit hele dagen op de gevoelens te drukken. Ze zet haar bril op de top van haar neus om met verontwaardiging te kijken naar al wie zou aarzelen om alles te offeren. Maar zij heeft geen tijd om haar eigen geweten te onderzoeken. Iedereen moet of feren zij moet niets offeren. Van haar prilste jeugd af staat ze ten dienste van de slavendrijvers die de zweep leggen op de rug van de Vlamingen. Van de christen moraal kent ze anders niets dan het «beati possidentes» het bezit mag nog zo diefelijk gestolen zijn. Zij is toch zo blij als zij iets uit de hoe* kan halen «van belang», om te roepen«ce n'est pas le moment» als er spraak is van een einde te maken aan onrechtvaardige toe standen. België bestaat honderd vijf en twintig jaar. In die honderd vijf en twintig jaar heeft de Libre en haar kliek nog nooit een uur tijd gevonden om Vlaanderen zijn recht te geven; om restitutie te doen. Ge weet wel. zij kan niet beweren dat al les in orde is met het zevende gebod, maar de zaak is toch zo ingewikkeld, er is tijd voor nodig en nu is 't weer «pas le moment» De oude vrijtster, 't is te verstaan, begrijpt niet dat de liefde van één kant niet komen kan Maar als de eendracht er niet komt door de vasthouderij van de Franse kliek, zal het 't Vlaams geweten niet zijn dat zal bezwaard Wellicht zal er voor dit hard woord, hara gekeken worden naar ons. Onze moed om tegen de machtigen der aarde in. voor de waarheid te getuigen, is het klinkenste be wijs van onze toewijding aan de goede zaak De homogene regering had. evenmin als dC' voogaande meerpartijenregeringen. een afzonderlijk ministerie van de Middenstand opgericht. De diensten van de Middenstand ressorteerden onder Economische Zaken en dit departement werd Ministerie van Econo mische Zaken en van de Middenstand gehe ten. Het was ongetwijfeld een vondst vanwege de sluwe heer Van Acker, toen hij tot de oprichting van 'n afzonderlijk Ministerie van de Middenstand overging en het miste aan vankelijk zijn psychologisch effect niet. Aan zienlijke verwachtingen werden op het nieuw departement gesteld, evenals op de liberale titularis de liberale chocoladefabrikant Bos- saert, die. onmiddellijk na zijn intrede in het parlementair leven, de zorg voor dit minis- terie toebedeeld kreeë- De middenstanders, die zich aan een ac- tieve middenstandspolitiek verwachtten, heb ben echter spoedig een toontje lager moeten zingen. De heer Bossaert is de onbenulhgste minister gebleken, die ons land sedert decen niën' gekend heeft. Zijn departement is het typisch ministerie van de onvervulde belof ten en bij de bespreking van de begroting er van moesten ook de linksen hun lachspie ren bedwingen toen opgesomd werd wat de achtbare heer Bossaert... vergeten had te realiseren. De balans was zero over de ganse lijn en het bleef bij ministeriële beloften... Deze faljerende politiek van het Ministe rie van de Middenstand dient niet te verwon deren en het is vermoedelijk onrechtvaardig de heer Bossaert te beladen met al de zon den Israels. Hij is immers scheep gegaan in een regering, die in aanzienlijke mate over wegend socialistisch is. De socialisten hebben geen kiesclienteel bij de middenstand en voelen er niets voor een middenstandspolitieK te voeren. Middenstand ontevreden De middenstand is dan ook in hoge mate ontevreden. De Hooforaad van het Nationaal Christelijk Middenstandsverbond heeft de mening van alle middenstanders zonder on derscheid van wijsgerige denkwijze vertolkt, toen hij de afwezigheid van een midden standspolitiek aankloeg geen verdediging van de belastingplichtige tegen de fiscale willekeur; geen veralgemening van de forfaitaire taxatie in afspraak met de beroepsvereni gingen geen gelijke kinderbijslag, zelfs generle. verbetering; weigering van de gelijkheid inzake wezen toelage tussen loontrekkenden en zelfstandi gen; j geen billijke toepassing van de wet op de woningbouw voor de middenstand; geen hervorming van het handelsregister geen aanpassing van de vrijgestelde be dragen inzake overdrachttaxe; voor de middenstanders, geen splitsing voor de inkomsten der echtgenoten; geen behoorlijk pensioen gesteund op een sociale verzekering; geen wettelijke bescherming van de win kelsluiting op Zondagnamiddag en op de andere dagen na 20 uur. geen vestigingswet; geen afschaffing van de economaten: niets, nihil, over heel de lijn Daarentegen onderging de middenstand, se dert de oprichting van de linkse regering, de terugslag van de verhoging van de overdrachttaxe; de verhoging van de ovedrachttaxe bij de invoer; de driedubbele verhoging van het slacht- recht; de verzwaarde sociale lasten. De verhoging van de grondbelasting dooi de kadastrale perequatie zal daarenboven noodlottige gevolgen voor vele middenstan ders meebrengen namelijk, in zake de be rekening van de bijdrage voor de kinderbij slag de staat van behoefte voor toekenning van pensioen, de aanvullende personele be lasting. de vrijstelling van legerdienst. Na zestien maand links bewind is het leven voor de middenstanders waarachtig geen do rado geworden De socialisten lachen in hun vuist. Het zijn immers de liberalen, de par tijgenoten van de heer Bossaert, die het ge lag zullen betalen Teruggang in de Woningbouw Al onze lezers, om 't even welke streek van het land zij bewonen, weten welke enor me invloed de wet De Taeye gehad heeft op de woningbouw. Overal verrezen de bouw werven van één-familie-woningen als padde stoelen uit de grond. Waar het aanbod van woongelegenheid huizen te huur prac- tisch onbestaande was. werd de toestand m versneld tempo genormaliseerd. Het was een van de grote activa-posten van de homogene regering. Thans evenwel is er een teruggang merk baar. Over de vijf eerste maanden van 1955 werden 17036 woningbouwvergunningen ver leend tegen 19087 voor dezelfde periode van 1954. Dit betekent een teruggang van 10.7% Ondertussen nam het aantal vergunningen voor industriële en handelsgebouwen met 9.3 toe en steeg dit van 2327 in 1954 tot 2544 vergunningen in 1955. De grote oorzaak van de teruggang van de woningbouw ligt in de politiek van de linkse regering die. bij monde van de heer Lebur- ton. socialistisch minister van Volksgezond heid. de voorkeur geeft aan huurwoningen boven familiewoningen, waarvan de bewo ners eigenaar zijn. maar ondertussen vergeet het bouwen dezer huurwoningen te intensi- fieren. Sedert een jaar werd het aantal verleende De Taeye-premies met ongeveer de helft ver minderd. Of de arbeiders en bedienden hier mede gediend zijn. is een ander paar mou wen Links Eenheidsfront in Frankrijk tegen de Katholieke School Het staat vast dat het radikaal anti-katho liek combisrr.e in Frankrijk sedert de jongste wereldoorlog veel veld verloren heeft. Er heerste een ruimer klimaat van verdraag zaamheid. Er was de herinnering aan de ge meenschappelijke jaren van diepe ellende en politici, die hun katholieke overtuiging vrij moedig beleden, een Bidault, een Schuman, een Pinay o.a. bekleedden leidende plaatsen in de nationale en internationale politiek. Een van deze blijken van verdraagzaam heid was nog onlangs de goedkeuring in eer ste lezing van.-het wetsontwerp inzake het technisch landbouwonderwijs door de Assem- blée. voordat deze met reces ging. De ob structie van de linksen had de stemming er van 18 maand kunnen verdagen, maar haar niet kunnen verhinderen. Dit ontwerp huldigt het pluralisme in zake onderwijs, d.i. erkent het particulier naast het Staatsonderwijs. Het landbouwonderwijs zal niet ressorteren onder het Ministerie van Nationale Opvoeding, bastion van het. laïcis- me, maar onder dit van Landbouw. De op- oedingscentra voor jonge boeren, te danken aan het privaat initiatief, zullen erkend wor den en van subsidies voorzien. Er is thans ernstig sprake dat zulks zal leiden tot de oprichting bij de parlementaire verkiezinben, die in 1956 gehouden worden, van een anti-katholiek neo-Volksfront door de linkse partijen, die. evenals in België, en kel door hun anti-katholicisme verbonden zijn. Op Maandag 29 en Dinsdag 30 Oogst zal de K.S.A. een ophaling doen ten voordele van Oostpriesterhulp. Vodden, oud papier, afgedragen klederen, versleten schoenen... alles is welkom. MAAK OP VOORHAND UW PAKET KLAAR Wij komen bij U aanbellen en nemen uw paket mede. Dank bij voorbaat. De Dender klok Maar Hnt is nos niet alies. VT

Denderklok | 1955 | | pagina 1